Hoofdpijn en Kiespijn Buitenlandsch Overzicht. Mijnhardt's Poeders SPORT. tad ons anlieiIspc 1 lend geaoeg aandeden, maar HOEK. TER NEUZEN, 3 MEI 1933. SAS VAN GENT. DUIVENSPORT. VOETBAL. RECHTSZAKEN. waarvan in ieder geval e6n ons, wat het bui tenland betrefit, naar omstandigheden gunstig in de ooren klonk: De handelspolitiek moet de waarborg bieden van een regelmatige produc- tie, zonder dat de Duitsche landbouw wordt vernietigd. Dat lijkt egg op het losiaten van •bet denkbeeid der autarkie. Wij meenen er dit uit te mogen begrijpen: Wei moet de land bouw worden ontzien, maar geen handelsbe- ledd mag worden toegepast waaronder de Duitsche uitvoer van industrieproducten al te zeer te lijden krr'Jgt. Op deze algemeene aankondigingen, die alles kunnen beteekenen, is nu de eerste daad getvolgdHet bezetten van alle gebouwen der vrjje vakvereenigingen in Duitschland. Op de .ypendtration pacifique" dezer organisaties, waarover zooveel geschreven is, heeft men het dus niet laten aankomen. De „moreele" ver- avering voJgens revolutdonaire methode gaat vender met krachtigen tred haar weg. Wrj hebben in de rede 66n aardig denkbeeid met groote toekomstmogelijkheden gevonden: Dat van arbeidsdienstplioht. Het doel ervan is de heele jeugd bij het werk te vereenigen zooals de algemeene dienstplicht dat in de kazeme doet. Als opvoedingsmiddel tot de praotijk des levens en des nationalen samen- levens zou dit een instelliQg van groote waar- de kunnen Iblrjken, een kostbare vergoeding voor de voordeelen van het allerwegen in- acShrompelende kazemeleven, een ontzaglijke verbetering van een streven, dat in de laatste jaren bij onze academische jeugd in uiteraard meer speelsche en oppervlakkige, en minder democratische vormen valt waar te nemen. Verder echter... Het aanleggen van wegen mis werkrverschaffing wordt en is in andere lander reeds geprobeerd. Het is zeer duiur en schept blijveade kosten. Het is een andere en hooger staande voim van werkloozenonder- steuning, waarbij; echter niet meer werk kan worden versehaft dan de openbare middelen toelaten. Wat zegt Dr. Schacht van dit dure plan? Wij hebben hier indertijd ondanks onze, niet onjuist gebleken, bezwaren het plan- von Papen geprezen als een frisch denkbeeid, dat niet in het domweg beschikbaar stellen van staatsmiddelen bestond, maar waarbij toekomstige belastinggelden alleen het middel moesten vormen am het oeconomische leven ver buiten bun eigen omvang te prikkelen. Anders staat het met het plan-Hitler. Dit wil het oeoociomische leven voeden met het harte- bloed van Vader Staat. Bij het plan-von Papen echter diende dit ibloed slechts als een soort chemisch agens. Ook dit kon geen won- deren doen. Von Papen zei het zelf, weldra een jaar geleden, dat het slechts baten kon wanneer binnen een jaar opleving intrad. Die is niet ingetreden en de schatkist zal, behalve de lasten van het op dit oogenblik uitzonder- lijk dure revolutionaire staatsbestel, ook nog de op de toekomst gelegde kosten van het plan-von Papen te dragen hebben. Hoe kan de mark dit alles, naast het nieuwe plan, ver- duren? Niet beter lijkt ons de aansporing tot het opknappen der huizen. Dit herstel is totnog- toe nagelaten omdat de eigenaars er geen geld voor hadden. Hebben zij dat nu? Brj den zeker bestaanden wil om offers te brengen moet er heel wat te vinden zijn. Maar meer dan een tijdelijike prikkel kan het middel niet wezen. Het heeft geen grootere gevolgen dan zijn onmiddellijke uitwerking. Waar Hitler iets verder gekomen is dan zijn vroegere vage voorspiegelingen, heeft hjj oude huismiddelen aangekondigd, die de ziekte slechts erger maken als niet uit anderen hoofde tijdens hun gebruik genezing intreedt. Hitler doet met groote woorden en zonder het te zeggen, wat von Papen eens, openhartig de waarheid erkennende, met meer vinding- rjjkheid heeft gedaan: Uitstel van executie Koeken in de verwachting dat de toestand eens vanzelf beter moet worden. Wat het uiterlijk van de betooging betreft, daarover zijn de berichiten niet onvermakelijk. „De grootste betooging die de wereld ooit heeft gezien" zoo heet het. Dat is niet spe- ciaal nationaal-socialistisch, dat is echt Ber- lijnsch. Voor dergelijke grootspraak heeft Ber- lijn al zoo lang als deze eeuw oud is een voor- liefde gehad. Moskou heeft niet kleinere menschenmenigten op de been gezien. Waar een harde dictatuur heerschit en men de lieden dwingen kan aan te treden, kan men een be tooging iederen omvang geven dien men ver- kiest. De plaatselijke omstandigheden op het Tempelhofer Veld schiepen groote mogelijk- heden. In Moskou moet men ibeweging in een menigte van dien omvang houden; anders is er op het Roode Plein geen plaats. Of echter geestdrift te Berlijn al die oud- socialisten en oud-communisten bijeengebracht heeft, lijkt ons vooral twijfelachtig, na het- geen onze correspondent over de reactie op de rede van Hitler heeft gescbreven. Of was de teleurstelling over hetgeen men gehoord had de menigte toch te maohtig? GANDHI GAAT WEEK VASTEN. Reuter meldt uit Poena dat Gandhi op 8 Mei voor drie weken zal gaan vasten. Men vreest dat dit voor hem een wissen dood zal beteekenen. Gandhi Uet des morgens zijn zoon Devidas Gandhi in de gevangenis Jeravda bij zich komen en deelde hem zijn onherroe- pelijke, onvoorwaardelijke beslissing mede. Twee uur aan e<in stuk trachtte zijn zoon tevergeefs hem van zijn besluit te doen terug- komen. Het vasten houdt verband met de campagne inzake onaanraakbaarheid. Gandhi zelf ver- klaart dat het vasten dient om zicbzelf te rei- nigen en geenerlei politiek karakter draagt. Bevoegde waarnemers interpreteeren het besluit van Gandhi als een uiting van zijn on- tevredenheid omtrent de vorderingen van de pogingen der Hindoes van hooge kaste in de richting van afschaffing der onaanraakbaar heid en als een bewijs dat de Mahatma over- tuigd is, dat de paria's niet het vertrouwen hebben dat de Hindoes van hooge kaste open kaart spelen. oppervlakkige aanduiding, en de ldefde tot elkaar in de bedde groepen was niet altrjd van hetzelfde gehalte. Doch sinds Hitler aan de macht is, is een verandering ingetreden. Die verandering geldt in de eerste plaats: Rus land. Men weet, dat Hitler bij het aan de macht komen verklaard heeft, dat er in de buitenlandsche politieke verhoudingen van Duitschland geen verandering zou komen en met name werd Rusland genoemd. Deze ver- klaring van Hitler is zeer goed te begrijpen. De Duitsche handel is voor een groot gedeelte op de Sovjet Unie aangewezen en ziet geen kans zich in de eerstkomende jaren naar qen ander land te orienteeren. Ook de in den be- ginne vriendelijke negatie van de Sovjet-orga- nen, waarmee het nieuwe Duitsche bewdnd werd begroet is te begrijpen in verband met de toen reeds verwachte verkoeling in de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Rusland en het belang dat Rusland in Duitsch land had. Maar langzamerhand begint zich in deze verhouding toch iets te wijzigen, ondanks het feit, dat Engeland de handelsovereenkomst, die het met de Sovjet-Unie had niet wenscht te continueeren, althans voorloopig niet. De vriendschap tusschen Rusland en Frankrijk is de laatste maanden steeds hechter geworden en als een schakel in de vriendschapsketenen, die de Russische diplomaten aan het smeden zijn kan men de toenadering van Polen tot Rusland beschouwen. Deze toenadering ma- nifesteert zich o.a. in het zenden van een Poolschen regeeringsvertegenwoordiger naar het 1 Meifeest in Moskou. Nog niet zoo heel lang geleden werd Polen beschouwd als het toolwerk tegen Rusland, maar op het oogen blik weet Polen, dat zijn grootste vijand niet meer aan de Oostgrens, maar aan de West- grens te vinden is. De gegrondheid dezer op- vatting kan men uit verschillende voorvallen van den laasten tijd vaststellen. Daar was b.v. het conflict rond Dnzig, het afzetten van sol- daten op de Westerplatte, daar is b.v. de boy- cot-beweging in Polen en de opmerkelijke pro- testen tegen de Jodenvervblgingen in Duitsch land, opmerkelijk, omdat niet lang geleden ook in Polen de Joden nauwelijks geduld werden. Nog is de vriendschap van Duitschland en Rusland niet verbroken, maar naar het zich laat aanzien zal het niet lang meer duren of •hierin zal verandering komen. Duitschland is hard bezig zich van de geheele wereld te iso- leeren en oude gevoelens van vijandschap weer te doen opleven. In het Engelsche en in het Fransche parlement is niet zuinig den staf gebroken over het nieuwe Duitsche be- wind, waarbij in beide parlementen de oude Fransch-Engelsche vriendschap weer op den voorgrond werd geplaatst. Ook in Belgie heeft men zich de oude, in 1914 geslogen wonden herinnerd en de leuze aangeheven: „Hitler c'est la guerre". „Hitler c'est la guerre!" Zoover is het nu reeds gekomen met het Europa van na den iwereldoorlog. In zekeren zin schuilt er eenige waarheid in deze leuze, als met Hitler be- schouwt als een verschijnsel van dezen tjjd, als het symbool van de wraak van een over- wonnene. Hitler zelf is aan dit alles maar zeer ten deele debet. Hitler wordt meer geschoven, dan hrj zelf schuift en juist doordat hij zich laat schuiven gebeuren er in Duitschland steeds meer dingen, die het algeheel doet iso- leeren. Want de Italiaansche vriendschap is maar zeer betrekkelijk. Reeds eerder hebben wij geschreven, dat Italie niets moet hebben van de AnschlUss-politiek, maar Hitler gaat desondanks voort met de propageering van dit denkbeeid. In Genfeve maakt Duitschland al evenmin een goede beurt en de langzaam verworven AAierikaansche vriendschap is ook plotseling in het tegendeel verkeerd. Het ziet er naar uit, dat de wereldwjjzer weer terug- gedraaid wordt op 1914 met alle aankleve van dien. Over de vredespogingen van den laatsten tijd behoeft men zich niets meer voor te stel len. De oude bondgenooten hebben elkaar weer gevonden, ook weer bij het recente be- zoek van MacDonald en Herriot te Washing ton, waar weliswaar in de eerste plaats eco- nomische problemen werden besproken, doch ook de niet minder belangrijke politieke pro blemen werden aangesneden. We bevinden ons aan den vooravond van een nieuwe Augustus 1914, met dit verschil dat bij een uitbreken van een wereldbrand deze niet tot Europa gelocaliseerd zal blrjven. In dit verband behoeven we slechts te wijzen op de spanningen rond Mandsjoekwo, en dan nog steeds voortdurenden oorlog aan de Chi- neesche muur. En dan mogen we er ook nog even aan her- inneren, dat er ook in Zuid-Amerika voort- durend oorlog heerscht. Thans heeft men uit voorloopig nog onbekende politieke overwe- gingen den president van Peru vermoord Het smeult over de geheele wereld, hoelang zal het nog duren alvorens alles in lichter laaie zal staan? zullen spoedig bedaien door Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) alhier ontvangen 151.413,79 en uitgegeven f 106.502,21, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven f 44.911,58. Er werden in die maand 4 nieuwe spaar- boekjes uitgegeven. GEWETENSGELD. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen, enz. te Ter Neuzen 300; sterdam aftredend) en drs. B. H. Spijkerboer, Middelhamis (aftredend). Wegens het tus- sohentijds aftreden van den heer Tollenaar te Krabbendijije werd gekozen mej. C. de Veij, als distriotsbestuurslid te Ierseke. De voorzitter deelde mede, dat de woord- controle thans genoegzaam is gevorderd om in den loop van het volgend jaar een begin te maken met den druk van een eerste deel van het Zeeuwsch Woordenboek. Dit resultaat is mede te danken aan den 'ijtver der leden en medewerkers. Een woord van dank komt in 't bijzonder toe aan de leden der commisaie, die het dagelijksch bestuur weer getrouw bij- f 60; den inspecteur der directe belastingen te J voorbereiding der dialectlijsten iuriarioi.Ki>Tio- 111 RR* rt«n n-ntvanver dp.r siieces- v y f J Middelburg f 11,55; den ontvanger der succes sierechten te Middelburg f 26,97. GEREF. GEMEENTE. De heer J. hulpprediker te Nijmegen, heeft het beroep als predikant bij de Geref. Gemeente te Aar- denburg aangenomen. INVOER VAN VEE HIT NEDERLAND NAAR BTELGIe. Met ingang van j.l. Maandag is de invoer van vee uit Nederland naar Belgie volgens den Moniteur weer toegelaten langs de grens- kantoren Clinge-station, Clinge-De Paal en Clinge-Dorp. EEN ONDERSCHEIDING. Brj, Kon. Besluit is de bronzen medaille, ver- bonden aan de Oranje-Nassau-orde, toegekend aan mej. S. Wagenaar, dienstbode bij mevr. wed. E. J. de Klerk te Zaamslag. MEIFEEST S. D. A. P. EN T. B. B. Op Maandag, 1 Mei, vierden de S.D.A.P. Tenslotte sprak de voorzitter er zijn waar- deering over uit, dat niet alleen uit Walche- ren en Zuid-Beveland, maar ook uit Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen, Overflakkee en zelfs Tiemens uit Arnhem, thans Nijmegen leden aanrwezig waren. Na het officieele deed der vergadering, wijdde men zich nog eenigen tijd aan de voor bereiding der dialectlijst, welke in Mei zal ver- schijnen. Maandagavond werd alhier in de Ned. Herv. kerk, welke geheel was gevuld met belang- stellenden een herdenkdngsdienst gehouden voor Prins Willem van Oranje. Na opening door Ds. Raams en het gemeenschappelijk zin- gen van Psalm 95 1 en het Wilhedmus sprak de burgemeester Mr. J. A. v. Tienhoven over „Willem van Oranje als Staatsman". Ds. C. B. Bavinck, Gereform. predikant sprak over Willem van Oranje als Vader des Vader- lands", waama Ds. Raams tot onderwerp had gekozen Willem van Oranje als geloofsheld". Door de zangvereeniging Crescendo werden tusschendoor enkeile nummers verdienstelijk gezongen. Na afloop van den dienst gaf het muziekgezelschap een kleine uitvoering op het plein der openbare school. Er begint zich op het oogenblik iets in de wereld te wijzigen, een wijziging, die gedeelte- lijk een terugkeeren tot oude verhoudingen is. Deze wijziging doet zich voor op velerlei ge- toied, maar zeker niet in het minst op inter- nationaal politiek terrein. De vroegere ver houdingen, maar vooral de vroegere tegen- stellingen keeren in geaccentueerden vorm terug. De oorzaken zijn niet zoo gemakkelijk op te noemen, daar zij van zeer verschillenden oorsprong zijn, maar zeker is het, dat de aan- leiding tot de veranderde politieke constella- tie in Europa te vinden is b(j het veranderde regime in Duitschland. Tot voor kort kon men de intemationale tegenstellingen in Europa als volgt samenvat- ten: Duitschland, Italie, Turkije, Oostenrijk, Hongarije en Rusland tegenover Frankrijk, Belgie, Engeland (zeer schuchter), Polen en de kleine entente. Dit is natuurlrjk een speculatieve en zeer DE JAARDAG VAN PRINSES JULIANA werd alhier herdacht door het uitsteken der vflag van openbare gebouwen en de woning van verschillende particulieren. Des avonds hield het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" een optocht met fak- kellicht door een groot aantal straten der stad .Als naar gewoonte werd het gezelschap voorafgegaan en gevolgd door een groote menigte, hetgeen een groote drukte teweeg- bracht. Te Axel heeft men de viering van den ge- iboortedag der Prinses doen samenvallen met die van de herdehking van den 400sten ge- boortedag van Willem de Zwijger. Vanaf de pui van het stadhuis werd, nadat deze door den burgemeester, den heer F. Blok, als voor zitter van het comitd was verwelkomd, door Mr. P. Dieleman een herinneringsrede uitge- sproken, ten aanhoore der op de Markt saam- gekomen menigte. Er was voor het beluiste- ren een luidsprekersinstallatie aangebracht, door het electrotechnisch radiobureau van den heer G. J. A. de Jonge. Na het uitspreken der rede werden, bege- leid door muziek gezongen twee coupletten van het Wilhelmus, waama op de Markt door muziek- en gangvereenigingen werd gecon- centeerd. De Princessedag werd in verschillende steden met groot enthousiasme gevierd. Ook in het buitenland, met name te Louden, Parijs en Brussel, werd deze door de Nederlandsche kolonie herdacht. HET LEVEN EN DE TIJD VAN WILLEM VAN ORANJE. Wij vestigen de aandacht der lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Alg. Ned. Verbond, betreffende het geven van lichtbeelden over het leven en de tijd van Willem van Oranje, waarover naar we ver- nemen door den heer Dr. Bruch een lezing zal worden gehouden. SPAARBANK OOiiP. BOERENLEENBANK. Gedurende de maand April 1933 werd door de spaarbank van de Ooop. Boerenleenbank en de Ter Neuzensche Bestuurdersbond him Meifeest. Nadat op den middag door de A.J.C. een kinderfeest was gehouden,' had 's avionds in het Concert- en Bioscoopgebouw een avond-feestvergadering plaats. Hiervoor bestond groote belangstalling, zoodat de zaal gevuld was met een geestdriftig publiek. Door den heer A. C. de Pauw werd de feestrede uitgesproken. Meer in het bijzon der werden door spreker de Meileuzen behan- deld: tegen het fascisme, voor socialisatie, voor behoud van de democratic, voor de 40- urige werkweek, betere werkloozenzorg, ont- wapaning en tegen de reactie. Spreker onder- wierp aan scherpe critiek de houding van de plaatselijke overheid ten opzichte van de be- lemmering van de verkiezingsactie met de luidspreker-auto op Maandag 2e Paaschdag en de voorwaarden, die door B. en W. gesteld werden aan de A.J.C. voor het houden van een optocht op 1 Mei. De avond werd verder gevuld met muzielo van een kunst-frio, dat op zeer verdienstelijke wrjze mooie muziek ten gehoore bracht, tooneel, zang en tableau's. Het middemachtelijk uur was reeds voorbdj, toen de voorzitter de heer L. J. v. Driel de goed geslaagde bijeenkomst sloot, nadat nog door den heer H. Brugmans een korte rede was gehouden, waarin hij op treffende wijze de positie van de modeme arbeiderdbeweging in binnen- en buitenland schetste. Het resul taat van den avond was, dat verscheidene personen zich voor het lidmaatsehap van de S.D.A.P. opgaven. Een oollekte voor een trammelfonds van de A.J.C. bracht ruim twaalf gulden op. De arganisators van het feest kunnen met trots op het welslagen van den 1 Mei-dag terugzien. Te Amsterdam ving van wege de S.D.A.P. de 1 Mei-dag aan met een huldiging aan de nagedachtenis van den dichter Adama van Scheltema, bij diens j.l. Zaterdag onthuld monument. Des namiddags werd een groote optocht gehouden van partiji- en vakbeweging. Er Liepen naar schatting 20.000 personen in den stoet, waaronder verschillende muziek- korpsen. Behalve vaandels werden verschil lende deken met leuzen meegevoerd, o.a. ter propageering van de 40-urige werkweek. EXAMEN E. H. B. O. Van de cursus welke vanwege het Ned. Roode Kruis dezen winter gehouden, werd onder leiding van den heer W. PoLderman, behaalden de navolgende personen „Het bewijs van geoefendheid" De dames S. v. d. Gouwe, P. de Witte; M. E. C. Feij, S. Salome, J. de Witte te Ter Neuzen; C. Rinders, Anna Koster, M. C. Wagenaar te Hoek; en E. Scheele te Zaamslag; en de heeren: J. J. Kopmels, Z. v. Wijck te Ter Neuzen; P. C. v. d. Velde en A. M. J. Sorber te Axel; J. de Putter en I. Zegers te Hoek; F. Pateer te Zaamslag. 40-jarig bestaan der Chr. school. Dinsdagavond 2 Mei, werd in een feestelijke bijeenkomst herdacht het 40-jarig bestaan van de Chr. school aan den Molendijk, waartoe ge bruik werd gemaakt van de gehoorzaal op het gemeentehuis die tot dit doel was versierd. Naar de oplossing. Onder de talrijke vraagstukken, die hoe longer hoe dringerder een oplossing vragen behoort voorzeker het verkeersprobleem. Niemand zal willen tegenspreken, dat voor 't Sas de oplossing van de verkeersregeling tot de gemakkelijkste behoort. In andere plaatsen, die over verschillende toegangs- en uitgangswegen toeschikken komt men door een eeruvoudige omlegging van het verkeer, of het invoeren van een §6nrichtings- systeem tot een redelijke oplossing van het verkeer en reduceert men het gevaar voor botsingen, aanrijdingen, stremming en wat dies meer zrj tot een heel klein percentage. In 't Sas, waar kruisrverkeer hoofdzakelijk plaats heeft, dient men tot andere middelen zijn toevlucht te nemen. Ieder fietser, auto- mobilist, motorist en voetganger, die zich door de plaats te bewegen heeft, weet bij onder- vinding hoe gevaarlijk het is zich b.v. langs de Westkade te begeven op de uren, dat de fabrieken haar hekken hetzij voor toegang, hetzij voor het verlaten van het werk open stellen. Tot nu toe is dit alles nog steeds gunstig verloopen. Maar het wordt voortdurend druk- ker binnen de kom, ergo steeds gevaarlijker. Teneinde het ddnrichtings-verkeer te kunnen invoeren schijnt nu bij Waterstaat het plan te bestaan over den ouden kanaalarm twee brug- gen te bouwen, waarvan 6dn zou komen te liggen aan de noordzijde, de andere aan de zuidzijde van de gemeentekom, de eene ter hoogte van Stevensbosch, de andere van den Stationsweg. Het verkeer uit de riohtingen Selzaete en Ter Neuzen zou dan aan weers- zijden van den ouden kanaalarm geleid worden terwijl de Oude Brug buiten werking zou worden gesteld. Metingen en onderzoekingen zijn in vollen gang. We zullen nu de eind- resultaten van een en ander geduldig af- wachten. le kiasse B. IJzendijke 14 11 1 2 37—17 23 Breskens 13 9 1 3 40—20 16 Hoofdplaat 14 8 1 5 42—26 IT Sluiskil 13 7 1 5 29—23 15 Sluis 13 5 1 7 19—29 11 Stoppeldijk 13 4 1 8 23—32 9 STEEN 14 3 1 10 2248 7 Hontenisse 12 2 1 8 18—33 5 2e kiasse B. Temeuzen III 7 7 349 14 ONW 7 4 1 2 13—10 9 Axel H 8 4 1 3 36—22 9 Scheldestr. 8 1 1 6 16—29 i Westdorpe 8 1 1 6 9—38 3 ONWTerneuzen in ongeldig verklaard (wordt niet meer gespeeld). 2e kiasse E. IJzendijke II 10 7 3 25—17 14 Breskens n 9 6 1 2 25—12 13 Z.-Vl. Boys 10 4 2 4 29—22 10 Biervliet 10 5 5 26—22 10 Hoogew. Boys 9 2 2 5 14—31 6 Hoofdplaat II 10 2 1 7 13—28 6 3e kiasse B. Tern. Boys 14 10 4 61—26 20 BKVV 14 10 4 65—41 20 Temeuzen IV 10 9 1 56—14 18 Scheldestr. II 12 7 5 41—33 14 Sluiskil II 15 7 8 35—40 14 STEEN H 9 3 1 5 18—30 7 ONW II 13 3 1 9 20—41 7 Stopp. II 11 3 1 7 13—49 5 Westdorpe II 12 1 1 10 21—58 S Stoppeldijk n twee winstpunten in mtn- dering wegens niet opkomen. JAARVERGADERING DER ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALnci- ONDERZOEK. Zaterdag 29 April j.l. hield te Middelburg j op STEEN achter. de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder- zoek haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek een batig saldo in kas te zijn van 78,54. Het aantal der gewone leden bedraagt 102, dat der leden-begunstigers 19. Als belang- s tell en den werkten bovendien mede aan het invullen der dialectenlijsten 46 personen, onder wie 20 leerlingeu van de R. H. B. scholen te Middelburg, Goes, Zierikzee en Middelhamis. Dit jaar verschenen 6 dialectlijsten, waar- door gecontroleerd werden 730 woorden en uitdrukkingen. De controle is gevorderd tot in de letter G, waarvan waarsdhijtnlijk nog twee lijsten (pl.m. 200 woorden) zullen uit- komen. Het aantal antwoorden is nog stij- gende. Alle deelen van Zeeland, evenals Goeree en Overflakkee zijn voldoende ver- tegenwoordigdeenige toename en correspon- deniten in Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen (O. en W. deel) ware nog gewenscht. Van de rubriek Vragen en Wenschen in het Vereenigingsnieuws werd werd gergegeld ge bruik gemaakt door belangstellenden in en buiten de vereeniging tot het verkrijgen van inlichtingen op philologisch gebied. Contact met andere centra van dialectonderzoek, o.a. met het Centraal Bureau voor Nederlandsche en Friesche dialecten, bleef gehandhaafd. Bij de periodieke bestuursverkeizing werden benoemd: de heeren L. A. Dieleman te Hoek (bij Ter Neuzen), drs. P. J. Meertens, Asn- ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le kiasse B. Voor deze kiasse had maar 6dn wedstrijd plaats, n.l. HontenisseSluis. Dank zij het zeer lauwe spel van Sluis, kon de thuisclub de overwinnlng behalen (32). Intusschen zqn deze punten voor Hontenisse zeer kost- baar. Met twee wedstrijden minder gespeeld, staat deze vereeniging thans nog twee punten 2e kiasse B. Hier had de ontmoeting plaats tusschen Temeuzen IH en Westdorpe. Ook deze wed strijd werd door Terneuzen op overtuigende wijze gewonnen (51)Het elftal van Ter neuzen is aldus op fraaie wijze kampioen. Voor de laatste plaats moet thans een be- slissingswedstrijd gespeeld worden tusschen Scheldestrrjders en Westdorpe. 2e kiasse E. De beslissing omtrent het kampioenschap is nog niet gevallen. IJzendijke II, dat Biervldet te gast had, moest met 12 de punten afstaan en Bres- kens n won met 21 van de Z.-Vl. Boys. Hierdoor is de kans voor het elftal van IJzen dijke heel wat verminderd en moet zij afwach- ten wat Breskens in haar laatsten wedstrijd zal doen. Tenslotte werd nog gespeeld de wedstrijd Hoogew. BoysHoofdplaat H Hoogew. Boys stelde zich door een 21 overwmning veilig, en wordt de laatste plaats thans definitief door Hoofdplaat n bezet. 3e kiasse B. De Tern. Boys, bij de hekkesluiters op be- zoek, behaalden een 93 overwinning. Stoppeldijk H, dat den strijd aanbond tegen STEEN n, bleef met 40 de meerdere. Door deze overwinning hebben de Stoppeldrjksche reserves hun positie iets verbeterd. Zondag gaf de duivenmaatschappq „De Vrede" te Sas van Gent, een prijsvlucht uit Arras, waaraan 223 duiven deelnamen. De prrjzen werden gewonnen door: 1, 23, G. Marchand; 2, 22, 28, 72, A. Geir- naert; 6, 33, H. Dierick; 8, R. Geimaerdt; 0, A. Scheffer; 10, C. van Putte; 11, 32, 71, G. fnghels; 12, 26, J. Vermoet; 13, 45, Fr. ran Acker; 14, D. Winne; 18, E. v. d. Putte; 19, 38, 41, 55, F. Jacobs; 20, 48, 50, 73, J. de Groff, 21, 30, 64, A. Remery; 25, 40, P. de Nocker; 29, 37, 57, Fr. Renique; 31, C. Be- geqn; 34, 66, A. Claegssens; 36, 39, A Mar- quinie; 42, R. van Ham; 43, M. Meuleman; 44, 46, 52, H. Scbeffer; 49, G. Hoefmans; 54, H. Janssens; 56, Jos. Renique; 58, 59, V. Gijsels; 60, G. van Ham; 62, 70, 75, J. ran Acker; 63, Fl. de la Ruelle; 65, A. Fermont; 67, B. Vergauwen; 69, J. Konings; 74, L. r. d. Velde, alien te Sas van Gent; 3, 47, P. Roe- giers; 4, 7, 16, 53, J. van der Heijden; 17, G. Verschelden; 27, C. Dhooge; 35, 51, 68, C. Kersbulck, alien te Westdorpe; 5, P. de Maee- schalck; 24, E. Neijt, beiden Zandstraat; 16, P. Fermont; 61, A. Lafort, beiden Sluisldl. De duiven werden gelost 8.15 uur. Wind: Zuid-West. Snelheid: le 1329,5 M„ 75e 1258.3 M. per minuut. POLITIERECIITER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 2 Mei 1933. De volgende zaken werden behandeld: E. S. P., echtgenoote van R. A. M. R., oud 31 j., zonder beroep te Philippine, werd rer- dacht dat zij op 15 Maart 1933 te Philippine F. P. Beghein een slag in het aangezicht heeft gegeven. Eisch: 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraakidem. A. Z., oud 23 j., koopman te Axel, werd be- klaagd dat hij op 13 Maart j.l. te Zuiddorpe zich met geweld heeft verzet tegen den Rijks- veldwachter Van der Zande, toen deze hem ter zake van een vermoedelijke overtredlng van de Motor- en Rijwielwet opbracht, en wegens beleediging van dien ambtenaar. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf en /2S boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. M. M. de C., huisvrouw van P. F. de S., oud 28 j., zonder beroep te Koewacht, werd ten laste gelegd, dat zij op 1 Maart 1933 onder Koewacht Louise de Block heeft beleedigd. •Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraakidem. J. A. H., oud 34 j., varensgezel te Ter Neu zen, wdrd verdacht dat hij op 6 October 1932 te Ter Neuzen Cornelia Dooms een schop heeft gegeven. Deze zaak werd uitgesteld. J. P. F. D., oud 31 j., waterklerk te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij in den nacht van 25 op 26 Maart 1933 te Ter Neuzen H. A. R. de Merjer heeft beleedigd. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. - Uitspraak: /10 boete of 5 dagen hechtenis. P. C. den D., oud 29 j., waterklerk te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij in den nacht van 25 op 26 Maart 1933 te Ter Neuzen H. A. R. de Meijer heeft beleedigd. Eisch: f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: /10 boete of 5 dagen hechtenis. E. J. van G., huisvrouw van F. P. de B., oud 24 j., zonder beroep te Hulst, werd verdacht dat zij op 26 Maart 1933 te Hulst Anna van Giesen heeft beleedigd. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. K. R. van D., oud 30 j., arbeider te Clinge, werd beklaagd dat hij op 26 Maart j.l. te Clinge den Rijksveldwachter Van Schaik, die surveillancediensten verrichtte, heeft belee digd. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakidem. G. J., oud 27 j., chauffeur te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 15 Maart 193S te Sluiskil Jan de Smidt een slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. E. A. B., oud 22 j., werkman te Hulst, werd verdacht dat hij in Maart 1933 te St. Jansteen een hoeveelheid steenkolen, toebehoorende aan Camiel Verwilligen, en welke kolen h(j moest afleveren, heeft verduisterd. Eisch: f 25 boete of 10 dagen hechtenia Uitspraak: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. R. G. B., oud 19 j., landbouwer te Philip pine, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Maart 1933 te Philippine A. L. Taalman met een hooivork op zijn arm heeft gestagen. Eisch: /50 boete of 20 dagen hechtenia Uitspraakidem. A. L. T., oud 18 j., arbeider te Philippine, werd verdacht dat hij op 1 Maart 1933 te Phi lippine Remi Barb£ een stomp in het aange zicht en schoppen tegen zrjn beenen heeft ge geven. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. J. oud 22 j., arbeider te Oostburg, werd verdacht dat bij in Februari of Maart j.l. te Oostburg een aantal planken, toebehoorende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2