De Vier Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. S. WIENER Co EXPOSITIE van BINHENLAND FEUILLETON BUITENLAND LANDBOITWBEBICHTBN, Vrijdag 28 April 1933. No. 8983 PRESIDENT VAN BRAZILIe SLACHT- OFFER VAN EEN ONGELUK. TER NEUZEN, 28 APRIL 1933. MIDDELBURG MANTELS JAPONNEN JUMPERS WOLLEN en ZIJDEN STOFFEN op Dinsdag 2 Mei te Axel in Hotel Gilijamse op Woensdag 3 Mel te Ter Neuzen in Hotel Rotterdam HOEK. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. VAN KOSTELOOZE OUDERDOMSRENTE VOOR OTJDEN VAN DAGEN. Men wijst ons van bevoegde zyde op het volgende Het geval kan zich voordoen, dat er in de financieele omstandigheden van iemand, die op 3 Dec. 1919 den leeft'rj|d van 65 jaar had bereikt of overschreden en eea aanvraag om rente als bedoeld in artikel 28 der Ouderdoms- wet 1919 indiende waarop door de Rgksver- zekeringsbank een afwijzende beslissing werd genomen, omdat hij zelf of zijn echtgenoote in de vermogensbelasting of (en) in de rijks- Inkomstenbelasting was aangeslagen naar een Inkomen van 1200 of meer, of van iemand. die op grand van den belastingaanslag geen aanvraag om rente deed, wijziging gekomen, waardoor zijn vermogen of inkomen daalde in die mate, dat hij niet langer in de vermogens- belastlng of (en) in de rijksinkomstenbelas- ting wordt aangeslagen naar een inkomen van 1200 of meer. Ingevolge artikel 33 der Ouderdomswet 1919 heeft een dergelijk persoon als nog recht op die kostelooze rente, wanneer hij aantoont, dat bjj zelf of zijn echtgenoote niet langer in de vermogensbelasting of in de rijksinkom- etenbelasting naar een inkomen van 1200 of meer is aangeslagen. Het is dan in zijn belang, dat hij zoo spoe- dlg mogelijk een aanvraag om ouderdoms- rente inzendt. Met die iadiening moet hij niet wachten, totdat de aanslagbiljetten zijn uit- gereikt of op t eventueel door hem ingediende bezwaarschrift of verzoek om ontheffing is beslist, omdat in dit geval de rente ingaat op den dag van de indiening der op de veranderde omstandigheden gegronde aanvraag. Hy kan dan later, d.w.z. zoodra hij een beslissing op zijn eventueel verzoek om ont heffing ontvangt of wel een aanslagbiljet ont- vangt beneden de in de wet genoemde grens of wel in het geheel niet meer aangeslagen worde de stukken of bewijzen, waaruit van een ander blijkt, aan den Raad van Arbeid toe- zenden. Zij, die verwachten, dat zij over het be- lastingjaar 19331934 beneden genoemde welstandsgrens zullen blijven, en ook overi- gens aan de gestelde voorwaarden voldoen, (geboren vd<5r 3 Dec. 1854) doen derhalve goed met reeds begin Mei a.s. een dergelijke rente aan te vragen. Voor verdere inlichtingen kunnen belang- hebbenden zich wenden tot de Agenten of tot het kantoor van den Raad van Arbeid. WETHOTTDER DE MIRANDA EN DE VERKIEZINGSRECLAME. De beeren F. J. Bemhard en A. F. Bruins- ma hebben de volgende schriftelijke vragen tot iburgemeester en wethouders gericht: 1. Is het B. en W. ibekend, dat in den nacht van 23 op 24 April op het trottoir voor bet huis van onzen wethouder S. Rodrigues de Miranda een verkiezingsreclame geschil- derd werd? 2. Is het B. en W. bekend, dat ondanks het feit dat de wethouder van publieke werken in de vergadering van 29 Maart 1.1. tegen het kladverbod heeft gestemd, deze reclame ver- wijderd is en zouden B. en W. kunnen mede- deelen of de verwjjdering van deze verkiezings reclame door gemeentepersoneel is geschied? 3. Kunnen B. en W. mededeelen of, toen men niet slaagde deze reclame te verwijderen, aan puiblieke werken opdracht is gegeven, de met reclame beschilderde tegels uit de straat te doen verwijderen en door andere te doen vervangen 4. Zoo deze opdracht aan publieke werken la gegeven, kunnen B. en W. dan mededeelen In opdracht van wie(n) deze verwijdering en vemieuwing heeft plaats gevonden? 6. Kunnen B. en W. nu het kladverbod ver- worpen is, goedkeuren dat de verwijdering van tegels plaats vindt, zcnder dat daarvoor an dere aanleiding bestaat, dan dat deze tegels met verkiezingsreclame versierd waren? 6. Indien deze verwijdering van de tegels uit de straat de instemming van B. en W. mocht hebben, vragen ondergeteekendea, waarom B. en W. er niet toe over zijn ge- gaan verkiezingsreclame van andersdenkenden door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden. 29) (Vervolg.) De deur ging achter hem dicht. Een twin- t)g minuten later zat ik weer in den Senaat. Be trot het slecht. De Raad had besloten, dian morgen ca middag de lang uitgesponnen grieven van de minderheden in Opper-Silezie te behandelen jeremiaden zonder eind, die de leden van dat doorluchte lichaam 66n voor 66a in de halve verdooviug deden verzinken, die het gevolg is van een te copieuse lunch en doodelijke verveling. En zoo werd het over zevenen, voor we klaar waren en had ik nog maar twtntig minuten voor ik weer op de af- gesprokca plaats voor „De Zwarte Stier" aan- wezig moest zijn. Geluncht had ik niet een glas sherry met een paar biscuits kun je geen lunch noemen en de hemel mocht weten, wanneer ik een oogenblik over zou hebben am te dineeren. Want we hadden nog geeu plan de campagne voor dien avond gemaakt en dat moest gebeuren voor vriend Helmuth ten tooneele verscheen. De taxi, die ik aanriep, bracht me in wijken van Madrid, waar ik nog nooit geweest was. In die nauwe straten leefde een andere bevol- king dan in het nieuwe deel van de stad. Meer dan vjjftig procent van het vuil,. de armoe en de zorgeloosheid van het zuiden had de mode me invasle overleefd. De mannen hadden ongeschoren, glimlachende gezichten en ze llepen voor het grootste deel in lompen; de vrouwen waren luidruchtig en levendig. Om de deuren van de smalle lage huizen speelden legers schreeuwende kinderen. Op een gegeven oogenhlik red-en we een klein pleintje op met in het midden by wjjze van voor de kerken en religieuze gebouwen te doen verwfideren 7. Kunnen B. en W. mededeelen of de kos- ten van de nieuwe bestrating ten laste van de gemeente komt, en zoo ja, of deze kosten kun nen worden verhaald op degenen op wiens ver zoek deze tegels zijn verwijderd B1JZ. VIIIJW. LANDSTORM. Gevolg gevende aan den wensch, welke bij vele oudere bijzondere vrrjwilligers bleek te bestaan, heeft de Minister van Defensie be- paald, meldt de „Nederl." dat de leeftijds- grens dergenen, die tot den Bijzonderen Vrjj- willigen Landstorm kunnen behooren, van 50 jaren werd gebracht op 55 jaren. Deze bepaling heeft echter geen terugwer- kende kracht, zoodat degenen die reeds vroe- ger wegens het bereiken van den gestelden leeftijd eervol zijn ontslagen, niet meer voor hemieuwe toetreding in aanmerking komen. VUURWERK OP I MEI. Op 1 Mei zal naar V.D. uit Berlijn meldt een ontzaglijk vuurwerk worden afgesto- ken op het Tempelhofer Feld. Ruim 50 pyro- technici zullen het vuurwerk bedienen. Bij het begin van het vuurwerk zal een uit vele honderden raketten gevormde vuurwand op- stijgen, in aansluiting waarop in reusachtige letters de woorden „Dag van den Duitschen Arbeid" zullen ontbranden, waarboven twee ineengeslagen handen. Dit beeld zal worden omlijst door duizenden bloemen van vuur. Tegelijkertijd zal de kunstvlieger Kern boven het teirrein „vuurspelen" uitvoeren. Daarop zullen dan 700 bommen van het zwaar- ste en grootste kaliber, tezamen met honder den kleinere stukken vuurwerk, worden afge- stokea. Dan zal uit een hoogte van 10 M. een zilveren waterval van licht neerdalen, weder- om gevolgd door honderden bommen, waarop tot slot duizenden ..kanonschoten" zullen volgen. De leiding van dit vuurwerk berust by de Berlijnsche „Kunstfeuerwerke". Alle vuur- werkfirma's zullen er overigens aan meewer- ken. De kosten van deze vuurfeestelijlkheid worden bestreden met de opbrengst der toe- gangsbewvjzen voor de tribune. Reuter berioht uit Rio de Janeiro, dat toen de president van de republiek, Dr. Getulio Vargas, zich per auto naar de hoofdstad terug begaf, vergezeld van zijn vrouw en zoon en een militairen attach^, hij het slachtoffer werd van een ongeluk. Onderweg raakte een steen van de helling los, die op den wagen viel. De militaire attach^ werd gedood, de president en z'rjn vrouw werden gewond. Hun toestand is be- vredigend. LUXOR-THEATER. „Moeder". Deze week staat op het programma van het Luxor-Theater een filmwerk, dat op treffende wijze door regisseur King is uitgewerkt. Het is de aangrijpende film met Mea March, Sally Eilers en James Dunn, „Moeder". Het is een verhaal dat oud is en toch steeds nieuw blijft, Moeder is oud en afgewerkt, en op de lief- dad-igheid van haar kinderen aangewezen, die haar in het armenhuis stoppen, een motief dat op werkelijk onvergetelrjke wijze is uitge werkt. De hoofdvertolkers geven sterk spel te zien en te hoorea en het scenario wekt bij het publiek gevoelens wakker van het zuiver- ste soort. Fox-film heeft met deze film zoo- wel in binnen als buitenland veel succes be- haald en een dankbaar publiek getrokken. De Chineesche Speurhond". jrDe Chineesche Speurhond" is een detec- tieve film van het goede soort, spaonend tot het einde toe. Zij is vooral geslaagd door het spel van Warner Oland, die van den Chinee- schen speurder tusschen al deze verdachten een prachtig type heeft gemaakt. Zijn flegma, zijn gevulde figuur, z'r®. slim knipperen met de oogea, zijn grappig „Thank you so much", alles kostelijk om te zien. En juist, versiering een opstapeling in lange rijen van de heterogeenste koopwaren vruchten, blikjes, rollen goed en al de vodden en dingen. die door menschen gekocht worden. Hier en daar twinkeldea al de eerste lichtjes hoofd- zakelijk in de cafe's rondom het pleintje en in de stalletjes met vruchten en oranje- bloesemwater. De taxi draaide naar links af en hield met een schok voor een laag wijnhuis stil. Boven de deur prijkte de kop van eea zwarten stier met gekroonde hooms en, eronder, schuin over elkaar, een paar nogal vervuilde bande- rillos. Ik stapte uit, betaalde den chauffeur en ging naar binn-en, De gelagkamer was wel donker, maar heel zindelrjk, met een met zaagsel bestrooiden vloer en een aantal houten tafeltjes en stoel- tjes. De muren waren versierd met afbeel- dingen van beroemde toreadors, die den een of anderen beroemden stoot demonstreerden een veronica of een goed geplaatste estocade. Granby zat in den hoek tegenover de deur, Ik ging naar hem toe en liet me, moe, op een stoel vlak naast hem neervallen. „Ziezoo", zei h(j. „Nu kunnen we aan het plennen-maken gaan". Een plannen makende Granby Is gewoon- lijk een van de energiekste personen, die je je voor kunt stellen. Maar dezen keer was er van energie niet veel te bespeuren. Zijn ge- zicht stond strak. Hij zag er bijna oud uit. Ik begreep, wat de reden daarvan was. In een opwelling van' medevoelen, legde ik onder tafel mijn hand op zijn knie. „'t Komt wel weer in orde, ouwe jengen", troostte ik hem. „Binnen vier en twintig uur hebben we haar weer, veilig en wel, hier terug". Hij werd bloedrcod tot achter tzijn ooren en om zijn verlegenheid te verbergen dronk hij zijn glas in 66a teug uit. ..Luister, John!" begon h'j, „ik heb erover nagedacht en ik geloof wel, dat ik weet, hoe deze zaak aangepakt moet worden. Laat 't praten dus aan mij over. En argumenteer niet, want ik heb al de grootste moeite met Hazel rig gehad. Die wou met slaande trom en vliegendo vaandels hierop aftrekken Ook aan huis te ontbieden De allerlaatste Wouveaute's (Ingcz. Med.) omdat de onverwachte ontknooping, ieder ver- dacht wordt, is het spel zoo uiterst spannend. Scotland Yard moet uit een bont gezelschap van wereldtoeristen den moordenaar van een rijken Amerikaan uitvisschen. De ontknoo ping eindigt op een schip, met Frisco in het gezicht. Er komen nog meer moordgevallen, te Nice. Zelfs een inspecteur ontsnapt er niet aan. Dan komt te Honolulu de Chineesche speurder in het spel. Hjj reist met het gezel schap aan boord mee naar San Francisco en aan boord komen dus de verknoopste ontwik- kelingein. Ieder schijnt op de een of andere wijze tot verdenking aanleiding te geven. De ontknooping men ontdekke welke ge- dachtefout hier gemaakt wordt zullen wij niet verklappen. Niet zonder gevoel voor humor tevens is de situatie van deze goed in elkaar zittende film uitgewerkt. VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altyd moe Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange trjd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar 66n middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit e6n zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes wekeu geleden Kruschen be gon te nemen, is mijn gezondheid hard voor- uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheu matiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en giste- ren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonder- lijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daar- om zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen kla- gen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden terugge- bracht tot £6n grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is <5<5n zekere, veilige weg om Uw organen regelmatig aan 't werk te houden de „kleine dagelgksche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes mine- rale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot betere werking en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en versterkenden invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levens- lust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten A 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor 66n cent per dag. Adv. CHR. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR" TER NEUZEN. Bovengenoemde Vereeniging herdacht, naar men ons me-edeelt, Woensdag jj. haar 12-jarig bestaan, en was daartoe met leden, donateurs en verdere genoodigden samengekomen in het Chr. Jeugdgebouw Emmanuel" wat daartoe feestelijk was mgericht. De Eere-Voorzitter, de heer B. N. van Dijke, aan wien de leading der vergadering was op- gedragen, sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de sleur des levens die zoo nu en d'an eens wordt verbroken om nieuwe kracht te verzamelen, zoo ook in 't vereeni- gingsleven een avond als deze. Hij wekt in- machine-geweren v66r en om den hoek 'n afdeeling tanks. Na uren praten heb ik hem eindeigk aan zijn verstand kunnen brengan, dat een dergelijke methode den boel in de war zou sturen. Helmuth komt niet hierheen zon der dat hij de noodige maatregelen genomen heeft om zija terugtocht te dekken. En dat is in dit geval gemakkelijk genoeg". Graniby's gezicht stond strak. „Je bedoelt Julia", zei ik. „Ja. Wy zijn hulpeloos, zoolang zij in hun handen is. We durven 't Helmuth niet lastig te maken we durven hem niet eens, open ly k, na te gaan. Cns probleem is dit: we moeten het adres van d-e Staalkoningen te weten zien te komen, zonder dat ze dat merken". „Maar wat ben je dan van plan?" Granby haalde een enveloppe uit z'Jn zak. „Hier heb je dien brief", zei hp „dien we van Lemesurier moesten schry'ven. Hazelrig geeft daarin kennis van zijn -besluit om de onderhandelingen met Donna Ccacepcion af te breken. En ik heb er een verklaring by'ge- voegddat we de situatie volkomen be- grgpen; dat de vier Staalkoningen ons te slim af zijn geweest; dat we cas terugtrekken; dat het voor ons vender alleen om Julia gaat. We begrijpen heb ik geschreven dat de eerste voorwaarde om Julia terug te krijgen, deze is: dat Helmuth veilig en wel naar het hoofdkwartier terugkeert en dat dit de veiligheid dus niet alleen in zijn, maar ook in ons belang is. Daarom verklaren we cas bereid, om bean op alle mogelijke manieren te helpen en „Maar hoe kan hy onze hulp noodig heb ben?" wierp Ik daartegen in. ,,H'j steekt straks den brief in zy-n zak en wandelt kalm weg." „Nee we zullen hem ervaa overtuigen, dat hy dat niet doen moet. We zullen hem aan zyn verstand brengen, dat de kans, om dien brief veilig en wel te bestemder plaatse af te leveren uiterst gering is zoo gering, dat bij onmiddeliyk naar pen en inkt zal grij- pen Greaby hield op. Hy zat naar de deur te kyken en zijn gezicht vertoonde een geheel andere uitdrukking dan even te voren. .Helmuth!" deelde hy me mee. „Tien minu- zonderheid op tot steun dezer vereeniging en meent dat donateurschap van „Excelsior" in deze dagen niet nummer 6en moet staan om te schrappen. De vereeniging bracht hiema een 4-tal liederen ten geboore, waarvan „Pinksterlied" van Stein speciaal naar voren kwam toij de uitvoering. Een jaarverslag werd daama uitgehracht door den heer Nic. Haak, secr.-penningm. der vereeniging waarin de werkzaamheden wer den geschetst. Een krachtige band tusschen directeur en leden kon by constateeren. De samenwerking der leden onderlmg wordt geprezen, ook de financieele offers die de leden dit jaar vrijj- willig afstonden. Uit het financieele gedeelte blijkt, dat de uitvoeringen nog steeds niet loonend zyn. Hy wenseht meer moreele steun der donateurs. Evenwel is er nog reden tot dankbaarheid. Hiema wordt door den directeur, den heer Aug. Eeckhout, een krachtig opwekkend woord gesproken. Nadat ook nog een afge- vaardigde het woord heeft gekregen, wordt er overgegaan tot de clou van den avond, het vroolijk familiespel in 3 bedrijven: „By ons in 't Haagie". De keuze van het dilettanten- tooneel was weer goed geweest. Wat de spelers betreft, het grootste deel waren nieu- welingen, maar uiterst goed gekozen. Als we er enkele naar voren willea halen is 't zeker de vervullers der hoofdroll'en, mynheer Sant6, 't klerkie aan't Ministerie en z'n vrouw Mien, welke goede tegenspelers aan elkaar hadden gevonden. 't Gelach in de zaal dat aanhou- dend weerklcnk, en het guile applaus eveneens aanhoudend, ibewezen de stemming van 't pu bliek. Even middemacht sloot de Eere-Voor zitter deze zeer geanimeerde vergadering. Aan de uitgang ontvingen alle aanwezigen eea verrassing! Op Maandag 1 Mei a.s., des namiddags half zes zal in de Ned. Herv. kerk alhier een her- denkingsdienst plaats hebben ter herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Wil- lem van Oranje. In dezen dienst zullen optreden de burge- meester en de beide predikanten. Voorts zal de zangvereeniging ..Crescendo" hare mede- werking verleenen. Na afloop van dezen dienst zal de muziek- vereeniging „Elk naar zijn krachten" een con cert geven op de Markt. Een ieder wordt verzocht op dien dag te vlaggen en oranje te dragen. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier zyn inlichtingen te bekomen omtrent een in deze gemeente gevonden jon- gensjas en een portemonnaie met eenige cen- ten en verder omtrent een opgevangen Oost- Indisch duifje. By gelegenheid van den geboortedag van Willem de Zwijger werd een godsdienst- oefening gehouden in de Ned. Herv. kerk, waarin de drie plaatselijke predikanten een rede uitspraken. De kerk was geheel gevuld. Des avonds 8.30 uur trok een lichtstoet van kinderen door de verschillende straten van het dorp, wat een groot aantal dorpsgenooten op de been bracht. De standaard korenmolen van den heer M. J. Geelhoedt is in slooping. Dit is de laat- ste van de vijf molens die men vroeger in deze gemeente aantrof. HOOGER BEROEPEN. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het Kantongerecht te Hulst is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij L. V., oud 58 j., bakker te St. Jansteen, wegens ten laste gelegde overtreding van de Tarwewet te St. Jansteen op 7 Juli 1932, is ontslagen van alle rechtsvervolging. Idem tegen het vonnis van den Kanton rechter te Hulst, waarby E. J. S., oud 33 j., bakker te Hulst, terzake van het niet naleven van de Tarwewet, is ontslagen van alle rechts vervolging. Idem tegen een vonnis van dien Kanton rechter, waarby F. L. v. R., oud 38 j., bakker te Hulst, is ontslagen van alle rechtsvervol ging van eene zelfde overtreding. Door A. S., 25 j., zonder beroep te Middel- burg, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middel- burg, waarby hy wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeid tot 10 boete of 10 dagen hecbtenis. ten te vroeg. Houd je taai, Johnen ver- baas je over niets, dat je me zoo dadelijk zult hoorem zeggen." Ik keek om. Helmuth had ons al gezien en kwam met zjpn eigenaardigen gang, dribbel- pasjes, roeiende sehouders en een schuin-ge- houden hoofd, op ons af. Granby stond niet op. Met een bruuske foe- weging wees hy op een stoel. Helmuth ging zitten. „Goeden avond, heeren." De dwerg Hildebraad had een vrg behoor- lijk accent. Nu kwam Granby half uit zyn stoel over- eind. „Gelukkig, dat u gekomen bent," fluisterde hy zacht. Daarbg trok hij een gezicht, of er ponden van zijn ziel afgewenteld waren. Helmuth keek hem verbaasd aan. „Natuurlijk ben Ik bier gekomen," zei hy kortaf. Granby boog zich naar hem over en keek in die houding, schichtig, naar de deur. „En heeft u geen oponthoud gehad? Heeft u niets gehoord of gezien, dat u ver- dacht voorkwam?" Helmuth staarde hem verbaasd aan. „Wat voor onzin is dat? Wat bedoelt u?" vroeg hy U;dig. „Dus," ging Granby geheimzinnig voort, „bent u or zeker van, dat u niet nagegaan bentI „Zoover ik weet niet," zei de dwerg. Granby liet zich op zijn stoel terugvallen en streek zich over het voorhoofd. ..Goddank!" zei hij zacht in zichzelf. Helmuth trok zyn stoel wat dichterby. „Waaraan heb ik die plotselinge bezorgd- heid te danken?" vroeg hy. Tegeiykertijd knikte hy tegen den kellner, die met een derde glas kwam aandragen. „Oeh natuurlijk." ging hij voort, „dat hoef ik eigent'jk niet te vragen. Ik ben de eenige schakel, die u met het mooie juffertje verbindt en het zou nogal on- aangenaam voor u zyn als die schakel by ongeluk brak „Of verloren raakte," mompelde ik. Helmuth deed, of hy me niet ho-ord-s. „Kolonel Granby," zei hy, „lk drink op onze nadere kennismaking. Mr. Baxter ken ik al tameiyk goed." KORT VERSLAG van de vergadering van het Dageiyksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 24 April 1933 te Middelburg. De vergadering stond onder leiding van Mr P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. Crisisvarkenswet. Kennis werd genomen van eene mededeeling van de contactcommissie uit de 3 centrale land- bouworganisaties, dat het aantal varkenshoudera die woigeren lid van de desbetreffende geweste- lijke varkenscentrale te worden, nog geen half procent bedragen van het totaal aantal leden dezer centrales. Het grootst aantal welgeraars kwam in Zeeland voor, waarvan de meesten in Zeeuwscb-Vlaanderen wonend. Margarineproductie. In bespreking kwam een schryven van de Friesche Maatschappy van Landbouw, gericht tot de Centrale Landbouworganisaties betref- fende de wenscheiykheid eener beperking van de margarinefabrlcage. Besloten wordt het K. N. L. C. mede te deelen, dat het bevreemdlng heeft gewekt, dat door de 3 centrale landbouworganisaties in samenwer king met de F. N. Z. nog geen eensluidend ad- vies is opgesteld over de wijze waarop eene pro- ductiebeperking van de veestapel tot stand kan komen en verzocht zal worden een commissie in te stellen die op korten termy'n een gedocumen- teerd advies hierover kan uitbrengen. Ziektewct. Met belangstelllng werd kennis genomen van een door een commissie uit de Groninger Maat schappy van Landbouw, samengesteld rapport betreffeude het wetsontwerp tot wijziging van de ziektewet. De vergadering kon zich, behoudens eenige op- merkingen, met de conclusies uit het rapport vereenigen. Tarweteelt. Daar in verband met de eischen eener goede vruchtopvolging eene uitbreiding van de tarwe teelt voor Zeeland niet wenscheljjk wordt ge- acht, werd besloten het verzoek van de Gronin ger Maatschappy van Landbouw, gericht tot het K. N. L. C. ervoor te ageeren dat de teeltbeper- king van tarwe voor 1934 wordt opgeheven, niet te steun en. Verplichte stierenkeuring. Naar aanleiding van de indiening van het eenigszins gewyzigde voorstel Wibbens om tot invoering eener verplichte stierenkeuring over te gaan, was men van meening dat het voorstel ondanks de verschillende concessies die zyn ge daan, in wezen onveranderd is gebleven. De groote principieele bezwaren tegen het voorstel Wibbens worden door deze wy'zigingen, die by de vroegere behandeling practisch al vaststonden, niet in het minst weggenomen. Besloten werd het K. N. L. C. te adviseeren, ook na de aangebrachte wyzigingen het voorstel niet over te nemen, daar het niet in het belang van de Nederlandsche veeteelt kan worden ge- acht. In een uitvoerig gedocumenteerd schryven werd dit aan het K.N.L.C. medegedeeld. Heffing straatbelasting. In verband met een ingekomen verzoek om by de Regeering stappen te doen, die kunnen leiden tot opheffing der straatbelasting in Ril- land, werd besloten dit verzoek te renvoyeeren een den Polderbond. Afzet lupinen. i Met instemming werd vemomen dat de ge- meentebesturen van Haamstede, Burgh, Renesse, adhaesie hebben betuigd aan het adres dat door de Z. L. M. inzake steun aan de iupinenteelt aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid werd verzonden. Uitvoercontrole uien. In verband met onwelwillende houding door het U. C. B. aangenomen inzake de wenschen van de landbouwers-uientelers, ten aanzien van de uitvoering der uiencontrole, werd besloten, tot het K. N. L. C. een schryven te richten, waarin zal worden gevraagd den Minister te verzoeken de uiencontrole op te dragen aan een zelfstandig lichaam, waarin met .de belangen der landbouwers-uientelers voldoende rekening wordt gehouden. Afzet blauwmaanzaad. In verband met een vraag welke uit e£n der afdeelingen is gekomen om pogingen aan te wenden gezameiyk de afzet van blauwmaanzaad ter hand te nemen, meende men, dat een vry- willige regeling gezien de ervaringen die vroeger zgn opgedaan, weinig kans van slagen biedt. Indien de machtigingswet in haar oorspronke- lijken vorm was aangenomen, zou deze de ge legenheid hebben opengesteld om regelend op te treden. Onder het spreken had Helmuth zich een glas sherry ingeschonkm en dit dronk hy nu, met een spottende bulging voor ons beiden. in 66n teug uit. Granby zat zenuwachtig om zich been te kyken. Luister 's", fluisterde by, weet u niets anders een andere lokaliteit waar we vertrouweiyk kunnen praten?" Helmuth zette zijn glas geergerd neer. „Wat heeft u?" vroeg h'j. „U doet zoo' vreemd." .Natuurlijk doe ik vreemd," zei Granby ,,'t Is bier een publieke gelegenheid. U weet het misschien niet, meneer von Arting, maar dat komen hier van u is verduiveld riskant Het gezicht van den dwerg betrok. „Wat voeren jullie in je scbild?" vroeg by met caderdrukte heftigheid. „Is dat een poging om me bang te maken of probeeren jullie me er in te laten loopen? Laat me u dit zeggen, kolonel Granby, ik ben niet hier gekomen zonder de noodige voorzorgen. My'n vriemden verwachten me voor van avond twaalf •uur terug en dat met den brief, dien u op hun verzoek geschreven hebt Als ik zonder dien brief terug kom of opgehouden word, Is een ander er de dupe van. En die ander is een jcage dame, in wie u nogal belang stelt." Granby zat lusteloos voor zich uit te kijkeo, zgn handen lagen gevouwen voor zich en zijn vingers bewogen zich zenuwachtig. ..Natuurlijk," zei hij, „ik wist dat u de noodige voorzorgen genomen had." „En?" Helmuth keek twy'felemd naar dat gebogen hoofd en die rustelcoze handen. ..Dadeiyk toen we die boodschap kregen," ging Granby vcort, „begrepen we, dat we ge- slagen waren. Mr. Hazelrig heeft nu nog maar <§<5n wensch z.'a dochter veilig terug te krrjgen en daarom heeft hy den bewusten brief geschreven. We trekken ons definitief terug. Hier heb ik den brief Onder het spreken legde Granby zyn hanu op zyn zak. De oogea van Helmuth begemnen te schit- teren. „Geef op!" zei hij, terwyi by zijn hand uit- stak. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5