ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Hoe werki ASPIRIN ASPIRIN de wereld No. 8985 WOENSDAG 3 MEI 1933 73e Jaargang, BINHENLAND FEUILLETON BVITENLAHS VRACHTVERDEELING IN BINNEN- SCHEEPVAART. «\*C OeC Gee° ARONNEMEXTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Fimia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TMLEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer /0,20. KLEKNE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicWs worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI-JDAGAVOND. OPNEMING VAN WEGEN EN VOETPADEN. Burgemeester en Wethoudars van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat te beglmnen op 15 Mei a.s. vanwage de ge- meente eene algemeene opneming zal worden geihouden van de wegen en voetpaden met de kwnstwerken. "Per Neuzen, den 1 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DR. COLIJN KA BIN ETSFORM VTEI R. De Koningin heeft gistermorgen den minis ter ran staat, dr. H. Colijn, ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een parle- mentair kabinet. Dr. H. Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. De Tjjd (r.k.) voegt aan het benicht over de opdracht aan dr. Colijn het volgende toe: Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver- nemen, zal de heer Colijn zjjn medewerkers aanvankelijk alleen zoeken bij de rechtsche partjjen en wel op een nationaal program, ge- baneerd op de vier bekende punten, welke hjj to zijn verkiezingsrede herhaaldelijk naar voren heeft gebracht. Met een dergelijk program zou de heer Coign vertrouwen in de Kamer een grootere meerderheid te verkrijgen, dan enkel die, welke gevormd wordt door de partijen, waar- uif hij zjjn kabinet zou hebben samengesteld. HET TWEEDE KAMERLID SNEEVLIET. Mr. dr. Benno J. Stokvis heeft bij het Ge- nechtshof namens den heer Sneevliet, die wegens opruiing door de rechtbank te Am sterdam is veroordeeld tot vijf maanden ge- mngenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en die van dit vonnis in hooger be- roep is gegaan een verzoek tot invrijheid- sfcening ingediend. Het verzoek is o.m. gegrond op het feit, dat de heer Sneevliet bij de op 26 April gehouden verkiezing tot lid van de Tweede Kamer is gekozen en zich nu gedrongen voelt zijn plich- tan als Kaimerlid te vervullen. CONFLIST BIJ DE K.L.M. Naar Vaz Dias meldt, hebben de leden van de Nederlandsche vereeniging van verkeers- ▼Megers, waarvan alle piloten van de K.L.M. op twee na lid zijn, in een Maandag gehou- de» vergadering unaniem besloten, met in- gang van 1 Juli ontslag te nemen aJs vlieg- taiglbestuurder van de K.LJI. UITVOER VAIN WOOL NAAR DUITSCHLAND. De commissie inzake de contingenteering •wan fruit en groenten maakt bekend, dat zjj in verband met het tusschen Nederland en Dnltschland gesloten verdrag door den minis ter van Economische Zaken en Arbeid is be- last met de afgifte van certificaten voor den iavoer in Duitschland van roode, witte en sa- voyekool van 10 Mei a.s. af. Deze certificaten zullen dienst doen bjj de Utaltsch douane als bewijs, dat op de door doze certificaten gedekte partijen het ver- iaagde invoerrecht van kracht is; voor witte IkjoI bedraagt dit verlaagde recht M. 4 en door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden. S»J (Vervolg.) „Nee", zei Granby bepaald geagiteerd. „Dat gaat natuurlijk niet Ik heb niet eraan gedacbt „Integendeel", zei Helmuth met iets van Wedvermaak bekeek hij het opgewonden ge- aicht van Granby, ,,'t plan is juist uitstekend. Dan is de brief morgenochtend vroeg op zijn jrtaats van bestemming. Word ik dan gear- resteerd wat ik niet hoop, maar je kunt nooit weten dan kan ik mijn onschuld wat t geval Jules betreft, gemakkelijk bewijzen. Dat hebben we keurig voor elkaar. En zoo ganw ik dan weer op vrije voeten ben, ga ik naar mijn vrienden terug. Ondertusschen heb ben zjj dan de noodige maatregelen genomen". ,,d'i, ja", hakkelde Granby. ,,Maar u ver- geet Miss Hazelrig. Als u niet om twaalf uur terug bent Helmuth glimlachte. „"t Spijt me zeer, kolonel. Maar na uw on- ■werstandige daad het erin mengen van de politie sta ik wat dat betreft machteloos. Als uiw verhaal waar is als ik op weg naar het hoofdkwartier gearresteerd word wel, dan zal Miss Hazelrig 't gelag moeten betalen. Daar bent u met uw eeuwige bemoei- sacht de schuld van." Granby schoof op zijn stoel heen en weer. „Maar ze wordt toch zeker niet midden in den nacht naar Buenos Ayres getranspor- teerd?" vroeg hij. „Nee, dat niet. Maar de toebereidselen zjjn to handen van Senor de Castro. Hij is nogal gevoelig voor vrouwelijk schoon. Wie weet tegen den tijd, dat ze getransporteerd kan worden, is hij misschien zoo aan haar ge- voor roode en savoyekool M. 6 pqr 100 K.G., terwrjl het autonome recht voor alle koolsoor- ten M. 8 is. Nederlandsche exporteurs, die in de maand Mei van 1932 bovengenoemde koolsoorten voor eigen rekening naar Duitschland hebben uitgevoerd, kunnen voor de toewrjzmg der certificaten in aanmerking komen. Zij behoo- ren daartoe uiterlijk 5 Mei a.s. een opgave van de door hen verzonden soorten en hoe- veelheden kool in te dienen bij den secretaris der commissie, mr. L. Niemoller, Javastraat 80, 's Gravenhage, tel. 112128. t Het Comit§ inzake de evenredige vracht- verdeeling in de binnenscheepvaart heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin het op verwerping van het regeeringsontwerp inzake evenredige vrachtverdeeling aan- dringt. In het adres worden de verschillende argumenten, die ook in de Kamers tegen het ontwerp te berde zj'in gebracht, herhaald, 1 terwrjl tevens wordt nagegaan welk stand- 1 punt de minister heeft ingenomen. In het adres wordt er op gewezen, dat ook van re- geeringszjjde geen groot voordeel van econo- mischen aard wordt verwacht. Hoe de vrach- tencommissies afvloeiing van thansporten 1 naar het vervoer te land zullen moeten voor- komen, licht de minister niet nader toe. Dit- zelfde geldt voor de zeehavens. De vraag blijft bestaan in hoeverre het Nederlandsche be- drijfsleven nieuwe belastlng kan dragen. REGEEREVG CONTRA ZAANDAM. Met betrekking tot de gemeente-begrooting van Zaandam, welke nog niet door Ged. Sta- ten is goedgekeurd, is bij het gemeentebestuur een schrijven ingekomen van den Minister van Financien, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente toekomende uitkeering uit het gemeentefonds tot een bedrag van 150.000 wordt ingehouden. Als gevolg daar- i van hebben B. en W. Maandag een speciale vergadering gehouden. Omtrent den aard der besluiten konden vooralsnog geen nadere mededeelingen worden gedaan. i HET DANSBESLUIT. In het Staatsblad is verschenen het Kon. Besluit van 27 April, tot uitvoering van arti- kel 56, lid 2, der Drankwet. Hierin wordt bepaald, dat de burgemeester toestemming geeft tot dansen in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, in de aanhoorigheid van /oodanige localiteit of in een localiteit, welke met zoodanige binnen- huis ger.isenschap he?ft, niet dan indien vol- daan wordt aan een reeks in het Kon. besluit opgenomen voorschriften. Vooreerst zijn regelen vastgesteld voor het geval, dat het dansen geschiedt in 66n of meer localiteiten of aanhoorigheden, welke kennelijk uitsluitend of in hoofdzaak als voor het publiek toegankelijke dansgelegenheid plegen te worden gebruikt (dancings). De op- pervlakte van localiteit of aanhoorigheid moet ten minste 100 vierkante meter bedra- gen, en de ruimte, welke als dansvloer wordt gebruikt, mag niet grooter zijn dan een vier- de deel der totale vloeroppervlakte. De dans vloer mag niet meer dansparen bevatten dan hij vierkante meters groot is. De localiteit of de aanhoorigheid moet gedurende den tijd dat er publiek aanwezig is, steeds behoorlijk ver- licht en van alle kanten goed te overzien zjjn, terwijl daarin niet aanwezig mogen zijn vaste of verplaatsbare schotten, schermen, gordij- nen of andere afscheidtngen, hooger dan 1,25 M. van den vloer af gemeten, die van de zaal een deel afzonderen. Vblledig van elkaar ge- scheiden toiletgelegenheden voor mannen en voor vrouwen afzonderlrjk moeten aanwezig zrjn. De toegang naar de toiletgelegenheden voor mannen en die naar de toiletgelegenheden voor vrouwen moeten geheel gescheiden zijn. Fersonen beneden achttien jaar mogen gedu rende den tijd, dat er gedanst wordt of ge- legenheid tot dansen wordt gegeven, niet aanwezig zijn, en evenmin mogen aanwezig zijn gemaskerde pe-sonen of personen van verdachte zeden of die zich als zoodanig voor- doen. Vrouwelijke personen, niet behoorende tot de bezoekers van de inrichting, mogen ge durende den danstijd in de dansinrichting uit sluitend werkzaam worden gesteld in het buf fet, voor den verkoop van plaatsbewijzen en voor het toezieht houden in garderobes en toiletten. Het dansen moet geleid worden door een daartoe door den burgemeester geschikt geacht persoon. Voorts bevat het besluit regelen voor het geval, dat het damju geschiedt An een of meer voor het publiek toegankelijke localitei ten of aanhoorigheden, welke plegen te wor- Als kabels, zorgvuldig door beschermend weefsel omhuld, door- kruisen de zenuwen ons lichaam. Elke beschadiging van de -gdU" .isolaiie-laag', bijv. door een gevatte koude, leidt tof een ont- sfeking en maakt de zenuw bovendien zeer gevoelig, zoodat hevige pijnen opireden. Reeds de minste of geringste bewe- ging van de spieren in het gebied der onvoldoende beschermde zenuw is dan pijnlijk. Aspirin-tabletten zorgen voor een snelle verwijdering van de vergiften, die deze ontsteking veroorzaken en oefenen bo vendien een regelenden invloed uit op den bloedsomloop. Snel verdwijnen de pijnen, en de ontsteking geneest dienten- gevolge spoedig. Alleen van een volkomen zuiver, onsdiadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ctj. (Ing. Med.) hecht, dat htij niet meer zonder haar kan." Granbv's handen omgrepen krampachtig den rand van de tafel. Hij stand half van zijn stoel op en 66n oogenblik was ik bang dat hij de roi, die hij zoo goed speelde, zou vergeten, Maar met bewonderenswaardige zelfbeheer- sching wist hij zich in te houden. „Herr von Arting," zei hij waardig. „Ik heb u gewaarschuwd voor het gevaar, dat u dreigt. Met het oog hierop vind ik het niet meer dan ihillij>k „U heeft me gewaarschuwd als die waar- scfhuwing tenminste te goeder trouw is om een volkomen ego'iste reden," was het ant- woord van den dwerg. „Ik zal den brief pos- ten wees daar maar niet bang voor. En wel bedankt voor uw goeden raad." Een poos bleef het stil. Helmuth dronk zijn glas wijn uit en stond op. Een oogenblik ibleef hij met een verfijnd wreeden glimlach, die, zonderling genoeg, zr'Jn gezicht opvallend mooi maakte, op Granby staan neerkijken. Den brief, dien hij van Granby gekregen had. draaide hij tusschen zijn vingers am en om. Dan keek hij naar het raam van het wijnhuis Ik volgde zijn iblik. In het onzekere Licht van een flikkerende straatlantaren zag ik, tegen den trottoirband van het volgestapelde mid- destuk van het plein, een hel-groene brieven- bus. „Daar staat onze iboodschappen-looper," zei Helmuth. Onder het spreken keerde hij zich om en wenkte den waard. De man kwam vragen wat er van zijn dienst was en bracht even later inkt en vloeipapier. Graniby zat stil voor zich uit te kijken. Het was of alle veohtlust opeens in hem weggezonken was. ,,Blijf zoo zitten, kolonel," zei de stem van Helmuth. „U mag u niet bewegen niet voor ik het adres geschreven heb."' Hij, was aan een tafeltje vlak bij de deur gaan zitten. Ik hoorde het krassen van een niet bepaald nieuwe pen over grof papier en den lichten slag van zjjn vuist, waarmee hij het vloei stijf aandrukte. Daama kwam hij weer naar ons toe. ,rHoudt u nog vol, dat ik kans loop ge arresteerd te worden, kolonel Granby?" vroeg hij. „Ik heb niets aan hetgeen ik gezegd heb, toe te voegen," zei Granby, „)behalve dit!" Meteen sprong hij van zijn stoel op. ,Waag het niet een haar van Miss Hazelrig's hoofd te krenken! Waag het niet!" Granby had opeens een gedaanteverwisse- ling ondergaan zijn oogen flikkerden on- rustig, zijn stem klonk onzeker, de vuist die hij dreigend naar den dwerg uitstak, trilde. lie begreep niet hoe ik het had. Het was niets voor Granby om zich driftig te maken en dan op te spelen. Voor het oogenblik was hij, om de een of andere reden, al zijn gewone be- heersching en sang froid kwijt. Helmuth keek hem met nauw verholen min- achting aan. „Miss Hazelrig blijft wie ze is als ik op tijd terug ben. Dan kan ik mijn vrienden de verzekering geven, dat ze den volgenden mor- gen den brief krijgen. Maar ja als ik ge arresteerd word, dan is alle verantwoordelijk- heid verder van me af. Heeren, ik wensoh u goeden avend!" Onder het spreken was hij naar de deur ge- loopen. Daar bleef hi;! Staan en maakte een buiging, zoo zwierig, dat zijn wijde zwarte cape opbolde, of de wind eronder zat. Daama zette hij met een zwaai zijn zwarten flambard op en ging het wijnhuis uit. Op hetzelfde oogenblik voelde ik den greep van Granby's vingers dwingend om mijn pols. ,,Kijk daar!" zei hij. Zijn stem klonk beheerscht en triomfantelr'k. Ik keek. Door het niet zeer- zindelijke raam zag ik Helmuth op de helgroene brieivenbus afwan- delen. Het ongelrjke glas verwrong zijn zon derling gevormd figuur tot iets monster- achtigs leelijks. 't Was of bij een reeks lach- spiegels langs liep. Hij was geen twin tig meter meer van de bus af, toen ik twee donkere gedaanten, ieder van een anderen kant, op hem zag toeschieten. Helmuth merkte niet dat er onraad dreigde, vddr zij vlakbij waren. Toen hoorde hij) blijk- baar iets bijzonders aan de vlugge voetstappen achter hem, want opeens ibleef hij stilstaan en keerde zich om. Het licht van de straat lantaren bescheen zijn fijnbesneden, bleek ge zicht. De twee mannen waren nu bij hem. Ze den gebruikt voor het houden van tooneel-, muziek-, zang-, dans- en dergelijke uitvoerin- gen, van bijeenkomsten of van partijen. Hier- voor geldt o.m. een deel van de repelen, vast gesteld voor dancings. Echter wordt ten deze voor personen beneden achttien jaar geeischt het geleide van een voor hem verantwoorde- lijk meerderjarig persoon. Aan personen be neden achttien jaar mogen voorts geen alco- holhoudende dranken worden verkocht of ver- strekt. Soortgelijke bepalingen somt het besluit vervolgens op voor het geval, dat het dansen geschiedt in besloten kring, in dancings en gebouwen voor uitvoeringen. Ook hier wordt voor personen beneden achttien jaar het ge leide van een meerderjarige geeischt. Dit laatste is niet het geval met betrekking tot het dansen in een inrichting voor dans- onderwijs. Wel geldt ook hier de bepaling, dat er geen alcoholhoudende dranken mogen wor den verkocht of verstrekt aan wie jonger dan achttien jaar zrjn. Het dansen moet worden geleid door een door den burgemeester ge schikt geacht dansleeraar. Voorts zijn eenige regelen gesteld voor het dansen in een restaurant tijdens het gebruik van de maaltijden (diner-dansant en souper- dansant). Hierbij is o.m. bepaald, dat gedu rende den dansstijd in de localiteiten als be zoekers slechts mogen worden toegelaten de- genene die aan de maaltijden deelnemen. Verder bevat het besluit regelen voor het geval, dat het dansen slechts op enkele dagen van het jaar pleegt te geschieden bij gelegen- heid van het camaval, de kermis of een ander volksfeest, en ten slotte voor het geval dat het dansen geschiedt in een open aanhoorig heid van een localiteit, in 6dn der vorige ru- brieken genoemd. Van bepaalde, in het Kon. besluit opgesom- de voorwaarden kan, op schriftelijk verzoek van den vergunning- of verlofhouder, onthef- fing worden verleend door den inspecteur van de volksgezondheid, belast met de zaken, ra- kende de drankbestrrjding. Tegen weigering van ontheffing kan de verzoeker in beroep komen bij den minister. Het besluit treedt in werking met ingang van 1 Juni a.s. HITLER HEEFT GESPROKEN. Het heeft ons, schrijft de N. R. Crt., een gelukkig denkbeeld geleken van de Duitsche regeering, zich meester te maken van den len Med voor het nationaal-socialistisch feest van den arbeid. Het scheen ocis verwant met een symibolische handeling die aan het begin van de nationaal-socialistische actie staat: het plaatsen van haar swastika in de roode vlag. Bewust of onbewust heeft zij het voorbeeld ter harte genomen van alle triomfeerende, wereldveroverende godsdiensten, die oude feesten en symboolen niet afschaften maar er hun eigen beteekenis en inhoud aan gaven. Propagandistasch was hetgeen Maandag te Berlijn is gebeurd, grootsch gedacbt; groot' sciher dan de afschaffitig van het Meifeest en het verleggen van de huldiging van den arbeid naar een amderen dag geweest zou zjjn. Gelukkig was ook de gedachte oip het top- punt van die feestviering, ten aanhoore van een zoo groot mogelijke menigte het eerste gedeelte van heft machtige en nieuwe oecono- misehe plan te onthullen dat Duitschland in vier jaren zrjn oude welvaart zal teruggeven. Een kwart jaar is Hitler nu aan het bewind, droegen de donker-blauwe uniformen en de platte petten van de Madridsche politie. TWAALFDE HOOPDSTUK. Ik sla een agent knock-out. „Ga mee," fluisterde Granby me toe. Meteen liep hij, quasi gewoon, het cafd door. Ik ging hem achterna, overbluft door zoo'n verrassende front-verandering. Het ergste wat er kon gelbeuren was gebeurd, Helmuth von Arting was gearresteerd. Het eerste ge volg daarvan was dat hij niet op het afge- sproken uur in het hoofdkwiartier terug' kon zijih. En het tweede, dat de Spaansche politie binnen een kwartier heel wat meer van de bewuste ontdekking zou weten, dan Graniby mij ooit waardig gekeurd had te vertellen. En intusschen deed Graniby, of hij een lot uit de loterij had getrokken! De vloer lag vol zaagsel je hoorde onze voetstappen gewoonweg niet. Aan een tafeltje vlak bij de deur zaten een stuk of wat boeren. Een ervan at kippe-ragout uit een aarden pot, dien hij tusschen zjjn knieen hield. Toen we ons langs hen heen drongen, keken ze onver- schillig naar ons. Granby was de straat al op. DadeJijk sloeg hjj naar links af en liep in looppas langs het trottoir verder. „Geen vragen doen, asjeblieft!" beet hjj me toe, toen ik naast hem opdook. ,,De dwerg Hildebrand is gearresteerd. Wij; zjjn vrienden van hem. En we gaan hem uit de klauwen der gerechtigheid verlossen." Helmuth gedroeg zich niet als een voorbeel- dige gevangene. Er had zich al een haag nieuwsgierigen om hem en zjjn twee cipiers gevormd en van alle kanten schoten kijkgrage ibuurtbewoners toe. De twee agenten drongen hem voort naar een taxi die een eind verderop stond te wachten, maar hjj bood hardnekkig tegenstand. Het geheele kluwen praatte tegelijk ook de politie-agenten lieten zich niet onbetuigd. Het gevolg was een tooneeltje, dat me deed demken aan een kraaienkolonie die oproerig over artikel zooveel van de vogel wet debatteert. Eindelijk was de wachtende taxi bereikt. De chauffeur had blijkbaar de noodige bevelen en er was reeds reden op de verkondiging van de eerste opbouwende daden met zeker onge- duld te wachten. Destructie, daden die het aanzien van het Duitsche volk in de heele wereld wellicht universeeler dan ooit te voren hebben geschokt, zrjn nu genoeg waargenomen. Naar kalme Duitschers ons herhaaldeljjk mededeelden zouden dit slechts „bijproducten" zijn van de revohitie, die tot hoofdtaak heeft Duitschland uit zijn moreele en materieele ellende te verlossen. Wat men ook van deze bijproducten mcge denken, zij mochten voor ons niet het complete tafereel vormen van de nationaal-socialistische revolutie. Zij konden een dikke vlek vormen op een voor het overige groot werk van opheffing en herstel, een gruwelijk intermezzo weliswaar, maar, naar wij altijd nog durven hopen, toch niet meer dan een booze droom waaruit het Duitsche Volk weldra zal ontwaken. Het ongeduld maakte onze verwachtingen des te hooger gespannen. Zooals de nationaal- socialisten hun plan tot het veroveren van de macht te voren klaar hadden voor het geval zjj een kans kregen, en zooals de tactiek voor het onderdrukken en vemietigen van alle tegenstanders en gehaten met nog in geen revolutie vertoonde stelselmatigheid te voren opgesteld bleek, zoo mocht men ook verwach ten dat zijl zich denkbeelden hadden gevormd omtrent hetgeen gedaan moest worden ter vervulling van de beloften waarop de predi- king van hun leer in hoofdzaak had berust. Dat zjj niet overhaast met hun plannen voor den dag kwamen leek op bezinning en een grootsch opzet. Daarom hebben wjj de ver- klaring van Hitler op 1 Mei met eerljjke ver- wachting tegemoet gezien; weliswaar niet in de verwachting van een werkeljjk afdoend recapt, maar in ieder geval van merkwaardige, diep doordachte, en ten goede of ten kwade diep ingrijpende maatregelen. Wij hebben bij het vememen van hetgeen Hitler heeft gezegd onze ooren, en daama nog eens onze oogen niet geloofd. De bestrijding van de werkloosheid in werkeljjke daden zal voor het eerste jaar bestaan in het aanleggen. van wegen en andere openbare werken op groote schaal, en in een oproep aan het Duit sche Volk om de uit armoede verwaarloosde huizen te laten herstellen en opknappen. Dat is het eenige positieve Wat wjj vemomen hebben. Verder bleef het bjj algemeenheden. Als wjji vememen dat men dit jaar de eerste etappe wil afleggen naar een organische lei- ding van bet oeconomische leven dan klinkt dat zeer zeker als een aankondiging van de verwezenljjking van het nat. socialistisch program dat totnogtoe, blijkens de protesten van Hugentoerg en het verbod van Goering, alleen nog maar eigenmachtig door de S.A. tot een begin van uitvoering was gebracht, maar hoe die verwezeniijking eruit zal zien weten wij nog evenmin als te voren. Dat de boeren- stand gezond moet worden gemaakt hooren wij niet voor het eerst, maar hoe? ja, dat blijft nog evenzeer een geheim als te voren. Men zal actief optreden tegen de ondrageljjke last van de rente. Welke rente? Wat betee- kent dit? De heele rede was vol van nog steeds duistere aankondigingen, waarvan er een aan- gekregen, want de wagen zette zich onmid- dellijk met een serie schokken in beweging en boorde een tunnel door den pratenden en gesti- culeerenden volksoploop. Op hetzelfde oogemblik krjjschte een schorre ciaxon achter me een waarschuiwing. Ik sprong opzij. „Spring erin, kerel," zei een stem naast me Het was Granby, in zjjn „kattebak". Dade- iijk toen ik op de treeplank stond, gaf hjj gas. Het scheelde een haartje, of ik was eraf ge- vallen, maar ik hield me staande door hem krampachtig bjj zijn schouder vast te grijpen. We zwierden dwars de straat over maai kwamen, na een omweg van een meter of tien aver iets dat ze in die buurt trottoir noem- den, weer behouden midden op den weg te- recht. „Luister 's, John," zei Granby vlug. „We gaan den dwerg Hildebrand redden. Laat dat goed tot je doordringen. En als iemand dat probeert te verhinderen Graniby hield midden in zjjn zin op om een man, dien hij bjjna overreden had, uit te vloeken. „Jazei ik. „Dan sla je hem neer," maakte Graniby zijn zin af. „Hildebrand moet ten koste van alles ontsnappen. Denk er aian wiit er gebeurt, als hij: vannacht am twaalf uur niet op het hoofd kwartier terug is." Tijd om te argumenteeren was er niet we hadden zeifs geen tjjd meer om na te den ken! Gelukkig was de haag van buurtbe- woners zoo gedienstig geweest, om het trio cipiers en gevangene voor de voeten te loopen en zoo waren ze ons niet vedl voor. Maar toch was de kans, dat we ze zaudem in- halen uiterst gering. We waren in een van de oudste wijken van Madrid. De straten waren nauw en kronkelig en daarbij stonden ze aan weerszijden vol stalletjes. verlioht met wal- mende fakkels, die een fantastisch schjjnsel over de verweerde gezichten van de voerlui, Joodsche kooplui, boeren en buurtvrouwen v.derp. En die stalletjes wa,ren opgestapeld met een verhazingwekkende hoeveelheid koop- waren levensmiddelen, dranken en kleeren. Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1