Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIN HEHLAND SUITE II LA HD OEMEHQDE BE1ICHTEN. Woensdag 10 Mei 1933. No. 8988 SMCUUKLEN VAN AARDAPPELEN. VAN ®E 18-MEI VOLKENBONDSDAG. Telken jare word-t op 18 Mei, zoo ook dit jaar, in zooveel mogelijk geheel het land aan- dacht gevraagd voor den Volkenbond. Zulks gaat uit van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", de typische Volkenbondsvereeni- ging in ons land, die als izoodanig ook de Ne derlandsche afdeellng ivorrnt van de te Brussel geivestigde Union der Volikenfbondsvereenigin- gen over geheel de wereld. Wat is, zoo iwordt xnenigmaal gevraagd, de bedoeling van dezen Volkenbondsdag en waar- om heeft deze op 18 Mei plaats De Volkenbondsdag heeft ten doel om zoo veel mogelijk op een en denzelfden dag de aandacht te vestigen op den Volkenbond, zijn beginselen, zijn arlbeid. Want wel neemt dc geoniddelde Nederlander van ziohzelf aan. dat bij op de ihoogte is van den Volkenbond en ontleenen velen daaraan het reclit deizen te critiseeren, maar zoodanige kennis is op den keper beschouwd, dikwerf niet in groote mate aanwezig. Dat kan daarom niet venwonderen, omdat er tusschen den Volkenbond in tbeorie en in pralktijk een groot verschil is. Dat is overal zoo. De Volkenbondsgedachte is een groot en een grootsch ideaal; in de praktijk toegepast, kan zij niet anders dan, voor het oog van den tijdgenoot altihans, uiteenvallen in tal van kleine, practische aangelegenheden. Men ziet den Volkenbond werken; door de 'boomen ziet men dikwerf het ibosch niet meer. Vandaar critiek; vandaar teleurstelling; van- daar scums ontgoooheling, die begrijpelijk is. Slechts degenen, die het doel van den Volken bond in het oog houden, en die beseffen, dat deze op de tientallen jaren, zoo niet op dt eeuiwen is ingesteld, veel meer dan op de jaren, vallen niet aan dergelijke ontgoocbeling of teleuirstelling ten offer. Op den Volkenbondsdag nu wordt eenmaal in het jaar aan het Nederlandsche volk, met med&werking van seholen, pers en ook tal van keiken, drie machten, die tezamen op de operJbare meening een grooten invloed heb- ben, duidelijk gemaakt wat de Volkenbond is en wat hij tot dusverre deed. Maar ook wat in de toekomst van hem te verwaohten is. En ook, waarin hij heeft gefaald, en waarin de openibare meening hem moet steunen. Dat geschiedt op de meest uiteenloopende wijze; het geschiedt door het geschreven en gespro- ken iwoord; het geschiedt in beeld; het ge schiedt in elken kring, die daarvoor vatbaar iblijkt. Op den 18 Mei geschiedt het om duidelijk te maken, dat Nederland, het land van Hugo de Groot, bij voorkeur is aangewezen om zijne ikrachten in dienst van den Volkenbond te stellen. Bij de bevordering van de Volken bondsgedachte vermogen ook kleine landen meer dan dikiwerf wordt aangenomen. Door hun voorbeeld, door hun aandrang en door de stem, die ook de kleinen te Geneve in het pa- pittel hebben, kunnen zij veel bereiken. De datum van 18 Mei symboliseert den aanvang van een periode, waarin voor Nederland een nieuwe Internationale taak bleek weggelegd. Op dien datum toch werd in 1899 te 's Gra- venhage de eerste Vredesconferentie geopend. Over de resultaten van deze en haar opvolg- star kan men oorueelen gelijk men wil den ding kan men niet ontkennen, dat door deze conferenties aan den Haag en Nederland een bijzondere plaats in het intemationaal bestel werd aangeiweizen. Want uit de eerste Vredes conferentie kwam het Permanente Hof van Arbitrage voort; teneinde dit te herbergen schonik Carnegie zijn Vredespaleis, dat thans nevens het Permanente Hof voornoemd het Hof van den Volkenbond en de Academde voor Intemationaal Recht bevat, nog gezwegen Van de schitterende en omvangrijke bibliotheek die aan het Vredespaileis is verbonden, en die zonder meer eenig in de wereld kan worden geheeten. lOok dit jaar zal op den 18 Mei-Volken- bondsdag aller aandacht worden gevraagd. Laat men die aandacht schenken, en beden- ken, dat al voldoet de Volkenbond ongetwij- feld niet aan alle venwaohtingen, de tijdge noot niet altjjd de meest cbjectieve beoordee- laar is. Juist nu, waar de Volkenbond be- hoefte heeft aan steun, innerlijk en uiterlijk, juist nu, waar teleurstelling velen zich van hem doet afiwenden; juist nu, dat de hecht- heid van izij-n grondslag daardoor in gevaar zou kunnen komen, dient hij gesteund. Het is te hopen dat velen dat doen: juist nu! TEGEN VERGUtNNINGENSTELSEL VOOR VRACHTAUTO'S. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft naar aanledding van de indiening van het ontiwerp van wet tot wijziging van de wet op de open- bare vervoermiddelen, waarbij een vergun- ningenstelsel voor het vervoer van goederen met vrachtauto's wordt oorgesteld, besloten een krachtige aotie tegen dat ontwerp te voe- ren. Hij heeft besturen van bonden en orga- nisaties, die bij de behandeling dezer aange- legenheid eveneens groot belang hebben, uit- genoodigd 12 dezer te 's Gravenihage een ge- meenschappelijke vergadering van vertegen- woordigers der organisaties met het hoofdbe- stuur van den B. B. N. bij te wonen. HET WETSONTWERP INZAKE VERSfiELDEN BRUGGENBOUW. Verschenen is de memonie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont- wenp tot wijiziigiag en verhooging van de ibegrooting van Financien voor 1933. (Deel- neming in het aandeelenkapitaal van en ver- strekking van rentedragende voorschottea aan de N.V. „Versnelde Bruggenbouw".) Hieraan wordt het volgende ontleend: Ook de regeering betreurt, dat het niet eerder mogelijk was het wetsontwerp in te dienen. Er is voor den bruggenbouw en den aansluitenden wegenaanleg veel vo-orbereidiing noodig, welke zelfs thans nag nie.t geheel vol- tooid is. Zij is echter wel zoover gevorderd, dat, zoodra de in dit ontwerp aangevraagde credieten zulleti zijn tioegestaan, met de uit- voering een begin kan worden gemaakt. De plaats van drie der vier bruggen is be- paald. Die voor de brug te Moerdijk ligt reeds vast, namelijk pl.m. 600 M. beneden de spoor- brug aldaar. Hetzelfde geldt voor die te Dordrecht, waar een ligging onmiddellijik be neden de spoorforug uit aadere mogelijkheden is gekozen, terwijl die te Rotterdam volgde uit het spoorweg- en wegenplan, dat opge- maakt is door den dienst der Stadsuitbreidimg in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen. De plaats van de brug over de Noord is nog niet definitief vasbgesteld. Zj hangt toch samen met het tracee van den nieuwen weg door de Alblasserwaard, waar- over nog zeer onlangs een nader onderzoek door de Kamer is gevraagd, dat nog niet in alien deele is afgeloopen. De bruggen beoosten Rotterdam, bij Dor drecht en bij Moerdijk zullen een rijvlak van vier strooken (11.00 M., die over de Noord van drie strooken (8,50 M.) verkrijgen, terwijl alle bruggen van vOet- en rijwielpaden worden voorzien. Er (bestaat geen bezwaar de voorloopige raming van de vier bruggen mede te deelen. Zij bedraagt: voor de brug bij Moerdijk f 6.100.000, voor de brug b'j Dordrecht /3.800.000, voor de briug bij Rotterdam 8.200.000 en voor de brug bij Hendrik-Ido- Amibacht 2.900.000. De Regeering erkent, dat zij met de aan- vaarding van het voorstel, een zeer uitge- breide volmacht verkrijgt. Zij heeft deze noodig, indien zij den brugbouw zal kunnen versnellen. Wat den gekozen vorm van de uitvoering hetreft bestaan er inderdaad drie mogelijk heden, n.l. a. uitvoering door een vennoot- schap met particulier kapitaal: b. uitvoering door een vennootschap met overheidskapi- taal; c. uitvoering rechtstreeks van staats- wege. Ter nadere motiveering zegt de Regeering c.m. het volgende: Voorop moet worden gesteld, dat het eigenlijke werk, waarom. het in casu gaat, niet uitsduitend bestaat in het bouwen van een viertal bruggen, maar in het bouwen en gedurende een 14-tal jaren onderhouden en exploiteeren van deze bruggen met dnbegrip van de tolheffing. Dit laatste is van belang, omdat juist het feit der 14-jarige en daarca afloopende exploitatie de voorkeur bepaalt voor de "opiossing b. boven c., wslke beide qplossiingen o.verigens wat de kapitaalver- houding tot den Staat betreft principieel niet van elkaar verschillen. De bedoeling is echter om met ean vaste jaarlijksche bij- drage van het wegenfonds de tolheffing slechts zoolang te doen plaats hebben als noodig is om uit het saido van ibeide inkomst- bronnen de kapitaalsuitgaven af te schrijven. Daartoe is noodig een afzonderljke commer- cieele boekhouding, beheepd door een speciaai daartoe in het leven geroepen reciitsp&rsoon, welke figuur bovendien nog het niet te onder- schatten voiordeel heeft, dat daardoor een veel soepeler wijze van tolheffing kan worden verkreigea, welke meer vrijheid laat met de belangea van het verkeer rekening te houden. dan wanneer die tolheffing rechtstreeks van Staatswege zou moeten geschieden. Deze overwogingen hebben voor de Reg&er'eg de voorkeur voor opiossing b. boven c. bepaald. Grooter dan tusschen b. en c. is het ver schil tusschen opiossing a. en b. Een ven nootschap met particulier kapitaal ontheft den Staat van de verplichting om zelf in de kapitaalbehoeften van het werk te voorzien. Dit voordeel verliest echter bij een' diaper gaande ibesehouwing tegehover de daaraan veribonden nadeelen zijn beteekenis. Het be lang, dat de -Staat niet zelf voor een kapitaal van f 20 millioen behoeft te zorgen, mag niet worden over-dre-ven; want het spreekt vanzelf, dat het particuliere consortiiun, dat he-t w-erk zou finan-ci-erein, zoowel wat het korte als het lange geld betreft, uit precis-s dezelfde foron- nen moet putten als de Staat zelf, terwijl bij de nadere uitvoering is gebleken, dat een financiering door de.n Staat zelf, wat de rente betreft, belangrij.k goedkooper uitkomt dan de financiering door een ccn-sortium. ZAISEN .GjAAN VQOR'T BEGINSEL. Een op zich zelf niet bijster belangrijk maar als verscJhijnsel toch wel opme-rkelijk feit is, schrijft de N. R. Crt., de ratificatie van de verlenging der verdragen van vriend- sahap tusschen Berlijn en Mosko-u. Re&ds in 1931 warcn beide landen het over die verlen ging eens gieworden. Dat was in de dagen toen dr. Bruising in Duits-chland regeerde. De bezegeling heeft lang op zich laten wachten, waaraan een t-ocoemende vervreemding tus schen de twee regeeringen vooral niet vreemd was. Nu is t-eg'en het etude van de vorige week, de ratificatie voltrokken. Men ziet de bolsjewiki in hun verlatenheid troost zoeken bij aartsvijamden die in het uitroe-ien van het eommunisme de voomaamste rechtvaaidiging van hun bestaan tegenover de fciuitenwereld zoeken. En even go-ed kan men omgekeerd zggen: De angstwekikende eenzaamheid van de nationaal-socialiisten heeft hen ertoe ge- dre-ven als eerste daad in de intematloniale politiek de bijizonder intieme betre'kkingen met het bolwerk van de macht die zj als 'het ver- ■clerfelijikiste en moreel verwer-pelijkste in de wereld beschouwen, opniouw te bevestigen. Bolsjewisme en nationaal-'socia'jisme be- krachtigen plechtige beloften die moeten strekken tot be-veiliging van elkaars bestaan. Rusland verleent, ondanks de kersversohe, krehkend-e ervaringen met het personeel van de Dercp opgedaan, aan de Duitsche cverheid het recht met zijn onderdanen en b-escherme- iingen naar wdllekeur te bandelen. Immers, dat moet de conclusie zijn als de onopgelosts inci-denten het voltre-kken der ratificatie niet he'blben verhinierd. En Duitsdhland legt zich n-eer bij de onaac-gename behandeliing van zijn burgers, die een zoo sterke afkoeling van de Duitsch-Russische be-trekkdngen reeds onder de republie-k van Weimar, hebben tewceg- getoracht. Wij moeten constateeren, dat de mademe, anti-liberale vormea van bewind, die beweren een heel nieuwe moraal in de wereld te bren- gen, tot gewoonte hebben te beginnen met de onsympathiekste vormen van oud politiek cynisme toe te passen. Het nieuiwe Berlijn heeft, voor wat olandizie aan industrieproduc- -ten en voor wat verto-on naar buiten, zelfs ongewoon grooten haa3t getoond cm vriend- -schap te sluiten met hetgeea het de wereld als den baarldjken du'irvel vcorhoudt. Toen in 1924 tusschen Moskou en Donden onderhandeiingen gaande warea aver een hundelsiverdrag, eischte Rusland dat de kust- vaart in de Zwarte Zee buiten het algemeene reoht van meestbegunstiging zou vallen, aaa- gezien Italie dajar aanspraak -op maakte als bijzonder voordeel voor zich alleen, zich erop beroepend-e, dat Mussolini de eerste was ge- weest die Rsuland de jure had erkend! Deze pretentie was, dat moest M-oskou tenslotte toegevea, niet heelem'aal gerechtvaardigd; maar dat Italie haar maakte was niet minder merkwaard'ig dan de ratificatie, waarvan wij eenitge dagen geieden hebben vernomen. Bol- werken tegen het eommunisme willen Berljn en Rome zijn zoolang er met Moskou oeco- no-misch of politiek geen zaken te doen is. Dat er met de nieuwe toemadering zoo groo ten haast is gemaakt, is vooral aan politieke overwegiingen toe te schrijven. Zooals ge- zegd, beide partijen voelden zich angstwek- kend eenzaam. En in hun eenzaamheid heb ben zij dan elkaars categenzeggelijk weder- zijds compromitteerenid gezelschap gezocht. Het is echter niet waarsdhijnlijk, dat de we reld zich door deze hermieuwing van vriend- schap even geschokt zal voelen als in het voorjaar van 1922, toen het verdra-g van Rapallo haar on-thuld werd. Men wist al sedert 1931 dat het ver-drag over de voortzet- ting van de fonmeele betrekkingen in orue was; bovendien is het heel duidelijk dat de nu ge-ratdfdeeerde afsipraak, s-edert zij' gemaakt werd, veel van haar pit, heeft verloren. Tot het begin van het vorige jaar vormde zij een stille vermaning aan Polen om izich rustig te houden tegenover beide deelnemers. Sadert- dien is echter in dit opzicht de boesfcand veel veranderd. De onderhandeiingen over, en later het tot stand komen van het Russisch- Poolsche verdrag van non-aggressie hebben een veel be-tere verstandhouding geschapen tusschen de twee grootste Slavische volken. De Duitsch-Russische „vriendschap" heeft daardoOr veel van haar dreigend karakter tegenover Polen verloren. Het e-ou ons dan ook vols-trekt niet veilbazen als de besprekin- gen te Berlijn en te Wargchau die ontspan- ning te weeg gebracht en -de Duitsche regee ring aanl-eiding gegeven hebben de bestaande verdragen nog eens uitdrukkelijk als grond slag der betrekkingen te aanvaarden, een Russisc'he voorwaar-de voitoend vo-or het tot stand komen der ratificatie. Natuurlijk heeft Rusland hierop met ge- staan uit hartelrjkhei-d van gevoelens voor de de Polen. Maar het wilde zekerheid hebben cmtrent den stand van zaken in zijn rug, nu het via Mantsjoekw-o met Japan op zoo ge- vaarlijk ges-pannen voet is geraakt. Ruim een jaar geieden hebben wij uit den mond van zeer hooge Sowjet-autoriteiten het hetoog gehoord dat een aamval der Jap-ahners o.p Russisdh gebie-cl in het Verre Oosten een wereldoorlog ten gavolge eou moeten hebben -omdat in dat geval Polen niet rustig zo^i blijven in den rug van Rusl'and, Duitsdhland we-er niet werke- loos zou toezien wanneer Polen in beweging kwam en Frankrijik de actie van Duitschland als een reden to-t ingrijipen zo-u beschouwen. Al is de bijgelo-oviige vrees der Russen voor Europeesche interventie ook al heel wat ge- luwd, zocveel als wij hier noemden was er in het begin van 1932 nog van overgebleven. Vandaar den jjver der Russen om verdragen van non-aiggressie in Oost-Europa te sluiten en van-daar ook hun ibehoefte om te bewij,zen dat het nieuiwe Duistchiand voor -de Polen nog altijd een ge\'aar b-leef al-s zij iets tegen Rusland zouden ondernemen. Moskou hee-ft zich op -die mami-sr in den laatsten tijd vermeid in het maken van uiter- mate fijne en ingewikkelde vlechtsels van ver- zekeningen en hervenzek-eringen. Toen het fce- greep dat Duitschland, in 'zijn griez-elige ver latenheid, meer dan ooit gestemd moest zijn om met zich te laten prat en, heeft het, met meer mens-cheokennis dan nafckmale of poli tieke overgevoeligheid, terstond de kans waar- gencim-en. Het heeft daarbij echter blijkbaar wel opgepast dat zijn nieuw en zoo teer vledhtwerk daardoor niet in de war kwam Vandaair dat merkaardig samenvallen van Russische en van Poolsche toenadering te Berlijn. D&ze ding-en zija veel to kunstmatig en te cerebraal geconstrueerd om groote waaide te bezitten. Warschau zal geen -oogenblik ver- geten dat de tegenwoordige r egeering te Ber- lijin, ondanks -alle verklaringen van berustin-g, ge-ea vuniger wenseh koes-tert dan haar ooste- iijke grens heel radicaal te wijzigea. Het ont- gaat den Polen eevnmin als an-deren dat er zek-ere tegenspraak is -tusschen de verklarin gen van Hitler in de Daily Telegraph dat het nieuwe Duitschlaud geen kolomdaal bezit na- streeft maar slechts herstel aan zijn oostelijke g-rens, en de berustend-e verklaring tegenover Polen. Men zal te Warschau deze tegenspraak ni-et met behulp van scherpzinnig commen- taar wegredeneeren maar er heel nuchtere politieke c-onclusies uit trekken. Trouwens ook elders dan in Polen! Dat vender Rusland zich werkelijk alles eraan gelegen zou laten liggen om de positie van Hitler in Europa te versterk-en is heel weinig aamemelijk; even- miin als men gelooven kan dat vo-orliefde de drijfveer was toen Moskou reeds lang geieden de Duitsche communiste-n instructie gaf heL bewind van B-ruoing, desno-ads ten gunste van Hitler, te hestrij-den! Berlijn en Moskou gebruiken elkaar een- v-oudCg voior politiek spel, en verliezen dat geen -oogenblik uit het oog. Geen van beide komt daarbij tekort. Maar vc-or Mc-skou was de ratificatie nog van tijzmder belang, nu het in zoo scher-p, en econcmiisch zoo duui, conflict van prestige met Engeland staat. Bolsjewiki en nationaal-socialisten spelen elkaar dus w&derzijds uit. Daar hebben zij een omflielzing, die vooral voor de Duitschers cnsmakelijk moet zijn, voor over. Wat Lon- den bij dit tafe-reel zal denlke-n? BESCHERM3NG VAN DlEN &UDDEN- STAND. Het Rijksoommissariaat voor den industriee- len middenstand heeft een wet o-ntworpen tot be-scherming van den middenstand. Het ont werp voorziet in een volledig verbod van toe- giftartikelen. In verband met den era-stigen toe-stand in den kleiohandei word-t voorgesteld de oprichting van nieuwe winkels te verhie- de-n, evenals de uittoreidin-g van bestaande verkaop-sruimten. Van belang is v.oorts dat aan warenh-uizen en bedrijven met filialen verboden vrordt zelfs-tan-dige ateliers te be zitten. De belasting voor warenhuizen en filialen zal worden -berekend volgens den om- zet. De Ibelasting o.p -de huren zal worden vermin-derd, ten ein-de werkzaamheden aan tie huiizen mogeijjk te maken. Het ontwerp stelt voor de invoering -van een ambachtskaart, zooals die reeds te Dantzig bestaat. Voortaan moet dus -de. meeste-rproef w-orden afgel-egd voor men zich in een hand work kan vestigen. Vcorts wofdt d'e kwestie van het credietwezen fce-handelid. In het bi- zonder zal rakerjing worden gehouden met de kleine bedrijven. Het on twerp voorziet ten slotte in de cn-tbindin-g van alle regiebe-drijven en in b-izondere maatregeien tegenover mars- kramers en den stationshandel. TAL VAN ZELFMOORDEN. De zelfmoorden nemen in Duitschland een angstwekkenden omrvan-g aan. Zondag heeft. de gewezen Duitsdh-nationale Rijksidagafgevaardi-gde dr. Oberfohren in zijn woning te Kiel de hand aan zichzelf gestagen. Zondagmorgen werd de burgemeester van de stad Leer in Oost-Friesland, dr. ven Bruch, dood in zijn annbtswoning in het raadhuis ge- vonden met een schot in het hoofd. Bij onder zoek bleek, dat dr. von Bruch, die in Maart jl. uit zijn functie was ontzet, zeifmo-ord had ge- pleegd. De dochter en schoonzoon van Philip Schei- demann zijn Zondagmorgen in bun woning te Berlijn overleden, tccigevolge van gasverg'ifti- ging. Uit nageiaten p-apieren blijkt, dat zij de hand aan zich zelf hebben geslagen. Uit Stuttgart k-omt het beridht, dat aldaar de vroegere -directeur van de Milchverwer- tungs A.G. en de Stuttgarter Milchversor- grungs G. m. b. H., zelfinoord heeft gepleegd. Te-gen hem was een bevel tot arrestatie uit- gevaardigd wegxns bedrog en venduistering. GASMASKERS VERPLICHT. De Turksche regeering heeft verordend, dat de Turksche bevolkin-g, mannen zoowel als vrouwen en kinderen, voortaan in het bezit moet zijn van gasmaskers en moet weten hoe deze te gebruiken. Turksche militaire de-skunidige-n hebben proeve-n genomon met tien verscliillende soor- tcn, om uit te makea, welke de meest ge- sohikte -is voor algemeen gebruik. Het Turksche Roode Kruis heeft hiervoor een bedrag van 600.000 Turksche p-onden uit- getrokken -en binnenikort zal met het onder- richt in het gebruik van gasmaskers een aan vang worden gemaakt. TERECHTSTELLINGEN IN HET OPENBAAR. Reute-r meldt uit Bagdad, dat het nieuwe kabinet van Irak heeft besloten om voortaan terechtstellingen niet meer binnen de muren van de gevangenis, doch in het openbaar te doen plaats hebben, en wel zoodanig dat zoo veel mogelijk mensc-hen de lugubere ge-beurte- nis kunnen bijwonen. Dezer dagen zijn dan ook vijf veroordeelden te Bagdad in het openbaar opgehangen, van wie vier op <5dn. dag, en nog zeven anderen wachten o.p hun terechtstelling. Een groot? menschenmenigte was er-bij- aanwezig en het blijkt juist de bedoeling van de regeering te z'jn de executies te houden in wijde, open rui-mten, groot geaoeg om duiz-enden toe- schouwers te bevatten. De regeering wil n.l. op deze wijze een af- schnikwekkend vooiheeld stellen en misdaad vo-orkomen door het zien van de scraf, welke den misdadiger wacht. ROOFOVERVAL TE VEGHEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben twee onbekende mannen den 70-jarigen C. v. d. Burgt te Veghel, overvallen en be- roofd. Tie 2 uur 's nac-hts werd de oude man wak- ker door gerucht. Tot zijn grooten schrik merlkte hij, dat 2 onbekende mannen voor zijn bed stonden, die zonder iets te zeggen zich op -hem wierpen en hem zijn mond dichthielden. De onverlaten Ibonden den ouden man aan handen en voeten, wierpen hem uit het bed en om hem te beletten zich te bevrijden stapel- den zij den geheelen inhoud van het bed over hem heen. Uit een broekzak haalden de mannen een portemonnaie waarin zich /680 aan bankpa- pier bevond, waarna zij door het raam de vlucht namen. De oude man trachtte zich te- bevrijden door met een m-es de touwen van zijn handen en voeten door te snijden, iwat hem na eeni- gen tijd gelukte. Hij ging naar zijn zoon, die eenige straten verder woont, vertelde daar zijn wedervaren. Deze waarschuwde de mare- chaussee die onmiddellijk een uitgebreid on derzoek instelde, waarbij bleek, dat de man nen zich door inklimming door een raam aan den zijgevel toegang tot den zolder verschaft hebben en zoo langs de trap beneden geko- men zijn. Een onderzoek met speurhonden had geen resultaat. Een treffende bijzonderheid is, -dat onlangs bij v. d. Burgt een -bedrag van /400 gestolen is. Dinsdag na Pa-schen kiwam bij hem een onbekende vrouw die hem vroeg of hij antiek t? koop had. B. liet haar binnen komen en toonde haar drie borden, die zij voor f 6 kocht Op haar vraag of v. d. Burgt een bankbil- jet van f 25 kon wisselen, ging hij naar de andere kamer en haalde daar uit een porte monnaie, die geheel gevuld was met bank- biljetten, het benoodigde wisselgeld. De vrouw was hem echter gevolgd -en zag de portemon naie liggen. Ze vroeg hem, of hij nog meer antiek te koop had, waarop v. d. Burgt een pul uit de andere kamer ging halen. In dien tusschentijd zag de vrouw kans uit de por temonnaie een pakje met bankbiljetten ter waarde van f 400 te grissen. B. heeft dezen diefstal eerst na het vertrek der vrouw be- merkt en toen onmiddellijik aangifte bij de politie gedaan. Men veimoedt, dat deze diefstal verband houdt met den overval van Zaterdagnacht, en dat de handlangers van de vrouw den ouden man van zijn laatste spaarduiten hebben ont- last. KORENMOLEN TE DEN HULST AFG EB RAND, i Zondag brak brand uit in den electrischen korenmolen van Gebr. Muller te Den Hulst. In korten tijd stond de molen in lichte laaie, terwijl ook het aangrenzende woonhuis en pakhuis in brand geraakten. Er viel aan redden niet meer te denken, hoewel met twee slangen het vuur werd be- streden. De -bewoners, die van den brand niets hadden bemer-kt, werden door een buur- meisje gewaarschuwd. De molen met het woonhuis brandden ge heel af, terwijl de geheele inboedel, benevens 200.000 K.G. graan en 100.000 K.G. kunst- meststoffen, twee vrachtauto's en eenige vrachtwa-gens een prooi der vlammen werden. De schade wordt beraamd op 50 60.000 gulden en wordt door verzekering gedekt. De biiksem was dien dag in den molen ge slagen, ten gevolge waarvan vermoedelijik de brand is uitgebroken. MISDRIJF? De zoon van den 78-jarigen J. J., -wonende Papengang te Groningen, vervoegde zich Zon- dagnacht -bij de politie om mee te deelen, dat zijn vader dood te bed lag. Het eigenaardige van het geval was, dat de man eenige uren te vo-ren op het politie- bureau was geweest cm droge kleeren aan te trek-ken, daar hij bij de Veemarkt in het Ver- bindingskanaal was geraakt, vermoedelijk in staat van dronkenschap. Op het lrjk werd een hoofdwond aangetroffen, die hij bij het ver- laten van het politiebureau nog niet had. De politie heeft de justitie op de hoogte ge steld van dit sterfgeval. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont- dekten Duitsche douanebeambten dicht bij de Nederlandsch-Duitscbe grens, eenige perso- nen, die met zakken beladen herhaalde malen de grens passeerden. Een nader onderzoek werd ingesteld, en hieruit bleek, dat de smok- kelaars zakken met pootaardappelen naar een boerderij vlak aan de grens -brachten. De be- ambten lieten hen nog eenige malen de grens passeeren, in de hoop zooveel mogelijk ge- smokkeld goed hij elkaar te krijgen. De Hollandsche smokkelaars zagen echter bijtijds het gevaar en bleven weg. De ge- smokkelde aardappelen, ongeveer 5000 K.G., werden in beslag genomen. De boer, van wien de schuur was, waarin men de aardappelen gebracht had, zeide van de zaak niets af te weten. DE RADIO-INRIGHTING VAN HET EERSTE DRIJVENDE VLIEGVELD. De ,,Westfalen", het katapultschip van de Deutsche Lufthansa, is het eerste drijvende vliegveld, gestationeer-d in dea Atlantischen Oceaan ten behoeve van den transoceanischen vldegdienst. Vanzelfsprekend is dit schip voor zien van de modernste apparaten voor radio Uitgebr-eids iarichtingen voor z-enden en voor ontvangen, zoowel op korte als op lange golf, w-eriden ingefcouwd. D-e Telef'unken-radio- installatie aan boord omvat: een kortegolf- zender, welke voornamelijk moet wer-lcen over zeer groote afstanden, voor telefcaie en tele- grafie, met een antenne-energi-e van 700 Watt en een golflengtebereik van 1590 m., een 800 Watt lampzender voor lange gol/ven (500 3000 m.l. Met deze zeaders kunnen alle golven, waar op het scheep3verkeer en het vliegtuigverkeer wordt afgewikkeld, afgestemd worden. De Telefunken-ion-tvanginstallatie is van eveniredige uitgabreidheid. Zij -bestaat uit: een langegolfontvanger met een golfbereik van 3004000 m., een speciaai ontvangtoestel voor golven tu-ssohen 120 en 4000 m., een kortegolf- ont-vanger met een golfbereik van 10150 m. De zenders en -ontvangers zijn in 6ene ruimte on-dergebracht. In verband met de drukke radioc-orrespondentie, waarbij he,t kan voorkomen dat de beii-de zenders en de ver- schillende ontvaagtoestelilen geKjktijdig in be- drijf zijn, moesten om onderlinge storing te voorkomen ver doorgevoerde afschermmaat- regelen warden toe-gepasit. Deze eisch van af-scherming geldt zoowel voor de apparaten zelf als voor de antenne- en andere toevoer- leidingen. Bij proefvaarten is reeds gebleken, dat het doel -volkomen b-ereikt is en de ont vangers geen hinder ondervinden van de er vlak naast staande zenders. Natuurlijk beschikt men aan boord nog- over een ncodzender en over een Telefunkenpeiler. Met behulp van deze laatste worden de zeer belangrijke peilingen uitgevoerd. HieTdoor kan den weg over de Oceaan kruisenld-e vlieg- tuigen ook bij storm en mist draadloos de weg gewezen worden naar de ,,Westfalen". Bij een nood'landing kan het schip zich naar het vliegtuig hegeven door te koersen op de radic-peilingen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABKIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering van 22 April 1933. (4. Slot.) Machtigingswet voor den Landbouw. Door de vereeniging van Handelaren in Granen, Zaden en Peulvruchten in Zeeland, werd telegrafisch tot het Bureau het verzoek gericht ten spoedigste zoodanig te willen adresseeren, dat .bij de Landbouwcrisiswet de uitvoering niet wordt geleid door eenzijdig agrarisch georienteerde organen, maar met medewerking van den handel. Het verzoek berustte op de -overvveging, dat het gebleken is, dat aan het Ministerie van Economische Zaken veelal een streven be staat om de Landbouworganisaties en coope- raties de macht in handen te geven, en zulks zeer ten nadeele van den handel. Uit overweging dat dit verzoek overeen- komt met het standpunt dat de Kamer vroe- ger reeds heeft ingenomen met betrekking tot de uitvoering der steunwetten voor den landbouw, heeft het Bureau zich desiwege on- verwijld met een verzoekschrift gewend tot den Minister van Economische Zaken en Ar- beid. Het Bureau verzoekt hierop de goedkeu- ring der Kamer. Deze wordt met algemeene stemmen ver- leend. De werkzac^iiheden en bevoegd- heden der Kamers van Koophan- del en Fabrieken Ingekomen is een afdruk van een door het Nederlandsch Verlb-ond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gericht adres, waarin zij het noodzakelijk verklaren te achten, de aandacht van den Minister te vragen voor het onoirbaar ge bruik, dat Kamers van Koophandel en Fa brieken berhaaldelijk zouden maken van de haar toegekende publiekrechtelijke functies, aangezien verschillende Kamers blijkbaar de meening zijn -toegedaan, dat het op hun weg zou liggen van advies te dienen in allerlei vragen van staatkundigen aard. Adressanten halen daarbij als voorbeeld aan het adres door de Amsterdmsche Kamer gericht tot de Twee de Kamer der Stafcen-Generaal, met betrekking tot de Staatsbegrooting voor 1933, en het nemen van maatregeien, die ook daarna de inkomsten van den Staat in eveniwicht zullen moeten ibrengen. Adressanten meenen, dat uit dit adres blijkt, dat genoemde Kamer zich zorgen maakt, die de hare niet zijn, en welker behartiging niet tot de hare kunnen geacht worden. Zij halen ook nog adressen aan van de Kamer voor de Gelderschte vallei en de Be- neden-Maas, die nog met talrijke andere zou den te vermeerderen zijn, tot staving van hun betoog, en verklaren zich als sociale organi saties emstig gegriefd door het feit, dat be- paalde politieke groepen zich bediend hebben van de Kamers van Koophandel en Fabrieken om hunne opvattingen betreffende vaak diep in de bestaansmogelijkheden van werknemers ingrijpende voorstellen en de totstandkoming van sociale wetten te uiten. Het Bureau is van oordeel, dat de bezwaren van adressanten bezwaarlijk zullen kunnen gericht zijn tegen eenig stuk dat uitgegaan is van onze Kamer. Toch verdient het wellicht aanbeveling hierop iets dieper in te gaan, daar het toch niet uitgesloten is, dat in de toe komst adressen van een streliking als door de adressanten gewraaktfe aan een of andere autoriteit worden verzonden, en daartegen kan ook moeilijk een gegrond argument wor den aangevoerd. De Kamers van Koophandel en Fabrieken worden nu eenmaal door groeps- en stands- organisaties in het algemeen met wantrou- wen bezien. En dit spruit waarschijnlijk juist voort uit hun alzijdi-gheid, in strijd met die organisaties welke de verschillende vraag- stukken eenzijdig en slechts van uit het ge- zichtspuut van hun groep of stand beoordee- len. Een voorbeeld van recenten datum valt daarvoor nog aan te halen uit de behandeling van het wetsontwerp betreffende evenredige vrachtverdeeling in de Binnenvaart, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nu de Kamers van Koophandel in hun groote meer- derheid afwijzend stonden tegenover dat wetsontwerp, waarvan zij op grond van hun onderzoek overtuigd zijn, dat het aan het schipperstoedrijf geen hulp zal bieden, terwijl het groote bezwaren in de uitvoering met zich zal brengen, en gevaar van nadeel voor an dere bedrijven is te duchten, beschouwen de schippers-organisaties, die zich bij den be- narden toestand der schippers aan dit wets ontwerp hebben vastgeklampt als een drenke- ling aan een stroohalm, de Kamers als hun vijanden, en maakte een lid der Tweede Kamer zich daarvan reeds tot tolk, door de wensche- lijkheid uit te spreken dat er ook schippers- kamers zouden zijn. De schippersbonden let- ten hierbij alleen op hetgeen naar zij ver- meenen het schippersbelang is, terwijl de Kamers hebben gelet op het bedrijfsleven in het algemeen. I Een Kamer, die zijn taak verstaat, zal zich evenmin beschouwen als een vertegenwoordi-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5