link, Segher®, Van Bendegem, I. de Feyter, Ortelee, Verschelling en 't Glide. De heer DIELEMAN stelt voor liet bedrag op 15 cent te brengen. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stem "men. Voor etemmem die heeren Van Kampen, De Ruyter, J. de Feyter, Dieleman, Seghers, Ortelee, Van de Bilt en Oggel; tegsn stemmen de heeren I. de Fey ter, Van Bendegem, Ha audink, 't Gilde en Verschelling. Het voorstel van den heer (Hamelink om 10 oeot per meter te heffen, vervalt hierdoor. If. Bosehikbaarstelling van gelden voor hot plaatselijk Crisls-comite. Van het Plaatselijk Crisis-Comitd is een verzoek ingekomen om, evenals het vorig jaar, een som van f 600, verdeeld over 2 termynen beschikbaar te willen stellen, voor het jaar ■U>33, teneinde het comitd B, dat zich de zorg der werkloozen heeft aangetrokken, finan- eieel te steunen, in zyn moeiiyk maar toch ■go noodig werk. Het comitd kan helaas nog geen vermindering van nood en behoeften, ook van deze categorie inwoners waarnemen, weshalve het den raad vriendeiyk verzoekt, ■ulks ten spoedigste te willen doen, en den beer penningmeester van het comity de gelden be voteeren, aangezien daaraan groot ge- hrek is. Waar de hulp van dit plaatseiyk crisis- eamite van alle zyden gevraagd wordt en niet ■lies van het Nationaal Comitd kan verkregen worden, stellen Burgemeester en Wethouders voor, het gevraagde bedrag te betalen in twee termynen van /300, nl. de eerste helft direct en het tweede gedeelte tegen den vol- genden winter. Met algemeene stemmen wordt aldus be- dloten. II- Verzoek om een renteloos voorschot voor het stichten eener bad- en zwem- hirichting. Ingekomen is een adres van W. A. den Bog- gende en F. N. Hiemstra, respectievelijk voor- zitter en secretaris van het voorloopig be- atuur der Bad- en Zweminrichting te Axel, die daarin te kennen geven, dat deze vereeniging voomemens is, een badinrichting te openen in de zoogenaamde Kleine Kreek; dat zy daarvoor reeds met het betrokken polderbestuur en den aanpalenden eigenaar tot overeenstemming kwamen; dat een dergeiyke inrichting in een ge meente ais de onze geen overbodige weelde is, doch zoowel uit cultureel, als hygienisch •pzicht een noodzakelijkheid vormt; dat ook uit moreel gezichtspunt de inrich ting gewenscht is; dat in verband met het feit, dat een bad- meester aan de inrichting zal verbonden zjjn gevaar voor het leven van zwemmenden tot een minimum wordt teruggebracht; dat zy voor de statuten en andere beschei- d«n verwyzen naar het vorig verzoek; dat de vereeniging van plan is op de regle- menten de Koninkiyke goedkeurlng aan te vragen; dat naar bygaand schrijven van den heer Inspecteur der Volksgezondheid de stlchting van een badinrichting in alle opzichten is aan te bevelen; dat volgens den hear Inspecteur der Volks gezondheid het water in de Kleine Kreek daar voor heel goed geschikt is; dat naar sommiger meening het meer op 4en weg der gemeente ligt een bad- en zwem inrichting beschikbaar te stellen, doch dit aaar ons oordeel veel te duur zou uitkomen; dat n.l. de exploitatie door een vereeniging van particulieren beJangrijk minder zal kos- ten; dat echter ook een dergeiyke vereeniging dit niet zal kunnen zonder hulp der ge meente; dat hiertegen toch geen bezwaar kan be- staan aangezien van de inrichting door ieder- een zonder onderscheid van rang en stand ■al kunnen worden gebruik gemaakt; red-en, waarom zij zich tot den Raad wenden met het beleefd verzoek aan de op te richten bad- en zwemvereeniging te willen verstrek- ken een renteloos voorschot groot 1600, terug te betalen in 10 jaar. Daarby wordt overgelegd een schryven van den heer A. H. van de Velde, inspecteur var de Volksgezondheid te Breda, luidende als volgt: dat het plan tot opriohting van deze zwem inrichting ten zeerste toejuiching verdient, daar hierdoor op ordelijke wijze het zwemmen «n verbiyven in lucht en zon wordt aange- moedigd, hetgeen een erkend belang van de volksgezondheid is. Dat de lust tot zwemmen steeds toeneemt, hetgeen vooral in den zomer van 1932 duidelijk merkbaar was, ook te Axel, zooals men hem meedeelde. Dat echter tndien dit zonder eenig toezicht geschiedt er voor ongeoefende zwemmers levensgevaar ontstaat, in het bijzonder voor kinderen, en in dit bezwaar door een zweminrichting met een kehooriyk toezicht wordt voorzien. Wat de hygiene van het zwemwater be treft merkt hy op, dat voor verontreiniging door de zwemmers niet gevreesd behoeft te worden. De plas, welke circa 200 by 300 M. groot is, wordt slechts voor een klein ge deelte (30 by 60 M.) door de inrichting in beslag genomen, zoodat het grootste deel van de plas aan de zuivering, van nature in elk water aanwezig, kan deelnemen. Aan de Noordzijde van de plas monden een tweetal riolen uit, waarvan dat bij de Zee- straat het belangrijkste is. Faecalien worden door deze riolen niet afgevoerd, slechts huis- houdwater. Hij stelde met genoemde heeren door een dryfproef tydens het bezoek, toen de wind West was vast, dat de stroom niette- min in Westeiyke richting naar de Axelsche brag was goricht. Onder deze omstan-dighe-d-an n^g het wel uitgesloten worden geacht, dat ©emige sehajdelyke verontreiniging van het pjQOlwater tot de zweminrichting kan door- dringen. Uit de verschillende bovenstaande overwe- gingen kan een alleszins gunstig oordeel vol- gen over het gebruik van het water uit de Axelsche kreek voor zwemwater en bestaan dus geen hygienische bezwaren tegen de op- richting van de zweminrichting aan den Oostelijiken oever daanvao, zooals op de teeke- ning is aangegeven. Burgemeester en Wethouders geven naar aanleiding van deze stukken te kennen een dergelijke aanvraag van particuliere zijde voor inwilliging vatibaar te achten, en stellen mitsdien voor, het verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat van dit bedrag elk jaar een tiende deel wordt afgelost, de koninklijke goedkeurlng op de statuten der vereeniging moet worden gevraagd en verkregen en de veiligheid voor de gebruikers zooveel moge- Itjk moet worden verzekerd. De heer HAMELINK: Mijnheer de Voorzit- ter, aan dit voorstel zyn grondige wijzigingen aangebracht. Ik hoop dan ook, dat de Raad termen aanwezig zal achten om tot inwilli ging van het verzoek te besluiten. De heer 't GILDE brengt hulde aan het particulier inltiatief. Nu het de gemeente maar 44 per jaar zal kosten, kan zyn groep er zyne medewerking niet aan onthouden. De heer I. DE FEIJTER is er tegen, daar het de gemeente weer op kosten brengt. De heer VAN KAMPEN: Ik vind, dat de rente van het kapitaal toch behoorde te wor den terugbetaald, tenminste wanneer het mogelijk is. De VOORZITTER: Als de exploitatie zulks toelaat. De heer DIELEMAN wenscht omtrent dit punt ook iets te zeggen. Ik ben tevreden zegt spreker, dat het bestuur het adres dermate gewyzigd heeft en zal degenen, die wenschen te zwemmen, in deze niet tegenwerken. Is het niet beter, dat we deze vereeniging ieder jaar subsidie geven? Heeft de Raad dan niet meer vastheid, als we ze subsidieeren De VOORZITTER: De clausule is er nu by- gemaakt, dat we later alles terug krijgen. De heer OGGEL: Aan den heer Dieleman kan ik wel zeggen, dat er van het college toe zicht blijft bestaan tegenover de bad- en zweminrichting. De heer DIELEMAN is In deze gerustge- steld, Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 12. Aanleggen parkeerterrein in de Wllhsl- minastraat. By het opmaken van de begrooting voor 1933 aldus schrijven Burgemeester en Wet houders aan den raad lag het by ons col lege in de 'bedoeling om uwen raad een voor stel te doen in de kom dezer gemeente een nieuwe gelegenheid te scheppen waar auto- houdors kunnen parkeeren, daar de Markt niet voldoende ruimte biedt. Teneinde de buiteoigewone werkzaamhedan voor dit jaar zoo gering mogelijk te doen zy-n, hebben wy dit idee laten varen. Thans komen er verschillende klachten van de ingeeetenen over het des Zaterdags en Zondags noodeloos parkeeren voor paxticullere woningen en op de hoeken der straten, wat het gevaar voor het verkeer ten zeerste ver- groot. Wel Is waar is de Markt als parkeer terrein aangewezen, doch er is geea verbod om in de straten te parkeeren, omdat destyds toen reeds alle auto's op de Markt niet eon plaats konden vinden. Onze gedachten Zij in nu bepaald om het Zuideiyk gelegen bouwterrein in de Wilhel- minastraat tijdelijk daarvoor te toestemmen. Dit is gelegen in het centrum van de kom. Het zal wel geegaliseerd worden, toelegd wor den met tegels, die zoo noodig bij verkoop van het terreia weggenomen kunnen worden. Waar bij steeds toeneming van het verkeer de operubare weg niet meer voor andere doei- einden kan gebezigd worden stellen wy U voor: 1°. dit terrein daarvoor voorloopig te be- stemmen. Het heeft een oppervlakte van 2000 M2.) Ecq en ander kan geschieden in werkverschaffing. De kosten worden ge- raamd op f 1000. 2°. Art. 23 onder e der Algemeene Politie- vorordening aan te vullen met: „en terrein .gelegen aan de Wilhelminastraat, en te ver- ,,bieden dat in de straten op hoeken en voor „particuliere woningen noodeloos wordt ge- „parkeerd". De heer DE RUIJTER: Het voorstel lykt me wel sympathiek, maar by nadere over- weging strand ik toch op moeilijkheden. Gezien den financieelen toestand onzer gemecate, zou ik Burgemeester en Wethouders in overwe- ging willen geven, dat de Markt en de Kaaiwal daarvoor aangewezen worden. Het nieuw in te richten terrein kost weer geld en de grond zal misschien niet meer worden verkocht, ter- wijl daar straks toch een voorstel tot verkoop is behandeld. Wanneer het terrein in orde wordt gemaakt en er komcn naderhand weer ko-opers, dan zitten we met hetzelfde bezwaar en Z^h we die 1000 kwijt. Hoe langer ik het voorstel bekijk, des te meer rijzen er bij mij ibczwarsn en kan ik er alleen aan meewerken, tenzij Burgemeester en Wethouders ze kunnen ontzenuwen. De heer OGGEL is het niet eens met den heer De Ruijter en zegt, dat die 1000 niet zyn veirloren, wanneer het terrein wordt ver kocht. Het werk wordt toch in werkverschaf fing uitgevoerd en betaalt het Rijk ook een gedeelte; bovendien worden de tegels hier ge maakt en komt dat ook voordeeliger. We heb ben onze gedachten eens laten gaan en valt het moeilijk ergens anders eea terrein te zoeken. De VOORZITTER: Het komt Burgemees ter en Wethouders noodzakelyk voor, een be- hoorlijke parkeerplaats te kirygen. Op de Markt kunnen ongerveer 60 auto's geplaatst worden en de straten zijn niet aangewezen om te parkeeren. De auto's kunnen vooral des Zaterdags niet meer geborgen worden. Het ligt in de bedoeling van Burgemeester en Wet houders het parkeerterrein aan -de Wilhelmina straat bl'jvend te laten dan was in dit euvel voor de toekomst voorzien. De heer ORTELEE: Ik kan me goed ver- eenigen met het gezegde van den heer Oggel. Bij verkoop van het terrein zijn de tegels niet verloren en zouden gebruikt kunnen worden voor de Oosterstraat. Meer zal ik er niet vaa zeggen. De heer VAN BENDEGEM: Ik geloof wel, dat de Markt en de Kaaiwal voorloopig nog plaats genoeg bieden. Overigens ben ik het eens met den heer De Ruyter, dat het weer een hoop kosten mede zal brengen. De VOORZITTER: Er staan werkeiyk te- veel auto's op de markt en de Kaaiwal. We het-ben dat nagegaan en geconstateerd, dat er behoefte is am een grooter terrein, dan moet de raad dat ook kunnen gelooven. De heer VAN BENDEGEM: De ruimte in de Wilhelminastraat is niet zoo veel grooter. De VOORZITTER: We hebben het op de Kaaiwal gepro-beord en dat ging niet. Burge meester en Wethouders vragen ook niet graag 1000 aan hij den raad. In de politieverorde- ning is opgcnomen, dat de Markt tevens par keerplaats zal blijven. De heer VAN BENDEGEM zegt, dat er nog wel mee te schipperen Is. De hear DIELEMANIk meen te mogen constateeren, dat het noodig wordt in de be hoefte van een nieuw parkeerterrein te voor zien. In de N-oordstraat staan geregeld auto's en omdat daar dikw\l3 hengsten staan, vlnd ik dat gevaarlyk. Wanneer het geopperde plan geen f 1000 kostte, was ik er direct voor. De plaats op de Markt vervalt er niet door want anders zouden we in de toekomst weer tekort komen. De heer I. DE FEIJTER: Ik kan er moei iyk mijn medewerking aan verleenen. Het geldt alleen maar een paar uren voor de Zaterdagen en het bedrag is te hoog. Spreker acht het niet zoo erg, dat er op die tydstip- pen eens ergens een auto staat, het gebeurt bij ons meer dan eens en misschien worden de kosten nog h-ooger als het eenmaal zoo ver komt. De heer VERSCHELLING: Het verheugt me, dat een dergelijk voorstel Is gedaan. Spreker heeft geconstateerd, dat er inderdaad behoefte aan is. Met het oog op werkver schaffing, zou het op een goedkoopere manier tot stand komen, want vroeg of laat moet en we er toch toe over gaan. De bedoeling is toch het terrein naast de garage -van Keizer? De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer VERSCHELLING: Op deze manier kan het goedkoop tot stand komen en wan neer het op andere dagen niet voor auto's wordt gebruikt, kan het dienen als speelplaats voor kinderen, want daar is ook behoefte aan. De heer VAN KAMPEN: Het is voor mij ook een bezwaar om 1000 te voteeren. Het komt er toch op peer, dat het parkeerterrein voor alle dagen geldt en als er dan geen auto meer in de straat mag staan, gaat dat te ver, want zegt spreker, we blijveh voorloopig Axel Wanneer men de auto bij familieleden voor de deur plaatst, is dat toch geen beizwaar. Men spreekt van noodeloos en hinderlijk parkeeren, maar ik zou alleen het woord hinderl'gk in de verordening -willen laten staan en dan is het momenteel met een beetje goeden wil nog goed te doen- De heer HAMELINK juicht het voorstel toe, daar er behoefte is aan expansie. Nu zijn er inderdaad bezwaren aan verbonden, zooals de heer Van Kampen naar voren brengt. In Ter Neuzen is ook een parkeerterrein, maar voor korte bezoeken in de stad, is een andere rege- llng opgemaakt. Wanneer men een heelen dag in de stad moet zy'n, noemt spreker het in de straat parkeeren, hinderlijk. Ik kan me zeer goed met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. De heer 't GILDE: Mynheer de Voorzitter! Het kan in -den zomer bij concerten hinderiyk zyn, dat er auto's op de Markt parkeeren. Nu wordt er voorgesteld, dat de Markt in de week ook als paxkeerplaats kan gebruikt worden. Dan heeft het nieuwe parkeerterrein geen doel. De VOORZITTER: Dat kan geregeld wor den. De heer SEGHERS: Wat die geraamde kosten betreft, dat is een heele uitspraak. maar daar de tegels ook in werkverschaffing worden gemaakt, is het bedrag voor my geen bezwaar. Worden de menschen, die daar een tuintje hebben, vergoed? De VOORZITTER antwoordt bevestigend en zegt, dat dit in een contract is vastgelegd. De heer VAN KAMPEN acht het nieuwe parkeerterrein niet noodig, want zegt spreker, het is best te regelen, dat de auto's in de straat mogen staan, wanneer dat niet noode loos of hinderlijk is en de bewoners hun toe- stemming geven. De VOORZITTER: Ik kan me niet voor- stellen, dat dezen toestand nog langer uit- voerbaar is. Men kan toch niet huis aan huis om permissie gaan vragen? De heer DE RUIJTER: Hoeveel auto's kun nen op het nieuwe terrein geplaatst worden? De VOORZITTER kan dat niet precies zeggen. De heer DE RUIJTER: Die vraag zon toch beantwoord moeten kunnen worden. wanneer zoo'n voorstel wordt ingediend, want als er maar evenveel kunnen staan, schieten we er niets mee op. Bovendien is het een ongeluk- kige piaats en ik denk, dat daar in de prak- tgk niet veel van terecht zal komen, dat de menschen daar Zaterdags parkeeren. M';n be zwaren zijn nog niet weggenomen. Op de Kaaiwal en de Markt kunnen toch evenveel auto's staan als op het nieuwe terrein? Ik zou die grond liever will-en verkoopen. Dat kan een mooie straat worden. Als het voor parkeerterrein wordt ingericht, zullen we het niet zoo gemakkelijk verkoopen. Naar mijn meening kunnen de auto's momenteel nog goed geplaatst worden. Spreker komt iedere week op ma.rktdag in Gent. Daar is zelfs een giroot parkeerterrein, maar op zulke dagen staan de straten vol auto's. Spreker ziet de noodzaak niet in om f 1000 te voteeren. De VOORZITTER wenscht eraan toe te voegen, dat het de bedoeling is van het college, het parkeerterrein in de Wilhelminastraat definitief daarvoor te laten blijven. De heer DE RUIJTER: Ik vind het toch geen plaats, dat daarvoor in te richten en dien grond onbebouwd te laten liggen. De heer 't GILDE: Biyft het verzoek van den heer Dieleman om diea grond te koopen dan toch nog geldig? De VOORZITTER antwoordt bevestigend en zegt, dat die zaak daar buiten staat. De heer DE RUIJTER: Als dat verzoek van den heer Dieleman doorgaat, is het een prachtige gelegenheid, een mooie straat te krijgen. De VOORZITTER: U verschilt in stand- punt met Burgemeester en Wethouders. Wy wilden van de gelegenheid profiteeren, een ge schikt terrein te maken, eer die grond daar is verkocht. De heer DE RUIJTER: Ik zou willen be- bouwen. De heer VERSCHELLING: Door verschil lende leden worden bezwaren gemaakt tegen de geraamde 1000; maar het kan in werk verschaffing uitgevoerd worden en dan kost het niet zoo veel, want we moeten die men schen toch steunen. De heer I. DE FEIJTER: Het is een onr noodige uitgaaf, want als men ziet naar Ter Neuzen waar het 's Woensdag ook vol auto's staat in de straten, is daarmee de toestand niet veranderd. De heer VAN BENDEGEM: De zaak wordt niet juist beredeneerd, want de bedoe ling is, het voor parkeeren te laten en niet meer te bebouwen. Met f 1000 zijn we niet klaar, want als bet terrein verkocht wordt, brengt het f 8000 op. Zoodoende wordt het een duur parkeerterrein. De heer DE RUIJTER: Maar als het Rijk bydrage verleent, wordt het zeker maar f 400 De VOORZITTER: Het kost de gemeente 1000 ook als het door den Minister gesteund wordt als werkverschaffing. De heer DE RUIJTER: Dat is wat anders, dan kost het eigenlfk f 2000. De VOORZITTER acht deze zaak voldoende besproken en brengt het voorstel in stemming. Dit wordt verworpen met 6 tegen 5 stem- men. V66r stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, Seghers, Ortelee en Hamelink. Tegen stemmen de heeren-: Van Kampen, De Ruijter, Verschelling, Dieleman, I. de Feij ter en Van Bendegem. De heer J. de Feyter heeft lnmiddels de ver- gadering verlaten en de heer 't Gilde is tijde- iyk afwezig. IS. Wijziging raadsbesluit betreffende aan- gaan ge.ldleenlng. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat by raadsbesluit d.d. 20 December 1932 werd besloten tot dekking van het verlies bij de firma Van Heel Co. een geldleening aan te gaan, groot ten hoogste f 5000 tegen een rente van ten hoogste 5 af te lossen in jaariyksche termynen van minstens f 500. Tegen dit plan van aflossing bestaat by H.H. Gedeputeerde Staten bezwaar. Dit moet op korteren termyn geschieden. De termijn van aflossing zagen zy gaame bepaald in vyf jaar, te beginnen met 1933 doch na corres pondence daarover is -dit gewijzigd, te be ginnen 1934. Wy stellen U voor het raadsbesluit dien- overeenkomstig te wijzigen, alzoo af te los sen in vijf jaren. De heer 't GILDE vraagt hoofdeiyke stem ming. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met alleen de stem van den heer 't Gilde tegen. De heer I. de Feyter is tydeiyk afwezig. 14. Vaststelling kohier op de hondenlK:las ting dienst 1933. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier der belasting op de honden voor den dienst 1933 vast te stellen op een bedrag van 305, welk bedrag betreft 65 honden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 15. Wijziging begrooting van het gasbe- dryf, dienst 1932. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting van het gasbedrijf te wyzigen, door verhooging van de volgende posten der uitgaven: belastingen, recognition, verzekeringen met 86,47, diverse onkosten 34,70%, kosten van controle op de administratie /50, afschryving wegens waardevermindering 2758,43, uit- keering aan de gemeente wegens winst 5454,13%, totaal 8383,74; en te verminderen den post grondstoffen voor de gasfabricage met 8383,74; onder de ontvangsten van den kapltaaldienst verschillende posten te verhoogen met f 8212,56% en onder de uitgaven van den kapitaaldiemst den post kosten wegens ult- breidlngen te verhoogen met 666,25. Met algemeene stemmen aangenomen. 16. Wijziging begrooting vleeschkeurlngs- bedryf, dienst 1932. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor het Vleeschkeuringsbe- drijf, dienst 1932, te wijzigen, door den post opbrengst keurloonen te verhoogen met 596, en te verminderen de posten verhaal pensioen bydrage met /5,53%, rente uitgezet kasgeld met 1,40; diverse posten der uitgaven in totaal te verhoogen met 791,02 en andere in totaal te verminderen met 201,95%. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 17. Verzoek tot het verstrekken van een Paaschgift. De VOORZITTER deelt mede, dat na het vaststellen der agenda nog is ingekomen een verzoek, luidende als volgt: Axel, 27 Maart 1933. P. Wamier en J. Dieleman resp. voorzitter en secretaris van den Axelschen Besturen- bond, geven te kennen dat in onze gemeente door de langdurige werkloosheid vele arbei- ders het allerooodzakeiykste moeten ontberen en dat, indien er in vele gezinnen niet spoedig wordt ingegrepen, een toestand zal ontstaan. die beschamend zal zijn voor de menschheid in het algemeen en voor de gemeente in het bizonder; dat het hun tevens bekend is, dat crisis- comitS B voor 1933 niet meer over de midde- len heeft te beschikken om den nood der werk loozen in een minimum slechts te bestrijden, wat voor velen zal beteekenen en reeds be- teekent een vermeerdering van de reeds te be- krimpen uitgaven. Reden waarom zij verzoeken met het oog op de aanstaande feestdagen de werkloozen een door den raad te bepalen uitkeering in- eens ter beschikking te stellen en deze gave te verstrekken den Zaterdag voor Paschen. De VOORZITTER: Het is niet de gewoonte om verzoeken, die pas inkomen na de vast stelling der agenda, te behandelen. Aange zien hst adres verwy'st naar Paschen en er voor dien tijd geen raadsvergadering meer zal worden gehouden, vraagt spreker of er bezwaar Is tegen behandeling van het verzoek. De heer HAMELINK: Ik vermoed, dat adressanten niet geweten hebben, dat de agenda reeds was opgesteld, maar daar we voor Paschen geen vergadering meer zullen hebben, dient het nu behandeld te worden. Zoo lets is trouwens al meer voorgekomen en spreker zou het verzoek nog gaame behan deld zien worden. De heer SEGHERS vraagt eveneens behan deling. Met 7 tegen 5 stemmen wordt aldus be sloten. V66r stemmen de heeren: Seghers. Hame link, De Ruijter, Verschelling, 't Glide, Van Bendegem en Ortelee. Tegen stemmen de heeren: Van Kampen, Oggel, Van de Bilt, Dieleman en I. de Feijter De heer ORTELEE: Hoe wordt het geld verstrekt, via particulieren of crisis-comit6? De VOORZITTER: Het is de bedoeling, dat het via de Steuncommissie zal gaan. Er is echter zoo juist een schryven ingekomen van den Minister, waarin Zyne Excellence te kennen geeft, dat hij meerderen steun dan door hem wordt voorgeschreven, niet goed- keurt en voor dergelijke uitkeeringen eerst zijn toestemming moet worden gevraagd. De heer VAN BENDEGEM: Ik sta op dit stan-dpunt, dat degenen, die voor een gave in aanmerklng wenschen te komen, dit aan de Steuncommissie opgeven. De VOORZITTERJa, dat is een wy'ze van uitvoering. De heer HAMELINK: Ik heb er reeds meerdere malen voor geijverd om met feest dagen iets extra's te geven. Het toezicht van den Minister verscherpt wel van dag tot dag, maar dit mag voor den raad geen aan leiding zyn om niets te doen. Men moet niet vergeten, dat die menschen van alle levens- vreugde verstoken zijn. Het moet toch demo- raliseeren als voor hen de zon niet schijnt. Spreker dacht, als we eens een bedrag van 5 per hbof d beschikbaar stellen, wat een totaal bedrag zou vergen van 375 voor een naar schatting 75 werklooze gezinshoofden. Gaarne zou ik zien, dat de meest gedupeer- den ond-er de jonge kerels ook eens iets kre- gen. Ik wensch er verder niet op in te gaan, maar hoop, dat mijn vroegere aangevoerde argumenten zullen meespreken tot aanneming van myn voorstel. De VOORZITTER: Is het de bedoeling om dat bedrag beschikbaar te stellen? Wordt het voldoende ondersteund De heeren VERSCHELLTNG en ORTELEE antwoorden bevestigend. De hee-r OGGEL: Zonder toestemming van den Minister zal het toch niet gaan. We zyn reeds boven het uitgetrokken bedrag en waar moet het geld vandaan komen? De heer HAMELINK: Vanwaar komt die /1000 voor het Parkeerterrein? De VOORZITTER: We hebben reeds vroe- ger ondervonden, dat de Minister aan derge iyke uitkeeringen geen goedkeuring verleent. De heer OGGEL: Ik zou het beter achten, dat de vereenigingskassen, die over millioenen beschikken, ook eens iets doen en de openbare lichamen ontlasten. De heer 't GILDE: Zeer juist. De heer HAMELINK: Ik geloof, dat de Minister zijn goedkeuring wel zou geven, het staat gelljk met een Kerstgave en die wordt toch ook toegestaan. Het is een analoog ge- val en we hebben het recht te vertrouwen, dat de Minister ook nu toestemming zal verlee nen. De heer Oggel zegt wel, dat de ver eenigingskassen iets kunnen doen, maar hier wordt een scherpe controle op uitgeoefend. De andere kassen, welke de heer Oggel bedoeld, hebben een andere strekking. Deze zijn be- stemd om de arbeiders in diverse bedrtjven te steunen. Als we daaraan gaan tom-en, zow er nog veel meer uitkeering aan steun moete* worden gedaan. De heer Oggel weet dat trou wens ook wel. Een beroep daar op doen in het openbaar, is eigenlijk een suggestie. Het geld bij de arbeiderskassen ligt er niet voor de liefdadigheid, maar om het loonpeil te handhaven. Zooeven was er een werkobject ter sprake, maar dat heeft de Raad ook niet gewild. De menschen demoraliseeren en dan hun alle levensvreugde ontnemen? Ze krijgen wel steun, maar niet genoeg om feest te vie- ren. Het zyn juist deze maatregelen, die hen nog een vonkje hoop op leven geven voor de a.s. feestdagen. De heer VAN KAMPENHoe denlkt de heer Hamelink over de kleine middenstanders, als we dit bedrag weer maar voteeren. Die krygen totaal niets en ze zouden wel 15 moeten hebben als aan de werklooizen f 5 wordt uitgekeerd. De gemeente wordt steeds zwaarder belast en ik kan er dan ook myn stem niet aan geven. De beer DE RUIJTER komt er tegen op. dat degenen, die tegen het parkeerterrein heb ben gestemd, tegen werkverschaffing zouden zyn. De heer VAN BENDEGEM vraagt nog het woord, maar de VOORZITTER sluit de debat- ten en brengt het voorstel-Hamelink in stem ming, dat met 7 tegen 5 stemmen wordt ver worpen. Voor stemmen de heeren Ortelee, Seghers, Hamelink, Verschelling en Dieleman; tegen stemmen de heeren Van Kampen, De Ruijter, Oggel, Van de Bilt, Van Bendegem, I. de Fey ter en 't Gilde. 18. Omvraag. a. De heer VAN BENDEGEM; Er is hler den laatsten tyd al veel gesproken over pom- pen. Er is my medegedeeld, dat de pomp by Van Houte sinds 3 weken stuk is. De VOORZITTER zegt aader ondenzoek toe b. De heer VAN BENDEGEM: Was het niet beter eens een andere standplaats te zoe ken voor woonwagens? De VOORZITTER: We hebben reeds her- haalde malen naar een bepaald terrein uitge- zien maar zy'n hierin nog niet mogen slagen. Als we iets kunnen vinden, hopen we er spoe dig werk van te maken. c. De heer VERSCHELLING is niet te vreden over de kwaliteit der steenem in de Prins Hendrikstraat. Verder vraagt spreker of er een verzoek is ingekomen om de pomp by den heer Pot op te ruimen. De VOORZITTER: Ik vermoed, dat die "be handeling in het college van Burgemeester en Wethouders zal geschieden. d. De heer VERSCHELLING vraagt nog naar het loon bij nacht- en op Zon- en feest dagen voor het personeel der gasfabriek. De VOORZITTER: Dat is in behandeling by het vaststellen van het werkrooster. e. De heer VERSCHELLING: Vanmorgem heb ik een bezoek gebracht aan het Nieuvre- diep en geconstateerd, dat daar afval van beesten enz., wordt neergeworpen. De VOORZITTER: Als ik de ronde doe, eie ik dergeiyke dingen niet. De heer VERSCHELLING: Toevallig zag ik er vanmorgen iemand, die daar iets neer- wierp en direct rechtsomkeer maakte. De VOORZITTER: Die dingen behooren af- gedekt te worden met zand, wat steeds moet gebeuren. f. De heer DE RUIJTER: Wanneer kun nen we aan de traverse gaan werken? De VOORZITTER: De bedoeling van Gede- puteerden is, zoo vlug mogelijk de daad te toonen. De heer DE RUIJTER: Het verwondert me, dat het zoolang duurt. De VOORZITTER: Ik heb er onlangs over gesproken met den Ingenieur in Ter Neuzen, er is veel drukte, zoodat we nog afwachten. De heer DE RUIJTER vindt dat het toch ta lang duurt. De VOORZITTER: Het is niet de ochuld van Burgemeester en Wethouders. g. De hear DE RUIJTER: Hoe ver staat het met de kazerne? De VOORZITTER antwoordt, dat deze week bericht is onitvangen en zal de aanbesteding nog deze week in de krant versohy'nen. h. De heer DE RUIJTER: Er is me gis- te-ren iets ter oore gekomen over het bouwea van een kantoortje voor dea gemeente-opzicb- ter. Mag ik ook weten of diat onder eigen beheer wordt gedaan? De VOORZITTER: Inderdaad, mijnheer de Ruijter, het is een kantoortje voor den ge- meente-opzichter en het wordt zoo goed moge lijk in orde gemaakt. De heer DE RUIJTER: Kunnen de Axelsche vaklui daar niet aan werken? De VOORZITTER: Het is een klein kan- toor en het geschiedt voordeelig in eigen be- hear. Het is ook noodzakeiyk, dat de ge- meente-opzichter een apartementje heeft. i. De heer VAN KAMPEN vraagt naar het kalken vaa bestrating voor verkiozlngs- reclame. De VOORZITTER gelooft niet, dat de men schen In Axel allures aannemen om op de straat te gaan plakken. De heer VAN KAMPEN: Het gaat er maar ovor, dat we weten, het is verboden of nleft. Spreker vraagt een positief antwoord. De VOORZITTER: U beschikt toch ook over de politie-verordening! j. De heer VAN KAMPEN: Naar aanlei ding van de opmerking van den heer De Ru"'$- ter over het bouwen van een kantoortje, zou ik willen vragen of die werkzaamheden ook niet behooren tot degene, die aanbesteed worden onder Axelsche vaklieden. De VOORZITTER: Daar het een heel klein karweitje is, hobben wij tegen den gemeente- opzichter gezegd, doet het maar in eigen be heer. Het is niet de bedoeling geweest om anderen uit te sehakelen. k. De heer DIELEMAN vraagt of er een onderzoek is ingesteld naar 'het ryden van de autobus van Sluiskil naar Axel. De VOORZITTER: Het aantal kinderen is nog niet gedaald, dus op het oogenblik is het volgens raadsbesluit, dat die bus daar nog rydt. 1. De heer DIELEMAN: Wordt het ver- voer der materialen voor de kazerne ook aan besteed ondeir de ingezetenen onzer gemeente? De VOORZITTER: Dat zal begrepen zyn tn de aanbesteding. De heer DIELEMANMaar dan kan het geval zich voordoen, dat de een of andere vreemde auto de materialen aanvoert. Ik zou het graag onder de Axelsche menschen aan- besteden. De VOORZITTER gelooft niet, dat het apart te regelen is. Niemand meer het woord verlangende, wordt die vergadering door het uitspreken vsn het dankgebed door den VOORZITTER gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 8