AKKER.CACHET5 do#** ~~buTt e n l aITF™"" PREDIKBEUBTEH. SP0ET. MM AKKERTJES" TER NEUZEN, 15 MEI 1933. GROEDE. OOSTBURG. RECHTSZAKEN. VOETBAL. Nederlandsch Product Voelt Ge U rillerig en on- preitig, zoo echt grieperig Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan een of twee "AKKERTJES" en lien tegen een, dat Ge U's tnor- gens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijversOnover- troffen bij rheumaliek, spier- pijn, spit, zenuwpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Vo/gens recept van Apotheker Dumonf ting. Deze beweging is noodzakelijk, omdat een gedeelte van de Nederlandsehe jeugd ten prooi is gevallen van allerhand zoogenaamde ,,natio- nale organisaties", die in wezen een gevaar opleveren voor Nederlands geestelijke onaf- hankelrjkheid. Het comity is zjjn werkzaamheden aange- vangen nadat een emstig onderzoek naar om- vang en intensiteit van de fascistische gezind- beid in Nederland had plaats gevonden. Dat het streven naar een beweging ter handhaving van de nationale geestel/'jike onafhankelijkheid van dit onderzoek het resultaat is, zij ieder oprecht Nederlander ter waarschuwing. Zoo spoedig mogelijik zal tot oprichting van de beweging met zeer breede basis worden overgegaan. Men zal zich van ieder politiek optreden onthouden Het bureau is gevestigd Reguliersdwarsstraat 73, Amsterdam Jonge intellectueelen, studeerenden en afge- Studeerden, jonge zakenmenschen en kantoor- beaienden namen met verontwaardiging ken- nis van de wijze, waarop ouidere personen fas cistische agitatie voeren onder de jonge gene ra tie. De te vormen beweging zal toegankelijk zijn voor groepen en personen. Uitdrukkelijk zrjn echter uitgesloten, ,,z(j, die naar dictatuur ertreven of naar anarchie drijven". Dit wijst op de samenstelling van het comitA Anar- ohistische en communistische en fascistische organisaties, benevens personen die deze rich- tingen zijn toegedaan, zijn uitgesloten en op bun belangstelling voor zoover deize zich be- weegt in anti-fascistische richting wordt geen enkele prijs gesteld. Voor neutrale en deanocratisehe Nederlan- ders van alle politieke en religieuse schakee- ringen is echter in de beweging plaats; zij immers hebben alien gemeen, dat zij het beste van de Nederlandsehe volksgemeenschap, het recht tot vrije meeningsuiting, uitvloeisel van ons staatsbestei, respecteeren en verdedigen. SCHIP OP HET DROGE. De ontwapeningsconferentie is schrrjft de N. R. Crt. vastgeloopen; voor de zoo- veelste maal, maar erger dan ooit te voren. Er is voor haar geen vaarwater meer. Zou men haar nog los kunnen sleepen van deze bank dan zou zij weldra weer aan den grond zitten op de ondiepte der Fransche vedligheids- eischen. Het begin der conferentie, onder het gedonder van het geschut der Japansche sche- pen voor Sjanhai, was reeds uitermate onge- lukkig; de Duitsche revolutie heeft haar sla- gen nog afdoender onmogelijk gemaakt. Alle vertrouwen in een goeden uitslag in weinige maanden van den laatsten tijd was misleidend. De hoofdpersonen moeten beter hebben geweten. Maar ieder wil graag de schuld voor de mislukking op anderen schui- ven. De Duitschers verkondigden hun be- langsteUing voor het vraagstuk der ontwape ning, tenzij zij tlhuis pacifisten intemeerden en boeken over Pan Buropa, van alle marxisti- sche smetten vrrj, op den brands tapel brach- ten. De oorlogslitteratuur, die nu nog geduld en zelfs aangeprezen wordt, moet de ver- schrikkingen van den oorlog weghouden, en de jeugd leeren, den gewapenden strijd te zien in een licht van heldhaftigheid en romantiek. Het oude, militaire ideaal der Duitschers is vol geestdrift naar voren gehaald en wordt voortdurend met het felste en kleurigste Ben- gaalsch licht overgoten. In de scholen, op brj- eenkomsten en bij betoogingen wordt de jeugd volgepropt men mag wel zeggen: in hoofd- zaak volgepropt met het vurigste militante national iame. Wij kunnen dat alles onder de tegenwoor- dige omstandigheden heel levendig begrijpen. al het risico. Wat Duitschland op het oogenblik eischt zou het inderdaad een sterk overwicht ver- schaffen. Wat het bestaan van de rijksweer aan militaire virtuositeit heeft aangekweekt, blijft in ieder geval in het rijk aanwezig. Zou een oorlog uifcbreken dan zou Duitschland toch op den duur tenminste evenveel voordeel hebben van de opleiding die het eens zijn rijks weer en schupo heeft gegeven als Frankrijk zou hebben van de geoefende reservisten, die het in de jaren na den oorlog heeft gevormd. j Berlijn echter wil het recht behouden zijn rijksweer als gesloten geheel te handhaven j ten einde dit ongeevanaarde instrument ten alien tijde bij de hand te hebben. Terwijl Frankrijk en andere groote staten hun mili taire macht zouden moeten beperken tot het totaal van die der Duitsche effectieven, zou Duitschland in zijn eigen effectief, als bijzon- der voordeel, ingesloten willen zien een kem- troep van onvergelijkelijke boedanigheid die tenminste de helft zou vormen van het geheel. Door aan dezen eisch vast te houden heb ben de Duitschers het den Franschen gemak- kelijk gemaakt hun de verantwoordelijkheid toe te schuiven voor het mislukken der con ferentie. Frankrijk kan voor zijn houding nu ook op de instemming van Londen rekenen; want hoe gaame Londen nog een resultaat bereikt zou zien te Geneve, wat Berlijn eischt moet het ook onredelijk vinden. Wat men ons nu nog meldt over het voortzetten van de conferentie kan dit tafereel slechts verscher- pen. Men schijnt het conflict in het openbaar te gaan bespreken. Dit kan weer moeilijk anders dan ten nadeele van Duitschland tegenover de buitenwereld uitvallen. Duitsch land ziet zijn isolatie verscherpt. Het moet nu waarlijk geen genoegen zijn als Duitsch diplomaat te dienen. Het is niet alleen Rosen berg, die in deze dagen dien indruk zal op- doen. Ware Duitschland te Geneve minder strak geweest, had het een regeling over de effec tieven door zijn bijzondere, zeer doorzichtige eischen niet onmogelijk gemaakt, dan ware waarschijnlijk zijn diplomatieke toestand beter geworden zonder dat de practische resultaten anders zouden zjjn geweest. Immers, dan zou de conferentie op Fransche eischen moeten stranden. De verantwoordelijkheid had er dan anders uitgezien. Het verschil echter ware niet meer ge weest dan een uiterlijk effect. Want de on- middellijke oorzaak waarom de beraadslagin- gen te Geneve nu in ieder geval tot onvrucht- baarheid gedoemd lijken vormt de algemeene toestand die door de Duitsche revolutie is ont- staan. Het is haast kinderlijk naief te ge- looven dat men op dit oogenblik een afspraak betreffende de ontwapening zou kunnen en willen maken alsof er in Duitschland niets was gebeurd! Wie nu over de ontwapeningsconferentie schrijft, heeft het niet over iets met reeele, onmiddellijke mogeljjkhedenmaar over een diplomatiek spel dat geworden is tot een hopeloos gemanoeuvreer om voor alien en voor iederen deelnemer afzonderlijk den sohijn te redden. ONTWAPENINGSWEEeN. De ontwapeningsconferentie, die wij sohnrjft de N. R. Crt. een schip op het droge hebben genoemd, wordt nog niet, als redde- loos beschouwd wrak, in den steek gelaten. Dat hij haar niet vlot kan brengen heeft nu blijkbaar zelfs een optimist als de voorzitter Henderson ingezien. Maar tot iederen prijs wil hij de poging tot berging gaande houden, al is het op een manier waarvan men bij voor- baat weet dat zij niets kan opleveren. Hij wil den sohijn van hpop en ijver handhaven tot de oeconomische conferentie een goed voor- wendsel biedt om zonder verdere, nuttelooze inspanning een seizoen te verbeiden dat wel- lioht het gunstige getij zal brengen waarop het nu in het eerste halve of heele jaar ver- geefs wachten zou zrjn. De oplossing die hij heeft gevonden voor het geschil tusschen Duitschers en Franschen over de volgorde van behandeling der kwes- ties, toont hoezeer hij een man des vredes is. Dit geschil over formaliteiten had diepen po- litieken inhoud. De Duitschers wilden eerst weten wat er aan oorlogsmateriaal verboden wordt, d.w.z. of het hun gelukken zal de En- gelsche voorstellen door amendementen zoo- zeer te verscherpen dat de getroffen overeen- komst hun concessies op het gebied der samen stelling van de legers waard kon zijn. De Franschen echter wilden juist het omgekeer- de. Zij wenschen te weten welk soort leger Duitschland erop na zal houden, voor zij be- reid zijn ult te maken wat zij aan materieele offers daarvoor kunnen brengen. In schijn krijgen de Duitschers hun zin. Men zal heden met de behandeling van het krijgs- materiaal beginnen. Maar men doet toch ook een beetje den zin der Franschen; want zj verkrijgen het recht zoo vaak hun dat nuttig lijkt op het verband tusschen legerinrichting en krijgsmateriaal te wijzen. Ware hiermede de heele rekening uit dan konden de Duit schers toch nog van een succes spreken. Er is echter een verdere bepaling, die de heele Er is geen reden om zich te verbazen dat ge- j overwinning van de Duitschers waardeloos voelens,.die altijd zoo diep in het gemoed van maakt. De besprekini het Duitsche volk hebben gezeten en die jaren lang nogal liefst door dwarag van buiten op abnormale wijze zijn onderdrukt, nu zij zich hebben losgewerkt, met felle hartstochte- lijkheid uitslaan. Maar hoe beter men die ge- voelens begrijpt, des te minder zal men ze als voor den vrede van Europa ongevaarlijk besohouwen. En zeer zeker zal men er in kunnen komen dat Franschen, Polen en an dere volken waarmede de Duitschers nog een rekening hebben te vereffenen of wier gebied Hitler in zijn boek Mein Kampf opgeeischt heeft, in de vreedzame uitlatingen van den rijkskanselier geen vertrouwen hebben. Op het oogenblik waarop men te Geneve tot formeele avereenstemmdng betreffende de grootte, inrichting en uitrusting der weer- machten zou zijn gekomen, zouden die mogendheden ongetwijfeld heel krasse waar- borgen gaan eischen, uit vrees de dupe te bespreking van het materiaal zal n.l. als voorloopig worden beschouwd, en de Duitsche amendementen op de Engelsche voor stellen zullen daarbij niet ter sprake kunnen komen! Bevredigend kan de behandeling dus nooit voor de Duitschers uitvallen. Dat staat van te voren vast. Daarmede wordt de heele discussie tot een schijnibeweging gemaakt. Alle partijen willen blijkbaar tijd winnen en daarom konden zij alien genoegen nemen met het meesterlijik uit- geholde voorstel van Henderson. Verwachtte iemand nog wat, dan zou hij zich tegen deze draalpolitiek hebben venzet. Nu echter is men al blij als men een voorwendsel heeft om niet naar huis te gaan. Men doet dus geen emstige pogingen meer om v66r de economische conferentie bijeen- komt het schip nog af te sleepen. Voor tijd- verdrijf heeft men het nu op de rolletjes van Henderson's kunstig rondgedraaide formules 00JrltJILUeiBUU n-UiXOLlg f ULhLigCLdivxc iuiiuluco worden van het vrijwillig opgeven van het j et; daar0p gaat men het au op het droge e-roote militaire overwicht dat zii on het j.i.it aof aocnVifi groote militaire overwicht dat zij op het oogenblik bezitten. Wij zouden daarom de conferentie nog niet heel veel kans van slagen toekennen, zelfs al ware het conflict, waarin Geneve zich nu bevindt, niet ontstaan of al zou het nog ge lukken het uit den weg te ruimen. De vredelievende uitlatingen van Hitler en de tegemoetkomemde houding van Nadolny zullen de wantrouwigen te minder geruststel- len omdat van Berlijn uit telkens de reden er- voor uitdrukkelijk wordt aangegeven. Hitler wil niet door een oorlog worden gestoord in zijn werk van oeconomisch herstel, zoo heet het. Vier jaren of volgens andere uitla tingen tien jaren van vrede zrjn voor Duitschland een noodzakelijkheid. Het is dui- delijk dat een staatsman van den anderen kant dit slechts als een heel betrekkelijke ge- ruststelling zal beschouwen. Tien jaar veilig- heid waarin Duitschland zich te land ieder overwicht kan verschaffen dat het begeert, zal men te Parijs zeker niet een verkieselijk resultaat van de ontwapeningsconferentie achten. Berlijn zou alle voordeelen van de regeling hebben. Frankrijk en zjjn vrienden wat rondtrekken. Daat ons hopen dat daarbij tenminste geen oneenigheid ontstaat. Intusschen genieten wij van dit tafereel: Allen die te Washington komen om met Roo sevelt te praten verklaren zich met hem daar- in eensgezind, dat zonder resultaten op het ge bied der ontwapening met de economische conferentie weinig te bereiken zal zijn. En tegelijkertijd roepen de ontwapenaars dat slechts het slagen van de economische confe rentie hun werk kan redden. Dit is in verband beschouwd heel pikant; maar tevens verschrikkeli'jik ontmoedigend. Als een slag op tafel waarvan wij de foe- teekenis niet kunnen gissen komt nu de mede- deeling dat Woensdag de Duitsche Rijksdag bij een moet komen om een regeeringsverkla- ring over de onderhandelingen te Geneve in ontvangst te nemen. Wat zal deze verklaring behelzen? Twee mogelijkheden staan op den voorgrond. Hitler kan van plan zijn ten over- staan van de hoogste vertegenwoordiging van de openbare meening in Duitschland en bij voorbaat verzekerd van haar instemming, een forsche verklaring af te leggen, waaruit de buitenwereld zal vememen dat het geduld van Duitschland ten einde is. Wij gelooven niet dat het politiek effect naar buiten van een dergelijke verklaring het gewensehte ware. Verschillende regeeringen, die het huidige Duitschland niet ibijster welgezind zijn zouden niets beters verlangen. De grimmige zelfbe- heersching, waarmede Frankrijk de dingen thans aankijkt en afwacht, zou er niet door worden geschokt. Want men zou beseffen dat dit de bezegeling moest zjjn van de angstige isolatie van Duitschland. Op grond van hetgeen wij reeds hebben op- gemerkt van Hitler's intemationaal beleid ge looven wjj ook niet dat dit zijn bedoeling is. Duitschland voelt zioh heel ongelukkig in zijn eenzaamheid, dat is duidelijk. De zending van Rosenberg naar Engeland is een ontstellend fiasco geworden. En voor de Wilhelmstrasse ligt thans te Londen het knooppunt der situatie. Onrust over den toestand in den vreemde spreekt dan ook uit het commentaar van Wolff op de gebeurtenissen te Geneve, dat men in ons blad vond. Daarin leest men de geruststelling, dat de houding van Italie zeker niet aan een tegen ons gerichte wen ding van zijn politiek toe te schrijven is, maar vermoedelijk bepaald wordt door zijin betrek- kingen tot de andere mogendheden". Het klinkt komiek, want deze formule lijkt toeden- kelijk op die waarmede Italie in 1915, toen het Oostenrijk den oorlog verklaarde, Berlijn trachtte te overtuigen dat deze daad niet tegen Duitschland gericht was. Maar het klinkt tegelijk tragisch, wapt uit die woorden spreekt een bezorgdheid die men loochent omdat men er niet over kan zwjjgen. Het kan dus heel goed zijn dat het de be doeling van Hitler is met een zoo groot moge lijk effect woorden van vredelievendheid en geruststelling te spreken. Is daar veel van te verwachten? De wereld hoort nog meer dan zijn woorden; a;j: is niet doof en niet blind, en ook niet zoo na'ief als de intusschen „wiser and sadder" geworden von Papen in Januari was toen hij naar de stem van den vogelaar luisterde. Wij willen ons echter liever verder onthou den van gissingen. Want het is de taak van den staatsman Hitler om een weg te vinden waaraan wij buitenstaaniders niet hebben ge- dacht. Slaagt hij daarin echter niet, dan ver wachten wij weinig goeds van verdere excla- maties. In de wereld is meer critiek dan er op 1 Mei op het Tempelhofer Feld geduld werd... DE MACHTIGINGSWET IN BELGIe. De Belgische regeering heeft haar finan- cieele volmaeht van de Kamer gekregen. Zjj kan dus nu met het snoeimes aan het werk gaan tot zij van haar begrooting weer een be- hoorlijk symmetrisch geheel heeft gemeiakt. Zij zal daarvoor takken en twijgen moeten weg- snjjden, die de Kamer moeilijk door een uit- drukkelijke goedkeuring had kunnen opoffe- ren. Als alles is volbracht en men zich reeds aan het onvermijdelijke gewenid heeft, zal het heel wat gemakkelijker zijn voor de partijen om te berusten. Dit is natuurljjk struisvogel- politiek, maar anders schijnt het niet te gaan. De meerderheid is wat grooter geweest dan men te voren verwacht had. Kamerleden, die eerst hevige bedenkingen hadden geuit, hebben ten slotte hun stem aan het wetsontwerp ge- geiven. Wellicht heeft de wiijze, waarop de op- positie is gevoend, daartoe bijgedragen. In een vergadering, die 29 uur heeft geduurd, is een tactische obstructie gevoerd, die o.i. van een volkomen gebrek aan breed tactisch besef getuigde. De Belgische socialisten schijnen door de dingen, die in de wereld gaande zijn, nog niets te hebben geleerd. Zij hebben er in ieder ge val geen rekening mee gehouden dat het par- lementarisme in de wereld emstige gevaren dreigen, en dat niets op het oogenblik nood- lottiger daarvoor moet zijn dan de waardig- heid der parlementen te grabbel te gooien. Wat een aantal jaren wel onsympathiek maar niet staatsgevaarlijk was, moest nu door ieder lid van een parlement als in hooge mate nood- lottig worden ingezien. Het anti-parlemen- tarisme in de wereld moge voor een groot ge- deelte een verschijnsel van verwildering zijn, dit zal het gezag van het parlementarisme brj niemanid verhoogen als dit zelf blijk geeft niet te begrijpen hoe emstig zijn taak is. De behandeling van het ontwerp in de Bel gische Kamer heeft ons getoond hoe groot de zenuwaohtigheid in Belgie, vooral onder den indruk van de gebeurtenissen in Duitschland. geworden is. Men krrjgt den indruk, dat nie- mand zich aan die zenuwachtigheid heeft kun nen onttrekken. Dit geeft te minder hoop, dat aan de onrust die de openbare meening in Belgie, in tegenstelling tot die in Frankrijk kenmerkt, spoedig tot bedaren zal kunnen worden gebracht. Wij rekenen tot de kenmerkende verschijn- selen natuurlijk niet het kwajongsachtig op treden van den communist met de nazi-vlag. Dit lid lag zeker niet aan de waardigheid van het parlement iets gelegen Dit incident heeft echter een ander, ken- merkend gevolg gehad. De Duitsche gezant is haastig naar de Kamer geloopen om Hy- mans, die niet alleen als minister van buiten- landsche zaken fungeerde maar er tevens den minister-president verving, over het optreden van den communist, onder de debatten door ter verantwoording te roepen. De goede man kon niet ongelukkiger optreden. Hij kreeg het antwoord dat onvermijdelijk was: Dat de minister hem te woord zou staan als de ver gadering ten einde en hij zelf uitgerust was van het inderdaad zenuwmoordende nacht- braken. De elegantie is op het oogenblik geen ken- merk van de politieke wereld, onverschillig of deze parlementair dan wel dictatoriaal wordt uitgeoefend. DE YOUNG-LEENING. De president van de bank voor Internatio nale Betalingen deelt, naar het Wolfbureau meldt, mede dat de Duitsche minister van financien aan de Bank, in haar functde van trustee, heeft doen weten, dat de op 15 Mei vervallende betalingstermjjn van de Young- leening, in die landen welke een gedeprecieer- de valuta hebben, slechts tot de nominale waarde zal worden betaald, ondanks het feit, dat in deze leening de goudclausule is opge- nomen. Dit besluit wordt op de navolgende wijze gemotiveerd: In Engeland is gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk het oordeel uitgesproken, dat de rente op in ponden luidende leeningen, on danks het feit, dat hierin de goudclausule is opgenomen, slechts tot de nominale waarde behoeft te worden ibetaald. De schuldenaar behoeft dus de goudclausule niet in aanmer- king te nemen. Verder heeft de regeering der Ver. Staten zich op het standpunt gesteld, dat de schulden uit hoofde van Amenikaan- sche leeningen, ook al geldt hiervoor de goud clausule, ook tegenover het fouitenland tot het nominale bedrag in wettelijke betaalmiddelen mogen worden voldaan. Hieruit blykt, dat er een andere internatio nal opvatting is ontstaan omtrent de betee- kenis van de goudclausule. De minister van financien heeft zioh daarom genoodzaakt ge- zien, am met deze verandering van opvatting ook in het geval der Youngleening rekening te houden. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONVERWACHT BIJEENGEROEFEN. De Rijksdag is geheel bij verrassing tegen Woensdag a.s. des middags drie uur brjeen- geroepen. Op de agenda staat alleen als eenig onder- werp: regeeringsverklaring over de Geneef- sche ontwapeningsbespreking. De zitting heeft weer in het Kroll-gebouw plaats. Er valt niet op te rekenen, dat het tot een debat zal komen en vooral is het niet aan te nemen, dat de 'zitting langer dan 66n dag zal duren. Naar Wolff uit Berlijn meldt, heeft de plot- selinge bijeenroeping van den Rijksdag alge- meen verrassing gewekt, inzonderheid ook in het buiteniand. Voorts meldt Wolff dat de regeering voor den Rijksdag haar houding zal uiteenzetten ten aanzien van de Geneefsohe besprekingen en ook ten aanzien van den gezamenlijken buitenlandsch-politieken toestand. Rijkskanselier Hitler zal zelf het woord voeren. Men zou het forum van den Rijksdag heb ben uitgekoeen, omdat ee verklaring te Ge neve niet de aandacht zou trekken, die de verklaring voor de Duitsche volksvertegen- woordiging vindt, vooral omdat aan de rijks- dagzitting ook het corps diplomatique in zul- ke gevallen pleegt deel te nemen. Niet alleen de Geneefsche besprekingen, maar ook de ongerechtvaardigde aamvallen in het Engelsche Hoogeihuis die alle tot nu toe ondemomen aanvallen nog ver overtref- fen, dwingen de rijksregeering tot een ver- dediging. De regeering kan tegenover dergelijke on- rechtvaardlge vijandelijke maatregelen ten opzichte van Duitschland, niet meer zwijgen. De aanleiding voor de bijeenroeping is het besluit van de commissie voor de effectieven der Ontwapeningsconferentie, waarbij de Duit sche weer-organisaties van militair karakter worden verklaard. Dit besluit heeft bij de rijksregeering een groote bevreemding teweeg- gebracht. In de zitting van den Rijksdag zullen zeer zeker ook de afzonderlijke fraeties aan het woord komen. De rijkskanselier zal niet op bijzonderheden ingaan, maar slechts princi- pieel buitenlandsche politiek bespreken. Verklaard wordt, dat het juist na de ont- wikkeling, welke de gebeurtenissen in Geneve hebben genomen, dringend vereischt is, dat de wereld eens gezegd wordt, hoe Duitschland staat tegenover het probleem der buitenland sche politiek. De telegrafisohe uitnoodigingen aan de Rijksdagleden zullen Zondag worden verzon- den. Het betreft de derde plenaire zitting van den nieuwen Rijksdag, welke in de zalen van de Kroll-opara zal worden gehouden. Sinds de Rijksdagzitting in Maart zijn de partijverhoudingen iets gewijzigd. Het aan tal leden der N.S.D.A.P. is van 288 tot 291 gestegen. Er zijn verder 120 sociaal-demo- craten, 73 Centrum-afgevaardigden, 53 van het Duitsch-nationale front, 19 Beiersche Volkspartij en voorts 5 leden der staatspartij, 4 van den Volksdienst en een lift van de Duit sche Volkspartij. Door de uitschakeling der communisten, telt de Rijksdag nog slechts 566 leden, zoo- dat de fractie der N.S.D.A.P. de meerderheid heeft. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 18 Mei, des namiddags twee uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van C. van den Bulck, dat hrj ontslag neemt als lid van den gemeen teraad; b. Beschiltking van gedeputeerde staten, waarbij hunne beslissing omtrent de gemeentebegrooting dienst 1933, wordt verdaagd tot 1 Juli 1933; c. Goedgekeurd raadsibesluit van den 29 December 1932, tot wijziging der ge meentebegrooting dienst 1932; d. Goedgekeurd raadsibesluit van den 30 Maart 1933 tot verkoop van grond aan P. Kidman te Sluiskil; e. Goedgekeurde raadsbesluiten van den 10 November 1932 zijnde: 1. de verordeaing op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting in de gemeen te Ter Neuzen; 2. de verordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting in de gemeente Ter Neuzen; 3. de verordening betreffende de clas- sificatie van de gemeente Ter Neuzen, voor de heffing der gemeente-fonds- belasting. Biurgemeester en wethouders stellen voor, deze atukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Stemmen over artikel 2 der verordening tot afwijking van bepalingen der win- kelsluitingswet 1930 (Staatsblad no. 460) en verdere behandeling dezer ver ordening. 4. Voorstel van burgemeester en weithou- ders om aan Th. F. van Kouteren alhier, afwijking te verleenen van artikel 10 der bouwverordening. 5. Idem om het perceel Pelmolengang 4 onbewoonibaar te verklaren. 6. Idem tot aanwijzing van de plaats, waar de nieuwe openbare lagere school te Sluiskil zal worden gestioht. 7. Mem tot aankoop van een perceel grond van Gravin Else de Homptine geboren de Kerchove de Denterghem te Gent, ten behoeve van de stichting der nieuwe openbare lagere school te Sluiskil. 8. Idem tot benoeming van een gemeente- getieesheer te Sluiskil. 9. Idem tot het aangaan van eene geld- leening groot 3200 met het R.K. Kerk- bestuur St. Willibrordus alhier, ten be hoeve van den verbouw der R.K. Jon- genisschool. 10. Idem -tot wijziging der gemeente begrooting dienst 1932. 11. Idem tot goedkeuring der rekening van de alhier gevestigde gezondhei-dscom misisie, dienst 1932: Ontvangsten: 1581,58%; uitgaven: 982,62%; batig saldo 598,96. 12. Idem tat goedkeuring der rekening van de commissie tot wering van school- verzuim in de kom, dienst 1932: Ontvangsten: 320,75; uitgaven: 272,50; batig sal-do: f 48,25. 13. Idem tot vaststelling van het kohier rioolbelasting 1933. 14. Onderzoek ge-loofsbri-ef van het benoemd verklaard raadslid A. J. Harte. DE ARBEIDSVOORW AARDEN IN ZEE UWSCH-VLAANDEREN. De „Volkskrant" meldt: In de volgende plaatsen in Oost". Zeeuwsch Vlaanderen is tusschen den R.K. Boerenbond en den R.K. Landarbeidersibond overeensitem- ming over de arbeidsvoorwaarden verkregen: Te Westdorpe en Zuiddorpe brj arbitrale uitspra-ak. Het minimiumloon is te Westdorpe vastgesteld op 6 maanden 2,20 per dag en 6 maanden 2,per dag; voor oogstwerk- zaamheden /2,60 per dag. Te Zuiddorpe 6 maanden 2,per dag, 4 maanden f 2,15 en 2 maanden f 2,20 per dag. Voor oogstwerk- zaamheden f 2,60. Voor Kloosterzande, Lamswaarde, Terhole, Graauw, Hengstdijk, Koewacht en Stoppeldgk is overeengekomen voor 4 maanden f 2,15 en 8 maanden f 2 per dag. Voor oogstwerkzaam- heden /2,60 per dag. De R.K. Boerenbond te Boschkapelle, Oane- nisse, Clinge en St. Jansteen is met deze rege ling nog niet accoord gegaan. In deze laatste 4 plaatsen zal echter nog door den R.K. Landarbeidersbond getracht worden door overleg overeenstemming te be reiken. OPENSTELLINGSUREN HULPPOST-, T. EN T.-KANTOREN. Met ingang van heden zijn de openstelllnge- uren van de navolgende hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoren gewijzigd £ils volgt: Aardenburg voor den telefoondiensrt 816,30 en 17.3020 uur. Biervliet voor den telefoondienst 812.80; 1416.30 en 1820 uur. Groede voor den telefoondienst 816.60; 18—19.30 uur. Philippine voor den telefoondienst 816,80; 18—19.30 uur. Schoondijke voor den telefoondienst 816,60 en 1819.30 uur. Sluis voor den telefoondienst 8IT en 1820 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, -dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zjn aan de hieron-der vermelde adressen: Kin-dertaschje, J. W. de Regt, Tholensstr. 46. Muts, J. de Bokx, Baandij-k 3c. Hiuissleu'tel, P. Kaijser, Driewegen O 123. Broche, B. Guilliet, Dijkstraat 67. Portemonnaie, P. Kaan, Axelschestraat 64. Collier, N. Quellerij, Vischsteeg 4. 2 Brcekspijpen, M. Oppeneer, Javastraat 3. Handschoen, M. v. d. Wege, Steenkampl. 40. Zakmes, I. Luteijn, Tholensstraat 25. Alpinomuts, F. Goedhard Nieuwesluis P 10. Pet, I. de Zwart, Kerksteeg 3. Muts, J. Ruurman, Steenkamplaan 4. Speelgoad-hondje, Wed. M. Harte, Van Bovenstraat 25. Huissleutel, W. Rouw, Baandjjk 30. Tot hoofd der Chr. school alhier is benoemd de heer J. J. de Jonge, onderwjjzer aan de school met den Bijibel te Breskens. In de commissie voor het afnemen van het exam® in de Duitsche taal is benoemd tot plaatsvervangend lid, Dr. F. C. A. Philips, leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg. WOENDAG 17 MEI 1933. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 6 u., Ds. Lamain, van Rotterdam. OVERTREDING DER CRISIS-TARWEWET. Thans is door den plaatsvervangenden kan- tonrechter te Hulst, Mr. R. J. J. Lambooy, schriftelijk uitspraak gedaan in de zaak tegen E. G. v. C., directeur der C.H.V. te Hulst, be- kiaagd van overtreding der Crisis-Tarwewet (het in voorrraad hebben van tarwebloem B en het niet bijhouden van voorgeschreven re gisters). Zooals bekend waren door het O. M. tegen verdachte bij de eerste behandeling der zaak geldboeten geeischt van f 3000 en 150, subs. 150 en 15 dagen hechtenis, doch de kanton- rechter mr, Van de Ven geiastte een nieuw getuigeniverhoor. Dit heeft op 4 Mei 1.1. plaats gehad en het O. M. persisteerde bij zjjn eisch. De verdediger van beklaagde, mr. Dieleman, concludeerde tot vemietiging van de dagvaar- ding, op grond dat uit het getuigenverhoor was komen vast te staan, dat de kwaliteit van beklaagde daarop onjuist was opgegeven, Overeenkomstig de conclusie van den ver dediger heeft de plv. kantonrechter uitspraak gedaan en het O. M. niet ontvankelijk ver klaard in zijn eisch. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtdank te Middelburg is heden in staat van failiissement verklaard L. J. Herweijer, zonder beroep te Oostburg. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. P. M. W. van der Slikke te VLis- singen. UITSLAG EN VAN ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland: FejjenoordStormvogeis 40 PSV—Go Ahead 2—1 Go Ahead 3 2 1 9—3 4 Feijenoord 3 2 1 6—5 4 Stormvogeis 3 2 1 4—6 4 PSV 3 1 2 5—6 2 Velocitaa 2 2 1—5 AFDEELING IV. Promotie-competitie 2e klasse. HeroMiddelburg 2 —4 VWJuliana 2—1 Middelburg 3 3 124 6 VW 3 2 1 6-3 4 Juliana 3 1 2 5—9 2 Hero 3 3 3—10 2e klasse A. BredaRBC 4- 1 DongenTSC 1- 1 Hero 20 15 3 2 73—27 33 Terneuzen 20 13 1 6 78—59 27 Vlissingen 20 10 7 3 46—31 27 TSC 20 11 4 5 58—39 20 Breda 20 11 1 8 45—42 23 DOSKO 20 9 5 6 47—45 23 Dongen 20 7 5 8 51—48 19 RBC 20 7 2 11 49—60 16 De Baronie 20 4 4 12 51—72 12 Alliance 20 2 3 15 30—65 7 MEVO 20 2 3 15 23—64 7 Promotie-competitie 3e klasse. ZeelandiaBoeimeer 8—1 Axel 2 2 6—3 4 Zeelandia 3 1 2 7—7 2 Boeimeer 3 1 2 8—10 2 No. laatst 2A ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Temeuzen IVWestdorpe II Stoppeldrjk nScheldestrjjders n STEEN nTern. Boys 8—1 2—2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2