MERCURIUS HAVERMOUT sm&mm&w CENT PER PONDSPAK Dam- en Schaakrnbriek, m ip §p' up NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Ingez. Med.) HET SLAGVELD TE WATERLOO. DAMMEN. ccxcv. TER NEUZEN, 14 APRIL 1933. 'S NACHTS GEEN SLAAP, OVERDAG GEEN BUST. mm iHt SCHAKEN. HONTENISSE. RECHTSZAKEN. Het voorstel van het sociaal-democratische Kamerlid voor Nijvel, mr. Mathieu, strekken- de tot opheffing van de wet van 26 Maart 1914, waarby het oprichten van nieuwe ge- bouwen op het slagveld blj Waterloo wordt verboden, zal binnenkort ia de Kamerafdeelin- gen worden besproken. Dit voorstel, hetwelk in Engeland tot heel wat protest aanleiding heeft gegeven, op grond van het felt vooral dat een Britsich comitd samen met de Bel- gische regeeriag aanzienlijke bedragen in geld als vergoeding, aan de bezitters van aldaar gelegen terreinen heeft uibbetaald zal, naar ik vemeem, door de Belglsche regeering wor den bestreden. Het is dan ook zeer waar- schijnl'.jk dat het met een vrij groote meerder- heid van stemmen zal worden verworpea. BAANTJES WEGGEVEN. Dezer dagen ontving de nieuwe president van de Vereenigde Staten een lijvig boek van 1500 bladzijden, waarin de 65.000 baantjes stonden opgesomd, die nog de overwinniag van zyn partij aan partijgangers zullen komen, die zich voor en tijdens de verkiezingscampagne verdienstelijk hebben gemaakt. De gewoonte, dat na de overwinniag van een partij deze alle rijksbaantjes door haar eigen mannetjes doet innemen, dateert al van ver in de vorige eeuw. Toen werd het sys- teem ingesteld met het doel, dat een ieder eeas aan de beurt zou komen. Daarvoor leek iets te zeggen, maar in de practijk werd het een gewoonte, die allesbehalve sympathieke vormen aannam. Er wordt in de Vereenigde Staten daarom heftig tegen geprotesteerd, maar veel zal het niet baten. De beste van de 65.000 baantjes worden door den president zelf vergeven en zyn ook al vergeven, de mindere, zooals die van weg- werker in Alaska en dergelijke, worden door den voorzitter der democratische party Farley gedistribueerd. Ondanks de 65.000 baantjes zal de werk- loosheid niet verminderen, want het is slechts een kwestie van stuivertje wisselen. Hoover heeft voor zijn partygenooten vier jaar'lang Sinterklaas gespeeld, nu doet Roose velt het. it DE A Kit ON" IN TWEEeN GEBROKEN. De overlevenden van de ramp, die het Ame- rikaansche luchtschip Akron" getroffen heeft, hebben thans een nieuwe lezing gegeven van de catastrophe en verklaard, dat het lucht- Bchip in tweeea moet Zijn gebroken. Com mandant Wiley, aldus meldt United Press, deelde mede, thans overtuigd te zijn, dat de krachtige windstoot, waarvan hy vertelde, in wezen niets anders is geweest dan de schok, veroorzaakt toen de staart van het luchtschip op het water sloeg. Een andere overlevende ibootsman Deal, die ook in 1925 bij de ramp van de „Shenandoah" temauwemood aan den dood ontsnapte, verklaarde de meening van commandaat Wiley te deelen. Tot eenzelfde conclusie als commandant Wiley is thans ook dr. Eckener op grond van door hem uit New York ontvangen inlichtin- gen gekcmen. Naar zijn meening is het lucht schip gebroken op de plaats, waar de vlieg- tuigen, die door het luchtschip werden mee- gevoerd, zich bavonden. Dr. Eckener heeft dit steeds als een gevaar beschouwd, daar het Kampioenschap van Zeeland. De heer Jac. Boogaard, lid van de Vlissing- eche damclub, heeft voor het jaar 1933 beslag gelegd op den titel van Zeeuwsche /kampioen. Hij behaalde 13 punten uit de 9 te spelen partijen (5 gewonnen, 3 remise en 1 verloren), op den voet gevolgd door den heer J. Stroo- band te Middelburg met 12 punten, welk aan- tal ook nog behaald kan worden door den heer J. van Wyck te Middelburg, indien deze zjjn afgebroken party tegen Van Calmthout wint. Opmerkelyk is het falen van den kam pioen 1932, die slechts 8 punten verwierf en van den heer L. Goedbloed te Vlissingen, die met 6 punten een even onbegrypelijk resul- taat boekt. De nieuwe kampioen is de laatste jaren sterk vooruitgegaan. Twee jaar geleden be haalde hy in den Zeeuwschen kampioenswed- stryd geen enkel punt. Thans is hij no. 1!! Of zijn nu verworven kampioenstitel een ge- volg is van zyn sterke spel, valt nog moeilijk uit te maken. De beoordeeling hiervan kan daarom beter uitgesteld worden tot het vol- gende kampioenstournooi. De nieuwelingen J. van wyck en J. A. van Dixhoorn kunnen op een goede wedstryd terugzien. Zij zullen een volgende keer tot de ernstlge pretendenten voor de eerste plaats gerekend worden. Den Hertog, Van Eenenaam en Leynse zyn thans nog te zwak om eenige kans te maken op 66n der hoogste plaatsen. Toch begint him spel reeds het onmisbare cachet der clubspelers te krygen, waaraan nog slechts de routine ontbreekt. Het spel in dit kampioenstournooi stond op zeer laag peil, hetgeen we aan de hand van partyen en partystanden de eerstvolgen- de weken uitvoerig hopen aan te toonen. Hier volgt de party, welke wy in dezen wedstryd tegen den nieuwen kampioen speel- den (Vlissingen 25 Maart '33). Wit: Jac. Boogaard te Vlissingen. 1. 32—28 2. 34—29 8. 37X28 4. 40—34 5. 4540 6. 28X17 7. 50—45 De hekstelling. 8. 38—32 9. 32—28 Zwart: K. 18—23 23X32 20—25 14—20 17—22 12X21 19—24 7—12 11—17 i luchtschip ter plaatse als een brug was ge- luchtschip door den storm naar den zeespiegel is gedrukt. Veeleer acht hy het mogelijk, dat het luchtschip op de door hem aaagegeven j plaats is gebroken en vervolgens bij de aan- raking met het water geheel is vemield. EXAMEN GEMEENTE-AwMINISTiwiiTE. Voor het dit jaar af te nemen examen ter verkrijging eener akte van bekiwaamheid in de gemeente-administratie zyn als voorzitter en secretaris aangewezen resp. de heeren Ulbo J. Mys en J. C. Baumann en als leden o.a. de heeren F. Bisschop, secretaris van Vlissingen en B. I. Zonnevijlle, secretaris van Ter Neuzen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De Commissaris der Koningin heeft be- noemd tot lid der Gezondheidscommissie te Hulst den heer G. P. J. M. de Kerf te Sint Jansteen. Nu zenuwrheumatiek verdwenen. Tot goed voorbeeld van anderen, die mis- schien aan dezelfde kwaal zouden kunnen lijden, waaraan zij zelf leed, schrijft een dank- bare vrouw ons als volgt: "Het vorige jaar kreeg ik een ernstigen aanval van zenuwpijnen in het been; overdag vond ik geen rust, 's nachts kon ik niet sla- pen, om maar niet verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschillende midde- len brachten my weinig of geen verlichting, tot een vriendin mij aanraadde Kruschen te probeeren, omdat zijzelf er succes mee had gehad toen zij op dezelfde manier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaar dat ik haar raad op- volgde! Vanaf den allereersten flacon Kru schen voelde ik al een verbetering en tegen- woordig ben ik absoluut vry van pijn en slaap s nachts uitstekend. Van deze verklaring mag U naar goeddunken gebruik maken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes dat ik verkregen heb." Mevr. H. C. Zoovele pynen waaraan de menschen lijden, hebben alle een en dezelfde oorzaak hard- lijvigheid. Niet alleen geregeld maar ook vol- ledig moeten dagelijks alle afvalproducten der spijsvertering verwijderd worden. Ischias, even- als spit en rheumatiek worden meestal ver oorzaakt door een teveel aan urinezuur, het welk zich heeft opgehoopt. Kruschen Salts zal dit overtollige urinezuur en andere afval- stoffen, die de gezondheid benadeelen, langs de natuurlijke wegen, zacht en volkomen ver- wijderen. En omdat de „kleine, dagelijksche dosis Kruschen Salts Uw inwendige organen regelmatig en volkomen vrijhoudt van alle afvalproducten kunnen kwaadaardige stoffen als urinezuur zich nooit meer ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor Cdn cent per dag. Adv. LUXOR-THEATER. Wat de Pers over de film „Tarzan" zegt. De Avondpost (Den Haag) Een mengeling van knap atelierswerk en werkelyke natuuropnamen, door van Dijke zoo meesterlijk gemonteerd dat het schier on- mogelijk is te realiseeren waar het een ein- digt en het andere begint. Er wordt daar- door een sfeer geschapen zoo aangrijpend, zoo adembeklemmend angstig, dat men ge- looft de wreede werkelijkheid mee te maken. Want wreed is deze rolprent zooals de natuur dat trouwens zelve is. Johnny Weissmuller, die de titelrol vervult, boezemt ons keer op keer door zijn gevechten met leeuwen en gorilla's een beangstigend respect in. ...tenslotte willen we slechts hen, die over zenuwen als kabeltouwen beschikken, aanra- den deze film te gaan zien. Voor teere ziel- tjes is dit epos der wildernis wel wat te ruig. De Nieuwsbron (Den Haag) 10. 4238 21—26 11. 2823 26X37 12. 41X32 13—19 Gedwongen, daar wit 2319 dreigt met winst van schyf 24. Het wordt nu een riskant spel. 13. 23X14 10X19 14. 4742 9—13 15. 4237 1722 16. 31—27 1—7 17. 3126 4—9 18. 3227 22X31 19. 36X27 7—11 20. 2721 16X27 21. 2923 19X28 22. 33X31 2429 23. 34X23 2530 24. 35 X 24 20X18 25. 39—33 12—17 26. 38—32 18—23 27. 44—39 1116 28. 43—38 2—7 29. 49—43 7—11! Er komt nu al aardlg teekening in het spel. Wit ziet zich reeds aanzieniyk in zijn zetten beperkt. Bijv. op 3127 volgt 1721 met schijfwinst. Op 4641 zou zwart dam nemen door 2328!, 1318 en 16X47. Ten slotte kan ook 3328 hier niet gespeeld worden wegens 1318, 18—23!, 17—21 en 11X35. Wit zag de diverse dreigingen natuurlijk. 30. 39—34 510 31. 4842 Een zeer zwakke zet! 31. 15—20 32. 40—35 10—15 33. 3530 1319 34. 45—40 9—14! Een zeer fraaie stand is nu ontstaan, waar in het voordeel sterk aan de zwarte zijde is. (Zie diagram.) Stand na 34 zetten. ZWART 1 2 3 4 b WIT 47 48 49 50 In ademlooze spanning woonde een uitver- kocht huis de verfilming by van het bekende gelijknamige werk: „Tarzan de Aapmensch". Regisseur van Dijke, dezelfde die „Trader Horn" vervaardigde, heeft zichzelf in dit oeuvre overtroffen. Op weergaloos knappe wijze heeft hij verdichtsel en werkelykheid, studiowerk en natuuropnamen dooreen ge- vlochten, zoodat men bijna niet kan zeggen, wat echt en wat niet echt is. Wanneer men hierbij voegt het aantal gevechten van mensch tegen dier, waarbij Johnny Weissmuller, de Tarzan vertolker, slechts met een mes gewa- pend is, dan kan men zich een flauwe voor- stelling maken van de spanning, welke in de zaal heerschte. Het behoeft geen betoog, dat de natuuropnamen, welke een zeer belangryke plaats in dit werk innemen, subliem zyn. Een film, welke niemand mag verzuimen. EEN DERGENEN DIE SLAAGDE. In de „Haagsche Post" schryft Jan Hou- It, interviews met personen die in Amerika slaagden. Zoo beschrytft hij in het no. van 8 pril ].l. een caderhoud met een voarmalieren stadgenoot, de heer Izak P. van Dyke. Geheel historisch is het verhaal niet. De heer Van Dijke kwam hier in Ter Neuzen als jongen van 5 jaar, toen zyn ouders hun foe- dryf in Lamswaarde aan den kant dedea en hier de bekende zaak van C. N. van Dijke— de Feijter hebben opgericht. Izak genoot zijn onderwys op de toenmalige openbare M.U.L O - school van den heer F. van Dixhoom, was eemgen tijd notarisklerk en wenschte toen by de post te gaan, waarvoor hy een u» rsus gina volgen aan het Instituut te Rotterdam. Wy laten nu den heer Houbolt aan 't woord: z®n vrienden noemen hem „Ike", doch s mans naam is Izak P. van Dyke en zyn vermaardheid is drievoudig in zooverre dat hij drie betrekkingen heeft, die hem dag en nacht bezig houden en zoo nu en dan enkele uren slaap gunnen. „Ike" is de drijfveer en het slagwerk van het Astor Hotel in New- York. Na in een doolhof van onderaardsche gangen verdwaald te zyn, tuimelde ik letter- lijk over den drempel zijn kantoor binnen. Het was, practisch gesproken, geheel van glas en zag uit op enorme fomuizen met groote kope- ren potten en pannen en lepel-roerende-chefs met hooge witte mutsen, en aan den anderen kant oneindige lange ryen van zilveren koffie- potten aan hakea tegen het lage plafond, keu- rig m het gehd als kurassiers in blinkende hamassen. ..Ik heb het vreeseiyk druk", zei de heer Van Dijke, een man in de kracht van zyn leyen, met een blozend, vriendelyk gezicht gekleed in een keurige smoking. „Voelt u er iets voor de ronde met my te maken' Wii kunnen onderweg spreken". Ik voelde er veel voor en de „ronde", wat dat dan ook zyn mocht, verwekte myn aieuwsgierigheid. Wy verlieten zyn kantoor en liepen door de keu- ken. ,,Bent u allang in Amerika?" „Betrekkelijk... van af 1916... hd, chef die patrijzen voor de lunch waren goed" ,,Merci, monsieur Van Dijke", zei de chef. ,,Hoe kwam u in Amerika terecht'" vroeg ik. ..Well... ik werd geboren in Lamswaarde gemeente Hontenisse, je weet wel, in Zeeuwsch-Vlaanderen." ,,Het klinkt bekend", zei ik aarzelend. „Er was geen H.B.S. in de buurt en daarom gmg ik naar Rotterdam... Hetb je die nieuwe koffie gebruikt?" „Oui, monsieur Van Dijke, certainement" zei een andere chef. „Ik zou bij de Post gaan, doch het jaar dat ik klaar was voor het examen, namen de Posterijen geen nieuwe menschen aan. Ik had geen zin om terug te gaan naar dea molen van m'{jn vader of de hoeve van myn oom Dat zilver ziet er nu veel beter uit." „Yes, Mr. Van Dyke", zei de zilverman „Een paar weken later was ik bij een an deren oom van my, den eigenaar van het Palace Hotel in Athene. Myn lot was be- slecht... ik werd een hotelman. Natuurliik spreek ik Grieksch... Hoeveel roomsoezen heb je?" ,,Twee duizend vyfhonderd", zei de chef van de banketbakkery. "Net genoeg voor het diner vamdaag", zei Er dreigt 23-28! met winst voor zwart. Dit moet dus in elk geval voorkomen worden Zoo volgt op 32-27, op 42-37 en op 43—39 steeds 20 24! met twee schijven winst of anders dam! Op 32—28 en 38X27 volgt 17 22, 813, 2025 en 15X44. Op 3328 wint zwart door 2329, 1721 11^33 en 19X39. Op alle andere zetten volgt 2328. Blijft dus slechts over 3329, welke zet wit dan ook speelde. Er volgde- 35. 3329 2.722 0.i. de eenige zet om het voordeel vast te houden. 36. 29X27 20-24! Wint zyn twee geofferde schyven terug of haalt dam. 24X44 44X33 3—9 15—20 19—24 37. 26—21 38. 4339 39. 38X29 40. 32—28 41. 28—22 42. 29—23 Zwart had hier o.i. de winst kunnen forcee- ren met 813! Het is wel waard dezen stand eens te analyseeren. Zwart, die rekening moest houden met zyn tyd, nam de damzet naar 48, maar verkreeg daarmee niet meer dan remise. 8 7 6 5 4 3 2 1 met a b c d e t g h het onderschrift 42. 14—19 43. 23X12 11—17 44. 22X11 6X48 dam 45. 12—7 48X30 46. 71 dam 3043 47. 27—22 43—21 48. 4641 20—25 49. 4136 remise. De jonggestorven schaakmeester Julius Breyer gaf eens het enderstaande diagram: Van Djjke en vervolgde: ik leerde het hotelvak van a tot z, eetiwaren koopen, klaar- maken en serveeren. In Athene leerde ik o.a. Oostersche maaltijden bereiden. Ik bleef er 5% jaar, leerde een Hollandsche verpleegster van het ambulance-corps kennen en trouwde haar later in Leaden. Iemand gaf my toen een folder van het Astor Hotel in New York en zei: „Dat is nog eens een hotel." Drie weken later werkte ik er... en nog... en wer- ken is het juiste woord. Soms wilde ik dat ik maar een boer geworden was ergens op een klein dorpje in Zeeuwsch-Vlaanderen... Wat zei je?", dit laatste tegen een chef die iets in het Fransch udtratelde. „Goed, ik zal er voor zorgen, chefIk werkte in elk departe- ment van het hotel, van de keuken tot de lobby en van de wasscherij in den kelder tot de openlucht-eetzaal op het dak. Wat ik in Athene en Londen nog niet geleerd had, leerde ik hier en elken dag leer ik nog weer iets nieuiws. Proef dit ij's eens." Het ys werd geproefd en goed bevonden. ,,In welke kwaliteit werkt u hier?" vroeg ik, in den looppas mya joumalistieken prooi volgend door de gangen van de enorme keu- kens, waar geen einde aan scheen te komen. "Het mag ougeloofelyk klinken, doch ik ben purchasing-agent, steward (hoofd van de keu ken) en maitre d'hOtel. Een bijzondere com- binatie, wellicht de eenige van dat soort in de wereld. Ik ga elken ochtend om zes uur naar de marikt, koop zelf al het benoodigde, visch, vleesch, groenten, vruchten, wild... all'es! Ik koop en verkoop voedsel. Koop het op de markt en verkoop het in de eetzaleci, d.w.z. ik weet hoe het klaar gemaakt en opgediend moet worden." Wij kwam en bij een lift en schoten naar de achtste verdieping. „Op deze verdieping wor den vanavond vier diners gegeven, in totaal 1600 menschen. Het is een kunst en een wetenschap om zOoveel menschen goed te be- dienen. „Alles in orde, gdrant?" ,,Alles in orde, mynheer Van Dyke", zei de gdrant met een buiging. De vraag werd vier keer herhaald in vier eetzalen en vier keer kwam hetzelfde ant- woord met een buiging. „Kalme avond", zei de heer Van Dijke, ter- wyl de parels op mijn voorhoofd stonden by de gedachte alleen om zooveel diners klaar te moeten maken en op te dienen. „Het was wat anders met die lunch voor Premier "Mac- Donald. 5100 menschen en eea markt-staking. Om negen uur 's ochtends hadden wij geen kruimel voedsel in huis en om 66n uur was de lunch kant en klaar. In vliegenden haast werd alles van Philadelphia in een vrachtauto overgebracht. Op zoo'n dag kryg je gryze haren." De lift had ons weer naar benedeoi gebracht en wy liepen de groote balzaal binnen. Een partij was in vollen gang. „U hebt natuurlyk veel beroemde personen gesproken?" vroeg ik. „Ja... toen Joffre voor den tweeden keer kwam, herkende hij mij en herinnerde zich de scholletjes van zijn eersten maalt'ijd in het hotel. Edison kwam gewoonlykmet zyn vrienden, Firestone en Henry Ford. Hy at slechts beschuit met melk en terwyl de ande ren aan het diner zaten, sliep hy een uurtje in de aangrenzende kamer. Ja, je maakt veel dingen mee in een hotel. HSt is eea'stad op zichzelf... Het orkest speelt te luid..." tegen een gdrant van de zesde of was het de zevende eetzaal, waar wy even binnen keken. „Dien keer dat een lift vol spijzen tusschen twee verdiepingen in bleef steken en de kellners een menschelijken ketting moesten maken, om een en ander naar boven te krygen en de maaltijd ongestoord te doen voortgaan... ik zal het nooit vergeten." „U ziet op zoo'n manier niet veel van uw familie... vroeg op, laat naar bed..." „Nee, gewoonlijk slechts een dag per week. Ik heb twee dochtertjes, ia New York ge boren, doch zij spreken schitterend Hollandsch en Fransch... Zijn een tijdlang in Zwitser- land op school geweest. Ja, het is een druk leven, doch buitengewoon interessant, altijd wat anders, altyd wat nieuws." Wij waren weer in de keuken. AllSs even kalm en bedaard alsof het hotel verlaten was, doch 3000 menschen zaten te dineeren en Izak Pieter van Dyke was verantwoordelijk Een ingewikkelde positie. Hy trachtte vervolgens aan te toonen, dat de zet 1. d4 sterker is dan 1. e4. Wy zullen dat verder voor kennisgeving aannemen en den beginner nadrukkelijk er tegen waar- schuwen, zich niet met dergelyke diepzinnig- heden bezig te houden. De beginner zoeke een zoo eenvoudig mogelijk openingssysteem, zoodat hy nooit in den knoei raakt, wat apeniogskennis betreft. De beginner moet niet streven naar den besten zet, maar naar den eenvoudigsten zet. Mieses heeft in een dun boekje (Der Schachlotse, ia het Nederlandsch vertaald naar Wy meenen onder den naam De Schaakgids) geschreven, waarin hy van dit standpunt uit een eenvoudig stelsel geeft. Dit komt op het volgende neer. De Witspeler speelt de Schotsche party 1. e4, e5. 2. Pf3, Pc6. 3. d4, ed4: 4. Pd4: Deze is theoretisch het minst ingewikkeld en men is het snelst op eigen initiatief aangewezen. De hoofdzaak, dat men niet in valletjes terechtkomt, wordt dus bereikt. Mieses raadt aan, de volgorde 1. e4, e5. 2. d4, ed4: 3. Pf3 te kiezen, omdat dan minder mogelykheden voor Zwart overblyven. c5 is fout ea Rc5 ongevaarlijk. Wy weten niet of Mieses dezen laatsten (door Aljechin uitge- vonden) zet niet onderschat, maar het is voor het gewone spelen niet van zooveel belang. Met deze volgorde worden in ieder geval Russisch (1. e4, e5. 2. Pf3, Pf6) en Phitido- riaansch (1. e4, e5. 2. Pf3, d6) ontzeild, zoodat mea van deze openingen geen nadere kennis hoeft te hebben. Op den eersten zet heeft Zwart veel keus. Gevaariyk is 1. e4, d5, (Skandinaafsch) maar men kan rustig alle gevaar ontgaan, mits men maar afziet van pogingen om in de opening voordeel te behalen. Op 1. e4, c5 (Siciliaansch) kan men met 2. d4, cd4: 3. Dd4: voortgaan en de heoretiscbe paden verlaten. Op 1. e4, e6. 2. d4, d5 (Fransch) spele men 3. ed5: ed5:, nogal sbompzinnig, maar voor den aanvanger voortreffelijk. Als Zwartspeler spele men Fransch of Hol- landsch ,en wel zoowel op 1. d4 als op 1. e4 steeds 1. e6. Hollandsch wordt het na 1. d4, e6 2. c4, f5, Fransch na 1. d4, e6. 2. e4, d5, of 1. e4, e6. 2. d4, d5. Gaiat Wit dan voort met den sterksten zet 3. Pc3, dan spele men 3. de4: Met een dergelijk systeem gewapend, kan men alle valletjes ontgaan. Buitengewoon Interessant is het niet, maar dat is ook niet de bedoeling. Is men wat verder gekomen, dan kan men zich een lievelingsopening doen aan- meten, waar men alle aardigheidjes van kent. Waar men bijvoorbeeld in kan vliegen. Ge speelt met Wit. 1. e2e4 e7©5 2. Pgl—f3 Pb8c6 ANGSTIGE TUDEN! Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschyn- selen zijn gemakkelyk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pyniyk zijn; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuw- achtig voelt; als gij last hebt van urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan on- middellijk Foster's Rugpyn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelyke on- zuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door verwaarloozing der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstrf moeilyker. Er bestaat gevaar voor rheuma tiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpyn Pillen zyn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde orga nen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewaoden. j 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen by Fa- A. v. Overbeake Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 25 (Ing. Med.) voor den goeden gang van zaken, voor de goede kwaliteit van het voedsel en voor de goede toebereiding van de spyzen. Het inter view had een uur geduurd en hi) verontschul- digde zich, omdat de verschillende groothanr delaren getelefoneerd moesten worden voor den volgenden dag. Een eemvoudige Zeeuwsche jongen, die zich door hard werken een plaats als hotelman wist te veroveren, zooals er geen tweede op de geheele wereld te vinden is. In verband met plannen tot het aanleggen van een inloophaven aan den Perkpolder te Hontenisse voor de nieuwe ferryboot Walsoor- Hans wee rt, werd in den gemeenteraad Dinsdagmiddag besloten om te requestreeren by het Ministerie van Waterstaat. De raad zal den Minister verzoeken de inloophayen aan te leggen te of naby Walsoorden. Voorts is er een voorstel aangenomen tot het vragen van een renteloos voorschot de Prov. Staten voor verbetering van den vreg Molenhoek Groenenendyk Langemunt— Kruisweg. ONTDHIKING VAN DE VERMOG9EN8- BELASTILVG. Voor den politierechter te 's-Gravenhage heeft Maandag terecht gestaan de melkhan- delaar M. P. N. wien bij dagvaarding ont- duiking van de wet op de vermogensbelas- ting was ten iaste gelegd. Volgens deze dag vaarding zou N., die een vermogen bezat van ruim 38.000, daarvan geenerlei aangifte heb ben gedaan. Uit de verklaringen van den als getuige gehoorden commies der belastingen bleek dat N. in 1929 een huis had gekocht Voorts was geconstateerd dat verdachte ook geruimen tijd het bedrag van zyn inkomsten aanzieniyk lager op het aanslagbiljet voor die belasting had ingevuld. Van de op dit bil- jet voorkomende mededeeling, dat 'n belas- tingplichtige, die meer dan 16.000 vermogen bezit, verplicht is een nadier biljet aan te vra gen was door N. geen nota genomen. Verdachte bekende de hem ten laste ge- legde feiten. De rijksadvocaat, voor den Staat opkomend, wees er op, dat de boekhouding van N. keu- rig in orde was, zoodat uit de balans kon biy- ken hoe groot zyn inkomen precies was. Spr. noemde het dan ook een groote brutaliteit van N. om niet alleen zijn vermogen geheel te verzwijgen, doch daarenboven het bedrag van zijn inkomen nog te laag op te geven. Voor dit laatste feit zal hij alsnog terecht moeten staan. Voorts wees spr. op de omstandigheid, dat degenen, die hun belasting ontduiken, doch daarvan aangifte doen, voordat zy ge- snapt worden, zoo clement mogelyk worden behandeld en zij slechts met betaling van 't werkelyk verschuldigde bedrag er kunnen af- komen. Van deze faciliteit heeft N. geen gebruik gemaakt, zoodat van hem een bedrag van 434.60 zal worden nageyorderd. Daar vooral belasting-ontduiking in dezen tyd als een bijzonder emstig feit moet worden aan- gemerkt vorderde de rijksadvocaat een geld- boete van /300 subs. 1 maand hechtenis. De politierechter veroordeelde verdachte tot de gevraagde boete. 3. Rflb5 Dat is Spaansch. Wil men dat spelen^ dan moet men byv. op de hoogte zyn van de mo- gelijkheid, dat na 3. a6. 4. Ra4, Pf6. 5. 00, Pe4: 6. d4, b5. 7. Rb3, d5. 8. de5: Re6. 9. c3. Re7. 10. Tel, 0—0. 11. Pd4, Pe5: 12. f3 Zwart bezig is met een paardoffer te brengen, waar van hy hoogstwaarschyniyk wei, maar gy zeker niet de consequenties kenL Zwart heeft nu echter wat anders. 3Pg8f6 4. d2d3 Eenvoudig en sollde, dus goed. 4. Pc6e7 Ingewikkeld en onsolide, maar listig. Als Wit met Pc3 voortgaat, moet Zwart veel moeite doen am een drageiyk spel te krygen. Maar waarom den pioa niet nemen? Ja, dat is nu de valstrik. 5. Pf3Xe5? c7c6! Nu dreigt Da5t en De5: en bovendien cb5: Ge verliest een stuk en de party. Dit lukt alleen, als d3 is gespeeld en dus op a5 schaak gegeven kan worden. Ge speelt met Zwart en wil een ander er in laten vliegen. 1. e2e4 ele5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflb5 Pg8f6 4. d2d3 Pc6—e7 5. Pf3Xe5 Het is gelukt en met verheugd gelaat speelt ge 5c7c6 6. Pe5c4 c6Xb5 7. Pc4d6 mat. Au! Dus het is toch niet zoo eenvoudig. Is nu Pe5: toch goed? Neen, maar ge moet niet vergeten, dat de ander ook meespeelt. 6. Pe5c4 d7d5 Nu is het veld d5 door de koningin gedekt, 7. e4e5! Pf6—g8 7. dc4: 8. ef6: cb5: 9. fe7: leidt tot gelijk spel. 8. Pc4d6j Ke8d7 9. Rb5a4 en Wit redt zyn stuk met voordeel. Dat is dus ook niet goed. Hoe dan wel? 6. Pe5c4 d7d6! 7. Rb5— a4 b7—b5! en nu wint Zwart zijn stuk. Een voorbeeld van een valstrik, een tegen- valstrik en de eenig juiste afwikkeling van het geval. Dergefjke valstrikken zyn talryk en ge moet ze kunnen weerleggen of anders vermyden!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2