ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier AKKERjCACHETS No, 8991 WOENSDAG 17 MEI 1933 732 Jaargang. BUB E If J ABB FEUILLETO N BOVCOT VAN DU1TSCHE ABTIKEEEN. DANSLEERAREN EN DE WET OP HET DANSGEVAAR. ARONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firnoa P. J- VAN DE SAN I1E. G1KO 38150 TELEFOON No. 25. ADVEKTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20- KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar i3. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uiigave. DIT BEAD VERSCHWNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Het centraal stemvbureau heeft thans een telegram van Sardjono ult Digoel ontvangen, waarin deze communist meldt, dat hij zijn be- noeming tot lid van de Tweede Kamer aan- neemt. Het Volk meldt: De algemeene raad ult S.D.A.P. en N.V.V. heeft besloten een boycot van Duitsche arti- kelen af te kondigen. Onder alle verbruikers eal een intensieve propaganda worden ge- voertL EEN BELANGENVERUENIGING VOOR RJK. MARIltEPERSONEEE. En Den Helder is opgerioht een militaire be- langenvereeniging op katholieken grondslag, ter behartiging van de met de militaire posi- tla verband houdende belangen van het R.K. marinepersoneel is geheel overesnkomstig de ministerieele resolutie van 18 April ingericht. In de oprichtingsvergadering is bet regle- ment van de vereeniging behandeld en aange- nocmen. Blschoppelijke en daama ministerieele goedkeuring op dit reglement zai worden aan- gevraagd. TUINBOUWSTEUNWET 1933. Bij foeschikking van den minister van Eco- oomische Zaken en Arbeid is ingesteld eene •ormmissie van advies voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van ver- bouwers van fruit en warmoezerijgewassen. In die commissie zijn benoemd. L tot lid, tevens voorzitter, F. V. Valstar, te Naaldwijk; H. tot leden: Tj. Egb, Weltering, te Zuid- horn; P. Slot A.Pzn. te Broek op Langendijk; W. M. Driessen te Vendo; J. Barendse te Poel- flijk; C. Wagenaar Kzn. te Alkmaar; H. J. Kruideaier Jzn., Zuidboek 138 te Rotterdam; H. G. Rube, Marnixstraat 258, te Amsterdam; Job. Mol, Vriesestraat 128 te Dordrecht; A. •chermer, te Hoogkarspel; W. de Groot te Beverwijk; P. de Jong te Roelofsarendsveen; J. Wagenaar Gzn. te Sint Pancras; T. Borst te Veur; ir. J. G. Hazeloop, Rijkstuinjbouwconsu- tent te Alkmaar; ir. A. W. van de Plas3che, Rjjkstuinbouwconsulent te Goes; ir. J. M. Rie- mens, Rijkstuinbouwconsulent te Naaldwjjk; H. J. Scbmitz, accountant bij het bureau con- trole der Generale Thesaurie van het Departe- ment van Financien te 's Gravenrage; HL tot seoretaris: ir. J. G. W. Ignatius, dlrecteur van de Rijkstumbouwwinterschool te Naalctwjjk, tijdel\jk gedetacheerd bij bet Deparbement van Economiscbe Zaken en Ar beid. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft gisteren Dr. Colijn, Minister van Staat, ontvangen, die mede- boelde dat bij niet geslaagd was in bet vormen tan een parlemenlair kabinet. Vervolgens beeft H. M. de heeren Jbr. Mr. D, Geer en Mr. Aalberse, voonzitters van de Chrietelrjk-Historiscbe en Roomsch-Katbolieke Kamerfractie3, ontvangen. Daama beeft H. M. aan Dr. Colrn een ■teuwe opdracht verstrekt, tbans tot vorming van een crisis-kabinet. Dr. Coign heeft als gebruikeBjk verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. Dr. Colijn als een phoenbc ult zijn aacb verrezen. De opdracht om een crisis-kabinet te vor- Baesn, in tegenstelling tot bet z.g. parlemen- taire kabinet, waarvan de eerste opdracht bprak, scbijnt, scbrijft de N. R. Crt., er op te door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 86) (Vervolg.) „t Doel is zeker alleen om de bceren bezig te houden? Ik open de onderhandelingen bij de voordeur en u sluipt den burcbt door de acbterdeur binnen?" „J<uist", zei Granby. „Terwijl u staat te praten, forceeren Baxter en ik de een of an dere deur wAar hindert niet, maar het moet zoo dicbt mogelijk bij de kamer z:n waar Julia gevangen zit. 't Zai niet zoo heel makkeljjk gaan en we zullen als Alpenjagers moeten klimmen tenzij we een raam vin- den, dat we open ktmnen krijgen of een trap, die ons zoowee) meter hooger brengt. Daarom bob ik die rol touw mee laten brengen. Baxter hier is gelukkig een exipert in bet klimmea mag de rol van gids vervullen". Die toesegging riep niet bepaald enthou- •iaste gevoelens in me wakker. Ik voelde me als Bill de Hagedis, op 't moment, dat bij Alice door den schoorsteen acbtema wordt gestuurd. „Als we niet te veel tegenslag hebben", gfng GrarJby voort, „is't vinden van Julia het werk van een oogenblik. Maar we kunnen de wedurwe niet in den steek laten. En ik weet In de verste verte niet wAAx de mooisto togeerkamer zich bevindt „Kok>nel", beioofde Haizelrig, ,,ik zai mijn «dterste best doen. Ik loan u, geloof ik, wel aaran-deeren, dat ik ze zoo bezig zai houden, duiden, dat thans bedoeld wordt een z.g. extra-parlementair kabinet. De partijen aanvaarden dan niet bij voor- baat de verantwoordelgkheid voor bet nieuwe bewind, waarvoor speciaal de Roomsch-Katho- lieken zoo buiverig waren, omdat ook de lifoeralen tot medewerking waren uitgenoodigd. Parlementair blijft intusscben zoowel bet eene als bet andere, indien bet kabinet zijn steun wenscbt te zoeken bij een vaste meer- derbeid in de Tweede Kamer. De formateur geniet ecbter thans voor de formatie van zijn crisis-kabinet een grootere vrijheid, doordat bjji niet zoo afhankelgk is van speciale wen- schen der partijen. Het verzoek van Dr. Colijn con van de eerste opdracht ontheven te worden, wijst er op, dat hij voomemens is ook het crisis-kabi net op de breedere basis der vijif groote par tijen te vestigen en aiet te voldoen aan het verzo-ek der Roomsch-Katholieken om de liberalen bij de formatie van zijn kabinet prijs te geven. Deze standvastigheid om zich niet tevreden te stellen met halve oplos3ingen, waarin bet radicale element een grooter overwicbt bad verkregen, siert hem. De voorgeschiedenis van de nieuwe opdracht. De Residentiabode scbrijft: Dr. Colijn zou reeds, na de mislukking van zijn poging om een kabinet te formeeren op een breede basis van vijf partijen, voor de opdracht hebben bedaukt, indien H. M. de Koningin, die zeer grooten prijs stelt op het tot standkomen van een parlemenair kabinet, niet een dringend verzoek tot hem had ge- richt, alsnog te pogcu een dergelijk kabinet op een smailere baais te vormen, n.l. zuiver rechtsch georienteerd. Dr. Coli.n, hoewel persoonlijk daartoe wei- nig kans ziende, heeft toegestemd deze moge- lijkbeid nog eens met zijn fractie te be- spreken. Deze bespreking beeft Maandagmorgen plants gehad en daarbij is gebleken, dat de anti-rov. fractie het standpoint van den heer Colijn deelt, n.l. dat een meerderheid van 52 te gering is, om daarop een sterk parlemen tair kaibiuet te bouwen. De heer Colijn wil dit altbans, ook na het gebeurde van 1925, niet meer riskeeren. De mogelijkheid is toen in de anti-rev. frac tie geopperd, dat een Katholiek de taak van den heer Colijn zou ovemetnen en dat deze zou probeeren eea rechtsch parlementair kabi net te vormen, waaraan dan de anti-rev. in beginsel hun medewerking zullen verleenen. Ook de Chr.-Historisohen zijn bereid daaraan hua medewerking te geven. Over de vraag of thans de Katholieken be reid zijn de formatie van een dergelgk kabinet op zich te nemen, heeft de Katholieke Kamer- fractie Dinsdagmorgen vergaderd. De moei- ijjkbeid is hier de keuze van een formateur. De heer Aalberse, die de aangewezen man zou zijn, heeft persocnVjk ernstige bezwaren. Ook de beer Van Schaik zou niet in aanmerking willen komen. Men acht bet ook niet ge- wenscht, dat de heer Ruys andermaal, nu weer met een parlementair kabinet, naar voren zou treden. Er worden ook nog wel eenige andere namen genoemd, o.a. van Mr. Dr. Koolen. Mocht intusscben de Katholieke fractie hedeomorgen besluiten, dat zjj geen kans ziet een parlementair kabinet te formeeren, dan zai de heer Colijn zeer waarschijnlijk de op dracht krijgen een extra-parlementair kabinet samen te stellen. Mocht de Katholieke fractie w61 de moge- lijkheid zien voor de vorming van een parle mentair kabinet, onder een Katholieken for mateur, dan zou de beer Colijn voor de hem gegeven opdracht bedanken en zai H. M. zeer dat ze geen oog en geen oor meer hebben voor iets anders ,,En zoo gauw we dan Julia vinden", ging Granby voort, „gaut Baxter met baar aan den haal., Hij laat haar met *4 touw zakken misscbien ook heeft-ie geluk en gaat 't op 'n tikje minder sensationeele manier en ver volgens brengt hij baar naar de auto". „Welke van de twee?" vroeg Hazelrig. „Deze nieuwe", was Granby's antwoord. „Die zetten we ergens in bet struikgewas vlak bij de open plek. En dadel'ik, als Julia veilig en wel erin zit, gaat Baxter naar Jos6 en Manuel en laat ze hun claxon bewerken. Dit is 't teeken voor u, dat alles goed van stapel is geioopen en dat u kunt verdwijnen. zoodra u de kans schoons ziet. Hoe u 'm dat leveren zult moet u van de omstandigtheden laten afhangen dat wordt trouwens in hoofdizaak door bun bouding bepaald. U heeft Josd cq Manuel. En Julia is tegen dien tijd buiten gevaar". „En ik?" vroeg ik. Jij moet mij komen belpen, John. Want al hebben we Julia, daarmee is de weduwe den burcht nog niet uit. Mr. Hazelrig's taak is Julia, uitsluitend en alleen Julia. Zoo gauw hij hartelijk afsdheid genomco beeft, pikt hg Julia op en race't met haar naar Madrid terug. De auto in de boschjes iaat bij maar staan. Dat is een achterdeurtje voor ons". ,,Maak je maar niet ongerust over mij", zei Hazelrig grimmig. „Zoo gauw Julia veilag is, reken ik met alle soorten van genoegea met Helmuth en consorten af". „Ziezoo", zei Granby, „dan zijn we voor bet oogenblik klaar. Maar we mogen niet samen gezien worden. Eaat John u nu even, in dezen wagen ,naar de Cadillac toebrengen. En als hri terug is, kunnen we samen overleggen, welke manier van klimmen" de meeste kans op sucoes biadt. Heeft lemand verder nog iets?" Even bleef het stil. „Ja", zei ik dan, opeens vastbeslotem. „Het dringt bltjkbaar niet tot je door dat ik nog steeds niet weet, waarom bet gaat. En ik be- waarschtjnlijk een ^Catboliek de opdracht geven een parlemeptair kabinet samen te stellen. De anti-rev. fractie is Dinsdagmorgen ook opnieuw bijeengekoruen 6m over de bespreking in de Kath. fractie een definitieve beslissing te nemen. PACHT V'EREAAGD. De Koningin heeft. aan baar pacbters te Uddel (gemeente Apeldoom) bericht, dat a'j, gezien de ongunstige tijdsomstandigbeden, heeft besloten de prijzen barer landerijen aldaar met 50 procent te verlagen. AEIMIN BEDANKT VOOR HET KAMERLIDMAATSCHAP. De ..Tribune van gisteren bevat bet vol- gende bericht: „Partijgenoot Alimin Prawiradirja heeft aan de partijleiding van de C.P.H. medegedeeld, dat hij in verbaad met de nieuwe belangrijke opdracht, die hij van zijn partij C.P.I. (Comm. Partij Indonesie) heeft ontvangen, voorloopig niet in staat zai avn bet Kamerlidmaatschap te vervullen. Hij wenscht te bedanken als lid ten behoeve veu den derden Indoneeschen candidaat op de lijst der C.P.H.Goestan Effendi". Goestan Effendi, die hier te lande aanwezig is, zai als vertegenwoordiger van de Indo- nesche werkende massa in de Tweede Kamer treden. De commissie stelt zich voor den gemeeate- besturen van advies te dienen, indien de bur- gemeester inlichtingen mocht wenscben ten opzichte van de vraag wie moet worden be- schouwd als „een geschikt geacht daos- leeraar". Zij zai verder algemeene normen voor alle dansorganisaties, onder welke omstandig- lieden iemand als een geschikt dansleeraar moet worden beschouwd; en maatregelen nemcQ om een ieder, die aan deze normen niet voldoet, uit de organisatie te weren en de uitoefening van het vak te beletten en onmo- gelijk te maken. DE INVOERBEI<ASTING IN FRANKRIJK. De Directie van den Landibouw deelt mede, dat bij den invoer van onderstaande artikelen in Frankrijk, voortaaa de daarbij vermelde tnvoerbeiasting zai worden geheven. Slacbtpaarden 100 frs. per stuk; schapen 50 frs. per 100 K.G. levend gewicht; lammc- ren (tot een gewicht van 10 KG) 5 frs. per stuk; rundvleesch 100 frs. per 100 K.G.; vleeschoonserven 200 frs. per 100 K.G. Deze belasting zai gelij.ktrjdig met de ver- schuldigde invoerrechten aan de Franscbe douane moeten worden voldaan. Zij geldt niet voor bet Saargebied. GEEN ROODE ARBEIDERSWEER. Zaterdag en Zondag heeft te Amsterdam de partijraad van de SJD.A.P. vergaderd. Aan de orde was on., de bespreking van de door het partjjeongres naar den partijraad verwe- zen tebandeling van de arbeidsweer. Het on- derwerp werd ingeleid dour Zwertbroek pro Vliegen oontra. Na ampele bespreking aldus lezen we in „Het Volk", vereenigde de partij raad zich op een voorstel, dat de oprichting van een anbeidersweer of den steun aan reeds gin meer dan genoeg van al die geheimzinnig- heid te krijgen. Je hebt me bij mijn baren erbij gesleurd wat de gevolgen zullen zijn weet jrj ndch ik en daarom, vind ik, wordt't tijd, dat je mij in vertrouwen neemt. Bijvoorbeeld wie is die Donna Concepcion? En wat heeft ze te koop? Wie zijn de vier staalkoningen, die met Mr. Hazelrig corrcurreeren En waar om heb je mij er eigenlijk bij betrekken? Niet dat ik mopper. Ik wil je graag belpen. Maar dan moet ik ook weten, wat ik doe en waarom ik het doe". ,,Is dat alles?" vroeg Granby. „Neemaar om te beginnen is dat wel voldoende", was mijn antwoord. ,,Mr. Baxter heeft gelijik", zei Hazelrig. „We hebben geen enkele reden om hem niet in ver trouwen te nemen". Granby knikte. „Goed", zei bij, „ik zai je straks, als je terug bent, 't heele verbaal doen". En hij Meld woord. We badden den rand van de open plek bereikt, v66r ik mijn laatste vraag gedaan en antwoord erop ontvangen had. Daarmee was bet verband tusschen de dingen me nog wel niet duidelijk, maar toen we eenmaal veilig tusschen de struiken opge- borgen zaten en am beurten door den krjker, dien Hazelrig meegebracbt had, het terrein verkendeo, ibegon de portoe van het gehoorde toch langzamerband tot me door te dringen. De mogelgkheden waren onbepenkt, zoo leek bet me op dat oogenblik. Maar laat ik eerst met mib'm verhaal voortgaan -- als ge het tot bet einde leest wed dk am alles, dat ge het met me eens zult zijn. Twee uur lang bleiven we in bet broeiend- warme struikgewas om de open plek. We slo- pen voorzicbtig rond en verkenden het kasteel van alle kanten. Ondertusschen zat Hazelrig veilig in de Cadillac, die we met groote moeite naast de nieuwe Hispano Sniza g-ezet hadden. Zijn oonsigne was: slapen! En als hij niet kon slapen, een sensationeiel begin voor het komen- de onderhord met de staalkoningen bedenken. Ondertusschen gingen wij in den bescher- menden struikgewas-kring ongestoord onzen bestaande organisaties, die kennelijk bedoelen de plants van een arbeidersweer in te nemen, als ontoelaatbaar oordeelde; de partijraad ver- foond aan deze uitspraak de verwachting, dat met alle kracht zou worden geijverd voor de aanneming van het initiatief-voorstel-Albarda, strekkende om te komen tot een verbod van alle gewapende corpsen. GISTING IN DE S.D.A.P. Het Kamerlid Mr. J. Duys heeft een bro chure gescbreven, waarin hij de tegenwoordige tactiek der sociaal-democratiscbe partij fe laakt. In het bijzonder komt hij op tegen de onwaarachtige publicitiek van het dagblad „Het Voik", die bij vele bezadigde elementen der S.D.A.P. scherpe afkeuring vindt. Hoewe' deze brochure reeds b'.dens de verkiezingen is gereed gekomen, heeft de heer Duys op het laatste oogenblik besloten haar niet uit te geven, daar het partijbestuur hem toezegging heef gedaan, dat met zijn grieven rekening zai worden gehouden. Door dese toezegging vervallen ook de geruchten, dat Mr. Duys van plan zou zijn om uit de sociaal-democratische partij te treden. Bovenstaand bericht wordt door „Het Volk" bevestigd. UITKEERINGEN KRACHTENS CRISISSTEUNREGELIN G. Op de vragen van den heer Kupers betref- fende het resultaat der van regeeringswege toegezegde overwegingen inzake het in m:n- dering brengen van invaliditeits- en weduwen- rente, uitkeeringen krachtens de Ongevallen- wet en uit de Werkloozenkas op de uitkeerin gen ingevolge de crisissteunregeling, heeft Minister Ruys dt Beerenbrouck geantwoord dat hij na emsftge overweging geen vrijheid kan vinden, ten aanzien van den aftrek van de in de vraag bedoelde inkomsten van dc bestaande bepalingen af te wijken. DE VERKIEZING TOT KAMERLID VAN COMMUNISTISCHE INLANDERS. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een uitvoerige brief gezonden aan den raad van ministers inzake de verkiezing tot Kamer lid van communistische Inlanders. Het mag als vaststaand worden aangeno- men, aldus deze brief, dat het huidige Rus- sische bewind zich op den duur slechts zai kunnen handhaven, indien het er in slaagt de bij bepaalde groepen in ieder volk voorko- mende ontevredenheid aan te wakkeren en langs dezen weg ten slotte een wereldrevolu- tie te ontketenen. In dit licbt bezien is het geheel verklaarbaar, dat het bolsj;wistische regime reeds onmiddellijk na den wereldoor- log een ondermijnenden aanval richtte tegen West-Europa, een aanval, die gelukkigerwijs tengevolge van den godsdienstigen aard en het diepgewortelde ordebesef van het grootste deel der West-Europeescbe volken geen door- slaand sucoes vermocht te boeken. Daama heeft Moskou zich, uitgaande van de bekende woorden van Lenin „Wenden wij ons naar Azie; wij zullen het met het Weston wel klaar- spelen via bet Oosten", naar het Verre Oosten gewend, met de zeer duidelijke bedoeling de Westersche mogendheden dpor het verwekken van moeilijkbeden in de Overzeescbe gabieds- deelen in him hart te treffen en tot overgave te nopen. In den brief wordt vervolgens gewezen op de tallooze intriges, welke zich in Oost-Indie hebben afgespeeld en ook aan hetgeen zich kort geleden in Suriname beeft voorgedaan. Een belangrijk deel van dit systematisch op- treden tegen Nederland is ook de wjjze, waar- op de candidatenlijst van de Communistische Partij Holland is samengesteld, tengevolge waarvan thans twee extremistische Javanen, wier verleden ©en aaneenscbakeling van daden van verzet tegen het Nederlandsoh gouveme- gang. Behalve Helmuth, die om even over vijven in de Lancia wegreed cq pas na een half uur weer terugkwam, zagen we niemand. Nu we het kasteel op ons gemak door den kijker bekeken, kwamen we tot de conclusie, dat de moeilijkhaden lang niet zoo onover- komelgk waren, als we eerst gedaOht hadden. Na een zorgvuldig wikken en wegen van de verschillende mogelijkheden, ontdekte ik zelfs een manier om, zonder te veel waaghalzerij het raam in het Moorsche torentje of mina- retje te bereiken, waaruit de paar ceatimeter sjaal wapperde. Voor dat raam bevond zich een balkon 't zou een kleine moeite z'jn, om aan de spijlen daarvan het touw vast te maken, als ik eerst Julia, door voorzichtig vieren, had laten zakken. En zoo kon ik dan makkelijk ook den beganen grond bereiken. De klimpartij rnoest in een hoek van bet terras beginnen, ibesliste ik. Op dat terras kwameu de openslaande deuren, een stuk of zes, van de kamers op de benedenverdieping uit. Die deuren waren ongewoon hoog, een vier en een halve A vijf meter, en werden bekroond door een lijst van beeldhouwwerk, die rcudom het geibouw liep. Eenmaal op dien rand leek het me een kleine moeite om op de rijik-geomamenteerde portiek van een van de openslaande deuren te klimmen. De ramen waren op die verddeping kleiner dan beneden en waren voorzien van een soort tralie-weirk. DAn kwam de groote moeilijkheid, om de ruinate tusschen de portiek van een van die ramen en het raam in het torentje, em spleet van een drie meter breedte, te overbruggen. De eenige manier leek me, om het touw, bij wrjze van lasso, om de spijlen te mikken, of die aandacht van Julia te trekken, zoodat zij het ken vastmaken. Zoo, in kibe woorden, lijkt het een ongelooflijke waaghalzerij, maar in werkelijkheid was het niet zoo erg. Met den krjker kon ik heel goed vast stellen, dat het niet meer dan het werk van een oogenblik zou zijn het touw om den rand van het balcon te gooien. Het eene eind kon ik dan geinak- kelijk aan het traliewerk van een van de ramen op de tweede verdieping vast maken Niet meer in staat nog iets te doen aan 't vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen een of twee van die kleine AKKERTJES" snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrij ven en U w geest weer helder maken! Onschadelijk! 'i Zijn ideale pijn-siiilers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 sluks slechis 50 cenl. Nederlandsch Pioduct Gebruikt dus roortaan uitsluitend t V'oIgens recept van Apotheker Dumont rv»r (liigez,. mmmmi bbhi ment te zien geeft en voor wie de eed van trouw aan de Grondwet uiteraard niet de ge- ringste waarde kan hebben, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ge- kozen. De onmiskenbare opzet daarvan is, om eenerzijds in de oogen der inheemsche bevol- king van Nederlandsch-Indie de hoogste ver- tegenwoordiging van het Nedsrlandsche volk te vemederen en anderzijds de gelegenheid te scheppen, opdat de opruiende stem van deze extremistische inheemschen, via de officieele Handelingen der Staten-Gensraal overal in Indie zai worden gehoord. Over den noodlot- tigen indruk, die deze door den Nederland- schen wetgever toegelaten gratis-propaganda voor de communistische d'tnkbeelden op de in heemsche bevolking van Nederlandsch-Indi8 zai maken, kan geen twijfel bestaan. Het behoeft dan ook geen nadere toelich- ting, dat het systeem van Moskou, kosfce wat het wil, gebroken moet worden. Met de op- lossing van dit vraagstuk toch is het levens- belang van den Nederiandsche staat gemoeid. En het is daarom, dat het Verbond het col lege met dsn meesten aandrang verzoekt de noodige maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen dat nu of in den toekomst, de stem en de bevelen van Moskou van ons Nederlandsch parlement uit zullen worden uitgedragen naar Ned.-Idie ter verbreking van den hechten band tusschen Nedsrland en Indie en tot het verwekken van een chaos daarginds, die voor de beide deelen van het rijk slechts de bitterste ellende kan teweeg- brengen. Met betrekking tot de gebiedsdeelen Suri name en Curagao verzoekt het Verbond onder te treffen maatregelen op te nemen de toe- kenning van de gouvemeurs van deze gebie- den van hat recht om bepaalde personen te interneeren of te externeeren, welk recht de gouvemeur van Ned. Indie reeds bezit. Wij zijn overtuigd, aldus besluit het Verbond in zijn brief, dat de misstanden waarvan hier— 00ven sprake was, ook het oog van uw col lege niet zijn ontgaan, maar wij meenen dat het de regeering niet anders dan aamgenaam kan zijn, indien de groepen uit de Nederiand sche bevolking van wier nationale gevoelens zij zich in de eerste plaats verizekerd kan hou den, in een xnoeiljjken tijd als deze van haar waakzaamheid ten aanzien van de kostbaar- ste goederen van de natie getuigenis wenschen af te leggen. en langs het losse einde naar bo-ven klimmen. Als Granby dan den knoop losmaakte, kon ik hem met niet al te veel inspanning naar toven trekken. Toen we ons, aa ongeduldig wachten, einde- lijk op weg begaven, was het stikdonker. In het bosch Iconden we geen hand voor oogen zien en het gevolg was een tocht vol minder aangeaame ondervindingen. Na veel ver^^ef- sche pogingen ontdekte Granby een breed boschpad, dat ons met ontelbare kronkelingen naar de open plek bracht, een vjjftig meter achter de plek, waarvandaaa de klimpartii zou beginnen. Ik zat achter het stuur van de Hispano en Granby wandelde voor me uit, om me den weg te wgzen, want we moesten het zonder licht doen. Zelfs de gedimde lampen zouden ons verraden hebben. Eindelflk, om even v66r twaalven, was de tocht ten einde. Geen drie meter voor ons schemerde het open terrein. Vlak ernaast legden we ons in hinderlaag en bleyen waehten, tot we de koplampen van Hazelrig's auto het terras zouden zien op- komen Julius P. Hazelrig, die de snoode ontvoerders van zijn dbchter ter verantwoor- diug ging roepeo. We voelden ons weer tot alles in staat. Een behoorlgk maal, gerequi- reend in het dorp en opgegeten in de auto plus een paar uur slaap na zonsondergang. hadden andere measchen van ons gemaakt Overal om ons heen strekten de p'r'nboomen hun toppen op kaarsrechte staminen ten hemel; het was een pracbtige nacht, bladstii geurig en zoel; uit de verte kwam de me lankolieke roep van een uil. Maar dat alles maakte niet veel indruk op me. Het was twaalf uur; nog maar enkele minuten en dan. Opeens gleed een felle lichtbundel over den danker en voorgevel vaa het kasteel; tegelfjk daarmee hoorde ik het knersen van atuoban- den op grint. Hazelrig was, zooals gewoonlijk, prachtig op tgd. „Daar gaan we", zei de stem van Granby vlak bij mijn oor. (Wordt vervOlgni.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1