GEMEENTERAAD VAN iER NliUZEN. Vergadering van Donderdag 30 Maart 1932, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de heeren: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, M. de Jonge, C. A. Verlinde, d! van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. H. van Doeselaar, P. van Cadsand, J. Hujjssen en N. A. Hame- link; later ook de heer J. J. de Jager. Afwezig: de heer C. van den Bulck. (3. Slot.) 8. Verordening betreffende afwjjking van de Winkelsiuitingswet 1930. Met betrekking tot de door den gemeente- raad In zijn vergadering van 9 Februari 1.1. vastgestelde wijziging der verordening tot aanvulling der bij koninklijk besluit van 23 Juni 1932 no. 92 goedgekeurde verordening als bedoeld in art. 9, lid 1, der Winkelsiuitings wet 1930, S 460, is ingekomen een schrijven van den minister van economische zaken en arbeid houdende een opmerking van formee- len aard. Voorts is daaromtrent ingekomen: a. Een adres der Winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop", luidende als volgt: Het besluit, in Uw laatste zitting genomen, om gedurende den zomertijd in onze stad het sluitingsuur voor de winkels vast te stellen op 9 uur n.m. inplaats van om 8 uur, heeft bjj een groot deel van onze leden ontstemming verwekt. Op hun verzoek werd dit besluit in onze ledenvergadering besproken. Hierbij werd er door ons bestuur op gewezen, dat het vorige jaar bij de invoering van de winkelsiuitings wet, o.m. als uitzonderingsbepaling juist ge vraagd werd om gedurende den zomertijd de winkels tot 9 uur n.m. te mogen open houden, wat toen niet kon worden toegestaan; dat nu de Minister de gelegenheid hiertoe heeft open- gesteld, men deze tegemoetkoming niet meer op prijs bljjkt te stellen. De overgroote meerderheid der vergadering verklaarde hierop, dat men den vorigen zomer het genot van de 8 uur winkelsluiting had er- varen en het publiek zich hieraan intusschen reeds had aangepast, waarom nu de noodzaak van een later sluitingsuur niet meer gevoeld, ja, ook niet meer gewenscht wordt. Reden waarom wjj zoo vrjj zijn ons tot Uwen raad te wenden, met het beleefde doch drin- gende verzoek om te willen voldoen aan het verlangen van het grootste gedeelte van den Ter NeuZenschen winkelstand, om Uw raads- Ibesluit bovengenoemd terug te nemen, zoodat ook gedurende den zomertijd algemeen den wettelrjken sluitingstijd van 8 uur zal gelden. b. Een adres van C. Wieland en 15 ande- ren, winkeliers in kruidenierswaren, houdende een adhaesiebetuiging aan voornoemd ver zoek; c. Een adres van A. L. de Feijter en 7 an- deren, alien kappers, zijnde een adhaesiebetui ging aan voornoemd verzoek; d. Een adres van H. Wouters en 14 ande- ren, alien slager en winkeliers in fijne vleesch- waren, zijnde een adhaesiebetuiging aan voor noemd verzoek; e. Een adres van Adr. Jansen en 14 ande- ren, alien uitoefenende het bakkersbedrjjf, zijnde een adhaesiebetuiging aan voornoemd verzoek; f. Een adres van de firma J. de Smidt- Pothoven en 7 anderen, alien winkeliers, zijnde een adhaesiebetuiging aan voornoemd ver zoek; g. Een adres van A. Harpe-Pieters en 146 anderen, alien winkelier, in de kom, te Sluis- kil en Driewegen, die daarin verklaren dank- baar te zijn voor het in de vergadering van 9 Februari 1.1. genomen besluit en verzoeken dit te handhaven; h- Een adres van het bestuur van den Koopmansbond „Handelsbelang" te Ter Neu zen, voorzitter D. M. Jansen te Axel, secreta- ris P. Joosse te Ter Neuzen, die daarin te kennen geven: dat zij in het persverslag der vergadering van Uwen raad, gehouden op 9 Februari 1933, tot hun genoegen hebben gelezen, dat door U werd besloten, dat gedurende den a.s. zomer tijd de winkels in Ter Neuzen tot 9 uur 's avonds mogen geopend zijn; dat zij echter vemamen, dat van andere zjjde pogingen in het werk worden gesteld om genoemd besluit in te trekken, en het slui tingsuur te houden op 8 uur; dat de leden van bovenvermeldem bond daar door echter ernstig zouden worden gedupeerd, aangezien juist in de zomermaanden veel zacht fruit in hun, zaken voorhanden is, het- geen zoo spoedig mogelijk van de hand moet gedaan worden om bederf te voorkomen; dat meerdere leden van onzen bond het vorig jaar schade leden in verband met het sluitings uur der winkels. Redenen waarom ondergeteekenden zich tot Uwen raad wenden met het beleefd, maar dringend verzoek, het besluit Uwer vergade ring van 9 Februari 1933 te handhaven. Naar aanleiding van deze stukken schrij ven burgemeester en wethouders het vol gende Nadat in uwe vergadering van den 9 Fe bruari j.l. besloten werd tot wijziging van de verordening tot afwijking van bepalingen der •winkelsiuitingswet 1930 (Staatsblad no. 460), hebben ons een groot aantal adressen bereikt, waarin deels gevraagd wordt het sluitingsuur der winkels gedurende den zomertijd vast te stellen op 8 uur, voor een ander deel verzocht wordt dit bepaald te houden op 9 uur. Op grond van deze adressen, doch mede naar aanleiding van een terzake ontvangen missive van den minister van economische zaken en arbeid, waren wij genoodzaakt, ge- noemde zaak nogmaals onder het oog te zien. Bij de winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop heeft uw besluit van 9 Februari j.l. ontstemming gewekt, omdat velen het genot van sluiting om 8 uur ondervonden hebben, en gebleken is dat door dezen maatregel geen schade geleden wordt, zooals aanvankelijk verwacht werd en het publiek zich aan dezen maatregel heeft aangepast. Aan dit adres wordt door een aantal kruide- nders, kappers, slagers, bakkers en manufac- turiers adhaesie betuigd, zander dat daarbij nadere motieven worden aangevoerd, welke eene gunstige overweging van hunne verzoe ken zou kunnen bepleiten. Als tegenhanger van genoemde requesten is een adres ingekomen onderteekend door 147 winkeliers, behoorende tot verschillende cate- gorien en wonende zoowel in- als buiten de bebouwde kom, houdende verzoek, het geno men besluit in uwe vergadering van den 9 Februari j.i. te handhaven. Het zijn speciaal de groentehandelaars die, behoorende tot laatstgenoemde requestranten, hun verzoek zoowel schriftelijk als mondeling behoorljjk hebben gemotiveerd. Zij hebben onder onze aandacht gebracht, dat verleden jaar door hen schade is geleden, eenerzijds omdat de winst in hunne winkels voor een groot deel na 8 uur des avonds wordt ge- maakt, anderzjjds omdat vele menschen die 's avonds gaan wandelen, peren, kersen en andere zachie vruchten koopen, die wanneer zij tot den anderen dag bewaard moeten wor den, als dan dikwijls voor de consumptie totaal ongeschikt zijn. Vooral het laatste ach- ten wij steekhoudend en daarom valt het ons, mede in aanmerking nemende het plattelands- karakter onzer gemeente, niet moeilrjk, ons standpunt, ingenomen in uwe laatst gehouden vergadering te handhaven. Tot de aangehaalde missive van den minis ter van economische zaken en arbeid komende, hoewel de gewijzdgde verordening bij dezen bewindsman geene bezwaren ontmoet, geeft hij in overweging in den besluit de aanvulling met de oorspronkelijke verordening opnieuw vast te stellen en alsnog eenige redactioneele wjjzigingen van ondergeschikten aard aan te brengen. Bovendien brengt hij onder onze aandacht het arrest van den Hoogen Raad dd. 16 Januari 1933, betreffende de winkelslui- tingsverordening der gemeente's Gravenhage, waaibij is beslist, dat in de winkelsluitings- verordening van de bjjzondere omstandigheden die aanleiding hebben gegeven tot het vast stellen der afwijkende bepalingen moet blij ken. Gevolg gevende aan de door voomoemden minister kenbaar gemaakte wenschen, stellen wij U voor, in uwe eerstvolgende vergadering het volgende te besluiten: I. De gemeenteraad van Ter Neuzen, besluit: a. Met ingang van den dag waarop de sub II genoemde verordening in werking treedt in te trekken de verordening tot af wijking van bepalingen der winkelsiuitings wet 1930 (Staatsblad no. 460), voor de ge meente Ter Neuzen, vastgesteld in zijne ver gadering van den 24 Mei 1932, goedgekeurd bij K. B. van 23 Juni 1932, no. 92; f». In te trekken zijn besluit van den 9 Februari 1933, tot wijziging van de sub a genoemde verordening. H. De gemeenteraad van Ter Neuzen, Overwegende dat tot opname van artikel 2 der hieronder genoemde verordening wordt overgegaan, omdat in deze gemeente vooral buiten de bebouwde kom met den zomertijd geen rekening wordt gehouden, dat wanneer dan ook geen afwijkende be palingen van artikel 2 sub b der winkelsiui tingswet 1930, Staatsblad no. 460, werden gemaakt, toepassing der wettelijke bepaling hierop zou neerkomen, dat practisch de slui ting om 7 uur zou moeten plaats hebben, dat tot opname van artikel 3 besloten wordt, omdat de gemeente bij gunstig weer iedere Zondag door een grooter of kleiner aantal vreemdelingen (Belgen) wordt be- zocht, dat aangezien deze vooral rookartikelen koopen, toepassing van artikel 4 lid 1 sub d voor de verkoopers van tabaksfabrikaten ge- wenscht wordt geacht, dat van eene bevoorrechting der tabaks- cerkoopers in deze gemeente boven die der omliggende gemeenten hierdoor geen sprake kan zijn, aangezien de betrokken vreemdelin gen geen andere gemeenten bezoeken dan Ter Neuzen, dat de vaststelling van artikel 4 bevorderd wordt, omdat in deze gemeente veel gebruik gemaakt wordt van patates frites e.d. welke eetwaren door een drietal ingezetenen in daar- toe ingerichte auto's op plaatsen waar veel gewandeld wordt, verkocht worden, dat deze verkoop overdag (met uitzondering van de wekelijksche marktdag) zelf v66r 8 uur des namiddags zoo goed als niets heeft te beteekenen, dat de verkoopers na 8 uur een behoorlijk debiet krijgen hetgeen voomamelijk zijn oor- zaak vindt in de omstandigheid, dat van de zeedijken in deze gemeente als wandelplaats een zeer druk gebruik wordt gemaakt, dat wanneer voor deze verkoop geen 'afwij king verleend werd, vooral op de dagen waarop concerten gegeven worden, welke pas om 8 uur beginnen, eenerzijds de verkoopers veel schade zouden lijden, anderzrjds de men schen van een zeer gewilde en nuttige eet- waar verstoken zouden zijn, besluit Vast te stellen de volgende VERORDENING tot afwijking van bepalingen der winkelsiuitings wet 1930 (Staatsblad no. 460) voor de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. In afwijking van het bepaalde in de artike- len 2, sub b, 4 lid 1, sub d en 8 lid 1, sub b en c, der Winkelsiuitingswet 1930 S. 460, geldt het bepaalde onderscheidenlijk in artikel 2 3 en 4 dezer verordening. Artikel 2. De bepaling van artikel 2 sub b der Winkel siuitingswet 1930 S. 460, vindt geen toepas sing gedurende het tijdvak, waarvoor krach- tens het bepaalde bij de wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Staatsblad no. 130) de wettelijke tijd met 66n uur is vervroegd Gedurende genoemd tijdvak zal het echter ver- boden zijn een winkel voor het publiek ge opend te houden na 9 uur des namiddags en vodr 5 uur des voormiddags. Artikel 3. Het bepaalde in artkel 4 lid 1, sub d der Winkelsiuitingswet 1930, S. 460, vindt over- eenkomstige toepassing ten aanzien van win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaks- artikelen verkocht worden. Artikel 4. In afwijking van het bepaalde in artikel 8 iid 1, sub b en c der Winkelsiuitingswet 1930 S. 460, is het venten, verkoopen en te koop aanbieden van patates frites op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen verboden v66r des voormiddags 5 uur en na des namiddags 11 uur. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den dag, volgende op hare afkondiging. De VOORZITTER merkt op, dat, zooals de heeren zullen gezien hebben, deze verordening nogmaals aan de orde wordt gesteld, omdat de minister het beter acht, de verordening met de wijzigingen opnieuw in zijn geheel vast te stellen. Inmiddels is omtrent dit onderwerp de medeged-eelde stroom van adressen ingekomen waaromtrent de raad nu zal hebben te be- slissen. De heer VAN AKEN verklaart, niet in her- haling te zullen treden van hetgeen hij bij de vorige vergadering heeft gezegd, de heeren weten op welk standpunt hij staat. Hij kan zich met de afwijkingen niet vereenigen. Hij is er van overtuigd, dat, wanneer er met de be- trokkenen over gesproken was, er ook zouden zijn die afwijkingen op een ander tijdstip zou den wenschen en aan al die nukken kan men toch geen gevolg geven. Het spijt hem, dat ook de minister hierover aan het twijfelen is geraakt. Het thans voorgestelde artikel 2 zou naar zijn meening gevoeglijk kunnen vervallen en vervangen door een bepaling dat de winkeliers in fruit een uur langer mogen open blijven. Wat artikel 3 betreft, dat schept de ge legenheid voor winkels in tabaksartikelen om ook op Zondag geopend te zijn, maar dan is het toch ongelukkig dat dit alleen geldt de winkels waar uitsluitend die artikelen worden verkocht. Hjj acht dit voor die enkele winkels een bevoorrechting op collega's die ook andere waren verkoopen. Dat is een meten met twee maten. En wat ten slotte artikel 4 betreft, dat is een bepaling die gemaakt is ten behoeve van 3 menschen, die hij evenzeer onrechtvaardig vindt, want wanneer er nu b.v. muziek op de Markt is, mogen die menschen tot 11 uur 's avonds verkoopen, terwijl een winkel op den hoek van 't straatje reeds te 8 uur moet ge- sloten zijn. Dat zijn afwijkingen die volgens hem geen steek houden. -Hij geeft den raad in overweging alle afwij kingen te verwerpen; hij zal tegen alle artike len stemmen. De heer HAMELINK zal over deze zaak geen grooten boom opzetten. Toen deze kwes- tie het vorig jaar aan de orde was, kwam er een verzoek van de Winkeliersvereeniging om de winkels, althans gedurende den zomertijd tot 9 uur te mogen openhouden. De belang- hebbenden hadden toen van de vroegere slui ting nog geen ondervinding en vreesden daar- van financieele schade voor hunne zaak. Nu ze evenwel hebben gemerkt, dat ze door de 8-uursluiting een stuk gezinsleven hebben ge- kregen, maken ze er bezwaar tegen dat weer te moeten prijs geven. Burgemeester en wethouders, die er anders zoo prat op gaan, dat Ter Neuzen geen dorp meer i3, schrijven nu dat onze gemeente een plattelandskarakter heeft. De vraag is, of dit ons later niet van nadeel kan zijn. Met be trekking tot het onderhavige onderwerp vraagt hij echter, of er geen oplossing ware te vinden gew-eest dat onderscheid wordt ge maakt tusschen de hoofdkom en Sluiskil en Driewegen, en voor de eerste 8 uur sluiting te behouden voor de buitenwijken 9 uur? Er wordt beweerd, dat die 8 uur sluiting in het bijzonder een groot nadeel is geweest voor de handelaars in fruit, aangezien de wan- delaars vroeger na dien tijd dat zachte fruit kwamen koopen. Maar indien burgemeester en wethouders dan wat doordenken, zullen zij moeten erkennen dat de voorgestelde afwij king daartegen nog niet helpen kan, aange zien men de wandelaars des zomers niet tus schen 8 en 9 uur in de straten vindt, aange zien die op dat tijdstip juist naar buiten trek ken en aan de zeedijken en andere wandel- wegen moeten worden gezocht. De heer GEELHOEDT: Ze trekken tusschen 8 en 9 uur uit de straten naar den dijk. De heer HAMELINK meent, dat het ver keer in de straten op dat tijdstip niet druk zal zijn en als ze na 9 uur terugkomen zijn de winkels dan toch gesloten. Indien het juist is, dat die menschen het vorig jaar zooveel schade hebben geleden, bewijst dit alleen dat ze met een overeompleten voorraad zijn blij ven zitten. Voorts is het nog niet bewezen, dat een mindere verkoop oen gevolg is van een vroeger sluitingsuur; dit kan ook best een gevolg zijn van een slechten tijd met min dere koopkracht bij de menschen. Spreker zou het jammer vinden, indien de winkeliers thans weer een stuk veroverd gezinsleven zouden moeten prps geven. De ook wel gehoorde bewering, dat niets de winkeliers verplicht om tot 9 uur open te blij ven, dat ze evenzeer om 8 uur kunnen sluiten indien ze dat wenschen, houdt geen steek. In dien hun buurman tot 9 uur openblijft worden ze evenzeer daartoe verplicht en zijn ze ook tot half 10 uur in 't getouw. Evenzeer worden ze er de dupe van, indien op 't laatst, tegen 8 uur iemand in den winkel komt die een on- derhoud begint en die de winkelier dan niet kan wegzenden, omdat hij nog niet verplicht is te sluiten. De avond is dan voor hem en eventueel zijn familie toch gebroken. Ze heb ben dan minder beschikking over vrijen tijd. Wat de verkoop van frites betreft," dit is geheel iets anders, dat is een artikel bestemd voor straatverkoop, dat kan men in geen enkelen winkel koopen, door den verkoop van patattes frites op een laat uur wordt niemand verplicht zijn winkel ook later open te hou den. En wat de fruitverkoop betreft, dit geldt slechts enkele menschen en spreker kan niet aannemen, dat het nadeel dat die menschen moeten lijden omdat ze tusschen 8 en 9 uur 's avonds niet meer kunnen verkoopen z66 groot is, dat men het voordeel dat voor alle andere winkeliers behaald is, daarvoor moet prijs geven. Hij stelt als amendement op de voorgestelde verordening voor, te bepalen dat voor de kom - het sluitingsuur op 8 uur wordt gehandhaafd doch dat het voor Sluiskil^, ^n Driewegen ge durende den zomertijd 9 uur wordt. De heer VAN DRIEL herinnert bij de vorige behandeling te hebben gestemd voor hand- having der sluiting op 8 uur. Indien toen een voorstel was gedaan zooals thans door den heer Hamelink, dat had zeer vermoedelijk zijn fractie bij die stemming niet behoeven uiteen te vallen. Hij kan zich met die regeling wel vereenigen. Voor de buitenwijken is de toe- stand wel eenigszins anders en die winkeliers werken over het algemeen ook niet met vreemd personeel, die worden in den regel be- diend door den eigenaar en zijn familie. Op die wijze kan de kool en de geit gespaaTd worden. Hij kan zich dus vereenigen met 9 uur voor buiten en 8 uur voor binnen; tegen den avondverkoop van patattes frites bestaat geen bezwaar, dat is iets bijzonders, dat is een be- hoefte geworden en dat is in 't geheel geen nadeel voor Lidewij Loof, al moet deze haa» winkel op 't hoekje om 8 uur sluiten als er muziek is op de Markt, hetgeen dan toch ook maar hoogstens een keer of 8 per jaar het geval is. Het argument daartegen is dus niet steekhoudend. De andere voorstellen kun nen door sprekers fractie worden aanvaard. In verband met dit voorstel wenscht spre ker evenwel iets anders te zeggen, en wel, dat hij het in het algemeen niet raadzaam vindt, dat, wanneer in eene vergadering een besluit is genomen, in een volgende vergade ring daarin weer veranderingen worden aan- gebracht. Er is sinds de vorige vergadering een adressenstroom ingekomen en die zou nu weer aanleiding worden om een in de vorige vergadering genomen wettig besluit te ver- nietigen. Hij zou het raadzaam achten, dat aan de gemeentenaren werd duidelijk gemaakt, dat eenmaal genomen raadsbesluiten zoo maar niet willekeurig moeten worden opzij gezet. De heer VAN CADSAND verklaart, dat het hem spijt, dat hij weer een ecfkel woord moet zeggen over de winkelsiuitingswet, die hij als een monster van verschrikking be- schouwt. De raad wordt er nu echter weer voor geplaatst en evenals de heer Van Aken zal hij niet treden in hetgeen een vorige ver gadering door hem gezegd is. Hij wil er alieer aan herinneren, dat de gemeenteraad, toen dit onderwerp voor de eerste maal in behandeling kwam, heeft besloten gedurende den zomertijd aan de winkeliers te vergunnen af te wijken en pas om 9 uur te sluiten. Daar was men in het algemeen mede tevreden, ook de winkeliers. De minister alleen vondt dat niet geschikt en daarom werd het hier 8 uur. Door allerlei oorzaken is de minister nu ech ter bewogen om wat soepeler te worden en hij heeft nu te kennen gegeven, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat in Ter Neuzen als plattelandsgemeente, de winkels tijdens den zomertijd tot 9 uur openblijven. De raad krijgt nu dus zijn zin, en ook Klimop, dat het des- betreffend verzoek deed, kan tevreden zijn. Stemmen: Ho! ho! De heer VAN CADSAND: Ze hebben toch ook gezegd dat ze wenschten dat de winkels tot 9 uur konden openblijven? De VOORZITTER: Maar dat is een iaar geleden. De heer HAMELINKToen hadden ze geen ervaring. De heer VAN CADSAND: Hebben ze er dan geen nadeel van gehad? De heer HAMELINK: Dat zeggen ze zelf. De heer DE JAGER: Dat weten ze niet De heer VAN CADSAND: De meeningen daarover blijken, blijkens de adressen ver- deeld. Alle winkeliers van den buiten hebben op het tegen-adres geteekend, er hebben er maar 2 geweigerd, dat was een bakker en een schilder. Er staan ook nog 87 handteekeningen van neringdoenden uit de kom op, zelfs be- shiursleden van Klimop, waaruit blijkt, dat die vereenigfing toch ook niet eensgezind is Het spijt mij, dat we dit artikel weer op- nieuw moeten ter hand nemen en ik zou wil len adviseeren het eerst ingenomen standpunt te handhaven. De heer HUIJSSEN verklaart ook op dit laatste standpunt te staan, met openstelling der winkels in de buitenbuurten is men er nog met, want het komt voor dat men arti kelen noodig heeft, die men op Driewegen niet kan koopen en waarvoor men dus naar Ter Neuzen moet. Om daar dan trjdig te zijn v66r het sluiten der winkels, moeten de menschen werk ver- letten. De heer CX)LSEN geeft te kennen, dat het hem integenstelling met den heer Van Aken genoegen doet, dat de Minister ten deze een wat breeder standpunt is gaan in- nemen, hetgeen een gevolg is van de tot hem door middenstandersvereenigingen ingezonden adressen. hetgeen van groote beteekenis is voor de kleine middenstanders. De Minister is in dit opzicht veranderd, om dat het hem bekend is, dat de nood in vele middqnstandszaken zeer hoog is gestagen omdat hij weet, dat het hierbij betrokken volksdeel bqparde tijden doormaakt De heer DE BAKKER: De slachters! De heer COLSEN verklaart geen categorie te noemen, de middenstanders gezamenlijk hebben een vereeniging, ook in Ter Neuzen, en hij kan wel mededeelen, dat er onder die categorie zijn, die het slechter hebben dan de werkloozen, die gesteund worden. Spreker vindt het mooi van burgemeester en wethou ders, dat ze den moed hebben gehad voor te stellen, het genomen besluit te handhaven, die van veel beteekenis is voor de kleine winke liers, niet alleen in Sluiskil en Driewegen maar ook in Ter Neuzen hij bedoelt niet de groote die na 8 uur nog wat zouden willen verdienen. Vindt men dat zoo erg? De groote zaken mogen om 8 uur sluiten, maar wat is er tegen dat de kleine, die zelf hun winkel bedienen nog een uur open blijven? Het adres van de Winkeliersvereeniging .Klimop" is een hoop bombarie, terwijl zelfs bestuursleden van die vereeniging hebben ge teekend op een adres van tegenovergestelde s trekking. Spreker vindt dat al buitengewoon belachelijk en zou daarom dat adres geheel buiten beschouwing willen laten, dat is geen adres namens de winkeliers. Laat elk zijn brood verdienen, op de manier zooals hij dat denkt te kunnen. De heer VERLINDE wil, naar aanleiding van de klachten der heeren die het betreuren dat de raad dit onderwerp weer moet behan- delen opmerken, dat dit, afgezien van de adressen. toch het geval zou geweest zijn, j wegens het verzoek van den Minister. De vorige maal is besloten tijdens den zomertijd de winkels tot 9 uur open te laten ea burge meester en wethouders stellen voor, dat te handhaven. Voor hem legt het gewicht in de schaal, dat tegenover de verzoeken die inge komen zijn om het sluitingsuur terug te bren gen tot 8 uur, een adres is ingekomen met 143 handteekeningen, waaraan naar gezegd wordt nog een 25-tal zou zijn toe te voegen, die het op 9 uur wenschen te houden. Dat der voorstanders overtreft dus dat der tegenstan- ders verre. Wat moet de raad nu doen? Aan de meerderheid of aan de minderheid toe- getven Indien hij die vraag beantwoordt, meent hij, dat het niet anders kan, of het genomen besluit moet worden gehandhaafd. En wat die kooplieden met patattes frites betreft, daaromtrent zou hij wel willen vast- stellen, dat die tot 11,30 mogen verkoopen. Een winkelier mag nog klanten helpen tot 20 minuten na het sluitingsuur. Op Zaterdag krijgen die menschen kans om na 11 uur nog wat te verkoopen en den gereed gemaakten voorraad af te zetten. Maar nu wordt him na klokslag 11 uur belet nog wat te verkoopen. Dat zijn toch geen bedrijven die een geheele week loopen, die moeten het juist op die tijd- stippen krijgen, terwijl zij ook niet verkoopen vddr het publiek op de straat komt. De heer COLSENAls u daarvan een voor stel maakt, kan ik het steunen. De heer DE BAKKER betoogt, dat men het niet moet willen doen voorkomen, alsof de crisis staat of valt met acht- of negen-uur- sluiting. Hij herinnert, dat het vorig jaar 8 Januari 1932 door burgemeester en wethou ders aan de Winkeliersvereeniging .Klimop" advies is gevraagd, en dat advies werd opge- volgd. Thans komt er van die vereeniging een verzoek in, maar gaan burgemeester en wet houders er juist tegen in, en adviseeren om vast te houden aan 9 uur-sluiting. Hij wijst er op, dat .Klimop" een vereeniging is die veel in'het belang van Ter Neuzen doet en dat deze de aandacht en het respect van den raad verdient. Men leze daarvoor maar eens het jaarverslag in de Ter Neuzensche Cou- rant, herinnere zich de winkelweken en zie naar de nu georganiseerde nrjverheidstentoon- stelling. De winkeliers zeggen thans, omdat ze ondervonden hebben er geen schade van te ondervinden, laat ons om 8 uur sluiten, zooals door den Minister oorspronkelijk is bepaald. Burgemeester en wethouders zeggen thans: Ter Neuzen is een plattelandsgemeente! Dat zou aan Ter Neuzen in ander opzicht wel eens geld kunnen kosten! Zal een plattelands gemeente gesteund worden met 75 toeslag op de steunuitkeeringen! Spreker vreest, dat dit geld zal kosten. De VOORiZITTERU moet niet te veel filosofeeren. De heer DE BAKKER vervolgt, dat die 147 handteekeaingen buiten beschouwing kunnen worden gelaten, die staan in los verband. Dit wil niet zeggen, dat hij niet tegemoet zou wil len komen aan de winkeliers in zacht fruit. Hij veronderstelt, dat burgemeester en wet houders wel genegen zijn, om de winkeliers in zacht fruit en aan bederf onderhevige waren tegemoet te komen. En wat de Zondag be treft, hij gevoelt er weinig voor om de uren van openstelling op Zondag te verlengen. Men spreekt zeer dikwijls over de menschen van den buiten, dat die in hun werk zouden moeten verletten, om 's avonds tijdig de win kels te kunnen bezoeken. Spreker hoopte, dat dit werkelijk zoo was, dat het noodig was ttet zij in hun werk moesten verletten. Welk werk is er tegenwoordig? Bovendien, die mensche* zijn dan toch ook gehuwd en hebben kind ere*, en ze hebben allemaal een fiets. Als er tot t> uur verkocht wordt, zal het toch nog wel eens voorkomen, dat ze te laat komen. Bovendien zijn de meeste menschen tegenwoordig ge- organiseerd ea de vergaderingen vangen reeeto om een uur of 8 aan, die kunnen de winkeliem dan niet meemaken. En nu heeft spreker nog iets bijzonders. De VOORZITTER vraagt hem, of hjj dtt niet zou laten rusten. De heer DE BAKKER zou wenschen, dat dokters .indien die voor ernstige zieken die zij behandelen het een of ander noodig hebben, dat zij die benoodigde artikels ook tijdens dec sluitingstijd der winkels zouden kunnen koopen of laten koopen. Hij is kort geleden te weten gekomen, dat zich een dergelijk geval heeft voorgedaan. De heer HAMELINK wijst er op, dat wel betoogd wordt dat de positie der winkeliers heel slecht is, maar er wordt verzuimd aan te toonen, dat hun positie zou verbeteren door dat eene uur langer open te mogen blijven. De sluiting om 8 uur is voor de kom geen bezwaar en ook voor de buitenwijken meent hij-, dat het bezwaar practisch niet zoo groot is. Dat betreft over het algemeen kleine winkels en tegenwoordig worden de benoo- digdheden bij de menschen bijna alle aan huls bezorgd. Behoudens dan de waren die aan bederf onderhevig zijn, slaan de buitenmen- schen hun boodsehappen ook voor een geheele week in, zoodat het koopen des avonds na 6 uur niet zoo druk zal loopen. En welke benoodigdheden zullen het zjn, die men in de buitenwinkeltjes niet kan koopen? Spreker hoort daar den heer Huijs- sen noemen zeemen en sponsen, maar dat zullen dan toch juist wel benoodigdheden zijn die men tijdig aankoopt. Dat zjjn geen allo- daagsche artikels. Als men die tekortkomt is dat een gevolg van vergeetabhtigheid, waar voor het niet aangaat de winkeliers op eesn stuk vrjjheid van hen en hun gezin te beknat- ten. Er wordt geizegd: de groote winkels kunnen toch sluiten. Zeker, de beter gesitueerden zullen het doen, maar anderen kunnen er de risico niet van dragen hun winkels te sluiten aangezien hun buurman dat ook niet doet, al zijn in dat avonduur de verdiensten ook van weinig omvang. De heeren zullen het toch ook wel met spreker eens zijn, dat men door dat uur de slechte toestand der winkelien niet verbetert. Hij- stemt tpe, dat „Klimop" indertijd heeft gevraagd, de winkels tot 9 uur open te hou den, doch toen hadden ze nog geen ervaring in dit opzicht. Die heeft hun inmiddels ge- leerd, dat het geen nadeel is, dat ze om 8 uur moeten sluiten, doch dat hun dit levensgenot verzekert. Dat de leden der vereeniging in dat opzicht niet homogeen zijn is mogelijk, maar bewijst niets. Dat komt vaak voor. Wanneer de leden in een vergadering worden opgeroepen komt dat deel, dat met het doei sympathiseert, op; een ander deel, dat er minder prijs op stelt, blijft achter, doch in dien een besluit wordt genomen met meerder heid van stemmen, is een bestuur verplicht dat besluit uit te voeren, en mag men er zeker dat bestuur geen verwijt van maken, indien leden der vereeniging blijk geven een andere meening te zijn toegedaan, in geen geval kan men dat bestuur daarvoor aanspra- kelijk stellen. Spreker zal er verder niet veel van zeggen, want hij heeft toch het gevoel, dat het vechten iB tegen de blexkaal.- De heer COLSEN is van meening, dat het niets beteekent, dat die honderd en zooveel handteekeningen is los verband staan, dat acht hij nog des te overtuigender, en „Klim- op" kan daar niet aan. Voorts zegt hjj-, dat niet alle menschen des avonds naar een ver gadering of de bioscoop willen. En wat nu de opmerking betreft, dat nog niet is aangetoond, dat de sluitingswet na- deelig is voor de winkeliers kan spreker een bewij-s noemen, niet voor Ter Neuzen, maar voor Sluiskil. Daar kwamen tot voor de ln- werkingtreding der sluitingswet de menschen uit de omgeving, van de Zandstraat, des Zon- dags naar de kerk, kwamen om een kopje koffie en deden daama hun inkoopen in de verschillende winkels. De heer DE BAKKER: Dat is niets waard! De heer COLSENNa de in werkingtre- ding der wet kon dat niet meer, althans niet te Sluiskil. maar nu gaan die menschen naar Philippine, waar een bepaling is gemaakt, dat de winkels op Zondag w£l geopend irfogen zijn. De heer HAMELINK: Het gaat hier niet over den Zondag, doch om open te mogen blijven tusschen 8 en 9 uur 's avonds. De heer COLSENNa 8 uur gaan de men schen van Sluiskil koopen in het tot Weat- dorpe of Axel behoorende deel. De heer HAMELINK wil dan ter tegemoet koming aan dat bezwaar voorstellen om het sluitingsuur voor Driewegen en Sluiskil te bepalen op 9 uur. De Zondagsopenstelling is hier niet aan de orde. De heer COLSEN merkt op, dat de heer Hamelink zooeven beweerde, dat door de openstelling tot 9 uur ,de winkeliers een stuk gazinsvrijheid zouden moeten missen. Hjj meent, dat de meerderheid der winkeliers daartegen zeker geen bezwaar heeft. Dat de winkeliers in den buiten daarvan ook weinig zullen bemerken. De heer DE BAKKER wil een liberaal standpunt innemen en den winkeliers een uur meer vrjjaf geven. De heer VAN CADSAND vermeent, dat de heer Hamelink het hem niet ten kwade zal duiden, wanneer hjj dezen zegt, dat hjj voor wat het betreft het koopen door de buiten- menschen, bljjk geeft, daarvan niet op de hoogte te zijn. Het is niet juist, dat de bui- tenmenschen voor een geheel week tegelijk inkoopen, ook niet, dat het daar allemaal wordt thuis gebracht, maar er zjjn er velen, die hun benoodigheden dagelijks gaan halem om die des Zaterdags te gaan af te betalen. De VOORZITTER meent, dat het na de sehriftelijke uiteenzetting van burgemeester en wethouders niet noodig zal zijn, nog eens uitvoerig hun standpunt kenbaar te maken. De winkelsiuitingswet is vastgesteld en daar- bjj is de vrjjheid gelaten aan den gemeente raad, om met het oog op plaatseljjke om standigheden enkele afwijkingen vast te stel len. Daarvan is gebruik gemaakt. De minis ter heeft ook toegegeven om wat meerdere vrjjheid te geven aan de winkels waar uit sluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen worden verkocht, omdat deze concurrentie hebben te duchten van de herbergen, die niet gesloten moeten zijn, doch waar ook tabaks artikelen verkrijgbaar zijn. Die vrjjheid ver- oorzaakt dus geen moeilijkheden. Over den verkoop van patattes frites kan hij het stil- zwijgen bewaren. De heer Hamelink kan be- proeven zijn denkbeeld te belichamen in een amendement op het voorstel van burgemees ter en wethouders. En wat de heer Van Cad sand betreft, die de wet een „monster va» verschrikking" noemt De heer VAN CADSAND: Ja, voor mij! De VOORZITTER: Dan wil ik er u op wjjzen, dat deze wet, ter bescherming van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6