ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-YLAANDEREN. Tweede Blad. binnenland No. 8978 VJRIJDAG 14 APRIL 1933 73e JAARGANG SPORT. Predikbeurten. Feuilleton - v ertellingen TER NEUZEN, 14 APRIL 1933. VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIE VEN. tt S2BR25 -523 winmi /moMmamtg&rzm- w.ara®BBi*BR«SH»w wsatwuBte-. v-njTi DE AUBADE A AN DE RONINGINf. Alan de Aubade aan de Koningin, de Priinses en den Prins op 24 April a.s. op den Dam te Amsterdam zal worden deelgenomen door 13.638 kinderen van oper.'care, Prat., Chr., R.K. en Israelietische scholen van dea leeftijd van 10 jaar, onder leiding van den heer W. van Laar. De instrumentale begeleiding zal worden verzorgd door een muziekkorps van 180 man. De kinderen zullen zingen: „Wilt heden nu treden" uit .Valerius Gedenckklanck", „Hol- landsch Vlag" van J. P. J. Wierts, „Wg willen Holland houen" van Arnold Spoel en bet „Wil- belmus Na de zanghulde zullen de kinderen voor de Koningin defileeren, waarbij zich zal aan- sluiten een vaandeldefile. DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. Voor de Tweede Kamerverkiezingen op 26 dozer is een record aantal candidaten gesteld. Voor de bezetting der hcoderd Kamerzetels helbben ziob niet minder dan 824 candidaten aangemedd, tegenover 646 bij de verkiezingen in 1929. Wij laten hieronder voigen een overzicbt van het aantal candidaten, gesteld door de in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen en groepen in 1929 en 1933 en tezamen bet aantal door de averige groepen gesteld: Partijen en Groepen: 1929 1933 Rootmsch Katb. Staatspartrj 61 68 Sociaal Dem. Art). Party 78 72 Anti-Revolutionnaire Partij 88 69 Christelijk Historische Unie 20 30 Lib. Staatsp. De Vrijbeidsbond 48 91 VrijEinnig Democratiscbe Bond 50 54 Staatkundig Gereformeerde Party 13 16 Communistische Partij Holland 52 83 Herv. Geref. Staatspartij 9 19 Nat. Boeren-, Tuinders- en Midden- standsp. (in 1929 Plattelandersb.) 32 46 Algem. Dem. Unie (in 1929 Midden- party voor Stad en Land) 6 19 Overige groepen 189 257 646 824 INVOER VAN MET VET VERWERKTE ARTIKELEN. Met ingang van 18 April a.s. zal, naar de ,,Tedegraaf" meldt, voor den invoer van alle met vet verwerkte artikelen, zooals koek, koekjes, banket, biscuits, bonbons, caramels, toffees, beschuitgelei, beschuithoning, witte- broodscr&me, honingzoet, eniz., een vervoer- vergunning van de Crisis-Zuivel-Centrale ver- eisobt zijn. De prijs dier vervoervergunning bedraagt per KG vervoerde waar: I. 0,05, voor ^gover de waar minder dan 15 vet bevat; H. 0,10, voor zoover de waar 15 of meer, docb minder dan 30 vet bevat; ttt 0,175, voor zoover de waar 30 of meer, docb minder dan 50 vet bevat; IV. f 6,25, voor zoover de waar 50 of meer, d b minder dan 75 vet bevat; V. 0,35, voor zoover de waar 75 vet of meer bevat. Deze vervoervergunningen moeten worden aangevraagd door middel van een door de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerder- voort 84 te 's Gravenbage, kosteloos te ver- strekken aamvraagformulier. Ter controle van het door den importeur opgegeven vetgehalte zal door de douane- ambtenaren van de in te voeren artikelen een monster worden genomen en opgezonden naar het R'ijkszuivelstation te Leiden. Voor den uitvoer van bovengenoemde arti kelen is een certificaat van uitvoer vereischt, waarop de in het binnenland betaalde hefting kan worden gerestitueerd aan door de Crisis- Zuivel-Centrale erkende bedrijven, welke aan de door gemoemde Centrale gestelde eiscben hebiben voldaan. Deze certificaten moeten worden aange vraagd door middel van een door de Crisis- Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage, kosteloos te verstrekken aan- vraagformulier. De Crisis-Zuivel-Centrale zendt op aanvraag aan belangbebbenden een circulaire betreffen- de den export en import van met vet ver werkte artikelen. NOODLANDING VAN EEN SPORTVLIEGTUIG. J.l. Woensdag kregen we herhaald bezoek van vliegtuigen. Nadat er op den middag een tweetal was waargenomen, waarvan een boven de stad zelfs een looping uitvoerde, kwam des avonds ongeveer 7 uur weer een vliegtuig, zeer laag zwevende boven Ter Neu- zen, komende uit het Westen. Nader vernamen we, dat dit vliegtuig was gedaald in een weide op de hofstede van den heer Butler, nabij Othene. Bij het uitloopen was het vliegtuig in een greppel terecht ge- komen, waardoor het landingsgestel en de schroef werden beschadigd. De inzittenden bleven echter ongedeerd. Het vliegtuig was gemerkt OOAKG en behoort aan de Aerocluib Aviation te Antwer- pen. Bestuurder was de heer E. M. Rouvroy, terwijl als passagier in het vliegtuig zat de heer E. L. Duvuvier. De heeren waren te kwart over 6 te Rotterdam opgestegen met Antwerpen als bestemming. Zij zijn blijkbaar uit den koers geraakt, althans wij vernamen dat ze boven Dixmuiden in een mistbank zijn terecht gekomen en dat de bestuurder daarna getracht heeft de richting der Schelde te voi gen om Antwerpen te bereiken. Toen hij Ter Neuzen naderde werd het weer mistig en viel de duisternis in, waarom hij besloot te landen. De vliegeniers zijn van uit Ter Neuzen per auto naar Antwerpen vertrokken. Het vlieg tuig is door de marechaussde bewaakt. Het is gist e'en ter plaatse gedemonteerd en per vrachtauto naar Antwerpen vervoerd. TOONEELVEREENIGING „ELCK WAT WILS". Zooals reeds is aangekondigd, zal boven genoemde vereeniging op aanstaanden Dins- dag in het „Concertgebouw" een uitvoering geven en is daarvoor gekozen het bekende tooneelspel ,,Dolle Hans". Dit boeiende too- neelspel stelt aan de uitvoerders zeker hooge eischen, doch de ervaring die we in dit op- zicht met „Elck wat wils" bij vroegere uit- voeringen hebben opgedaan mogen doen ver- wachten, dat de bezoekers ook thans wel niet zullen worden teleurgesteld en voor de lief- hebbers een bezoek aan de uitvoering der ver eeniging is aan te bevelen. ZEE-ANEMONEN. Daaromtrent schrijft men uit Ierseke aan ,,De Zeeuw": Het zal niet algemeen bekend zijn dat alhier in de wintermaanden door een bekend oesterkweeker een levendigen handel in zee- anemonen wordt gedreven. Het volk geeft ze den schitterenden naam van zee-muizen. Niet alleen de aquariums van onze dieren- tuinen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, maar ook speciaal het buitenland vraagt veel van deze zee-anemonen. Zoo ging b.v. deze week nog een zending van 200 stuks naar Lyon. Als men deze onaanzienlijke bloe- men beziet, kan men niet begrijpen, dat ze in zoo'n varieteit voorkomen en zoo schitte- rend in geel, blauw, rood, wit en oranje kun- nen bloeien in allerhande vorm: dahlia's, rozen, anemonen, lelies, enz. enz. Gesloten niet grooter dan 610 c.M. in doorsnee, hebben ze bloeiende de grootte van een tafelbord. Visch- plaatsen zijn speciaal de Bergsche Bank en onder Wemeldinge, maar daar zijn ze vaak klein. Een dankbare winningsplaats is ook onder Ter Neuzen, daar waar men van 't na- jaar en de winter zooveel mosselzaad vischte. Als een eigenaardigheid zij ook vermeld, dat de zee-anemoon daar voorkomt op prae-histo- rische schelpen. De kokhanenschelpen daar gevischt, zijn zeldzaam groot, 3 a 4 maal grooter en dikker van schelp dan op andere plaatsen. Het is wel gebeurd dat een visschersman die onder Ter Neuzen had gevischt, een 200 van die zee-anemonen meebraoht. Ze worden hier onder den wal verkocht voor 5 ct. per stuk. Naar we vernemen moet het aquarium van den Antwerpschen dierentuin de mooiste verzameling hebben. Zeker een 25 verschil- lende bloemsoorten. WEDSTRIJDEN VOOR MAANDAG. KON. NED. VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland: PSVStormvogels. LONGA AFDEELING IV. le klasse. -Bleijerheide. 2e klasse A. AllianceTSC. HeroBreda. Axel- 3e klasse A. Beshssingswedstrijd. -De Zeeuwen (terr. Temeuzen). 3e klasse B. Ndeuw-BorgvlietZierikzee. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Gedurende de Paaschdagen worden voor den Zeeuiwschen Voetbalbond geen wedstrijden gespeeld. Nog enkele weken en de competitie 1932- 1933 is ten einde. Reeds thans nemen de wed- strijden om het kampioenschap van Neder land een aanvang met de ontmoeting tusschen PSV uit Eindhoven en de Stormvogels uit IJmuiden. Twee oude bekende dus die elkaar reeds meerdere malen in den strijd om het kampioenschap van Nederland hebben ont- moet. In de Eerste Klasse van Afdeeling IV staat alleen op het programma LONGABleijer heide, die beide hun laatste wedstrijd spelen. Van eenig belang is deze match niet en kan men het kalm opnemen. TWEEDE KLASSE. Alliance -TSC. Door de overwinning op Hero, de kampioen van de 2e klasse A, is Alliance in een veel betere positie gekomen, zoodat zij zelfs op het allerlaatste oogenblik nog het degrada- tiegevaar kan ontloopen. Om dit te bereiken is het echter noodig dat zij de twee nog res- teerende wedstrijden wint, een taak die niet gemakkelijk is, want de clubs die tegen haar nog in het veld moeten treden zjjn beslist sterker. Hierbij komt dat voor TSC door een drietal overwinningen nog de mogelijkheid be- staat de twee Zeeuwsche clubs Temeuzen en Vlissingen voonbij te streven en als tweede te eindigen. Op eigen terrein behaalt Alliance echter de meest ongedachte resultaten en reeds menige sterkere broeder heeft daar het onderspit moeten delven. Toch durven wij een overwinning van de gasten te voorspellen. HeroBreda. De laatste wedstrijd van Hero is op eigen terrein en zij zal wel alles er op zetten om de geleden nederlaag tegen het zwakke Al liance goed te maken. Het is een plaatselijke ontmoeting en dan komen er nog wat andere factoren die bij het aanschouwen van zoo'n wedstrijd aanlokkelijk maken, ook al heeft de uitslag geen beteekenis meer voor den stand in de ranglijst. Hero is sterker dan Breda en dus zou het voor de hand liggen dat ook zij de overwinning behaalt. DERDE KLASSE. AxelDe Zeeuwen. Op het terrein van Terneuzen zal Maandag 2de Paaschdag, een belangrijke ontmoeting plaats vinden, die zeer veel belangstelling zal trekken van de sportliefhebbers uit Zeeuwsch- Vlaanderen, want de overwinnaar van dezen strijd wordt de kampioen van de Derde Klasse A, die spoedig daarop in de gelegenheid wordt gesteld promotiewedstrijden te spelen en zoo de kans geboden wordt haar intrede in de Tweede Klasse te doen. Terneuzen had voor dien dag reeds een over- eenkomst gesloten met een sterke combinatie uit een tweetal Rotterdamsche vereenigingen en had aan den Kon. Nederl. Voetbalbond verzocht om den beslissingswedstrijd Axel De Zeeuwen een week uit te stellen. Zij kreeg echter bericht, dat uitstel, in verband met het vergevorderd seizoen, niet mogelijk was. Toen is door Terneuzen, om de beslissings wedstrijd op haar terrein te behDuden, afge- zien van de reeds vastgestelden wedstrijd. Uitstel zal wel geen afstel beteekenen en wel- licht krijgen de sportliefhebbers later nog wel de gelegenheid deze Rotterdamsche combi natie alhier aan het werk te zien. Het verheugt ons dat de zeer spannende wedstrijd AxelDe Zeeuwen alhier zal wor den beslist en hopen dat in een fairen en sportieven strijd de sterkere zal overwinnen. Aan de Oranjetruien en aan de zwartjes thans het woord, de belooning na een seizoen van hard werken is voor een hunner nabij. Wie zal de gelukkige zijn? Men verzocht ons in -onze voorbeschouwing nog even de aandacht er op te willen vestigen dat het lidmaat- en donateurschap van Ter neuzen, Axel of De Zeeuwen geen recht tot vrijen toegang geeft; de opbrengst komt ge- lijkelijk de drie vereenigingen ten goede. TERNEUZEN—OVERMAAS. Zooals reeds in ons vorig nummer gemeld, krijgt Terneuzen Zondag a.s. de Rotterdam sche vereeniging Overmaas op bezoek. Deze vereeniging bekleedt de derde plaats in de ranglijst en wordt beschouwd als Sen der sterkste Westelijke 2e Klassers. Waar over het algemeen het spelpeil in het Westen op een hoogeren trap staat dan in de andere afdee- lingen, vermoeden wij dat Terneuzen aan deze ploeg een zware party zal hebben en be- looft het dus voor de bezoekers een spannen- den wedstrijd te worden. ZONDAG 16 APRIL 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, mede- werking Zangkoor; 2 u., de heer J. W. van Swigchum, afscheid; 6 u., Dr. L. J. Cazemier, Jeugddienst. Sluiskil. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. A.; 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. MAANDAG 17 APRIL 1933 Ned. Hervormde Kerk. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Geen dienst. Axel. 9.30 u., Ds. Post. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leesdienst. TARWEMEEL B, BIJ DE C. H. V. Donderdag is door den kantonrechter te Hulst, Mr. Van der Ven, uitspraak gedaan in de zaak tegen een bedryfsleider en twee filiaalhouders van de C. H. V. in een drietal gemeenten van Oost. Zeeuwsch-Vloanderen, wegens het in voorraad hebben van tarwe- meel B, en het niet bijhouden van voorge- schreven registers. Vorige week was door den ambtenaar van het O. M., Mr. Sikkel, een zeer scherp requi- sitoir gehouden en tegen de verdachten E. v. C. te Hulst 3000 en 300, P. A. v. W. te Hontenisse f 3000 en /300 en T. F. te Stop- peldijk f 500 geeischt. In de zaak tegen den heer E. v. C. heeft de kantonrechter heropening van de instructie gelast, iwaarbij als nieuwe getuigen gehoord zullen worden de voorzitter en secretaris der afdeeling Hulst van den N. C. B. Bij zijn vonnis tegen de overige verdachten overwoog de kantonrechter dat de schuld van P. A. v. W. is een lichte schiuld en van T. F. is een zeer lichte schuld, waarom hij beide verdachten resp. tot 25 boete of 5 dagen hechtenis en 15 boete of 5 dagen hechtenis veroordeelde. (Dbl. v. N.-Br. Z.) HOOGER BEROEP. Door F. C. A., oud 18 j., winkelbediende te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hg tenzake van overtreding van het Tramwegreglement is veroordeeid tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J 500 BOETE VOOR OVERTREDING VAN DE TARWEWET. Voor het kantongerecht te Hoom had zich te verantwoorden de molenaar P. M. aldaar, wegens een overtreding van de Tarwewet, daar hg de betrokken registers niet voldoende had by gehouden, De ambtenaar van het O. M., mr. De Bruys Tack, liet in zijn requisitoir uitkomen, dat zonder het bijhouden dezer registers de Tar wewet een doode letter is en dat bij verd. de opzet had voorgezeten, zich ten koste van anderen te bevoordeelen. Hij requireerde tegen verd., die reeds meermalen met de justitie in conflict is geweest, wegens dit z.i. zeer emstige feit 1000 boete sUbsidiair 200 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. jhr. dr. Van den Brandeler, veroordeelde hem tot een boete van 500, te vervangen door 50 dagen hechtenis. Tegen verd. zqn naderhand nog weer meer processen-verbaal opgemaakt. OPRUIEN. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den heer H. Sneavliet wegens het by ge- schrifte in het openbaar tot strafbare feiten opruien meermalen gepleegd, tot vijf maan- den gevangenisstraf, met aftrak van de ge- heele voorarrest (vanaf 21 Februari). Ulvenhout, 12 April 1933. Menier, Goeie week! En... 'n beste goeie week"! Waant, Trui is „schoon" en ik dus vanzelfvers ok. Wg wonen weer as degeiyke fatsoendeiyke burgers; de woon- wagenperiode en de zigeundersma- nieren zijn hier gelukkig weer af- geschaft. M'n „zi- geunderin" is er nog efkens nie lekker van gewiest. Twee da gen laank was ze van d'n vloer af. 'n Bietje influenza gepakt, amico. Ge mot in deuzen tgd nog veurzichtig zgn, 'n bietje koorts vein de schoonmaakdrift, veul moei, afgn, ze hadden Trui lillijk bij d'ren das. Ze is te keer gegaan, deus jaar, as 'n Adolfina Hitler. Alles wa-d-in d'ren weg stond, ruimde ze op. Blompotten, waar 'n stukske af was kwats! die gongen d'n miestkuil op. Leege fles- schen en kruiken, netzoow. 'n Ouw stoeltje uit 't achterhuis, ik zaagde-n-er nog wel 's 'n bomke op kort, veur de plattebuis, marsch! 'n Spiegeltje, waar 'nen scherf uit was, maar ge kon-d-er oew eigen nog best in zien, best! rang! Da zeilde op 'n moment dwars over d'n erft en as ik m'n eigen nie gebukt had, had d'n lijst om m'nen nek gezeten. 'n Bloedbad zouw ze aangericht hebben toen ze op voile schoonmaakkracht stoomde. 'n Pan mee 'n gaatje in d'n bojem 'k had er al zekers tien keer 'n iballeke stokverf in ge- smeerd, rinkeldeking! boven op d'n spiegel. En sjuust as ze 't witgeschuurde huishou- wen diepzinnig stond te bekijken ge wit wel, da beeldstuk da 'k mee 'nen vorigen schoonmaak blaank had geschrobd en waar- veur ik 'n nuuw had gegeven, sjuust op da moment kwam ik gelukkig net binnen. 't Was gewoonweg 'n salvo van ouwe spie- gels, stoelen, pannen mee gaten, blompotten en... net sting ze d'r „kanon" te lajen mee 't afgedaankte huistoouwen, as ik dan op tijd binnenkwamen. „Wa zouwen me daarmee doen?" vroeg ze kwansuis. ,,As ge 't hart hedt," zee ik: ,,da ge da-d-ok over d'n erft vuurt, dan gade gij 't achterna, scherpschutter Toen ging ze 'nen halven pas opzij, ik sting in d'r vizier en ze zette 'n paar oogen, nouw, daar kunnen d'n Moes en d'n Hit nog van leeren. „Zoow van: wie-doe-me-wa!" 'k Voelde da 'k wa doen moest. As dit schot gelost wier, was 't mee mijn veur heel d'n schoonmaak afgeloopen. Dus ik pakte de „munitie" uit d'r haanden, nam 't onder m'nen erm en vroeg heur toen af, of ze docht, da 'k op 'n uitdragerg, en 'k wees naar d'n miestkuil soms ertjes en boonen kon zaaien. „Gy ruimt oewen eigen rommel maar op," zee de schutter: „as ik 't maar kwijt ben." „Dus wa gq wegsmijt, da's ineens mijnen eigen rommel?" ,,De miestkuil is jouw afdeelink," zee ze j>armaantig: „en Toen was ik geblazen. 'k Nam 't huishou- wen op en gong naar 't stalleke. En daar he'k 't netjes gewit. Toen 't droog was, nog 's en nog 's en toen ben 'k er trotsoh mee naar m'nen kanonnier gestapt. ,,Asteblieft," zee ik: „da wouwde gij nouw weggooien. Kek 's, is da weer nie netjes op- geknapt? Wit, wit as sneeuw." Trui snoof. Liet mijn er mee in m'n haan den staan, zette d'r haanden in d'r zij en be- keek 't beeldje as 'nen kunstkenner die exa- men afnimt. Ge wit wel, zoow mee 'n ge- zicht as: ge zijt nie wijzer. ,,Nie mooi geworren?" vroeg ik eindelijk. ,,Gaat er maar mee op de markt staan," raaide ze me aan: ,,as ge 't zelf zoo prachtig vindt. Maar bij mijn koom 't er nie meer in!" Amico, eerlijk is eerlijk, maar ik was er trotsch op! 'k Had er alle zurg aan gespen- deerd en 'k vond 't wezenlijk weer erg opge- knapt. „Ziede nouw nie," wees ze aan: ,,da ge de oogskes en de vingertjqs en de mondjes, da ge da-d-allemaal volgesmeerd hedt. Da ge nie meer zien kunt wa-d-et veurstelt! 't Is 45nen harden bonk kalk geworren!" Sjuust," zee ik: ,,en daarom is 't nouw zo'n schoon beeld! Modem. Al die moderne beelden zgn zoow en 'n aander gift daar veul geld veur. Maar gij z!ij't te dom om dat te begrijpen!" „Dus 'n beeld, zonder oogen, zonder vin- gers en lijkend op eenen brok kalk is modem?" Sjuust!" J>an zullen me in 't vervolg 'n emmerke kalk onder d'n glazen stolp zetten," zee Trui en verder liet ze me mee m'n modern-gewor- ren kunststuk staan veur Peer Snot. Ondertusschen kreeg de moderne kunst daar 'n lillijke opstopper, amico. Toch he'k 't ding nie weggedaan. 'k Zal er eerst nog 's mee onzen Dre over praten, d'n verver. Die hee verstaand van modeme kunst, zoowas ge wit. Hoewel... die is ook alweer erg d'n ouwerwetschen kaant opgegaan! Hij schil- dert teugeswoorig ijskoud groene weilanden in plak van groene portretten mee een oog. Ge kunt 't nie meer bijhouwen. Kunst is sjuust damesmode. Telkens wa-d- aanders en as ze uitgeprakkizeerd zijn, dan worren ze ineens nog ouwerwetscher dan Jan Steen. Mee 't gevolg, da mgn modern kunst- begrip vandaag alweer antiek is! Maar laat ik daar m'n hoofd nie over bre- ken. Daar zijn aanderen veur, om over de Kunst te bakeren. Mee 't gevolg dat er veul meer .bakers" zijn, dan kunsteneers, waant... .bakeren" is veul gemakkelijker! Kunste- nebrs worren nouw eenmaal geboren en bakers worren gemokt. Maar om op Trui terug te komen, of lie- ver gezeed, op d'n schoonmaak, wa-d- eigenlijk 't zelfste is, waant as ik aan Trui denk, dan denk ik aan kanonnades en boen- was en verf en kalk; sterker, dan ruuk ik 't allegaar! Wilde geleuven dat de bedstee er naar rook, as Trui er inklom Maar, om dan op 't een en ander terug te komen: 't is veurby. ,,'t Kan Paschen worren", hee Trui gezeed: „ik ben d'r veur klaar!" Mee aandere woorden, amico: d'n Paasch gaat van 't jaar vast deur! Trui hee 't goed gevonden En... d'n kleine Dre is ok al hier. Wa-d-ok 'n goei veurteeken is. Verlejen week, sjuust as Trui 'n paar dagen ziek was, kwam z'n briefke van de Kost- school. 't Kwam sjuust op tijd. Waant 's middags, as ik thuisgekomen was uit de stad, mee m'nen wagel, dan was 't, of ik 'n klap in m'n gezicht kreeg. 'k Had 'smergens wel 'n bietje gemerkt van Trui d'r broerdigheid, ok al had ik dan maar net gedaan of ik't nie zag, 't beste wa ge doen kunt in zukke gevallen: niet over pra ten en zoow stiekum maar wa werk uit d'r haanden nemen en gin deuren open laten staan, de kacJhel 's oppoken en zoow, maar as ik thuiskwam, 'n haalf uurke vroeger dan gewoon, 'k had me omspres 'n bietje gehaast, dan zag ik al gaauw en Blek, m'nen bra- ven hond zag 't ok, da-d-et mis was mee de vrouw! Ze kwam nie mee Blek z'n schaal werm voeier veur d'n dag, de deur op d'n erft bleef dicht, 't was stil, akelig stil mag 'k wel zeg- gen en Blek en ik keken mekaar 's mee doffe oogen aan. Veur Blek was 't ok 'n heele teleurstelling! Want z'nen thuiskomst mee d'n wagel, is veur hum 't beste uurke van d'n dag! Dan krggt ie z'nen wermen, dampenden slobber, z'n kan- neke kristalhelder water, dan wordt ie op z'nen schoeft geklopt en aangehaald, dan afijn dan he'k wel 's gedocht: Blek is me 'n stuk veur! Maar nouw neee, da was 'n trieste boel, Zachtjes gong k binnen en jawel, horre. Trui lag in de bedstee. Ziek as 'n hondje! En dat op 'n uur as ditte; dat in d'n schoon maak... k sting geslagen; mee stijve knieen! D6er. Neee, da beviel me niks! Waant da's gek, amico, hoe ouwer as ge wordt. hoe moeiiyker da ge mekaar missen kunt, ok al laat ge daar dan meestal niks van merken. En... hoe ouwer of ge wordt, hoe zwaarder of ge 't opvat. Dalijk denkte dan aan die en die en zus en zoow, die van oewen eigen ouwer zijn en toch al... Afijn! veur d'n oogenblik nie verders over sauwelen Maar 'k had er 'nen kwaaien dag mee; da wil 'k geren weten. En 's avonds, feeugen haalf acht, as ik de blinden had gesloten en 'n klein lichtje aangestoken, zat ik in d'n schemer bij de plattebuis, zo'n bietje aan 't een of 't aander te friemelen, za 'k maar zeg- gen. n Pepke kos ik nie rooken, mee 't oog op Trui d'r keel, veur de krant was 't dus ter en meer licht maken was nie goed veur d'ren slaap afijn, ik zat m'n eigen zo'n bietje te versjagrijnen. Toen kwam Driek Frijters, onze posbbooi binnen. „Ssst," zee-ik en 'k wees naar de bedstee. „Trui?" vroeg ie. Ik knikte en douwde 'm zachtjes de deur uit. ,,Beterschap, Dre." ,,Bedaankt, Driek." ,,'n Briefke uit d'n Ouwenbosch", zee-t-ie nog, om aiijn 'n bietje op te fleuren, denk ik. ,,'k Heb 't gezien, Driek, daank oew!" Toen he 'k onder 't petrolielaampke Dre HI z n epiesteltje gelezen. Da knapte me weer heelegaar op! Hij schreef: „Lieve Opa en Opoe. Ik maak het goed. Hopende van uw het zelfden. Ik laat uw weten alsdat het Baias- feest gaat beginnen (da wist ik alweer!). En ik dus vakansie krijgt van de broeders. Mag ik komen Opa? Ik wil weer graag op Ulven hout zijn. Lekker fietsen. Staat het nog in het vet? Kijkt uw goed ernaar Opa, alsdat het niet verroest mijn fietsie? En dan ga ik weer mee met uw met de groentekar en met Blek. Poffen de klanten nog Opa zooals in de Kerstvakansie Goed opschrijven hoor. Want weet uw wel dat uw er met de Kerstvakansie wel eens een vergat op te schrijven in uw boekie en alsdat ik toen nog gezeid hebt Opa zei ik die juffrouw met dat rooie haar zei ik, het niet betaalt en toen zeit U dat ze wel betaalt had en toen ik het haar den anderen dag vroeg toen zei zij och gut ja, da kleine manneke kan beter onthou- wen dan wij groote menschen. Dat was uw en zij, Opa, die groote menschen. En mag ik nou weer komen Opa, ja he. Ik zal goed mee- helpen en zeg u maar aan Opoe alsdat zij niets geen last van mij heeft. Hoe maakl Janus het. En de Blaauwe? Goed zeker. Ik ook moet u maar zeggen. Opa komt u mijn halen. Met de fiets astenblief ja Opa? Krijg ik nog een brief wanneer zoowat. Dan zorg ik vast en zeker dat ik klaar ben om dalijk mee te kunnen gaan. Opa ik denk wel dat ik weer over ga. De broeder zei niet nee toen ik het hum vroeg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5