LANDBOUWBEBICHTEN. VEREENIGING VAN KERKVOOGDEN IN DE NED. HERV. EERK. ontvangen, waarvoor spannen de men- schen zich in, als het niet is om te krijgen? Wie denkt er aan het algemeen nut, wie denkt alleen aan het algemeen belang, en welk mensch zou zich nog een moment inspannen en vermoeien, als er niet iets mee te bshalen en als er niet iets mee te verdienen ware? Als er geen winst op zit, en als er geen ontvangen mee ge- moeid is, wie blijft er dan nog werken? En daarom moet de natuurlijke mensch wel in verzet komen tegen een woord als dit, want dit is niet vol te houden, dat het zaliger zou zijn te geven dan te ontvan gen. Dit onderstelt iets bij een mensch, wat niet ondersteld mag worden; dat meent niemand; dat zeggen wij wel eens, maar dat houden wij immers toch niet vol. Dit onderstelt bij ons een zoodanige ge- steldheid, dat als dit echt waar en ernst was bij ons alien de wereld zou worden omgezet en de aarde werkelijk veranderd zou worden in een Paradijs. Er kan nog een bezwaar worden inge- bracht tegen dit woord; het is een woord van Jezus, dat niet in de evangelieen voor- komt. Als Paulus dit woord te Milete bij het afscheid van de ouderlingen van Efeze niet had genoemd, dan zouden wij het nooit hebben leeren kennen. Wij zul len dit bezwaar niet te hoog aanslaan, en het dan ook maar dadelijk weerleggen. Jezus zal wel veel meer hebben gezegd, wat niet is te boek gesteld. De vierde evangelist zegt aan het slot van zijn evangelie, dat Jezus nog veel andere din- gen gedaan heeft, die niet geschreven zijn in dit boek, maar zou de Heiland dan ook niet nog veel dingen hebben gesproken? Wij gelooven, dat het best te begrijpen is, dat de evangelisten dit woord van Jezus niet hebben overgeleverd, omdat alles, wat Hij gedaan heeft en gezegd, volkomen in deze lijn was. Wij zouden dit kunnen noemen het groote motief van heel Jezus' leven en willen en doen en bedoelen. Dit was Zijn beginsel, hier ging de Heer van- uit, dit toont Hij, en dit brengt Hij tot uiting bij alles en 'altijd. Hij heeft het getoond en in praktijk gebracht, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Hier hebben wij nu het keerpunt. Wij hebben nog niet zoo lang geleden eens hooren spreken onzen bekenden Neder- landschen ontdekkingsreiziger Visser. Wij hebben nooit zoo'n charmanten spreker gehoord; dat was alles af, het was alles goed en fijn en enthousiast en geestig, van het begin tot het einde. En wat ons het meeste trof, was dit, dat deze verteller niets voor ons verborgen hield. Hij ver- zweeg voor zijn publiek niet de fouten en vergissingen, die hij begaan had, maar en dat was verreweg het interessante: hij deelde ons ook mede de motieven, die hem en zijn vrouw bij dit alles hadden bezield. Hun tocht kwam maar niet voort uit reis- lust, uit treklust; het was maar niet een dwaze, dolle jacht naar avontuur, maar dit echtpaar had een groot doel: zij wilden weten, waar precies de waterscheiaing lag, 't hoogste punt of beter nog: de hoogste kam, zoo dat al die rivieren in China naar den Grooten Oceaan liepen en al die andere stroomen naar den Indischen Oceaan gingen, m.a.w.: deze ontdekkers wilden weten waar de oorzaak lag van dat uiteenloopen. En zoo gaat het nu hier ook: dit moeten wij ook willen weten, dit is hoogst interessant ook voor ons: hoe het komt, dat, terwijl geven ons erg aange- naam Jijkt wij in ons hart toch tenslotte ontvangen heel wat belangrijker en heer- lijker en aantrekkelijker vinden, terwijl Jezus het precies omkeert en zegt, dat geven zaliger is dan ontvangen. Hier ligt laten wij zeggen: de waterscheiding. hier ligt de grens. Daar hebt gij de twee levensbeginselen strak en scherp tegen- over elkander. Wij natuurlijke menschen, die soms wel graag geven, maar toch hondermaal liever ontvangen, aan den eenen kant, en dan aan ae andere zijde Jezus en de Zijnen, voor wie het geldt, dat geven zaliger is. Nu is er een bijzonderheid, waarop wij willen wijzen, en waardoor dit woord dichter bij ons korflt. Jezus heeft niet gezegd, dat ontvangen niet aangenaam zou zijn. Neen, Hij zegt van het ontvangen in 't geheel geen kwaad, Hij verbiedt of disqualificeert het ontvangen niet, Hi] prijst het zelf. Hij noemt het zalig, Hij zegt ontvangen is zalig. Wij zijn daar dankbaar voor, wij gelooven: hier hebben wij een punt van aanknooping. Als er in dit woord stond, dat geven zaligheid is, en ontvangen verkeerd of zonde of ook maar mincferwaardig, dan zouden wij met dit woord niet echt raad weten, en dat niet alleen, maar erger nog, wij zouden dit woord niet durven noemen, het zou ons iets lijken voor iemand, die geen mensch is, geen mensah zijn kan. Als wij gelooven, dat Gods Zoon mensch is geworden, zouden wij dat niet kunnen volhouden, als die Heiland kwaad gezegd had van het ontvangen, Jezus is arm geweest, Hij heeft arm willen zijn, Hij heeft weinig vriendschap, weinig liefde, weinig hartelijkheid ontmoet, maar o, hoe ging Zijn hart uit naar eenig bewijs van aanhankelijkheid. Hoe heeft het Jezus verkwikt, als er eens 'n enkele kwam (en dan geheel eigener-beweging) met een bewijs van aanhankelijkheid, met zalf of een kleedingstuk, of als er waren, die hem dienden van hare goederen! Neen, Jezus heeft dit niet afgeweerd of geweigerd, Hij heeft zich laten dienen en verkwikken. Hij stemt toe, dat ontvangen zalig kan zijn. Het Christendom is zoodoende voor ons niet gekomen op een onbereikbare hoogte. het is toch al zoo moeilijk. Neen, ontvan gen is zalig, maar geven is zaliger. Wij moeten echter zelf eerst ontvangen. Wat niet eerst ontvangen is, kan niet worden gegeven. Wij hebben uit onszelf niets. Paulus zegt ergens: ,,Wat hebt gij, dat gij niet hebt ontvangen? En zoo gij het ook ontvangen hebt, wat roemt gij, alsof gij het niet ontvangen hebt?" Neen, ontvangen daar moet het mee beginnen. Wij hebben van onszelf niets. Niets, niets is mijn", zegt een schoon gezang, 't zijn alles Gods geschenken Maar het is zaliger om te geven. Doch het is alleen waar in de sfeer van het koninkrijk Gods. Daar heeft men eerst ontvangen en nu kan men en gaat men geven. Dan heeft men een volheid, en uit die volheid stroomt het over, stoffelijk en geestelijk. En wonderlijk is het: pas als wij geven, ontvangen wij. Dan wordt het een wondere werking, een wondere opvolging: eerst ontvangen wij, en dan geven wij, en dan ontvangen wij weer, en dan geven wij weer. Zoo wie gedronken zal hebben, zoo sprak Jezus tot de Samaritaansche, van het water, dat Ik hem geven zal, dien zal in eeuwigheid niet dorsten; maar het water, dat Ik hem zal geven, zal in hem worden een bron van water, springende tot in het eeuwige leven. Daar hbbt gij het. Zoo te mogen geven, is zaligheid. Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Nu nog even iets over het verband, waarin dit woord in den bijbel voorkomt. Het was daar een wonderlijk tafereel. Aan het strand te Milete zijn enkele mannen samen. Om zoo te zien was 't n armzalige troep: Paulus en enkele afgevaardigden van de gemeente te Efeze. Het leken misschien onbeduidende mannen, zij hadden weinig beteekenis voor het maatschappelijke. Paulus sprak over zijn werk, en hij be- sprak nu vooral gewone dingen. Hij had het over arbeid, handenarbeid, nacht- arbeid. Drie dagen lang had hij in hun midden geleefd en gewerkt. En toen liet hij iets zien: geen blanke, fijne, slanke handen van een geleerde, maar grove, ge- rimpelde, geklootde, vereelte handen van een handwerksman. Hij liet merken, dat Hij iets heel reeels had gedaan. En waar- om? Om der wille van Jezus, omdat men, zei hij, ,,alzoo arbeidende, de zwakken moet opnemen, en gedenken aan de woor- den van den Heere Jezus, die gezegd heeft: Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Zoo wordt dit een woord voor iederen dag, ook voor den gewoonsten dag en voor het gewoonste werk. Wij hebben wel eens wat al te veel de schouders opge- haald over „gewone arbeid". Het moest dan ..geestelijk werk zijn". Schweitzer merkt in een van zijn boeken op, hoe vooral op een punt het karakteristieke onderscheid tusschen Brahmanisme en Boeddhisme eenerzijds en het Christen dom anderzijds aan den dag treed t, name- lijk dit, dat deze Oostersche godsdiensten slechts voor priesters en monniken be- stemd zijn. Deze verlossingsleer wendt zich alleen tot hen, die in de gelegenheid zijn den godsdienst van teruggetrokken- heid uit de wereld in praktijk te brengen. Het zijn geeii. godsdiensten voor gewone menschen, neen, voor hem, die den akker ploegt, of aan hem, die op de fabriek werkt, hebben zij niets te zeggen. Zij zeggen hem alleen, dat hij nog niet tot het ware inzicht is gekomen, daar hij anders van al dergelijke werkzaamheden zou af- zien, die hem in dezebedriegelijke en smar- telijke zinnenwereld vasthouden. Maar hoe anders is dat nu in het Christendom! En hier, waar Paulus en deze eenvoudige mannen daar staan aan het strand, mer ken wij, dat het geen onnatuurlijke man nen zijn, geen mannen, die zich uit de wereld hebben teruggetrokken, neen, het zijn heel natuurlijke menschen, maar zij hebben liefde in hun hart, liefde van God, ontstoken in hun ziel door Een, die het gezegd en getoond heeft, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. TER NEUZEN, 19 MEI 1933. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden raadszitting bleek dat een verkiezingsactie aanleiding ia geworden tot een kwestie in het dagelijksch bestuur. Uit een verklaring van den voor zitter bleek, dat door de afdeeling der S.D. A.P. aan Burg, en Weth. vergunning was ver- zocht om op Maandag den tweeden Paaschdag op de Markt propaganda te mogen maken met de bekende auto dier party met gramo- phooninrichting waarmede redevoeringen wer- den ten gehoore gebracht. De meerderheid van het college had dit veraoek geweigerd. Toen was men bij den burgemeester gekomen met een verzoek om het op Dinsdag te mogen doen en deze, die van oordeel was dat het eerste verzoek, als behoorende onder de toe- passing der Zondagswet door het college moest worden beslist had gemeend, dat het tweede viel onder de toepassing van art. 21 der Algemeene Politieverordening. Hoewel de daarin besohreven vergunningen ook moeten verleend worden door Burg, en Weth. is de prakti'r'ik steeds geweest dat het geven der vergunningen werd overgelaten aan den bur gemeester. Hij had tegen het rijden en demon- streeren met de auto geen bezwaar en had de vergunning verleend. Hij deelde mede, dat de wethouders daarover verstoord waren, doch dat het volstrekt niet zijn bedoeling was ge weest hen onaangenaam te zijn. Uit de daarop volgende besprekingen bleek, dat de heeren Geelhoedt en Scheele, de wethouders, de vergunning hadden geweigerd omdat zij de straat voor het houden van dergelijke poli- tieke demonstraties niet geschikt achten; tegen de zaak zelf, en dus niet dat deze op een erkendbn Zondag zou gehouden worden was hun bezwaar gericht. Het had hun daarom gegriefd, dat de burgemeester tegen den wensch der meerderheid voor den volgenden dag eigenmachtig wel vergunning had ver leend, terwijl dat volgens de verordening toch ook tot hun college behoort en de heer Scheele zag daarin een aantasting van het Gezag, het- geen niet toelaatbaar is van wege den drager van het Gezag. De voorzitter wierp dat ver- wijt van zich. Hij heeft de bestaande gewoon- te gevolgd en krachtens de hem vroeger ver- leende volmacht vergunning verleend voor den werkdag. Indien de wethouders hem daarvan een grief maken wenscht hi'ji die verantwoor- delijkheid niet langer te dragen, en moeten al de desbetreffende verzoeken door het college beslist worden, tot welke gevolgen dit dan in de praktijk ook aanleiding geeft. De heer Scheele achtte het standpunt van den voorzit ter in dat opzicht niet julst en is van oordeel, dat er moet gewerkt worden in een geest van vertrou/wen, doch dat men de verhoudingen niet scherp moet zetten In den loop der discussie deelde de voorzit ter nog mede, dat voor hetgeen vergunning gewraagid was, in het geheel geen vergunning noodig was. Met een auto rondrijden en daar in grammofoonplaten afdraaien is noch bij de wet noch bij de politieverordening vertooden, ongeaoht of het Zondag of weekdag is. Het is hier gewoonte dat voor veel zaken vergun ning gevraagd wordt waarvoor dat eigenlijk niet noodig is, die vergunning wordt dan ver leend en het is een gemak om eventueel rege- lend te kunnen optreden. In verband met deze kwestie zal wijziging der politieverordening noodig worden. 0.m. werd door den heer Van Driel het goed recht zijner partij voor bedoel- de propaganda bepleit. Bericht was ingekomen van den heer C. van den Bulck dat hij door bijzondere omstandig- heden heeft moeten bedanken als lid der S.D.A.P. (de heer Van Driel noemde hem het 23e slachtoffer van een op drift gegaan oor- logsschip) en mitsdien z'jn ontslag nam als lid van den raad. De geloofsbrief van zijn op- volger de heer A. J. Harte werden goedge- - keurd en tot diens toelating besloten. De pachters van het grasgewas in de om- geving van het z.g. tweede Schelpenhoekje bij den Oesterput deelden mede, dat zij nadeel ondervinden van het pulbliek dat ter plaatse in de Schelde komt baden, door het vertreden van het gras. Zij verzochten den gemeente- raad een strook langs den Scheldeboord ter breedte van 10 M. met prikkeldraad te willen afsluiten en als vergoeding voor het gras f 20 per jaar te willen betalen. De baders en zwem- mers hebben dan daar gelegenheid zich te ont- kleeden en te vertoeven. De heer Scheele raamde met de afsluiting de totale kosten op f 40. Burg, en Weth. achten het niet noo dig hierin tusschenibeide te komen, omdat er een bad- en zweminriehting is. De beteekenis van die van ouds bekende en de laatste jaren zeer druk gebruikte badgelegenheid in de vrije natuur bleek de meerderheid van den raad te ontgaan want met 8 tegen 6 stemmen ver- eenigde deze zich ondanks het pleidooi van de heeren Van Driel, De Bakker en Hamelink met het voorstel van Burg, en Weth. Aangehouden werd een adres van cadhouders in de omgeving van het spoorwegstaticn tot wijzigtng der politieverordening, opdat hun ge legenheid zal worden gegeven tijdens de Pink- sterdagen te laten dansen aangezien zij nim- mer kunnen profiteeren van de tijdstippen waarop dit in de kom geoorloofd is. De heer Van Driel bepleitte directe beslissing omdat de Pinksteren anders gepasseerd is, maar leg- de zich bij uitstel neer, toea de voorzitter hem duidelijk maakte dat, aangezien de Pinksteren n& 1 Juni valt en dan inmiddels de wet be- treffende het dansgevaar in werking is ge- treden hetgeen men wenscht toch totaal uit- gesloten is. In verband met een verzoek der Winkeliers- vereeniging „Ter Neuzen Klimop", werd be sloten dat de 21 dagen waarop de winkels langer mogen geopend blijven, welke onder de vigeerende bepaling alle zijn aangewezen in het vervolg door Burg, en Weth. in over- leg met het bestuur dier vereeniging zullen worden bepaald. Daarbij zal getracht wor den ook rekening te houden met bijzondere dagen voor Sluiskil. Over het amendement van den heer Hame link om te bepalen dat gedurende den zomer- tijd het sluitingsuur der winkels voor de bui- tenwijken zal worden bepaald op 9 uur 's avonds en in de kom op 8 uur behouden staakten de stemmen opnieuw, zoodat dit als verworpen werd beschouwd. Met 8 tegen 6 stemmen werd daarop aan- genomen het voorstel van Burg, en Weth. om onder goedkeuring van den Minister het slui tingsuur gedurende den zomertijd algemeen op 9 uur te stellen. Voor stemden de heeren De Jonge, Verlinde, Colsen, Van Cadsand, Huijssen, Geelhoedt, Scheele en De Jager; tegen stemden de heeren Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Van Driel, Van Doeselaar en Hamelink. Op voorstel van den heer Ver linde werd het tijdstip voor den verkoop van patates frites van 11 uur verlaat tot half 12, aangezien die menschen slechts op enkele dagen der week en juist in de late avonduren hun bedrijf kunnen uitoefenen. Aan Th. Verkouteren werd afwijking toege- staan van art. 10 der Bouwverordening, ter wijl onbewoonbaar verklaard werd de waning staande Pelmolengang no. 4, bewoond door Jac. van Waes, met bepaling dat die woning binnen 6 maanden moet ontruimd zijn. Aangewezen werd de plaats voor stichting eener nieuwe openbare school te Sluiskil en daartoe van Gravin Else de Hemptinne geb. Kerhove de Denterghem te Gent aangekocht een stuk land in den Pierssenspolder, gelegen aan de Pierssenspolderstraat, tegen den prijs van 1,35 per M2. Een voorstel van den wethouder Scheele, gesteund door de heeren De Jager en Huijs sen, om wegens den moeilijken financieelen toestand der gemeente den bouw. der school nog een jaar uit te stellen werd verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Met de voorstellers stemde nog alleen de heer De Bruijn. Het voorstel was bestreden door de heeren De Jonge, Colsen en Van Cadsand. Het benoemen van een geneesheer te Sluis kil werd, na bespreking van dit punt der agen da in besloten vergadering aangehouden. Voor bestrijding der kosten van verbouwing der R.K. Jongensschool in de kom van het R.K. kerkbestuur van St. Willibrordus te Ter Neuzen, zal met het bestuur dier vereeniging een geldleening ad f 3200 worden gesloten tegen een rente van 4% Bij de omvraag informeerde de heer Van Cadsand of Burg, en Weth. zich ten voile ver- antwoord achten met het oog op brandgevaar voor belendende gebouwen in verband met de door hen gegeven vergunning voor het bou- wen der groote tentoonstellingsloods in hout en met asfaltpapier gedekt, op het Parkeer- terrein. De Voorzitter deelde mede, dat, zon- der dat men bepaald gevaar aanwezig acht, door de brandweer in overleg met het tentoon- stellingsbestuur de noodige maatregelen ge- nomen zijn, om, indien gevaar zou dreigen daartegen terstond op te treden. Er zal o.m. nacht en dag een brandwacht worden inge- steld en een der motorspuiten in de onmiddel- lijke omgeving gereed staan. Ook stelde de heer Van Cadsand vragen in verband met hinderlijk rumoer op het tennis- veld en sportterrein tijdens ter aardebestel- lingen op de daar naast gelegen begraafplaats. De Voorzitter zou dit bij Burg, en Weth. nader bespreken en een onderzoek instellen. De heer Van Driel bepleitte om te stoppen met het brengen van vuilnis aan de Van Steenbergenlaan nu men over een goede berg- plaats beschikt en voorts dat terrein weer eens te ontratten. Weinig troost kreeg de heer De Bakker in zijn poging voor verbetering van den naar zijn meening gevaarlijken oprit in de Korte Kerk- straat, aangezien de wethouder voor financien te kennen gaf dat daarvoor thans geen geld beschikbaar is, terwijl de Voorzitter aan den heer Van Doeselaar, die klaagde over ontdui- king der Bouwverordening bij een bouw te Sluiskil, te kennen gaf dat Burg, en Weth. daarop wel de aandacht gevestigd hebben, maar zij nog wachten met in te grijpen in verband met een kwestie die onbstaan is tus schen aanbesteder en aannemer. Een bewo- ningsvergunning is nog niet afgegeven. Aan zijn opmerking betreffende heirstelling van een der gemeentewoningen te Sluiskil zal worden voldaan. Donderdag vergaderde de Provinciate af deeling van de Vereeniging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk, onder voorzitterschap van het hoofdbestuurslid, den heer J. A. Do- minicus te Wemeldinge, in de societeit De Vergenoeging te Middelburg. De voorzitter herdacht wijlen mr. A. A. de Veer, als voorzitter van het college van toe- zicht in Zeeland en als voorzitter van het algemeen college van toezicht. Na gebed opende de voorzitter de vergade ring en herinnerde aan de oprichting der af deeling in November jl. en aan de algemeene vergadering der vereeniging, die onlangs te Zwolle heeft plaats gehad. Spr. hoopte, dat de twijfelaars onder de kerkvoogdijen in Zee- land zich spoedig zullen voegen bij de 600 reeds aangeslotenen bij de algemeene vereeni- gmg- Bij de vaststelling van het reglement voor de afdeeling bepaalde de vergadering, dat in bijzondere gevallen van het minimum bedrag van 2,50 als contributie kan worden afge- weken. De vergadering koos in het bestuur de hee ren M. Laemoes te Vlissingen, B. J. van Oeve- ren te Bruinisse, P. W. M. Hoegen van Hoo- gelande te Serooskerke, J. K. C. Matthijs te Kortgene, W. J. Geluk te Tholen, J. A. Flink te Goes, W. Verplanke te Biervliet, G. Dees te Waarde en L. Ch. Wabeke te Ter Neuzen. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer mr. A. de Jong, hield een inleiding over het ireglement op de predikantstractementen, dat ook in Zeeland groote belangstelling heeft. De vereeniging stelt zich ten deze geen partij, in tegenstelling met de vereeniging van protes- teerende kerkvoogdijen. Het reglement is ju- ridisch geldig verklaard en men moet er dus naar handelen ook. Het hoofdbestuur wjjdt er steeds zijn aandacht aan, omdat het weet, dat het minimum traktement van 2500 voor kleine gemeenten moeilijkheden mede brengt. De rede van de strubbelingen der laatste jaren is echter de Centrale kas, die de Raad van Be- heer instelde, en het schijnt, dat die raad niet begrijpt, hoe sommige kerkvoogdijen er voor zitten. Spr. meent dat er meer eendracht tus schen de verschillende gemeenten moet komen en men elkaar moet willen steunen. Spr. is blij, dat het reglement er kwam, want een predikant moet een behoorlijk salaris hebben, maar dan beeft hij ook de verplichting zich geheel aan de gemeente te geven, en controle ten deze ware wellicht ook gewenscht. Men moet samen een kas vormen om noodlijdende gemeenten te helpen, wat aangenamer is dan dat de Raad van Beheer dwingend moet op treden. Men moet in deze tot overleg met den Raad van Beheer trachten te komen. Men moet rekening houden met den crisis, maar de predikantstractementen mogen niet de sluitpost van de begrooting vormien. Het hoofdbestuur is van meening, dat echter van hetgeen boven 2500 wordt betaald, wel 10 pet. af kan. Dit zal bij onderling overleg ook met den bond van predikanten moeten ge- schieden, want een reglementswijziging zou twee jaar vorderen. By de besprekingen over de inleiding stelde de heer Hondius uit Middelburg een motie voor, waarin hij wy'st op de bezwaren tegen art. 9 van het reglement op de predikants- traktementen, met name tegen de wijze waar op men de aanslagen bepaalt, en waarin is uitgesproken, dat het artikel met het oog op de tydsomstandigheden zoo spoedig mogelijk herziening noodig heeft en het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd daartoe pogingen aan te wenden. Het hoofdbestuur zal deze motie overwe- gen. De algemeene voorzitter, de heer J. A. Bak ker, sprak vervolgens over „De Kerk en de Crisis". Spr. zeide, dat deze crisis een heel andere is dan die van de tachtiger jaren en hij vooral op den geesteiyken kant er van wilde wyzen. De vooruitgang van de tech- niek is groot en het geheele wereldverkeer is anders geworden. By de vorige crisis onder- vond de kerk schade van de doleantie en het sectarisme, maar toen had het biyvend ge- deelte meer liefde voor de kerk dan nu. Spr. zou willen er weer een geesteiyke beroering kwam, want al zou het sectarisme er van profiteeren, de Herv. kerk zou er toch ook wel bij varen. Wanneer God het niet verhoedt zal de kerk te gronde gaan, en het wekt de schyn of men over de crisis heen leeft. Men moet samen trachten door den crisisnood heen te komien. De kerkeiyke organen moeten daarin samenwerken en de kerkvoogdyen heb ben ook een taak ten opziehte van de geeste iyke belangen, waarmede' de stoffelijke zoo nauw verbonden zijn. De vereeniging van Kerkvoogdyen moest dan ook feiteiyk in de synode tegenwoordig zyn, men moet ook ten deze met den tyd mede durven gaan. Spr. komt op voor meer eenheid in het kerkelijk organisatieleven en tegen decentralisatie. De vereeniging zal jong en oud mobiliseeren om de offervaardighieid voor de kerk te doen toe- nemen. Het is in het belang der kerk, dat er meer samenwerking kome tusschen beheer en bestuur, want dan kan zij weer zyn een stad op den berg. De heer mr. H. Kippersluys, zette daama uiteen de groote voordeelen van collectieve verzekeringen der kerkgebouwen en pastorien tegen brand, stormschade en ook tegen in- braak en daarby ook tegen de financieele ge volgen van het buiten gebruik maken van een kerkgebouw. Nadat enkele heeren van hunne biydschap over de tot standkoming der afdeelingen had den geuit ging ds. A. F. W. de Kluis uit Vlis singen voor in dankgebed. V. V. V. AXEL. Men schryft ons: Hier en daar prijken weer de affiches van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Axel en zal u na beschouwing biyken, dat deze vereeniging, als altijd actief, er op uit is het publiek miet Hemelvaartsdag en ook op 2e Pinksterdag iets extra's aan te bieden. De bekende Middelburgsche Turn- en Gymnastiek- vereeniging „Medioburgum" die reeds op zoo- vele plaatsen (zoowel in binnen- als buiten- land) is opgetreden, zal thans ook Axel met een bezoek vereeren en het publiek laten ge- nieten van Folklore, rythmische dansen en composities. De V. V. V. heeft Hemelvaarts dag uitgekozen, een dag waarop ieder in de gelegenheid is een uitstapje te doen. Welnu, dit uitstapje zal zich tot Axel bepalen. Des avonds zal verder een prachtig concert ge geven wordsn door de bekend geworden Har- monie uit Oostburg met zijn eminenten Di- recteur, den heer C. Schijve, die zyn korps heeft weten op te voeren tot in de hoogste af deeling. 2e Pinksterdag zullen harddraverijen worden gehouden, afgewisseld door een prachtprogramma op het gebied van acroba- tiek. Hopen wij dat een heerlijke zomerzon zal stralen en Axel daar ruimschoots van zal kunnen genieten en zich zal mogen verheugen in een druk vreemdelingenbezoek. Welke plannen de V. V. V. dit jaar nog verder wil uitvoeren zal in hoofdzaak afhangen van de resultaten van bov engenoemde feestelijk- heden. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dageiyksch Bestuur van de Zeeuwseh Uandbouw Maatschappij, gehouden op Maandag 15 Mei 1933 te Middelburg. -: De vergadering werd geleid door Mr. P. Dtele- man, algemeen Voorzitter der Z. L. M. De navolgende onderwerpen kwamen ojn. in bespreking. Blauwmaanzaad, Naar aanleiding van een in gekomen schryven van het K.N.L.C. over de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen om te komen tot een prysverhooging voor blauwmaanzaad was het Dageiyksch Bestuur van oordeel dat gezien de ervaringen opgedaan met den gezamenlijken verkoop van karwij het uiterst moeilijk zal zyn een vrywillige regeling tot stand te brengen. Het Dageiyksch Bestuur meent dat Overheidsbemoeiingen in de eerste plaats dienen gericht te zijn op de hoofdprodue- ten van het akke rbouiwbedrjf Daar de teelt van blauwmaanzaad voor vele bediryven van belang kan worden geacht, uit een oogpunt van rationeele vruchtwisseling zal het alleszins gewenscht zijn dat deze cultuur niet verdwijnt. Urgentieprogramma. Ingekomen was een ver zoek van het K.N.L.C. om opgave te doen van eventueel voor te stellen wijzigingen of aanvul- lingen van het bestaande urgentieprogramma. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewis- seld en werd het navolgende onder de aandacht van het Landbouw-Comit6 gebracht: De gewijzigde omstandigheden waarin de ex port van land- en tuinbouwproducten is komen te verkeeren, maakt het noodzakelijk, dat de steun aan den landbouw in andere banen wordt geleid. De steunmaatregelen aan het zuivelbe- dryf, waarby tegen zeer lage prijzen zuivel- producten moeten worden geexporteerd zyn op den duur niet vol te houden, zoodat terecht een beperking van den veestapel noodzakeiyk wordt geacht. De wanverhouding tusschen het stede- lijk loon- en pryspeil en dat op het platteland zal dienen te worden gewijzigd om te komen tot verbetering van den toestand op het platteland. Een beperking van de productie, zoo als deze reeds is vastgelegd in de steunwetten ten be- hoeve van de tarwe, suikerbieten en vlasteelt, alsmede de varkenshoudery werd noodig geacht. In verband met de zeer verminderde export onzer landbouw en tuinbouwproducten zal men zich noodzakeriykerwyze meer op voorziening van de binnenlandsche markt moeten toeleggen. Aangedrongen dient te worden op het heffen van een invoerrecht op granen. Hierdoor zal een deel van het bouwland beteeld kunnen worden met haver en rogge, waarvan de verbouw thans niet loonend is. Invoer van land- en tuinbouwproructen, die tegen elken prys op de Nederlandsche markt worden geworpen, dient voorkomen te worden door het heffen van een invoerrecht naar het ge- wicht en niet naar de waarde. In Belgie en Amerika wordt o.a. dit systeem toegepast, waar door de heffing van het invoerrecht meer aan het doel beantwoordt. By de heffing van invoerrech- ten zal een verschillend tarief moeten worden toegepast voor de verschillende landen, teneinde de handelsbetrekkingen met die landen naar welke wy meer uitvoeren dan invoeren niet te schaden. Het buitenlandsche fruit dat hier op bepaalde tyden beneden den productieprijs wordt inge- voerd, dient met een invoerrecht per KG te wor den belast. Aangedrongen werd op het treffen van maatregelen voor den aardappeloogst 1933. Een eventueel overschot aan aardappelen dient tijdig uit de markt genomen te kunnen worden. De aanwezigheid van zeer groote hoeveelheden goede consumptieaardappelen op een tijdstip dat buitenlandsche vroege aardappelen op de Neder landsche markt worden aangevoerd, wettigen het heffen van een invoerrecht op deze aardappelen. Inkrimping van den veestap>el werd noodzake lijk geacht om een verbetering van de zuivelpry- zen te verkrijgen. Aangedrongen dient te worden op eene ver- laging der waterschapslasten en het verstrekken van een uitkeering uit het Wegenfonds ten be- hoeve van het onderhoud der tertiaire wegen. Besloten werd het nieuwe ooncept-urgentle- programma op de e.v. Hoofdbestuursvergadering aan de orde te stellen. Ratianaliseering landarbeld. Besloten werd b| de Regeering aan te dringen om een consulent aan te stellen, die de mogelijkheid van rationa- liseering van den landarbeid in studie kan nemen en voorlichting kan verleenen over den aanachaf en de verbetering van landbouwwerktuigeix Ambachtstarieven. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schryven van le commlssie Ambachtstarieven, ingesteld door de Z. L. M., waarin een aantal conclusies over de geldende tarieven voor verschillende werkzaamheden egn opgenomen. Besloten werd deze in afschrift aan de afdee lingen toe te zenden. De Commissie vestigde om. de aandacht op de aanzieniyke besp&ring welke uit gezamenlijken aankoop van landbouw- machines kan worden verkregen. Opgemerkt werd dat de Friesche My. van Landbouw hiermede groote voordeelen voor hare leden heeft kunnen bereiken. Commissie van Toezicht Districtsarbeidsbeurs Middelburg. Door de Z. L. M. zal een lid in deze commissie worden voorgedragen. Commissie Belastingwezen Z. L. M. Besloten werd de Commissie Belastingwezen te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een herziening te verkrygen van den aanslag van de huurwaarde van won in gen in de p>erso- neele belasting. Uit den kriog Hulst werd ge- svezen op de onbiliykheid van de bepaling, dat in vele gemeenten het aantal opcenten op de be lasting van de huurwaarde in de bebouwde kom- men lager is dan in de buitenwijken. Besloten werd een onderzoek in te stellen en zoo mogelyk wyziging te verkrygen. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering. De regeling van Hoofdbestuurs- en Algemeene Ver gadering, welke op 5 resp. 6 Juli a.s. te Oostburg zullen worden gehouden werd besproken. De heer Ir. S. L. Louwes, Regeeringscounmis- saris voor de uitvoering van de Tarwewet en Crisis-Varkenswet, heeft zich bereid verklaard een inleiding op de Algemeene Vergadering t» houden. Het te behandelen onderwerp zal nader worden medegedeeld. In verband met de tydsomstandigheden zal het 90-jarige bestaan van de Z. L. M. in 1933 niet op bijzondere wijze worden herdacht. Uitvoercontrole uien. Door de 3 Centrale Landbouworganisaties is bij den Minister van Economische Zaken en Arbeid aangedrongen op de uitvoercontrole op uien te ontnemen aan het U.C.B. en deze op te dragen aan een te stichten vereeniging. Besloten werd den heer Ir. J. Dorst aan te wijzen om de besprekingen over de te stichten organisatie mede voor te bereiden. Vervolgens werd de vergadering door den Voorzitter gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2