Tr~EDIKB¥uRT¥Mr SF0ST. L ANDB0U WBERIGHTEN GEMEHGDE BEBICHTE5 SLUISKIL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. HULST. SELZAETE. VOETBAL. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. WISSELKOERSEN. SCHEEP VAARTBEWEGING. Een bijzondere belangstelling bestond voor toet deel der markt, dat heden door bet ge- xneentebestuur was beschikbaar gesteld voor den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond, voor bet houden der aacigekondigde Paaschveetentoonstelling, waarvoor elk lid van genoemde Bond twee stuks mocbt aanvoeren. Ter markt waren aangevoerd 26 ossen, stieren of vaarzen, 6 kalveren en 24 varkens. Ter aanmoediging van deze demonstratie iwaren medailles uitgeloofd door de Kamer van Kcopbandel en Fabrieken te Ter Neuzen, en de beeren A. W. Brons, veearts, de veeverzeke- ring van den Slagersbond, de heeren H. de Vriaze, cafebouder, M. Hartog, botelbouder, Ch. van Wijkrk, bandelsagent te Spui, Firma E. A .IJsebaert, J. K. Kolijn, bierbottelaar, G. Luijk, cafdhouder, J. F. Scbelfaut, ijsfabrikaiat, Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersbond en H. J. Oolsen, voorzitter van den bond. Als jury fimgeerden alle leden van den ibond; krachtens de op pun ten verkregen nitslag, werden de prijzen toegekend als volgt: Kampioen, Gebr. Verstraten, Axel. Ossen le prijs J .van Esbroeck, Sluiskil; 2e prijs P. Blankert, Axel. Stieren le prijs C. van Fraajjemhove, Zaam- slag; 2e prijs P. Geeldboedt, Zaamslag. Scbotten le prijls Gebr. Van Es, Ter Neuzen. Vaarzen le prijs A. J. Kras, Sas van Gent; 2e prijs P. Geelboedt, Zaamslag. Kalveren le prijs H. J. Colsen, Sluiskil; 2e prijs H. Wouters, Ter Neuzen. Vette varkens le prijs P. Geelhoedt, Zaam slag; 2e prijs W. Dieleman, Hoek. Vleeschvarkens le prijs Firma E. A. IJse- ibaert, Ter Neuzen; 2e prij-s W. Dieleman, Hoek. De medailles werden op de raadszaal door den burgemeester, den heer J. Huizinga aan de winnaars uitgereikt, terwijl bij den "Slagers bond gelukwenscbte met deze geslaagde ten- toonstelling, waarbij zulke mooie dieren waren aangevoerd. EEN KRANIGE REDDING. Eaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is de 14jarige Chr. W. H. wonende in de Gra- venstraat bij het Oosterhavenboofd (voorma- lige Marinehaven) te Vlissingen, al spelende te water geraakt. Er stond op dat oogenblik een zware eb, zoodat de jongen naar zee af- dreef. De werkman J. A. Cramers, die ter plaatse was, bemerkte dat de jongen in een zeer hachelijke positie verkeerde. Hij aarzelde geen oogenblik om hulp te verleenen en begaf zich gekleed te water. Door den zwaren stroom ging de redding met groote moeilrjk- heid gepaard en boewel de beer Cramers een goed ziwemmer is, zou bij den jongen hebben moeten loslaten, als de takelaar van bet Ne- derlandscb loodswezen, de heer C. J. Wee- land, hem niet een reddingslijn van de red- dingsbrigade bad toegeworpen. Deze lijn wist de heer Cramers te grijpen en zoo slaagde de heer Weeland er in den redder en den drenke- ling behouden aan wal te trekken. De jongen was intusschen reeds bewuste- loos geworden en het gelukte eerst na tien minuten de kunstmatige adembaling te heb ben toegepast, de levensgeesten bij den jon gen weder op te wekken. Hiema werd hij naar de ouderlijke woning overgebracbt. (VI. Crt.) Zaterdag en Zondag werden Sluiskil weer ibezocbt door bet Zuid-Nederlandscbe tooneel- gezelschap, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een goede bekende is geworden. De albier ge- geven vertooningen van „De Twee Weezen" en „De Rozenkrans" bewezen dat goed tooneel- spel niet gebonden beboeft te zijn aan Groote Namen op dit gebied, docb dat ook dit reizend gezelscbap de kunst verstaat om Kunst te geven. Toch betwijfelen wij of de keuze der stukken de juiste is geweest, daar Sluiskil wel bewezen heeft ook betere stukken te kunnen apprecieeren. „De Rozenkrans" is in dit opzicht meer dankbaar. In het bijizonder verdient de heer Mertens een woord van lof voor de vertolking zijner rollen. De lief- hebbers hopen dat wij nog meermalen met een bezoek van dit gezelschap zullen mogen ge- nieten. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden huissleutel en een slin- ger van een auto. Verga4ering „Het Groene Kruis". Zaterdagavond werd de algemeene vergade- ring van „Het Groene Kruis" gehouden. De opkomst was zeer slecht. Met 6 bestuursleden en de wijkverpleegster waren nog 5 leden aanwezig. De vereeniging telt 705 leden. Door de wijkverpleegster werden 2683 be- zoeken afgelegd en 11 maal laatste hulp ver- leend. De fcntvangsten bedroegen 2201,05 en de uitgaven f 1940,80. Beizittingen zijnbet magazijn en inventaris met 275,87. Door 120 pensonen werd gebruik gemaakt van de ver- plegingsartikelen. Daarvan werden 415 stuks uitgereikt. Ook werden enkele nieuwe arti- kelen aangeschaft. Als vrijwillige bijdrage was ontvangen f 10. De heeren D. G. Koop- man, W. Ferdinandusse en A. P. Wisse, wer den als bestuursleden herkozen. (De Z.) Vermist. Sedert eenige dagen wordt hier een jonge man vermist van het s.s. ,,Rozenburg", dat eenigen tijd voor den wal gelegen heeft om lading te lessen. Toen bij het vertrek van het scihip de jonge matroos niet verscheen, rees het vermoeden, dat hij op de een of andere wjjze te water ge raakt was, zoodat aangifte bij de politie ge- daan werd. Men heeft toen de ouders, die te Groningen woonachtig zijn verwittigd, waama de moe- der naar hier is overgekomen om met de politie een onderzoek in te stellen, dat alleen tot dit resultaat geleid heeft, dat de jonge man het laatst gezien is toen hij een cafd ver- liet en blijkbaar den verkeerden weg insloeg. Er is tenminste geconstateerd, dat hij even na het verlaten van het cafd tegen het hek van de Hervorm.de kerk gezien is. Vender is men het spoor bijster geraakt. Nu wordt verondersteld, dat hij verdronken is. Althans men heeft reeds ijverig gedregd zon- der resultaat evenwel. Naar alle waarschijn- lijkheid is de vermiste een eind ver afgedre- ven, zoodat het niet onmogelijk geacht wordt, dat men vandaag of morgen het lijk op de een of andere plaats drijvende zal vinden. De vermiste was 21 jaar oud. Maandagmiddag werd in caf6 Apollo" al hier weder een zeer druk bezochte vergade- ring gehouden tegen de Crisis-Varkenswet. Mededeeling werd gedaan van de uitspraken in hooger beroep van zaken, waarbij voor het Kantongerecht te Ter Neuzen ontsilag van rechtsvervolging was uitgesproken. Ook hier werd het Openbaar Ministerie in het ongelijk gesteld. Besloten werd een adres tot de Regeering te richten ten einde te bekomen, dat in deize streek aan het optreden van de politie, het- geen volgens den inleider der vergadering ge- schiedt op aandringen van de leiders van den N. C. B., een einde te maken, daar het een feit is, dat gemerkte jonge varkens niet van de hand kunnen worden gedaan. Dit aanstoken van de leiders van den N. C. B. werd om. toe- gelicht door de mededeeling, dat een vorige week alhier in beslag genomen vet varken, thans nog is ondergebraeht in een der pak- huizen van die instelling, hetzij te Klooster- zande of te Sas van Gent. Een bedrag van f 40 werd door de vergade ring bijeengebracht am aan den door die irube- slagneming gedupeerde belanghebbende als voorschot te verstrekken, totdat by zijn var ken zal terug bekomen. Ook zal gevraagd worden om dat varken op dit oogenblik ambtelijk te doen taxeeren, ten einde eventueele waardevermindering te kunnen verhalen. Besproken werd daama het feit, dat in ver- schillende gemeenten de keurmeesters bij slaehting weigeren een niet-gemerkt varken te keuren. Getracht zal worden de tusschen- •komst van den veterinairen inspecteur te ver- krijgen. Verder werd gelegenheid gegeven tot het doen van opgaven van aan de varkenscentrale betaalde rechten. Een actie zal worden inge- steld om deze betaalde gelden terug te vor- deren. (Zel.) Inzegening van een nieuw kerkje. In den namiddag van Palmzondag werd in de wijk Debboutshoek, Krekelm'ijt, een kerkje ingezegend, aldaar gesticht ter wille van de bevolking in de omgeving. Als herder werd aangesteld de Z.Eerw. heer Van Hecke, onder- pastoor alhier, oud-godsdiens.tleeraar aan de Rjjks Middelbare school. Mgr. de Bisschop uit Gent en de Z.Eerw. heer pastoor alhier hebben de plechtigheid geleid, en den nieuwen pastoor geinstalleerd. Daartoe was een mooie stoet van uit Selzaete derwaarts vertrokken. Onder het zingen van het Allelujah deed de Bisschop zijn intrede. De leiding der koren berustte bij den Eerw. heer Seghers, thans godsdienst- leeraar aan de Rijks middelbare school alhier. Dat dit kerkje het centrum zal worden van een druk leven bewijzen thans reeds de ver- schillende gebouwen die in de omgeving zijn verrezen en die welke nog in aanbouw zijn. De bouwgrond stijgt in die omgeving dap ook voortdurend in waarde. DE BESLISSINGSWEDSTRIJD AXELDE ZEEUWEN. Naar wij vernemen, is by de betrokken ver- eenigingen bericht ingekomen, dat de beslis- singswedstrgd om het kampioenschap van de Zuidelijke 3e klasse A van den Kon. Nederl. Voetbalbond, welke gespeeld moet worden tusschen de vereenigingen Axel en De Zeeu- wen, en voor welke wedstrijd, zooals men weet, het terrein van Terneuzen is aange- wezen, onmogelijk kan uitgesteld worden, zoodat deze op Tweeden Paaschdag moet door- gaan. Door de vereeniging Terneuzen is dan ook besloten, teneinde de wedstrijd op haar terrein te behouden, de reeds voor dien dag voor haar eerste elftal afgesloten wedstrijd te annu- leeren. Toch is het deze vereeniging tenslotte nog gelukt gedurende ddn der Paaschdagen een wedstrijd op haar terrein voor haar eerste elftal vastgesteld te krijgen. Zij is n.l. met de vereeniging Overmaas te Rotterdam, edn der sterkste Westelijke Tweede Klassers, welke de zeer eervolle derde plaats in de ranglijst inneemt, overeengeko- men, dat deze op Zondag Eersten Paaschdag een wedstrijd te Ter Neuzen zal komen spelen. De voetballiefhebbers in Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn dus met de a.s. feestdagen niet van hun sport verstoken en het beloven twee drukke dagen te worden op het terrein der vereeniging Terneuzen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Naar uit de Sportkroniek blijkt, wordt a,s. Maandag een begin gemaakt met de wed- strijden om het kampioenschap van Neder- land. De reeks wordt geopend met de ontmoeting PSVStormvogels.- Dat het een latd competitie zal worden blijkt wel hieruit, dat bij een geregeld yer- loop de laatste wedstrijd pas zal gespeeld worden op 2 Juli. WEDVLUCHT VOOR DUIVEN. Zondag opende de duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent, gevestigd bij den heer W. van de Winckel aldaar, het vliegseizoen met een wedvlucbt uit Arras, waaraan 84 duiven deelnamen. De prijzen werden gewonnen door: le Jos. Renique; 2e, 13e en 19e J. Vermoet: 3e en 27e H. Dierick; 4e en 9e Aug. Ran- schaert; 5e en 7e Tr. Renique; 6e en 18e V. Gijsels; 8e en 23e T. Jacobs, alien te Sas van Gent; lOe, 15e en 21e G. de Clercq, Westdorpe; lie G. Hoefmans; 12e en 24e G. Marchand; 14e G. Inghels; 16e en 22e J. van Acker; 17e A. Scheffer; 20e Th. de Waele; 25e L. Cardon, 26e Aug. Marquinie, alien te Sas van Gent. Snelheid le prijs 1373,7 M., 27e prijs 1319,8 M. per minuut. VRIJDAG 14 APRIL 1933. Ned. Herv. Keirk. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, H. A. Sluiskil. 7 u., Dr. L. J. Cazemier, H. A. Zaamslag. 9 u. en 5 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 6 u., Ds. S. Groemeveld. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 5.30 u., leesdienst. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 11 April 1933. De volgende zaken werden behandeld: F. I., oud 63 j., slager te Westdorpe, werd verdacht dat hij op 3 Februari 1933 te West dorpe Gustaaf Vernaeve met een stuk dakpan tegen zijn lichaam heeft geworpen, en deze daardoor eenige dagen z(jn beroepsbezigheden niet heeft kunnen verrichten. Eisch: 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk proeftijd 2 jaar en 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. G., oud 44 j., vlasser te Koewacht, werd ten laste gelegd dat hij op 23 Februari 1933 te Koewacht de ambtenaren de Backers en Wieme met gebalde vuisten heeft bedreigd, terwijl zij de naleving van de Crisis-Varkens- wet controleerden, en hen niet tot het var- kenshok heeft toegelaten. Eisch 6 weken gevangenisstraf. C. C., oud 23 j., koopman te Serooskerke (W.), werd ten laste gelegd dat hij in Octo ber 1932 te Breskens A. A. Brouwer, koopman te Breskens heeft opgelicht voor een bedrag van 100, die Brouwer aan een wissellooper in opdraoht van hem had betaald en ver- dachte hem gezegd had dat hjj een erfenis had, en op 22 December 1932 te Zoutelande Roeland Lievense heeft opgelicht voor een bedrag van 12,50 om naar hij zeide een reis naar Amsterdam te maken en hq daar een betrekking zou krijgen. Eisch: voor beide gevoegde zaken 6 maan- den gevangenisstraf. E. J. B., oud 63 j., arts te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij op 18 December 1932 te Ter Neuzen op de Axelschestraat als bestuurder van een auto onvoorzichtig heeft gereden, door niet de rechterzijde van den weg te hou den en geen behoorlqke geluidsignalen te geven en door zoo snel te r(jden, dat hij niet tijdig behoorlijk kon uitwijken toen plotse- ling een motorrijder hem tegemoet kwam en deze met zijn auto in aanraking kwam, waar bij die motorrijder P. A. J. Crinse, aan den voet werd verwond en deze zijn beroepsbezig heden als mareehaussde eenigen tijd niet heeft kunnen uitoefenen. De Officier van Justitie achtte het primair ten laste gelegde niet bewezen en vroeg daar- voor vrijspraak. Voor het subsidiair ten laste gelegde vroeg hij verwijzing naar den Kan- tonrechter te Ter Neuzen. Mr. Horsten, advocaat te Bergen op Zoom, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Vrijdag zette het Amsterdamsche Hof de behandeling voort van de zaak tegen den no- taris-£idvocaat mr. M. Hij was terzake valsch- heid in geschrifte als ambtenaar meermalen gepleegd, veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek vein 2% maand voor- arrest. Na een uitvoerig betoog eischte de procu- reur-generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en bovendien verdachtes ontzetting uit het ambt vailnota- ris. U Door de Rechtbank werden in de navolgea- de faillissementen, waarin de heer Mr. J. wv Zijlstra, overleden, Rechter-Commissaris was, andere Rechter-Commissarissen benoemd en wel als volgt In de faillissementen van Victor Hendrikse, administrateur en het bankbedrijf uitoefenen- de onder den naam J. Th. Hendrikse, IJzen- dijke, en Guiljaam Dees, landbouwer te Koe wacht, de heer Mr. Th. Portheine. In de faillissementen van: H. C. Goethals, schilder, behanger en winkelier te Ter Neuzen, A. G. Vlaander, koopman te Axel, J. Simons, timmerman te Ter Neuzen en P. L. R. Salm, electricien te Ter Neuzen: de heer Mr. J. H. Bybau. In de faillissementen van: J. B. van Gringel, werkman te Hoofdplaat, A. J. Verhelst, han- delaar in steenkolen en kunstmest te West dorpe en P. Kaan, sigarenhandelaar te Ter Neuzen: de heer Mr. A. van der Hoop. RUNDVEEKEURINGEN. De jaarlijksche veekeuringen vanwege de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland, zullen dit jaar in onze streek op de volgende plaatsen en dagen worden gehouden: Ossenisse, Donderdag 4 Mei 1933, 9 uur. Zaamslag, Donderdag 4 Mei 1933, 11 uur. Zuiddorpe, Donderdag 4 Mei 1933, 2 uur. St. Jansteen, Vrijdag 5 Mei 1933, 8,30 uur. Graauw, Vrijdag 5 Mei 1933, lLtiur. Kloosterzande, Vrijdag 5 Mei 1933, 2 uur. De uitbreiding, die in 1925 aan het aantal keuringsplaatsen werd gegeven, is dit jaar weer gedeeltelijk gehandhaafd. Zal deze uit breiding tot succes leiden, zoo is noodig dat overal vee aangevoerd wordt en ook de belang stelling van de veehouders blqkt door talrijke opkomst. Ieder veehouder mag geheel kosteloos vee inzenden. De keuringscommissie hoopt, evenals vorige jaren, door bespreking en demonstratie van het aangevoerde vee, de belangstelling voor de veeverbetering en veekennis te vermeer- deren. Voor de demonstratie mag op alle keu ringsplaatsen alle vee zonder beperking wor den voorgebracht. Goede stieren en beste melkkoeien worden bekroond met medailles of geldprijzen. Om hiemaar mode te dingen worden aan de dieren bepaalde eischen gesteld. Friesche stieren worden dit jaar wederom toegelaten en bekroond. Tevens kunnen stieren en koeien, welke opgegeven zijn voor inschrijving in het Neder- landsch Rundveestamboek, op deze keuringen worden voorgebracht. Ze worden dan tegelijkertijd gekeurd voor het stamboek. Dit betreft alleen dieren, waarvoor inschrij ving in Den Haag is aangevraagd. Zijn deze dieren op de keuringen niet aanwezig, dan worden ze eerst aanstaanden herfst gekeurd. We wekken voormannen onder de veehou ders en van de Landbouworganisaties op tot het welslagen der keuringen mede te werken. Particulieren en Vereenigingen kunnen voor bepaalde keuringsplaatsen prijzen en medail les beschikbaar stellen, waarvan eventueel tijdige mededeeling aan den heer C. Zwager- man, Rijkszuiveloonsulent te Middelburg wordt verzocht. EEN ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In vroeger jaren was De Krim de beruchte wjjk van Enschedd. Er ging bijkans geen week voorbrj, of er hadden bloedige vecht- partijen plaats; vaak met doodelijken afloop De laatste jaren is men overgegaan tot het opruimen der krotwoningen, die er stonden en sindsidien is de toestand aanmerkelijk ver- beterd. Van de vroegere Krim is name- lijk weinig meer over. Niettemin heeft er Zateidagnacht weer een steekpartij plaats gevonden, meldt ,,het Volk". Omstreeks kwart voor twaalf kregen de 30- jarige ongehuwde G. en de ongeveer even oude L. van B., eveneens ongehuwd, ruzie over een kleinigheid. Bedder gemoeideren waren zeer opgewonden tengevolge van drankgebruik. In een oogwenk werd er hevig gevochten. G. ziwaaide als een woesteling met een mes in het rond en even later stortte Van B. neer. Hij richtte zich nog op .strompelde naar een lantaam en zeeg ineen. Het bloed gutste uit een diepe wond, die hjj in de borst opgeloopen had. De politie werd gewaarschuwd. Bewus- teloos werd Van B. naar een ziekenhuis ver- voerd, waar bleek dat een zjjner longen emstig geraakt was, terwijl hij zeer veel bloedverlies had geleden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een uur na de vechtpartjj werd G. door de recherche van zjjn bed gelicht en in verzeker- de bewaring gesteld. De man ontkende, doch de politie beschikt over verschillende bezwa- rende getuigenverklaringen. AAN ELECTRISCHE DRADEN BLIJVEN HANGEN. Een 10-jarig zoontje van den heer S. te Honselersdijk kwam toen hij zich op het dak van zijn woning bevond, met zijn handen in aanraking met de draden der electrisohe geleiding. Het kind kon de draden niet meer loslaten, hetgeen door voorbijgangers werd opgemerkt. Aan hen gelukte het den jongen, die het bewustzijn verloor, te bevrijden. Het kind had aan zijn handen brandwonden bekomen. Te Apeldoom is in de Deventerstraat, ter hoogte van de Juilanakerk, de 55-jarige W. Boek, uit Brummen, die daar fietste, overreden door een auto, die in dezelfde richting reed en bestuurd werd door den heer M. J. uit Putten. De heer Boek wilde oversteken, doch verzuimde een teeken te geven, met het ge- volg dat de auto en fiets met elkaar in bot- sing kwamen. De heer Boek sloeg tegen den grond en is na eenige oogenblikken overleden. De auto reed tegen een boom, en werd danig beschadigd. De passagiers liepen geen letsel op. AUTO EEN HUIS BINNENGEREDEN. Te Lage Zwaluwe is de luxe-auto van den heer G. uit Waalwijk in de bocht van den rijksstraatweg Moerdijk tegen het huis van den heer J. Kauters gereden. De wagen drong door den muur het huis binnen en kantelde in de woonkamer om. De bestuurder brak zijn pols, terwijl de twee andere inzittenden door glasscherven in het gezicht werden ge- wond. In de woonkamer werd een formeele ravage aangericht. De bewoners bleven echter ongedeerd. VIJF MILLIOEN KILOGRAM STROO IN VLAMMEN OPGEGAAN. Dezer dagen brak brand uit in den stroo- voorraad van de kartonfabriek Erica" te Oude-Pekela. Deze voorraad, ongeveer vijf millioen K.G. bedragende, ligt op eenigen afstand van de fabriek op het land opgesla- gen. De brandweer van Oude-Pekela moest wegens de enorme hitte op een flinken afstand van het brandende stroo blijven. Zij beperkte zich er toe, de fabrieksgebouwen, welke even- eens vlam dreigden te vatten, voor het vuur te vrijwaren. De stroovoorraad, welke was verzekerd, ging verloren. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. SNELTREIN GRIJPT EEN MELKWAGEN. Op den onbewaakten spoorwegoverweg nabij Alting, onder de gemeente Beilen (Dr.) is een ongeval gebeurt, dat wonder boven wonder goed afgeloopen is, meldt de Tel. Omstreeks acht uur passeerde de melkrijder Moes uit Alting genoemden overweg. Op zijn melkwagen, die met een paard was bespan- nen, zaten, behalve hijzelf, vier kinderen. Waarschijnlijk had hij geen aandacht ge- schonken aan den omstreeks dien tijd uit de richting Assen komenden sneltrein, hoewe! het uitzicht op de spoorbaan naar beide zijden ter plaatse voldoende is, want toen de wagen de rails bijcia was gepasseerd, werd hij ge- grepen door de locomotief van den trein. Alle inzittenden werden door den schok van den wagen geslingerd, doch zij liepen geen noemenswaardig letsel op. Het paard sloeg op hoi met het onderstel van den wagen. De melkbussen en enkele planken werden later op grooten afstand in het veld terug- gevonden. Door het treinpersoneel werd proces-verbaal van het gabeurde opgemaakt. De trein had eenige vertraging. NAOHTELIJKE REDDING IN DE GOLF VAN BISCAYE. De „Dempo" neemt de schipbreu- kelingen aan boord- Dinsdagmorgen om halfacht meerde de „Dempo" voor de Lloydkade. De terreinen en loodsen van den Rotterdamsche Lloyd boden den gebruikelijken aadblik; een groot aantal bloedverwanten van repatrieerende passagiers, herkenningen over en weer, gezwaai en ge- schreeuw en dan weer de eerste ontmoetingen na lange jaren. Maar ditmaal waren er toch ook andere factoren, die de aandacht trokken. Op het voorschip stond een groepje mannen btj elkaar, dat blijkbaar niet tot de equipage van de „Dempo" behoorde. Zij stonden bij twee grauwe kleine reddingbooten, welke op het voorluik waren vastgesjord. Het waren de sloepen van het Letlandsche s.s. .Ever more", dat in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Golf van Biscaye was gezon- ken, nadat aan boord de bakfboordsketel was ontploft. Het scihip gaf noodseinen, vele schepen snelden te hulp, maar het was ten slotte de „Dempo", die na de noodseinen terugkeerdeen de schipbreukelingen aan boord nam. Direct na het meren verlieten de schipbreukelingen de gastvrije ,,Demx>o" en met een autobus van de R.E.T. werden zij naar het Tehuis voor Zeelieden aan de Veer- haven overgebracht in afwachtlng van hun terugzending naar Riga. Wat kapitein Udema vertelde. Nadat de eerste drukte van de ontscheping voorbrj was, heblben wij een onderhoud gehad met den gezagvoerder van de ,,Dempo", kapi tein U. Udema. Wij kregen het eerste bericht, zoo ver- telde de geizagvoerder, Zaterdagavond om streeks kwart over elf. De marconist ving een noodsein op van het Letlandsche s.s. „Ever- more", dat ongeveer 25 mijl Zuidelijker van ons zat in de Golf van Biscaye. Het telegram luidde: S.O.S. Left boiler eplox sed. Need assistance. Position 45 North 7.15 West. Onze marconist trachtte toen onmiddellijk weer verb in ding met de Evermore" te krjj- gen om te vragen of er soms dooden en ge- wonden waren, maar aide pogingen faalden. Op al onze oproepen werd geen antwoord ont vangen. Wij mochten hieruit wel coacludee- ren, dat de toestand emstig was. Inmiddels kwam de marconist met tele- grammen aan van andere schepen. Het Por- tugeesdhe s.s. „Zemanal" bleek dicht in de toiiurt van de ..Evermore" te zitten, terwijl het Engelsche s.s. ..Windsor Castle" er 15 mijl vandaap was. W(j waren reeds 25 mijl voorbjj de ..Evermore" en zouden dus moeten terug- keeren om hulp te verleenen. Het weer was uitstekend. De zee was spiegelvlak en het was een hei- dere maannacht. Daar wij op onze informa- ties maar geen antwoord kregen, besloot Ut terug te keeren om hulp te verleenen. Wel waren er genoeg andere schepen is cto buurt om hulp te bieden, maar geen van deae sdhepen had een dokter aan boord en bet kon zeer wel mogelijk zijn, dat medische hu^> dringend noodig was. Uit deze overwegingen zijn w(j terugge- keerd. Onderweg liet ik de motorsloep kiaarmaken. De zoeklichten werden nagezien en het rer- plegend personeel hield zich gereed om zoo noodig dadelijk te kunnen optreden. Om 1 uur 23 kregen wjj de ..Evermore" in zicht. Wij zagen dat de ..Windsor Castle", de „Zemanal" en nog twee andere schepen vlak bij het schip gestopt lagen. Hun marconisten vroegen maar gergeld om inlichtingen en nie- mand wist eigenlijk wat er aan de hand was, amdat zooals later bleek de ..Evermore" reeds verlaten was. Ik he(b onmiddellijk het zoeklicht in wor king doen stellen en wij konden zien, dat bet wrak nog dreef. Onze motorsloep werd gestreken en met den eerste stuurman en den dokter werd naar het wrak gevaren. Voor onze passagiers we hadden er niet minder dan 600 aan boord onder wie 350 Engelsche toeristen van Llsse.- bon naar Southampton —was deze redding natuurlijk een evenementZij zijn alien aan dek gebleven. Na verloop van eenigen tijd het was on geveer 2 uur kiwam de motorsloep terug. Men rapporteerde dat twee sloepen van de .Evermore" met 20 mannen en 3 vrouwen ronddreven en dat zich 4 mannen bevonden in een sloep van de ,,Zemanal". Dooden en gewonden waren er niet, zoodat geen hulp behoefde te worden verleend. De gezagvoerder van de ..Evermore" bevond zich nog aan boord en wilde zijn schip, dat iangzaam zonk, eerst later verlaten. Inmiddels waren de sloepen bij ons langaajj gekomen en hadden we de schipbreukelingen overgenomen. Zij hadden niets van him bezit- tingen kunnen redden. Alleen Week dat zfl alien hun paspoort bjj zich l|adden; de scheeps- kat, een banjo en een guitaar waren de eenige bezittingen, welke in de sloepen waren meege- nomen. De bemanning brachten we in het voorschip onderdak, de drie vrouiwen, n.l. een stewardea, een kokkin en een bediende in de hutten van onze linnenjuffrouwen. We konden waamemen dat de Evermore" Iangzaam zonk. Uitwendig was niets bijzonders aan het schip te bespeuren. Spoedig daarop hebben wij met de, motor sloep den gezagvoerder van boord gehaald en om 2 u/ur 31 verdween de ..Evermore" in de diepte. Het was een imposant gezicht. Het schip helde eerst onder een helling van 30 graden achterover en zakte toen Iangzaam weg. Er klonken eenige doffe knallen. In hot heldere maanlicht zagen wjj een zware rook- pluim uit den schoorsteen komen, de mas ten braken en snel schoot het schip in de diepte. Eenige seconden later kwam reeds wrakhout bovendrijven. De redding was een feit geworden en we konden onze reis weer voortzetten. Het heeft ons wel verwonderd, dat bij de ontplofflng geen gewonden zijn gevallen. Veel vertraging heeft de „Dempo" echter niet gehad. We hadden een omweg van 50 mijl moeten maken, maar daar we eerst bfl daglicht gisteren te Southampton de passa giers konden ontschepen, hadden we wat speling, zoodat we nog op tijd zijn binnen- gekomen. De Engelsche toeristen vooral hebben deze gebeurtenis natuurlijk wel gewaardeerd. Verklaring van kapitein Udrfai. De gezagvoerder van de ..Evermore", kapi tein Udrin, verklaarde dat het schip op weg was van Follonica naar Ter Neuzen met een lading ijzererts. Halverwege de Golf van Bis caye is het ongeluk toen gebeurd De bak- boordsketel sprong op het moment, toen nie- mand in de buurt was, zoodat geen dooden of gewanden te betreuren vielen. Onmiddellijk heeft hij toen het S.O.S.-signaal laten geven en de bemanning in de sloepen laten gaan. Zij moesten alles achterlaten en alleen de papieren zijn gered. Het heeft ongeveer an- derhalf uur geduurd voor de Evermore" in de diepte verdween. In tegenstelling"met de verklaringen van kapitein Udema vertelde de Letlandsche ge zagvoerder dat er een flinke deining stond MIDDELBURG. Door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteed: het onderhoud van de Centrale te Ter Neuzen en de verdere inrichtingen behoorende tot de Rijkselectrische werken aan het kanaal van Ter Neuzen, gedurende 1933. Ingeschreven werd door de heeren: J. van 't Hoff te Hoek voor 2710 J. Tholens te Ter Neuzen voor 2696 J. N. Rijnberg te Ter Neuzen voor 2250 A. Kaan te Ter Neuzen voor 2174 G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor 2134 R. Verschelling te Ter Neuzen voor 1998 Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 8,43 8,50 68,— 58J>0 8,70 9,80 6,90 6,9ft Van Sluiskil: 10 April. Grieksch s.s. PAN- TELIS, 2431, ledig, Schelde voor orders. Voor Sas van Gent: 10 April. Eng. ».s MAGDALENA, 1842, fosfaat, Bona. Van Riemen: 10 April. Nederl. m.s. GRETA, 90, ijzer, Fahersham. Voor Gent: 10 April. Eng. s.s. CJIEVING- TON, 920, kolen, Amble; Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, ledig, Diepe; Nederl. m.s. IRENE, 84, hout, Kiel. 11 April. Duitsch s.s. EDUARD GEISS, 862, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. ARMA, 93, ledig, Brussel; Russisch s.s. MICHAIL FRUNZE, 1231, vlas, Moermansk.; Poolsch s.s. KATOWICE, 1107, stukg., Danzig. Van Gent: 10 April. GRETCHEN MULLE3R, 720, ledig, Immingham; Nederl. m.s. DENEB, 110, zand, Queensiborough. 11 April. Eng. s.s. CHEVTNGTON, 920, ledig, Tyne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2