ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Ter Neuzensche Courant Derde Blad. No. 8979 WOENSDAG 19 APRIL 1933 73e Jaargang, LANDB0UW1ENICHTEH. GEMENGDE BEBICHTEH. BUITENLAND Burgemsester en Wethouders van TER NEUZEN Vrfjdag 14 April 1933. No. 8978 OPBRENGSTEN VAN BIETENLAND Willem de Zwi]ger-herdenking TER EUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Kruisdienst en die van de Delftscbe Brigade tot het redden van Drenkelingen. Van elf tot half een speelde de stadsbeiaar- dier, de heer J. H. Storm, vaderlandsche lie- dersn op het carillon van den Nieuiwe Kerks- toren. De Bcxurdca in den Oude Kerkstoren lijke ondergang ons bedreigen, het oog met vertrouwen oprichten tot Haar, die zich zoo dikwijls een waardige telg Harer voorzaten heeft getoond en die in Haar warm hart, Haar nobele inborst, groote waarde ioibrengt in het onverbrekeiijk verbond met Haar volk. sonen, die in het gedrang gewond of onwel waren geworden. De politie vervoerde een fietser uit Rotter dam, die op den Rotterdamscheweg door een auto werd aangereden en vrij emstig werd ge wond, per auto naar het Gasthuis. De man is dsLAr ter vemleeiner onffenomen. MacDonald: Ik ben schuldig; ik heb daar niets aan toe te voegen. Nordwall: Ik ben onschuldig; ik blijf een vriend van de sowjetrepubliek. Cushny: Ik ben onschuldig; wat ook het vonnis moge zijn, ik verlaat de rechtszaal als een eerlijk man. VAN HGE VERKRUGT MEN HOOGE De heer H. F. Bultiman Hz. te Heemstede heeft sctorrjft de N. R. Crt. na meer dan 1000 H.A. beetwortelen te hebben geteeld, in 1030 een handleiding geschreven, in meer dan 12.000 ex. gratis verspreid, waarin hg eijn ervaringen had verwerkt. Hi} heeft thans een aanvulling laten verschijnen, waarin hij op verschillende voor de cultuur belangrijke zaken wijst. Er dient vooral gestreefd te worden naar een gelijkmatige opkomst en stand over het geheele terrein, waarvan men dus ook de natuurlijke onregelmaUghedd moet kennen en zooveei mogelijk door grondbewerking en rationeele bemesting moet trachten te elimi- neeren. Daarbij maakt men gebruik van trac tor of paarden, eggen en sleephek, waarmede men een zoo gelgkmatig mogelijk mul zaai- bed tracht te verkrijgen. Dit voorjaar is de structuur van den grond door de vorst ge- lukkig budtengewoon gunstig; het is zaak deze niet door irrationeele bewerking te ver- liezen. Verder is de plantafstand van be lang, wil met de hoogste opbrengst per H.A. verkrijgen. Daarbij is weer de voorvrucht van belang: zoo laat men de bieten na karwij of gescheurde weide meer ruimte dan op ander land, waarop de bieten al staan ze nog zoo ver uit elkaar, toch niet extra groot worden. Het groeitijdperk, dat men de biet wil gunnen, is verder van belang, omdat het niet onver- schillig is of men deze 5% dan wel 7 maan den tijd laat tusschen het zaaien en rooien, want in het eerste geval zullen de bieten klei- ner zijn en kunnen er dus meer op edn H.A. Goede resultaten, waama men streven moet voor bieten met een hoog suikergehalte geven afstanden van 40X40 of 40X33% c_M., zijnde 60.000 of 75.000 bieten per H.A. Bij de laatst- genoemde maat moet men met 6 pijpen in een machine van 2 M. zaaien; het is dan nog ge- makkelgk de overtollige bietenplantjes weg te hakken. De ervaring leerde den heer Bultman, dat men goed doet enkel de bovenste 15 c.M. van den grond te bewerken en eerst bieten te zaaien, wanneer deze grondlaag door herhaal- de bewerking een structuur als die van tuin- land heeft verkregen. Een egge, die ddep in den grond gaat, of een cultivator zgn hier ge- vaarlijke werktuigen, men hale nooit onna- tuurlijk of valsdhe grond naar boven. Want dit doet nadeel aan het zaaibed; bg vuil land kan men soma moeilrjk buiten de schoffel- machine, maar laat dan de schoffels scherp zijn, zoodat het vuil glad wordt afgesneden; men voorkoane het vormen van kluiten door de schoffehnachine minder diep te zetten, wanneer deze ontstaan. Men zoige verder voor een juisten stand en zorge, door het gebruik van veel zaad, voor een regelmatigen, voldoend dichten stand. Want het person eel moet bij het wieden ver- plicht kunnen worden den afstand van 40 C-M. te behouden; dit belangrijke werk moet geschieden in dagwerk; bij aanbesteding be- driegt de zuinigheid hier de wijsheid. Het is verbazend moeilgk van het personeel te ver krijgen, dat de bieten precies op dezelfde maat staan, doch het is van overwegend be lang. Zijn ze met op alle plaatsen opgekomen dan heeft niet het personeel doch de landbou- wer de schuld, doordat de laatste niet genoeg zaad uitzaadde om het precies op maat zetten door dikke opkomst mogelijk te maken. DE VLJEGF/NDE KUIKENS. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K.L.M. naar Batavia met een heelen kip- penren aan boord: een kloek met 15 kuikens en een prijsgekroonden haan. Den 8sten April kwam het geheele gezel- schap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het gebrek aan beweging wat cor- pulenter geworden, de haan kraaide van ple- zier, dat hg ten langen teste zich eens mocht vertreden. De vreugde der ontvangers in Indie was groot. REINTJE IS WEG EN BLIJFT WEG. Nog steeds is er van den te Deventer ont- yluchten vos geen spoor ontdekt. De eigenaar is van 's morgens tot 't avonds in de weer om het dier te zoeken. Maandagmiddag meen- den enkele kinderen Reintje gezien te hebben in het z.g. „zwarte wegje", nabij den Ter- woldschen weg, doch de eigenaar, die onmid dellijk daarheen toog, vond geen enkel spoor. Men speurt ijverig ook in de omgeving, doch de kaas om het beest terug te krijgen, wordt met den dag kleiner, lezen we in de Tel. Het droevigst van het geval is, dat de eige naar, die met den vos vijn brood verdiende, thans zonder inkomsten is. Het gezin, be- staande uit man, vrouw en een dochtertje van vijf jaar, wordt met armoede bedreigd. De politie heeft den ongelukkigen een bon voor nachtlogies verstrekt. DOOR EEN BLOEMENREKJE GEZAKT. Het 15jarig meisje E. v. M., wonende Ach- terklooster te Rotterdam, was aan het ramen zeemen in haar woning. Zg stond daartoe op een bloemenrekje. Dit hleek niet stevig genoeg te zgn met het gevolg, dat v. M. op een 7 meter lager gelegen binnenplaatsje viel. Met een rechterbeenbreuk en een hersenschudding is het slachtoffer in bet ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. TWEE TEENEN AFGEREDEN. De trein, die des namiddags 1 uur 9 van Alphen aan den Rijn naar Amsterdam ver- trekt, moest nabij de haite Gouwsluis plotse- ling stoppen wegens het vastloopen der rem- men. De leerling-machinlst trachtte het euvel te verheipen, doch ging daarbij met een der voe- ten op de rails staan, waardoor hem, toen de locomotief plotseling achteruit reed, twee tee- nen werden afgereden. De trein kon met eenige vertraging de reis voortzetten. De gewonde is naar het zieken huis te Dei-den overgebracht. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ALKMAAR. Maandagmorgen kregen de leveranciers geen gehoor in de woning van het bejaarde echtpaar van Schagen, Heilooerdijk te Alk- maar. De politie stelde een onderzoek in en vond beide oudjes bewusteloos tengevolge van kolendampvergifUging in bed liggen. De gem. geneeskundi. dienst werd gewaarschuwd en met een zuurstofapparaat werden de levens- geesten weer opgewekt. De toestand der oude menscben is, naar de Msb. meldt, ernstig, doch niet verontrusten. ZAND IN FLAATS VAN SUIKER. Onder verdenking van oplichting zijn te Heerlen aangehouden twee taxi-chauffeurs, beiden afkomstig uit Sittard. Zij trachtten bij verschillende winkeliers Belgische suiker te verkoopen, hetgeen, volgens de Tel., hun in enkele plaatsen is gelukt. Later bleek, dat de winkeliers zich beet hadden laten nemen, daar de zakken grootendeels met zand waren gevuld. De politie, die hiervan in kennis werd gesteld, beeft beide personen in arrest gesteld. Het bleek, dat zij op deze manier reeds 400 K.G. hadden verkocbt. COCAINE-ZWENDEL. Aan het persrapport van het hoofdfoureau van politie te Rotterdam ontleent de N R. Crt.: In den laatsten tijd zijn eenige comptotten ontdekt van personen, die zich schuldig heb ben gemaakt aan het oplichten van goedge- loorvige personen, aan wie zij z.g.n. cocaine verkochten, die in werkelijkheid echter norvo-caine of aetho-caine was. In het eerste geval werd een boterboer uit Zuid-Holland opgelicht voor een bedrag van 1400. Deze boterboer kocht met behulp van een tusscheaipersoon in een cafe eerst 100 Gr. voor 140. De tusschenpersoon wist echter ook weer een kooper, die het van den boter boer voor 170 kotih-t. Dit herhaalde zich nog eens met 100 Gr., waama een kooper aan- drong op levering van 1 kilogram. Toen de boterboer een partij van dit ge- wicht had gekocht, was zj'n afnemer evenwel verdwenen, zat hij met een kilo rommel en was hij f 1400 armer. De boterboer wilde echter zijn verlies in- halen en hij zocht toen contact met een groen- tenfboer. Deze had ook wel zin grof geld te verdienen. Omdat hg geen verstaad had van cocaine, moest er een expert bij komen. Deze kwam ook. Met zijn drieen gingen zij naar een caf6 in Den Haag, waar de boterboer iemand kende, die cocaine te koop had. Deze Remand" bleek later de ziwager van den boter boer te zijn. De expert evenwel raadde den groentenboer af de cocaine te koopen, zoodat de koop niet tot stand kwam en de boterboer met zgn kilo rommel bleef zitten. De expert wist evenwel betere cocaine te krijgen en toen werd de zaak tusschen expert en groentenboer voortgezet. De boterboer werd dus uitge- schakeld. Op een gegeven oogehblik kwam de expert brj den groentenboer met de mededeeling, dat in een cafe alhier een rijke Belg zat, die 2 kilogram cocaine bij zich had, welke hg voor 2400 wilde verkoopen. Er moest evenwel vooruit worden betaald en de groentenboer deed dit in goed vertrourwen. Een i>aar uur later leverde men den groentenboer 2 kilo z.g. cocaine, maar toen bleek er geen kooper meer voor deze partij te zijn, zoodat de groentenboer met deze partij bleef zitten. De expert beloofde hem, dat hij hem zou helpen en inderdaad verscheen er na eenige dagen een meneer uit Noord-Brabant, die de 2 kilo voor 1800 per kilo wilde koopen, ten behoeve van een Amerikaanschen zeekapitein. De Brabander zou den groentenboer per auto afhalen, hetgeen ook geschiedde en de groen tenboer nam de 2 kilo cooaiae in een groenten- kist mee. Men reed naar een groot caf£, waar de auto met de cocaine voor werd gezet, terwijl de beide mannen in het cafe op den gezagvoerder wachtten. Nauwelijks was men binnen of de Braban der werd aan de telefooa geroepen. Hij bleef z<5<5 lang weg, dat de groentenboer na een half uur eens ging kijken, waar de Brabander bleef. Toen bleek hem, dat deze met auto en cocaine was verdwenen. De boterboer, die met zrjh cocaine was blij- ven zitten, althans met wat hij voor cocaine had gehouden, wist niet beter te doen, dan te trachten een collega er in te laten vliegen. Hij kocht er nog een kilo z.g.n. cocaine bij en hij wist de partij aan zijn college te ver koopen voor f 2700. Aanvahkelijk durfde deze collega, die al spoedig tot de ontdekking kwam dat hij was bedrogen, geen aangifte bij de politie te doen en evenmin waagde hg het, het goed te houden. Daaram sloeg hij de fles- schen stuk en begroef hij alles in zijn kippen- lxok, waar dan ook later de kapotte flesschen zijn gevonden. Eenigen tijd later kreeg een cafehouder in Brabant bezoek van een kennis uit Rotter dam, die hem van zijn goede zaken in cocaine vertelde en daarbij meedeelde, dat er nog veel meer te verdienen zou zijn, als hij maar be- drijfskapitaal had De cafehouder had hier wel ooren naar en daarom bracht de kennis iemand bij hem, -f.ie cocaine wilde koopen, voor 1430 per kilogram, waarbij dan een bepaald merk werd bedongen. Weer eenigen tijd later, bracht de Rotter- dammer iemand, die cocaine wiMe verkoopen voor 1000 per kilo en deze reflectant had een monster van 100 gram bij zich, dat aan de eischen voldeed. De cafehouder kocht het monster voor 103 en onmidctellrjk daama beide men den man op, die de cocaine voor 143 per 100 gram wilde koopen. Deze kooper zat, zooals de Rotterdamsche kennis van den cafehouder wist te vertellen, in een cafe in Den Haag en vandaar kwam hij onmiddellijk naar het plaatsje, vanwaar men hem had op- gebeld en dat brj de Limburgschen grens is gelegen. Hij keurde de cocaine en betaalde daama terstond. Eenige dagen later kwam de verkooper met de mededeeling, dat hij 7% K.G. cocaine had en dat hij die te Rotterdam wilde leveren. Met f 7500 trok de cafehouder naar Rotter dam, waar hij door zijn kennis werd afgehaald. Samen gingen zij naar een eerste klas hotel. Nadat zij daar eenigen tgd hadden vertoefd, kwam een auto voorrijden en de eigenaar van de 7% kilogram cocaine meldde zich bij hen aan. De 3 mannen stapten In den auto en onder- weg werd gecontroleerd, of er inderdaad 7% kilogram aanwezig was. De kennis uit Rot terdam oordeelde, dat de zaak in orde was en de cafehouder betaalde zijn /7500. Op den Schiedamscheweg gekomen stapten de cafehouder en zijn Rotterdamsche vriend uit. De Rotterdammer droeg den koffer met de cocaine. De verkooper reed weg. Vrijiwel onmiddellijk nadat zij waren uitgestapt wer den de beide mannen door 2 menschen die zich voor rechercheurs uitgaven, staande ge houden. De Rotterdammer zei tot de ..recher cheurs", dat de cafehouder niets met de cocaine had uit te staan. De rechercheurs" hebben daarop den cafehouder vrij gelaten en den Rotterdammer gearresteerd. Later is ge- bleken, dat men hier niet met politiemenschen had te doen, maar met een paar handlangers van den Rotterdammer. In totaal zijn voor deze zaken 10 personen aangehouden en wel de 38-jarige koopman C. S., de 31-jarige expediteur A. W., de 46- jarige koopman P. O., de 23-jarige bloemen- koopman H. V., de 30-jarige cafehouder G. J. S., de 31-jarige chauffeur P. L., de 38-jarige cafehouder J. J. v. d. S., de 28-jarige colpor teur C. W. W., de 46-jarige koopman T. J. W. en de 32-jarige koopman F. N. Allen zijn opgesloten. OOK EEN AGENT MOET RECHTS HOUDEN! Zaterdag hield een politie-agent te Amers- foort een auto aan omdat de bestuurder -bij het nemen van een bocht links hield. Bij het informeeren naar de gegevens voor het pro- ces-verbaal bleek, dat de overtreder een agent van politie uit de residentie was. EEN VROUW ALS GEZANT. Mervrouw Ruth Bryan Owen, lid van het Huis van Afgervaard'igden, is benoemd tot ge- zant in Kopenihagen. Het is de eerste keer. dat een Amerikaansche dame voor een derge- iijiken post wordt benoemd. De nieuwe gezant is afkomstig uit Jackson ville en is een dochter van William Jennings en Mary Bryan. Zij trad in het huwelijk met Reginald Owen, die majoor was in het Engel- sche leger en inmiddels is overleden. Tijdens den oorlog maakte zrj als verpleegster de campagne in Egypte en Palestina mede. In 1929 werd mevrouw Owen tot lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen, zoodat haar mamdaat dit jaar zou af loop en. Op sociaal gebied sdhonk zij vooral aandacht aan de be- langen der werkende vrouw, terwijl zij verder lid is van den nationalen raad voor kinder- venzoiging. In 1931 pubKceerde mevrouw Owen een boek over de grondslagen voor het spreken in het openbaar. BEROOVERS GEARRESTEERD. Te Ensched^ zijn gearresteerd B. en W. die Zaterdag met 'n derden persoon, van V. ge- teeten, een alleen wonenden bejaarden man op de Buurserhedde nabij de Zodde/beek van 2^n spaarduiten hebben beroofd door hem naar buiten te lokken en daarop den diefstal te piegen. De oude man kwam later tot de cntdekking, dat hij een bedrag van /30 kwijt v.*as. De gearresteerden zijn naar Aknelo over gebracht. Delft was Paaschmaandag, schrijft het R. Nwshl., in feesttooi. Langs de grachten wapperden van bijna alle huizen de nationale drieikleur, het Oranje zag men overal. Om tien uur stoomde de eerste extra-trein, nJ. uit de richting Vlissingen, het station bin nen, waar uitgebreide maatregelen waren ge- troffen voor een geregeld verwerken van de talrijke reizigers. Uit de richting Amsterdam tawamen vier extra-treinen, uit Vlissingen en Rotterdam zes. Daarbij moetem gevoegd wor den de elf voortreinen, die den gewonen dienst aanvullen, zoodat na tien uur een voortdurende menschenstroom het Stationsplein verliet en de binnemstad intTok. De opstelling van, de groepen uit alle oorden van ons land, vordiep bijzonder vlot. Op de markt bevonden zich ongeveer 10.000 en ver der op de Nieuwe Langedijk ongeveer 12.000 en op het ijsclubterrein 2000 bezoekers. In totaal kan het aamtal deelnemers op 25 a. 30.000 worden geschat. Het is niet doenlijk een opsomming te geven van het aaatal organisatios of vereenigingen, die tegenwoordig waren. In het geiheel waren or wel 300. Zelfs uit de kleinste plaatsjes uit alle hoeken van ons land waren vereenigingen tegenwoordig. Opvallend was het groote aan- tal Vlamingen, dat naar Delft was gekomen. Hun aantal kan zelcer op 2000 worden ge schat. Er waren o.m. de Blauwvoeters uit Gent, Brugge enz., die tal van vaandels en ▼laggen meevoerdan. Er waren eveneens vele Zuid-Afrikan-ers. Bjjzonder goed was georganiseerd de Roode Medeburgers! Willem van Oranje... Vader <^es Vader- lands! Onder dezen eerenaam, aldus ving de heer Sfl'riders zijn rede aan, heeft hij in onze geesten en harten geleefd, sedert onze school- jaren, toen hij als edele cn grootscho histo- rische figuur onze gedachtenwereld binnentrad en ons met eerfbied en bewondering vervulde, tot op den dag van heden, waarop wij met rijpere kennis van zijn betsekends als vader- lander en staatsman, in duizendtallen zijn samengestroomd, om bij de vierhonderdjarige herdenking van zijn getooortedag zijn nage- dachtcnis te eeren. Het is ons een behoefte heden den nobelen mensch en grooten staats- burger, den onwrikbaren strijder en martelaar te huldigen, dien ied'er rechtgeaard, ontwik- keld Nederlander erkent als den grondlegger onzer staatkundige en geestelijke vrijheid. En het is ons een reden tot voldoening en trots, dat de geheele beschaafde wereld in deze her denking deelt, omdiat men ortzen Oranje Prims alom als een -der meest beteekenende manaen van zijn tijd beschouwt, die onuibwischbaar zijn stempel heeft gedrukt op een der gewich- bigste tijdsgewrichten in de ontwikkeling der beschaviag. Na gewezen te hebben op de beteekenis van den Pri-ns als mensch, krijgsoverste en staats man, eindigde de generaal zijn rede als volgt: Vier eeuwen lang heeft het Oranjehuis 't wel en wee van ons volk gedeeld, het in voor- en tegeaspoed met trouw en be-leid gediend en uitkomst gehracht, zoo dikwijls de n-ood tot de lippen was gestegen. Laat ons daarom in deze donkere dagen, waarin stoffelijke ea zede- De onthulling van den gedenksteen, aange- hracht in den voorgevel van de voormalige doopkapel, naast den Nieuwen Kerkstoren, geschiedde door mej. Ouden-dijk, uit Huis ter Heide en mej. De Grood (dochter van prof. De Grood), wonende kasteel Cantecroy, bij Ant- werpen, de voormalige woniag van 's prinsen tegenstander, kardinaal Granvelle. Hierop volgde de vaandelgroet. Op den gedenksteen staat gegrift: „Op 17 April 1933 beledea vele kindsrem van Uw volk: Wrj heffem hart en handen, Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed: Tot doodsbeproefde trouwe, Wilhelmus van Nassauwe, Met U te staan gereed. In een schier eindeloczen optocht trokken daama de deelnemers aan de Volkshulde langs dezen steen. Voorop gingen zij, die van verre kwamen, o.m. uit Vlaanderen, de orga- nisaties Vlaamsch Front, Blauwvoefibond, Brussel, Turnhout, A-ntwerpen en uit de meest ver af gelegen provincies Limburg, Groningen en Friesland, enz. Tal van kransen en 'blosm- stukken werden door de deelnemende groepen gelegd tegen den gedenksteen. Groepsgewijze begavea zij zich alien naar de kerk, om een greet te brengen aan het graf van Prins Willem van Oranje. Dit ddfild nam enkele uren in beslag. De afmarsch en het vertrek per trein ge schiedde, evenals de opmarsch op waarlijk vporheeldige wijze. Gedurende de demcastratie heeft het Roode Kruis hulp verleend aan ongeveer twintig per- restauratiewerk met kracht ter hand. De wereldoorlog brak uit, de restauratie werd stop gezet. De schuldenlast der Ned. Herv. gemeente is gestegen tot 80.000. Voor zoover de feiten uit de levensgeschie- denis van een onzer fraaiste nationale bouw- werken, een geschiedenis van verval en ver- waarloozing, een geschiedenis van pogingen, gedoemd om te mislukken, omdat een krach- tige nationale hulp ontbrak, een geschiedeais, die niet de gunstigste zijde van ons naticmaal bewustzijn verlicht. Ds. A. de Voogd illustreerde de woorden van den president-kerkvoogd met eenige cijfers. Voor een volledlge en afdoende restauratie van schip en zijbeuken is ongeveer 600.000 noodig. Het koor is reedls gereed gekomen. Regeering en provincie zgn genegen een zeer belangrijk aandeel op zich te nemen van dit bedrag, doch door de Ned. Herv. gemeente te Delft zal nog ruim een ton brjeen moeten worden gehracht. Sedert 1 November 1932 is reeds f 16.500 ingezameld. Delft kent zijn plicht en zal doen wat het doen kan", zoo sprak Ds. De Voogd, ,,doch wij moeten en wij meenen terecht een beroep doen op het Nederlandsche volk". HET PROCES TEGtEN DE ENGELSCHE INGENIEURS IN RUSLAND. De laatste verklaringen, welke de beklaag- den in het proces-Vickers hebben kunnen af- 1 eggen, kwaim op het volgende neer: alhier een oiperjbare vergaderlng. AFSCHEID Ds. J. W. VAN SWIGCHUM. Zondagmiddag nam Ds. J. W. van Swig- chum, tijdelijk hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier, wegens zijn vertrek naar Wes- terschelling, afscheid van deize gemeente. Geen plaatsje was in het ruime kerkgebouw onbezet gebleven. Tot tekstwoorden voor zijn laatste prediking alhier had de scheidende leeraar genomen uit Romeinen 6 23 de woor den: Want de betzoldiging der zonde is de dood. Nadat Ds. Van Swigchimi het dankgebed had uitgesproken richtte hij nog een persoon- lijk woord tot de gemeente, waarin hij ge- tuigde van de vele liefde en steun, die hij al hier tijdens zijn kort venblijf had mogen ont- vangen. Hij heeft hier zijn eerste schreden gezet op het herderlijk pad en veel wat hij daarbij heeft geleerd zal hem op zijn eerste standplaats ten stade komen. Wellicht dat er lidmaten zijn, bij wien hij nog niet op huis- bezoek was geweest, maar de gemeente is zoo groot, dat daarvoor de tijd van 5 maan den veel te kort was. Men heeft daar jaren voor noodig en het is hem dan ook overduide- lijk gebleken, dat het anbeidsveld voor edn predikant veel en veel te groot is. Doch als later, want het werk van een predikant brengt mede dat men niet dadelijk de resultaten van zgn arbeid ziet, mocbt blijken dat ook maar een hunner gebracht werd tot Hem, dan is zijn werken alhier niet tevergeefs geweest. Hij hoopt ook, dat alien die de Kerk lief hebben in al haar nooden en zorgen zich edn zullen gevoelen, opdat er kracht van zal uit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 9