ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 0 Be Vier Eerste Blad. No. 8989 VRIJDAG 12 MEI 1933 73e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETON GENTSCHE AUT0SCH00L TER ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 resrels f 0.80 Voor elken regel ABONNEMFVTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 i>er 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overlge lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementem voor het bultenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J- VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer 0,20. KLEKNE .ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. tnzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VF.RSCHLJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woenisdag. Ingekomen zgn de geloofsbrieven van 97 Kamerleden. Tot hun toelating wordt beslo- ten. De aanwezige Kamerleden leggen de voorgesohreven eeden of beloften af. Het blijkt, dat niet zgn ingekomen de ge loofsbrieven van de beeren Sardjono en Ali- mtn. Bij bet afleggen der eeden of boloften blijkt dat afwezig zijn de ledeci Van Voorst tot Voorst en Van der Bilt (R.-K.), Krijger en Bakker (Christ Hist.) en Kupers. (De Voorzitter de heer Van Scbaik werd reeds door de Koningin beeedigd. Bij bet opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap werd gekozen de eerste can- didaat Mr. Van Schaik met 84 van de 92 stemmen, 8 bianco. Tweede candidaat is de beer Schaper met 62 van de 89 uitgebrachte stemmen. Slote- maker de Bruine verkreeg 19 stemimen. Van Dijk 1 stem, De Geer 1 stem, Colijn 1 stem en 5 bianco. DIENSTWEIGERAARS BIJ DE MARINE GEVONNIST. Aneta meldt uit Soerabaja aan de N. R. Ort: De Zeekrggsraad beeft wegens dienstweige- ring tot zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van den t'tjd doorgebracbt in preven tieve bechtenis veroordeeld de matrozen Beun, Zwakman, Scborsy, Van Tricht, Hoekmeyer, Oele, Dirksen, Sobutte en Bdcius. Tot zes maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den trjd doorgebracbt in preventieve hechtenis benevens verwijdering uit den militairen dienst werden veroordeeldde matrozen Peppinck, de Ridder, van Waardenburg, Blikman en Wil- lemse. Tot acbt maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preven tieve bechtenis benevens verwijdering uit den militairen dienst werden veroordeeld de ma trozen Salverda en Kamp. Tot 10 maanden gevangenisstraf onder af trek van den tijd doorgebracbt in preventieve bechtenis benevens verwijdering uit den mili tairen dienst de matroos Comelis. De matroos Belgraven werd vrijgesproken. HET KAN VERKEEREN. In verband met de actie die op last van het departement van defensie wordt gevoerd om de roode elementen uit het leger en de vloot te verwijderen, releveert de „Haagsche Post" een feit, dat enkele jaren geleden voorviel. Bg de aanneming van schepelingen werd een der commandanten opgedragen een on- derzoek in te stellen naar de levensomstan- digheden der sollicitanten, die zich hadden aangemeld. Onder meer werd aan een ban ner gevraagd of bet juist was, dat hij lid en tevens propangandist was van een partij, die de militaire organisatie allesbebalve een goed bart toedroeg. Blrjdbaar begreep die commandant terecbt, dat zoo iemand niet in de eerste plaats in aanmerking kwam om onder de vrijwillig dienende militairen te worden opgenomen, maar de Minister dacht er anders over, sprak ejjn afkeurend oordeel uit over de gevolgde handelwijze en voegde daarbij de order, dat men zicb in den vervolge te onthouden bad van het instellen van een onderzoek naar de politieke ricbting van een sollicitant. door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 35) (Vervolg.) Een ein.genaa.rdig gevoel doortrilde me. Velasquez", fluisterde ik, ,,'n levend schil- derg". Hazelrig knikte. ,Ja", zei hg, ,,maar waar is de god met de voile wgnschaal?" Hg vouwde de kaart op. Het volgende eogenhlik reden we weer voort. Twintig minuten later zag en we bet be- wnete dorpje Labajos. Het lag aan den rand van bet groote bosch, dat een tweetal toppen van de Guardarrama bedekte, die aan weers- zgden van het bergpad als schildwachten den fcoegang tot het dal bewaakten. Van dit punt af begon ik, overeenkomstig Granby's instruc- ties, naar een behoorlgke parkeerplaats voor de auto te zoeken en al gauw zag ik een soort van zijpad, dat me zeer geschikt voorkwam. Ik reed erin en stopte onder twee reusachtige pfcjaboomen, die geen straaltje licht doorlieten „Hoe moet 't met de bagage vroeg ik. ,,Die moesten we maar bier laten", ried Ha aetrig. ,,De bedoelang van kolonel Granby is opeien baren vermijdca, en met die rol touw zauden we beslist de aandacht van de men- scben trekken, Mr. Baxter". We stapten uit en gingen te voet verder, Het was niet ver meer naar het dorp hoog- Btens een paar honderd meter. Hoe dichterbg we kwamen, hoe meer Labajos ons tegenviel. Ben groep slordig dooreenstaande buiizen van Vergelijkt men daarmede de jongste maat- regelen van den Minister van Defensie, dan mag met Brederode zeker gezegd worden dat ,,het kan verkeeren", maar dan rijst ook de vraag of van regeeringszijde wel al het mo- gelijke gedaan is, om de weermacht te orga- niseeren tot een alleszins betrouwbaar ge- zagsin strum ent HEFFING VAN EEN OMZETBELASTING. Bezwaren van den groothandel. Naar aanleiding van het door den minister van Financien ingediende ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting, bebben de volgende firma's een adres aan de Tweede Kamer gezonden: N.V. v.h. Alex Citroen, hoofdkantoor gevestigd te Amsterdam; L. Goudsmit Hoff Zn's Nederlandsche Behang- selpapier-industrie, hoofdkantoor gevestigd te Amsterdam; N.V. Hugo Grothoff, hoofdkan toor gevestigd te Amsterdam; Hercksen Hiemstra's Behangselpapierhandel, hoofdkan toor gevestigd te 's Gravenbage; N.V. Kluij- ver Co.'s Handelmaatschappg, hoofdkantoor gevestigd te Amsterdam; C. van Leuven, hoofdkantoor te Amsterdam; N.V. J. Opten, hoofdkantoor gevestigd te Amsterdam; N.V. Behangselpapierfabriek van Rath Doode- heefver, hoofdkantoor gevestigd te Amster dam; N.V. J. P. Wijers' Industrie- en Han- delsonderneming, hoofdkantoor gevestigd te Amsterdam; J. B. Wijnants Co., hoofdkan toor gevestigd te Haarlem. In dit adres maken zg emstlge bezwaren tegen het ontwerp kenbaar. Bezwaren die niet door deze firma's alleen gevoeld worden, maar door den geheelen groothandel worden onderschreven. Het volgende wordt o.m. naar voren ge- bracbt. In het algemeen geldt, dat men deze belas- ting een minder gelukkig gekozen heffing kan noemen. Immers zg belast niet het in een bedrijf verkregen netto provenue, maar wordt ongeacht de winstmogelijkheid toegepast. In deze tijden, waarbij de meeste bedrijven on- mogelijk tot een winstcijfer kunnen komen, integendeel belangrijke verbezen lijden en op hun reserves teren, worden reeds de betalin- gen, waartoe de sociale wetgeving verplicht, als zeer zware lasten gevoeld. Nu gaat men deze lasten nog eens in zeer ernstige mate verzwaren. Allereerst treft de ondememing aan den kant van haar inkoop minstens <56n procent; ten tweede aan den kant van haar verkoop aan den d^tailhandel geen ddn pro- cent, zooals in het ontwerp van wet genomd, maar een percentage, dat veel en veel hooger gesteld moet worden, zooals nader wordt be- toogd. Bovendien vereischt het door de wet verplichte opplakken en ongeldig maken van factuurzegels, wederom uibbreiding der admi- nistratieve bemoeiingen; dus wederom ver- zwaring der lasten. Nu zal men misschien willen tegenwerpen, dat deze omzetbelasting wel door den verkoo- per voldaan moet worden. Hiertegenover kan worden aangevoerd, dat dit in de practijk tot de onmogelijkheden gerekend kan worden; juist omdat de wetgever betaling door den kooper niet verplichtend heeft gesteld. Van verdisconteering dezer heffing in den prijs der artikelen is momenteel geen sprake in ver band met de buitenlandsche concurrence. Het veel lagere productiekosten- en onkosten- niveau in het bultenland, zich culmineerend in de hooge koopkracht van onze Hollandsche 6dn verdieping, wit of vuilig-geel gestuct. Het kostte ons geen moeite om de herberg van den H. Ignatius te vinden. Een primitief hou- ten beeld van den heiligen man in b rumen pg, met een scheef-afhangenden nimbus en zgn handen zegenend omhoog, deed als uithang- bord dienst. Buiten, feiteigk midden op den stoffigen weg, maar beschaduwd door lat- werk met klimplanten, s bonder aan aantal tafeltjes en stoeltjes. We gingen zitten en bestelden wijn. Na even wacbten, werden we bediend door een piepjong slank meisje, met groote, dauwig- zwarte oogen en een teint, dat Goya in ver- rukking gebracht zou hebben, maar dat op het oogenblik, jammer genoeg, door een vuil- len veeg ontsierd werd. We dronken onzen wijn en overdaebten, ieder voor zich, wat we verder doen moesten. Het was drie uur en. cadanks het feit, dat we meer dan duizend meter gestegen waren, was het nog snikheet. Het dorpje leek uitgestor- ven. Alle bewoners hielden foigikbaar hun siesta. In het gras aan den overkant van den weg lag een landlooper te slapen, voorover, met zijn boofd op zijn armen en zijn foeenen met de rafelige broek languit. „Geduldig wachten, dat is het eenige", besliste Hazelrig. De warme, droge iucht maakte me slaperig en een paar keer betrapte ik mezelf erop, .dat ik over m,jn wijn zat te knikkebollen. Opeens schrok ik op door voetstappen. Een krachtig gebouwde boer in leeren broek en heiblauw hemd, met een gebloemden zakdoek om zijn hals, kwam den weg af. Hg droeg een hoed met breeden rand, die zgn gebruind geizicht tegen de te warme zonnestralen beschenmde, Voor de herberg bleef hg een oogenblik wei- felend staan. Dan ging hij aan hg tafeltje naast het onze zitten en klopte op het houten blad. Het meisje kwam vlug naar buiten. De boer bestelde wijn en toen het meisje de karaf voor hem neergeazet had, schonk hg zgn glas vol en dronk het in 66n teug uit. Onder het schenken van een tweede begon hg een deuntje te neurien. Ik schonk den gulden, is juist ddn van de oorzaken, waar- door iedere verzwaring der lasten eener onder- neming, het evenwicht nog verder verstoort en de afzetmogelijkheden kleiner doet worden. Wanneer adressanten nu ook nog consta- teeren, dat de minister van Financien, iruwer- kingtreding op 1 Juli a.s. dringend noodig acht, dus den handel zelfs geen termgn van minstens zes maanden als aanpassingsmoge- lgkheid g^int, bestaat er h.i. voor de Kamer bij openbafe bebandeling maar 66n weg open. „Dit wetsontwerp op grond van boven- staand commentaar naar het departement te- rugzenden, met dien verstande, dat wanneer er aan de invoering van deze omzetbelasting niet te ontkomen is, in ieder geval rekening te houden met de hier genoemde bezwaren". DE VREDESPOSTZEGEL. Te beginnen met 18 Mei a.s. zal, geigk reeds gemeld, op de postkantoren een bijzondere postzegel verkrijgbaar worden gesteld ter be- vordering van de verbreiding van de vredes- gedachte. Het zegel is vervaardigd naar een ontwerp van den heer P. A. H. Hofman te 's Gravenhage en behoorde tot een der drie ontwerpen, welke op de nationale prijsvraag voor het ontwerp van een Nederlandsche vre- despostzegel een premie verwierven. Het zegel is in een blauwe kleur uitgevoerd. Het vre- deszegel, dat zonder toeslag verkocht wordt, en van onbeperkten geidigheidsduur is, komt in de plaats van het tegenwoordige zegel van 12 y2 cent, dat voorshands alleen op uitdruk- kelijk verlangen wordt verkocht. Om den aan- wezigen voorraad zegels van 12 y2 cent groo- tendeels op te gebruiken zullen voorshands op de postkantoren om den anderen dag vredes- postzegels en gerwone zegels van 12% cent worden verkocht. BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. De directeur van den Rgksdienst der werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling heeft de aandaeht van de directeuren der dis- tricts-arbeidsbeurzen en van de agenten der arbeidsbemiddeling gevestigd op het feit, dat op 1 Mei j.l. in werking is getreden de nieuwe Duitsche verordening betreffende het verrich- ten van arbeid in Duitschland door buiten landsche arbeidskrachten. Bedoelde verordening be^aald o.m., dat een werkgever voor het in dienst nemen van een buitenlandsche arbeidskracht, een bijzondere vergunning behoeft, terwgi de werknemer in het hezit moet zijn van een arbeidsvergunning. In bepaalde gevallen kan echter de buitenland sche arbeidskracht een Befreiungsscbein ver- krijgen, b.v. wanneer hij zich ten minste 10 jaren onafgebroken op geoorloofde wijze in Duitschland heeft opgehouden; de arbeidsver gunning is dan niet noodig. Met andere landen gesloten overeenkomsten worden niet door de voorschriften der nieuwe verordening getroffen, zoodat krachtens een tusschen Nederland en Duitschland bestaande arbeidsmarktregeling, Nederlandsche arbeids krachten, die in Duitschland arbeid willen verrichten, daartoe slechts in het hezit moeten zgn van een Befreiungsscbein, welke arbeiders en Angestellten (w.o. handels- en kantoorbe- dienden zijn gerangschikt) op aanvrage kun nen verkrijgen bij de bevoegde Duitsche auto- riteiten. Aan de verplichting, zich te voorzien van een Befreiungsschein, die ten hoogste 2 jaar geldig is, zijn alle Nederlandsche werknemers in Duitschland gehouden, dus ook die, welke daar reeds 10 jaar of langer woonachtig zijn. PLEDOOI VOOR EEN AFZONDERLIJK MINISTERIE VAN LANDBOUW. De besturen van de samemverkende boercn- bonden in Nederland habben in een brief aan man geen bijzondere aandaeht, tot h|'j het deuntje voor de tweede maal begoa. Toen spitste ik mijn ooren. Ik kende die wijs. Het was het gezang van den fagotier. Zonder het te laten merken bekeek ik den man oplettend. Hij ging verzitten en nu zag ik zijn profiel goed. Onder tafel tikte ik Hazel rig op zijn knieen. ,,Hat is Grdanby", zei ik zacht. De boer dronk zijn tweede glas leeg. Het meisje met de kersen-oogen kwam naar bui ten en telde het geld dat ze hem terug moest geven, op het tafeliblad uit. De man streek het op, maar door een onhandiige beweging rolde £6n geldstukje op den grond. We bukten tegelijk om het op te rapen en door die ma noeuvre waren onze hoofden ddn seconde vlak bp elkaar. „Ga naar de auto terug", zei Granby. J>an kom ik jullie achtema". We betaalden en gingen langs denzelfden weg weer terug. Maar we waren nauwelijks onder de pgmboomen, waar de auto stand, aan- gekomen of Granby dook al uit het struik- gewas op. Vraag nederig excuus voor deze maske- rade", begen bji, ,,maar't leek me beter om niets te riskeeren. Als er hier in de buurt een vreemdeling gesignaleerd werd, zou 't Mendoza beslist ter oore komen". ,,Mendoza?" herhaalde ik. ,.Ja", was het antwoord. ,,,De heele Guadar- rama hoort zoo wat van hem. Hg woont een eind verderop in een hois, waar je van achter- over slaat". Hg wees onder de boomen door en nu zag ik .ongeveer een halven kilometer rechts van den weg, een imposant huis in Moorschen stgi. Met zgn torens en koepels stond het daar .eenzaam en fier, op een groote open plek in het bosch. „Zoo", zei Hazelrig. ,,Zit mijn dochter dAAr gevangen!" Hg stond wgdibeens naar het bewuste kas- teel te staresn. In zijn oogen lag een uitdruk- king van vold-oening. ,,Ja", zei Graruby, „,daar zit zein een hoogen toren, precdes als de prinses uit het de Koningin het volgende geschreven: Aangezien de landibouw en de landbouwende bevolking van fundamenteele en cultureele beteekenis voor cozen Nederlandschen Staat en ons Nederlandsche volk moeten worden geacht, vereischen, naar de meening van bovengenoemde besturen, de vraagstukken, dezen tak van volksbestaan betreffende, zeer bgizondere studie. Vooral in dezen crisistijd is gebleken, van welk een groot belang het zou zijn geweest, wanneer ons land reeds voor het uitbreken daarvan een goed geoutilleerd ministerie van landibouw zou hebben gehad, waarvan de daar- aan venbonden amtotcoaren de geheele oeco- nomische gang van bedrijfsleven konden over- zien. Daar ook bgna ieder omliggend land een afeonderigk minist.erie van landbouw heeft en daar dus a'gemeen de behoefte hleraan blqkt te worden gevoeld, nemen vorengenoemde be sturen de vnijheid, Hare Majesteit nog eens te wijzen op de groote beteekenis, welke deze tak van volksbestaan waarbij ongeveer de helft van het Nederlandsche volk is betrok- ken, voor onze geheele natie heeft. Op grond hiervan verzoeken genoemde be sturen Hare Majesteit ,in het thans te for- meeren kabinet een afzonderlijk ministerie van landbouw op te nemen, met daaronder een bekwaam en alleszins deskundig directeur- generaal. Ondanks de noodzakelijke bezuini- ging op de Staatsuitgaven moet h.i. het vraagstuk van den landbouw zoo belangrijk worden geacbt, dat uitgaven voor installing van een dergelijk, goed geoutilleerd ministerie alleszins zijn gewettigd. DE UNION DER VOLKENBONDS- VEREENIGIN GEN. Sedert de opricbting van den Volkenbond in 1919 bestaan, naar het Engelsche voor- beeld, in de verschillende landen afzonderlijke Volkenbondsvereenigingen. De Engelsche is de eerste en de krachtigste gebleven; zg telt om- streeks een millioen leden, die verdeeld zijn over twee duizend afdeelingen in geheel het Koninkrijk. Maar, al hebben andere landen dit voorbeeld niet op gelijke wijze kunnen vol- gen, Volkenbondsvereenigingen bestaan, met uitzondering van Zuid-Amerika, in alle lan den, die lid zgn van den Volkenbond en ook in de enkele landen, die nog niet tat de leden Ibehooren. Zulk een Nederlandsche vereeni- ging is de Vereeniging is de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, gevestigd te 's Graven hage, in dezen vonm bestaande sedert 1919, a! onderscheidt zg zich in zooverre van andere nationale Volkenbondsvereenigingen, dat zij tegelijk de tradities van „Vrede idoor Recht" (19011919) en den Algemeenen Nederlrnd- schen Vredeslbond (18711901) heeft voort- gezet en dus ook tegelijk Vereeniging voor algemeen pacifistischen aard is, al is zij aller eerst Volkenbondsvereeniging. Van den aanvang af is de noodzakelgkheid gevoeld, dat deze nationale Volkenbondsver eenigingen zich zouden aansluiten. Aanvan- kelijk kwamen de eerst gevestigde, de Engel sche, Fransche en Italiaansche samen, doch reeds in December 1919 vereenigden de Vol kenbondsvereenigingen in de in den oorlog neutraal gebleven landen zich met deze, en korten tijd daama traden ook de Duitsche, BESTUURDER: R. MORTIER Lange Meire, 2 (Kouter) Gent Telefoon: 19393 Dag-, avond-, Zondaglessen, gekend voor degelgk en voll. onderricht. Zondagleer- gang te Selzaete: Zaal Gaumont, Markt. (lngez. Med.) een of anderen sprookje. En eveaals de prinses heeft ze al laten weten waar ik haar kon vinden als ik ging zoeken". ,,Hoe?" vroeg ik nieuwsgierig. „Ze had een wit zgden japon aan, herinaer je je wel met een soort van tullen fichu. Nu, die fichu heeft ze aan haar raam vastge- bonden". „Alle goden!" bewonderde ik. „Julia Hazelrdg heeft een keurige opvoe- dtng genoten", zei Granby goadkeurend. Hazelrig boog. „Ik bied m'n exouus over die desertie van vanochtend aan", ging Granby voort, .maar een behoorlg'ke verkenning van het terrein was noodig, v6<5r we, in groep, ten aanval trokken. En dus ben ik er in uw auto vandoor gegaan tusschen twee haakjes, die staat op het oogenblik, aan den anderen kant van hot dorp, veilig en wel in een boschje opge- borgen, Met Manuel en Josd, bg w jze van bewaking, er bg. 't Leek me geraden om niet al te opvallend te zgn. Vandaar dit tenue. Vanochtend tegen tdenen waren we er. 't Kas- teel staat, zooals ik al verteld heb, op een groote open plek in het bosch. Dus kroop ik als een Indiaan, door de struiken tot ik den rand bereikt had en ging daar, met mijn kg- ker, op de dennenaalden liggen. Na een poos, 'n halfr uur of zoo, zag ik mijn eerste kennis Frau Schindler, die een wandelingetje ging maken en even later ontdekte ik de sjaal. rt Raam, waar ie uitwappert, is zoo hoog, dat je 'm alleen op vrij grooten af stand zien kunt". ,,Handig!" knikte Hazelrig tevredsn. Daama", ging Granby voort, „ben ik weg- gegaan en teruggeredn naar een dorpje, dat ik op mgn tocht hierheen ontdekt had. En daar heb ik toen getelefoneerd". ,,En nu?" wilde Hazelrig weten. ,,Nu moeten we geduld oefenen tot het donker is", zed Granby. „En dan kunnen we aan den slag gaan. Hazelrig keek op zijn horloge. „Half vier", zei hij. „En pas tegen half tien is 't donker. Dat beteekent nog een uur of zes niets-doem". de Oostenrijksche, de Bulgaarsche, de Hon- gaarscbe en, doch zulks eerst later, de Turk- sche Volkenbondsvereenigingen tat deze inter- nationale organisatie toe. Officieel heet zg .Union Internationale des Associations pour la Society des Nations". Zij is van den aanvang af gevestigd te Brussel; aan haar hoofd staat als Secretaris-Generaal Prof. Ruyssen, vroe- ger hoogleeraar te Bordeaux, die door een Engelschen en een Duitschen secretaris wordt terzijde gestaan. Plannen zijn aanhangig om den zetel van de Union naar Gen&ve te ver- leggen; deze plannen zullen alleen ten uitvoer worden gebracht, wanneer de daartoe noodige geldmiddelen beschiklbaar zgn. Dat zulks in dezen tijd niet zoo gemakkelgk zal gaan, Ibe- hoeft wel nauwelijks betoog. De Union komt eens per jaar in congres samen; het vorig jaar geschiedde dit te Part'js; in Juni a.s. zal dit te Mootreux geschieden, terwijl het Congres, dat de Union in 1928 te 's-Gravenhage hield, nog in veler herinnering is. De Union wordt bestuurd door een Raad, waarin alle vertegenwoordigde landen zitting hebben; deze Raad komt in den regel in het najaar afzonderlgk samen en vormt een klein congres, dat ook alweer telkenmale in ver schillende landen plaats heeft. De Raad en het Secretariaat worden bggestaan door een viertal permanente commlssien, wier arbeid respectieveigk betrekking heeft op politieke en juridische aangelegenheden, op de minder- heden, op het economisch en sociaal werk en op aangelegenheden betreffende opvoeding en propaganda. In den regel vereenigen deze vier permanente commlssien zicb in het vroege voorjaar te Brussel, tegelgk met het Bureau het Dagelijksch Bestuur uit den Raad, teneinde de voorbereidingen te treffen voor het aan- staande Congres. De Union heeft een wis- selend presidium; tevoren trad elk jaar een nieuwe president op; thans geschiadt dit om de twee jaren. De eerste president op wien deze beapling van toepassing werd, was onze landgenoot Mr. J. Limiburg, te Ziirich in 1929 tot president gekozen, die in 1931 tgdens de Raadszitting te Perugia werd opgevolgd door Lord Robert Cecil. In den aanvang der vorige maand hebben te Brussel de vergaderingen plaats gehad, die dienden ter voorbereiding van het Congres, dat, als boven gezegd, binnenkort te Mon- treux zal worden gehouden. Alle de vier peivnanente commissien vergaderden met het Bureau, terwijl ditmaal ook de Raad een enkele zitting hield. Deze mag vooral daarom van belang worden gerekend, wijl in deze Raads zitting werd aangenomen eene resolutie, be trekking hebbende op het Chineesch-Japansche geschil. Op het oogenblik, dat de Raad samenkwam, was Japan's voomemen om uit den Volkenbond te treden, nog niet definitief geworden. Vandaar, dat een deel dezer reso lutie door de feiten is achterhaald. Maar zg blijft van belang, omdat daarin de Volledige instemming der openbare meening in de ver schillende landen wordt uitgesproken met de baginselen van het rapport der buitengerwone Assemiblde, en wordt vastgehouden aan het standpoint, dat door den Volkenbond tenzake van Japan's optreden moet worden ingenomen. Dit heeft niets te maken met het minder of meer gerechtvaardigd optreden van Japan, tegenaver de rooverbenden in Mandsjoerge, maar hooidt uitsluitend rekening met het feit, dat zoowel het Grcadverdrag van den Volken bond als het Pact van Parijs door Japan zgn overtreden en dat dit aan Japan duidelgk dient te worden gemaakt. De Economische Commissie ondersdheidde zich in deze zitting door bijzondere activiteit. De Nederlandsche delegatie in deze Oammissie vond aanleiding om een urgentie-voorstel ta' doen behandelen, waarin nog eens gezegd wordt. dat de economische vraagstukken het .Langer dan zes uur", verbeterde Granby hem. „We zi'n in Spanje! Een Spanjaard eet niet vddr tienen - en dat op zgn vroegst. Ed we moeten met-ze-te-lgf-gaan wachten tot ze behoorlijk gemiddagmaald hebben". ,,En hoe gaan we dan te werk?" overdacht ik. „Wandelen we naar de voordeur en maken we onze wenschen kenbaar op de mauler van: geld, of de kinderen wakker? Of breken we volgens de regelen der kunst in?'' „Ik dacht zoo", begen Granby. „'t Is rna- tuurlijk miaar een plan en ik houd me voor verbteringen aanbevolen. U, Mr. Hazelrig, rgdt om klokke twaalf grandioos met auto en al het voorplein van 't kasteel op" hg knikte in richting van het imposante ibouwwerk, „schelt aan en vraagt, op hoo gen toon, Zijn Excellentie El Duqque de Men doza te spreken. Wordt u de toegang gewei- gerd of halen ze den een of anderen streek uit, dan dreigt u ze met de politde u zegt, dat u zich mat het hoofdkwiartier te Madrid in verbinding hebt gesteld en dat, tenzg u en uw dochter den volgenden morgen vddr 't ont- bijt in Madrid terug zgn, de heele politie- macht of beter, 'n afdeeling gendarmerie tot de tanden gewapend, 't kasteel komt doorzoeken en dat iedereen, die maar eenigs- zins verdacht is, bg die gedegehhaid ingerekend wordt. Waarsehijulgk krijgt u dan een toe- stand, zooals met Hildebrand in „De Zwarte Stier" ze denken dat u bluft, dat u hen pro- beert te overdonderen en ze vragen bewgzen. Dan verte-lt u ze en dat moet overtuigend gabeuren dat 't gevaar, waarin uw doch ter verkeert, elke andere ojverweging den domper opzet en dat "t u niets meer kan schelen, of de Spaaasche regeering wel of aiet weet, wat u hier kwam doen. Dat is een onderwerp, waarover u met uw vgven niet gauw uitgepraat raakt. Hebt u ze eenmaal goed cp stang, dan zal 't u wel geen moedte kosten om 't gesprek een poos aan den gang te houden laten we zeggen een half uur". Hazelrig knikte. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1