en daarom ASPIRIN dewereiS 8 P 0 B T. Predikbeurten. LANDBOUWBERICHTEN. omdat HOEK. SAS VAN GENT. VOETBAL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, dat Aspirin langzamer in den bloedsomloop en de weefselcellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang) ook veel langer in het lichaam blijft, oefent het veel langer en in- tensiever zijn heilzame werking uit. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 cfs. en oraajezakjes van 2 tab!, a 10 cfs. Ingez. Med. auto, welks mummer bl'Jkbaar bekend was, door een groep communisten aangehouden en zoodanig met jjzeren staven op het hoofd ge stagen, dat hij met een hersenschudding moest worden opgenomen. Als gevolg daarvan kon htj ook de tegen gisteravcod te Zaamslag aangekondigde lezing niet geven. ABMEN ONBRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEEK. Rheumatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hij het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek geleden", schrijft ons iemand, „en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. Het was altijd het ergst op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebruiken en het werken was mij werkelijk een marteling. Ik probeerde twee verschillende middelen tegen rheuma tiek, maar ik was na de kuur nog altijd even slecht. Toen zei men mij dat ik Kruschen Salts moest probeeren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbetering. Dus ging ik er natuurlijk mee door en nu ben ik aan- merkelijk beter en ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoonlgk voelde ik me zoo lusteloos en lui, maar dat ik weer kan werken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik". S. B. Het organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat de oorzaak.kan zgn van rheumatiek. Dit kwaadaardig urinezuur kon ontstaan, doordat de inwendige organen onvoldoende werken. Kruschen Salts nu spoort de afvcerorganen dusdanig aan, dat elk spoor van afvalstoffen regelmatig en volkomen ver- wijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zpiver. En Uw geheele wezen lichaam en geest ondergaat deze verfrissende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor £6n cent per dag. Adv. Gedurende de Paaschdagen werd er te Souburg een tentoonstelling gehoudea van konlbien en pluimvee. Den heer P. de Jonge, w lid van B. V. W. alhier nam er deel aaa met een Wit VI. Reus, ram, jong, die een eerste prijs won en twee eere-prijzen. gevoelens, idealen met elkander konden uitge- wisseid worden. Dat middel werd gevonden in: de repetities en de planken. En zoo was tegelijkert'rjd, een oplossiag gevonden voor het vraagstuk: Waar houdt een jongmensch zich in zijn leegen tijd mee bezig. Het tooneel immers vraagt niet alleen capaciteiten in de voordracht, maar bovendien behoorlijke inwer- king in dea aard en den geest van de rol, stu- die van het karakter der uit te beelden per- soonlijkheid, behoorlijke kennis van de mimiek, beschaving in taal en vormen. Was de tooneel- speelkunst bij de Grieken niet eene der zevca vrije kunsten. Qm dit alles te kunnen bereiken was een leider onontbeerlijk. Deze leider, hoe kon het anders onder de gegeven omstaadig- heden, vonden zij in hun ouden leermeester, den heer E. Mechielsen. Onder diens lei ding geven dan ook ieder jaar deze jcage idealis- ten eenige keeren te zien en te hooren, wat zij door studie en geestes-inspanning bereikt heibben. Verleden Dinsdag- en Wocasdagavond heb ben zij telkens voor een overvolle zaal een paar aardige staaltjes van levensintrige op de P'lanken te zien gegeven. Zoowel ,,Het weggestopte Pleegkind" van Frits van Duiaen als: „Een halsbrekend hu- welijk van Douis Crispijn Sr., gaven den heelen avond aanleiding tot uitbundige vroolijkheid. Tot onze groote genoegdoening moet ver- klaard worden, dat er telkenmale vooruitgaag in het spel dezer jongeren te bestatigen valt. Er schuilen zelfs uitstekende krachten onder, die voor geschoolde beroepsmenschen niet be- hoeven te wijken. Sprekende vra vooruit- gang mogen we hier ook gewag maken van de telkens prachtiger wordende enscSneering. Ook in dit opzicht mag van een hooggestemd idealisme gesproken wordea. Deze jongens bouwen hun eigen tooneel, maken zelf hun meubeltjes, die in de tooneelrangschikking te pas komen .schilderen, timmeren, ja wat niet al, terwijl de meisjes met vaardige hand aan dit alles een opgewekt voorkomen geven. Waar zij de stoffeering vandaan halen mag Joost weten, maar gezellig is alles in de hoog- ste mate. Tot verhooging van de gezelligheid was ditmaal door de bsreidwilligheid van den heer Ch. v. Halle voor flinke muziek in de tusschenacten gezorgd. En dat alles uit puur idealisme, zonder aanspraak te maken op de minste vergoeding. Maar in dat idealisme schuilt dan ook de groote kracht, die deze jongelui bij elkander houdt. 't Is waar, nu en dan verlaat er een de rijen, maar alleen door 's Levens Lot gedreven. Doch wanneer zoo iemand ook al elders in welken staat of stand ook terecht is gekomen wanneer ,,Vrijbeid- Blijheid" uitvoering geeft, zoeken deze oud- leden het oude milieu weer op, om nog weer eens van de oude vriendschap te genieten. zuivelwet veroordeeld, met vemietigtag van het vonnis van den Kantonreehter te Hulst, tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De volgende zaken werden behandeld: S. P., oud 22 j., te Middelburg, werd ver- dacht, dat hrj in, November 1932 te Hoofd- plaat Suzanna Johanna Moes heeft opgelicht voor f 10, door haar te zeggea dat hij een koe kon koopen, die haar poot had gebroken voor f 35 en dat hij aan dat bedrag nog tien gulden mankeerde, wat zij hem toen verstrekte. Eisch 1 maand gevangenisstraf. R. J. v. D., oud 32 j., te Ter Neuzen, was op 17 Maart 1933 door den Kantonreehter te Ter Neuzea veroordeeld tot 35 boete of 10 dagen hechtenis, wegens openbare dronken- schap te Sas van Gent op 15 November 1932. De Ambtenaar van het Openfoaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch 3 weken hechtenis voorwaardelijk en plaatsing in een inrichting voor den tijd van 6 maanden. D. D., oud 37 j., te Axel, was op 21 Februari 1933 door dee Kantonreehter te Ter Neuzen ontslagen van alle rechtsvervolging, tenzake van de tenlastelegging van overtreding van de Crisis-Varkenswet te Axel op 31 December 1932 (oormerken). De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch 25 boete of 10 dagen^ hechtenis. W. P. v. H„ oud 20 j., en E. B., oud 33 j.. beiden te Bouchaute (B.), warm op 7 April 1933 veroordeeld bij verstek, ieder tot een maand gevangenisstraf wegens poging tot uit- voer van 6 varkens naar Belgie op 9 Juli 1932 nabij Philippine. De veroordeelden waren tegen dat verstek- vornls in verzet gekomen. Eisch voor beiden bekrachtiging van het verstek-vonnis. Mr. P. C. Adriaanse trad voor de beide ver- dachten als raadsman op en vroeg een voor- waardelgk lichte straf of een geld boete. *vv*!(j(»-■ 7' WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND. Tllburg: Zuid-NederlandAdmira. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordPSV. VelocitasGo Ahead. AFDEELING IV. Promotie-competitie 2e klasse. HeroVW. 2e klasse A. DongenMEVO. TerneuzenTSC. VlissingenAlliance. Promotie-competitie 3e klasse. ZeelandiaAxel. moest zijn wanneer b.v. onze Hooge Lands- vrouwe ons een bezoek bracht. Heel iets anders is het echter wat wij nu beleven. Dat men in deze sombere tijden behoefte gevoelt om te gedenke® dat 400 jaar geleden een mensch gebonem werd, bewijst, dat de nage- dachtcais van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, nog in de harten van het over groote deel des voiks voortleeft als de stamvader van ons geliefd Oraajehuis. Spr-e- ■ker bezag Willem van Oranje als mensch, als staatsaran, als Christen en als overtuigd Calvia ist. Hiema werd staande het le couplet van het Wilhelmus gezongen. Alsnu verkreeg Ds. Domela Nieuwenhuis van Nijegaard, van Beesterzwaag, de spreker voor dezen avond, het woord. Spreker ibegon met te wijzen op de indruk- wekkende geibeurtenis op Paaschmaandag in Delft, waar h'.j door Gcd gebruikt werd om duizenden Nederlanders den diepen eed van trouiw aan het Oranjehuis af te nemen. Dat is eenig in de geschiedenis van alle Neder- landen. Hij verizocht zijn gehoor nu met hem aan te heffen: „Mijn schild ende betrouwen". Er is zegt spreker in zijn verder betoog maar ddn Willem van Nassauwe in diepen zii» geweest, die voor ons oprijst als de held zonder weerga, een man die zijn geschiedenis ver vooruit was, de vleeschwording van dem ecbten Nederlander, die de voetsporen volgde van zijn vrame moeder Juliana van Stolberg, die voor zijn arme volk leven en sterven kon. In den ibreede toebandelde spreker hieraa het leven en werken van Willem van Nas- souwe, de vele teleurstellingen die hij onder- vond bij zijn pogen om z;,n geliefd Neder- landsche volk in den goeden zin werkelijk d§n te maken. Het is hem niet mogen gelukken. Ook nu leeft ons volk te veel gescheiden en spreker smeekte van den God des Hemels, dat Hij ons schenke mcge den man die, op het voetspoor van den Vader des Vaderlands, een vast verbond wil maken met den Potentaat der Potentaten, een man die ons Vorstenhuis en volk wil dienen in den geest van den groo- ten Nassauer. Na het zingen van nog twee coupletten van het Wilhelmus eindigde de spreker met dank- gebed. EERVOL ONTSLAG. Ged. Staten hebben aan den heer J. Hoek- etra te Middelburg op zijn verzoek, met in- gang van 1 October a.s. eervol ontslag ver- leend als amanuensis bij de Provinciale biblio- theek. INGETROKKEN. Ged. Staten hebben ingetrokken hun besluit waarbij de heer A. I. Leenhouts te Retran- chement, is benoemd tot plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep voor de directe be- lastingen ca in diens plaats benoemd de heer C. P, Vogelaar te Krabbendijke. DE TENTOONSTELLING „KLIMOP". Nog slechts ruim 4 weken zijn wij verwijderd van de opening der tentoonstelling. Zoo langzamerhand begint reeds iets van het vele werk naar buiten te komen. Gisteren werd op bet parkeerterrein het eerste gebint voor de ,ten,toonstellings-hal rechtgezet. Ieder, die dit gebouw in korten tijd zal zien verrijzen, zal verstaan, dat te Ter Neuzen een belangrijke tentoonstelling zal gehouden wor den. Er zullem dan ook werkeljjk zeer aantrek- kelijke stands komen. Er is reeds door een groot aantal deelnemers ingeschreven en nog dagelijks komen er aan- vragen om standruimte binnen. Wij durven aan de huisvrouwen wel alvast verklappen, dat b.v. de „Persil" op de tentoon stelling komt. Zijn wij goed ingelicht, dan zal ieder een of ander stuk waschgoed aan den stand mcgen aanbieden om dat gratis in dezen stand te laten wasschen en opmaken. Verder zal de Gasfaibriek uit Axel, vanwaar wij ook kookgas in Ter Neuzea betxekken, met een keurigen stand vertegenwoordigd zijn, terwijl vcor de huisvrouwen van. Ter Neuzen gedurende de tentoonstelling tweemaal een kookdemonstratie zal worden gehouden. Het restaurant, dat door de P.Z.E.M. wordt ingericht, belcoft iets tk'.zcaders te worden. Er wordt bijzonder veel werk van gemaakt om dit aantrekkelijk te maken, zocdat het voor velen een waar genoegen zal zijn, hier een goedkoope maaitijd te gebruiken. Gc-edikoop zeggen wij; naar wij veraemen zullen inderdaad de prijzen van de gerechten, welke alle in het electrisch grootkeuken- bedrijf, dat door de P.Z.E.M. in het restaurant zal worden gedemonstreerd, worden bereid, zeer goedkoop worden aangeboden, zoodat ca- getwijfeld ieder eens in het restaurant za! willen eten. De dames zullen dus aan wasschen en koken haar hart kunnen ophalen, maar ook op aader gebied zal er nog veel te zien zijn. Geen enkeLe huisvrouw in Zeeuwsch-Vlaan- deren zal natuurlijk verzuimen deze tentoon stelling te bezoekea. Doch ook de heeren zullen zeker iets naar hun gading kunnen vinden. Zoo zullen o.a. verschillende automerken geexposeerd wor den; ook motorrijwielen, rljwielen, radio, kan- toormachines, enz., enz. te veel om op te noemen. De heer Maas zal een Dorlas-koffieschen- kerij inrichten, waarin ieder natuurlijk gaarne tusschen de ibedrijven een kopje koffie zal gaan drinken. Maar wij zullen niet alles verklappen. Wjj willen wel alvast een ieder aanbevelen, houdt een middag en/of avond vrij om deze tentoonstelling te bezoeken. Het zal zeRer geen verloren ,tijd zijn. Na het bezoek aaa de tentoonstelling zal er gelegenheid zijn zich nog eenigen tijd aange- naam te verpoozen op het attractie-terrein, dat door het „Nose-Comite" wordt ingericht. Wij hooren, dat het Concert- en Bioscoop- gebouw zal worden herschapen in een „Ober- Beierca", waarin een origineele Beiersche kapel de bezoekers aangenaam zal bezig houden, terwijl door meisjes in de Beiersche kleederidracht zal worden ibediend. Ieder herinnert zich natuurlijk ,,Ober- Beieren" op de we r e ldt en toons tel 1 ing te Ant- werpen Wij vermoeden, dat ieder in ,,Ober-Beierea" te Ter Neuzen een kijkje zal willen nemen. ZEG HET MET VP 1ST EN OF IJZEREN STAVEN. Het schjjnt dat ook in ons land meer en meer gebruiken ing2ag gaan vinden, die we tot nu toe als alleen in het buitenland voor- kamend konden bescbouwen, nl. om politieke tegenstanders op hardhandige wijze te gaan bekampen. Nog e-ea stap verder en men doet het op z'n Duitsch, met vuurwapens. Dinsdagavond is n.l. de fascistenleider, de heer Baars, die te Breda zou gaan spreken, naar gemeld werd buiten Rotterdam met zijn Gemeenteraad. In de op Zaterdag 22 April a.s., des namid- dags te 5 uur, te houden openbare vergadering van den gemeeateraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekamen stukken. 2. Voorstel tot aanleg van de Eikenstraat, Olmenpleia en Plantaanstraat. 3. Voorstel tot verleening van een bijdrage aan de cornmissie voor de viering van het vlerde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. 4. Voorstel tot verhooging begrootingspost ,,werkverschaffing aan werkloozen'*. 5. Voorstel tot beschikking over bet batig saldo van het electriciteitsbedrijf over 1932 ad 1871,40 voor den dienst 1932. 6. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Gemeentelijk Electriciteits bedrijf voor 1932. 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1932. 8. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1933. Tooneeluitvoering. *t Luidt wel een toeetje paradoxaal, 'n too- neeluitvoerinig in crisistijd. Wie denkt er thans over geld uit te geven aan onnoodige zaken, en dat nog wel aan 'n tooneeluitvoe ring, die met alle bijkomstige kosten, plaatsbe- spreking, amusementsbelasting, vestiaire, pro- gramma en wat er aog al meer bij te pas komt, toch al op een aardig bedrag te staan komt. Vandaar dat tooneeiuitvoeringen in den regel maar matig bezocht worden, hetgeen over het algemeen, doch ten onrechte toege- schreven wordt aan mindere waardeeTiag voor de kunst, verstomping van het esthetisch gevoel, steeds ho.oger oplaaienden drang naar het harts to chteljjke en zooveel andere oor- zaken meer, die den mensch naar plaatsen lokkeu, waar hij den teugel van het zelfbe- dwang naar hartelust kan vieren. Aliemaai praat, misschien waar voor de groote steden met haar dure theaters, waarin soms anbe- grijpeiijke stukken worden opgevoerd, waar- van de schrijver gemeend heeft een philosoof te zien in elken bezoeker. De doorsneemensch evenwel houdt niet van pbilosofie. Wat hem past is gewone logica, die hij onder Zjh miuts kan krijgen en ook weet te waardeeren. Over al die verschijnselen, boven opgesomd behoeft zich de tooneelvereenlging van Oud- leerlingen der opeo/bare school alhier niet on- gerust te maken. „Vrijheid-Blijheid", trekt altijd een voile zaal, wanneer zij een uitvoering aankondigt. Maar zij doet haar werk dan ook niet ter wille van de smeer. Bij „Vrijheid- Blijheid" gaat alles voor niemendal, gratis, voor niets. Ongebrijpetjjlk zult gij zeggea. Waarvan leven die menschen dan. Ik kan daarop als antwoord geven: van hun idea lisme. Hoe ongelooflijk ook, toch is het zoo. Zij worden beheerscht door ©en gevoel van mutualisme. Jaren geledea zaten zij te samen op dezelfde sohoolbanken en deelden met elkander vreugd en leed, speelden en twistten met elkaar zooals het in de kinderwereld toegaat. Toen kwam de tijd, dat zt) hun eigen 's weegs moesten gaan. Om het ccatact echter niet te verliezen, zochten zij naar een middel om met elkaar in geestelrjke gemeen- schap te blijven. Er moest een centrum uit- gedacht worden, waar zjj elkander weer ge- regeld weer konden vinden, waar gedachten. Tengevolge van bloedvergiftiging is Donder- dag j.l. overleden de ongeveer 40-jarige vracht- rijder J. B., die ongeveer een paar weken ge leden het ongeluk had met een zijner vinger onder zijn vrachtauto bekneld te geraken. Of- schoon de vinger nog geamputeerd is gewor den, heeft deze hulp niet meer mogen baten. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, zijn als gevonden gedepo- neerd: een gabardine Jcngensjas en een Beursje met eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. ZONDAG 23 APRIL 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2 u., Ds. O. S. Caze- mier, van Dalfsen. Sluiskil. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, H. D.; 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Ds. S. Groeneveld, openb. belijdenis; 2 u., Ds. S. Groeneveld, voorb. H. A. Axel. 9.30 u. en 2 u., cand. Mulder, van Goes. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., cand. M. de Regt, van Middelburg. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeentc. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., de heer P. Hoogerwerf, van Herkingen. Lokaal „Eben-Ha£zer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5.30 u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdienstcn te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8 en 10 uur. 's Namiddags om 2*6 uur Lof. Arrcaidissenients-Reciitbank te Middelburg. Zitting van 21 April 19S3. Het volgende vonnis werd uitgesproken E. M. A., oud 48 j., winkelierster te Koe- wacht, is wegens overtreding van de Crisis- 3e klasse B. ZierikzeeGoes. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. HoofdpiaatHontenisse. StoppeldijkSTEEN. SluisBreskens. 2e klasse E. IJzendijke IIBreskens n. BierviietHoogewegsche Boys. 3e klase B. BKW-STEEN H. Westdorpe n—Scheldestrijders IL Tern. Boys—Stoppeldijk H. Sluiskil II—ONW II. De kampioens- en promotiewedstrijden heb ben een aanvang genomen en hiermede het naderend einde van het seizoen 19321933 in- geluid. Om het kampioenschap van Nederland wordt gespeeld door 4 pretendenten naar dezen titel, terwrjl alleen de Stormvogels uit IJmuiden vrijaf hebben. Te Breda moet Hero haar eersten wedstrijd spelen voor de promotie naar de Eerste Klasse en komt tegen haar in het veld de club V.V.V. uit Venlo. Voor de promotie naar de Tweede Klasse, waarin eerst Maandag j.l. de beslissing viel in de 3e klasse A, is Axel direct van de party en moet het gaan opnemen tegen Zeelandia te Middelburg. De resultaten van beide clubs zijn vrgwel gelyk. Zeelandia speelde 14 wed- stryden en behaalde 23 punten; Axel, zonder de laatste beslissingswedstrijd medegerekend, kreeg uit 14 wedstrijden 22 punten. Thans komt het er Op aan te toonen dat men de kracht bezit om ook de laatste hinderpalen naar het Tweede Klasseschap te overwinnen. In He Tweede Klasse A is de schoonmaak aan den gang, want het kampioenschap is reeds vergeven, thans moet alleen nog de achterstand van enkele clubs worden inge- haald. DongenMEVO. Dongen heeft nog 3 wedstrijden voor den boeg en MEVO speelt Zondag haar laatsten wedstryd. Zij dient die absoluut te winnen wil zy niet tot het allerlaatst in gevaar biy- ven om de zoo gevreesde degradatiewedstry- den te moeten spelen en wy weten het dat Axel en Zeelandia geen oogenblik zullen aar- zelen wanneer hen de kans gehoden wordt van klasse te verwisselen. De mogelijkheid is er voor MEVO om met inspanning van alle krachten al was het maar een geiyk spel te forceeren, dat zy die laatst geboden kans niet ongebrulkt laat passeeren. TerneuzenT.S.C. Terneuzen krygt eveneens haar laatste competitiewedstryd op eigen tefrein te be- slechten en bet betooft inderdaad een span- nende party te worden, want T.S.C. wenscht als tweede de eindstreep te overschrijden. Die plaats begeert ook Terneuzen te behouden en nu komt het er dus op aan te toonen wie van beide clubs de sterkste is. Hoewel het laatst vertoonde spel van de rood-zwarten bepaald zwakke p'aatsen vertoonde en T.S.C. juist den laatsten tyd op de voorgrond trad, zal onze plaatselljtke club er toch een eer in stellen om juist dezen tegenstander te toonen wat z(j op eigen terrein vermag en het zou ook niet prettig zijn wanneer de 20e wedstryd in een nederlaag voor haar moest eindigen. VlissingenAlliance. Vlissingen krygt het by haar eindwedstrijd veel gemakkeiyker dan Terneuzen en waar beide clubs in aantal punten geiyk staan is Vlissingen vrgwel zeker dat bij het eindigen van den strijd haar aantal tot 27 zal zyn ge- stegen. Voor Alliance is het een zwaren wed strijd want een verlies, dat vrgwel zeker is, beteekent voor haar een schrede nader tot de degradatiewedstrijden. Alleen wanneer zij er in slaagt uit de voor haar nog 2 resteerende wedstrgden 4 punten te behalen is Alliance binnen, dooh dat dit succes behaald zal war den is aan zeer gerechten twgfel onderhevlg. Daarbij komt nog dat bovendien MEVO den wedstrijd tegen Dongen zou moeten verliezen, dus moet voor Alliance alles meewerken en dat gebeurt zelden. Wat er voor den landbouw werd gedaan,. Aan een interview dat het dagblad „de Neder lander" heeft gehad met Dr. H. J. Lovink, Voor- zitter van de Landibouwcrisiscommissle over de steunverleening aan den landbouw catleenen wy het onderstaande: Onze eerste vraag aan Dr. Lovink was ulter- aard een vraag naar het begin van de hulp, welke van regeeringswege aan den landbouw is ge- schohken geworden. Dr. Lovink antwoondde ons dat het eerste begin van een meer gesystematiseerde hulp aan den landbouw eigenlijk dagteekende van deo dag der benoemmg van de Landbouiwcrisis-com- missie. De crisis begon toen wel heele felle sla- gen aan den landbouw toe te breagen. En alge meen werd het ingezien, dat het van fundamen- teel landsfoelang moest zijn, den landbouw voor cudergang te behoeden. En waarlgk niet alleen economiscb, cx>k moreel. De brconen van volks- kraeht worden voor een belanigrijk gedeelte ge- voed uit de onverbruikte geestelijke gezondheid van het platteland. Er is toen veel gevraagd om een „plan". Het onwezenljjke van het vragen van een plan tot bestrijding van een in zijn oorzakea haast om- naspeurbaar gebeuren als de wereldcrisis van het heden moet ook den vragers wel heel duide- lijk zijn geworden door den loop, die de crisis heeft genomea. In dien aanvang zeker moest de regeeiring wel aan het richtsnoer vasthouden, dat zij helpend zeker, toch rekeeing had te hou den met mogelijkheden in de ontwikkeling der dingea: telkens weer moest de positie van het oogenblik worden onder 't oog gezien en daar- naar het nemen van maatregelen bepaald. Van den aanvaag af heeft ook op den voorgrond ge- staan, dat de regeering niet steunde om de land- bouwers individueel, maar, wijl in 's lands be lang het landbouwbedrijf diende op de been ge houdea te worden. Wat de leiddraad der regeering was, heeft minister Ruys de BeerenJbrouck uiteengezet in de schriftelijke gedachtenwisseling met de Tweede Kamer over de begrooting voor het dienstjaa,r 1931. De houding der regeering moest gevolg zijn van de cmzekerheid over de richting, waarin zich het landibouwbedrijf zou gaan ont- wikkelen: de toestanden Wrjlzigden zich en wgzi- gen zich nog onophoudelijk. Van stabilisatie toen niet en nu nog geen sprake! Het doel der steunmaatregelen kan alleen zyn te voorzien in den oogenblikkelijkea noodtoe- stand, ten einde het bedrijfsleven zoo goed mo- gelgk in stand te houden, tot er meer klaarheid zou gekomen zijn. En waren ze doeltreffend, welnu dan zou Nederlaad ibespaard worden voor een ineenstorting van den landbouw'. De eerste poging tot steunverleening aan den landbouw is geweest de Tarwewet, welke onder mia of meer bewogen omstandigheden in de Tweede Kamer is aamgenomen geworden. Ver schillende fraoties hadden diepgaande bezwaren. Tooh moeten we zeer dankbaar zijn, dat minister Ruys de Beeirenbrouck door zgn optreden in de laatste Tweede Kamervergadering voor het Kerstrecds vaa 1931 de aanneming van het ont- werp er heeft weten door te krygen. Zelfs on- danks tegenkanting tegen zijn ontwerp in 's mi nisters naaste omgeving. Wat er tijdens en voor de openbare behandeling ook gezegd moge zjn, de practijk van de Tarwewet heeft een algemeene genoegdoening over haar bestaan en haar wer ken doen groeien. Wanneer minister Ruys de Beerenbrouck op zgn loopbaan terugziet, dan zal hij met de grootste voldoeoing mogen denken aan dezen, door hem gebraehten wetteiyken maat- regel. Op onze vraag naar andere maatregelen van steun aan den landbouw en veeteelt, wees Dt. Lovink op twee voomame wetten, waarbg even- zeer de ricbtsmoeren, welke de regeering van den aanvang af zich gesteld had, werden gevolgd: de crisisz-uivelwet en de crisisvarkenswet. Dr. Lovink merkte op, dat deze wetten nooit als de Tarweiwet algemeene voldoeoing hebben kunnen brengen, wijl de resultaten ervan ten allemauwste samenhangen met den export. De productie van zuivelproducten en varkensvleesch was geheel ingesteld op den uitvoer; de Zuivel wet en de Varkenswet, ze bedoelen hulp aan het platteland te verleenen door den export te stimu- leeren. En vooral heeft de zuivelwet de ver- wachte prijzen niet doen catstaan, wijl zy, even- als de varkenswet, van den aanvang af de enorme tegenwerking heeft ondervonden van de telkens weer versterkte afzetmoeilijkheden in het buiten land. Met name zij genoemd de verhooging der rechteo door Duitschland. Dan de verhooging der rechten in Engeland, de contingenteeriagsmaat- regelen daar en de daling van het Pond Sterling. De Tarwewet heeft opbouwend gewerkt en op- bouwend kunnen werken alle wettea, die op den export gericht z'ijn, kunnen niet volledig bo- vredigen, wijl ze dank zij den dwang van den export voomamalijk 'a beperkende opgave heb ben. Men mag echter niet ontkennen, dat de Var kenswet toch ook positief goods heeft gebracht, waar ons aanaeel op de Engelsche markt grooter is geworden, ondanks de contingenteering. En dan: welke ineenstorting hebben deze wetten niet weten te verhoeden? Het is wellicht niet cadienstig was onze op- merking een overzichtelijk lijstje te geven van alle sedert 1931 genomen crisismaatregelen ten bate van den landbouw. Inderdaad: hier zijn ze achtereenvolgens: 1. Tairwewet 1931. (Februari 1931.) 2. Steun Aardappelmeelindustrie Veenkolo- nion (Maart 1931). 3. Steun Suikerbietenteelt. (Mei 1931). 4. Steun Tuinbouw Noord-Holland (1931— 1932). 5. Orisisinvoerwet (December 1931). 6. Crisisuitvoerwet (December 1931). 7. Steun Groven Tuinbouw en Bloembollen- teelt (Februari 1932). 8. Steun Veenkolonialen Laadtbouw (Februari 1932). 9. Steun teelt en verwerking vlas (Maart 1932). 10. Crisis Zuivelwet (Juni 1932). 11. Steun kippenhouderij (Juli 1932).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6