ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DEESSE Eerste Blad. No. 8979 WOENSDAG 19 APRIL 1933 Directeur der Gemeentelijke- tevens Districts-Arbeidsbeurs BINNENLAND BUITENLAND Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN De Willem de Zwijger-herdenking S r V> Dames Nieuwe Modecorsets ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Budten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrqgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRI-JDAGAVOND. roepen sollicitanten op naar de op 1 Jull 1933 vacant koanende betrekking van (Artoei'dsbemiddeling en Werkloosheidsver- zekering). Jiaarwedde van 1800 tot 2200 met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Pensioensbijd ragen 8% De op een zegel van 30 ct_ te stellen sollici- tatie, moet gericht worden aan den gemeente- raad en v66r den 5 Mei 1933 worden ingezon- den aan Burgemeester en Wetbouders. Bezoeken worden slechts na uitnoodiging afgewaeht. STEMMING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van. TER NEUZEN maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afscbrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kieze<rs aan wie ia gezonden de oproepingskaart, bedoeld in art 53 der Kieswet, voor de stemming ia deze gemeente, te bouden op 26 April aanstannde, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op de kiezersl'ijst dezer gemeente. Ter Neuzen, 19 April 1933. De Burgemeester voornemd, J. HUIZINGA. STEMMING. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennls, dat op Woensdpg 23 April 1933, van des morgens acht uur tot des na- middags vijf uur, zal gescbieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op- gelegd bij artikel 72, (tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefe- ■ing van zijn kiesrecbt moet aanmelden bij bet stembureau van het voor hem op de kiezers lijst aangeiwezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet roldoet, wordt, itenzij van eene geldige reden van verbindering Iblijkt, gestraft met geld- boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zitn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den scbuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van bet Wetboek van Straf- redbt, luidende: Hij die opzettelijk zicb voor een ander uitgevende, aan eene kracbtens wettelijk voorsehrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste e£n jaar. Arikel 150a der Kieswet, luidende: Hij, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor eien persoon, wetende dat deze overleden i3, wordt gestraft met bocbtenis van ten hoogste maand of geldboete van ten hoogste dui- ■end gulden. Ter Neuzen, 19 April 1933. De Burgemeester voornemd, J. HUIZINGA. Delft was Paaschmaandag, scbrijft het R. Nwsbl., in feesttooi. Langs de gracbten wapperden vaa bijna alle buizen de nationale driekleur, bet Oranje zag men overal. 6m tien uur stoomde de eerste extra-trein, n.l. uit de richting Vlissingen, bet station bin nen, waar uitgebreide maatregelen waren ge- troffen voor een geregeld verwerken van de talrijke reizigers. Uit de richting Amsterdam towamen vier extra-treinen, uit Vlissingen en Rotterdam zes. Daarbij moeten gevoegd wor den de elf voortreinen, die den gewonen dienst aanvullen, zoodat na tien uur een voortdurende menscbenstroom het Stationsplein verliet en de binnenstad introk. De opstelling van, de groepen uit alle oorden van ons laad, veriiep bijizonder vlot. Op de markt bevonden zich ongeveer 10.000 en ver- der op de Nieuwe Langedijk ongeveer 12.000 en op het ijsolubterrein 2000 bezoekers. In totaal kan bet aantal deelnemers op 25 30.000 worden gescbat. Het is niet doenlijk een opsomming te geven van het aaatal organisati.es of vereenigingen, dtte tegenwoordig waren. In bet gebeel waren or wel 300. Zelfs uit de kleinste plaatsjes uit alle hoeken van ons land waren vereenigingen tegenwoordig. Opvallend was bet groote aan tal Vlamingen, dat naar Delft was gekomen. Hun aantal kan zeker op 2000 worden ge- achat. Er waren o.m. de Blauwvoeters uit Gent, Brugge enz., die tal van vaandels en vlaggen meevoerden. Er waren eveneens vele Zuid-Afrikaners. Bjjzonder good was georgaaiseerd de Roode Kruisdienst en die van de Delftsche Brigade tot het redden van Drenkelingen. Van elf tot half een speelde de stadsbeiaar- dier, de heer J. H. Storm, vaderlandsche lie- deren op het carillon van den Nieuwe Kerks- toren. De Boiurdcn in den Oude Karkstoren deed van 1 uur tot halftwee baar doordringend geluid over Delft en omgeving weerklinken. Omstreeks twee uur badden zicb op de Markt versehillende groepen opgesteld, de meeste met vaandels en banieren. In de Nieuwe (koor) kerk badden inmiddels ongeveer 6 a 700 genoodigden plants genomen en bracht de organist, de beer J. H. Storm ten gehoore: Dankt, dankt nu alien God. Rede Ds. J. J. Stam. Voor een aandachtig gehoor sprak Ds. J. J. Stam een rede uit, getiteld: Prins Willem als leidsman. Met heldere stem zette spr. ulteen, dat deze volksbulde aan de nagedachtenis van Vader Willem geen feestelijke kan en mag zijn. Afgezien van de zware 'tijden die wij bele- ven, dit niet verdragen, moet het alien toch wel tot diep nadenken stemmen, dat wij als Nederlandsch volk nog steeds niet ten voile de idealen van den Prins hebben kunnen ver- wezenlijken. Integendeel, de gescheurdheid, die Wij blijkbaar wel dragen en verdragen kunnen, is zoo fel, dat de herdenking van hen, die de verscheurde provincien tot een- heid wilde brengen, een parodie dreigt te worden. Dit dwingt ons in deze ure tot ootmoed. In dien wij deze toon aanvaarden dan is het dui- delijk dat deze ons de verplichting oplegt om, wanneer de herdenking van wat Willem de Zwijger voor ons volk beteekent, ons waarl'jk etmst is, te willen leven in het besef van saamhoorigheid en solidariteit, waarin wij elkander hebben te dienen. Immers, dit is het groote voorbeeld, dat Prins Willem als leidar ons gegeven heeft. Een voorbeeld, dat nu meer dan ooit misschien, tot ens spreekt. De tolerantie-gedachte van den Prins heeft het volk van de Zeventien Provincien niet ver- staan. En ook niet aanvaard. De Pacificatie van Gent heeft niet gebracht, wat de Prins zielsgraag wilde. Verdeeldheid is gebleven, ondanks den krachtigen roep om eenheid. Ne- derland scbijnt slechts te kunnen leven bij partijschap en particularisme. Laat Oranje ens leeren, dat de volkseenheid boven de be- langen van de groep uitgaat. De idealen van den Prins rijln niet verwe- zenlijkt. Maar iets er van leeft ontegenzeg- gelijk in ons volk.Dat ons land een toe- vluchtsoord is geworden voor velen, die ver- voigd werden om bun geloof, dat wij ons land hebben kunnen openhouden voor alle verdruk- ten en verjaagden, is mede voortzetting van bet werk van den leider, den Prins van Oranje. Bram van der Stap, tenor, zong daama ,,Neerlant en Oranje", waarop een krans werd gelegd op het praalgraf van Willem van Oranje. „De kmderen van Uw volk" staat op het lint vermeld. Orgel en tenor brachten hiema ten gehoore „Mijn schilt ende betrouwens". Onder de tonen van het machtige kerkorgel verlieten de genoodigden het kerkgebouw. De plecbtigheid in de Nieuwe Kerk werd bij- gewoond door het bijna voltallige eere-comit6, afgevaardigden van 300 vereenigingen, waar- van 60 Vlaamsche, de voltallige besturen van het Dietsch Studenten Verbond uit gebeei .Nederland, verder, van Antwerpen, Deurne, Gent, St. Nicolaas, Mechelem en Zuid-Afrika; van het Alg. Ned. Verbond, Nat. Jcngeren Verbond; Nederland Vooruit, Orkesten Ver., Chr. Jongeren Verbond; Ned. Vrouwenbond; Jong Vrouwen Gilde; afd. van Burgerwach- ten en Landstorm, Ver. van Ridders Militaire Willemsorde; Ned. Bond in Duitscbland; Volks Universiteit Antwerpen, eoz.; Kerkbe- sturen der Geref. Kerk, R.-K. Kerken; R.-K. geesteiijken, vertegenwoordigers van de Ver. Oranjedag. De plechtigheid op het Marktplein. Toespraak generaal Snijders. Gemeraal C. J. Snijders sprak de menschen- menigte op het Marktplein het eerst toe. Medeburgers Willem van Oranje... Vader <Jes Vader- lands! Onder dezen eerenaam, aldus ving de beer Sbrjders zijn rede aan, heeft hij in onze geesten en harten geleefd, sedert onze school- jaren, toen bij als edele en grootscbe histo- riscbe figuur onze gedacbtenwereld birmentrad en ons met eerfbied en bewomdering vervulde, tot op den dag van heden, waarop wij met rijpere kennis van zijn beteekends als vader- lander en staatsman, in duizendtallen zjja samengestroomd, om bij de vierhonderdjarige herdenking van zijn geboorteidag zijn nage dachtenis te eeren. Het is ons een beboefte heden den nobelen mensch en grooten staats- burger, den onwrikbaren strijder en martelaar te huldigen, dien ded'er rechtgeaard, ontwik- keld Nederlander erketnt als den grondlegger onzer staatkundige en geestelijke vrijheid. En het is ons een reden tot voldoening en trots, dat de geheele beschaafde wereld in deze her denking deelt, omdat men onzen Oranje Prims alom als een der meest beteekemende mannen van zijn tijd beschouwt, die onuitiwischbaar zijn stempel heeft gedmkt op een der gewich- tiigste tijdsgewrichten in de ontwikkeling der beschaving. Na gewezen te hebben op de beteekenis van den Prins als mensch, krijgsoverste en staats man, eindigde de generaal zijn rede als volgt; Vier eeuwen lang heeft het Oranjebuis 't wel en wee van ons volk gedeeld, het ia voor- en tegenspoed met trouw en bedeid gediend en uitkomst gebracht, zoo dikwijls de nood tot de lippem was gestegen. Laat ons daarom in deze donkere dagen, waarin stoffelijke en zede- lijke ondergang ons bedreigen, het oog met vertrouwen oprichten tot Haar, die zich zoo dikwijls een waardige telg Harer voorzaten heeft getoond en die in Haar warm hart, Haar nobele inborst, groote waarde imbrengt in het onverbrekelijk verbond met Haar volk. De heer A. van Duii.kerken schetste Prins Willems beteekenis voo'r alle Nederlanders. Alle staatkundige werkdadigheid aldus 3pr. stelt zich ten doei een stoffelijik waar- neembare vorm te geven aan de abstracte idee. Hoe meo de politiek van Willem vaa Oianje in haar onderdeelen wenscht te beoor- deeien, hoe men haar daadwerkelijke gevol- gen wil waardeeren, zuiver kan zij slechts v/orcen beschouwd, inaien men haar herleidt tot dc grondgedachte die haar beheerschte. Het cultureele mationaliteitsbesef der Mid- deieeuwsche Vlamingen was plaatselijk zeer beperkt, dit bieek wel dit de omstandigbeid, dat ze twee jaar na hun overwinning op de Franschen in de Gouden Sporenslag, door Witte van Haamstede werden teruggeslagen, op het Maandag bij Haarlem, omdat zij Hol land beschouwden als een terrein voor hun provinciale expanaie en niet als een natuurlijke bondgenoot in hetzelfde nationale eenheids- bestel. Oranje stelde zich in dienst der Nederland- sche steden tegen de leenheers-hegemonie van I'hilips II. Niet als krijgskundige neemt hij dc leiding van den geest. Hij zie.t de tegen- stell'ng niet langer als een conflict van steden en straten eenerzijds en een alleenheerschend leenheer anderzijds, hlj ziet de tegenstelling tussehen Nederlanders en Spaajaarden. Het is de idee der innerlijke onschendlbaarheid van het nationaliteitsbewustzijn, door hem gefor- xuuleerd als de bestendige gedachte aan het „gemeyne Vaderland", de patria communis ailer leden van eenzelfden volksstam. Deze modeme idee heeft hij zoo zuiver aangevoeld als de geschiedkundige omstandigheden zijner dagen toelietan. Na deze rede begon een groep Vlamingen ,,De Vlaamsche Leeuw" te zingen, welk gezang aanstonds werd overstemd door het zingen van het Wilhelmus. Hiema werd medegedeeld, dat de Radiocon- trolecommissie de uitzemding had verboden van de rede, welke de heer H. Brugmans zou uicspreken. Ook de oufgemeester van Delft had een verbod uitgevaardigd. Opnieuw poogden de Vlamingen den Vlaam- schen Leeuw in te zetiten, weer won het Wil helmus het. Nog een Vlaamsche stem. Dr. A. Jocob, behandelmde het onderwerp: Prins Willems ideaal ons ideaal, vestigde er de aandacht op, dat niet geringer dan voor Nederland er voor VLaanderen plicht is den Prins te eeren. Tenslotte sprak prof. dr. Gerretson in ver- band met de herdenking over: ,,Gerechtig- heid". De strijd, dien wij in coze dagen hebben te strijden, is in den diepsten grond, dezelfde, dien Oranje voor ons gestreden heeft. Ook hij heeft gekampt op twee fronten. En voor het gezag 6n voor de vrijheid. En daarom tegen de ontaarding van de vrijheid in een tot stiaatsantbinding en anarchic voerend particu larisme en individualisme. In den strijd tegen de tyrannie heeft Oranje gezegevierd; de grond, waarop wij staan die zijn bleed heeft gecfrcaken, duldt geen, hoe kunstig verhulde, slavemij. Maar die andere strijd, de strijd tegen het lauwe en trage volk, dat in zijn ik zuchtig hardhoorigheid maar niet begrijpen wilde, wat Oranje bedoelde, als hij aanspoorde te kampen voor de vrijheid van het „gansche Vaderland", dien strjjd heeft hij verloren. De eed van trouw. Onder leiding van Ds. J. D. Domela Nieu- werihuys Nyegaard werd de eed van trouw afgelegd. Spontaan zette de menigte het „Mjn schildt ende betrouwen" in. De omthuiling van den gedenksteen, aange- bracht in den voorgevel van de voormalige doopkapel, naast den Nieuwen Kerkstoren, geschiedde door mej. Oudendijk, uit Huis ter Heide en mej. De Grood (dochter van prof. De Grood), wonende kasteel Cantecroy, bij Ant werpen, de voormalige woniag van 's prinsen tegenstander, kardmaal Granvelle. Hierop volgde de vaandelgroet. Op den gedenksteen staat gegrift: „Op 17 April 1933 beleden vele kinder en van Uw volk: Wij beffea hart en handien, Voor 't heil der Nederlanden Ein zweren vast den eed: Tot doodsbeproefde trouwe, Wilhelmus van Nassauwe, Met U te staan gereed. In een sohier eindeloczen optocht trokken daama de deelnemers aan de Volkshulde langs dezen steen. Voorop gingen zij, die van verre kwamen, o.m. uit Vlaanderen, de orga- nisaties Vlaamsch Front, Blauwvoetlbond, Brussel, Tumhout, Antwerpen en uit de meest ver af gelegen provincies Limburg, Groningen en Friesiand, ertz. Tal van kransen en bloem- stukken werden door de deelnemende groepen gelegd tegen den gedenksteen. Groepsgewijze begavea zij zich alien naar de kerk, om een groet te brengen aan het graf van Prins Willem van Oranje. Dit ddfil6 nam enkele uren in beslag. De afmarsch en het vertrek per trein ge schiedde, evenals de opmarsch op waarlijk vporbeeldige wijze. Gedurende de demcastratie heeft het Roode Kruis hulp verleend aan ongeveer twintig per son en, die in het gedrang gewond of onwel waren geworden. De politie vervoerde een fietser uit Rotter dam, die op den Rotterdamscheweg door een auto werd aangereden en vrij emstig werd ge wond, per auto naar het Gasthuis. De man is daar ter verpleging opgenomen. De Delftsche Reddingsbrigade behoefde geen enkele maal handelend op te treden. Gedurende den geheelen dag weerklonk langs grachten, pleinen en straten vroolijke muziek. Omstreeks 8 uur was in de stad de gewone rust teruggekeerd. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Voor nouveautds en linge rie en kousen, steeds aan de spits I Veldstraat55,Gent Ingez. Med. Het werk van de Radio Omroep- conunissie. Deze verbood de rede van den heer Dr. H. Brugmans, wegens gevaar voor den staat en de openbare orde, terwiji de burgemeester van Delft het uitspreken verbood wegens de pro- pagandistisch socialistische strekking. Voorts werd voor uitzending ook een passage der rede van den heer Gerretson niet door de radio uitgez6nden. Deze werd tijdens het uit spreken daarvan uitgeschakeld. Ten slotte is ook nog eea wijziging aangebracht in de rede van Dr. Jacob, waardoor de tegenstelling Nederland-Vlaanderen ietwat verzacht werd. Uit een en ander valt wel te concludeeren, dat van deze betooging, die bedoeld werd te zijn een „nationale" hulde aan den Vader des Vaderlands, voor bepaalde groepen of personen is deelgenomen met andere bedoelingen. Bij een deel der deelnemers kwam althans sterk uit een betooging van dea Nederlandschen stam, die dus ook over de grenzen reikt, en iets anders beteekent dan Nederland in zijn staatkundig verband. Vele vooraanstaande perscaen, die aan deze betooging hun naam hebben verleend, zullen met dit laatste aller- minst instemmen en zouden, wanneer ze dit hadden kunnen voorzien, daaraaa. zeker him naam niet geleend hebben. DE RESTAURATIE VAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. „Onize Nieuwe Kerk te Delft is een monu ment, dat spreekt van de volharding en schoonheidszin onzer vaderen, het was een gehouw, diat stad en laad tot eer strekte; thans is het niet langer Delft's roem, het dreigt een bouwval te worden indien door het Nederland- sche volk niet snel en krachtig wordt inge- grepen". Zoo luidden de sombere woorden van Delft's buirgervader, Mr. G. van Baren, toen hij zijn inleidend woord sprak in een onlangs gehou- den persconferentie, op het stadhuis, waarin de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente een beroep op de Nederlandsche pers deden inzake den voortgang van de restauratie van de Nieuwe Kerk. De heeir J. C. van Woerden, presideat- kerkvoogd, gaf allereerst een kort overzicht van de „levensgeschiedenis" van het natio nale monument, dat de laatste rustplaatsen van ons vorstenhuis bevat. Uit bout ea riet venrijst in 1381 het eerste. eenvoudige gebouw op de plaats waar thans de Nieuwe Kerk ten hemel wijst. Op moeras- grond werd gebouwdEen eeuw later is de steenen toren gereed. In 1412 wordt een aanvang gemaakt met den bouw van een steenen kerk en ruim 60 jaar later is het trotsche bouwwerk gereed. Honderden had den meegewerkt, hadden kracht en geld ge geven. In 1536 wordt een derde deel van de stad door brand verwoest, de kerk lijdt groote schade; de 80-jarige oorlog verscheuirt deze lage landen aan de zee. Slechter en slechter worden de financieele middelen. Op 12 Oc tober 1654 wordt de verarmde, siecht onder- houden kerk door een buskruit-exploisie wrak geslagen. Tijden van welvaart volgen, er wordt hersteld wat hersteld kan worden, doch niet afdoemd Vanaf 1900 namen de kerkvoogden het restauratiewerk met kracht ter hand. De wereldoorlog brak uit, de restauratie werd stop gezet. De schuldenlast der Ned. Herv. gemeente is gestegen tot 80.000. Voor zoover de feiten uit de levensgeschie- denis van een onzer fraaiste nationale bouw- werken, een geschiedenis van verval en ver- waarloozing, een geschiedenis van pogingen, gedoemd om te mislukken, omdat een krach- tige nationale hulp ontbrak, een geschiedeais, die niet de gunstigste zijde van ons natiraaaal bewustzijn veriicht. Ds. A. de Voogd illustreerde de woorden van den president-kerkvoogd met eenige cijfers. Voor een volledlge cn afdoende restauratie van schip en zijbeuken is ongeveer 600.000 noodig. Het koor is reedls gereed gekomen. Regeering en provincie zijn genegen een zeer belangrijk aandeel op zich te nemen van dit bedrag, doch door de Ned. Herv. gemeente te Delft zal nog ruim een ton bijeen moeten worden gebracht. Sedert 1 November 1932 is reeds f 16.500 ingezameld. „Delft kent zijn plicht en zal doen wat het doen kan", zoo sprak Ds. De Voogd, ,,doch wij moeten en wij meenen terecht een beroep doen op het Nederlandsche volk". HET PROCES TEGtEN DE ENGELSOHE INGENIEURS IN RUSLAND. De laatste verklaringen, welke de beklaag- den in het proces-Vickers hebben kunnen af- leggen, kwam op het volgende neer: MacDonald: Ik ben schuldig; ik heb daar niets aan toe te voegen. Nordwall: Ik ben onschuldig; ik blijf een vriend van de sowjetrepubliek. Cushny: Ik ben onschuldig; wat ook het vonnis moge zijn, ik verlaat de rechtszaal als een eerlijk man. Monkhouse: Ik ben onschuldig aan alle tegen mij ingebrachte aanklachten. Thornton en Gregory verklaarden zich on schuldig. Alle Russen erkenden zich schuldig. De diplomatieke correspondent van Reuter meente te weten, dat ieder vonnis, dat de En- gelsche beklaagden in de gevangenis zou laten of hen tot iets ergers zou veroordeelen, waarschijnlijk onaannemelijk zou zijn voor de gezaghebbende openbare meening te Lon- den. Het vonnis. Reuter meldde naar de N. R. Crt. schrjjft, uit Moskou: Na een beraadslaging, die 6 uur duurde, heeft de rechtbank vonnis gewezen in het sabotageproces. Van de Engelsche ver- dachten werd MacDonald tot 2 jaar veroor- deeld, Thornton tot 3 jaar, terwiji Gregory werd vrijgesproken. De andere Engelschen, Monkhouse, Cushny en Nordwall, worden ver- oordeeld het land binnen 3 dagen te verlaten. De verdachte Russen krijgen alien lange vrij- heidsstraffen. In geen enkel geval is een doodvonnis geveld. EEN GEVECHT IN MEXICO. Naar Reuter uit Merida in den Mexicaan- schen staat Yucatan seint, zijn 38 opstande- lingen en 3 man van de regeeringstroepen gedood in een gevecht dat Zondag bij het aanbreken van den dag is geleverd bij het dorp Opichen. De regeeringstroepen, die de opstandelingen uit een hinderlaag hadden aangevallen, zijn na het gevecht terugge- trokken. verlangt ge gemakkeltjk en sterk, be- stel deze in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabantdam 6, Dampoort- straat 25, Gent. Trouwe bediening. Afzonderiijke modellen voorzwaarlijvige Dames. (Ingez. Med.) DE PAUS-MIS IN DEN SI NT PIETER. Ex-koning George van Griekenland, prins Chistophe en prinses Stephanie van Belgie, aartshertogin Immacule van Oostenrrjk, von Papen, Dollfuss, Motta, de bonds-president van Zwitserland, het corps diplomatique en een menigte van 50.000 personen woonden de plechtige pontificate mis bij, welke de Paus Zondagochtend in de basiliek van St. Pieter, voor het eerst sedert 1870, opdroeg. De Paus kwam de basiliek binnen, gedra- gen in de sedia gestatoria (pauselrjke draag- stoel), luide door de geloovigen toegejuicht. Na de Mis begaf de Paus zich naar het altaar van de confessie, waar de reliquien van het lijden van Ohristus werden getoond. Vervolgens begaf de Paus zich weer naar zijn particuliere vertrekken, vanwaar hij zich vervolgens naar de zaal van de benedictie be gaf om een menigte van 200.000 personen, welke zich op het Sint Pietersplein bevond, den apostolischen zegen te geven. Een sterk cordon van Italiaansche troepen was op de trappen van den Sint Pieter op gesteld en presenteerde de wapens. TER NEUZEN, 19 .APRIL 1983. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Zaterdag a.s., des namiddags half drie uur, houdt de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen in de raadszaal alhier een openbare vergadering. AFSCHEID Ds. J. W. VAN SWIGCHUM. Zondagmiddag nam Ds. J. W. van Swig- chum, tijdelijk hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier, wegens zijn vertrek naar Wes- tersehelling, afscheid van desze gemeente. Geen plaatsje was in het ruime kerkgebouw onbezet gebleven. Tot tekstwoorden voor zijn laatste prediking alhier had de scheidende ieeraar genomen uit Romeinen 6 23 de woor den: Want de bezoldiging der zonde is de dood. Nadat Ds. Van Swigchuni het dankgebed had uitgesproken richtte hij nog een persoon- lijk woord tot de gemeente, waarin hij ge- tuigde van de vele liefde en steun, die hjj al hier tijdens zijn kort veiblijf had mogen ont- vangen. Hij heeft h'ier zijn eerste schreden gezet op het herder]ijk pad en veel wat hij daarbij heeft geleerd zal hem op zijn eerste standplaats ten stade komen. Wellicht dat er lidmaten zijn, bij wien hij nog niet op huis- bezoek was geweest, maar de gemeente is zoo groot, dat daarvoor de tij-d van 5 maan den veel te kort was. Men heeft daar jaren voor noodig en het is hem dan ook overduide- lqk gebleken, dat het arfoeidsveld voor e<5n predikant veel en veel te groot is. Doch als later, want het werk van een predikant brengt mede dat men niet dadelijk de resultaten van zijn arbeid ziet, mocht blijken dat ook maar <56n hunner gebracht werd tot Hem, dan is zijn werken alhier niet tevergeefs geweest. Hij hoopt ook, dat alien die de Kerk lief hebben in al haar nooden en zorgen zich e6n zullen gevoelen, opdat er kracht van zal uit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1