LANDBOUW BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. TER NEUZEN, 19 APRIL 1933. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Op zekeren dag namen de Werklieden van bet eene dorp een strategische posltie in en beletten de mannen van het andere dorp aan den arbeid te gaan. Er ontstond een verwoed gevecht en voordat de politie tusschenbeide had kunnen komen, waren twee mannen ge- dood en tien emstig gewond. DE INTERNATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING TE GENT. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Ter gelegenheid van het officieel bezoek dat koning Albert en koningin Elisabeth, 28 dezer aan de inte rn ationale bloemeoibea toons telling te Gent zulen brengen, zal Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris van de Koningin in de provinicie Zeeland, zich dea&elfden dag naar Gent begeven om er het Belgische vorstenpaar den groet van Koningin Wilhelmina over te brengen. Jhr. Quarles van Ufford zal, te Gent, de gast zijn van den gouvemeur der provincie Oost-Vlaanderen, Mr. K. Weyler. Tijdens de bloemententoonstelling wordt ,in dezelfde stad, een groot congres gehouden door de .Association Internationale Fleurop". Niet minder dan 52 landen zullen er vertegen- woordigd zjjn. DE FLORALIeN TE GENT. De provinciale stoombootdienst zal in ver band met de bekende bloemententoonstelling te Gent, op Donderdag 27 April een extra- boot naar Gent laten looped. Deze boot vertrekt van Vlissingen des -mor- gens half acht en keert om vier uur uit Gent terug. Wie deze reis meemaakt zal dus tevens kun nen genieteo van een mooien boottocht op de Wester-Schelde met het prachtige uitzicht op aicheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de vaart langs het kanaal van Ter Neuzen naar Gent Is rijk aan afwisseling. De prijs voor de reis bedraagt slechts 2 retour, zocdat zeker veel perscnen gebruik zullen maken om de prachtige bloementen toonstelling te bezichtigen. (VI. Crt.) STEUN TEN BEHOEVE VAN DE VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN. Vervolg van het vraaggesprek tusschen de heeren Dr. Van Ginneken te Bergen op Zoom en Th. Arts te Wageningen. Arts: En hoe zit het met het vraagstuk der zoogenaamde rechtsvoorgangers ea rechtsopvol- gers? Wie heeft recht op garantie? De tegen woordige gebruiker van den grond of de vroe- gere grondgebruiker Van Ginneken: De tegenwoordige grondge bruiker. Dit princiep heeft altijd gegolden en zal ook nu mooted gelden. Een teler heeft dus slechts recht op garantie, voorzoover op den grond, dien hij in gebruik heeft, bieten zijn ge- teeld. In laatste instantie heeft dus niet de vroegere teler recht op garantie, doch de tegen- wordige grondgebruiker. Dit princiep is bij de landbouwers zoo doorgedrongen, eo is bovendier. zoozeer het eenige juiste beginsel, dat daaraan m.i. in ieder geval zal moeten worden vastge- houden. Arts: Kan dit altjjd worden uitgezocht? Van Ginneken: Ja, in verreweg de meeste gevallen wordt de juiste oplossiog gevonden. Er ontstaan natuurlijk wel eens puzzles. Wanneer een bedrijf in den loop der jaren in meerdere stukken verdeeld is, is de oplossing niet altijd gemakkelijk. Daarbij moet dan nog rekeniug gehouden worden met de hoeveelheid bouwiand en weiland van zoo'n bedi\„f en de wijze, waarop bouwiand en weiland verdeeld geworden zijn. Is er dan bovendien nog weiland gescheurd.. ua.- wordt het geval nog gecompliceerder. .-ei •- dan wel eens noodig om te dreigen met het a-- sdeke Salomons-dreigement n.l. om het kind met het zwaard in tweeen te verdeelen m.a.w. om in 't geheel geen garaatie te verleenen; tot dat de partijea het eens zijn geiworden. Arts: Ik begin te bemerken, dat er aan de verdeeling der garantie een vrjj belangrjjk stuk organisatiewerk vastzit. Van Ginneken: Het kan geen kiwaad, dat dit eens geconstateerd wordt. Overigens moet ik zeggen, dat de landibouwers dooreengenomca uit- stekend medewerken en dat er bij hen een sterk rechtvaardigheidsgevoel aanwezig is. De groot- ste moeilijkheid zit daarin, dat het gewoonlijk vrij lang duurt, eer de regeling door alien be- grepen wordt. Daarvoor is tijd noodig, en deze tijd is niet altijd disponibel. Arts: De prijs van /ll,wordt gegarandeera als minimumprijs bij 17 suikergehalte enz. Hangt de te betalen prijs nu overigens nog samen met den suikerprijs der wereldmarkt, zooals dat het vorig jaar het geval was? Kan dus bij eenigszins belangrijke stijging van den suiker prijs de bietenprijs nog boven 11,komen? Van Ginneken: Ook dit hangt van den vorm der regeling af. Ik vermoed echter, dat er nog wel eenig verband zal gelegd worden. De boeren mogen echter niet verwachten, dat in de contrac ted die dezer dagen zullen worden aangeboden, nauwkeurig zal omschreven worden, hoe men tot den gegarandeerden phja van 11,komt. Immers bijzonderheaen daaromtrent zijn ons nog niet bekend. Arts: Hebt U het vorige jaar geen last gehad met een onjuisten handel in garantie? Van Ginneken: Ja, met twee euvels hebben wij te kampen gehad, nJ. met het euvel van den onjuisten handel in garantie, en met de zooge naamde slapende garantie. Er was voor dit jaar een systeem ontworpen om beide euvels tegen te gaan. De doorvoering van dit systeem zal nu v66r den uitzaai wel niet meer mogelijk zijn. Wij zullen echter zien, of dit na den uitzaai nog mogelgk zal blijken. Arts: Ik zou er de voorkeur aan geven, als U mij een andere vraag van geheel ander karakter zoudt willen beantwoorden, welke buiten deu bietensteun van 1933 valt. Tevoren wil ik echter even resumeeren, of ik U goed begrepen heb. Op de eerste plaats dan, meent U, dat de bie- tentelers voor het jaar 1933 op steun kunnen rekenen, daar de officieele en officieuze toezeg- gingen twijfel daaromtrent practisch uitsluiten? Van Ginneken: Dat is mjjn persoonlijke meening. Overigens oordeele ieder voor zichzelf. Arts: Op de tweede plaats, mogen de telers rekenen op een prijs van 11, Van Ginneken: Ja, ook op dit punt laten mjjns inziens de mdnisterieele verklaringen geen twijfel over. Wel te verstaan zal deze prijs natuurlijk gel den voor bieten van een bepaald gehalte, n.l. 17 voor levering aan grootscheepsvaarwater of wat daarmede gelijk staat, en op de normale condities van het bietenkoopcontract. Arts: Verder zal de hoeveelheid garantie berekend worden door te nemen het gemiddeldc vein: 80 van 1929. 80 van 1930. 100 van 1932. Ieder kan zijn cijfer berekenen, en in geval van twijfel zich wenden tot het bureau te Bergen op Zoom. Van Ginneken: Juist. Arts: De telers-niet-leveranciers zullen zelf moeten aantoonen, hoeveel bieten zij in die jarer, geteeld hebben. Daarbj moeten zij vermelden. aan wie zij hun bieten verkocht hebben, op dat contrdle mogelijk zij. Van Ginneken: Zoo is het. Arts: En tensjotte zal het recht op garantie verleend worden aan de tegenwoordige grond- gebruikers en wel tot de hoeveelheid, die in de drie jaren op die gronden geteeld is? Van Ginneken: Zoo is het. Arts: Dan wilde ik komen met deze vraag, die met den steun aan de bieten samenhangt, zij het niet rechtstreeks. Er wordt nu steun verleend aan de bietenteelt. De bedoeling daarvan is, de landbourwers in 't al- gemeen te helpen door het steunen van de teelt van een hunner belangrijkste gewassen. Dat is op zichzelf in deze tijden reeds een voldoende motief voor den bietensteun. Maar daarmede is naar de meening van velen dan ook alles ge- zegd. De bieten als zoodanig echter zullen vol- gens den hier bedoelden gedachtengang in de toekomst verdwijnen. De steun aan de bieten is dus op het oogenblik wel gerechtvaardigd, doch xan slechts een overgangsmiddel zijn om der dood van de suikerbietenteelt en van de suiker- lr.dustrie hier te lande te verzachten. Van Ginneken: Uw vraag zal ik gaarne be antwoorden. Wel is waar is daarvoor meer tijd noodig, dan waarover wij mogen beschikken. Ik zal echter trachten in enkele woorden U een korte uiteenzetting te geven, die dit vraagstuk belicht.. Laat mij dan beginnen met U een vraag te stellen. U sprak van het verdwjjnen der suiker- bieten in de toekomst. Nu moet ik eerst weten. welke toekomst U zich voor onze Maatschappij voorstelt. Denkt U zich een toekomst, waarin, zooals nu helaas het geval is, overal bescherming voor de inlandsche productie wordt toegepast? Dat is den mogelijkheid. Of denkt U zich een wereld van vrijhandel, de situatie, welke voor Nederland in 't algemeen ongetwijfeld de meest gunstige zal zijn. Of denkt U zich, wat ik voor mij het waarschijnlijkste acht, een ecociomische wereld, verdeeld in economische imperia, een wereld, waarin groote economische eenheden zich vormen, welke ieder op zich zelf genoegzaam zijn, of althans trachten te zjjn. Het is onmo- gelijk, Uw vraag te beantwoorden, als wij ciiet een keuze doen tusschen deze drie mogelrjk- heden. Arts: Het is niet gemakkelijk, daarop een logisch antwoord te geven, zonder in wijdloopige beschouwingen te vervallen. Denkt U echter niet dat het het beste zal zijn, als wij ons verplaatsen in een vrijhandelswereld. Ook al is deze in de naaste toekomst misschien niet waarschijnlijk toch kan men van dat standpunt uit het beste en op de meest reeele wijze beoordeelen, of de bieten nog redca van bestaan hebben. Van Ginneken: Ik vind het best. Alleen be- twijfel ik, of dit standpunt nu wel zoo reeel is, n.l. of het met de reaiiteit zoozeer in overeen- stemming is. Maar ik heb er geen bezwaar tegen, om van dit standpunt Uw vraag te be antwoorden. Verplaatsen wij ons dus in een hypothetische vrijhandelswereld van laten wij zeggen over vijf jaar. Laten wij eens zeggen over vijf jaar. Later, wij eens aarciemen, dat de wereldconsumptie dan 30 millioen ton bedraagt. Dit is voor over vijf jaar een matig cijfer. En laten wij dan eens nagaan, op welke plaat- sen op de wereld onder vrijhandelsregiem suiker zal worden geproduceerd. Versta m'j goed, de suiker wordt geproduceerd onder vrijhandels regiem. Er is dus dan geen bescherming, niet voor de biet in Frankrijk, Duitschland, Engelano en Noord-Amerika, en ook niet voor het riet in de Amerikaansche kolonien, Hawai-eilanden Portorico, en ook niet b.v. in Australie, enz Alle suiker wordt dus vrij voortgebracht. Voor mijn part mag U in Brazilie en eenige andere Zuid-Amerikaansche staten de protectie later bestaan, doch de Noord-Amerikaansche protectie reken ik uitgeschakeld, dus ook de preferentie van Cuba in de Vereenigde Staten. Gaat U daar niet mede accoord, dan vervalt U weer in een protectiewereld, of in een imperium-wereld, en wij haddra afgesproken, dat wij over een vrijhan delswereld zouden spreken. Arts: Neen, ik houd vast aan een wereld met vrijhandel. Van Ginneken: Goed, dan nemen wij dus aan, dat de suiker met den laagsten productieprijs den voorrang heeft. Onder productieprijs verstaan Wij' dan den prijs op de plaats van consumptie. De Javasuiker zal dan, als zij voor consumptie in Europa bestemd wordt, komen op b.v. 6,50 vracht naar Europa een bedrag voor quali- teitsverschil op 9,h 10,Voor levering rond den Indischen Oceaan, het natuurlijke afzet- gebieri van Java zal de prijs natuurlijk lager zijn. Het geval wordt nu vrij eenvoudig. Wij maken een lijst op van alle suiker, die geproduceerd kan worden, en rangschikken deze lijst naar de produetiekosteri, d.w.z. de productiekosten op de plaats van consumptie. Op die lijst staat Java bovenaan, laten wij zeggen met 3 millioen ton. Dan volgt Cuba. Het wordt echter een moei- Pjke vraag om te beantwoorden, hoeveel millioen ton voor Cuba moeten worden ingesteld. Hoeveel ton zal Cuba kunnen produceeren, als het geen preferentie meer ia de Vereenigde Staten zal genieten? Maar laten wj Cuba zijn voile 5 millioen ton gunnen. Moeilijker wordt het nog met de Amerikaan sche kolonien, welker rietproducentcn nu zeei sterk beschermd zijn. Moeten wij daarvoor ook het voile quantum instellen? Dat is zeer twijfel- achtig. Deze quantums zullen in een vrijhan delswereld zeer vermoedeljjk gedrukt worden. En zoo gaan we dan door en rangschikken alle lan den met him quantums op cnze lijst in de vol- gorde hunner kostprijzen op de plaats van con sumptie. En als wij onze lfjst dan compleet hebben, dan is het totaal ongetwijfeld boven de 30 millioen ton. Wij moeten dus een streep zetten, daar, waar van boven af gerekend de 30 millioen ton vol zijn. Wie onder de streep staat, is ver- oordeeld, wie er boven staat, mag blijven leven Welnu, ook al is het natuurlijk niet gemakkelijk, de juiste kostprijzen te schatten, en al zal men het over de precieze volgorde niet altijd eens zijn toch staat het vast: le. dat de voordecllg voortgebrachte riefsuiker niet in de wereldbehoefte kan voorzien, en dat er dus bieten zullen noodig zijn, en 2e. dat Nederland als een der beste biet- producenten nog een heel eind boven de streep zal staan. Nederland, Belgie, Tsjecho-Sicwak'jeeen ge- deelte van Duitschland zullen in een vrijhandels wereld ongetwijfeld een belangrijk gedeelte van hun bietsuikerproductie behouden. De Neder- landsche biet is dus niet veroordeeld. Ea het heeft alle beteekenis om de suikerbietenteelt te blijven steunen, niet alleen in het belang van den Nederlandschen landibouw in 't algemeen, maar ook omdat deze teelt en de daaraan gekoppelde Industrie op zich zelf reden van bestaan hebben. Ziedaar mijn antwoord, dat zeer kort moest zijn, doch dat m.i. de elementen bevat voor een cassatie vaa een al te lichtvaardig uitgesproken doodvonnis. (Lanbouwbl. voor Z. en N.-Br.) ZINGENDE VISSCHEN. De uitdrukking: zoo stom als een visch, is niet geheel juist. Het mag waar zijn, dat het overgroote deel der visschen er niet aan denkt den opera-tenoren concurrentie aan te doen, toch zijn er enkelen, die in staat zijn geluiden voort te brengen, waarvan het nut zoo goed als onbekend is. Prayer vertelt, dat hij op zekeren nacht op de Pontiahak, de grootste rivier aan de West- kust van Borneo, zeer duidelijk muziek hoor- de: soms kwam ze uit de diepte, net als de zang der sirenen, soms klonk ze als het ge- dreun van zware orgels, soms zacht en har- monieus als een Aeolus-harp. Duikers hoor- dsn die muziek veel duidelijker en inboorlin- gen beweerden, dat ze kwam van visschen. Humbolt heeft trouwens hetzelfde feit gecon stateerd. Le Mesle schrijft in zijn: ,,Reis naar Kam- bodsja" het volgende hierover: Elk der uitvoerders geeft slechts e6n toon, lang en diep, als uit een blaasinstrument. Dit vormt een werkelijk buitengewoon en semble, waarin ieder een enkele wijs uitvoert op verschillenden toon. De klankfen komen overal te voorschijn: voor, achter, langszij van het sdhip en het water geeft aan die tonen een eigenaardigen klank. De oorzaak van die melancholische melodie is een visch met een dikken platten kop, in den vorm van een korhaan en die vaak 1 M. tot 1.50 M. lang wordt. De inboorlingen noemen hem ,,Kaakerd"; hij is groen en gevlekt, met zil- veren schubben op den bulk en korte haar- bosjes op den snuit. Als hij uit het water wordt gehaald, laat hij een tamelijk sterk geluid hooren, dat veroorzaakt wordt door uit de zwemblaas ontsnappende lueht die de visch naar willekeur kan samentrekken of ontspannen. Er zjjn meer visschen die kun nen zingen, maar hun identiteit is minder goed bekend. De zonnevisch of St. Pieters- visch vestigt de aandacht op zijn tegenwoor- digheid als het eb is, door een klokkend ge luid, dat hem een bijnaam heeft gegeven van ,,watereend". Een hoornvisch laat klagende melancholische geluidjes hooren net als 't schuren van een rijtuigwiel. Zelfs de tonijn is in staat zijn kop uit het water te steken om klanken te laten hooren, die herinneren aan die van een huilend kind. „HELDERZIENDE" HANUSSEN VERMOORD. Te Baruth bij Potsdam hebben arbeiders het ljjk gevonden van een goed gekleeden man. Het is gebleken, dat het de bekende helder- ziende Hanussen is, die eigenlijk Steinhschnei- der heette. De moord op Hanussen, den vermaarden helderziende, is zelfs in dezen tjjd en ondanks de vrijwel alle aandacht in beslag nemende politieke gebeurtenissen, een groote sensatie. Allerlei geruchten over de daders en hun be- weegredenen doen de ronde. In kringen, die met Hanussen in relatie stonden.vermoedt men echter, dat de misdaad geen politieken achtergrond heeft, maar als een wraakoefe- ning dient te worden opgevat. hanussen had namelijk tal van persoonlijke vijanden. Zijn levenswandel schijnt van dien aard te zijn geweest, dat hij zoowel met hoo- gere kringen als met de Berlijnsche onder- wereld vele conflicten had en men acht het waarschjjnlijk, dat in deze kringen de aan- stichters voor den moord moeten worden ge- zocht. De levensloop van Hanussen legt getui- ge af van zijn geraffineerden koopmansgeest. In de artistieke vakkringen zei men dienten- gevolge van hem, dat hij een goed zakenman, maar een slecht helderziende was. Met zjjn speculaties op de politieke ontwikkeling in Duitschland en met zijn voorspelling, dat Hit ler, vroeg of laat aan het bewind zou komen, heeft hij niet alleen den spijker op den kop getroffen, maar heeft hij tevens de conjunc- tuur van het nationalisme in breede lagen der bevolking met groot finantieel succes uit- geibuit. EEN VUURGEVECHT MET STROOPERS. Bij Paderhorn op de Lunaburger heide is het bij een vervolging van stroopers tot eea vuurgevecht gekomen, waarin een pach- ter, een veldwachter en twee man van de hulppolitie zwaar zfi.n gewond. De pachter Meijer hoorde schieten in het bosch bij zijn huis en ging met een collega Schluter het bosch in, waar zij stroopers ont- dekten die dadelijk het vuur op nen openden. Schluter werd in dit eerste treffen door twee kogels gewond. Inmiddels waren ook veld- wachters en hulppolitie op het schieten toe- gekomen en vervolgden de stroopers, die ook op hen schoten. De veldwachter Neugart werd door drie schoten zvjjaar, twee man van de hulppolitie lichter gekwetst. Politieverster- kingen en 58 man rijksweer uit Paderhorn omsingelden intusschen het bosch, waar den gewonde staooper kon worden gepakt. Toen de avond viel moesten de verdere nasporin- gen worden gestaakt. CONCIERGE VAN EEN CLUB OVERROMPELD. Toen een inspecteur van politie's nachts bij de Beaufort Social Club aan het Soho-square, voorbij kwam, stormde er iemand op hem toe, die uit de deur van het clubgebouw kwam en vertelde door misdadigers ove^rompeld te zijn. Men heeft mij uren lang met 'n revolver bedreigd, vertelde de man. Ik ben nachtcon- cierge in de club. Laat tegen den avond werd er gebeld. Ik opende en zag drie mannen, die ddn der leden van de club wilden spreken. Toen zij boven waren, haalde een der man nen een revolver uit zjjn zak en beval mij mijn handen op te steken. Terwijl ik mij wilde verdedigen, sprongen de beide an der en op mijn rug en trokken een zak over mijn hoofd. Daama werd er weer aan de deur gebeld en een vierde werd bin- nengelaten, waarop de rooftocht begon. Alles werd kort en klein geslagen, de geldkistjes van den totalisator van de club opengebroken en alle vier bedienden zich van drank en siga- ren. Gedurende den geheelen tijd zat een der mannen naast mrj met zijn revolver gericht op mijn zijde. Van tijd tot tijd waarschuwde hij mij, mij niet te bewegen. Eerst wilde ik er mij tegen verzetten, maar ik werd zoo vastgebonden, dat Ik mij niet kon roeren. Na ongeveer twee uren verlosten zij mij van de touwen, waarmede ik gebonden was en trarhten mij naar den kelder. Kort daarop krabbelde ik naar boven tot ik de deur be- reikte, van waaruit ik toevallig den politie- inspecteur in de armen liep. Naderhand stelde men vast, dat de indrin- geirs ca. 60 pond uit de kas hadden gestolen en den noodigen drank e,n sigaren hadden medegenomen. Waarschijnljjk heeft buiten een auto op hen gewacht. Vergadering van Donderdag 30 Maart 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Fe jter, P. J. van Bende- gem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kam pen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman, J. de Feij- ter, benevens de Secretaris J. L. J. Marls. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken vaa het gebedsformulier. Hij stelt daama aan de orde: 1. Notulen. Wordt voorgesteld de notulen der vergade ring van 14 Febr. 1.1. vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmea wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. De raadsbesluiten van 14 Februari 1933, tot verkoop van £rond, respectievelijk aan A. Verlinde, M. W. Visscher, P. Kanaar, A. de Zeeuw en wed. L. Eggermont, voorziea van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 23 Februari 1933, waarbjj deze spoedheidshalve doet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad, dd. 22 November 1932, tot vaststelling der verorde- ning betreffende het heffen van opcenten op de personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het verslag van de bevindingen en han- delingen der Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, over 1932. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het rapport van het Accountantskan- toor Moret De Jong te 's Graveaihage, in zake het Gasbedrijf te Axel ,over 1932. Daaruit blijkt, dat geproduceerd werden 684.265 M3. gas (in 1931 711.302 M3.) waar- voor z'ijm. gabruikt 2.364.429 K.G. kolea (2.472.691), zoodat de gasproductie per 1000 K.G. bedroeg 289,4 M3. (287,627 M3.). De aflevering van gas was als volgt: licht en kookgas 206.568 M3. (223.325), verwar- mingsgas 25.313 M3. (24.876), industriegas 39.027 M3. (46.491), muntgas 291.933 M3. (310.052), straatverlichting 49.515 M3. (48.084), eigen gebruik 33.672 Ms. (35.625), gasverlies 38.237 M3. (22.849). De productiekosten per 1000 M3. gas, afge- leverd aan den verbruiker bedroegen 84,46 91,0616), de opbrengst der bijproducten 21,8916 20,621/2blijft alzoo 62.56y2 70,44). Met ia/begrip der distributiekosten was de kostprijs van 1000 M3. gas in Axel 98,86% 102,52), en in de gemeente Ter Neuzen 129,7iy2 136,67). De distributierekening wijst voor Axel een winstsaldo aan van 7.714,43%, voor Ter Neu zen 1.997,19%. De tusschen geplaatste cijfers betreffea den vorigen dienst. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrqven van M Dieleman, dat zij de benoeming tot onderwijzeres in de hand- werkea aan de openbare lagere school weder aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van P. C. Mangold, waar in deze berlcht de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aan te neanen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van J. K. de Putter en P. Warnier, waarin zij berichten de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het Ageatschap der Arbeidabemiddeling aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een adres van C. Simon en 26 anderen, alien ouders van schoolgaande kiaderen, die daarin omtrent de autobus voor de school- kinderen te Kgkuit, Fort en omstreken, ver- klaren ten eerste, dat het op tijd rijden niet beter kan; ten tweede, dat zij aan den heer Dieleman hunne kinderen geven als in een vaderhand; ten derde, dat deze tucht en orde onder de kinderen heeft, zoolang zij onder zijn hoede zijn, zoodat zij alien met den heer Dieleman hoogst tevreden zijn. Aangenomen voor kennisgeving. Beantwoording vragen. Naar aanleiding van in de vorige vergade ring gestelde vragen, deelen Burgemeester en Wethouders mede: I. dat door ons overwogen is om op enkele plaatsen in de gemeente tijdelijk zuiien te plaatsen, aangezien geen muren vaa gemeeute- wege beschikbaar zijn, om deze daarvoor te bestemmen. Geizien de kosten die hieruit voortvloeien, kunnen zij aan het verzoek van den heer C. Hamelink niet voldoen. H Wat het ophalen van huisvuil op de Sassing betreft, hetgeen de heer Verschelling gevraagd heeft, deelen wij U mede, dat in het begin verschillende bewoners hun huisvuil aan den weg plaatsten om te laten vervoeren. Tegenwoordig geschiedt dit niet meer door die bewoners en de huizen zijn te ver van den weg gelegen om het huisvuil af te halen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat geen gereedstaand afval aan den weg voor dit doel is blijven staan of nagelaten, mede te nemen. III. Wat de verlichting op de Sassing be treft hiervoor bestaat een vastgestelde rege ling van cntsteken en dooven der lantaarns. Ingestelde omderzoeken gaven tot resultaat dat deze regelmatig brandden en op tijd ge- doofd worden. Een nachtlantaarn daar in te stellen komt ons vooralsnog niet noodig voor. IV. Wat beschikbaarstelling van laarzen j betreft voor het werk aaa ,,Boutjesputten" is voorzien geworden door voor dit doel laar zen beschikbaar te stellen. V. De opmerking over de pomp in de Oosterstraat was wel terecht, docih van stuk zijn was geen sprake, alleen brengt hrj voort- i durend zand op, wat wel een ongerief is, doch de menschea waren hierdoor niet gedupeerd, i daar er 20 M. verder een andere pomp staat, die aan alle eischen voldoet. t j II. De heer VERSCHELLING: De menschen plaatsen het huisvuil niet meer aan den weg, daar toch toch niet opgehaald wordt. i HI. De heer SEGHERS merkt op, dat er een goede controle bestaat. De heer 't GILDE: Calangs heb ik waar- genomen, dat ze om half tien gedoofd werden. De VOORZITTERDat kan ook verband houden met de stand van de maan. Kunt U precies den datum opgeven, wanneer U dat hebt geconstateerd? De heer 't GILDE: Dat is juist 14 dagea geleden, mijnheer de Voorzitter. De VOORZITTER: Ik zal een onderzoek instellen. De VOORZITTER deelt mede, dat voortfl nog is ontvangen een schrijvea van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, waarin deze berieht, niet te kunnen goedkeuren, dat voor de werklooze laadarbeiders dezelfde steun- normen zullen gelden als voor de werklooze fabrieksailbeiders. Het dioor hem goedgekeur- de tarief van steunverleening moet dus ge- handhaafd worden. Hij kan zich wel vereenigen met de in het raadsbesluit van 22 November 1932 vastge stelde wijziging van art. 11 sub f der steun- regeling (waarbij is bepaald dat men om voor uitkeering in aanmerking te komen gedurende 1 jaar inwoner der gemeente moet zjjn). Met het besluit, bij de berekening van den steun van een worklooze met kinderen f 3 bui ten beschouwing te laten kan hjj zich niet vereenigen. Het bedrag bedoeld in het tweede lid van art. 7 vaa zijn steunregeling, stelt hjj hieribij vast op 2,50 per week. 3. Benoeming van leden en plaatsvervan- gende leden voor de stembureaux. Aangezien verschillende leden van de stem- bureaux hebben medegedeeld bij de a,3. verkie- zingen voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, geen zitting in een der stemibureaux te willen nemen ea een plaata- vervangend lid is overleden, zjjn Burgemeester en Wethouders genoodzaakt voor te stellen de stembureaux aan te vullen. De nieuw benoemden treden ia 1935 geljjktjjdig met de averige leden af. Stemibureau 1 (raadzaal) bljjft ongewtjzigd. Stembureau 2 (bjjzondere school Nleuw- straat). Wordt voorgesteld 1 lid en 1 plaato- vervangend lid te benoemen t.w. tot lid de heer C. Hamelink en tot plaatsvervangend lid de heer L. de Fe'jjter. Stembureau 3 (R. K. school Walstraat). Wordt voorgesteld een Voorzitter, 2 ledea en 1 plaatsvervangend lid te benoemen, t.w. tot Voorzitter de heer C. Th. van de Bilt; tot leden de heeren C. van Kampen en P. J. van Bendegem en tot plaatsvervangend lid de heer J. Fraacke. Stembrueau 4 (openbare lagere school). Wordt voorgesteld een Voorzitter, 2 leden en 1 plaatsvervangend lid te benoemen, t.w. tot Voorzitter de heer F. Dieleman, tot leden de heeren A. Verschelling en A. P. de Rujjter en tot plaatsvervangend lid de heer J, A. ds Smidt. De heer I. DE FEUTER: Mijaheer de Voor zitter! Het heeft mijn verwondering getroffen, dat de Staatkundig Gereformeerden in deze geheel gepasseerd zijn en er zelfs geen als plaatsvervanger aangewezen is. De VOORZITTER: Dit is door Burgemees ter en Wethouders geregeld en er is niet naar politieke belaagen gekeken. De heer HAMELINK: Ik wil graag mjjn plaats afstaan aan den heer I. de Feijter, als ik hem daarmede een plezier kan doen. Ik ben gaarne vrij, wanneer het stemming is. De heer I. DE FEIJTER: Dat behoeft de heer Hamelink niet te doen. Er is wel dege- ljjk reken:ag gehouden met bepaalde partjjen. De VOORZITTER: Dat is dan uwe mee ning. De heer ORTELEE: Ik ben toch ook van dat gedacht. De VOORZITTER maakt de leden opmerh- zaam, dat ook de heeren I. de Feijter en Orte lee voor een benoeming in aanmerking kunnen komen. Hjj verzoekt over te gaan tot stem ming en noodigt de heeren I .de Feijter en Or telee uit, met hem het stembureau te vormen. Stembureau I ongewjjzigd. Stembureau n. Benoemd tot lid C. Hame link met 10, tot plaatsvervangend lid L. de Feijter met 9 stemmen. Op den heer L de Feijter zijn 4 stemmen uitgebracht. Stemibureau HI. Benoemd tot Voorzitter C. Th. v. d. Bilt met 11, tot leden C. v. Kampen met 11 en P. J. v. Bendegem met 12 stemmen; tot plaatsvervangend lid J. Francke met 10 stemmen. De heeren I. de Fejjter verkrjjgt 4 en B. Seghers 2 stemmen. Stembureau IV. Benoemd tot Voorzitter F. Dieleman met 10, tot leden A. Verschel ling met 9 en A. P. de Ruijter met 10 stem- men; tot plaatsvervangend lid J. A. de Smidt met 10 stemmen. De heeren I. de Feijter en B. Seghers verkrijgen ieder 4 stemmen; 1 briefje is bianco. De bezetting der stembureaux zal er inge- volge dit besluit uitzien als volgt: Stembureau I ((raadzaal). F. Blok. Bur gemeester, ambtshalve Voorzitter; J. de Feijter en A. Th. 't Gilde, leden; plaatsver- vangende leden J. L. J. Maris en J. de Kraker. Stembureau II (bjjzondere school Nieuw- straat). J. M. Oggel, Voorzitter; P. de Fejjter en C. Hamelink, leden; plaatsvervangende leden L. de Feijter en H. van Lujjk. Stembureau III (R.K. school). C. Th. van de Bilt, Voorzitter; C. vaa Kampen en P. C. van Bendegem, leden; plaatsvervangende leden J. Francke en P. Augusteijn. Stembureau TV (openbare school). F. Diele man, Voorzitter; A. Verschelling en A. P. de Rujjter, leden; plaatsvervangende leden J. de Smidt en A. P. le Feber. 4. Verkoop van grond. In verband met de ingekomen verzoeken, stellen Burgemeester en Wethouders voor te verkoopen a. aan A. de Zeeuw, voor zijn lastgever 2 perceelen bouwgrond, in de Ds. Jan Scharp- straat, Oostzjjde, groot 130 c.A.; b. aan J. P. van Rjjn eenige perceelen grond in de Prins Mauritsstraat, Oostzjjde, groot 225 c.A. De heer 't GILDE: Is er tegenover die menschen ook een restrictie gemaakt in ver band met de rooiljjn, zooals die op het plan is aangegeven? De VOORZITTER: Een voorwaarde is er niet gesteld. Ze kunnen bouwen achter de rooiljjn. De heer VAN BENDEGEM had hieromtrent ook een vraag willen stellen, doch ziet er van af, nu hjj bemerkt, dat ook achteruit gebouwd mag worden. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat nog een verzoek is ingekomen van den heer H. P. DielemanKoole, hetwelk deze gaarne in deze vergadering wenscht behandeld te zien, Deze heeft zich eerst tot Burgemeester en Wethouders gewend, met de vraag of hjj in de Wilhelminastraat naast Jac. Dekker 2 per ceelen ca een gedeelte van een derde perceel, ter gezamenlijke breedte van 20 M. ter grootte van 800 M2. zou kunnen koopen voor een be drag van 2300, hetgeen zou neerkomen op een bedrag van 2,87 per M2. Hjj vroeg dit bovendien vrjjibljjvend. Burgemeester ea Wethouders hebben te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6