ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Hoe werkl ASPIRIN ASPIRIN DEESSE No. 8990 MAANDAG 15 MEI 1933 73e Jaargang. RAADSVERGADERING BIHHENLAND eenig op de wereld veG UG TER NEUZENSCHE COURANT 1 - -tr1 4.^4. a .orwiia n en Voor elken reerel A BONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer 0,20 KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI.IDAGAVOND De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene openbare vergadering van des gemeenteraad is belegd op Donderdag 18 1933, des namiddags twee uur. Tor Neuzen, den 12 Mei 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. J*tj de opening der vergadering houdt de Voorzitter een rede, waarin hij berdenkt de Kamerleden, die niet zijn teruggekeerd en er de aandacht op vestigt, dat bet aantal verte- gwnwoordigde partijen van elf tot veertien is geategen. Spr. zegt voorts, dat spaarzaam- tieid in woorden geen armoe.de van gedacbten bdhoeft te beteekenen. Vervolgens berdenkt hfl wjjlen prof. mr. A. van G®n, die jaren lang ltd van de Kaimer is geweest. ■en drietal moties betreffende de toelating van den beer Sardjono en de violating van den beer Sneevliet zegt de Voorzitter tfaans nlet aan de orde te kunnen stellen. Versdhillende Kamercommissies worden be- noemd. DE KABINETSCRISIS. De Telegraaf meldt: In politieke kringen gtngen Vrijdag hardnekkige geruchten, dat dr. Colijn bij zijn pogingen tot formatie van •en kabinet, op zoo groote moeilijkbeden is geatuit, dat hij zijn opdracht aan de Konin- gtn zou teruggeven. Bet scbijnen in het bijzonder de katholie- IteB geweest te zijn, die den kabinetsforma- teur het vervullen van zijn taak onmogelijk bebben gemaakt. Men neemt aan, dat thans een katholiek belast zal warden met het for- ■neeren van het nieuwe ministerie. De stemming bij de anti-revolutionnairen era cihristeljjk-historischen is echter van dien •ard, dat bet nauwelijks is aan te nemen, dat am katholiek staatsman er in zal slagen een meerderheid voor een nieuw kabinet te vin den. In dat geval zou de opdracht opnieuw bij dr. Oolijn terugkomen. Tan deze weinig vriendelijke stemming, vraarvan in bovenstaand berdcht gewag wordt gemaakt, blijkt een en ander in de (a.-r.) Ftotterdammer Dr. Oolijn heeft zich Donderdagmiddag 4 uur riaar Den Ruigenhoek begeven oan de Ko- rvtngnn rapport uit te brengen over den toe- rtand. Dat belooft niet veel goeds. Het schijnt, dat er nog steeds groepen en person en zijn, die niet beseffen wat in deze «oellrjke tijden noodig is. En ondertusschen wrtfven zij, die slecbts in negatie bun kracht ■oefken, zicb in de handen. Ook de chr.-hist. Nederlander is niet te apreken over de houding aan katholieke zijde •Mgenomen. Het blad schrijft: Onder bet opschrift „Som- ber vooruitzicht'geeft De Tijd een bescbou- •rlng over de vermoedelijke reden waarom dr. Oolijn niet al te vlot kain slagen. Het blaid denkt daanbij niet of nauwelijks aan beewaren, die bij de R. K. fractie zouden ■tjn gerezen. Aleen noemt het een vermoede- verscbil tusschen liberalen en Roomsch- fcatholieken inizake geizinsqx>litiek en econo- Boladhe opvattlngen. Meer niet. Wij voor ons batfden uit de R.K. pers den indiruk gekregen dat in dien kring vrij belangrijk bezwaar rijst 4egen de samenwerking der vijf bekende groepen. Maar wij scbreven daarover niet; met ge ruchten moet men bij een kabinetsformatie roorzicbtig zijn. Zelfs ail put men uit bronnen, dte omtrent speciale geruchten wed lets naders weten kunnen. Maar De Tijd schrijft tbans een en ander, dat wij aanstonds en wel volstrekt weerspre- toen moeten. Naast een kort woord over gezinspobtiek en eaonomiscire opvattingen aian liberalen kant plaatst het blad niamelijk een groot aantal ■woorden, die het vermoeden wekken, dat de •bristelijk-bistorischen de oorzaak van de naoeilrjikheden zijn; en wel in verbanid met bun hooding van 1929. wij kunnen uit zeer goede breci verzeke- »en, dat aan deze voorstelling van zaken iedere feitelijke bodem volstrekt ontbreekt. Bij zijn pogen, om op de basis van vijf te sla gen, hefbben de christelqk-historischen aan dr. Oottfn hartelijk medewerking geboden en heb ben zij geen enkel bezwaar in den weg gelegd. De Gelderlander (R.K.) herinnert bij de kuidige kabinetscrisis aan het stanidpunt van prof. Aalberse ,,Een samenwerking van de burgerlijke par tijen, met de zeer orudankbare taak om door beBuiniging en gevoelige besnoeiing orde op 'e lands financien te stellen, zou gefundenes Fressen zijn voor de socialisten. Geen goed- feooper oppositie dan tegen deze samenspan- ning. De politdek van het nationale kabinet bou duidelijke liberale sporen dragen en daar- «boor de tegenstelling burgerlijk-rood zeer ver- scherpen. Hetgeen ook aan orde en sterk ge- ■ag maar matig voordeel zou brengen. Daar- am zijn de katbolieken tegen het nationale kabinet geweest." Omdan te venvolgen: ,,De groote tegenstelling ligt wel tusschen de liberalen en de katbolieken. Beide partijen wilten bezuiniging. Maar bij .samenwerking aullen de katbolieken tocb geducht moeten oppassen, wil ddt bezuinigen geen afbraak brengen. Beide partijen willen die werkloos- bedd .bestrijden. Docb in geval van samenwer king zullen onze opvattlngen daarover wel eene in botsdng komen met de liberale theo- riedn. Wij zijn het eens over bet sterke gezag. Maar dat vult geen regeerinigsprogram. Er is nog meer. Daar is de bescherming van onize industrie en van onzen landbouw, waartiegenover het starre vrijhanldels-dogma der liberalen staat. Daar is de onderwijspolitiek. Is het bijzon der onderwijs veilig tegenover liberale bezui niging? Daar is de aether-politiek en nog zooveel meer." De Vrijbeid( lib.) maakt de volgende op- merking aan de R. Katb. pers: ™n™irtda? Als zij ons liberalen, die allerminst de wij- j zers van de klok terugizetten, oonservatief noemt, zie zij over de grenzen en constateere zij, aan welke reactionaire, door-en-door on- democratische en antd-parlementaire, door de Nederlanidsche liberalen verfoeide maatrege- len bet Duitsche Centrum haar zegen beeft gegeven. Zelf bewondert zij deze houding in geenen deele. Zij bejammert het stellig met ons, dat haar Duitsche partijgenooten in deze impasse geraaikt zijn. Welnu, laat de grootste Kamerclub dan ook beseffen, van welke zijden tbans gevaar dreigt! Van de revolutionnaire partijen eenerzijds, van bet fascisme en natio- naal-socialisme anderzijds. Nog is dit laatste bier te lande machteloos, maar de aanbang kan snel toenemen (ook in katholieke krin gen) als de totstandkoming van een sterk kabinet, steunende op alle waarlijk-nationale partijen, een kabinet, dat onbedreigd zijn moeilijke taak kan aanvaarden, mi volbren- gen, door kortzicbtige kansberekenaars wordt verijdeld. In de Maasbode, die, zooals men weet, prof. Aalberse, den leider van de R.-K. Tweede Kamerfractie, onder haar medewerkers telt, schrijft o,m. Zooveel staat op het oogenblik wel vast, dat Dr. Oolijn een eerste paging beeft gedaan tot formatie van een parlementair Kabinet met als basis de drie rechtsche partijen en de vrijzin- nig-democraten en liberalen endat deze poging is mislukt. Zij moest trouwens mislukken. Wij verkla- ren ronduit, niet te hebben begrepen, dat de formateur eenige hoop beeft gehad van te kunnen komen tot de samenstelling van een dergelijke regeering, die men wel ten onrechte als natdonaal heeft willen aandienen. Welke redenen Dr. Colijn ook moge gebad hebben om op een dergelijk burgerlijik blok aan te stevenen, hiij moest tocb de meest vol- strekte zekerbeiid hebben dat dit pogen geen succes kon hebben. Daaromtrent had de Katholieke fractieleider in de Tweede Kamer niet den geringsten twijfel laten bestaan. Een samengaan met de liberalen was onherroepe- lijk afgewezen. En dat om verscheidene redenen. Op de eerste plaats, omdat de Katbolieken wel gevoelend dat er in de tegenwoordige om. standigheden veel te zeggen was voor een werkelijk nationaal Kabinet, niet wenschten mede te werken aan een quasi-nationaal Ka binet, een regeering onder valsche vlag. Der gelijke schijnvertooning houde men liever buiten ons politieke leven. De beschuldiging, dat de Katholieken medewerking weigerden aan een nationaal Kabinet wijzen wij dan ook zoo uitdrukkelijik mogelijk af. De regeering, waarvoor men hunne medewerking vroeg, kon niet als nationaal worden erkend. Vervolgens werd een samengaan met de liberalen afgewezen cxmdat dit noodzakelijk zou leiden tot eene door gebrek aan homoge- niteit zwakke regeering. Daarvoor is de af- stand speciaal tusschen Katbolieken en libe ralen al te groot. Het is dan ook volslagen onibegrijpelijk, dat men bet weigeren van de Katholieken aan minder zakeldjke motieven heeft toegesehreven. Ten slotte en voor ons komt dit bezwaar in belangrijkbeid werkelijk niet op de eerste plaats is van Katholieke zijde bezwaar ge maakt tegen 'n burgerlijk blok uit zuiver poli tick motief, n.l. omdat deze constellatie de verantwoordelijkheidsschuwe S.D.A.P. in een al te gemakkelijke en voordeelige positde zou plaats en. Thans, zoo bopen wij, doet Dr. Oolijn een poging om te komen tot een parlementair Kabinet op andere basis. Moge bij slagen! Dat iemand anders, na de mislukking van den anti-revolutionairen leider nog in staat zou zijn een hecht parlementair Kabinet te vormen is wel hoogs twijfelachtig. En voor ons staatkunidig leven is bet wel boogst gewenscht, dat "men tenminste thans niet zijn toevlucht behoeft te nemen tot een extra parlementair Kabinet. De Standaard, het blad van den beer Colijn, schreef onder het opschrift „Niet haasten" het volgende Een ietwat nerveuze stemming heeft zicb de laatste dagen van velen meester gemaakt Met angstige spanning vraagt men zich af, hoe het toah komt, dat de kabinetsformateur nog maar altijd niet geslaagd is in de vorming van een KaJbinet. 2 Mei verleende H. M. de Koningin Dr. Colijn de opdracht, en nu schrij- ven wij 13 Mei. De formateur beeft dus wel geteld 10 dagen de opdracht in beraad. Het is misschien wel leerzaam voor de al te haastigen onder ons, even in herinnering te brengen, boeveel tijd er noodig was om recente crises tot oplossing te brengen. In 1922 duurde de crisis van midden Juli tot midden September, dus twee voile maanden De Vlootwetcrisis was van veel langeren duur; zij strekte zich uit over het tijdvak van eind October tot 10 Januari. Dus over onge- veer 2% maand. De eerste crisis in 1925 trad 29 Juni in, en eindigde 4 Augustus, toen het kabinet-Oolijn optrad. De tweede crisis in dat jaar duurde 4 maan den. De begindatum was immers 11 Novem ber 1925 en de eimddatum 8 Maart 1926. En ten slotte: voor de oplossing van de crisis in 1929 was ongeveer een maand noodig. Deze crisis, die begin Juli intrad, eindigde 10 Augustus. Gemeten naar de maat der vorige, is deze crisis met haar 10 dagen dus nog jong. Vandaar dat we baven deze asteriks schre- ven: niet haasten. Tweede onderhoud van Dr. Colijn met de Koningin. De Kabinetsformateur Dr. Colijn beeft Zaterdagochtend opnieuw een onderhoud met de Koningin gehad. Ook wordt gemeld, dat de heer Colijn een vergadering van de anti-revolutionaire Ka merfractie heeft belegd tegen beden in den HET NATIONALE CRISIS-COMIT6 EN DE SCIIIPPERS. Men schrijft aan de N. R. Crt. Vanwege bet nationale crisds-comitd werd tot nu toe in gemeenten,, waar schipperscentra zijn, met medewerking van de besturen dier gemeenten voor de pLaatselijke afdeelingen van bet N.C.C. steun in den vorm van geld beschikbaar gesteld voor leniging van den nood onder de schippers, ontstaan door de crisis. Nu de wet tot regeling van de evenredige vrachtverdeeling is tot stand gekomen en 1 Juli in werking zal treden, zal (met ingang van genoemden datum) deze steuin vanwege het N.C.C. eindigen. VOOR NEDERLANDSCH PRODUCT. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem .schrijft in bet Katholieke blad ,St. Bavo": De nood der tijiden brengt ons er toe op nieuw een zoo emstig mogelijk beroep te doen op de as" ons rekenplicbtige besturen en evenzeer op de besturen, die niet rekenplichtig zijn, om toch bij het aanscbaffen hunner be- noo'digdheden zicb te voorzien uitsluitend van Nederlandsohe fabrikaten. Het behoeft wel geen betoog, dat nu de uitvoer onzer Nederlandsche fabrikaten zoo emstige belemmeringen ondervindt, steun in ons eigen land meer dan ooit noodzakelijk is. En al mag dan ook in enkele gevallen die steun een gedeeltelijk offer eischen veelal zal daar echter geen sprake van behoeven te zijn, dan is dat offer tenvolle gemotiveerd, omdat zij daardoor dienen een nationaal belang". In de gewrichten worden dikwijls schadelijke sioffen afgezef, wanneer de regelmaiige doorsirooming met bloed, ook van de kleinste vaten, door koude, vocht of plotselinge sterke af- koeling gesfoord wordt. Hevige pijn bij elke beweging aangezien ook de zenuwen aangedaan zijn is het gevolg en als .rheuma* bekend. Aspirin-tabletten oefenen een regelenden invloed uit op de bloedsomloop en zorgen voor een krachtige doorstrooming met bloed, zoodat de vergiften worden weggespoeld en uit— geschelden. Aspirin-tabletten stillen bovendien de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt G!j een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ds. en oranjezakjes van 2 tabl. i to cts. (lager. Med.) EUROPEESCHE SAMENWERKING. Mede wellicbt tengevolge van het feit, dat de Volkenibond niet zoo spoedig de resultaten heeft gebracbt, die men van hem verwacht, en waarbij men niet bedenkt, dat de Volken- bond eerder op de eeuwen dan op de jaren is ingesteld, is in ons land en daarlbuiten een sterke belangsteJling waameembaar voor wat men kan noemen Europeesche samenwerking. Samenwerking vooral op economisch, wel licht ten deele ook op politiek gebied, maar voor alles ten doel hebbende aan de verwar- ring, die in bet bijzonder in Europa heerscbt, een einde te makan.'Want ndemand kan blind zijn voor bet feit, dat de moeilijkste vraag- stukken in Europa him oorsprong vinden en dus ook oplossing moeten verkrijgen. Het eoonomiscb vraagstuk is niet geheel maar tocb wel grootendeels een Europeesch vraagstuk, en zelfs een vraagstuk van versdhillende Euro peesche deelen. Het onfawapeningsvraagstuk is een bijkans geheel Europeesch vraagstuk, nlet minder dan dat der veiligheid, daaraan zoo nauw verbonden. Geen wonder, dat men gezocht beeft naar Middelen om Europa nau- wer tot elkander te brengen. De beboefte daaraan gevoelen wij elken dag, en steeds meer, naarmate de tolmuren, -die in Europa de landen scheiden, hooger worden. Deze belangstelling is zeker een gelukkig verschijnsel. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede beeft in de loop van het vorig jaar een studieoommissie ingesteld, die onder lei- ding van Mr. W. van Lanschot te's Hertogen- boscb, thans Voorzitter dezer Vereeniging, daaraan een uitvoerig rapport heeft gewijd. Dit rapport neemt, gelijk begrijpelijk is, geen stelling ten aanzien van eenige bijzondere op lossing, die men gedacht heeft. Het bespreekt bet denkbeeld van Pan-Europa evenzeer als dat van de Vereenigde Staten van Europa. Maar bet laat niet na te wijzen op de moei- lijkheden, die in de voorgestelde oplossingen zijn gelegen. En evenmin aan de onvolkomen- heden, die de versdhillende middelen uiteraard vertoonen. Pan-Europa wordt veelal met Pan-Amerika vergeleken, zonder dat intusschen voldoende bedacht wordt, dat Pan-Amerika in den oor- spronkelijk gedacbten vorm allerminst is ver- wezenlijkt. Er is on-getwrjfeld te Washington een Pan-Amerikaansch Bureau, waarheen bij kans alle Amerikaanscbe Staten hun verte- genwoordigers zenden; er zijn om de zooveel jaren Pan-Amerikaansche conferenties, die be- langwekkende vraagstukken op bijkans elk gebied behandelen, maar de diwingende kracht ontbreekt aan dit Pan-Amerika al evenzeer als het ontbreekt aan de Vereenigde Staten van Europa, gelijk Briand die zich heeft ge- dacht. Deze zijn in het algemeen terecht, on- derdeel van den Volkenbond geworden. Hier- bij toch heeft vooropgezeten de bedoeling, dat de Volkenbond, die er eenmaal is, geen scbade mag ondervinden van eenigen nieuwen vorm van Europeesche samenwerking. Evenmin als deze Europeesche samenwerking de richting mag aannemen van zich te keeren tegen eenige andere oontinentale opvatting. Geen Pan-Europa, zoo is herhaaldelijk en terecht gezegd, dat b.v. tegen Amerika zou zijn ge- richt. Nu brengt intusschen Pan-Europa in den concreten vorm gelijk men erover spreekt, met zicb, dat Engeland met zijn Dominions een afzonderlijke organisatie zal vormen. Dit moge, althans economisch, reeds in zekere zin bet geval zijn, het kan niet in bet belang van Europa zijn dit te accentueeren. Gezien b.v. wat op het oogenblik op politiek gebied ge- schiedt, zou de medewerking van Engeland niet aan Europa moge ontvallen! Naast dit Pan-Europa zal er dan komen een Pan-Ame rika, intenser dan het nu is, en een Pan-Azie, samengesteld uit bet tegenwoordig Azie zon der Rusland, omdat Aziatisch en Europeesch Rusland samen in 66n rtjk zullen worden on- dergebracbt. Het is natuurlijk zeer wel moge- ljjk om tbeoretiscb de gedachte voor te staan, dat zoodanlge werelddeelvorming aan den Vol kenbond geen nadeel zal brengen, maar, waar de onthindende tendenz in de menschheid nu eenmaal sterker is -dan de samenbindende, moet dit gevaar tocb danig worden onder de oogen gezien. Nog afgescheiden van het feit, dat een liehaam als een werkelijk Europeesch parlement beel wat moeilijker te verwezen- lijken zal zijn dan een Volkenbond met meer intense en meer verplicbtende samenwerking dan nu bestaat. De Vereenigde Staten van Europa, geljjk deze ook in ons land worden gepropageerd, hebben zicb niet volledig uitgesproken met betrekking tot de overzeescbe bezittingen van de voomaamste Europeesche rijken. En deze vormen toch een groote factor op zichzelf. Zonder deze overzeescbe bezittingen is er in- derdaad te denken aan Vereenigde Staten, die uitsluitend Europa omvatten; met deze over zeescbe bezittingen is betverscbil tuschen zoodanige Vereenigde Staten en den tegen- woordigen Volkenbond niet zoo uitermate groot. Ook bier valt te bedenken of het ver- standig is een poging te doen om een geheel Amerika te stellen buiten de samenwerking, gelijk in den Volkenbond wordt beproefd en waarbij de medewerking van Amerika onmis- baar is en blijkt! De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede is er, na de in haar laatste algemeene ver gadering gehouden beraadslaging, toe over- gegaan om een commissie samen te stellen, die regelmatig aandacbt zal wijden aan alle vraagstukken, die op de Europeesche samen werking betrekking hebben. Van deze com missie is Prof. Mr. A. Anema, boogleeraar aan de Vrjje Universiteit te Amsterdam, voorzitter en Mr. C. P. van Wijngaarden te 's-Graven- bage, ander-voorzitter en tevens secretaris. Het behoeft wel geen betoog, dat voor deze commissie tbans werk genoeg is te doen en dat ook zij een vruchtibaar terrein voor zich beeft. Voorts genoten 40.234 person en een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 van die wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorgengenoemden datum 131.545 personen in bet genot van een ala vruebt hunner verzekering verkregen ouder- domsrente van drie gulden per week. tqnLinnengoed enKousen Eerste keus Veldstraat 55 - GENT Ingez. Med. HET TEKORT OP DE RIJKSBKGROOTTNO VOOR 1934. De Miniater van Financien, Jhr. Mr. D. J. de Geer, beeft, desgevraagd, aan de N. R. Crt. eenige inlichtingen verstrekt met betrekking tot het op de begrooting voor 1934 te ver wachten tekort. Aan zqn mededeelingen ontleenen wij het volgende: De Minister berinnerde aan het tekort van 147,6 millioen op de begrooting voor 1933, welk tekort, blij'kens de millioenennota voor f 125.5 millioen was gedekt, voor /53,5 mil lioen door besparing, voor /54 millioen door belastingvefbooging en voor f 18 millioen uit het reservefonds. Rond 22 millioen, onge veer het bedrag van het spoorwegtekort, bleef dus ongedekt. Daar zoowel de besparing als de belasting- verbooging tijdens de behandeling in de Ka mer met f 3 millioen werd verminderd, steeg bet tekort tot 22 millioen plus minus 6 mil lioen is 28 millioen. Dekking voor dit resteerend tekort werd gevonden door de indiening van bet ontwerp op de omzetbelasting. Dit ontwerp zou een jaaropibrengst leveren van /60 millioen. De inwerkingtreding werd gesteld op 1 Juli a.s., zoodat een bate van /30 millioen zou verkre gen worden in 1933. Evenwel is dit ontwerp door de oude Kamer niet meer behandeld, ook nlet in de secties, zoodat tijdige totstandkoming vrijwel uitgesloten schijnt. Evenmin is nog in openbare behandeling gekomen de reeds vroeger ingediende en in September 1932 opnieuw door de Regeering aan de orde gestelde weeldeverteringsbelas- ting. De opbrengst daarvan is geraamd op f 10 millioen. (Deze 10 millioen maken deel uit van de tbovengen-oemde f 54 millioea be-las- tingverbooging) Indien de Kamer vobf 1 Januari 1934 alsnog de gelegenheid mocht vinden, de omzetbelas ting en de weeldeverteringsbelasting te behan delen, en indien tevens de tijdelijke opcenten op de invoerrechten en den bier- en striker- accijns, benevens de tijdelijke opcenten op de gemeentefondsbelasting en vermogenabelastlng met 1 jaar worden verlengid de eerstge- noemde tijdelijke opcenten eventueel te ver- vangen door de in voorbereiding z'jnde tecb- nische herziening van de tariefwet dan komt de Minister tot de conclusie, dat, gezien het crisistekort van /95 millioen voor 1933. het totaal tekort op den gewonen dienst voor 1934 kan geraamd worden op f 122 millioen. De Minister houdt rekening met de thana besdhikibare gegevens en maakt het voorbe- houd, dat de bovengemelde belastingmaat- regelen tot stand komen. Voorts verwaar- DE INVOER VAN BOTER EN KAAS IN ENGELAND. Donderdag zijn op bet Engelsche ministerie van landbouw de uiitnoodigingen voor de waar- scbijnlijk begin volgende week te London te houden conferentie over den invoer van boter en kaas in Engeland aan de betrokken staten gezondem. In de eerste plaats zijn bij dozen import Nederland, •Belgie, Denemarken, Zwe- den en Finland ge'interesseerd. Ook de ver- tegenwoordigers der Engelsche Dominions zullen door den Engelsohen minister van land bouw, Elliot, worden geconsulteerd. HULPVERLEENING AAN KLEINE SCHEEPSWERVEN. Op de scbriftelijke vragen van het Tweede j loost hij eenerzijds het natuurlijk acres der Kamerlid Kortenhorst: j uitgaven. anderzijds de automatische daling Is de Minister bereid, teneinde te verboeden j van de uitgaven ten gevolge van de doorwer- dat de kleinere scbeepsrwerven wegens gebrek king der reeds tevoren genomen besparings- aan orders atuk voor stuk moeten sluiten, een maatregelen, voorzoover deze om de bekende regeling te treffen, waardoor bet mogelijk wordt, dat wederom hypotheek wordt verleend voor nieuw te bouwen modeme motor-, kust- en Rijnschepen? heeft de Minister van Oeconomische Zaken en Aribeid geantwoord: Het vraagstuk der hypotheekverleening ten behoeve van nieuw te bouwen motor-, kust- en Rijnschepen heeft sinds geruimen tijd de aandacbt van den ondergeteekende. Aangezien deze aangelegenheid nog een punt van onderzoek uitmaakt, kunnen daarover tbans geen nadere mededeelingen worden ge daan. IN V AIJO IT Err S V\ ET EN OTOERDOMS- WET. Op 1 April werden 23.456 weduwenrenten en 13.629 weezenrenten krachtens de invali- diteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 van die wet 101.064 personen in bet genot waren van een als vruebt hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. redenen (wachtgelden enz.) niet terstond hun volledig effect konden hebben. BEWEGING VOOR NATIONALE VERDEDIGING TEGEN HET FASCISME. Men meldt aan de N. R. Crt.: Woensdag 10 Med beeft zich een comite ge- vormd ter oprichting van de Beweging voor nationale verdediging tegen het fascisme". Het secretariaat is in handen gelegd van den heer L. G. Westerman. Het oprichtings- comite stelt ziah ten doel alle Nederlanders te vereenigen, die ervan doordrongen zijn, dat de ,,beginselen van ons staatsbestel", welke zoowel in het heden als in het verleden zoo uitnemend bij enzen volksaard passen en een waariborg voor de toekomst vormen" onaan- getast bebooren te blijven. De jonge generatie dient op de beteekenis van deze nationale geestelijke goederen te worden gewozen, en de anti-nationale fascis- tische gedachte behoort met alle ten dienste staande wettelijke middelen te worden be- streden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1