Feuilleton - v ertellingen Predikbeurten. GEMEHGDE BEEICHTEN S G H A K E N. BRABANTSCHE BRIE YEN. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. WISSELKOERSEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. PROMOTIECOMPETITIE 2e KLASSE. Hero moet naar Spekholzerheide om aldaar Juliana te gaan bestrijden en zal zij geheel anders moeten aanpakken dan vorige week tegen WV, wil zij ook deze tweede wedstrijd niet in een nederlaag zien eindigen. Te Venlo moet Middelburg op het tapijt verschijnen en fchans zal het er voor de groen- witten er op aan gaan komen om te toonen, dat de laatste uit de Eerste Klasse toch nog altijd betere papieren heeft dan een kampioen uit een afdeeling der Tweede Klasse. Zoo ge- zien zouden wij aan Middelburg een overwin- ning durven toekennen. TWEEDE KLASSE. AllianceTSC. Eindelijk zal dan de beslissing vallen, want Alliance krijgt haar laatsten wedstrijd te spe- len en alleen een overwinning kan haar nog op het allerlaatste oogenblik den dans doen ontspringen. Brj een gelijk spel komt zij ge lijk te staan met MEVO en moet dan eerst nog met deze club den strijd aanbinden. Dat het zoover voor haar zal komen gelooven wij echter niet want haar tegenstander voor deze laatsten wedstrijd is het sterke TSC, de club die in puntenaantal nog gelijk kan komen met Temeuzen en Vlissingen. De Bergenaars zul- len wel naar Roosendaal trekken om dezen wedstrijd, waarvan de uitslag voor hen van zoo'n groot belang is, bij te wonen. BredaDon gen. Deze wedstrijd wordt ditmaal reeds Zater- dagmiddag gespeeld, want Breda viert den vol- genden dag haar twintigjarig bestaan en zij wil dien dag voor haar spelers geheel vrij houden. Breda en Dongen zijn twee clubs van ge- lijke sterkte, die zich een goede plaats in den middenmoot hebben verschaft. Het aantal ge- speelde partijen is ook gelijk en slechts <§<5n punt verschil is oorzaak dat Breda juist in de ranglijst boven Dongen prijkt. Waar dus van eenig overwicht geen sprake zal zijn, zal het op eigen terrein spelen van Breda wellicht den doorslag kunnen geven, PROMOTIE-COM 1'F.TITIE 3e KLASSE. AxelBoeimeer. De kracht van Boeimeer is ons onbekend en kunnen wij dus niet beoordeelen, doch dat de gasten een stevige partij voor den boeg hebben, is zeker. Vorige week moest Zeelan- dia op eigen veld, weliswaar in de laatste minuut, de overwinning aan Axel laten en nu onze naburen den smaak te pakken hebben zullen zij in eigen omgeving er nog wel een schepje op doen. Gedurende de competitie- wedstrrjden zijn zij op eigen terrein slechts tweemaal in drie jaar trjds verslagen, dus blrjkt hieruit wel dat zij zich daar thuis ge- voelen. Naar men zegt is Boeimeer sterk. wel- nu Axel wordt in de gelegenheid gesteld te toonen dat zij niet de mindere is. Gelukt het aan de Oranjeshirts de bezoekende club een nederlaag toe te brengen, dan komt er voor haar al eenig perspectief, 4 punten uit 2 wed- strijden is reeds een benijdenswaardige voor- sprong. Valt in de Tweede Klasse de beslissing, dan moet Axel reeds direct naar de club toe die haar kleuren in de degradatiewedstrijden moet verdedigen. NEDERLANDBELGIe. Het Nederlandsch elftal. Voor den op Zondag 7 Mei a.s. te Amster dam te spelen wedstrijd tegen Belgie, zijn de volgende spelers gekozen: Doel: Van der Meulen (HFC). Achter: Weber (ADO) en Van Run (PSV). Midden: Pellikaan (LONGA)Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Ferjenoord). Voor: Wels (Unitas)Adam (HW); Van den Broek (PSV); Duijnhouwer (Feijenoord) en Van Nellen (DHC). Het Belgisch elftal. Het Belgische elftal ziet er als volgt uit: Doel: Braet (CS Brugge). Achter: De Deken (Antwerp FC) en Hooy- donkx (Excelsior Hasselt). Midden: Van Ingelghem (Daring C Brus- sel); Hellemans (FC Mechelen) en Claessens (US Gilloise). Voor: Versyp (FC Brugge); Voorhoof Liersche SK); Capelle (Standard CL); Saeys (CS Brugge) en v. d. Eynde (Beerschot FC). 1932 te Waterlandkerkje Maria de Feijter door een samenweefsel van verdichtselen heeft bewogen hem een bedrag van 12,50 ter hand te stellen, o.a. door te zeggen dat haar vader een rol touw van hem gekocht had voor dat bedrag en nog niet had betaald; en op 17 November 1932 te Waterlandkerkje aan Cornelis de Visser een rol touw heeft te koop aangeboden zeggende dat die rol 178 M. touw bevatte, terwrjl die in werkelijkheid slechts 100 M. bevatte, en daarvoor f 17 heeft ontvangen, als ware er 178 M. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar, plus f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. Zaaijer, uit Goes, pleitte clementie. ZONDAG 30 APRIL 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, Wil- lem van Oranje-herdenking; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9.30 u., de heer L. Dek; 2 u., de heer L. Dek, Herdenkingsrede. Axel. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Ds. S. Groeneveld, bed. H. A.; 2.30 u., Ds. S. Groeneveld, bed. H. A. en nabetr. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5.30 u., de heer P. Hoogerwerf, van Herkingen. Lokaal „Eben-HaSzer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. 's Avonds 5.30 u., de heer P. A. Leunis. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zjjn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De Rechtbank heeft in hare zitting van 28 April 1933 de volgende zaken behandeld: Ra. Ma. P., oud 30 j., landbouwster te St. Jansteen, werd verdacht dat zij op 11 Maart 1933 te St. Jansteen heeft gepoogd door be- dreiging met geweld den wachtmeester der Mardchaussee G. de Bruijn en den marechaus- s6e R. van den Broecke te dwingen tot het nalaten eener rechtmatige ambtsverrichting, n.l. het controleeren der oormerken der op haar erf aanwezige varkens, door voor die ambtenaren te staan en hun den weg te ver- sperren en te zeggen „je blijft er uit'zrjnde die poging niet voltooid omdat de wachtmees ter haar wegduwde en de mardchaussee haar Subsidiair werd haar ten laste gelegd, dat zii die ambtenaren in hun rechtmatige uit- oefening hunner bediening heeft belemmerd. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Mr. P. van Empel, uit Ter Neuzen, pleitte clementie. ALP, oud 23 j., landbouwer te St. Jan steen, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Maart jJ. te St. Jansteen zich met geweld heeft verzet tegen den wachtmeester De Bruijn, die de naleving van de Crisis-Varkens- wet kwam controleeren, door met een riek naar hem gekeerd te houden en op hem los te stormen, door zich voor het varkenshok te plaatsen, en naar bedoelden ambtenaar te schoppen en te slaan. Subsidiair werd hem ben laste gelegd dat hij alstoen den wachtmeester een of meer slagen op het hoofd heeft toegebracht. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. P. van Empel, uit Ter Neuzen, pleitte clementie. j. J. J., oud 29 j., schipper te Ter Neuzen, was op 14 Maart 1933 door den Kantonrech- ter te Ter Neuzen veroordeeld tot 40 Iboete of 10 dagen hechtenis wegens het niet stop- pen met zijn vaartuig, toen een rood bord werd vertoond te Sluiskil in het kanaal van Ter Neuzen op 1 Februari 1933. De verdachte was in hooger beroep ge- komen. Eisch: Vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeling tot 140 boete of 10 dagen hechtenis. P. V., oud 34 j., herbergier en koopman te Middelburg, werd verdacht dat hij op 17 Nov Ulvenhout, 25 April 1933 Menier, As ge deuzen brief ontvangt, dan staan ieve- raans de blekken stembussen weer op de vlieringem van de gemiente- huizen en zijn de duuzenden spinne- kopkes weer in d'ren sdhik, da-d- 'nem ouwen be- kende trug is, in huilie omgevink van schemerdon- ker, brokskes kalk, stofnesten en allerhaande rommel, die d'n mensch altij1 nog tien of twintig jaren be- waart, alveur ie't veur d'n mesbvaalt meegift. De bussen hebben d'r plicht gedaan en zeu- venhonderdvierentwintig liefhebbers naar de betrekking van Redder des Vaderlands uitge- zift, mee de bodsehap: „in de vacature is veoinzien". Waarmee ik allemaal maar zeggen wil: as ge deus brieflte leest, dan hebben we onze keus weer gedaan op honderd kersversche Staatsmannekes, die ons van alles beloofd hebben en da-d-al weer laamk verge ten zijn! Afijn, zuilie zijn veurloopig uit d'n braand mee de kwaaie tijen en eerlijk gezeed: ze hebben er genogt veur gedaan. Waant ik zeg maar zoow, amico: weken aan 6en stuk d'n boer opgaan, spreken veur ver- gaderingen in d'n rook van zware pijpen en piraatjes; al die namen onthouwen van bestu- ren die oew van den trein gehaald hebben; eben bij al die veurzitters, en 'n blommeke meebrengen veur de vrouw van d'n veur- zitter en 'nen zak vol reepen chocla veur de kinders van d'n veurzitter; 'n lachend gezicht houwen, as de veurzitter mee oew deur 't durp lopt te geuren, terwijl ge lopt te prak- kizeeren over thuis, waar d'n gootsteen ver- stopt was veur ge weggong, of een van de kinders de mazelen had gekregeo, kek, da zijn allegaar baantjes, die mie meevaUen! En as ge al drie dagen en nachten van huis af zijt gewiest en de vrouw hee-d-oew 's mer- gens 'n briefke gestuurd ,mee de vraag of ^e mee heur getrouwd bent of mee oew par- tgmiannen en as ge dalijk teruggeschreven hedt: ,,mee jouw, m'n toeteloeriske en 't kan loopen zoow *t wil, maar vannacht ben 'k thuis „mee d'n lesten trein", en as ge dan s avonds uitgeredevoerd en uitibeloofd denkt te zijn en daar melden er d'r eigen zeuven aan veur debat, en ge bent dan efkens achter 't tooneel gaan staan, om da zeuvental 's hartig en grondig in oew eentje uit te gaan schelden en te verwenschen, om dan vrjf minuten later lachend, vriendelijk en opgeruimd terug te komen veur't voetlicht en de „zeuven geachte woordvoerders" aan mot gaan heuren en die „geachtelingen" mot gaan aantwoorden, kek, as da-d-allegaar al weken hee geduurd, dan hedde zoow zoetjesaan 't baantje van ..Eldn-percent-par]ement" wel verdiend. Nouw motte nie denken, amico, da'k ok d'n boer op ben gewist in de leste weken, omdat 'k da-d-allegaar zoow goed weet, waant laat ik oe verrassereerenop 't tooneel klauteren veur 'n derde klas retourke en 'n brooike kaas bij den veurzitter thuis, daar begin ik nie aan! Al was 't alleen maar, omdat 'k deur Trui sta pelgek verklaard zou worren enda'k ze dan eigenlijk nog gelijk zouw motten geven op d'n koop toe! En daar h£'k tabak van jonik. Kek 's, as ge 'nen goeien oogst wilt hebben van oewen akker, as ge 'm gere goed vrucht- dragend ziet, dan mot 't er zoow nouw en en dan's slordig op buiep! En ik beloof oew, amico, as ge die vijf knapen van me zag, ze halen mee z'n vijven de duuzend pond, d'n verver is ruim 25 pond over z'n gemid- delde henen, maar as ge d'n oogst van m'nen huwelijksakker 's in z'n geheel zien kos, ollee, dan zouwde zddw begrijpen, da-d-et er nog al 's steuvig op gebuid hee! Zoowda 'k er van mee kan praten wa-d-et zeggen wil, as Trui op zukke momenten gelijk hee! Da's dan ook 't eerste wa'k altij heel secuur en gewetensvol veur m'n eigen uitmaak, teu- gen dat „de locht betrekt"hee ze nouw gelijk, ja of neee! Is 't ,,ja", hee ze gelijk dus, dan houw ik m'n eigen maar koestem, dan steek ik de perepluu maar op, za'k maar zeggen, maar is 't neee, dan laat ik ze steuvig uitbuien en zet ik de radioow aan of zoow iets, of ik gaai 'n bietje buljerten aan d'n overkaant, in „de Gouwen". Mijn beurt komt dan vanzelvers...! Maar laat ik nie van m'n sjapieterke dwa- len; 'k wouw gezeed hebben g'ad: mijn krijgen ze nie veur da werk, al was't alleen maar om Trui gin troeven in d'r haanden te geven. Neee, da's gin kinderachtigheid, man! Buiten 'nen grooten mond openzetten, heele zalen overschreeuwen en as ge thuiskomt in 'n hoekske geblaft te worren kek dk's kin- derwerk. Waant ddtte vertel ik oew: 't is veul ge- makkelijker om baas te speulen in 'n voile zaal mee menschen, dan in oew eigen huis. Ik ken er eenen, ok 'nen pollitieker, die wit in 'n vergadering op te trejen, nouw, as, as, as 'nen dierentemmer za'k maar zeggen. Een haand in z'nen zak en d'aandere haand in 't mouwgat van z'n vest, z'nen kop 'n bietje achterover, z'n beenen wijd uit mekaar, z66w staat ie daar veur de vergadering as 'nen tem- mer. As heel 't gezelschap nog zit te praten en te scharrelen mee de stoelen, mee d'r pij pen, mee doskes lucifers en al da lawijt meer, dan hoeft ie niks aanders te zeggen as: Ver gadering!" En dan is 't doodstil. As hijl vergadering hee gezeed, dan heurde 't nog vier keeren eohoowen! Dan kucht ie, zegt nog 's „vergadering" en haalt z'n haand uit z'n vest. En mee z'nen vust slaat ie dan 't eerste gat in de locht, zddw kollesaal, da-d-et oew allegaar verwondert, da ge gin scherven heurt rinkelen. Da's 't begin. Nouw hee-t-ie nog pas edn woord gezeed Ginmensch verruurt er meer 'n vinneke. De pijpen gaan er van uit. En as deuze pollitieke dierentemmer zoow z'n „protje" hee gemokt vantwee, drie uren, »dan komt ie pas goed op dreef. Waant dan komen de bedeesde debaters ok wa beweren en dan... dan..., dan nimt ie ze stuk veur stuk onderhaanden, dat de zaal rilt, beeft en schaterlacht tegelijk. Nouw den ding, amico, ge mot me geleuven! Ik zit zoow maar niks te verzinnen; wa'k hier vertel is de nokte waarheid, horre. Nouw wil't geval, da'k 's 'nen keer bij deu zen geweldenddr thuis gewist ben. Ik doch zoow bij m'n eigen: ,,Dre, kek nouw 's goed uit oew doppen; hier kunde wa leeren. As ge nouw oew oogen d'n kost gift, dan kun de 'r op 'n goeiekoope manier achterkomen, hoe ge thuis Trui mot dresseeren. Me kwamen binnen in 'nen grooten, bree- jen gang, ik liep veur as d'n gast, en zoo- doende vong ik 't zeuntje op, dat op z'nen step't huis aan 't rinneweeren was. 'k Wouw 'm dalijk 'n oplababber geven die klonk as 'n klok, maar ik docht: „lot Pa da maar doen, die is mans genogt". Dus gong ik 'n bietje opzij staan om Pa de ruimte te geven, maar 't zeuntje kwam ovemuuw aangestept en pats! - daar klapte Pa dubbelt. Amico, veur ginnen reksdaalder ha'k op da- d-oogenblik in de plek van da scboffie willen staan. En ik verzon al iets, om er tusschen te komen, as Pa z'n zeuntje soms op zouw gaan rollen en zoowlaank in d'n prullenbak zouw deponeeren. Maar Pa wreef's over z'nen buik, perbeerde weer aan z'nen asem te komeo en vroeg aan z'n zeuntje, da vlijtig deurstepte „och, Fraanske, pakt m'nen hoed 's effe op". „Doet da zelf maar," zee Fraanske en met- een perbeerde-n-ie 't bolhoedje aan flarren te steppen Ik was im gelukkig veur, deur 'm in d'n bojem van z'n broekske te grijpen Toen wier Fraanske kwaad! Hij lichtte z'nen step op en perbeerde 't veurwieltje op m'n teenen te plakken. As Pa't nie doet, zal ik't maar doen, docht ik en pakte'm op en gaf 'm 'n paar klappen veur z'n bnoek, dat er d'n grooten, marmeren gang vol van was. En as ik 't boske weer op den vloer zette en 'n ogske knipte naar Pa d'n gewelden66r, dan zag ik ineens da'k „stukken'' had gemokt veur Pa. Pa stond duuzend aangsten uit. Daar kwamp z'n „Truike" aan, mee Fraans aan 'n haandje! En toen kreeg Pa d'r van, amico da wefke blafte'm af, nouw, m'n handen gon- gen w5&r juuken Beleefdheidshaalve kreeg Pa de schuld Pa, die drie dagen en nachten in 't gareel was gewiest, -die zalen vol menschen had uit- gemokt veur suffers, ezels, kaffers (as ze nie op hum zouwen stemmen!) en deuzen Pa, waarveur de suffers, ezels en kaffers hadden gestampt en geaplauddseerd, hoe langer hoe harder, hoe meer of ie ze uitschold, deuzen Pa kreeg na drie dagen weerzien de wind van veuren, nog veur ie in z'n huiskamer was, op 'n manier, amico, - nouw, om 't zachjes uit te drukkeni: gij en ik hadden ons eigen op 't zelfste mement kinderloozen weduwnber gewenscht. En toen ie later onder 't eten wouw ver- tellen van z'n suukzessen onderweuge, van z'n werken en ploeteren, toen zee 't madammeke: „schei maar uit. 'k Zal blij zijn as -die rommel achter d'n rug is; 'k weet haast niemeer da'k getrouwd ben!" N „Nouw, hij wbl!" viel uit m'nen mond en ik kan oew zeggen, amico, de manier waarop da wefke, me toen aankeek, foewees me meteen, da'k 'n vjjandin had opgedaan veur heel m'n lewen! Neee, ik was as gast, veur Pa gin suukzes! 't Liep 'm allegaar teugen. En 't gezicht dat ie er bij zette, was wel zdow, da'k goed snapte, da-d-et veur hum heel wa gemakkelijker was zalen van duuzend man te drillen mee z'n grooten kwdek, dan thuis z'n Fraanske en z n Truike onder d'n duim te krijgen. Maar witte hoe da komtL geleuf ik Om dat ie thuis vergat z'n eene haand in z'n broekzak te steken en z'n aandere haand in 't mouwgat van z'n vest. Ik heb 't m ginnen eenen keer zien doen tenminste. En bijna had 'k 'm d'r aan willen herinde- ren. Maar ge schoot daar thuis zddw grif bokken, da'k maar zweeg! En at. Zoow as er de zaken vandaag, Dinsdag veurstaan, is ie mepgenavond Kamerldd! Hoogedelgestreng Maar ik verzeker oew op veurhaand, amico, da z'n Fraanske veul gestrenger is Al wordt Pa „Torenhoogedelgestreng" Maar daar wouw ik 't allemaal nie over g'ad hebben. 'k Wouw 't een en aan der ver- tellen van da ,,d'n boer opgaan", maar da Fraanske hee me heelegaar van m'n appre- poowke afgebrocht. Waa-nt ik weet er, al doei ik nie aan pollitiek, toch wel wk van! En 't is aardig om er 's wa van te schrijven. Nouw ben 'k vol (van Fraanske) dus op hen aanderen keer! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRd. DORSTIGE KELEN. In 'n tijdelijk onbewoond heerenhuis aan de Roermondschestraat te Venlo hebben eenige personen zich toegang verschaft tot de kel- ders en zich daar aan den aanwezigen voor- raad wijn rijkelijk te goed gedaan. Ongeveer 200 flesschen wijn waren volgens de ,,Msb." geledigd. Uit het groot aantal geledigde flesschen zou men moeten opmaken, dat het bezoek zich meenmalen herhaald heeft. Toen de bewoners van het huis terugkeer- den ontdekten zij den diefstal. De politie is de daders op het spoor. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag omstreeks vier uur heeft op den rrjksweg BredaEtten weer een doode- lijk auto-ongeluk plaats gehad. De 45-jarige P. Derven uit Eltten stond met zijtn melk- wagen ter hoogte van den Bremberg. Uit de richting Breda naderde een luxe-auto van den vleeschkeuringsdienst Breda, die tusschen den melkwagen, die geheel rechts van den weg stond, en een vrachtauto, die aan de andere zijde stond, wilde doorrijden. Op hetzelfde oogenblik kwam D. achter den wagen uit en hij werd door de luxe auto gegrepen. Dr. Giesibers uit Leur, die spoedig ter plaatse was, canstateerde een ernstige schedelfractuur en achtte overbrenging naar het gasthuis nood- zakelijk. De man werd met een auto van den gemeentelijken geneeskundigem dienst te Breda naar het ziekenhuis te Etten vervoerd, waar hij Donderdagochtend is overleden. D., die gehuwd was, laat een vrouw en zes kinde- ren na. Te Oosterzee ibij Lemmer is Woensdag- avond het 8-jarige zoontje van W. Kuipers door een vrachtauto overreden en enkele oogenblikkem later overleden. EEN ERNSTIG GEVECHT. Woensdagavond laat is het in de buurt van de Prinsengracht te 's Gravenhage, waar de verkiezingsuitslagen werden bekend gemaakt, nog even zeer onrustig geweest. Even na middemacht werd in de Lamge Lomibardstraat een jeugdige fascist, de 18-jarige M. L. B., wonende in de Oudemansstraat en bahoorende tot de groep Baars, door politieke tegenstan- ders lastig gevallen. De jongeman kwam danig in het nauw en loste, naar hij zeide uit verweer, 4 revolverschoten in de lucht en in den grond, waarvan er 1 ketste en den 16- jarigen W. C. M. P. uit de Lange Lombard- straat raakte. P. werd niet emstig gewond. De politie had tevoren den fascist gewaar- schuwd om zich niet te begeven in de menigte die op de Prinsengracht bij het bureau van de Arbeiderspers de verkiezingsuitslagen volgde. B., die zelf eenige builen en schrammen opliep is in afwachting van het verdere onderzoefc in politiebewaring gehouden. De politie heeft den indruk gekregen, dat een van de omstan- ders de revolver heeft meegenomen. De hulsen en kogels zrjn reeds gevonden. DE HEER HEYNE INGESLOTEN. Naar wij vememen is Woensdag op last van den officier van justitie in het Huis van Be waring te Rotterdam ingesloten de heer R. J. Heyne, accountant te Hillegeraberg. Deze heeft zich geruimen tijjd bezig gehou den met het uitgeven van pamfletten, waarin ernstige beschuldigingen werden geuit aan het adres van een bekende firma en een onzer grootste taankinstellingen. Hoewel de heer Heyne, nadat hij reeds eer- der was aangehouden, beloofd had zijn aan- vallen, op de justitie en andere personen te staken, schijnt hij zich niet aan zjjn woord te hebben gehouden. Vandaar, dat thans beslo- ten is tot z(jn aanhouding, welke 5 dagen zal duren. KONDRE1ZEN PER TREIN. De Londen and North Eastern Railway Cy, gaat rondreizen per trein organiseeren, geljjk die in Amerika, Afrika, Australie en eiders reeds sinds lang populate z(jn. Dit is geen reis op rondreisbiljetten, gelijk men die in Europa kent, doch een reis, waartbiji de trein geduren de de romdreis het tehuis van den reiziger is, gelijk dat de boot is bij de populaire zee- tochtjes van den nieuwen tijd. Men zal be- ginnen zoo'n cruising train" te laten loopen van 17 tot 23 Juni. Deze trein zal 2000 mijl (ruim 3200 K.M.) afleggen door het mooiste Engelsche en Schotsche landschap. De trein zal uitsluitend uit eerste klas rijtuigen be staan en het aantal passagiers is tot 60 be- perkt. Ieder krjjgt een eigen hut en een vaste plaats in het restauratierijtuig, waar de maal- tjjden worden genoten. Alleen de ochtendthee wordt in de slaaprijtudgea gediend. Voorts worden in den trein opgenomen een dameszaal, een schrijfzaal, een rookzaal, douches, en een kapsalon. De trein wordt verdeeld in een dag en een nachtafdeeling en zal bij elkaar iets meer dan 500 ton wegen. De bagage wordt zoo gestuwd, dat zij ten alien tijde voor de passagiers toegankelijk is. Elke passagier krijgt een beschrijving van de route en een plan van den trein. Allerlei uitstapjes per auto en per boot, gelegenheid tot dansen, zwemmen en golfspel zijn in het programma opgenomen. Vooral in openingen, die automatisch ge speeld kunnen worden, gebeuren nog al eens ongelukken. Zoo speelden eens twee hoofd- klasse-spelers in een Nederlandsch toumooi de volgende partij 1. 2. 3. 4. 6. 6. 7. 8. e2e4 Pglf3 Rfl—b5 Rb5a4 0—0 d2d4 e7e5 Pb8c6 a7a6 Pg8—f6 Pf6Xe4 b7ib5 d7d5 :7 Rf8 Ra4b3 d4X®5 De bedoeling was „volgens het boekje" 8. Re6, 9. c3, Re7, maar beide spelers werkten het geval binnen een minuut af, met het ge- volg, dat Zwart zich in de raadsheerzettea vergiste. 9. Rb3X-d6 Zwart verliest nu een stuk; hij gaf de partij onmiddellijjk op, en liep geen minuut na het begin weer op straat. Dat is het gevolg van gedachteloos naspelen. Een ander geval. Wit: Te Kolste. Zwart: Loman. Gespeeld te Nijmegen 1921. 1. e2e4 e7e5 2. Pglf3 Pb8c6 3. Rfl-nbS a7a6 4. Rb5a4 Pg8—f6 5. 0—0 Rf8e7 6. Tfl—el b7b5 (Buiten verantwoordeiykheid der Redactie.) HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. De Lente is weer in het land. Onze veldem en boomgaanden tooien zich in voile bloesem- pracht, de vogels zingen en zijn met het bouwen der nest en begonnen. Wie zou niet cnder de bekoring van al die schoonheid komen Helaas, voor onze vogels ie de broedtrd een periode vol gevaren. Van alle kanten worden er aanslagen gepleegd op nesten, eieren en jongen en dat ter wijl wij onze vogels toch zoo noodig hebben. Niet alleen, omdat zij het evenwicht in de natuur hei- pen bewaren en derhalve nuttig zjjn, maar voor al omdat zij, zooveel schoonheid in 's menschen leven brengen. Het is vooral de jeugd, welke zich aan bet plunderen van vogelnesten schuldig maakt. De jeugd, die, aangelokt door het kunstige bouw- werk en die kleurige eieren, tracht al die schoon heid voor zich te veroveren, zonder zich reken- schap te geven van de gevolgen. De komende weken zijn voor onze vogels de allerbelacigrijkste van het geheele jaar, van dezen tijd hangt het af of hun aantal zoodanig kan toenemen, dat zij het verdere gedeelte van het jaar aan alle gevaren voldoende het hoofd kunnen biedien. De nesten plunderende jeugd kan niet weten, welk een na- deel aan de natuur en aan den mensch wordt toegebracht, doch op de volwassenen in het bij- zander op ouders en opvoeders, rust de taak het kind van voorlichting te dienen. Wij zijjn. er van overtuigd, dat maar weinig jongens uit opzette- lijke wreiedheid tzich aan een nest met eieren of met jonge vogels vergrijpen, doch het is vooral onnadenkendhedd, die de kinderen daartoe brengt. Met alien aandrang doen wij daarom een be roep op alle ouders en opvoeders in Nederland om de aandacht der jeugd te vestigen op het ver- keerde van deze handelwijize. Indien zij belang- stelling toonen voor de ervaringen hunner jon gens, in de natuur opgedaan, is het gemakkeljjk hen voor de goede zaak der vogelbescherming te winnen, zooals de ervaring allerwegen be- wezen heeft. Bedenk ook wel, dat het niet alleen gaat in het belang van de vogels, doch niet min der in het halang van de jeugd zelve. Wie zou het niet betreuren, dat de kinderen, aan zijn zor- gen toOvertrouwd, tot ruwhedd en wreedhead vervielen Doe een beroep op het eergevoel onzer jongens ter bescherming van weerlooze schepselen. Wijs erop, dat het plunderen van nesten een Holland- schen jongen onwaardig is. Tenednde de vogel- bescehrming meer ingang te doen vinden, is door een aantal organisaties en instellingen, die vogel bescherming meer ingang te doen vinden, is door samengesteld, dat zich in het bijzonder wendt tot de onderwijzers der lagere en U.L.O. scholen ten- einde hunne medewerking in te roepen bij de be- strijding van het nestjes uithalen. Dit ge- schriftje, dat 16 pagina's beslaat en voorzien is van vele afbeeldingen, is voor onderwijzers kos- teloos verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Teneinde de verzendkosten zoo laag mogeljjk te houden is het gewenscht, dat de geschriftjes voor 66n school aangevraagd worden door het hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan edn geschriftje beschikbaar worden gesteld. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESOHERMING VAN DIEREN, Prinses Mariestraat 40, Den Haag. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN VOGELS, Heerengracht 540, Amsterdam (C.). NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING, Westerlaan7, Aerden- hout. PLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST, Wageningen. Amsterdam, 28 April 1933. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Eng>el9ch 8,45 8,50 Duitsch 56,56,50 Fransch 9,75 9,85 Belgisch 6,92 6,96 Van Ter Neuzen: 26 April. Deensch s.e. SAM So, 881, ledig, New-Castle. Voor Gent: 26 April. Spaansch s.s. RITA GARCIA, 2275, pyriet, Huelva; Fransch s.s. DAPHNE, 1123, ledig, Boulogne; Duitsch s.b. VTADRA, 578, ledig, Londen; Eng. as. TRENTWOOD, 369, pekkolen, Goole; Lett. s.s. BARTAVA, 461, hout, Zeehrugge. 27 April. Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg.. Antwerpen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506. stukg., Leith; Finsch s.s. KURIKKA, 1786, hout, Stettin; Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Londen; Nederl. m.s. EUROPA, 86, ledig, Gravelines; Noorsch s.s. ELFI, 386, kolen, Blyth; Eng. s.'s. OTTO, 360, stukg., Antwer pen. Van Gent: 26 April. Zweedsch s.s. ALICE, 367, ijzer, Gdynia; Spaansch s.s. URKIOLA MENDI, 2282. ledig, Newport; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen; Noorsch mn. TORONTO, 2883, stukg., Eshjerg. 27 April. Spaansch s.s. URUMEA, 1976, kolen, Nice; Finsch s.s. MARGARETHA, 1153, cokes, Stockholm; Eng. s.s. ATHELSTANE, 358, ledig, Londen; Finsch s.s. ANVERSOISE 2500, ledig, Moermansk.; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369. ledig, Tyne; Nederl. m.s. MEEUW, 110, stukg., Londen. 7. Ra4fo3 0—0 8. c2c3 d7<35 Dit is een uitvunding van den Amerikaan Marshall, als de meeste uitvindingen van dezen speler gewaagd, kansirijk, maar niet correct. 9. e4X<*5 Pf6Xd5 10. Pf3Xe5 Pc6Xe5 11. TelX«5 Pd5f6 12. h2h3 Re7d6 13. Te5el Pf6—g4 Zoo speelde Marshall tegen Oapahlanca; op hg4: volgt Dh4 en wint. 14. d2(J4 Pg4Xf2 16. Ddlf3 Wit speelde dit alles zeer vlug. Ook Oapa- blanca was niet op Kf2: ingegaon en had ge- wonnen, en nu ook meende Wit het beste op dezelfde wijze door te gaan. 15. Dd8h4 16. Df3Xf2 Rd6h2t Marshall was er ingevlogen met Rg3, 17. Df7:t!!, Tf718. Te8 mat. 17. Kglfl Rh2g3 18. Df2Xf7:t?? Het tusschenschaak op h2 aohtte Wit vol- komen onschodelijk, zelfs in die mate, dat hij bij dezen zet mat in twee zetten aankondigde. In het schaak op h2 zit echter juist de weer- legging, en doordat Wit nu niet uitkijkt en de combinatie van Capablanca stomweg nadoet, verliest hij meteen. 18Tf8Xf7t met schaak! en nu de koning naar fl gedre- ven is, is het dame-offer fout. Wit geeft op, daar hrj te weinig overhoudt Het is een bevestiging van ons voorschrift: kijk altijd uit voor ge speelt en k'r'k uit op vier manieren: hoe de ander heeft gestaan en nu staat, hoe ge zelf hebt gestaan en nu staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2