ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier blue BAND KlBIBil HE BAND DEESSE Eerste Blad. No. 8981 MAANDAG 24 APRIL 1933 73e Jaargang, BUITENLAHD FEUILLETON S. WIENER Co EXPOSITIE van u vo^/'vo^" \f\4c TER NEUZEN, 24 APRIL 1933. wN - MIDDELBURG MANTELS JAPONNEN JUMPERS WOLLEN en ZIJDEN STOFFEN op Dinsdag 2 Mei te Axel in Hotel Gilijamse op Woensdag 3 Mel te Ter Neuzen in Hotel Rotterdam SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. ABONNKMENTSPRI.IS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firms P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer 0,20. KLEENE ADVERTENTI6N per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Tnzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave, DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND BE STRIJD OM DEN DOLLAR. Staatssecretaris der Vereenigde Staten Wood in heeft Vrijdag in de ibgeemkomst van de financieele commissie van den Senaat ver- klaard, dot de ingediende mcaetaire voorstel- len de Vereenigde Staiten zouden redden uit de depressie, indien zij volgens zuiver zakelijke lijde zouden worden toegepast. Woodin legde er voorts den nadruk op, dat het voorstel den president de macht in han- den geeft om de inflatie scberp te contro- Jeeren. De New-Yorksche beurs bad Vrijdag een kalmer verloop. De meeste fondsen konden bun koersen bandhaven. De winkels te New-York houden rekening met den nieuv.en toestand. Op vele ruiten ziet men reclames aangebracbt met als op- sohrift: ,,Koopt v66r nw geld waardeloos is!" De val van den dollar zal, naar uit Parijs wordt gemeld, van beslissenden invloed tlijken op de Fransche economische politiek. Algemeen ibeoordeelt men de gebeurtenissen in Amerika pessimistisch voor zoover het Amerika zelf betreft, docb optimistisch voor Frankrijk. In vooraanstaande financieele kringen ge- looft men, dat men in Amerika den gouden standaard sldSbts heeft verlaten om druk uit te oefenen op Engeland voor de stabilisatie ▼an het pond sterling. Frankrijk zal in geen geval het Amerikaan- aehe voorbeeld volgen. Er bestaat geen enkele atoeilijkheid om den gouden standaard in Frankrijk te handhaven. Eenerzjds bezit de Bank van Frankrijk een voldoenden grootcn goudvoorraad om de valuta zoo noodig te ateunen, anderzijds is het niet onmogelijk, <iat Frankrijk als het eenige land met een ▼aete valuta zich een nieuwen stroom van buitenlandsche kapitaal ziet toevloeien. Frank rijk kon als het moest binnen een gesloten aeonomisch systeem leven en een valuta- •orlog doorstaan. Tusschem Parijs en New- York wordt op het,. oogenblik onderhandsld over de Ibetalingsmodaliteiten der Fransche iaeningen aan Amerika. De Bank van Frankrijk deelt mede, dat haar dollardeposito's zoo goed als nihil zijn, zoodat de depreciatie van den dollar haar geen direct •adeel bezorgt. Het Fransche kabinet is Zaterdagmorgen bijeengekomen en in de eerste plants beraad- glaagt over den toestand in Amerika. Van bevoegde zfjde wrjst men er op, dat de Fran- ache valuta door het opgeven van den gouden atandaard in Amerika niet is aangetast. De franc heeft de depreciatie reeds doorgemaakt. Bovendien is zij door den goudvoorraad op de Bank van Frankrijk het beste van alle valu ta's gedekt. Horriot arriveerde Zondag te New-York en Misde dan dadelijk door naar Washington. Fertinax decide van boord van de „Ile-de- France" aan de .Echo de Paris" mede, dat men in de kringen der Fransche deskundigen van meening is, dat te Washington niets kan worden gedaan zoolang voor de intematicnale aamenwerking zoolang geen moratorium voor de schulden is uitgevaardigd en de dollar niet gestabiliseerd is. In verband met den nieuwen toestand ver klaarde Herriot Vrijdag, dat hij voomemens was het schriftelijk vastgestelde standpunt van Frankrijk te Washington over te leggen. "Khans heeft dit echter geen beteekenis meer. Toekijken en luisteren is thans zijn eenige teak. De Engelsche premier is Vrijdagochtend met de „Berengaria" te New-York aangekomen. H8 werd verwelkomd door den Britschen •mbassadeur en een commissie van ont- door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) «T) (Vervolg.) Alles wat ze stonden te beweren, zei hij, sprak vanzelf! Maar met praten kwamen ze niet verder er moest wat gedaan worden. Daama begon hij hen scherp te ondervra- gen. Ze hadden Miss Julia en Mr. Hazelrig •aar het Paleis gereden. En daar hadden ze gewaoht tot Mr. Hazelrig de poort uitkwam. Be hadden hem naar het hotel gebracht, den wagen in de garage gezet en waren daama naar bed gegaan. Mr. Hazelrig had zelf gezegd dat Miss Julia later door kolonel Granby of door Mr. Baxter of door aliebei de heeren Ibuisgebracht zou worden. Toen vroeg Granby hun of ze onder het wachten niets gezien hadden, dat hun ver- dacht voorkwam. Met een reeks samengestelde krachttermen als begeleiding verzekerden ze kem dat ze, helaas! niets verdachts hadden gezien. Toen ze uitgesproken hadden, plantte •ranby zich vlak voor hen en keek ze in de •ogen. ,,Jullie begrijpen", zei hij met nadruk „dat dit, misschien strenge maatregelen noodig maakt?" Ik verwachtte niet anders, dan dat ze nu hun wapens zouden trekken, op bun knieen vallen en zich onder het uiten van bloed- 4orstige verwenschimgen, aan de wraak en de wraak allien zouden wijden. Maar b'j het vooruitzicht, dat ze lets te doen zouden krijgen warden ze opeens rustig en luisterden ze, een vangst. Er werden 19 saluutschoten gelost. Een boot van de gemeente New-York bracht MacDonald van het quarantainestation naar Jersy-City, vanwaar de reis werd voortge- zet naar Washington. MacDonald verklaarde bij aankomst, dat hij naar Amerika is gekomen om tezamen met Roosevelt een plan op te stellen ter toe- strijding van de armoede op de wereld. MacDonald zei voorts, dat het loslaten van den gouden standaard door Amerika in het geheel geen invloed heeft op Engeland. In een schriftelijke verklarimg zei hij, dat hij hoopte, met den president een openhar- tige gedachtenwisseling te hebben over de groote verscheidenheid van economische en politieke vraagstukken en dat natuurlijk ge- durende den korten tijd die ter beschikking staat geen definitieve schikkingen kunnen worden verwacbt, omdat ook andere landen er eveneens bij geinteresseerd zijn, maar de weg voor een gemeenschappelijke actie moet worden gebaand. Vrijdagavond is MacDonald met een extra- trein te Washington aangekomen. De eerste bespreking met Roosevelt was op Vrijdagavond vastgesteld. Woensdag a.s. zal MacDonald waarschijnlijk weer terug- keeren. A. R. KIESVEREENIGING. Vrijdagavond hield de a.-r. kiesvereeniging alhier in het gebouw Emanuel" een goed bezochte openbare vergndering, waarin als spreker optrad Ds. J. van den Berg. In hoofdzaak behandelde spreker de houding der S.D.A.P., meer in het bijzonder de mui- terij op „De Zeven Provincien", de noodzake- l'ijkheid van zuinig staatsbeheer en verbete- ring van coze ontredderde maatschappelijke toestand, waama ncodig is een krachtig staatsbestuur. Daama werd de houding der anti-revolutionaire partij verdedigd tegenover S.D.A.P., liberalen, Sr.aatk. Geref. en Chr. Dem. Urnie, Spreker eindigde met een aansporing tot stemmen op Dr. Colijn. Kwunin* Blue Band heeft reeds gedu- rende een reeks van jaren haar bijzonderen naam ge- handhaafd door den mach- tigsten factor „kwaliteit". De „Blue Band-kwaliteit" - versch gekarnd - wordt be- reid uit de allerbeste grondstoffen en de aller- fijnste roomboter. Besef wat het zeggen wil: Een groot kwaliteits-verschil en slechts een klein prijsverschil tegenover andere soorten. Versch gekarnd mc* 40°/o allerfijnste Roomboter onder Rijlcscontrdle (Ingez. Med.) en al zwijgende aandacht, naar wat Granby hun vertelde. Ze waren tot alles bereid dat was genoeg en dat was ook het eenige, dat ze te zeggen hadden. Granlby keek op zijn horloge. „Drie uur", kondigde hij aan. „Mendoza en Lemesurier zijn om ongeveer half twee weg- gegaan. Ver kunnen ze dus nog niet zijn. 't Is mogelijk, dat ze op 't oogenblik in de villa zitten, waar we vanmiddag Lemssurier aangetroffen hebbenDe kans is natuur lijk gering, want 't zou een ezelsdomme zet van hen zijn en dom zijn ze niet bepaald. Maar misschien vinden we de een of andere aanw'ijlzing en ten slotte hebben we geen keus. We kunnen dien weg volgen of werke- loos blijvem afwachten. ESn daar bedanken we natuurlijk en-bloc voor. Bent u bereid om een wetscvertreding te begaan, Mr. Hazel rig?" „Ja. kolonel Granby", was het antwoord. Onder het spreken ging de hand van den Amerikaan werktuigelijk naar zrjn heupzak. Maar ibijna dadelijk trok hij haar geergerd temg hij had opeens weer gerealiseerd, dat hij zijn kamerjas aan had. Toch sprak dat gebaar boekdeelen. Julius P. Hazelrig was iblijkibaar niet alt'/d een pacifist geweest. Nu keerde hij zich naar Jos6 en Manuel. ,,Kleed je zoo vlug mogelijk aan", zei hij. ,,Zorg dat je over tien minuten met de auto v66r bent". We kwamen nu alle vijf in actie. Hazelrig verdween naar zijn slaapkamer en Granby be gon met een potlood, dat hij van de schrrjf- tafel pakte, op den achterkant van een enve- loppe een plattegrcmd van de villa te schetsen. ,,Hier staat het huis", zei hij. ,,En hier is ongeveer die haag van cypressen". Ik keek over zijn sohouder. „En nu heb ik het volgende plan", ging hij voort. ,,We omringen het huis. Hier" hij prikte met de punt van zijn potlood in de enveloppe ,,hier is een afvoerpijp met alle- maal mooie oraamenten, waarlangs de vazal- len gemakkelijk naar bcven kunnen klimmen. Jij en Hazelrig gaan naar de voordeur en maakt daar 'a drukte. Schel aan, sla een roffel met den klopper schreeuw desnoods. Als er dani niemand komt, schiet je het slot stuk". „En jij vroeg ik. „Ik ga door de achterdeur naar binnen", zei Granby. „Er is achter een soort van zonne- bad of 'n serre allemaal glas. 'n Klei- nigheid om daar in te Ibreken. En nog iets. Voor jullie op de voordeur aftrekt, moet je te weten zien te komen, waar de garage is. Als je die vindt en er staat een auto in, maak den motor dan onklaar. Je west zelf wel hoe je he'ot niet voor niets dien kattebak van jou". Ik knikte. „En denk erom, John't wordt meenens! Laat je scrupules thuis! Als iemand je pro- toeert tegen te houden, schiet 'm neer! Ik neem de verantwoording op m'e". „De helft, kolonel", zei een kalme stem. Ik keerde me om, en zag Hazelrig achter me staan. Hij was gekleed in een sportpak van tweed en schoof juist zijn das wat vaster aan. „Als't om verantwoordelijkheid op je nemen gaat", ging hij voort, ,,ben ik je man. Ten eerste heb ik een breeden rug en ten tweede heb ik een kleinigheixi van vijf millioen dol lars hier in dit land vastzitten en als 't er op aankomt, legt geld heel wat gewicht in de schaal. 't Gewicht, dat de schaal altijd in het voordeel van den eigenaar doet doorslaan! He heb gehoord, wat u met Mr. Baxter besproken heeft, kolonel, en 't is ontegeoizeggeljk 't beste, wat we onder de omstandigheden doen kunnen. En als er geschoten moet worden Hij verdween in zijn slaapkamer en kwam even daama terag met een van de grootste automatische revolvers, die ik ooit gezien had. Pit wpvpu stouwde hii in een van zr'a vele ruime zakken en verklaarde zich gereed om te vertrekken. Met ons drieSn gingen we naar de deur. Ook aan huis te ontbieden De allerlaatste Nouveaute's (Ing. Med.) Enkele door den heer D. Scheele gestelde vragen werden door den spreker tot voldoe- ning van de vragensteller beantwoord. KONIJNENTENTOON STELLIN G. Op de te Oost-Souburg gehouden Kcaijnen- tentoonstelling behaalde de heer F. A. de Doelder, alhier, een eersten prijs in de afdee- ling Castor-Rex, ram, oud. AUTOBLSDIENSTEN. Gedep. Staten van Zeelaad hebben vergun- ning verleend aan de N.V. Stoomtram Wal- cheren, om haar autobusdienst Middelburg Zoutelande uit te breiden tot Westkapelle en zijn niet getreden in den wensch van B. en W. van Zoutelande, om het daarbij onmogelijk te maken, dat deze dienst in de toekomst ook op Zondag zal kunnen plaats hebben. RAAD VAN BEROEP VOOR DE DIRECTE BELASTIN GEN. Ged. Statea hebben ingetrokkea hun be- sluit, waarbij de heer A. J. Leenhouts te Retranchement werd benoemd tot plaatsver- vangend lid van den Raad van Beroep voor de direete belastingen in Zee land en in diens plaats benoemd den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke. BES3IETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 April zrjn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonik en wel 3 te Meliskerke (in een geizin) en 1 te Oost- en West-Souhurg. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Portemonnaie met inhoud, C. Ddeleman, Noordstraat 109. Portemonnaie met inhoud, J. Lansen, Tho- lensstraat 14. Beiastingmerk, P. J. van Waes, Tholems- straat 111. Dameshandschoen, J. Kolijn, Donze-Visssr- straat 88. Zakmes, A. Hendrikse, Axelschestraat 80. Beiastingmerk, A. G. van Uriel, Baandijk. Kinderlaarsje, C. Weststrate, Westsluis P 8. Beiastingmerk, J. Meertens, Wulpenbek C 49, Hoek. Huissleutel, J. Hage, Tuinstraat 19. Dasspeld, J. Loof, 2e Verbindingstraat 8. Paar Kinderkousen, N. Scheele, Steenkamp- laan 39. Voor den ingang van het hotel stond een slank-gebouwde Cadillac zacht-snorrend op ons te wachten en een oogenblik later race'den we, onder de groote electriscbe lampen door, het Prado af. De gebouwen, een lange rij aan weerskanten, fantastisch onder het helle, scherp wit en zwart teekenende licht, streep- ten langs ons heen. Om drie uur's nachts kan je in Spanje en speciaal in Madrid, hard rij den. De wegen zijn hard en heel recht en ibreed. Onder het rijden vertelde Granby Josd en Manuel, wat er van hen verwacht werd. Ze verklaarden, zonder 6to seconde aarzelen, dat ze zich toegang tot de villa zouden verschaf- fen. Als 't op de eerste verdieping niet ging, dan een eind hooger. Twintig minuten later dook het witte huis. waar ik dien middag gevangen gezeten had, uit de duistemis op. We reden een honderd meter verder den weg op, keerden daar en lieten de auto, zacht ronkend, maar met ge- doofde lichten, in de duistemis achter. Zonder een woord te spreken trokken we op het huis af. Het ruige, oneffen gras waardoor we voorziohtig voortslopen, was nat van den dauw. Boven ons flonkerden milliarden ster- ren; de smalle sikkel van de maan nijgde al naar den westelijken horizon. Achter elkaar liepen we voort. Vlak voor mijln voeten siprong ineens iets op met moeite weerhield ik een uitroep van schrik. Maar het was niets dan een haas en het vlugge dier schoot als een flits de duistemis is. Dat bracht me een der- gelijk incident in herinnering een inci dent dat zich al meer dan drie eeuwen ge- leden afgespeeld had toen de keurtroepen van Savoye in 1602 op Geneve af trokken om de stad, door het beklimmen van de wallen, stormenderhand te veroveren een onder- neming, waarin ze jammer genoeg niet ge- slaagd waren. Een vijftig meter van het huis, achter de haag van cypressen, maakten we halt. De hooge, groene muur bood ons een uitmuntende dekking waarvoor we, tusschen twee haak- Vermiste matroois gevonden. Zooals we vermoedden zou het lijk van den vermisten matroos der ..Rozenburg" te zijmer tijd wel hier of daar boven water komen. Dit is in den loop der week gebeurd. Men heeft den drenkeling o.pgehaald in de omgeving van de zweminrichting, waar hij drijvende werd aangetroffen. Omtrent de verongelukking van Jaap, zoo als hij hier bij de Sassenaren bekesad stond,, vememeti we nog het volgende: In den nacht, nadat hij 's avonds voor het laatst gezien waa bij het hek van de Protestantsche kerk, heeft een bewoner van de Prinsenkade hulpkreten gehoord. Deze persoon is uit zijn bed gestapt en heeft vervolgens achter zijn huis den water- kant afgezocht, telkens roepende of er iemand in het water lag. Hij kreeg evenwel geen antwoord en is toen weer naar binnen gegaan. Later van de vermissiing kennis nemende heeft hij van zijn nachtelijke bevinding kennis gegeven aan de politie, waarop men aan het dreggen is gegaan. evenwel zonder resultaat. Nog steeds in het omzekere zijnde, heeft de- zelfde persoon nog elken dag den omtrek ver- kend, tot hg Woensdagmorgen het lijk in de omgeving, van waar hij de nachtelijke hulp kreten gehoord had, heeft zien drijven. waar- na het geborgen is geworden. Als slot van deze tragische gebeurtenis, kunnen we daaraan nog toevoegen, dat Jaap de oudste zoon was eener weduwe met vgf kinderen, voor wie Jaap de eenige kostwinner was. Behalve zijn kleeren, die nog aan boord van de „Rozenburg" waren, had hij den kapitein nog 40 gulden in bewaring gegeven, daar hij vreesde, dat deze hem onder het passagieren wel door de vingers zouden gaan. Deze som, zoo had h'ij verteld, was voor zijn moeder be- stemd. Hier mag met recht van een, zoowel voor het slachtoffer zelf als voor de nagelaten betrekkingen, van een tragisch einde gespro- ken worden. Synoniem van prima kwa- liteit Kousen en Jijne lingerie: Veldstraat55,Gent Ingez. Med. Arrondissements-Rechtbank te Middelborg. Zitting van 21 April 1933. De volgende zaak werd alsnog behandeld: P. M., oud 38 j., koopman te Breskens, was op 23 Febraari 1933 door den Kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen hechtenis en intrekking van het rijbe- wijs voor den tijd van een jaar, wegens over- treding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Schoondijke op 30 November 1932. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kaitonrechter. Mr. P. C. Adriaanse verdachte's raadsman achtte hier overmacht aanwezig en vroeg vrij- spraak. Door de Rechtbank te Middelburg is heden in staat van faillissement verklaard D. Docs Verpoorte te Hoek. Rechter-co.mmissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. P. van Empel te Ter Neuzen. jes, dankbaar mochten zijn. want cypressen zijn in Spanje zeldzaam. En daar ontdekten we ook .achter een scherm van laurieren, de bewuste garage. Granlby dook de duistemis in en kwam, een minuut of wat later, terug met de mededeeling, dat het gebouwtie leeg was. Daama begaven we ons naar onze respec- tievelijke posten. Granby naar den achterkant van het huis. Jos6 en Manuel naar de groep struiken aan den zijkant. ,,Nu!" zei een stem vlak bij mijn oor. Hazelrig ademde zwaar en de hand, die hii op de mijne legde, voelde koud en dor aan Samen liepen we den korten oprit af, die met een bocht naar de stoep voerde. Onder de boomen uit was het niet zoo donker als ik ge- dacht had en tooven de heuvels in het Oosten hing al, als belofte van den komenden dag, een lichte schemer. Op het grint van den oprit klonken onze voetstappen onnatuurlijk hoi en hard op. Toen we voor de deur stonden legde ik mlijin viager op de electrische fcel en tegelijk begon Hazelrig de glamzende hout- oppervlakte met den kleinen, glimmenri- koperen klopper te bewerken. De eene roffei. was nog niet afgeloopen, of de andere begon en in de korte tijdsruimtem ertusschen hoorde ik in de verte het rinkelen van de electrische bel. Een oogenblik dacht ik, dat ik voetstappen hoorde en op verzoek van mij hield Hazelrig zich stil. Ik legde mijn oor tegen het bovenste paneel, maar ik hoorde niets. Daarop foegon- nen we weer met frisschen moed, maar nok nu zonder resultaat. ,,Dan moesten we nu maar het slot stuk- schieten", zei Hazelrig. „Wacht even", zei ik, „laten we 't eerst zoo prcbeeren". Ik draaide den knop om en duiwde. Tot mgn verhazing ging de deur onmiddellrjk open. „Alle goden!" zei Hazelrig zacht. „Wat beteekent dat?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1