BU&&ERLIJ&EH STAND. •aouden ze dus hooge bedragen te betalen krygen, en zou bet voor hen vrijwel onmoge- l$k worden, hun bedrijf voort te zetten. Bij het Bureau is twijfel gerezen of de ge wraakte heffing volgens de bepalingen van de Gemeentewet toelaatbaar is, doch, al ware dit het geval, dan achtte het een dergelyke hef fing in strijd met het algemeen belang. Algemeen is de in dezen tijd gehoorde klacht over het maken van tariefmuren door het bui- tenland en de moeilyke omstandigheden die daaruit voor ons land voortvloeien. Het komt aan het Bureau voor dat het allerminst in het algemeen belang van den handel is dat nu begonnen wordt In het eigen land gemeente- iyke muren op te richten voor het beletten van den geregelden handel. Het heeft zich mitsdien met een bezwaar schrift gericht tot Gedeputeerde Staten' van Zeeland, met verzoek aan de Kroon te advi- seeren aan de gewraakte heffing in voor- ooemde legesverordening goedkeuring te ont- houden, en verzoekt daarop de goedkeuring der Kamer. De heer CATSMAN vraagt, wat onder „venten" wordt verstaan. Hem is gebleken dat het ulterst moeilyk is, op grond van een ventverbod een veroordeeling te krijgen; de kantonrechter te Oostburg spreekt geregeld de toeklaagden vry. De SECRETARIS deelt mede, dat men onder „venten" of „leuren" naar het gewone spraakgebruik verstaat het aan de woningen aanbieden van eenige koopwaar. De heer CATSMAN beschouwt als venten meer datgene, wat men verstaat onder ver- momde bedelary. De SECRET ARIS merkt op, dat de vent- verboden in de verschillende gemeenten oor- epronkelijk ook alleen ten doel hadden het tegengaan van vermomde bedelary, welke niet als reeele handel is te beschouwen, en waar- tegen, als politiemaatregel, om de ingezete- nen voor overlast, of erger, te behoeden, zeker ook niemand bezwaar zal hebben. Die strek- king had dan ook de aanvankelyk door Burg, en Weth. van Zaamslag voor opneming in de Algemeene Politieverordening voorgestelde maatregel. Volgens dat voorstel zou het ver bod niet gelden voor die kooplieden, welke in het bezit waren eener verklaring van den burgemeester der gemeente hunner inwoning, dat zy aldaar een gevestigde zaak hadden. Die maatregel werd echter geheel gewijzigd, omdat in plaats van dat voorstel werd aan- genomen het amendement van een raadslid, waarbij aan iederen niet-ingezetene van Zaam- elag het venten zonder vergunning van Burg, en Weth. werd verboden. Door de nu later vastgestelde legesverordening kreeg deze zaak nog een geheel ander karakter, daar het nu een ventersbelasting geworden is, en alzoo een belemmering voor den bonafiden handel. Die heffing treft juist kleinere kooplieden, die in het aanbieden hunner koopwaar aan de hui- zen, voomamelrjk bij de buitenbewoners, hun bestaan vinden. Door dat besluit van den raad van Zaam slag, is een geheel nieuw element naar voren gekomen Indien dit toelaatbaar is, zal het daarbij niet blyven, dan zullen meerdere ge meenten volgen. Dan kan men ook nog hoo- gere bedragen vaststellen. Evenals zulks met de buitenlandsche tarieven begonnen is, zal het dan hier ook gaan. Meerdere gemeenten zullen, al was het alleen bij wyze van repre- eaille, zich genoodzaakt achten ter bescher- ming der belangen hunner ingezetenen ook dien maatregel in te voeren en dan wordt het bestaan van de betrokken kooplieden door den zeer zwaren last onmogelijk gemaakt. Ze komen al spoedig in meerdere gemeenten. zy die de buurtschap Spui bewerken, komen in 3 gemeenten: Ter Neuzen, Axei en Zaam slag. Evenzoo is het te Sluiskil, dat Ter Neu zen, Westdorpe en Axel omvat. Een melk- leurder te Spui b.v. zou dan voor minstens 2 gemeenten een ventersvergunning moeten hebben, hetgeen hem 40 ,zou kosten. Derge lyke voorbeelden zijn met vele te vermeerde- ren, vooral in het gebied onzer Kamer met efln vele kleine gemeenten en buurtschappen. Er zyn er die in alle gemeenten van het ge- heele gebied komen. Er zgn meerderen die op geregelde tijd en hun klanten gaan bezoeken, als het ware op visite komen en tegelyk informeeren of er niets noodig is. Men zou van dezen kunnen zeggen, dat ze goederen op bestelling thuis brengen en van hen zou wellicht juridisch be- elist worden dat ze niet „venten" De heer CATSMAN had dit ook op het oog. De SECRET ARIS vervolgt, dat dit juist zou zijn, indien die kooplieden er ook niet steeds op uit waren nieuwe klanten te wer- ven en dan moeten ze er toch toe komen aan de woningen te koop aan te bieden. Bij de beoordeeling van de verordening heeft zich ook de vraag voorgedaan of de ge wraakte legesverordening toelaatbaar is vol gens de wet. De heffing berust op het slot van art. 275 der Gemeentewet, dat toelaat, rechten te heffen voor van wege de gemeente bewezen diensten. Er mag dus voor een afge- geven venters-vergunning een recht gevor- derd worden, doch de in deze te bewijzen dienst wordt toch niet grooter of zwaarder, voor het afgeven van een briefje dat slechts 66n dag, dan wel een geheel jaar geldig is. Ook op dezen grond komt de heffing ook aan- vechtbaar voor. Maar al is dit laatste niet het geval, dan komt zy aan het Bureau voor te zijn in strijd met het algemeen belang. Het meende, dat daaromtrent geen verschil van opvatting zou bestaan, en richtte het meege- deelde verzoek tot het Gedeputeerd College, omdat het te laat zou geworden zijn de ver- gadering der Kamer af te wachten. De heer VAN GOETHEM verklaart, bij het kennis nemen van dit agendapunt zich te heb ben afgevraagd, of het Bureau door het ver- zenden van het bezwaarschrift zich niet be- wogen heeft op een terrein dat niet dat der Kamer is. Dit betreft een gemeentelijke rege ling en hoort z.i. niet in de Kamer thuis. Hij ziet in die verordening der gemeente Zaam slag geen bezwaar. Van dien door het Bureau verdedigden handel, heeft de ter plaatse ge vestigde middenstand schade. Door haar be zwaarschrift treedt het Bureau dus op tegen de belangen van dien middenstand, welker be langen toch ook door de Kamer behartigd dienen te worden. Ieder die niets anders meer weet, wordt maar leurder en de gevestigde winkeliers ondervinden daarvan de schade. Wellicht is de maatregel getroffen door het gemeentebestuur van Zaamslag, wat te streng doch naar zflne meening ligt het niet op den weg der Kamer daar tegen te ageeren. Het bezwaarschrift is nu echter eenmaal verzon- den en dus niet ongedaan te maken, in de toekomst zou hij echter in dit opzicht tot be- dachtzaamheid aanmanen. De VOORZITTER merkt op, dat het niet te misgaan is, dat op bepaalde tijden het Bu reau moet kunnen ingrijpen, met het oog op de behandeling der verordening by het Gede puteerd College kon niet met het verzenden van het bezwaarschrift gewacht worden, aan- gezien de kans bestond, dat het zonder dat ter goedkeuring werd gezonden aan de Kroon. De heer OGGEL merkt op, dat er thans goedkeuring der Kamer gevraagd wordt. De VOORZITTER stemt hiermede in; wan- neer de Kamer van een andere meening zou bltyken, zou hiervan terstond aan Gedeputeer de Staten mededeeling worden gedaan. Overigens acht hy het bezwaar van den heer Van Goethem, voor wat betreft de schade die de middenstand van dat venten zou hebben betrekkelijk. Niemand kan aan- toonen, dat, indien die kooplieden weg bleven, hetgeen zij thans leveren by de winkeliers ter plaatse zou worden gekocht. De regeling schept echter groote bezwaren. Neem aan, dat een petroleumventer voor elke gemeente die hij buiten zijn eigen gemeente bezoekt per jaar 20 moet betalen. Het is toch duidelijk, dat zoo iemand zijn brood dan zou worden afge- sneden? In sommige gevallen zal het nadee- lig voor den middenstand kunnen zyn, maar tot nu toe is het dryven van handel in ons land vry en de gewraakte maatregel niet op grond daarvan worden beschouwd als te zyn in strijd met het algemeen belang. De SECRET ARIS acht het mogelyk, dat de heer Van Goethem als gevolg van plaatse- lyke omstandigheden deze zaak eenigszins anders beziet en geen gevallen kent, zooals die hier en in de omgeving bestaan. Er bestaan hier bona fide kooplieden, die reeds van groot- vader op vader en klednzoon by de buiten- menschen hebben geleurd, hetzy met manden, met een hondenkar en later met paard en wagen. Vooral in de kruideniersbranche be staan die zaken. Zy verkoopen hun waren en koopen daarentegen boter, eieren en wat ver- der voorkomt in. De tydsomstandigheden heb ben in dit opzicht ook wel eenige wyziging in den handel gebracht, doch men heeft in deze te doen met kooplieden, die dit vak niet zoo maar hebben opgevat, omdat ze niets anders meer wisten. En wat het door den heer Van Goethem ge- opperde bezwaar betreft, dat er, omdat maar iedereen gaat leur%n, te veel handelaars zul len komen of reeds zyn is de vraag te stellen of dit alleen het winkeliersbedrijf be treft. Welke tak van handel of industrie lydt tegenwoordig niet aan een te veel beoefenaars en een tekort aan afzetgebied of orders? Het zal toch zeker niet op den weg van een ge meentebestuur liggen om voor bepaalde be- dryven een beperking op te leggen. Indien men het oogenblik zou gekomen achten om te be- palen hoeveel zaken in een bepaalde branche zouden mogen bestaan, zou dit toch by ryks- wet behooren te geschieden. Keuze van beroep of bedrijf is tot hiertoe in ons land nog vry, en nu gaat het bezwaar van het Bureau tegen het beginsel neergelegd in het besluit van den raad der gemeente Zaamslag. Er bestaat reeds een algemeene klacht over de tariefmuren der verschillende landen, er worden krachtige vertogen gehou- den, conferenties bijeengeroepen om aan dien toestand een eind te maken. Waar zou het been moeten, indien nu de gemeenten binnen ons gebied zich nog eens gingen afzonderen en ieder achter zijn muren terugkroop? In dien aan het beginsel in die verordening neer gelegd door de Kroon sanctie zou worden ver- lecnd, zal het naar te vreezen is spoedig na- volging vinden. Dit is in strijd met het in ons land gehuldigde beginsel van vrijheid van handel of bedryf. Naar hem werd meegedeeld is er een venter met touwwerk, die ongeveer alle gemeenten van het gewest der Kamer bezoekt. Zou die man zyn bedryf nog kunnen uitoefenen, als hy, om die onbelemmerd te kunnen doen 35 maal f 20 's jaars moest be talen? De handel van een vischventer is over het algemeen niet van veel beteekenis. Er is een sehamel stuk brood met een mand visch te verdienen. Zou dat voor een venter die, in de buitenwijken ventende, op 6en dag allicht in een drietal gemeenten komt, by zoo'n be- lasting nog mogelyk zyn? De heer CATSMAN beschouwt het ver koopen van visch niet als venten. Volgens een uitspraak van den kantonrechter te Oostburg moet dat z.g. vischventen beschouwd worden als „het thuis bezorgen van visch". De SECRETARIS vermoedt, dat dit een persoonlyke opvatting van dien kantonrech ter is, doch verwacht, dat die meening niet algemeen zal gedeeld worden. Van een per- soon die zich met visch aan de woningen aan- meldt, met de vraag of er ook visch noodig is, kan niet met goeden grond gezegd worden, dat deze visch thuis brengt, hy begint met die te koop aan te bieden, en „leurt" of „vent" naar het daaromtrent bestaand algemeen spraakgebruik. Dat ook gemeentobesturen het aldus opvatten, blykt o.m. hieruit, dat in de politieverordening der gemeente Axel van het ventverbod is uitgesloten het venten met visch en eetwaren. De heer DE SMIDT acht de actie, die door het Bureau is ingesteld, geheel te liggen in de lijn die de Kamer behoort te volgen. De wereld gaat aan de voortdurende staatsin- menging te gronde. Tegen het weren van ver momde bedelaars heeft hij geen bezwaar. Maar indien de venters inderdaad kooplieden zijn, die met hun handel een bestaan trachten te behouden of te verwerven, hebben zij als staatsburger daarop ten voile recht. Het moge nu voor de middenstanders al onaangenaam zyn, dat zy van dat venten nadeel ondervin den, maar tenslotte hebben die' menschen evenveel recht om hun bedrijf uit te oefenen als de gevestigde middenstanders. Hy kan zich dan ook volkomen met de han- delwyze van het Bureau vereenigen, en zou gaarne zien dat tegen dergelyke bemoeiingen van openbare besturen veel meer en krach- tiger werd opgetreden. De heer VAN GOETHEM zet nader uiteen, dat hy heeft bedoeld er op te wyzen, dat de concurrentiemogelijkheid van den gevestigden middenstand door de venters ten zeerste wordt beperkt. Het is toch zeker niet de taak der Kamer het ontstaan van al die kleine zaakjes in de hand te werken. De middenstanders lijden door dat afleuren der bewoners reeds groote schade. Er wordt dikwijls geklaagd, dat de middenstandszaken zoo duur zijn, doch die duurte wordt juist door die leurders in de hand gewerkt. Deze verminderen den om- zet der gevestigde zaken, waardoor deze in verband met hunne vele vaste lasten genood zaakt zijn hooger te calculeeren. De Kamer dient zich op een breed standpunt te plaatsen en het oprichten dier kleine zaken niet in de hand te werken. Indien het tot stemming komt, zal hij aan de goedkeuring van de han- deling van het Bureau zyn stem onthouden. De heer VAN DER PEIJL verklaart het standpunt van den heer Van Goethem niet te deelen. Het is zeer wel mogelyk, en hij is er zelfs van overtuigd, dat die dingen voor de gevestigde middenstanders vervelend zijn, maar men kan die menschen toch niet gaan beletten te trachten hun brood te verdienen? Hij zelf heeft er ook ondervinding van. Voor zijn bedryf wordt het geheele land bereisd. Uit bezuinigingsoverwegingen was hij genood zaakt een drietal reizigers ontslag te ver- leenen. Die menschen hebben zich nu een vertegenwoordiging van leveranciers in de- zelfde branche verzekerd en komen nu ook by de afnemers die zij vroeger in zyn dienst bezochten. Dit is voor spreker ook niet aan- genaam, te meer waar die menschen, voor wat betreft hun persoonlijke kosten, e.d. in voordeeliger omstandigheden verkeeren dan spreker. Het is echter nimmer bij hem opge- komen, te trachten gedaan te krijgen,, dat dien menschen hun boterham zou onthouden worden. Hoezeer het hem persoonlyk moge lyk lastig zal zyn, kan hy niet anders dan de handedwyze dier menschen volkomen biliy- ken. Hy sluit zich daarom ook aan by het voorstel van het Bureau. De heer VAN MELEE kan zich ook zeer goed met de handelwyze van het Bureau ver eenigen. Hy moet toestemmen, dat er op dit gebied ongetwyfeld excessen bestaan, waar- tegen dient te worden gewaakt, maar de te Zaamslag vastgestelde regeling gaat te ver. Het gaat thans over het daarin vastgelegde principe. De heer CATSMAN heeft zich, van de agenda kennis nemende, afgevraagd, of het Bureau in zyn actie toch niet wat te ver was gegaan. Er ontstaan toch wel misbruiken. Neemt b.v. de kruideniersbranche. Indien iemand werkloos wordt, gaat hij met een kruiwagen naar een grossier en begint een handeltje in kruidenierswaren. Iedereen kan dat. Hy ziet best kans op 66n uur iemand z66 te instrueeren dat hy kan gaan leuren. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat, indien dit ruimere vormen zou aannemen, de bona fide winkelier hierdoor getroffen zou worden. On- dertusschen moet hij toegeven, dat het een zeer groote moeilykheid zal baren, om in deze den juisten middenweg aan te geven. De SECRETARIS merkt op, dat door den middenstand reeds sinds jaren geklaagd wordt dat er reeds te veel zaken bestaan en nog maar steeds worden opgericht. Het is te be- grijpen, dat bestaande zaken nadeel onder vinden van de in aantal toenemende zaken. Kan men echter het vestigen van nieuwe zaken breidelen? De heer VAN GOETHEM spreekt de hoop uit, dat de middenstand steeds zal voortgaan zich sterker en sterker te organiseeren, en dat men dan zal krijgen een goede Bedryfs- radenwet, waardoor het mogelyk zal zijn aan het oprichten van nieuwe zaken door Ieder een beperking op te leggen. De heer DE VRIEZE: Dus terug naar het Gildenwezen! De heer VAN MELLE: Dan zyn we vier eeuwen achteruit! De SECRETARIS merkt op, dat men in deze een verschillend standpunt kan huldigen, doch vraagt, of het aangaat iemand die door de omstandigheden belet wordt zyn brood te verdienen, en kans ziet zulks door het dryven van handel te doen, dit te beletten. Hij kent een geval, dat een persoon, die zyn gewoon werk niet meer kon verrichten, omdat er voor hem geen werk was, het toch z66 wist te sturen, dat hy zich buiten aanmelding by het steurrcomitd kon houden. Ten slotte zou er toch geen andere uitweg meer voor hem ge- weest zyn, doch nu wilde hy het toch eerst nog eens probeeren om door leuren in zyn on- derhoud te voorzien. Hij elaagde, kreeg kijk op een bedrijf en geniet nu reeds een bepaal- den welstand. Zoo zyn wellicht meer voor beelden aan te halen. Moet men het zulke menschen onmogelyk maken een zelfstandig bestaan te verwerven en zich op te werken? Anderzyds hoort men ook critiek genoeg aan het adres dergenen van wie men meent dat zy zonder meer voor hun bestaan dryven op de steunregeling voor werkloozen. De heer VAN MELLE is het met den heer Catsman niet eens, dat iedereen kan leuren, en dat het b.v. mogelijk is iemand daarin op Sen uur wegwijs te maken. Om hem zoover te brengen dat hy op 't pad kan gaan, ja, dat zal wel gaan. Maar toch niet am er ook een „verkooper" van te maken. Dat eischt zekere capaciteiten. En dan kan het ook best voor- komen, dat uit zoo'n kleln leurdertje zich nog wel eens een flink zakenman ontpopt. In plaats van verdere belemmeringen, behooren de landelyke tariefmuren te worden afge- schaft en daar moeten althans zeker nog geen gemeentelyke aan toegevoegd worden. Er moet vrye handel zyn. De SECRETARIS merkt op, dat men wel in het oog moet houden, dat er geen bezwaar wordt gemaakt tegen het weren van onge- wenschte elementen, by wie het handeldryven niet hoofddoel is. De heer VAN GOETHEM geeft de voor- standers van vryhandel in overweging eens goed na te gaan wat vryhandel Is. Zyn stand punt is, dat met vryhandel niet die eenzijdige vryhandel wordt bedoeld die we thans in ons land kennen, aangezien alles hier vry binnen mag, terwyl we door het buitenland voor uit- voer aan alle zyden aan banden worden ge- legd. De VOORZITTER merkt op, dat men het daarover met den heer Van Goethem eens kan zyn, doch dat dit buiten het onderhavige voorstel staat. Hy meent dat over het vent verbod het pro en contra zeer kan worden opgeblazen. De vergadering heeft nu gele- genheid gehad de zaak van alle zijden te be- zien en het Bureau vraagt goedkeuring op het verzonden verzoek. De SECRETARIS vestigt er de aandacht op, dat, het in de Zaamslagsche regeling vastgelegde beginsel van algeheel verbod van handel door niet-ingezetenen gesanctioneerd zou worden, men misschien later ook een schrede verder zou kunnen gaan en de ge meenten ook invoerrechten of lnvoerverboden zouden kunnen uitvaardigen. Zou het ook de instemming van den heer Van Goethem heb ben, indien de gevestigde middenstanders voor het dryven hunner zaken in hun vrye beweging werden belemmerd en teruggewezen uitslui- tend op levering in de gemeente hunner vestl- ging? De heer DE SMIDT acht het gewenscht, thans vast te stellen welken weg de Kamer in de toekomst wenscht te bewandelen. Dat is gewenscht ook voor het Bureau, welks actie zyn voile goedkeuring heeft. Hy beveelt aan, op dien weg voort te gaan. De heer CATSMAN zal zich niet tegen de actie van het Bureau verklaren, doch meent, dat die toch niet geheel in de lyn der Kamer ligt. Men moet niet uit het oog verliezen, dat deze aangelegenheid voor de gemeenten zeer moedlij'k is. Het is hem nog steeds niet duidelyk, wat onder venten moet worden ver staan. De door den Secretaris aangehaalde voorbeelden acht hy zeer adrem, doch indien iemand langs een zyweg de grens over komt met een fiets waarop een 100 dweilen en deze in de gemeente huis aan huis gaat verkoopen, is dat dan ook venten? De SECRETARIS acht dat ongetwyfeld het geval, tenzy de persoon die dit doet zou kun nen aantoonen dat al de menschen waar hy komt hem te voren een of meer dweilen be- steld hebben en hy die thuis bezorgd. Hy wyst op de petroleumventers; die heb ben ongeveer hun vaste klanten en van hen zou kunnen gezegd worden dat ze de petro leum thuis komen bezorgen. Deze zouden zich dan evenwel moeten onthouden van het aan- werven van nieuwe klanten, want zoodra ze daartoe een poging doen, beginnen ze weer „te koop aan te bieden". Door den gemeente-veldwachter van Zaam slag was naar hem bleek aan een pertoleum- venter en aan een koopman in manufacturen aangezegd, dat zy binnenkort een bewys van burgemeester en wethouders noodig hadden om in die gemeente te mogen leuren, en dat ze daarvoor zouden hebben te betalen. Dat is oorzaak geworden, dat een groep dier men schen zich ook nog met een verzoek tot Gede puteerde Staten van Zeeland hebben gewend, om te bevorderen dat die regeling niet wordt goedgekeurd. De heer CATSMAN wyst er by vemieuwing op, dat de Kantonrechter te Oostburg dat be schouwt als „thuis bezorgen". De SECRETARIS wyst er op, dat men, om dit uitgemaakt te zien, een uitspraak van den Hoogen Raad zou behoeven. In elk geval wijkt die meening van den Kantonrechter af van het gewone spraakgebruik. De heer DE VRIEZE merkt op, dat de be- doeling van den gemeenteraad van Zaamslag wel goed is geweest, doch de verordening slecht. De SECRETARIS herinnert, dat het oor- spronkelijk voorstel van Burgemeester en Wethouders alleen de bedoeling had het moge lyk te maken bedelary te weren; tijdens de behandeling in den gemeenteraad is door aan- nemtng van een amendement die bedoeling verminkt en is het meest strekkende verbod genomen. De heer CATSMAN merkt op, dat het wel meer voorkomt, dat regelingen door amende- menten worde bedorven; zoo gaat het ook zelfs met rykswetten. Het voorstel van het Bureau wordt aange- nomen met alleen de stem van den heer Van Goethem tegen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 24 April. Arie van der Zwan, oud 26 j., jm. en Petronella Leonarda Bom, oud 25 j., jd. 27 April. Johan Piet de Hullu, oud 25 j., jm. en Hendrica Johanna van der Burg, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 April. Priedrich Paul Siebenhiiner, oud 35 j., wedn. en Emma Blostiza, oud 30 j., wed. 13 April. Cornelia Abraham van Rijn, oud 44 j., jm. en Rosalie Marie Naessens, oud 38 j., jd. Aloysius Lode- vicus Franciscus de Waal, oud 27 j., jm. en Maria Koekkoek, oud 20 j., jd. Leendert Hamelink, oud 21 j., jm. en Maria Adriana Dekker, oud 21 j., jd. 20 April. Gerrit Willem Smeenk (van Westkapelle), oud 28 j., jm. en Cornelia Adriana van 't Hoff, oud 28 j., jd. Geboorten. 7 April. Neeltje, d. van Joost Geensen en van Cornelia Ebrina Schieman. 8 April. Willy Petrus, z. van Cornelis Pichal en van Maria Coleta Paulina Remery. 12 April. Janneke, d. van Pieter Daniel van Alten en van Anna van Dixhoorn. 17 April. Aaltje, d. van Cornelis Reinier Boeije en van Aaltje Scheele. Pietemella Adriana, d. van Jan le Feber en van Janna Barentsen. 25 April. Jo- zina Aaltje, d. van Sybrand Cornelis Sol en van Neeltje Magdalena Aaltje van Dixhoorn. 26 April. Maria Elisabeth, d. van Pieter Faas en van Maatje Elisabeth de Koeyer. Caroline Johanna, d. van Pieter Leendert Dingenis Jo hannes van Oeveren en van Caroline Johanna Julius. 27 April. Geertruida Anna, d. van Ja cobus Abraham van Hoorn en van Francina Hendrika Jonkman. Overlyden. 4 April. Cornelia Adriana de Ruijter, oud 7 m., d. van Jacobus en van An- thonia van Luijk. 7 April. Janna Suzanna Dey, oud 58 j., echtg. van Willem Scheele. 17 April. Neeltje Bliek, oud 67 j., wed. van Le- vinus de Visser. 18 April. Johannis Christiaan Adriaansen, oud 76 j., wedn. van Wilhelmina Johanna Broeke. 24 April. Lourens van de Casteel, oud 54 j., echtg. van Prudence Marie Picavet. 26 April. Gilles Romeijnsen, oud 83 j., echtg. van Frangoise Jolijt. Cornells de Putter, oud 1 j., z. van Hermanus en van Paulina Smallegange. 27 April. Augustinus Franciscus van de Walle, oud 74 j., echtg. van Maria Coryn. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 18 April. Augustinus, z. van Petrus de Rijk en vein Coleta Regina Apolonia de Bakker. Overlijden. 1 April. Apolonia Dobbelaar, oud 75 j., wed. van Gerardus Fermont. 27 April. Anna Maria Hamelink, oud 83 j., wed. van Jan Francies Eysackers. HOEK. Huweiyks-aangiften. 6 April. Anthonie Pieter van Doom (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Geertruida Buljze, oud 21 j., jd. 13 April. Jacobus Bolleman, oud 25 j., jm. en Adriana Herrebout, oud 24 j., jd. 20 April. Jan de Visser. (van Axel), oud 27 j., jm. en Krina Tholens, oud 20 j., jd. 27 April Abra ham Jacobus de Blaeij, oud 28 j., jm. en Cor nelia Adriana van Hoom, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Antho nie Pieter van Doorn Ivan Zaamslag), oud 22 j., jm. en Geertruida Buijze, oud 21 j., jd. 25 April. Pieter Smaal, oud 28 j., jm. en Adriana Anna Lantsheer, oud 23 j., jd. 27 April. Jacobus Bolleman, oud 25 j., jm. en Adriana Herrebout, oud 24 j., jd. Geboorten. 14 April. Gelein Willem, z. van Benjamin Hendrik Pladdet en van Catharina Levina Kempe. 27 April. Tanneke, d. van Pieter Durink en van Elizabeth Oppeneer. 28 April. Cornelia Catharina, d. van Jan Chris tiaan Ollebek en van Catharina Pietemella van de Velde (wcnende te Axel). Overlyden. 17 April. Antje de Feyter, oud 82 j., wed. van Pieter de Pooter. HONTENISSE. Huweiyks-aangiften: 7 April. Alphonsus de Ryck (van Graauw), oud 26 j., jm. en Marga- retha Mathilda de Keyzer, oud 22 j., jd. 13 April. Franciscus Kouwyzer, oud 21 j., jm. en Margaretha Maria Moeykens, oud 26 j., jd. Ren6 Alouisius de Kock, oud 27 j., jm. en Maria Pbilomena Verschuren, oud 19 j., jd. 14 April. Johannes Franciscus van Trappen (van Stoppeldijk), oud 23 j., jm. en Maria Neve, oud 17 j., jd. 15 April. Bartholomeus Lodevicus de Smet (van Stoppeldl'k), oud 26 j., jm. en Anna Catharina Blommaert, oud 23 j., jd. 18 April. Petrus Joannes De Vos (van St. Jansteen), oud 25 j., jm. en Anna Dolphina Seraphina de Theije, oud 25 j., jd. 20 April. Josephus Johannes Struijlaart, oud 30 j., jm. en Maria Petronella Bogaart, oud 23 j., jd. 27 April. Eduardus Franciscus van Vooren (van Sas van Gent), oud 42 j., jm. en Odijlle Seraphina van Gelt, oud 37 j., jd. 28 April. Josephus Johannes van Poorten (van Osse- nisse), oud 32 j., jm. en Emma Anna Apolonia Ducheine, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 April. Alphon sus de Ryck (van Graauw), oud 26 j., jm. en Margaretha Mathilda de Keijzer, oud 22 j., jd. 25 April. Ren6 Alouisius de Kock, oud 27 j.. jm. en Maria Philomena Verschuren, oud 19 j., jd. 28 April. Johannes Franciscus van Trappen (van Stoppeldyk), oud 23 j., jm. en Maria Neve, oud 17 j., jd. Geboorten. 8 April. Richard Ren6, z. van Jac. Theph. Broekaart en van Irena L. Praet. 10 April. Joseph Theodoor Marie, z. van Lode- wyk E Weemaes en van Mathilda R. Kindt. 15 April. Josephus Petrus Marie, z. van Hy- politus J. Jansen en van Angela P. Frans- sens. Maria Eugenia Rosalia, d. van Victor M. de Theye en van Maria R. Fruytier. 20 April. Willy Ludovicus z. van Jan Fr. Assel- HET ZWAKKE PUNT. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pynen in den rug, urinestoomissen, water- zuchtige zwellingen, hoofdpyn, duizeligheid, en rheumatische pynen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelyk ver- lichting geven voor sommige dezer ongemak- ken, doch de eenige wijze om gezond te wor den en te blyven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pil- len. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een ongeevenaard succes tegen rheuma- tiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoomis sen, lendenpijn en blaasstoomissen. Foster's Rugpijn Pillen zyn verkrijgbaar by 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 22 Ingez. Med. man en van Mathilda Stallaert. Theodorus Petrus, z. van Eduard van den Bergen en van Rosalia Bogaert. 23 April. Paul Josephus Ludovicus Marie, z. van Josephus Stru'ijlaart en van Juliana M. Polfliet. 25 April. Maria Cornelia Theresia, d. van Alouisius J. Bou- wens en van Maria A. Fruytier. Rosa Paula Maria, d. van Adriaan van Dorsselaer en van Rosalia M. Bogaert. Theodorus Eduardus, z. van Petrus A. van Swaal en van Anna C. Asselman. 26 April. Dina, d. van Hendrik Meesen en van Levina de Zeeuw. 28 April. Alphons, z. van Franciscus J. de Potter en van Elisa J. Hoefeijzers. 30 April. Joseph Judocus, z. van Alouisius A. Duerincks en van Josephina C. Hoefeijzers. Maria Irene, d. van Julius J. Everaert en van Leonie Dankaart. Overlijden. 4 April. Anna Maria Maas, oud 90 j., wed. van Joseph Seij. 12 April. Rosalina de Koster, oud 73 j., d. van Judocus en van Anna Maria Taalman. 22 April. Anna Catha rina Maas, oud 82 j., wed. van Johannes Baptist van Craenenbroeck. 23 April. Judocus Ivens, oud 82 j., echtg. van Johanna Fran- ciesca Colpaart. Anna Catharina Gordyn, oud 70 j., echtg. van Josephus van Ombergen. Rozalia Cornelia Kuijpers, oud 79 j., wed. van Petrus van Leuven. 30 April. Petrus Johan nes Durinck, oud 70 j., weduwn. van Rosalia Steervens. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 1 April. Rene Honorfi Franciscus Ongenae, oud 26 j., jm. en Vene- randa Maria Honorina van Damme, oud 22 j., jd. Jacobus Alphonsius Baert, oud 27 j., jm. en Bertha Maria S. de Guchteneire, oud 24 j., jd. 19 April. Theodorus van Puyvelde, oud 28 j., jm. en Martha Maria Ongenae, oud 20 j., jd. 29 April. Alphonsus Aloysius van Poele, oud 23 j., jm. en Emma Seraphina van Purenbroek, oud 21 j., jd. 29 April. Benedic- tus Camillus Baert, oud 29 j., jm. en Elza Josephina Maria Onghenae, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 April. Camiel J. van den Broecke, oud 29 j., jm. en Maria Berthina Zwarteie, oud 19 j., jd. 19 April. Rend Honore Franciscus Ongenae, oud 26 j., jm. en Veneranda Maria H. van Damme, oud 22 j., jd. Jacobus Alphonsius Baert, oud 28 J., jm. en Bertha Maria S. de Guchteneire, oud 24 j„ jd. Geboorten. 30 April. Andre Benignus Leo nie, z. van Camillus M. de Gronckel en van Martha Angelina Schalkens. Overlijden. 5 April. Leonia Maria van de Bilt, oud 53 j., echtg. van Leo Bemardus Fermont. 10 April. Maria Louisa van Avcr- maete, oud 66 j., wed. van Remondus Ver- nimmen. 16 April. Seraphina de Groene, oud 91 j., wed. van Josephus Baert. 19 April. Camiel Theophiel van Goeye, oud 32 j., echtg. van Irma Josephina Matthys. 29 April. Alma Magdalena Sturtewagen, oud 19 j., d. van Alphonsius en van Emma van Hoeye. OSSENISSE. Huweiyks-aangiften. 28 April. Dignuen Mel, oud 33 j., jm. en Emma Wilhelmina de Rooy, oud 32 j., jd. Geboorten. 24 April. Johannes Theodorus, z. van Petrus Francies de Kort en van Johanna Catharina Sey. Johannes Hubertus, z. van Alphonsus de Roos en van Louisa Apolonia van Ombergen. OVERSLAG. Geboorten. 3 April. Martha Camilla, d. van E. I. Engels en van S. M. van Graefschepe. 7 April. Omer Regulus Laurens, z. van H. F. Herman en van M. Ph. Dieleman. WESTDORPE. Huweiyks-aangiften. 14 April. Oscar Fran ciscus van Hecke, oud 24 j., jm. en Magdalena Maria van Hecke, oud 22 j., jd. 27 April. Rem! Alousius Laurt'ls, oud 24 j., jm. en Germaine Maria van Troost, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 April. Jaco bus Hubertus Josef Verlaek (van Sas van Gent), oud 24 j., jm. en Ivona Marie de Coo ker, oud 20 j., jd. 19 April. Maurice Aloise Marie van der Jeugd (van Zuiddorpe), oud 24 j., jm. en Germaina Eugenia Maria Vemkn- men, oud 21 j., jd. Geboorten. 10 April. Rudolf Cornelia, e. van Florimond Victor Lammens en van Anna Theodora Augusta Adriaansen. 17 April. Her man Camile, z. van Gustaaf Laurys en van Margaretha Maria de Smaele. Overlyden. 11 April. Eduardus Bogaert, oud 80 j., weduwn. van Marie Sophie Victoria van de Velde. 26 April. Franciscus Vemaeve, oud 80 j., echtg. van Clemenci Marie Buysse. 28 April. Gustaaf Maurice Marie van der Gucht, oud 15 m., z. van Clemens Maria Prosper en van Maria Estella Celina van Waes (wcnende te Temsche). IJZENDIJKE. Huweiyks-iaangiften. 6 April. A. E. Ghys, oud 28 j., jm. en L. M. Marteyn, oud 29 j., jd. 7 April. O. Nurjtinck, oud 41 j., jm. en S. M. Verstraete, oud 38 j., jd. 12 April. R. E. A. de Badts, oud 28 j., jm. en M. E. L. van Damme, oud 29 j., jd. Kamiel F. Goethals, oud 24 j., jm. en C. Veraart, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 April. Abr. Dieleman, oud 25 j., jm. en S. M. Leeahouts, oud 24 j., jd. 18 April. A. A. R. A. de Rycke, oud 31 j., weduwn. en E. Ch. Sturm, oud 30 j., jd. 19 April. J. L. van Laere, oud 29 j., jm. en M. E. de Witte, oud 26 j.-, jd. 27 April A. E. Ghijs, oud 28 j., jm. en L. M. Marteyn, oud 29 j., jd. O. Nuytinck, oud 41 j., jm. en S. M. Verstraete, oud 38 j., jd. Geboorten. 14 April. OmOre Arstae, z. van P. L. de Meyer en van S. M. van den Hauwe. 19 April. Robert Emiel, z. van A. J. Buysse en van M. L. V. Buysse. 28 April. Maria The resia, d. van Hcoorg Aim6 van Hevele en van R. de Smet. 29 April. Jozias Jacobus, z. van J. A. van de Wege en van M. Scheele. Overlyden. 12 April. Petrus de Betue, oud 22 j., z. van Bug. de Betue en van C. M. Hameiynck. 23 April. Suzanna W. Faro, oud 73 j., wed. van J. L. Hemmekam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3