ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweed© Blad. AKKER.CACHET5 0! die zenuwhoofdpijn! No. 8980 VRIJDAG 21 APRIL 1933 73e JAARGANG SINN E'N LAND. BUITENLAND DEFERRING NEDERLANDSCHE RUNDVEESTAPEL. ■v V' •AKKERTJES" TER NEUZEN, 21 APRIL 1933. BM&MK9HHMBQHM0SH DIENSTREGELING PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST. Vanaf heden is op het gemeentehuis, bode- kamer, gratis verkrijgbaar, voor hotelhouders e.a. DE DDENSTREGELING VAN DEN PROVINCIALI1N STOOMBOOTDIENST OP DE WESTERSCHELDE tngaande 15 Mei 1933. Ter Neuzen, 21 April 1933. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZXNGA. OPENBARE WILLEM I)E ZWIJGER- HERDENKING TE 's GRAVENHAGE. Morgen, Zaterdag, iieeft op ihet Plein te 'S Gravenhage een openbare Willem van Oranje-herdeaking plaats, die ojn. ook zal worden toijgewoond door H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Deze plechtigheid vangt te half 4 uur a an. APSCHEID minister beelaerts van BLOKLAND. De afgetreden minister van Buitenlandsche Eaken jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, heeft gisteren afscheid genomen van de ambtenaren van het departement. Daartoe hadden de ambtenaren zich vereenigd in de groote vergaderzaal van het ministerie, waar jhr. Beelaerts namens hen werd toegesproken door den secretaris-generaal, jhr. mr. Snouck Hurgronje, voor wiens woorden de minister ztyn dank betuigde. BEeEDIGING VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. De nieuw benoemde vice-president van den ftaad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, is Donderdagochtend ten paleize Noordeinde als zoodanig door H.M. de Konin gin beeedigd. HET DEPARTEMENT VAN BlilTENL. ZAKEN. De minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken jhr. mr. Ruys de Beeren- ferouck, belast met het beheer ad interem van bet departement van Buitenlandsche Zaken, heeft Donderdagochtend 10 uur de portefeuille van dit departement overgenomen van den afgetreden minister jhr. mr. Beelaerts van Blokland. TWEEDE KAMER. De Machtigingswet voor den Landbouw. De vergadering van Wo ens dag was door den voonzitter toepaald ingevolge een verzoek over- eenkomstig artikel 58 van het Reglemeut van Orde tot hem gericht door den heer Van den Heuvel c.s. om een bijeenkomst te houden ter behandeling van het wetsontwerp tot verlee- ning van bevoegdheden tot het uemen van bijzorxlere maatregelen in het ibelang van den landbouw. De heer Van den Heuvel (A.-R.) licht zijn voorstel toe om met het oog op de urgentie het ontwerp thans te behmdelen. De heer Wijnkoop (C.P.) acht geen aanlei- dlng dit wetsontwerp in behandeling te nemen; het ontneemt alle macht aan het parlement en heeft een fascistische strekking. Hij vraagt (Stemming over hot voorstel-v. d. Heuvel. De heer Knottenbelt (V.B.) had Hewer ge- ■ien, dat de Minister met een heperkt voor- sterl ware gekomen. Intusschen zal spreker zich niet tegen behandeling verzetten. De heer Braat (P.B.) acht het ontwerp te ▼eel omvattend om het thsas reeds In behan deling te nemen. Hij meent dat het moet. worden uitgesteld tot na de verkiezingen en met de nieuwe Kamer behandeld moet worden. De heer v. d. Tempel (SJXA.P.) zegt dat Hijn fractie zich niet tegen de voorgestelde orde van zaken zal verzettea. Het voorstel-v. d. Heuvel wordt met 64 stem- men tegen 1 (den heer Wijnkoop) aange- aomen. Onder gelach van de overigen stemde ook de heer Braat voor. Prof. Slotemaker de Brulne (C.H.) Wijst op een aantal belangrjjke puaten die in het ont werp niet worden geregeld. Hjj zou deze zaken au fond hebben willen behandelen en zou dus thans tegen moeten stemmen. Intusschen zal hjj niet zijn stem aan het ontwerp onthouden met het oog op de urgentie en In het vertrou- wen, dat b(j amendement aog enkele bezwaren kunnen worden weggenomen. De heer Knottenbelt (V3.) slult zich bij den vorigen spreker aan. De heer Kersten (St. Geref.) kan zich niet zonder meer vereenigen met de voorgestelde prijsstellingsmaatregelen, speciaal met die voor de bloembollen. Voorts heeft spreker bezwaar tegen geforceerde afslachting of ver- aletiging van vee. De heer Oud (V.D.) is bereid met het ont werp mee te gaan dndien het bij wjjze van □ocdwet wordt beperkt tot enkele groepen van land- of tuinbouwpnoducten. Spreker is tegen ©em algemeen-e machtigingswet. De heer Braat wi'tet er op, dat de Minister nog steeds zjjn ibelofte van twee jaar geleder niet is nagekomen om een directeur-ganeraal van landbouw te ibenoemen. Verder wijst hij op de kolenovereenkomst met het Duitsche syndicaat waardoor groote partjjen Duitsche kolen blijv-en worden ingevoerd zonder dat er voldoende export van Nederlandsche landbouw- producten naar Duitschalnd tegenover staat. Spreker heeft geen vertrouwen meer in dezen Minister ten opizichte van de landbouw- belangen. De heer Coljjn (A.-R.) had aanvankelijk met de behandeling van het ontwerp willen wacbtem tot na de verkiezingea omdat geens- zins vaststaat wie dan aan het hoofd van het departement zal staan, waaronder deze wet voomamelijk zal ressorteeren. Evenwel acht hij deze bezwaren opgeheven indien het amen- dement-v. d. Heuvel c.s. wordt aangeaomen. Mr. Van Hellenberg Hubar (R.K.) spreekt den weosch uit, dat de Minister bij de samen- stelling van de commissie van advies rekening zal houden met den Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw en wel dat deze in de commissie zal worden vertegenwoordigd. De heer Wijnkoop vraagt wanneer de heer Golijta! wel het geschikte moment voor de Machtigingswet in haar geheel aanwezig acht. Hij bestrijdt de fascistische methoda van wet- gerving, waartoe dit ontwerp z.i. zou leiden. De heer v. d. Tempel (S.D.) wil ten aan- zien van dit ontwerp niet verder zien gegaan dan het amendement-v. d. Heuvel. Hjj zou met de door den heer Kortenhorst hjj amen dement beoogde uitibreiding niet kunnen mee- gaan. Minister Verschuur stelt het op prijs, dat dit ontwerp alsnog aan de orde is gekomen. Wat de strekking ervan (betreft brengt spreker in herinnering, dat ook in den tijd van de Romeinen reeds perioden van groote bevoegdheid van de Regeering voorkwamen. Ten opzichte van den veestapel heeft't ont werp niet de strekking tot afschaffing te ge- raken, doch tot verbetering van den veestapel, door opruiming van het zwakke. Handel en industrie zullen bjj de uitvoe- ringsmaatregelen worden geraadpleegd. Het algemeene crisisbeleid maakt het wen- schelijk, de maehtiging niet te zeer te beper- ken. Het amendement-v. d. Heuvel is in dit verband wel wat al te zeer beperkend. Spre ker wijst crop, dat de Kamer met dit ontwerp reeds geankerd ligt aan de beperking van den duur en aan de beslissing welke producten on der deze wet zullen vallen. De heer Van den Heuvel verdedigt zijn amendement om het wetsontwerp te beperken tot de bloembollen, het rundvee en het stroo- carton. De heer Kortenhorst (R.K.) verdedigt een amendement om ook andere land- en tuln- bouwproducten en verder elk ander bij de wet aan te wijzen product in de machtigingswet op te nemen. De heer Kersten zal zijn stem niet geven aan het amendement-Kortenhorst en critiseert de uitvoering der crisis-varkenswet, welke het amendement reeds aanstomds onder de mach tigingswet wil brengen. Zullen de bollenkweekers, die tot vemieti- ging van bun producten zijn overgegaan het volgend jaar consent verkrijgen? De Minister: Waarschijnlijk niet! De heer Kersten besluit met de opmerking, dat het ontwerp kan leiden tot groote af slachting van den veestapel. Spreker acht dit ontoelaatbaar. Dr. Bierema (Lib.) dringt er bij deh Minis ter op aan, in veriband met de aardappelen en het aardappelmeel, genoemd in het amende ment-Kortenhorst, te bevorderen, dat de over- toliige consumptieaardappelen in de fabrieken worden verwerkt. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) zal zijn stem geven aan het amendement Van den Heuvel in het vertrouwen, dat deze wet zal worden begrensd tot 1 Jan. 1934 en inmiddels de nieuiwe Kamer gelegenheid zal hebben de zaak in haar geheel te bezien. De heer Loerakker (R.K.) zal eveneens stemmen voor het amendement-Van den Heu vel al zou hjj voorkeur geven aan het amen dement-Kortenhorst. De heer Wijnkoop heeft evenals de heer Kersten, doch op andere motieven, bezwaren tegen afslachtiag van vee op groote schaal. De heer Oud is het eens met den heer Loerakker, dat dit ontwerp niet in gevaar moet worden gebracht door het amendement- Kortenhorst. Beperking volgens het amende ment-v. d. Heuvel is op het oogenblik de eenig mogelijike oplossing te meer waar de afwezige leden het amendement-Kortenhorst niet kennen. Dr. Beumer (A.-R) wenscht op te komen tegen de voorstelling van den heer Oud als zou de brjeenroeping van deze Kamer 'n soort gentlemen-agreement z_u. Spreker voor zich is niet gekend in de bijeenroeping dezer Kamer op verzoek van den heer Van den Heuvel c.s. De heer Wjjnkoop: Ik ook niet. De heer Beumer: In elk geval wensch ik de vrijheid aan de Kamer te zien voorbehou- dea om v6<5r het amendement-Kortenhorst te stemmen. Minister Verschuur meent, dat de Kamer eieren client te kiezen en beveelt den heer Kortenhorst aan, diens amendement in te trekken. De heer Kortenhorst trekt zijn amende ment in. Het amendement-Van den Heuvel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de amendementen Snoeck Henkemans (beperking tot 1 Jan. 1934) en commissie van rapporteurs. Het wetsontwerp wordt nu aangenomen met aanteekening dat de heeren Wijnkoop, Kersten en Zandt tegen zijn. DE POLITIEK IN DEN AETHER. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den mi nister van Waterstaat de volgende vragen ge- steld: 1. Hoe is het te verklaren, dat de minister de rede van den heer L. H. de Visser op j.l. Donderdagavcad voor de microfoon uitgezon- den met maehtiging van Zijn Excalkntie en onder goedkeuring van de radio-controle- commissie, waariin o.m. voorkwam: ,,dat de communisten de eenigen zjjn, die zich naast de Indische muiters hadden ge- schaard dat de regeering-Ruys is de uitvoerende macht van het wanbeheer der kapitalisten: dat er hier en in Indie verzet dient te komen tegen dat alles; dat de Communistische Partij de arbeiders en andere maatschappelijk geknechten op- roept tot het eenheidsfront van blanke en bruine werkers; dat tegenover de dictatuur van het kapita- lisme gesteld moet worden de dictatuur van arbeiders en boeren; dat de communisten de meest bekende revo- lutionaire strjjders op hun ljjst hebben ge- plaatst; Weshalve op grond van dit alles het volk van Nederland wordt uitgenoodlgd vooral te stemmen op de communisten." (Medegedeeld in de Avondpost van 14 Apr.) a. in overeenstemming acht met twee der normen genoemd in art. 9 van het Radio- reglement, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde; b. in overeenstemming acht met Zjjn Ex- cellentle's verklaring in de Eerste Kamer van 24 Maart j.l., dat aan alles wat opruit, onbe- tamelijk is en het gezag ondermjjnt een einde moet komen? 2. Indien de minister de zienswjjze van de radio controle commissie deelt en haar voor zijn verantwoordelijkheid neemt, is hij dan, teneinde een conflict met de gevoelens van het overgroot deel van het Nederlandsche volk te voorkomen bereid t.-en beslissing over de politiek in den aether niet meer zelf te nemen maar aan zijn ambtsopvolger over te laten? Verder heeft de heer Boon den minister van Waterstaat gevraagd: 1. Op welke motieven heeft de minister aan de VARA op 30 April, den verjaardag van de Prinses, zendtijd gegeven 's avonds van 8—12 uur, welke zendtijd onder protest van de AVRO van deze omroepvereeniging werd afgenomen, ten einde de eerstgenoemde omroepvereeniging in de gelegenheid te stel- len een wijdingsprogramma voor 1 Mei uit te zenden onder voorwaarde, dat gedurende die uren noch de gevoelens van het overgroote deel der natie zullen worden gekwetst noch de ..Internationale" zal worden uitgezonden? 2. 13 het den minister niet bekend, dat al wordt de nationale fe-ostdag dit jaar op 1 Mei gevierd de verjaardag der Prinses op 30 April in kerken en huisgezmnen wordt her- dacht, zoodat het aanstoot moet geven, wan neer op dien dag door de VARA de socialisti- sche 1 Meidag wordt ingeluid? 3. Acht de minister zijn beslissing niet half slach tig? a. Immers wanneer de minister den ge- bocrtedag der Prinses niet als een nationalen gedenkdag beschouwt, wat brengt Zijn Excel- lentie er dan toe, te verbieden, dat van 8—12 uur de Internationale wordt uitgezonden. Zulks terwijl de uitzending daarvan in het algemeen wordt toegelaten en zelfs op dien- zeifden dag tusschen 5 en 8 uur wel moge- ljjk is? b. Wanneer de minister den verjaardag wel als een gedenkdag beschouwt, meent Z. Exc. dan niet, dat het nationaal gevoel van ons volk ernstig wordt gekrenkt door deze be slissing 4. Is de minister na overweging van het bovenstaande alsnog bereid zijn beslissing te herroepen en aan de Algemeene Vereeniging Radio Omroep haar zenatijd op 30 April te laten behouden? DE TUNNEL ONDER DE MAAS. De Rotterdamsche bladen melden dat bin- nenkort bij den gemeenteraad van Rotterdam een voorstel van B. en W. zal worden inge- diend om uit te spreken, dat voor een tweede oeververbxiaLng aan den bouw van een tunnel onder de Maas de voorkeur behoort te worden gegeven boven den bouw van een tweede brug voor htt landverkeer over de rivier. Voorts zal van den gemeenteraad een uitspraak wor den gevraagd, waarbij B. en W. worden uit- genooaigd, de uitvoering van een tunnelplan op kerken termijn ter hand te nemen in over- leg met het Rijk en een combinatie van par- ticuliere belanghebbenden bij het tot stand komen van een tunnel onder de Maas voor het gceaerenverkeer. Bovengenoemde combinatie, waarin de kopstukken uit het handels- en be- drjjisieven van Rotterdam zitting hebben, heeit bereids een voorstel aan het college van B. en W. gedaan betreffende den bouw van een tunnel met tolheffing, welke aan den Linker Maasoever aansluiting zal geven op den weg RotterdamDordrechtMoerdjjk. In antwoord op de vraag van den heer Lovink, betreffende van regeeringswege reeds gedane of voorbereide stappen inzake een eventueele beperKing van dea iVederiandschen rundveestapel, deelt de minister mede, dat het vraagstuk van de beperking van den Neder- landschen rundveestapel een punt van ernstig enderzoek mtmaakt, hetwelk met grooten spoed wordt verricht. Voor het beweerkstelli- gen van zoodanige beperking zullen echter aer regeering ruune wettelijke bevoegdheden moeten ten dienste staan. In ieder geval zal met een beperking, als bedoeld niet worden aangevangen dan na overleg met de drie centiale landbouworganisaties. ttOERSDALING VAN DEN DOLLAR. De wederinvoering van het embargo op goud in de Ver. Staten en de door de Amerikaan- sche regeering afgelegde verklaringen, volgens welxe ae douar op ae buitenlandsche wissel- markten niet zal worden gesteund, had gister te Amsterdam een verdere koersdaling van het Amerikaansche ruilmiddsl tot gevolg. De noteering van contante dollars reageerde tot 2,20, waarna een licht herstel intrad. Het di- sagio itoaroeg J 0,50 per loo Ciaiiar. Daar jn- tegen lagen Fransche, Zwitsersche en Belgi- schs francs zeer vast, terwijl ook het pond aanrr.erkeljjk hooger noteerde. Door de ge- beurtenissen in de Ver. Staten is in ons land weer ongerustheid gewekt ten aanzien van den gulden, hetgeen tot uitdrukking kwam in de vraag naar goud en gouden munt, waar- voor hoogere prijzen werden betaald. Naar van gezagheboenae zijde werd verklaard, zijn door de verwikkelingen in Amerika geen consequen ces voor den gulden te wachten. De Ned. Bank zal haar tot dusver gevoerde politiek bljvea volgen. De positie van den gouden siandaard is van dien aard, dat zij in staat is eventueele aanvallen tegen den gulden te verdedigen. DE GENTSCHE FLORALIeN. Heden was de inrichting dezer groote bloe- mententoonstelllng zoover gevorderd, dat de intefnationale jury haar lastige taak kon be- ginnen om uit het overweldigend groote aan tal inzendingen naar eer en geweten te be- slissen, wien de hoogste onderscheidingen zullen worden toegekend. Zaterdagmorgen heeft de officieele ope- ningsplechtigheid plaats in tegenwoordigheid van prins Leopold en prinses Astrid. Den daaropvolgenden Vrijdag zullen de Belgische koning en de koningin, pas terug van hun reis naar Palestina, de tentoonstelling be- zoeken. Dit jaar zal een buitengewone deelneming uit het buitenland, het groeiend internatio- naal karakter van de Gentsche floraUen in het daglicht steUen. Nederland, Frankrijk en Engeland zijn reeds sedert jaren trouwe bezoekers; thans zullen voor het eerst ook de schoonste voortbreng- selen van den Italiaanschen tuinbouw worden ten toon gesteld; een rijke keus van sier- en vetplanten met hun vleezige bladeren, steke- lige cactussen van alle grootte en vorm, be- nevens schitterende Italiaansche varianten van onze anjelier- en nagelbloemen. Nederland houdt zich niet bjj de wereldbe- faamde tulp, maar zal insgeljjks talrijke pot- planten laten bewonderen, lelies, en cyclamen en prachtige rhododendrons. De Fransche afdeeling zal, evenals de Ita liaansche, vetplanten en cactussen ten toon stellen, alsook een keus van decoratieve palmboomen, waaraan de drukbezochte Azu- renkust haar zoo scherp uitheemsch karak ter dankt. Uit de serren van Groot-Britannie zijn verder de kostbaarste orchideeen zorgvuldig ingepakt en met de meeste voorzorgen naar Gent gestuurd. Op zichzelf vertegenwoordigt die verzameling alleen reeds een fortuin. Uit Belgie zelf werden niet minder dan 350 inzendingen geboekt. Het overgroote gedeelte op naam van Belgische firma's en handelaars. Ternauwernood werd in de groote hal ruimte genoeg gevonden, om alle Inzendingen een be- hoorlijke plaats te verzekeren. Toch hebben de inrichters de tallooze moeilijkheden overwon- nen die zij op hun weg ontmoetten en met het uur komen de veelkleurige, frissche bloem- perken als uit den grond gerezen. AMERIKA VERLAAT DEN GOUDEN ST AND AARD. Gisteren werd te Washington bekend ge- maakt, dat de Vereenigde Staten den gou den standaard verlaten bebben. Woensdag had president Roosevelt een be- langrijke principieele verklaring afgelegd, omtrent de monetaire politiek der regeering. Hierin verklaarde de president, dat de weder invoering van het gouduitvoerverbod bedoeld is als controle der valuta en van het crediet Hij corrigeerde de Woensdag door het ministe rie van finaneien gebruikte uitdrukking „ge- controleerde inflatie" in dezeci zin, dat de Vereenigde Staten geen inflatie in dezen zin beoogen, dat de regeering haar uitgaven met waardeloos papiergeld zou hetalen. Veeleer zal Amerika, volgens Roosevelt, zooals tot nu toe, een gezonde financieele politiek blijven voeren en aan een gezonde valuta vasthoudea. Men heeft toesloten den strijd tegen specu- latieve aanvallen van het buitenland op den dollar op te nemen en den dollarkoers niet aan zich zelf over te laten. Goudverschepin- gen zullen ook in de toekomst worden toege- staan. Het doel der huidige Amerlkaaasche mone taire politiek is de verhooging van het prijs- niveau in het binnenland tot een verstandige hoogte. De Amerikaansche regeering hoopt dan ook, zoo gaat Roosevelt verder, dat zij in afzien- barca tijd met buitenlandsche regeeringen tot overeenstemming zal komen om den algemee- neo terugkeer tot den stabielen gouden stan daard mogelijk te maken. Weliswaar is de in Amerika voorgeschreven gouddekking der bankbiljettcacirculatie mis- schien te hoog. Men is er in Amerika wel op voorbereid, dat de dollar in den mternationalen handel wel 10 pet. kan dalen, maar men is er vast vaa overtuigd, dat dit slechts een tijdelijk ver- schijnsei zal zrn. want de Amerikaansche credietpolitiek, en met name de financieele- en de ibudget-politiek zouden de beste waanborg zijn voor de innerlijke gezondheid van dea AmeTikaanschen dollar. Uit Washington wordt gemeld; Nadat pre sident Roosevelt zijn verklaring omtrent het stopzetten van het steuaen van den dollar en omtrent het embargo op goud had afgelegd, verklaarde staatssecretaris Woodin aan de pers, dat de Vereenigde Staten thans officieel den gouden standaard hadden losgelaten. In Ccagreskringen, waar een sterke stroo- ming altijd gunstig jegens inflatie was ge- zind, juicht men de maatregelen van presi dent Roosevelt toe. President Roosevelt zal thans maehtiging vragen om ook zilver ia betaling te mogen ontvangen ter aflossing van schulden van buitenlandsche mogendheden tot een bedrag van 100 millioea dollar. De koers van het zilver zal daartbjj de 50 dollar-cent per ons niet mogen overschrijden. Weder-invoering van hel goud-ennbargo. Roosevelt heeft de wederinvoering van het goud-embargo afgekondigd. Volgcas Reuter is deze maatregel er op gericht om de prijzen der consumptie-artikelen in het binnenland te veiibeteren en is het de eerste stap van ©En campagne om een nieuw niveau vaa gecon- troleerde prjjzen en van crediet-controle te vestigen, om weerstand te bieden aan de deflatie. De gouvermeurs vain de twaalf Federale Reserve Banken bebben met het miaistarle van Financien vergaderd, cm de plannen te 'bespreken over de toepassing van de jongste wet, die deze banken machtigt voor enkele milliarden papiergeld uit te geven, op onder- pand van effectEn. Wanneer wordt de dollar gWitab il Ls ee rd Presideait Roosevelt heeft verklaaid, dat de dollar niet gestabiliseerd zal worden voor den terugkeer van Engeland tot den gouden maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uiikomst Ondervindt 'i zelf en neem lof2 [akkerj Volgens recept von Apotheker Oumonl Slechts 50 ct. per 12 st. Bij Apoth. en Drog.. (Ingez. Med.) standaard. De gouduitvoer zal verhoden wor den, behalve voorzoover reeds is toegestaan. De inflatie zou gevolgd worden door een sta ging van de go ederenp rijzen en zou het ge- meenschappelijke economische plan der naties kunnen vergemakkelijken. Roosevelt wordt .JnJlatie- dlctator". Bij het Congres .te Washiagton zou waar schijnlijk gisteren een wetsontwerp worden ingediend, op grond waarvan president Roose velt belangrijke dictatoriale volmachten zal verkrijgen met ibetrekking tot de aangelegen- heid der .inflatie. Aan het Congres zal een wet worden voor- gelegd, waarbij Roosevelt „inflatie-dictator" wordt. Men meent, dat Roosevelt de volgende voor- stellen zal goedkeuren, waarbij hij wordt ge- machtigd; le. nieuw geld uit te geven; 2e. het goud-gehalte van den dollar te wijzigen; 3e. een raad tot stabilisatie van den dollar ia te stellen. Bovendien zal h'lj bij een wet gemachtigd worden tegen zekere voorwaarden betaling van de oorlogsschulden in zilver in plaats van in goud te aanvaarden. Uit New-York wordt gemeld, dat de be kende financier John Pierpont Morgan ver klaarde, dat de maatregelen van Roosevelt zijn voile instemming hadden. Het was te voor- zien, zoo zeide hij, dat de pogingen om den hoogen koers van den dollar te handhaven op eea peil, dat in strijd kwam met de gedepre- cieerde buitenlandsche valuta tot deflatie zou moeten leiden en een ongunstigen invloed zou hebben op de reeks sterk aan deflatie onder- hevige Amerikaansche prijzen, loonen en werk- gelegenheid. De thaas genomen maatregelen zijn de beste om de gevolgen te bestrijden en de oorzaken weg te nemen. .Financial News" schrijft, dat het loslaten van den Gouden Standaard de Amerikaansche crisis zal verscherpen. De „Daily Herald" en andere bladen zien ia de Amerikaansche maatregelen een bs- dreiging ten opzichte van Engeland. Roose velt wil langs dezen weg Engeland dwingen tot den gouden standaard terug te keeren en wil een desfbetreffende garantie van Mac- Donald hebben. Het. bestuur van de Bank van Engeland zou gisteren nog vergaderen om te beraadslagen over de gevolgen van de Amerikaansche maat regelen. Verrassing in het buitenland. In financieele krinigen te Louden is men ten zeerste verrast door het feit, dat Amerika den gouden standaard heeft losgelatea. In .bankkringen wordt algemeen verklaard, dat er geen noodzakelijke redan en hiervoor bestonden, aaagezien da positie van de Ver eenigde. Staten geheel aaders is, als die van Engeland, dat gedwongen werd den gouden standaard los te laten. De meeste bladen verwachten het gevaar van inflatie ia de Vereenigde Staten. Ook in Fransche financieele kringen Is men verrast door het plotselinge loslaten van den gouden standaard in Amerika. Men vreest thans voor Fraakrijk's gelso- leerde goudpositie en tevens vreest men, dat de wereldhandel ernstig zal hebben te lijden van de Amerikaansche maatregelen. Sommigen gelooven, dat het moodig zal zfjta. dat Frankrijk zich eenigszins aanpast bij de deflationistische maatregelen. INKOMSTENBELASTING. Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat de aanslagbiljetten der Inikomstenbelas- ting 1932/33 gedateerd vo<5r 1 Decemiher 1932 uiterlijk 1 Mei 1933 geheel voldaan moeten zija. HET EMMA BID EMPJE. Wij vestigen de aandachf onzer lezers op de op morgen alhier te houden collects met het bekende Emmabloempje. Wij hopen dat alien gaame gehoor zullea geven aan den oproep v het Groene Kruis en een ibloempje zullen >t steun v£in de lijdende T3.C.-p o-. 4NJE-AVOND. Woeasdiagavond werd in die Ned. Herv. kerk alhier een door de vereeniging voor Chr. win- terleizingen georganiseerde Oranje-avcnd ge- houden. Hoewel het ruime kerkgobouw niet geheel vol was, was toch een talrijk publiek aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zin- gen van Ps. 150 2 en voorlezing van Ps. 150. waarna de voonzitter, de heer J. C. Jansen, voorging in gebed. In zijn daarop volgend openingawoord schetste de voorzitter de geest- drift die .thans door ens land opwaait. Van- waar die geestdTift, vraagt spreker, in deze anders vaak zoo lauwe lage landen, waar men niet spoedig in geestdrift ontvlamt, of het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5