BUITENLAND 8 F 0 S T, GEKKNGDE BERICHTEN VERHURING VAN GEVANGENEN. TER NEUZEN, 10 MEI 1933. HULST. HONTENISSE. OOSTBURG. SLUIS. j, SELZAETE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. stopp. n DUIVEN SPORT. het sluiten van de kantoren, dus onder geheel abnormale omstandigheden waren opgeloopen tot 8.60, noteerden Maandag weder ca. 8.36. Er mag nog wel eens de aandacht op wor- den gevestigd, dat de baisse-speculatie zich bij voorkeur judst begint te roeren, na het sinjten van de banken. Zoodra de gewone re- guleerende factoren, by de hervatting van het zakenverkeer, dan weer van kracht worden, ihenkrijgt de markt haar normaal aanzien. Men zal dus goed doen aan zulke „straathan- del" geen aandacht te schenken. AANVALLEN VAN HET BUITENLAND OP DEN GULDEN. Naar V.D. verneemt heeft de Officier van Justitie te Amsterdam aan de hoofdstedelyke politie een diepgaand onderzoek opgedragen in verband met in den laatsten tyd opgedoken berichten, volgens welke door buitenlandsche elementen aanvallen worden ondernomen op de positie van onzen gulden. DE DIENSTWEIiGERAARS BIJ DE MARINE. Aneta meldt uit Soerabaja aan de N. R. Crt: Dinsdag stonden voor den Zeekrijgsraad 18 Europeesche matrozen terecht wegens dienstweigering. Tegen ddn der beklaagden werd een gevan- genisstraf van een jaar geeischt, tegen twee beklaagden 10 maanden en tegen de 15 ande- nen acht maanden, alien met aftrek van den 4yd doorgebracht m preventieve heolitems. Bovendien werd voor acht beklaagden ver- wijdering uit -den militalren dienst geeischt. F.F.N RUNDVEE-CENTRALE. Men herinnert zich schrijft de N. R. Crt. de radiorede, die de heer L. Biickmann, regeeringscommissaris voor den steun aan de melkveehouders, onlangs heeft gehouden en in welke hij heeft gewezen op de wenschelijkheid van beperking van den rundveestapel. Hij sprak ervan, dat er z.i. wel 200.000 runderen zouden moeten worden afgeslacht. Deze rede was te beschouwen als preludium op een maat- regel, die in vooribereiding is, t.w. de instel- ling van een rundveecentrale, welke een be perking van den rundveestapel ter hand zal hebben te nemen. De .bedoeling zou zyn den heer Biiokmann als regeeringscommissaris en den heer S. van Zwanemberg, directeur van de Varkenscentrale, als directeur vein het nieuwe instituut aan te stellen. MEJ. JOH. WESTERMAN GEHULDIGD. Na de sluitingsizitting van de Staten-Gene- raal is Zaterdagmiddag in een intieme bijeen- komst van vertegenwoordigsters van enkele vrouwenorganisaties het afgetreden Tweede Kamerlid, mej. Joh. Westerman, gehuldigd. De heeren Knottenbelt en Smeenge woon- den als vertegenwoordigers van de liberale Tweede- en Eerste Kamerfracties deze brjeen- (komst by. Het initiatief hiervoor was uitgegaan van imevr. M. A. Stibbe, voorzitster van de Indi- sche Vereeniging voor Vrouwenrechten. Bij dit initiatief sloten zich verschillenide andere organisaties aan, die met mej. Westerman in aanraking waren gekomen. Adhtereenvolgens hebben het woord ge- voerd mevr. Wijnaendts Francken, eere-voor- zitster van de Liberale Vrouwengroep, mevr. Stibbe. die namens alle aanwezigen een vaas met bloemen aanbood. Mevr. F. van Balen Klaar namens de Hulshoudsehool, Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage, waarvan mej. Westerman presidente is, mej. E .H. Piepers, voorzitster van de Vereeniging voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap, mej. dr. Baele namens de Liberale Vrouwengroep, die in haar toespraak ook aan de andere af- tredende vrouwelijke Kamerleden hulde bracht, mej. Marie He'ijnen namens het Bureau voor Vrouwenarbeid en mevr. Cohen Tervaert namens de Haagsche liberale vrouwen. Hiema heeft mej. Westerman alle aanwezi gen hartelijk dank gezegd. UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De St.ct. bevat de ministerieele beschikkin- gen, houdende regeling van den uitivoer naar Duitschland van roode-, witte- en savoyekool. Met ingang van 10 Mei zullen certificaten afgegeven worden, met de afgifte waarvan belast is mr. L. Niemoller te 's-Gravenhage. De heffing, aan het uitgeven van deize certifi caten verbonden ,is bepaald op 5 cent per 100 K.G. met een minimum van 50 cent per cer- tificaat. Voorts zullen certificaten worden uitgege- ven voor den uitvoer van kippen- en eenden- eieren naar Duitschland. Deze certificaten worden slechts verleend voor kippeneieren, die voldoen aan bepaalde kwaliteits- en ge- wichtsvoorschriften van de Diuitsche „Eier- Verordnung". Met het afgeven van de kwa- Mteatsvenklaring is belast ir. J. G. Tukker, hoofd van den Rijiksvoorlichtingsdienst voor PHuimveeteelt te Beekbergen. De kosten, aan het uitgeven van de certifi caten verbonden, zijn bepaald op 15 cent per 100 K.G. netto. Een bekend Russisch hoogleeraar, die uit Rusland gavlucbt is, heeft, naar volgens Renter uit Helsingfors gemeld wordt, ver- klaard, dat de GPOe veel geld verdiend met het verhutren van bekwame personen, die ge- arresteerd zijn. Gevangengenomen ingenieurs, professoren, doctoren en architecten worden door de GPOe aan verschillende regeerings- instellingen verhuurd, als blijkt, dat hun raad en Shulp gewenscht wordt. Als de leiders van de GPOe met de vertegenwoordigers der re- geeringsinstellingen tot overeenstemming zijn gekomen, welk bedrag voor de gevangenen wordt betaald, ontvangen dezen zelf slechts 10 van de gevraagde som. De resteerende 90 verdwijnen in de brandkast van de GPOe. Ieder jaar worden meer dan 1000 specialisten door de GPOe verhuurd, hetgeen een winst van ruim 4 millioen roebel per jaar oplevert. Wanneer er weinig bekwame gevangenen zijn, verricht de GPOe eenvoudig een aantal arrestaties onder beschuldiging van contra- revolutie. GANDHI VRIJ. De Britsche draadlooze dienst meldt, volgens het ,,Handelsblad", dat Gandhi te 9 uur 's avonds plaatselijke tijd onvoorwaardelijk werd vrijgelaten na het begin van zijn vasten van 21 dagen in de gevangenis van Jeravda te Poena bij Bombay. De draadlooze dienst brengt h'ierbjj in herinnering dat dit vasten geschiedt voor de zaak der Indiscbe verdrukte klassen. De omstandigheden en het doel van het huidige vasten zijn geheel en al verschil- lend van die van Gandhi's vasten van verleden jaar. Toen werd gepoogd pressie te oefenen op de regeering om haar besluit inzake de te volgen politick te wijzigen. Het huidige vas ten heeft geen politieke beteekenis en staat geheel los van de burgerlijke ongehoorzaam- heid in welke beweging Gandhi een belang- rijke rol heeft gespeeld. De Indische regeering is overtuigd, dat er geen politiek motief schuilt achter de huidige actie van Gandhi en daar hij het voomemen heeft te kennen gegeven om zichzelf deze be- proeving op te leggen alleen ter bevordering van de opheffing van de „onaanraakbaar- heid" en om de rest van zijn leven aan die zaak te wljden, is het wenschelrjk geacht hem uit de gevangenis te ontslaan en aan deze vrijheid geen voorwaarden of reserve te verbinden. Gandhi is 16 maanden in de gevangenis van Jeravda geweest, maar hij had ieder oogenblik zijn vrijheid kunnen herkrijgen door af te zien van de ongehoorzaamheidsibeweging. De vrijlating beteekent geenerlei wiijiziging in de politiek der regeering ten aanzien van die beweging en de regeering is vrrj later tot ieder optreden over te gaan, dat door de om standigheden gewettigd wordt. Er werd geen algemeene amnestie over- wogen voor degenen die in verband met de burgerlijke ongehoorzaamheid gevangen zit- ten. EEN TEHUIS VOOR NEGERS. Op de Van Dyckkade te Antwerpen, vlak by de gewone aanlegplaats van de paketboo- ten der Kongo-lijn, wordt een groot gebouw opgetrokken, dat in September zal worden in- gewyd. Het zal „Ndako Ya Bisu", d.w.z. „Ons Huis" heeten en feitelijk het zeemanshuis van de zwarte bemanning der schepen van de Oompagnie Maritime Beige worden. Ook te Matadi wordt een „Ndako Ya Bisu" opge- richt. De ingebruikneming aldaar is op 1 Juli gestelid. DE RASSEN-WET IN DUITSCHLAND. In een interview met Reuter, heeft dr. Achim Gerke, de rassen-deskundige der Duit- sche regeering, verklaard, .dat er geen sprake is van een nieuwe wet, waarby huwelijken tus- schen personen van verschillend ras worden verboden. De regeering, aldus dr. Gerke, is met voor- nemens zich te mengen in zuiver particuliere aangelegenhedenhaar hoofddoel is het amb- tenarencorps van vreemde elementen te zui- veren. De gevolgen van de wet zullen dus slechts 'Zijn, dat personen, wier ouders of grootouders Joodsch zijn, geen ambtenaar kim- nen blijven of worden. Het doel van deze wet is, Joodsche invloe- den uit de staatszaken te weren. DE TE MOSKOU GEVANGEN INGENIEURS Reuter meldt uit Moskou, dat men algemeen van mteening is, dat er weinig kans bestaat op invnijheidsstelling van Thornton en Mac- Donald, zoolang het Britsche embargo op Russische goederen biyft bestaan. De geruch- ten dat door de autorlteiten een algemeene politieke amnestie zou worden afgekondigd, waaronder ook de twee Britten zouden vallen, worden in officieele kringen ontkend. RIJKSPOSTSPAARBANK. NEDERLANDERS VRAGEN ONTSLAG ALS DUITSCH CONSUL. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat de Duitsche consul te Amhem, mr. C. M. Both- lingk, by de Duitsche regeering zijn ontslag heeft ingediend. Ook de Duitsche consul te Nijmegen, de heer H. A. Heine, heeft zyn oet- alagaanvrage ingediend. HET DREIGEND CONFLICT IN DEN LANDBOUVV IN WESTELIJK NOORD-BRABANT. I>e ryksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aal- berse, heeft de partijen, betrokken biji het dreigend conflict in het landibouwbedrijf in Westelijk Noord-Brabant, opgeroepen tot een ■bespreking op Donderdag 11 dezer ten ge- meentehuize te Roosendaal. DE POLITIEK IN DE RADIO- UITZENDINGEN. By Kon. besluit van 22 April 1933 zyn thans de regelen vastgesteld, welke gelden ten aan- zden van de z.g. „politieke" radio-uitzendingen. Deze regelen zijn opgenomen in een wyzi- ging van het radio-reglement 1930. Bepaald is, dat de uitzendingen niet mogen inhouden een rechtstreeksche dan wel zyde- Mngsche of bedekte ondermyning van gods- dienst, zedelykheid, gezag en volkskracht, noch kennelyk bestemd mogen z'jn voor het Ibuitenland, indien bekend is, dat zij in een bevrienden Staat niet zijn toegelaten. Mededeelingen van politieken aard mogen bovendien niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van poli tieke beginselen. In bepaalde gevallen en omstandigheden (kan door den Minister van Waterstaat worden toegestaan, dat mededeelingen van politieken aard, welke niet aan deze eischen voldoen, worden uitgezonden. Aan het postkantoor alhier werd gedufende de maand April op spaarbankboekjes inge- legd f 24.735,74 en terugtoetaald f 28.058,43, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 3322,69. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12. DE AANVARING OP DE SCHELDE. Het ,,Handelsblad van Antwerpen" meldt daaromtrent nog het volgende: De Harwichboot „Malines" is Maandag te Antwerpen in het droogdok gegaan om de noodige reparatiewerken te ondergaan, die naar schatting een kleine veertien dagen zul len duren. Op het eerste zicht zou men gezegd hebben dat de ,,Malines" hoegenaamd geen averij had. De witte band aan het bovendeel der romp was niet eens besmeurd en noch aan de ree ling, noch aan den bovenbouiw van het schip was lets te bemerken. Maar als men den voorsteven nauwkeurig bezag, bemerkte men spoedig, dat onder en boven de waterlyn de spoor letterlijk dubbel gevouwen was, opgerold. Maar de stevigheid van het schip blijkt uit het felt, dat geen enkele plaat gebroken is en dat de ,,Malines" nergens lek maakte. Een matroos van de „Malines" verhaalde het gebeurde als volgt: Er heerschte een dikke mist op zee. Ons schip ging de Schelde opvaren langizaam stoomend, daar wy de loods aan boord gingen nemen. De loodskotter lag langszy en de meeste manschappen op het dek stonden aan de ladder, langswaar de loods zou opklimmen. Ik stond op de voorplecht met twee of drie kameraden, toen wy plots v66r ons een kledn schip zagen opdoemen, uit de Scbelde komend; het was de Jamaica", zooals later bleek een Zweedsch stoomschip van 661 reg. ton netto. Zijn manoeuvres schenen ons vreemd toe, zooals ook was opgemerkt door den officier van de wacht, die herhaaldelyk met de sireen het signaal gaf, dat de Zweed gevaar liep maar men moet gelooven dat het schip door den redelijk sterken stroom werd meegevoerd, want het kwam vlak terecht op onizen voor steven, draadde rond als op een spil, helde over en zonk na eenige minuten. Ondanks de snelheid van het gebeurde kon- den al de opvarenden, ten getale van 17 op de ,,Malines" overstappen en wiiji waren alien gelukkig de schipbreukelingen behulpzaam te zijn. De schipbreukelingen gingen van de „Mali- nes" over op den loodskotter, die ze ontscheep- te te Vlissingen, vanwaar zij, via Rotterdam terug naar bun land zouden keeren. DE VORSTSCHADE IN ZEELAND. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt.: In aansluiting aan hetgeen wij dezer dagen meedeelden omtrent de schade door de nacht- vorsten toegebracht aan de boomgaarden, kunnen wij thans melden,- dat het met die vorstschade nog al meevalt. De schade ddcht bij den grond is erger dan hooger in de boomen. Daardoor kreeg men aanvankelijk een te ongunstig beeld van den werkelijken toestand. Thans nu men een grondiger onderzoek heeft ingesteld is men wat minder pessimistisch gestemd. Het blyikt, dat van de peren toyv. de Precose de Trevoux minder, maar de Comtesse de Paris meer geleden heeft. Er zijn meer vroege bleeders, die minder vrucht zetten dan men eerst hoopte, docb de bloei was z66 overvloe- dig, dat wat minder vruchtzetting nog geen ramp is. Werd gevreesd dat de krozen weinig vrucht zouden opleveren, thans zien we, dat ze vrucht zetten. Ze zijn dus over het algemeen den dans ontsprongen. Minder gimstig schijnt de Reine Victoria er weer voor te staan. De schade aan de kersen schynt ook mee te vallen, maar de appels hebben op sommige plaatsen meer geleden. Vooral sommige varieteiten, zooals Bramleys Seedling en goud- reinette. Eigenaardig is, dat de schade plaatselijk zoo sterk uiteenloopt. Ze is daar, waar de bodem bewerkt was, het grootst. Ook is de schade waar de wind heeft kunnen zorgen voor lucht- verplaatsdng geringer. Hoe beschutter, boe grooter de schade, hehalve in de onmlddellijke omgeving van gebouwen. Het blijft toch raadzaam eenige reserve in acht te nemen, daar van pit- en steeavruchten met absolute zekerheid nog niets te zeggen valt. Van het kleine fruit is wel wat meer positiefs te zeggen. Men verwacht voor de kruisbessen een oogst van 50 tot 75 van een goeden oogst. Slechts een enkele teler zal van een normale oogst kunnen spreken. Hoe dichter de struiken, hoe geringer hier de schade. Van de andere bessen bebben sommige varieteiten veel geleden, maar de oogst is over het geheel genomen niet verloren. De vroege aardbeien hebben veel geleden, de Jucunda minder. BLOED VERGIFTIGIN G. Een 8-jarig knaapje te Goes heeft de vorige week zyn voet verwond door in een spyker te trappen. Aanvankelyk scheen dit geen emstige gevolgen te hebben, doch de toestand van het kind verergerde zoodanig, dat het naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, al- waar het thans aan de gevolgen van bloed- vergiftiging Is overleden. EEN STEMMIGE BADPLAATS. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Te Vrouwepolder op Walcheren is een Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer opge- richt, waarin de plaatselijke predikanten zit- ting hebben genomen. Door de tydsomstan- digheden genoopt, wil men tracbten dit aan ongerept natuurschoon ryke, Zeeuwsche dorpje tot een badplaats te maken, waarbij men evenrwel wil probeeren de klip van het mondaine leven, waartoe de meeste badplaat- sen zich kenmerken, te omzeilen. Diens volgens wordt thans door den plaat- selijken predlkant, ds. J. Tjebbes, een poging in het werk gesteld vooral het kerkelijk- georieteerd publiek op te wekken zich dezen zomer naar Vrouwepolder aan Zee te be- geven. Indien deze poging slaagt zal de toekom- stige badplaats Vrouwepolder voorzeker een ideaal oord zijn voor hen, die prysstellen op een stemmige entourage tag; het genieten der genoegens, die een verblijf aan het strand biedt. BESTRIJDING WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Te 's Hertogenbosch hield Maandag de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeiugdwerkloosheid een vergade- ring voor de Zuidelijke provincies. Mejuffrouw W, H. Hartdorff, adjimct secre- taresse van bet Nederl. Jeugdleiders Instituut, hield een inleiding over de wyze, waarop de landelijke commissie tot stand kwam en wat haar doel is. Voor den goeden gang van zaken, bleek het noodig het land in vier districten te verdeelen, met aan het hoofd een districts secretaris, die in overleg met de provinciale commissie en plaatselyke commissie's zal na- gaan wat in elke plaats kan gedaan worden voor de vako.pleiding, ontwikkeling en ont- spanning van de werkloozen in het algemeen en de jeugdige in het bjjzonder. Het ligt in de bedoeling op 15 Mei in de statenizaal te 'a Hertogehbcwch een samen- spreking te houden met de gemeentebesturen uit Noord-Brabant en Limlburg, zoo mogelyk onder leiding van den Commissaris der Koningin in eerst genoemde provincie. Een zelfde vergadering zal eind Mei te Middelburg plaats hebben en zoo noodig op andere plaat sen in Zeeland. Om een overzicht te krijgen wat in de Zui delijke provincien voor de ontwikkeling der werkloozen wordt gedaan, zond de districts- secretaris, ide heer Drs. F. v. d. Heart een schryven aan alle gemeentebesturen in de drie provincies. Op dit schrijven hebben verschillende ge meentebesturen van Noord-Brabant reeds ge- antwoord, doch uit Zeeland kwam slechts edn antiwoord binnen, nl. van Goes. De samenstelling van de Provinciale com missie voor Zeeland is als volgt: Ir. A. H. L. de Bel; Mr. P. Dieleman; H. van Dyk; M. C. Geerts; J. Lorier Jr.; F. van Spanning; Ir. C. Stevens. De politie alhier heeft proces-verbaal op- gemaakt tegen een inwoner dezer gemeente, die bij de plaatselyke steunregeling om geld kwam vragen ter ondersteuning van zyn ge- zin en die mededeelingen deed dat hy geen in- komen had, terwijl bij onderzoek bleek dat de verhalen onjuist waren en de man een behoor- iyk inkomen genoot. Jublle's vail R. K. onderwysinstel- Ungen- JJ. Zaterdag werd het 12%-jarig jubileum herdacht van de R.K. Handelsdagschool. Dit ving aan met het opdragen van een H. Mis in de Kapei der Eerw. Zusters, waarna be- stuur, leeraren en leerlingen zicfa vereenigden aan een gemeenschappelijk ontbijt. Daarna werd te 10 uur in het St. Joseph Patronaat een feestvergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter der R.K. Middelbare schoolvereeniging, den heer Truffino, burge- meester alhier. Daarby waren voorts tegen- woordig vertegenwoordigers van enkele ge meentebesturen uit de omgeving en een ver- tegenwoordiging der Kamer van Koophandel en Fabrieken. In zyn openingswoord zette de voorzitter de beteekenis dezer school, de eenige Katholieke Middelbare onderwijsinrichting in Zeeuwsch-Vlaanderen uiteen. Hij herdacht in dankfoaarheid de oprichters. Maandag was het de R.K. Landbouwwinter- school alhier, die eveneens haar 12%-jarig be staan herdacht. In den voormiddag werd een openbaar eindexamen afgenomen. Te 1 uur werd in het St. Aloysius Patronaat een feest vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, de heer J. Truijman. Ingekomen waren tal van gelukwenschen, terwijl verschil lende landbouwautoriteiten tegenwoordig waren. Aan 11 geslaagde leerlingen werd het diplo ma uitgereikt, n.l. E. Buysrogge, C. Pauiwels, Cam. Doens, J. Vereecken, C. van Campen, G. Doens, E. Verschueren, A. van Acker, E. Borm, A. de Nys en Jos. Bonte. In den morgen van een dezer dagen kwam de landibouwster S. alhier tot de minder aan- gename ontdekking, dat uit een op haar erf staand hok, een 7tal konynen waren ont- vreemd. Men had de pannen van het hok ge nomen, teneinde door de ontstane opening de dieren te kunnen weghalen. By de politie werd aangifte gedaan. Een inwoner dezer gemeente vond in zyn tuin eenige kippen dood liggen. By een on derzoek, dat ingesteld werd, bleek, dat men Parijsch groen op het erf had gegooid, van welk vergif de dieren hadden gegeten met het bekende gevolg. (De Zeeuw.) Airier is een inbraak gepleegd in de R. K. kerk. De daders hebben zich toegang tot de kerk weten te verschaffendoor het verbreken van een nuit. Bij onderzoek bleek dat ver schillende offenbussen waren geledlgd, terwijl de sloten daarvan waren verbroken. In dienzelfden nacht is eveneens inbraak ge pleegd in de R. K. kerk te Knocke, alwaar de daders op dezelfde wijze zijn te werk gegaan. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Motor-ongeval. Maandag kwam hier weer een motor-onge val voor, thans aan de bocht der Groenstraat, leidende naar het kanaal. Daar reed de bekende wielrenner Jules Tem- menman op een motorrijwiel, terwijl op de duo was gezeten de 30jarige Georges van Kenhove. Eensklaps sprong de achterband, waardoor de motorfiets slipte' en viel. Van Kenhove werd door de vaart die men had over de leu- ning in het kanaal geslingerd. Aangezien zyn lederen jekker hem het zwemmen onmogelijk maakte, liep hij gevaar voor verdrinken. Men kwam hem echter te hulp met touwen en het toecsteken van ihogen van schutters, en wist hem daannede op het droge te halen, waarna hij huiswaarts werd geibracbt. Het koude bad schynt hem niet goed bekomen, want hij ver- keerd nog in zorgwekkenden toestand. De bestuurder Temmerman viel op de straatstee- nen en was een weinig bezeerd aan het gelaat. Kwaadwilligheid. De henbergier en landbouwer Baans, wo- nende aan de Sui'kerkaai ontdekte Dinsdag- morgen dat in zijn stal een kalf was doodge- slagen. Men veronderstelt dat een bezoeker van het cafe den avond te voren een bezoek bracht aan de achterplaats, van die gelegen- heid gebruik heeft gemaakt om in den stal te dringen en het kalf heeft doodgeslagen. Men heeft dezen kwaadwilligen bezoeker ech ter niet meer teruggezien. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Mei de volgende zaken behandeld: P. J. P., oud 49 j., landbouiwer te Ossenisse, was op 13 Maart 1933 door den Kantonrech- ter te Hulst vrygesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Crisis-Zui- veiwet (niet hehoorlyk Invullen van het pro- ductieboek en de vierwekelyksche rapporten). G. H. H. v. d. V., oud 49 j., landbouwer te Clinge, was op 13 Maart 1933 eveneens voor eenzelfde overtreding vrygesproken. Idem H. B., oud 56 j.„ landbouwer en boter- producent' te Hontenisse; Idem C. d. P., wed. A. d. B., oud 60 j., land- bouwster te St. Jansteen; Idem R. F. v. H., oud 60 j., landbouwer te St. Jansteen; Idem A. I., oud 63 j., landbouwer te Koe- wacht, St. Andries; Idem H. D. P., oud 21 j., landbouwer te St. Jansteen; Idem A. R., oud 31 j., landbouwer te St. Jansteen; Idem C. H., wed. P., oud 63 j., landbouw- ster te Clinge; Idem K. L. d. G., oud 38 j., landbouwer te St. Jansteen; Idem A. S., oud 61 j., landbouwer te St. Jansteen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie had tegen alle bovengenoemde uitspraken hooger beroep aangeteekend. Eisch In alle zaken; Vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordee- ling tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Slechts drie wedstrijden vonden aan deze zyde van de Schelde doorgang. Breskens I be- sloot de competitie met een 60 overwinning op Sluis. In de 3e klasse wonnen de Tern. Boys met 60 van de Sluiskilsche reserves, terwyl Westdorpe II met 22 gelijk speelde tegen STEEN n. le klasse B. IJzendijke 14 11 1 2 37—17 23 Breskens 14 10 1 3 46—20 21 Hoofdplaat 14 8 1 5 42—26 17 Sluiskil 13 7 1 5 29—23 15 Sluis 14 5 1 6 19—35 11 Stoppeldyk 13 4 1 8 23—32 9 STEEN 14 3 1 10 22—48 7 Hontenisse 12 2e 2 klasse 1 B. 8 18—33 5 Temeuzeo HI 7 7 349 14 ONW 7 4 1 2 13—10 9 Axel H 8 4 1 3 36—22 9 Scheldestr. 8 1 1 6 16—29 3 Westdorpe 8 1 1 6 9—38 3 ONWTerneuzen HI ongeldig verklaard (wordt niet meer gespeeld). 2e klasse E. IJzendijke II 10 7 3 25—17 14 Breskens H 9 6 1 2 25—12 16 Z.-Vl. Boys 10 4 2 4 29—22 10 Biervliet 10 5 5 26—22 10 Hoogew. Boys 9 2 2 5 14—31 6 Hoofdplaat II 10 2 1 7 13—28 6 3e klasse B. Tern. Boys 15 11 4 67—26 82 BKVV 14 10 4 65—41 20 Terneuzen IV 10 9 1 56—14 18 Scheldestr. n 12 7 5 41—33 14 Sluiskil n 16 7 9 3546 14 STEEN II 10 3 2 6 20—32 8 ONW H 13 3 1 9 20—41 7 11 3 1 7 1349 5 Westdorpe H 13 1 2 10 23—60 4 Stoppeldyk H twee winstpunten in min- dering wegens niet opkomen. Zondag gaf de duivenmaatschappy „Recht voor Allen" te Sas van Gent een prijsvlucfat uit Breteuil, waaraan 193 duiven deelnamen De prijzen werden gewonnen door: 1, 41, 46, Fr. van Acker, 2, 54, V. Gyselfl, 3, 28, A. Geimaerdt, 4, 25, 49, J. van Acker; 5, 45, 55, J. Venmoet; 6, 15, 16, 20, Jos. Reni- que; 7, 9, P. Hamelynck; 8, 51, F. Jacobs; 10, H. Janssens; 12, 14, 17, G. Inghels; 13, Tr. Renique; 19, E. van de Putte; 21, 61, F. Wul- faert; 22, 23, 36, 48, A. Fermont; 27, 42, A. Remery; 29, 47, A. Lippens; 31, 64, A. Meule- man; 32, E. Cuyle; 34, Fl. de la Ruelle; 35, C. van Putte; 37, 40, A. Marquinie; 38, H. Die- riok; 39, M. Meuleman; 44, A. Ranschaert; 50, P. Stofferis; 53, R. Henrion; 54, A. Claeys- sens; 58, 60, P. Meeusen; 59. M. de Vriend; 62, H. Scheffer; 63, J. de Graff, alien te Sas van Gent; 11, P. Fermont te Sluiskil; 18, 88, Pr. Meuleman; 52, A. de Caluwd, beiden te Zandstraat; 24, H. Kalle; 30, 34, P. Roegiers; 43, J. van der Heyden; 57, C. Kerabulck, alien te Westdorpe. De duiven werden gelost 14.04 uur. Wind Zuid-West. Snelheid: le 1415.7 M; 64e 1286.8 M. per minuut. DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVERU. Men schryft aan de N. R. Crt.: Kort geleden kwam uit Winterswijk een bericht over anonieme kaarten, welke in die gemeente waren ontvangen en waarmede be- doeld werd te bewyzen, dat ds. R. te Wintera- wyk, die op dat oogenblik zyn straf voor be- leediging op dergelijke wyze geudt onderging, de schryver niet kon zijn. Behalve dat het al te denken gal, dat e^n persoon, i.e. de ver- dediger van ds. R. 15 kaarten tegelyk ontiving, was reeds by de behandeling voor het Hof te Amsterdam door de deskundigen ver klaard, dat ,,namaak" der anonieme kaarten. tengevolge van de ruime verspreidtng niet uitgesloten was. Bovendien zyn de ,,echte" anonieme kaarten steeds te Amersfoort ge- post terwijl bovenbedoelde collectie voor Wtn- terswijk te Utrecht ter post bezorgd was. Doch buitengewoon merkwaardig is, dat Zaterdag j.l., den dag na het in vryheid stel len van ds. R. te Amersfoort weer talryike anonieme kaarten zyn gepost, afkomstig van den oud-verpleegde vein Zandibergen „echte" kaarten dus. De inhoud van sommige is beleedigend en laag bij den grond, dat eenige der geadresseerden meer dan voldoende rede- nen hebben tot het indienen van een klacht. Bovendien zijn er reads eerder opnieuw drie klachten wegens beleediging te Utrecht inge diend tegen ds. R., zoodat de justitie met frisschen moed opnieuw aan deze onsmakeiyke zaak kan beginnen. Een geadresseerde, die zich door den in houd der ontvangen kaart beleetdigd voelt, eai een klacht indienen tegen den vroegeren tuinman van ds. R. te Hoogland. Deze ge adresseerde heeft namelyk dien tuinman, zekeren Z. betrapt by het posten van anonieme kaarten, ook reeds voor ds. R. zyn straf onder- Dat de kaarten afkomstig zyn van een goed ingewijde in deze zaak moge o.a. blyken uit het feit, dat een der geadresseerden, die be- langryk bewysmateriaal aanbracht in ver band met een gewijzigid huisnummer thans zyn huisnummer op de adresaijide geheel door- prikt zag, zoodat wijziging onmogeaijk is. HET GEHEIMZINNIG ONGELUK MOERGESTEL. Omtrent het doodelyk auto-ongeluk hetwelk Zaterdag in den vroegen morgen onder Moar- gestel gebeairde, kan nader worden gemeld, dat mag worden aangenomen, dat iemand by het ongeluk Is tegenwoordig geweest. Deze moet zich uit de voeten hebben gemaakt en zyn kameraad, die zeer zeker op slag werd ge- dood, alleen hebben achtergelaten. Om onge- veer twee uur is het ongeluk, even voorbij de pont van Mdergestel, gebeurd. Vast staat, dat het slachtoffer, genaamd H. A. J. L. te Til- burg, per auto, welke werd bestuurd door zekeren De W., eveneens te Tilburg woon- achtig, ongeveer half twee die gemeente heeft veriaten, met de bedoeling naar Eindhoven te rijden. De W., door de politie gehoord, biyft ver- klaren, dat hij; niet by het ongeluk tegen woordig is geweest. Hy zou even v<5dr Moer- gestel de auto hebben veriaten, waarna zyn kameraad er plotsieling met de auto van door ging, waarop de W. zich te voet naar Tilburg terug ibegaf. Dit verhaal lijkt onwaarschynlyk, aangezien het slachtoffer absoluut niet kon chauffeeren. Daarenboven vertoonen de kleeren en schoe- nen van de W. groote bloedvlekken. Het onderzoek wordt voortgezet. GEHEIMZINNIG AUTO-ONGELUK. Op den Oirschotschen weg onder Moeigestei vonden voorbygangers Vrijdagnacht omstreeks 4 uur een vierpersoons luxe auto langs den weg. De auto zat tegen een boom en was grootendeels vemield. Hieruit viel op te maken dat de wagen met groote vaart tegen den boom was gebotst. Naast de auto lag het emstig verwonde lflk van een naar schatting 40-jarig man, wlens identiteit men aanvankelyk niet kon vaststel- len. Vermoedelijk heeft het ongeluk reeds dee nachts am 2 uur plaats gehad en hebben be halve het slachtoffer nog meer personen in de auto gezeten. Vastgesteld kon worden, dat het slachtoffer is de 42-jarige L. uit Tilburg. L. was onge- huwd en als metaaldraaier werkzaam bjj de „Volt" te Tilburg. Hy kon geen auto besturen, zoodat by; waarschynlljk niet achter het stuur heeft gezeten. Vermoedeiyk is hy met enkele kennissen een a/utoritje gaan maken naar Eindhoven, dat hem noodlottlg is geworden. Door de marebbaussee wordt eea Strang onderzoek ingesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2