Feuilleton - vertellingen GEMEHGDE BERICHTEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. GROOTE DORPSBRAND IN ZEVENBERGEN. SMOKKELAAR SCHIET DOUANE- BEAMBTEN NEER. SCHEEP VAARTBE WEGIN G. WISSELKOERSEN. 12. Crisis Varkenswet Juli 1932). 13. Steun verbouwers fruit en wairmoezerij- gewassen (October 1932). 14. Steun, Griemdcultuur. 15. Contingenteeringsmaatregelen. En dan zijn in de laatste weken nog ingediend maatregelen van steun voor boomkweekers, voor de aardappelteelt, voor bloemenkweekers in Aals- meer en Haarlemmermeer, voor de rogge, voor de riet- en griendcultuur, voor bet vlas, voor de eieren en opaieuw voorstellen tot verdere con- itingenteering. Het is niet zoo heel weinig. In verband met Dr. Lovink's opmerkingen over den invloed van buitenlandsche omstandigheden vroegen we naar zijn meening over de ontwikke- ling der dingen in Duitschland. Dr. Lovink stelde op den voorgrond, dat op den duur iedier land zal moeten ervaren, dat autarkie ten slotte geen oplossing brengen kan. Autarkie kan prjsdaling niet voorkomen. Prgs- stgging heeft alleen plaats bij staging van de koopkracht. Echter hebben we op bet oogenblik te rekenen met den feitelgken toestand, dat Duitschland onze product en allerlei grenshinderpalen in den weg stelt. Wat moeten we nu doen Moeten we Duitschland dwingen tot bet afnemen van onze produotem door een boycot-beweging? Deze methode heeft, vooral onder de huidige omstan digheden, zeer gevaarlijke kanten. Dr. Lovink zag allerminst voordeelen gegroeid uit den boycot, die destijds in ons land gepoogd is in beweging te zetten. Een veel beter pogen zou geweest zijn, wanneer we in Duitschland ge- tracht hadden vertrouwen te wekken door samen- spreking met de beianghebbenden, wanneer er vroegtijdig gepraat was geworden. Dit zou veel verstandiger geweest zija dan ons te richten op de hulp dier Duitsche industrie, welke alle belang heeft bij uitvoer en dus ook b'j evenwijdigen in- voer. Immers zal zich in Duitschland op den duur de avertuiging wel moeten baanbreken, dat het mee door invoer toe te staan den afzet van haar elgen producten kan bevorderen. In het algemeen achtte Dr. Lovink het een vraag of de politiek ten opzichte van Duitsch land, ofschoon verklaarbaar, wel altijd voldoende rekening heeft gehouden met den werkelijken toe- stand in Duitschland en of het niet veel eerder aangewezen geweest ware den weg van overleg in te slaan dan met boycot te drelgen. Doch wat nu? Dr. Lovink antwoordde, dat ieder met belang- dtelling afwacht, wat de regeering zal doen. Volgens berichten in de pers is thans weder een delegatie naar Berlijn vertrokken. Hopen wg dat dit bezoek eenig resultaat heeft. Hoe staat't met onzen uitvoer naar Engeland Onze positie op de Engelsche markt aldus Dr. Lovink is niet zoo ongunstig als elders, hoewel ook daar alles hoogst onzeker is. Er wordt gepoogd, afzet te vinden op tot dusverre verwaarloosde markten. De resultaten zijn ech ter nog gering. Maar dat kan moeilijk anders. Het geheel van de taak der regeeriag over- eiende, zeide Dr. Lovink, dat het wel heel moei lijk is, thans in de toekomst te zien. Daar komt nog bij, dat het evenwicht abnormaal verbroken is. Maar steeds weer zal het noodig zijn in 'a lands belang den landbouw op de been te hou- den. Er zal gezorgd moeten worden bljjivend moet 't gepoogd worden de prijzen van de hoofdproducten eenigszins op peil te houden. De tarwewet heeft in dit opzicht uitnemead gewerkt. De boeren vragen niet meer dan een eenigszins loonende productie. Een verkoop tegen afbraak- prgzen ondergraaft de positie van het platteland. Het is in 's lands belang noodig den arbeid ten plattelande te bevorderen en de werkloosheid daar tegen te gaan. De regeering heeft de positie van het platte land en van het land begrepen en het geheel overziende kan niet anders dan geconcludeerd worden natuurlijk in acht genomen, dat de crisis doorwerkt en er ook tegenslagen zijn te boeken, dat de maatregelen der regeering een eegenrijke werking hebben uitgeoefend. Beperldng van den rundveestapel. Op de. schriftelgke vraag van het Tweede Kamerlid Lovink: Is de Minister bereid mede te deelen of reeds stappen zijn gedaan of voorbereid inzake een eventueele beperking van den Nederlandschen rundveestapel en voor het geval deze vraag be- vestigend wordt beantwoord, zoo ja welke? heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord: Het vraagstuk van de beperking van den Nederlandschen rundveestapel maakt een punt van emstig onderzoek uit, hetwelk met grooten spoed wordt verricht. Voor het bewerkstelligen van zoodanige beperking zullen echter van de regeering ruime wettelijke bevoegdheden moeten ten dienste staan. ha ieder geval zal een beper king, als bedoeld, niet worden aangevangen dan na overleg met de drie centrale landbouworgani- saties. De Gran, Mij van Landbouw en de Omzetbelasting. Het Dagelijksch Bestuur van de Grcn. My van Landbouw heeft zrjne bezwaren kenbaar ge- maakt tegen het ontwerp omzetbelasting. In de eerste plaats wordt opgemerkt, dat de bedrijfsbenoodigdheden als kunstmest, veevoeder, werktuigen e.d. op zjn allerminst 1 pet. duurder zullen worden en dat anderzijds bij den afzet van producten zich onoverkomelrjke moeilijk- heden zulen voordoen, wanneer voor iederen ver koop een factuur moet worden afgegeven met een belastingzegel. Het Dag. Bestuur staat daarom op het standpuat, dat er naar gestreefd xnoet worden, dat, wanneer de omzetbelasting er eventueel toch mocht komen, de bedrijfs benoodigdheden en de voortbrengselen van het landbouwbedrijf daarvan worden vrijgesteld. Het Dag. Bestuur wil er nog uitdrukkelijk op wijzeQ. dat, wanneer onverhoopt een omzetbelasting •wordt ingevoerd de landbouwers er om moeten denken bij verkoop van producten de belasting steeds op rekening te stellen, zoodat op den kooper wordt verhaald. Wordt hiervan van be gin af aan geen gewoonte gemaakt, dan bestaat het gevaar, dat ook by den verkoop de landbou- wer zelf de belasting zal moeten betalen. Invoer van NederUuidsoh vee in Frankrijk. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat het invoerverbod voor Nederlandsche runde- ren en schapen in Frankryk is opgeheven. Aangezien de invoer van runderen in Frank rijk is gecontingenteerd en Nederlandsche runde ren in het basistijdvak dier contingenteering niet in Frankrijk werden ingevoerd, is aan ons land geen invoercontingent toegewezen, zoodat de op- heffing van het invoerverbod voor rundvee voor- loopig geen practische beteekenis heeft. Aan Nederland is evenwel voor het tweede kwartaal 1933 een invoercontingent van 750 levende scha pen verleend. Tot dusver mocht ons land uit- sluitend schapen voor onmiddeUgke slachting aan de Parijsche abattoirs leveren. Thans is derhalve de mogelijkheid geopend het contingent eveneens voor fokschapen te gebruiken. Ulvenhout, 18 April 1933. Menier, D'n krentenmik is op! den Paasch hebben we weer g'ad! En as ik van den mergen, mee m'nen gruunten- wagel en d'n klei- ne Dr6 op pad was naar de klaanten, dan stingen d'r gezichten allegaar zo'n bietje op Paasch III. Wat da veur gezichten zijn Da zjjn 'n bietje bleeke gezichten, mee wijd-open oogen, die doffig en koud in de weareld kijkea. Gezich ten mee 'n stoppelbaardje by de kearels; ge zichten mee 'n overschotje van Paasehkrulle- kes by de wefkes. Gezichten, die heel laank- zaam opengaan tot 'nen lach, iyk 'n zware deur opendraait, waarvan d'n schamier-olle is bevroren. Ochja, zo'n kleine vakantie doet d'n oud- sten mensch nog goed. Wat da betreft, bl'ij- ven me, gelukkig, allegaar zo'n bietje kind. Ja, amico, 't is 'n groot verschil om 'nen volleo trein Zondagsreizigers te zien op Paaschzaterdag, en 'nen trein op Paasch II in d'n avond! Da's 't verschil as tusschen 'n vol pulleke blommen, die sjuust geplukt zyn en dazelfste pulleke blommen na enkele dagen. De polka- krullekes hangea er dan wa piekerig by. De boordjes zijn smoezelig en slap. En zoow as d'n blomstengel slapkes buigen gaat, zoow ok hangt d'n Paaschvierder moei en hi bietje ver- lept in 't hoekske van d'n spoorwagel. Eq iyk d'n zijen glaans van 't blommeke vergaan is, zoow is d'n glaans geweken van 't moeie lodder-oog van d'n mensch, die z'nen kreaten- mik hee opgepeuzeld. Maar genogt daarvan. 't Was 'nen schoonen Paasch, 'nen gruunen Paasch mee 'n straf noordenwindeke, maar heel d'n buiten was in 't Paasch-gala! D'n kastanje staat in voile blad! D'n blos- sem zit al in de kruinen. D'n boomgaard bloeit ih schuimend wit van blossemblom, 't nuuwe leven is veur d'n dag gekropen uit de dcakere, kille 65rde, uit 't „dooie" hout, uit de harde bolsterkens. De velden zijn wit van de blommekes. D'n 66rde bont van de blossemblaaikes, die delu de locht kaantelen uit de blossemende boomen, van blossemende struiken, van blombeklonter- de takken, die wit en fonkelend glaanzen teugen de diepblaauwe lochten, die hoog koe- pelen over de bosschen, over de velden, over 't akkerlaand en over 't kristallige water van de Mark, waarln d'n blaauwen dag tot op d'n bojem pbrelt. 'Neo laten Paasch en 'n vruug veurjaar, 't k6n nie aanders dan schoon zijn mee die dagen 't Lage hout in de diepe mastenbosschen pbrelt van jonge uitbotting, waarop't zonneke z'n spulsche, glinsterende lichtjes lot daan- sen, die tusschen de boomen spikkelen in be- wegelijken val. De randen laangs de bosch- wegels staan dik van 't nuuwe klokkebeien- loof. De beuken glaanzen as zulver en toren- hoog ritselt d'r bronzen blad in d'n blaauwen hemel, die as 'nen pb5rlmoeren achtergrond van 't bonte veurjaar alles verbindt tot 6dn levend tafereel van goddelgke makeiy. De graslaanden teugen de bosschen plassen in d'n zonneval, die er klatert uit den open hemel. 't Licht daanst er op, uit 't pittige, nuuwe gras, bespettert mee de st'ijfselblomme- kes en madelievekes. Anemonekes, vliezig dun van blad, bloeien in de boschraanden in 'n pracht, die oew stil mokt. 'n Schoonheid, da-d-oewen lach gaat stollen langs oewen mond. Pijnboomen, mee kruinen as kastanjes zoow groot, dragen vruchten as vusten, d'n bronzen pynappel, die te kleuren staat in de krachtige zon. 't Is allegaar te veul om op te noemen, ja, te veul om 't allegaar op te nemen mee oew kleine oogen, die 't veule nie 5Ankunnen! En 't akkerlaand, amico ollee, da's alleen al 'n lust veur't oog. Zoow wijd as ge kekt, zoow ruim da ge 'r van tollen zoudt, zoow groot as de akkers zijn, daauwt er 'nen gruunen nevel over d'n zwarten bferde, ligt er 'n gruune voile over d'n grond van 't prille gewas,, dat ieveraans en ieveraans z'n eigen uit d'56rde naar't zonneke rekt. En as me-n-et geluk meugen hebben, dat er over ennigte dagen wa malsche rengel op komt spoelen, die d'n 66rde vet mokt, 't gewas bros van sappen, zoowdat 't witte schuim in de okseltjes komt te staan, dan is de weareld in vierentwintig uren omgetooverd in eenen vruchtbaren hof, berstend van groei-en-bloei, van kleur en geur, overschuimend van d'n fleurigen bloei allerweuge! Maar waarom veuruit te loopen? 't Gaat alles al gauw genogt. M'n kiekens, geel as goud, trillend van gezondheid, parmaantig as zulk grut maar zyn kan, krioelen over m'nen erft. 'n Ding, wa grooter as 'n ei, trippelt en schoefelt over d'n erft, slaat z'n vleugeltjes, zoo groot as 'nen cent, uit en zet z'n borstje op as 'nen groote, dat ie nouw en dan omvalt en mee z'n driekaante voetjes in de locht maait, da ge 'r by te schokken staat van d'n lach. Ze sturmen in troepkes over d'n erft. De lollige brutaliteit spat uit d'r kraaloogkes en as er zo'n colonne komt aangesturmd, is't net 'nen gelen eierstruif, die over d'd£rde zwaait. Ze trappen mekaar omver of 't zoow maar niks is. Maar 't doel lgkt te zijn, d'n erft te annexeeren. Ze loopen onder d'n rooien baard van d'n haan deur, net of ze 'm nie zien en gisteren stond zo'n pluusig-geel-balleke-op- twee-pootjea n£t iboven op d'n mesthoop of ie veur z'n eigen 'n mondement had opgericht. Ge lacht oew eigen kriek, mee da grut. 'n Prots, 'n protsze hebben er gewoon gin erg in, da-d-et meer geluk as wysheid is, da ze mee de Paaschdagen nie gekookt en opgeschilderd in de eierdopkes gestaan heb ben1, by 't ontbyt, in plak da ze nouw as kale kanarieveugeltjes d'n erft terroriseeren, as 'n klein., Geel Gevaar, waar 'nen pier nog nie bang van is! Dr£ III had er gisteren eentje in z'nen zak zitten. Alles wa nie te groot en nie sp'ijker- vast is, stopt ie in z'n zakken. Onder 't eten, wipte 't dingske op tafel en stond tot z'n ,,enkels" In d'n Dr6 z'n saus. Nouw had Ik al 's heuren piepen, sjilpen of zoow iets, maar 'k docht dat da geluid van d'n erft kwam. Waant daar is de locht net zocw bekrast van 't veugelengefluit en 't kiekengepiep, as er d'n grond is bekrast mee de duuzenden pootjes van- da kiepengrut. Maar bom! daar had't dingske z'n eigen uit d'n Dr6 z'nen zak geworsteld, hup! tjoepte-n-et omhoog op d'n raand van d'n tafel en toen, tjoep! zat in z'n bord. En daiyk ,;thuis", amico. Hy zette z'n stertje op, en toen begost ie op z'n gemak in de 55r- pels te pikken. Wat had diee kleine boef 'n plazier! Trui kost niks zeggen as: ,,wel, heb ik Mee dat d'n Dr6'm pakken wouw hipte-n-'t dingske van z'n bord af verder de tafel op. ,,Legt 'm zout op z'n stertje", zee ik. „Hy heit nog geen staaretje", zee DrA Maar ondertusschen had Trui 't geel gedroch- tje al te grazen en zette 't 'n bietje driftig op d'n erft, zoowdat da dink geweldig te keer gong. Onmiddeliyk kwam d'n eierstruif" aangerold en van Ledderom sloot z'n eigen weer aan en had 't praat, 'n praat, amico, of ie z'n avontuur aan't vertellen was, opgesierd mee 'nen hoop leugentjes! Neee, laten we niet veuruit loopen, op d'n gaank van zaken. De kiekens zy'n gaauw ge nogt groot. Eer 't winter is, zijn ze aan d'n leg, waarvan ik alleen dltte maar hoop: da ze elers zullen leggen van 'nen stuiver minstens, in plak van twee oenten. 't Gaat allegaar rap zat! Laten we nog maar 's lachen om 't gele broeisel dat de heele weareld m'nen erft nog v6ur zich hee! D'n Paasch is weer om. 't Nuuwe leven is van alle kaanten weer verrezen. Tot in d'n Drd z'n bord De veugeltjes bouwen, paren en broeien; de akkers groenen. de vrucht hee ieveraans ge- kiemd, de locht is verzadigd van beloftens! Vruchtbaarheid, kiemkracht tintelt in de zon, die de bbrde er mee begiet. Jonk leven perst er uit 't kaalste hout, pikt er de hardste eierschalen en broeit er in de duuzenden cciziehbbare veugelnestjes, die er hangen in 't geboomte, onder de goten en zolders, in de holle wilgen, in de voeten van 't struikgewas, in de heggen en ieveraans. Ooze Schepper zegent de weareld weer mee z'n duuzenden wonderkes van onverklaarbaar leven, dat er ievers z'n eigen ontplooit as vlinders, as vleugels, as blommen, kortom: as stille en lawijende schepseltjes in de 56rde, in 't water en laangst de waterkaanten. De natuur springt open, barst los; de natuur viert Paschen in blossemend en tjilpend en geurend leven. D'n schomste tyd van '.t heele Jaar staat weer veur de deur. Meimaand. Amico, ik gaai er afscheien. 't Briefke is wa korter vanweuges Paasch HI misschient. Ok ik heb m'n stoppelbaardje Veul groeten van Trui, van Dr£ III en as alty'd gin horke minder van oewen toet h voe DR6. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELtJK. Woensdagmiddag heeft te Nieuwenhoom, gelegen aan het Voornsch kanaal, een auto- ongeluk plaats gehad, dat aan een vrouw en 4 kinderen het leven heeft gekost. De auto is bij het nemen van een bocht achteruit van een steilen berm af het Voom- sche Kanaal ingereden. De chauffeur en een jongetje, dat naast hem zat, wisten zich met veel moeite uit den wagen te werken. De vrouw en de kinderen konden eerst na gerui- men tyd uit de auto gehaald worden. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. Alle vyf ble- ken om het leven te zijn gekomen. De vrouw is de 58-jarige Th. Kuiper-Bonte- bal, die in Rockanje woont. De kinderen zyn alien uit Rotterdam afkomstig. Het zijn de 11-jarige Alie en de 9-jarige Doortje Bekker, wier ouders in de Wolphaertsstraat wonen, de 10-jarige Johanna Duynstee, een nichtje van de meisjes Bekker van den Statlonssin- gel en een vriendinnetje van deze drie meis jes, de 10-jarige Marietje Hengst, wier ouders in het Noordelijk stadsdehl wonen. Chauffeur van de verongelukte auto is de 21-jarige H. Saiy, die zijn broertje Piet bij zich had. zy wonen aan de Persoonshaven te Rotterdam. Saiy, die al een paar jaar werkloos was, was voor eenigen tyd door de ouders van zgn verloofde en zgn eigen ouders aan een auto geholpen, een tweedehands zevenpersoons Opel, met de bedoeling, dat hij in het zomer- seizoen in Rockanje als taxi-chauffeur zgn brood zou kunnen verdienen. Zgn schoon- vader is een bekende van den vader van de meisjes Bekker en dank zy deze relatie, had hij opdracht gekregen de vier meisjes voor Paschen naar Rockanje te ryden. De meisjes hebben haar vacantie by de schoonouders van Bekker, de familie Kuiper doorgebracht. Woensdagmorgen is Saiy de meisjes bij mej. Kuiper gaan halen om ze naar Rotterdam terug te brengen. Omtrent de toedracht van het ongeluk wordt nog het volgende gemeld: Te tien voor drie kwam Salij den weg van Oudenhoom afryden. Bij Nieuwenhoom ge komen moest hy een bocht maken om naar links den weg langs het Voornsche kanaal in te slaan. Juist in den bocht staat het brugwachters- huisje van de zoogenaamde ijzeren brug die over het Voornsche kanaal ligt. Dit huisje belemmert het uitzicht en rekening houdende met een eventueel van den anderen kant komenden wagen, nam Saiy de bocht zoo ruim mogelgk. Te ruim echter, want plotseling be- merkte hg dat een van de achterwielen in den •berm van den weg bleef steken. De wagen begon achteruit te glgden. Salg zette de voet- rem aan, maar dit hielp niet. Steeds sneller schoot de auto achteruit den berm af en on der een vreeselgk gegil van de inzittenden ge- raakte de wagen te watef. Tegen een der palen van het remmingswerk van de brug bleef het vehikel steken. Het zonk toen een halven meter onder water weg. Saiy wist de ruit naast hem, die half open stond los te duwen, waama hy boven op den wagen klauterde. Zgn broertje, dat naast hem zat, had het portier weten te openen en kon zich eveneens boven op den wagen in veilig- heid stellen. Door luid geschreeuw wisten zg de aandacht van menschen op den wal te trekken, die met een roeiboot naar de plaats des onheils voeren. Salg en zgn broertje wer den in de boot gehaald, maar het bleek on- mogelijk om de vrouw en de vier meisjes uit den wagen te halen. Nadat Saiy en zgn broertje aan den wal waren gebracht en in het caf6 van A. v. d. Berg waren ondergebracht, heeft men een vrachtauto uit Rotterdam, die juist passeerde met een staaldraad aan den gezonken auto verbonden om hem zoo boven water te trek ken. De staaldraad brak echter al heel spoe- dig, en met behulp van touwen is men er ten slotte na veel moeite in geslaagd de auto boven water te brengen. De vrouw en de vier meisjes zgn toen met haken uit den wagen getrokken. Langdurige pogingen zyn aange- wend om de levensgeesten op te wekken. Zon der resultaat evenwel. De plaatseiyke politie heeft Saiy een voor- loopig verhoor afgenomen, waarbij deze het- zelfde verklaard heeft als hierboven beschre- ven staat. De wagen, die nog niet verzekerd was, is in beslag genomen. Het parket uit Rotterdam heeft 's avonds ter plaatse een onderzoek ingesteld. Salg en zijn broertje zgn met een particu- liere auto naar Rotterdam gegaan. De man was zeer onder den indruk van het gebeurde. De lgken van de vijf slachtoffers van dit tragisch ongeluk zouden Donderdag naar Rot terdam worden gebracht. LANG GEVVACHT EN STIL GEZYVEGEN... Op 26 Maart heeft een bezoekster van een caf5 aan den Coolsingel te Rotterdam op het toilet 2 gouden, met diamantjes bezette rin- gen laten liggen. Hoewel zg al heel spoedig merkte, dat zg haar sieraden kwgt was, ble- ken de kostbaarheden toch al verdwenen te zgn. Op het oogenblik, waarop de juffrouw van de cafbzaal naar het toilet terugliep, om te gaan kgken, of haar ringen daar nog lagen, ontmoette zy andere bezoeksters, die, toen zij weer in het caf6 terugkwam inmiddels weg- gegaan bleken te zgn. De juffrouw infor- meerde eens bg het cafepersoneel en toen kwam uit, dat de juist vertrokkenen goede bekenden in dat caf6 waren. Men besloot eens te wachten, tot deze bezoeksters terug- kwamen, om dan de politie te waarschuwen. Dit is dezer dagen gebeurd en de politie heeft beide bezoeksters en den man, die in hun ge- zelschap was, meegenomen naar het bureau aan de Groote Pauwensteeg. Bg fouilleering werd op een van de vrouwen, n.l. mej. H. G. een van de vermiste ringen gevonden. Het was opgevallen, dat de meneer, tgdens het overbrengen naar het politiebureau tel- kens getracht had, iets weg te moffelen. Op hem werd niets gevonden, maar al heel gauw kwam iemand op het bureau een ring depo- neeren, welken hij had gevonden op den Cool singel, vlak bij het bewuste cafA Het bleek de andere gestolen ring te zgn. De aange- houden man, de 30-jarige winkelier C. M. K. uit Den Haag, viel toen door de mand en hy vertelde den ring van mejuffrouw G. te heb ben gekregen. Hij had den ring op weg naar het politiebureau weggegooid. Ook de juf frouw heeft een volledige bekentenis afge- legd. Beiden zijn opgesloten. COCAINE-SMOKKELARU IN LIMBURG. De marechaussee te Venlo is er in geslaagd de hand te leggen op een tweetal dames, die zich naar alle waarsohgnlijkheid sedert langen tyd met cocaine-smokkelarg hebben bezig ge houden, meldt de „Tel." Hoewel er reeds lang verdenking tegen de beide dames was gerezen, is de arrestatie, welke met gevallen van verduistering en op- lichting in verband staat, toch vrg onver- wacht geschied. Een der smokkelaarsters, de 20-jarige S. uit Blerik, had een aanzienlgke som gelds weten los te krggen van zekeren A., eveneens uit deze plaats, onder voorwendsel, hiermede een ameublement te zullen betalen; van terugbe- taling kwam echter niets, waarop de bena- deelde aangifte deed bij de politie. Toen de politiemannen tot de arrestatie van mej. S. wilden overgaan, bleek, dat deze zich wederom naar Duitschland had begeven en toen zij dezer dagen aan het station te Venlo arriveerde, werd zij gearresteerd. Onmiddel- lijk na de visitatie vond een nauwkeurig on derzoek plaats, doch bij de aangehoudene werd niets gevonden. Bij het ingestelde verhoor verklaarde zij zich met haar vriendin, een zekere mej. J. T., te Venlo, enkele dagen ge- leden naar Krefeld te hebben begeven, alwaar de vriendin voor het laatst een partgtje cocaine in ontvangst had genomen, waarna beiden zich naar Utrecht hebben begeven, om daar de smokkelwaar af te leveren. Hier zgn de dames volgens haar verklaringen, aange- houden door een onbekend manspersoon, die voorgaf, rechercheur te zgn. Mej. T. heeft toen volgens haar zeggen de cocame wegge- worpen. De politie vermoedt evenwel, dat deze haar vriendin op sluwe wijze heeft opge- licht en tgdens een korte afwezigheid, toen bei den in een restaurant te Utrecht zaten te wachten op den afnemer van deze cocaine, het pakje smokkelwaar uit haar tasch heeft ontfutseld en er vervolgens een waardeloos pakje voor in de plaats heeft gelegd. Vervolgens trad de pseudo-reohercheur op en, om tegenover haar vriendin geen argwaan te wekken, heeft mej. T. toen het waardelooze pakje weggeworpen, zoodat de onbekende poli- tieman niets bg de aanhouding vond, waama de dames verder haar gang konden gaan. In dit verband is ook mej. T. gearresteerd. De verklaringen der aangehoudenen loopen echter uiteen en de geheimzinnige verdwij- ning van de cocaine staat nog geenszins vast. Een feit is echter, dat de dames, zooals door de politie werd geconstateerd, zich met het smokkelen van verdoovende middelen onledig hielden. De beide aangehoudenen, die zich tgdens het onderzoek in voorloopige hechtenis bevonden, zya naar Roermond overgebracht en als verdacht van verduistering en smokke len van cocaine in de gevangenis aldaar opge sloten. DOOR EEN LEEUWIN GEWOND. Een jeng meisje, Winifred Audeson. ge- employeerde in een restaurant te Leeds, waagde zich te dicht by de leeuwenkooi en werd emstig gewond door een leeuwin, van een menagerie die in het Empire Theater een voorstelliag gaf. De temmer Clifton werd eveneens gewond, toen hg trachtte het meisje uit de klauwen van het roof dier te bevrgden. Beiden moes- ten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Als reclame werd een wandelag door de stad gemaakt met een beer, die ook een be zoek bracht aan het restaurant, waar mej. Anderson werkte. Zg en haar vriendin vroegen den temmer om toestemming ook de andere dieren io. het theater te mogen bezoeken. In gezelschap van nog eenige bezoekers toonde men haar de dieren, die achter het toomeel waren onderge bracht. Eensklaps stak de leeuwia „Roma" haar klauw door de tralies en sloeg deze in de kleeren van mej. Auderson. Terwgl zg met den anderen hand trachtte zich vrg te maken, kwam zg zoo dicht bg de kooi dat de leeuwin ook haar andere poot uttstak, waar- door zg haar evenwicht verloor. De temmer en nog eenige helpers kwamen te hulp en verlosten haar. Zeer waarsch'jjmiyk heeft de leeuwin, die nog zeer jong was, willen spelen met de slip van haar mantel, ervenzoo als een kat, die met een voortverp speelt, dat in slingerende beweging wordt ge bracht. In het dorp Turda bg Chy (Kleusenburg) is een brand uitgebroken, welke zich door gebrek aan water snel uitbreidde en meer dan de helft van het dorp vemielde. Een vrouw werd van schrlk waanzinnig, een andere vrouw viel door een beroerte getroffen dood neer. ZWARE BRAND. Het dorp Altorf, dat in de buurt van Mols- heim ligt, is, naar Reuter uit Straatsburg meldt, door een zwaren brand gedeeltelgk verwoest. De schade moet twee millioen te boven gaan. Er is veel vee in de vlammen omgekomem en veel landbouwwerktuigen zgn verloren gegaan. MONTE CARLO. Dezer dagen is te Monte Carlo de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappg Zeebad van Monaco, welke ook de speelbank coder haar beheer heeft. In de vergadering is bekend gemaakt, dat de totale ontvangsten van de maatschappg over het jaar 1932 bgna 88% millioen frank hebben bedragen, d.i. ruim 21 millioen minder dan het jaar te voren. VLIEGTUIG MET PASSAGIERS IN ZEE GESTORT? Vas Dias meldt uit Dublin: Woensdagavond schgntzich by het eiland Anglesey een geheimzinnig vliegongeval te hebben voorgedaan, dat tot nog toe niet is op- gehelderd. Negen personen hebben gezien dat een uit de richting van Ierland komende groote eendekker die door twee andere machines werd voorafgegaan, in zee stortte. Een red- dingboot van Moelfre voer uit en zocht gerui- men t'ijd de zee af, echter zonder het minste spoor van een vliegtuig te vinden. Na informatie te Dublin gelooft men, dat het verdwenen vliegtuig een toestel was, dat met bruilofsgasten van een bruiloft te Dublin naar Engeland terugkeerde. Eenige dagen geleden liepen douane-beamb- ten in de nabgheid van Udange een beruchten alcohol-smokkelaar, uit Arlon, die reeds ge- ruimen tgd gezocht werd, tegen het lijf. Toen de smokkelaar de beambten tegenover zich zag, trok hg een revolver en begon er blin- delings op los te schieten. Een douane- beambte werd gedood, een tweede zwaar ge wond. Tenslotte schoot de smokkelaar zichzelf door het hoofd. DRANKSMOKKELAARS. De komst van het voorjaar en het daar- mede gepaard gaande ijsvry worden van de Finsche havens is, naar Reuter meldt, het signaal voor de hervatting van den smokkel- handel in ruwe alcohol uit Noord-Duitschland naar Finland. Deze ongeoorloofde handel neemt eerder toe dan af, en aan de Finsche kustwacht is ter oore gekomen, dat 11 groote smokkelschepen, geladen met alcohol, zich op weg bevinden naar Finland. In de golf van Finland zgn reeds twee schepen aangekomen, geladen met 100.000 liter ruwe alcohol, welke aan plaatselgke dranksmokkelaars verkocht worden tegen ongeveer 30 cents per liter. De Finsche kustwacht treft voorbereidlngen voor een ongenadig optreden tegen de smok- kelaars, wier smokkeldxank niet alleen een schadepost beteekent voor de Rgksfinancien, doch ook de gezondheid der bewoner3 van Finland ondennijnd. GEVEOHT TUSSCHEN ZIGEUNERS EN BOSNIA Nabij Turia in Bosnie hebben honderd zigeu- ners van twee vijandelgke stammen een ver- woed gevecht geleverd om een zigeunermeisje, dat om haar schoonheid bekend stond als do „Zwarte Koningim". Zij was getrouwd met een man van haar eigen stam, doch haar moeder (zooals volgens zigeunersgebruiken geooirloofd is) nam haar weg van haar echtge- noot en verkocht haar aan Muja, een man van 'n anderen stam. Deze stond de ,,Zwarte Koningin" op zgn beurt af aan zi;'n jongeren broer. Dit wekte echter den toom op van den eersten man van de ,,Zwarte Koningin". Hg riep al de mannen van zgn stam bijeen en trok erop uit om de beleediging te wreken. Tusschen de twee stammen ontstond daarop een verwoed gevecht waaraan ten slotte ook vrouwen en kinderen deelnamen. De eerste echtgenoot van de ,,Zwaxte Koningin" werd door bijlslagen gedood en nog twee mannen liepen verwondingen op, waaraan zg later be- zweken. Een politie-afdeeling wist ten slotte de rust te herstellen, waarbrj 80 Zigeimers gearres teerd werden, die alien min of meer emstig gewond waren. Ook de „Zwarte Koningin" die in de voorste gelederen meestreed ter ver- dediging van haar derden echtgenoot werd gearresteerd. Van Ter Neuzen: 20 April. Eng. s.s. THE DUCHESS, 354, ledlg, Hamburg. Voor Selzaete: 20 April. Deemsch as. VENDIA, 627, kolea, Gdynia. Voor Riemen: 20 April. Eng. s.s. NGA- ROMA, 245, ledig, London, Voor Gent: 19 April. Eng. s.s. BANTRY, 242, ledig, Granville; Noorsch s.s. VIGRID, 4367, benzine, Batoem; Spaansoh s.s. URKIO- LA MENDI, 2282, pyriet, Huelva. 20 April. Duitsch s.s. LERCHE, 657, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s. ANNE MARIE, 290, hout, Danzig; Poolsch s.s. ROBUR 5, 1073, kolen, Gdynia; Belg. ss. MARCEL, 841, ledig, Rouaan; Spaansch s.s. URUMEA, 1976, pyriet, Bougie; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, pek- kolen, Goole; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Antwerpen; Ned. s.s. OUD BEIJERLAND, 232, ledig, Bordeaux; Eng. s.s. GALA, 605, stukg., Leith; Eng. s_s. CLANWOOD, 1244, kolen, New-Castle. Van Gent: 19 April. Nederl. s.s. NEELTJE, 88, ijzer, London; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole; Eng. s.s. CROHAM, 154, fos- faat, Wicklow; Eng. s.s. OILTRADER, 3261, restant, Hamburg; Belg. s.s. CHARLES, 334, gem., Goole. 20 April. Zweedsch s_s. BENGT STURE 474, ledlg, R'dam; Noorsch ss. KUL, 796, ledig, Sunderland; Duitsch s.s. LERCHE, 657, stukg., R'dam; Ital. s.s. UTILITAS, 3026, led., Oonstanza; Eng. s.s. BANTZY, 242, cement, Dublin. Amsterdam, 21 April 1933. Vreemd Bankpapier. Bleden Laten Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 8,50 8,65 56,81 57,— 9,75 9,85 6,92 6,96

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7