BIHHENLAND BVITENLAND GENTSCHE AUT0SCH00L OEMENGDE BERICHTEN TER NEUZEN, 21 APRIL 1933. ZAAMSLAG. PHILIPPINE. KOFFIEPOT AAN DEN MONO GEZET. TARLEFVERLAGINGEN BIJ DE NED. SI'OORWEGEN. Na de tariefsverlaging van reizigers en bagage op 1 April jl. volgen thans met ingang van 1 Mei a.s. verlagingen der goederentarie- ven, waarin bovendien ingrijpende verande- ringen zijn aangebracht. Uit deze goederentarieven wordt bet vol- gende ontleend: Er zijn drie soorten vervoer: Expresgoed (vervoer met alle reizigerstrei- nen, ook snel- en D-treinen). Snelgoed (vervoer met versnelde goederen- treinen en met personentreinen). Vracbtgoed (vervoer met gewone goede- rentreinen). Het vroegere ijlgoed en bestelgoed is dus samengesmolten tot snelgoed. De vracbtbrieven en adreskaarten worden gewijzigd en kosten thans f 0,01 per 5 for- mulieren. De thans nog bestaande vracht- brieven kunnen voorloopig tot 30 April 1934 gebruikt worden, aan de adreskaarten zijn daaraan eenige beperkingen verbonden. De oude wijze van vrachtberekening voor zendingen tot 30 K.G. is geheel gewijzigd. Voor vrachtgoed: t/m 1 K.G. /0,25; meer dan 1 t/m 3 K.G. /0,35; meer dan 3 t/m 5 K.G. 0,45; meer dan 5 t/m 30 K.G. 0,50. Voor snelgoed: t/m 1 K.G. /0,30; meer dan 1 t/m 3 K.G. /0.40; meer dan 3 t/m 5 K.G. 0,50; meer dan 5 t/m 7 K.G. /0,60; meer dan 7 t/m 9 K.G. /0,70; meer dan 9 t/m 30 K.G. 0,80. Voor expresgoed: t/m 1 K.G. /0,45; meer dan 1 t/m 3 K.G. /0,60; meer dan 3 t/m 5 K.G. /0,75; meer dan 5 t/m 7 K.G. /0,90; meer dan 7 t/m 9 K.G. /1,05; meer dan 9 t/m 30 K.G. 1,20. In deze vracht is het bestelloon inbegrepen voor zoover op de plaats van bestemming de Nederlandsche spoorwegen een besteldiensst hebben (in totaal op meer dan 300 plaatsen). Dat de tarieven belangrijk verlaagd zijn, blijkt uit het volgende voorbeeld: Snelgoed over een afstand van 100 K.M. in vergelijk bij bestelgoed30 K.G. vroeger 1,50 thans 0,80; 40 K.G. vroeger /1,65, thans /0,80; 50 K.G. vroeger 1,85, thans /0,85; 100 K.G. vroeger 2,75, thans 1,65. Bij grootere afstanden worden de verschil- len nog grooter, bijv. 300 KM. 30 K.G. vroe ger 2,55, thans /0,80; 40 K.G. vroeger 3,25, thans 1,30, enz. Ook de wagenladingstaricven worden ver laagd en gewijzigd. Een zeer belangrijke wijziging is de toe- passing der vrachtprflzen voor kieine wagen- ladingen. Bij de thans nog bestaande tarie ven geldt als minimum 5000 K.G., volgens het nieuwe tarief kan men reeds toepassing der prijzen voor wagenlading verkrijgen bij betaling van 2000 K.G. Het draagvermogen van den wagen speelt geen rol meer. Betaalde men vroeger voor een aange- vraagden 15 tons wagen ten minste 5000 K.G. en voor een aangevraagden 20 tons wagen 10.000 K G. volgens de betrekkelijke wagen- ladingsprijzen, voortaan zal de minimum- vracht in beide gevallen slechts bedragen: de stukgoedprijs voor 2000 K.G. Van de bijkomende kosten zijn er zeer vele vervallen, o.a.: het bestelloon (voor zoover op de plaats van bestemming een besteldienst bestaat), de loonen voor de kennisgeving van aankomst, de stationskosten, enz. enz. Vele andere zijn verlaagd. Daar het gebeele tarief op verlaging en gemak is gebaseerd zullen vele verzenders het met vrsugde begroeten, terwrjl het onge- twrjfeld een vergelijking met de tarieven van andere vervoermiddelen glansrijk kan door- staan. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De arbeidsmarkt. In *t officieel orgaan van de vereeniging van leiders van openbare instellingen ten be- hceve der arbeidsmarkt, zegt (Th.) van L(ier) referendaris bij de afdeeling werkloosheidsver- zeke-ing en arbeidsbemiddeling van het Dep. van Binnenlandsche Zaken: „Aan een viertal Nederlandsche musici, die door een cafd te Dusseldorp geengageerd wa- ren, werd door de politie een zgn. arbeidsver- gunning geweigerd. Dat is in strijd met de laatstelijk in 1930 met Duitschland getroffen regeling. Als men in Duitschland een dergelijke hou- ding ta.v. Nederlandsche arbeidskrachten als Tegel zou aannemen, dan heeft de getroffen regeling voor Nederlanders geen waarde meer. Deze aangelegenheid is in onderzoek. Ten aanzien van het verkeer op de arbeids markt staat Nederland sterk tegenover Duitschland. In Duitschland verblijven nog plm. 18000 Nederlandsche arbeiders, die voor de grootste helft werkloos zgn en voor wat betreft gehuwden en kostwittners voor het grcotsts gedeelte door Nederland worden ondersteund. In Nederland werkt thans een veel grooter aantal Duitsche arbeiders, indien men de vrouwelijke arbeidskrachten (dienstboden e.d.) meeteelt, zelfs verscbeidene malen het aantal Nederlanders dat in Duitschland werkt. HET VERSCHE CADETJE. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houden- de wijziging van de bepalingen der Arbeids- wet 1919 betreffende den arbeid in broodbak- kerijen. Verscheidene leden konden zich niet met het ontwerp vereenigen. Eenige leden waren zeer teleurgesteld doordat de regeering van de gelegenheid, dat zij de wijziging van de bepalingen betreffen de den arbeid in broodbakkerijen voorstelt, geen gebruik heeft gemaakt om daaraan te verbinden ean schrapping van het verkoop- verbod van versch brood in de ochtenduren. Zij meenden te weten, dat sedert de invoering van het vervoer- en verkoopver.bod hetbrood- verbruik met ongeveer 30 pet. verminderd is, zoodat verruiming van het verbruik ongetwg- feld mag worden verwacht, zoodra wederom versch brood verkrijgbaar wordt gesteld. Ne derland is het eenige land, waar men gedwon- gen wordt aan het ontbijt, oudbakken brood te eten. Andere leden verwachten echter van een dergelijke regeling een minder goede brood- bereiding, en vreesden een toenemend jach- ten om tijdig met het brood gereed te zijn, waarvah een versterking van den drang naar wederinvoering van den nachtarbeid te duch- ten is. EEGAAT VAN DRIE TON. Aan het gezamenlijk personeel van de Tricot- fabriek te Winterswijk heeft de directie, naar aan de Zutph. Crt. gemeld wordt, bekend ge maakt, dat wrjlen de heer G. J. Willink, die de vorige week gestorven is op een reis in Frankrgk, driehonderdduizend gulden nage- laten heeft om te dienen voor een fonds, waar- van de rente ten bate moet komen aan in- stellingen van het fabriekspersoneel op een wgze, te bepalen door de directie. DE UITWERKING VAN DE OPH EFFING DER PROHIBITIE. Volgens berichten uit welingelichte bron is volgens de N. R. Crt., de eerste week na de opheffing van het drankverbod in de Ver- eenigde Staten gekenmerkt door een belang rijke stijging der belastingopbrengsten en een vermindering van de -dronkenschap in het ge- heele land. Uit Chicago, Boston, Cincinnati en Philadelphia komen berichten betreffende een scherpe daling in het aantal arrestaties wegens dronkenschap. De brouwerijen hebben tot dusverre 24 uur per dag gewerkt om aan de groote vraag te voldoen, waardoor ook glasfabrieken en kui- perijen onder hoogen druk werken. In Bos ton zijn in deze week 6 millioen flesschen, in Chicago 100.000 vaten bier verbruikt, terwijl in Philadelphia een half millioen dollar werd gelnd aan gelden voor vergunningen. De ,,natten" zijn opgetogen over het uitblijven van excessen en wijzen er op, dat tot dusverre het bier is verbruikt op een wijze, waartegen niets te zeggen valt. IBESTUURDER: R. MORTIER Lange Meire, 2 (Kouter) Gent Telefoon: 19393 Dag-, avond-, Zondaglessen, gekend voor M degelijk en voll. onderricht. Zondagleer- I gang te Selzaete: Zaal Gaumont, Markt. (Ingez. Med.) DE PROCESSIE VAN HET HEILIG BLOED TE BRUGGE. De traditioneele processie van het Heilig Bloed, welke ieder jaar meer dan honderd duizend bezoekers uit Vlaanderen, Noord- Frankrijk, Zeeuwsch-Vlaanderen en het Walenland naar Brugge lokt, zal ditmaal op Maandag 8 Mei haar uitgang doen. In 1931 moest de processie, tengevolge van het barre weder, tot den volgenden Zondag worden uit- gesteld; in 1932 brak tijdens den ommegang een geweldig onweder los en vluchtten de deel- nemers ijlings de hulzen binnen. Ditmaal hoopt men te Brugge met beter weer te wor den gezegend. In verband met de viering van het Heilig Jaar wordt een buitcngewone toeloop van pre- laten aangekondigd. Niet minder dan 15 bis- schoppen zullen in groot ornaat achter kar- dinaal Van Roey en mgr. Micara, nuntius van den Paus te Brussel, in den plechtigen stoet plaats nemen. Verder wordt de komst aangekondigd van 25 gemijterde abten en cen groot aantal katholieke autoriteiten, o.w. minister-president De Broqueville, minister Tap, oud-minister Baels, enz. De processie zal uit een voorstelling van het leven en den dood van Jezus Christus, alsmede uit een historisch gedeslte, betrekking hebbende op de overbrenging van het Heilig Bloed uit Palest'na naar Brugge, door graaf Diederik van den Elzas, bestaan. EMBARGO OP WAPENUITVOER Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig- den heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de president gemachtigd wordt een embargo te leggen op den uitvoer van wape- nen en munitie uit de Vereenigde Staten naar een land dat aanvaller is in een oorlog. De president kan dezen uitvoer verbieden nadat hij de medewerking heeft verkregen van die vreemde mogendheden welker medewer king hij noodzakelijk acht. Overtreding van de embargo-wet wordt gestraft met ten hoog- ste twee jaar gevangenisstraf of 10.000 dollar boete. Het ontwerp is naar den senaat doorge- zonden. SANCTIES TEGEN DUITSCHLAND GEEISCHT. De Brusselsche ,,Soir" bevat een artikel van de hand van oud-minister Jules Destrde onder den titel „Sancties tegen de barbaarsch- heid" en gericht tegen het huldige Duitsche regime. De oud-minister spreekt van een Nari-kruistocht, welke in principe niet alleen tegen de Joden is gericht, maar tsvens tegen den Christelijken godsdienst. Indien men tot de kern van de zaak gaat, dan zal men be- grijpen, dat het Joodsche element in het Duitsche fanatisme, hoe tragisch ook van karakter, slechts secondair is. Hetgeen wer- kelijk op het spel staat, is het gevoel van menschelijkheid, zonder hetwelk geen enkele waarachtige vooruitgang mogeltjk is. Aan den oorlog tegen den godsdienst paart zich de oorlog tegen den geest in den vorm van het verwijderen der aanzienlijke elemen- ten op het gebied van kunsten en wetenschap- pen. Vervolgens voert Duitschland den oorlog tegen het recht. Evenals in 1914 heerscht thans weder in Duitschland het regime van het „vodje papier". Destrde merkt in dit verband op, dat Duitschland in zijn strijd tegen de Joden in conflict komt met het Volkenibondspact en artikel 13 van het Verdrag van Versailles, dat betrekking heeft op de bescherming der mtn- derheden. De strijd, die thans is ontbrand, is dus niet alleen de strijd van het Jodendom tegen het Germanendom van Hitler. De oud-minister is er van overtuigd, dat het Internationale Jodendom middelen ten dienste staan zich tegen het Hitler-regime te verzet- ten en wel in den vorm van economjsche strijdmiddelen. Maar, vraagt Destrde, waar- om kunnen deze niet worden toegepast door den Volkenbond en wel op den dag, waarop men zal bemerken, dat het Duitsehland van Hitler, het voorbeeld van het Duitschland van Wilhelm II volgend, heilige verbintenis- sen heeft geschonden en de handteekening ont- kent, die het onder de verdragen heeft gezet, welke de wereldbasis vormen na den grooten oorlog. Deze dag, besluit Destrde, is niet ver meer verwgderd. HET GliOENE KRUIS TE TER NEUZEN. Donderdagavond der vorige week hiekl de vereeniging „Het Groene Kruis" hare jaar- vergadering in ,,Ons Huis". De opkomst was zeer matig. Met het bestuur warm een 15- tal personen aanwezig, benevens een der wjjkzusters. Na opening door den voorzitter den heer Dr. Van Pienbroek, werden de nottflen gelezen en gearresteerd. Hiema werd door den heer Meinema een uitgebreid jaarverslag uitgabracht, waaraan wij een cn ander ontleenen. De z-org voor het onderhoud en aanvullen der verplegiagsartikelen was in 1932 het zwaartepunt voor het bestuur aangezier hier.'a schuilt een zeer vcomame factor voor den goeden naam der vereeniging, maar ook voor de goede functionneering van de ver- plegingsdoeleindea. Met trotsch kan geconstateerd warden, dat het magazgn met inhoud in zeer goede con- ditie is en dat ook de toekomst het 'bestuur paraat zal vinden dit te bestendigen. Dit gaat echter met moeilijkheden gepaard, voor wat betreft de financieele draagkracbt, welke in 1932 ook een bijzonderen terugslag onder- vond. Deze daling der inkomstcu was geen gevolg van vermindering van het ledental, want dit bleef stationair. Het ledental was op 31 Dec. 1932 1322. Een plaats als Ter Neuzen kon echter nog enkele honderdea leden meer cp haar list hebben. Behalve de doode hulpmiddelen, is van zeer veel belang de levende hulp, welke onze kran- ke leden ten goede komt, door de toewijding van de beide wijkzusters. De volgtude cijfers geven een toeeld van die hulp. Zuster Dieleman verleende hulp in 61 gezinnen met 2730 bezoeken. Hulp verleend bij operaties 5 maal, bjj bevallingen 2 maal, bij transport 2 maal en bij overladen 5 maal. Zuster Van Leeuwen iegde voor gewone wijkverpleging 2964 bezoeken af; T.B.C.- bestrijding 342 bezoeken; T.B.C.-verpleging 424 bezoexen; hulp verleend hoogtezon-bestraling 284 maal, bjj bevaliing 4 maal, overladen 5 maal en bij transport 1 maal. Heel wat cijfers, maar welk een wereld van lijden en smart vorschuilt zich hierachter eenerzijds, maar ook welk eea verlichting van leed en ellende! Toch bleven der vereeniging ook niet alle zorgen gespaard. Kon in 1931 meegedeeld worden dat het gebouw vrij was van schuld en dat het boekjaar tevens afsloot met een goed slot van 544,69, dit jaar moest ge- sloten wordeo met een minder goed slot. De redenen hiervan zijn de sterk verminderde subsidies van r(jk, provinciale vereeniging en gemeente. Teneinde een sluitende begrooting te makea heeft net bestuur 'emstig overwogen de volgende drie punten: le. contributie- verhooging, 2e. vermindering uitgaven aan- koop verplegingsartikelen; en 3e. salaris- korting Na ernstige bespreking en onder betuiging van leedwezen besloot bet bestuur tot het laatste middel, en wel om over te gaan tot een salariskortiag van 5 op alle uit te keeren salarissen, de hoop uitsprekende, dat het spoedig deze toepassing kan laten ver vallen. Waar het geldt de verzorging onzer kranke medeburgers laat de toekomst bestuur en leden op hun post vinden. De weg der ver eeniging „Het Groene Kruis" alhier in de jaren van haar bestaan, is er een van worste- ling en strijd eenerzijds en aaderzjds van overwinning en vruchtdragen. De eerste samcokomst op 7 Aug. 1916 om een afdeeling op te richten, had plaats onder zeer moeilijko tijdsomstandigheden. Daarbij kwam dat slechts enkele personen (o.a .de heeren Van Pienbroek, Moggr6 en Wabeke) deze vergadering bezochten, voorts dat ook critiek niet werd bespaard. Desondaaks had- den 10 perscmen den moed om over te gaan tot oprichting van een afdeeling. En zie uu het resultaat: een vereeniging die in ledental boven de 1300 uitgroeide. Het gestelde doel is: het brengen van hulp aan de lijdende menschheid en bijzeader nan de leden der vereeniging. Daartoe scharen wjj ons met vereende kracht achter onze baan- brekers, die met kieine kracht een groot werk hebben durven aanvaugen. Den heer Meinema werd dank gezegd voor dit uitvoerig verslag. De voorzitter geeft thans een overzicht over de rekening over 1932, na eerst gelezen te heb ben het rapport van de heeren N. J. Harte en G. v. d. Peijl, die de rekening hebben nage- zien. Deze heeren hadden ades accoord be- vonden. De ontvamgsten van de plaatselijke vereeni ging waren 5476,93 en de uitgaven 5142,34, alzoo op 31 Dec. 1932 een goed slo-t van i 334,58. Goed slot op 31 Dec. 1931 was f 554,69. De begrooting voor 1933 dezer afdeeling is geraamd op 5044,04 in ontvamgst en uitgaaf. De ontvangsten en uitgaven van de afdee ling T.B.C.-bestriding waren 1439,52. De begrooting voor 1933 van deze afdeeling is be- raamd op 1360 ia ontvangst en uitgaaf. Op een vraag van dea voorzitter of de heer Van der Peijl bereid is nogmaals de taak op zich te willen nemen de rekening na te zien, werd bevestigend beantwoord. Den heer Harte die niet aanwezig was zal gevraagd worden wederom dit werk te verrichten. Ingeval deze dit niet doen kon was de heer C. J. Leunis bereid deze taak te verrichten. Alsnoi werd door den magazijnmeester ver slag uitgebracht ever bet verplegingsmate- riaal. Dit verslag liet een cpgewekten toon hoorea. Inclusief de filialea te Sluiskil en Driewegen waren ruim 800 st. goederen uit- geleend. Wat betreft de contributie-inning, gezien de economische moeilijkheden, was ook deze tameljjk gunstig. Door een soepele toe passing bg soemmige leden van termijabetaling konden deze aan die verplichting voldoen. Nog even werd herinnerd aan de hulp die verleend wordt by. af leggen van d-ooden. Wordt van 'die hulp gebruik gemaakt, dan moet daarvoor betaald worden het bedrag dat op de achterzijde der kwitantle staat afgedrukt. Bij monde van den heer Feij werd rapport uitgebracht betreffende de inspectie der mate- rialen Gerapporteerd werd, dat alles in goeden staat was en dat voldoende materialen aanwezig zijn- Medegedeeld werd nog, dat destyds door een der leden ten geschenke was gegeven een imvalidewagen. Mocht een der leden daarvan gebruik willen maken dan is deze disponibel. Aan de rapporteurs werd dank gebracht. Hiema verkiezlng bestuurslieden. Aftredend waren de heeren, A. Moggr6 en J. C. JanscQ. De heer Jansen merkte op, daar hy speclaal voor Driewegen ibestuurslid is en hy daar maar 3 maanden meer vertoeft, het wellicht wenschelijk is een ander persoon te benoemen. Op de vraag van den voorzitter om dan nog tijdeiyk deze functie te willen. waamemen en die dan later over te dragen aan een ander persoon, verklaarde de heer Jansen zich bereid. De uitsiag was dat beide heeren werden her- kozen en zich hunne benoeming lieten wal- gevallen. Rondvraag Door den heer Van der Peyi werd gevraagd met het oog op kasverster- king, of het niet goed was te trachten eenige bijdragaa te krygen van groote industrieele lichamen als ibw. Cokesfabriek en L'Azote en andere. De voorzitter deelt mede, dat dit punt reeds sinds jarea onder de oogen is gezien, maar dat daaraan ook groote bezwaren zijn verbonden. Spreker komt nog even terug op wat in de notulen gezegd is vorig jaar door dian heor Posthuma betreffende ecu te geven film van- wege de Centrale Vereeniging vcor Tuber- culoEcbe-3trijidingHet ibestiuur is wel ibered-d daartoe over te gaan. Aa:-'/sakeiyk con dit gcoeuren in oombinatie met Axel, Zaamslag en Hoek, doch doze brhkken zich terug zocdat alleca Ter Neuzen overtoloef. De kosten zfjn 75. Hij vraagt of de vergadering lets gevcclt om zoo'n film den leden aan te tieden, D.oor een klein entr6e te heffen zou dit voor de ka£ niet bezwaariyk zgn. De heer Jac. Hamelink acht het wenschelyk b.v. in het najaar daar toe over te gaan en gelooft- dat de belang- stelling van dien aard is, dat de leden nog wel iets daarvoor willen offeren. Getracht zal worden de noodige stappen te doen. De voorzitter deelt nog mede, dat door wijlen den heer A. Wieland aan „Het Groene Kruis" een legaat is vermaakt en wel het huisje be'woond door mej. wed. P. Bal, onder voorwaarde, dat zij dit huisje be won en mag zoolang zij in leven is. Na overleg met des- kundigen heeft het bestuur besloten dit legaat te aaavaarden. Hij vraagt echter de vergade ring machtiging om dit huisje, indien zich een kooper mocht opdoen die zich vereenigen kan met de voorwaarde uitgedrukt in bet testa ment, te verkoopen. By monde van den beer Hamelink kca de vergadering zich daarmee vereenigen. Hiema sluit die voorzitter de vergadering. ENVENTARISATEE LAMMEREN. Vanwege het Vleesch Export-Bureau is een inventarisatie van alle in 1933 geboren lamme- ren ingesteld. Hoewel aan alle bekende houders van ge- dekte ooien een kaart ter invulling is toege- zonden met verzoek deze voor 1 April terug te zenden, deelt de Afd. Schapeninventarisatie Landbouwbuis, Alkmaar, ons mede, dat nog een bslangrgk aantal alsnog achterwege ge- bleven is. Reden waarom nog tot 1 Mei de gelegenheid wordt gegeven de kaart in te dienen. Ook dient aan houders van gedekte, althans by hen geworpen hebbende ooien medegedeeld, dat op aanvrage van hen een iammerkaart verkrjjgbaar is aan het Landbouwhuis te Alk maar. Wie van eventueele regeeringshulp zou wil len profitseren zorge voor een richtige aan- gifte. UUXOR THEATER. De weg naar Rio. De film heeft reeds herhaaldelijk aandacht gevraagd voor wat men onder meisjeshandet verstaat. Dat in d«i laatsten tgd vooral, deze soort film wordt vertoond, vindt mis- schien aanleiding in de tydsomstamdigheden. Het is te begrijpen, dat by de heerschen.de werkloosheid, ook onder vrouwelijk personeel, velen blij zijn, als ergens de mogeiiykheid van een betrekking goboden wordt en dat men onder deze omstandigheden eerder geneigd is, maar niet al te diep te informeeren. De illusie van eindeiyk weer werk laat men zich liever niet ontnemen. Als een waarschuwing kunnen deze soort films dan ook een zekere waarde hebben. De hoofdverdienste van het eerste hoofd- nummer, ecu tendenz-film, is, dat het sce nario simpel gehouden is en dat de feiten doodgewone alledaagsche dingen zijn, welke er iedereen kunnen doen invliegen. Juist daardoor is deze rolprcat een felle aanklacht tegen het misdadiige beroep der meisjeshan- delaars, dat, ondanks alle tegenwerking <ler internationale politie, nog steeds voortwoe- kert als een verderfelijke plant in onze samen- leving. Daarom moeten ouders met hun doch- ter3 deze rolprent gaan zien, opdat eerlang aan deze meer dan ergerlijke toestanden een einde kome. Hier geldt het een typiste (Marie Solveg), die onder valsche voorwendsels naar Rio de Janeiro wordt gelokt en eecrmaal daar aangekomen door de omstandigheden gedwon- gen, trots haar pogingen om er uit te geraken, langzaam maar zeker in de poel der zonde verzinkt, waaruit zij ter elfder ure door haar verloofde, die haar is nagereisd, wordt gered. Marie Solveg ca Oskar Howolka, de hande- laar is blanke slavinnen, spelen de hoofdrol. len; zij geeft een sobere uitbeelding, hij maakt er een creatie van. Hoe zeldzaam geraffi- neerd dit gespuis te werk gaat, blijkt ook uit de rol van de koppelende pensionhoudster, ge- speeld door Scata Soeneland. Op dwaaJwegen. I>e sensationeele mcord op den verslaggever Jack Lingel in Chicago en de dranksmokkel- praktyken van Al Capcne vormen, zij het onder anderen naam, dea ondergrond van de spannende film „Dwaalwegen" met de be- koorl'^ke filmster Joan Crawford in de hoofd rol als Bonnie Jordan, een dwaas meisje uit gegoede kringen ca mcdeme levensopvattin- gen en een luien broer verslaafd aan den drank. Een beurs krach is oorzaak dat haar vader aan een hartaandoening sterft en Bea nie en haar broer totaal geruineerd worden achtergelaten. Bonnie krijgt een betrekking als verslaggeefster bij een groot dagblad ia Chicago en haar broer wordt, zonder dat zgn zuster het weet, lid van een dranksmokke- laarsbende onder lei ding van den beruchten Luva. Als zeven leden van eea concurreeren- de dranksmokkelaarsbende door Luva en zyn maanen zgn vermoord en de verslaggever Scranton, een van Beanie's collega's, met het onderzoek belast door zijn blad, eveneens is neergeschoten, krijgt Bonnie de opdracht in Luva's nachtkroeg zich in te dringea en te trachten het geheim van den moord te ont- sluieren. Het slot is, dat de broer van Bonnie blgkt den verslaggever Scranton gedood te hebben en als Luva tracht zija zuster te ver- moorden omdat zg achter zgn geheimen wil komen, doodt hji den dranksmokkeilaar en wordt zelf ook doodelijk gewond. Hieromheen is nog een liefdes-sc5ne geweven, die deze tragedie nog eea happy end geeft. Door de Oranjevereeniging te dezer plaatse zal op Dinsdag 25 April des avonds 6 uur in de Ned. Herv. kerk een herdsnkingsdienst plaats viciden, ter herdenking van den 400sten geboortedag van Willem den Zwgger. In dezen dienst zullen optreden de drie predikan- ten te detzer plaatse. Voorts verleenen hier- aan medewerking de Chr. zangvereeniging ca het symphanie-arkest. Tusschen 5 en 6 uur zal een concert op de tribune gegeven worden door de muziek- en Ghristelijke zangvereenigiag. Na afloop van den kerkidienst een lichtstoet voor kinderen, voorafgegaan door de muiziekvereeniging. Het gemeentebestuur alhier ontving van den A N. W. B. en de K. N. A. C. een subsidie vaa 75 voor het afsngden van een wegbocht op den grooten weg van Philippine naar IJzendyke. GI AND EST I EN E HERBERG ONDER DE RIDDERZAAL TE 's GRAVENHAGE. Dinsdagnacht omstreeks twee uur is door de politie te 's Gravenhage een overtreding van de Drankwet geconstateerd in de lokali- teiten van de ..Haagsche Kunstkring", gelegen ender de grafeiyke zalen van het BInnenhof. In deze lokaliteiten, die zich onder de Ridder- zaal bevinden, werd een fuif gehouden van Studenten met hun dames. Een vgftal fles- s:hsn met sterken drank werd door de politie In te:lag genomen. Proces-verbaal is ter zake tegen de vereeniging de „Haagsche Kunst kring" opgemaakt. WEDEROM BUGPLIN: Voortdurende pyn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gy tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpijn of urinestoorniasen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschgnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pgn of werkeloosheid door rheumatiek, isohian, spit, blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpgn Piilen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelgke stoffen weder uit het bloed gefiitreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speclale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van elken leef- tijd hun gezondheid en kracht te hergeven. f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. BS (Ingez. Med.) YO-YO VOOR KACHELHOUT. De yo-yo-manie is, schrgft men uit 's Her- tegenbosch aan De Teiegraaf, alweer over, zelden zlet men nog menschenkinderen, die zich nog aan deze raeg te buiten gaan. En dat was ook te voorzien geweest. De fabrikanten van dit speeltuig hebben daar echter niet mede rekening gehouden en hebben er ontel- bare exemplaren van gemaakt, zoodat er nu nog honderdduizenden op koopers liggen te wacbten. Het houtrgke Noord-Brabant was zeer geschikt voor deze Industrie, zoodat er ook wei degelgk vele menschen eenigen tyd werk door hebben gevonden. Nu liggen ech ter al deze bedrgfjes weer stil en het eind van al die yo-yo's zal wel zgn, dat ze als stook- middel voor den volgenden winter zullen ge bruikt worden. Maandag heeft het vijfjarige zoontje van den lanbouwer Vereijken aan den Koudenho- venschen weg te Eindhoven in een onbewaakt oogenblik de tuit van den koffiepot aan den mond gezet. De heete koffie verbrandde het kind inwendig en het is aan de gevolgen over>- leden. VLET OMGESLAGEN. Eenige dagen geleden trok een zeilvaartuig uit Amsterdam door de Ringvaart van de Haarlemmermeer met een vlet op sleeptouw, In de vlet zaten zes personen, dames en hee ren uit Santpoort. Door een verkeerde ma noeuvre van den stuurman stoote de vlet te Heemstede tegen een paal by de brug. De brugwaohter, die het ongeval zag, waarschuw- de den stuurman, dat een gat in de vlet ge- siagen was. De stuurman liet daarop het roer los, met hst gevolg, dat de vlet uit de koera raakte. Er voer juist een tjalk voorbij, die de vlet overvoer, met het gevolg dat het gehecle gezelschap te water geraakte. Met behulp van schuitjes en haken zijn alien gered en bij omwonenden van droge kleeren voorzien. Een der dames verloor bij het ongeval een taschje met 37 gld.; het is met dreggen niet terug- gevonden. ARBE1DER ONDER EEJN BUS GEKOMEN. In Belllngwolde is de landbouwer J. Hovlng uit Rgsdam gem. Vlagtwedde, die tengevolgo van de economische omstandigheden werk- zaam was bij de werkverschaffing te Belling^ wolde, toen hij op weg naar huis was, door een autobus met arbeiders van de werkver schaffing aangereden en onmiddellijk gedood. Hoving wilde van den linkerkant van den weg nog even voor de autobus oversteken. EEN ARM AFGEZAAGD. Terwijl de 78jarige H. Westerman te Aukum (gemeente Dalfsen) bezig was hout te zagen met een cirkelzaag en hg op zeker oogenblik over het werktuig heenreikte, werd zijn arm door de zaag gegrepen met het noodlottig gevolg, dat de arm ter hoogte van de elleboog vrgwel werd afgezaagd. De ongelukkige is on middellijk overgebracht naar een ziekenhuis te Zwolle; zgn toestand was emstig. MIJNONGELUK. In de ondergrondsche werken van de Oranje-Nassau-mijnen III te Heerlerheide is de gehuwde 26jarige J. Steffen uit Heerlen- heide onder vallend gesteente geraakt en ge dood. LIJK VAN EEN MAKELAAB TE ROTTERDAM GEVONDEN. In een droge sloot bij den Smeetlandsche- dijk te Rotterdam is het lgk gevonden van den 37jarigen makelaar J. A. Don, gewoond hebbende aan de Polderlaan aldaar. De politie- dokter heeft het lgk geschouwd, maar kon de doodsoorzaak niet vaststellen. Teekenen van geweld heeft hij evenmin gevonden. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Het lgk is door de justitie in beslag genomen. OOG UITGESTOOTEN. By het voetbalspel had de 13jarige A. B. te Oudenbosch het ongeluk tegen zgn speelmak- kertje K. op te botsen, welke botsing zoo hevig was, dat diens eene pog werd verwond en spoedig geneeskundige hulp noodzakeiyk bleek. NACHTVORST IN NOORD-LLMBURG. De nachtvorst heeft ernstige schade toege- braeht aan de tuinbouwgewassen in Noord- Limburg, en niet minder aan de fruitboomen aldaar. Voor de haver en klaver is deze vorst noodlottig geweest. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam heeft een ongeval met doodelgken afloop plaats gehad. Ter hoogte van de biscuitfabriek Patria reed een 50jarige wielrgder, wonende in Amsterdam-West. Een getuige heeft gezien dat een auto kwam aanrijden, eveneens in de richting van Sloterdgk. De wielrijder werd aangereden en eenige meters meegesleurd. Daama bleef hy liggen, terwgl de auto het licht doofde en doorreed. Het slachtoffer werd zieltogend opgenomen en door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. By aankomst was hy over- led en. PASTORIE TE GROENLO IN VLAMMEU OPGEGAAN. Zondagavond ging eensklaps op de boven- verdieping van de R. K. pastorie te Groenlo het electrisch licht uit. Bij onderzoek ontdekte men, dat in een der vertrekken brand was uifgebroken. Vermoedelgk had men den brand nog wel kunnen beperken tot een of twee vertrekken, doch de personen, die zgn aange- v/ezen voor de bediening van de motorspuit, waren wegens het Paaschfeest afwezig, zoo dat lseken dit werk moesten overnemen. Toen men het vuur eindelgk kon bestrgden, stond het geheele gebouw in vlammen. De geheele pastorie brandde uit. Zg werd bewoond door een pastoor-deken en drie kapeiaans. Kort- slulting is vermoedeiyk de oorzaak.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2