ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOQR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Be Vier Eerste Blad. Wegens het Paaschfeest m verkoudhBB No. 8977 WOENSDAG 12 APRIL 1933 73e Jaargang. zal a.s. Maandag GEEN nummer ran dit blad ver- schijnen, BINHBNLAND. FEUILLETO N BUITENLAH D I Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Voortaan bevat Blue Band 40 °/o allerfijnste roomboter onder Rijkscontrole terwijl de prijs onveranderd blijft 30 cents per half ponds pakje. Blue Band handhaaft dus haar naam als Hollands beste standaardmerk Koopt „Blue Band-kwaliteit"— niets anders! s TER NEUZEN, 12 APRIL 1933. tengevolge van vochtig en koud weer ASPIRIN helpt steeds >J m rvw i.i^TmT'JXT - TT--i A A O r. "\Tr\rvV all/OTI POffiil ABONNEMFNTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Afconnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,8G Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte b^rekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd t.arief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de eerste -helft van de maand Mei 1933 vanwege de gemeente een algemeene op- nemlng zal gehouden worden van de Philippine, den 10 April 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) F. J. DHOOGE, Burgemeester. (get.) P. J. L. VAN HOEJK, Secretaris. DE KLEINE SCHEEPSWERVEN. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft den Minister van Eeonomische Zaken en Arbeid gevraagd of de Minister bereid is, ten- einde te verhoeden, dat de kleinere scheeps- werven wegens gebrek aan orders stuk voor stuk moeten sluiten, een regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt, dat wederom hypotheek wordt verleend voor nieuw te bou- wen moderne motor-, kust- en Rijnschepen. DE FILM „HET TEEKEN DES KRUISES." Geen verbod van regeeringswege. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de groote ergernis, welke de film „Het teeken des Kruises" bij een belangrijk deel der be volking heeft verwekt en nog verwekt, zoo- wel wegens het misbruik van het heilige als- ook wegens het onzedelijk gehalte van deze film? 2. Acht de Minister het niet de dure roe- ping der regeering om te beiwerken, dat deze en dergelrjke filmvertooningen, die toch de ,,Christelijke grondslagen van ons volksleven" ondermijnen, verboden worden? 3. Is de Minister bereid daartoe de noodige stappen te doen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geamtwoord: 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat bij sommige groepen van de bevolking bezwa- ren bestaan tegen de vertocning van de film ,,Het teeken des Kruises". Andere groepen, waaronder ook behooren tot kringen, waaruit de bezwaren werden vemomen, deelen deze beewaren niet. 2 en 3. De keuring van films is ingevolge de Bioscoopwet opgedragen aan de Centrale eommissie voor de keuring van films. Hier- mede zou zich onder de bestaande wetgeving niet verdragen een ingrijpen, als in vraag 3 bedoeld. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De Bond voor Staatspensionneering heeft Maandag te Amsterdam zijn jaarlijksohe alge meene vergadering gehouden, cnder leiding van Jhr. R. de Muralt. Deze heeft in zijn openingswoord hulde ge- bracht aan de nagedachtenis van Perio, die zoo lang de geestelijke en propagandistische door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 28) (Vervolg.) ,,Ik hield me klaar om hem warmpjes te onbvangen", zei Granby. ,,Maar gelukkig koos h(j de andere route. Ondertusschen had de chauffeur het portier opengemaakt, om den auto-inhoud te inspecteeren. In een minimum van tijd stond ik achter hem. Tot een duel in optima forma liet ik het niet komen. Ik plant- te mijn voet resoluut tegen wat je de aange weizen plaats zou kunnen noemen en oefende druk uit. Op handen en voeten kwam hij in den wagen terecht. Ondertusschen had de tuin- mansjongen het andere portier opengemaakt Ik hoorde 'm een schreeuw geven en meteen probeerde hij weg te komen. Maar vazal num mer twee had hem in zijn nekvel vast en trok hem naar binnen. En daar zaten ze. Vazal nummer ddn gaf gas en de heele bende stoof ervandoor. De orders van de vazallen waren: -breng ze zoo vlug mogelijk zoo ver mogelijk weg, bindt ze daar aan een boom of iets der- geljjks vast en zorg, dat jullie over een kwar- tier weer terug bent." ,,Maar die chauffeur had een revolver! ■ei ik." ,,De vazallen eveneens!" Granby stak een cigaret op en ging voort ,,Daama sloop ik het huis binnen. En van het eerste oogeniblik af was 't kermis. Eerst kwam ik een bed-iende tegen en die bedankte voor een bewerking met mijn revolver. Toen liep ik de keukenprinses tegen 't lijf ik weet niet, of je die ge-zien hebt „Ja, laat maar! Toen ik naar beneden ging heb ik bij ongeluk de keukendeur opengedaan.' voorganger is geweest van den Bond. Hij behoorde tot de oprichters van den Bond, die men destijds vergoelijkend een „stelletje idea-listen" noemde. Nu wij 32 jaar verder zijn ,is het werk van die zoogenaamde idea- listen gegroeid tot een bond, die over 460 af- deelingen verdeeld ongeveer 60.000 leden telt. Wij verheugen ons erover, zeide spreker, dat Perio nog het resultaat heeft mogen zien van het streven van zijn bond; een groot gedeelte der bevolking van Nederland krijgt thans staatspensioen zonder er premie voor te be- hoeven betalen. Toch zijn er nog zeer velen, die voor pensioen in aanmerking komen en het niet hebben, zoodat er voor den bond nog veel te doen blij-ft. Na bespreking en goedkeuring van de jaar- verslagen zijn verschillende voorstellen betref- fende wijziging van het huishoudelij-k regle- ment en de propaganda behandeld. DEPARTEMENTSWIJZIGINGEN. Zal „Waterstaat worden opgeheven Naar de „Volkskrant" van welingelichte zijde verneemt, zou in departementale kringen emstig rekening gehouden worden met een wij-zigingsplan voor de depai tementen, welke wijziging natuurlijk voor haar beslagkrijging de goedkeuring noodig heeft van het nieuwe kabinet, dat na de a.s. verkiezingen zal op- treden. Op het oogenblik is de situatie van de drie departementen waarvoor belangrijke wijzigin- gen schjjnen voorbestemd, aldus: Departement van Waterstaat. Hierbij is thans ondergebrachtde z.g. „natte" Water staat (wegen, Zuiderzee, bruggen, e.d.) en de z.g. „droge" Waterstaat (P.T.T., mijnen, ver- voenwezen, w.o. spoorwegen). Departement van Eeonomische Zaken en Arbeid. Hierbij zijn thans ondergebracht: Eeonomische Zaken (6 afdeelingen), Lan-d- bouw (4 afdeelingen), Arbeid en Arbeidsver- zekering. Departement van Binnenlandsche Zaken. Hierbij zijn thans ondergebracht Binnen- landsch Bestuur, Volksgezondheid, Werkloo- zenzorg (werkverschaffing en steunverleening, werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde- ling). Gedacht wordt aan opheffing van Water- CD CD BIUE BAND staat als departement. De „natte" Water staat zou dan gaan naar Binnenlandsche Zaken en de ,,droge" Waterstaat naar Eeo nomische Zaken. Binnenlandsche Zaken zou Volksgezondheid en de twee afdeelingen Werkloozenzorg af- staan. Eeonomische Zaken zou afstaan de afdee- ling Arbeid en de afdeeling Arbeddsver- zekering. Na deze wijziging zou er dan komen: Departement van Binnenlandsche Zaken, bestaande uit ten le de afdeeling Binnen- landsch Bestuur en ten 2e de ,,natte" Water staat. Departement van Sociale Zaken bestaande uit le Arbeidsverzekering, 2e Arbeid, 3e Werkloozenzorg, 4e Volksgezondheid. Departement van Eeonomische Zaken, be staande uit: le Landbouw, 2e Eeonomische Zaken, 3e de „droge" Waterstaat. VERZET TEGEN DE IERSCHE BEZUINIGLNGSMAATREGELEN De bezuinigingsmaatregelen, die de regeering van den Ierschen Vrijstaat de vorige week als wetsontwerp bij de Dail heeft ingedignd sluiten op groot verzet in den lande. Zij be- helzen sterke verlaging van de salarissen voor de politie, het leger, de onderwijzers en andere openbare ambtenaren. Zaterdag hebben de onderwijzers overal protestvergaderingen gehouden en besloten 26 April een dag hun werk te staken. Intusschen heeft De Valera in de Dail ge- zinspeeld op nieuwe opofferingen, die van de gemeensphap gevraagd zullen worden. Hij bepleitte een vacantie van zes maanden voor het parlement om de regeering in staat te stellen cngehinderd haar programma ten uit- voer te leggen. Dit wekte bij de oppositie kreten van Hitler" en „Gooi het parlement overboord". AFSCIIEID EN INTREDE. Cand. J. W. van Swigchum, hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier, hoopt a.s. Zondag- middag afscheid van de gemeente te nemen. De intrede als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Westerschelling (Terschelling) is toepaald op Zondag 7 Mei a.s. des namiddags 2 uur, na des morgens bevestigd te zijn door zijn voorganger aldaar, Ds. M. J. C. Visser, thans te Leeuwarden. Ol'DERAVOND OPENBARE SCHOOL A. Dinsdagavond werd in het gymnastiek- lokaal van de kopschool de ouderavond gehou den van de openlbare school A. Nadat het hoofd der school, de heer Kohler, de talrijk opgekomen ouders had welkom ge- heeten, werden door de leerlingen der hoogste klassen eenige liederen gezongen en traden om beurten eenige kinderen naar voren om blijk te geven van hun declamatiekunst. Een hartelijk applaus beloonde hen voor de wijze waarop zij een en ander ten gehoore brachten. Tot slot werd het Wilhelmus gezongen. dat door de aanwezige ouders staande werd aan-- gehoord. Hiema werd door een drietal kinderen, namens de leerlingen der hoogste klassen, aan het hoofd der school een fraaie foto en een kaart aangeboden, terwijl aan mevr. Hasse Eijke voor het genoten handwerkonderwijs een bloemenhulde werd gebracht, waarvoor de kinderen dank werd gezegd. ,,Die keuken was geweldig interessant," ging Granby voort. ,,Ik was juist klaar met den bediende toen 't belletje van de lift ging. Ik wandelde erheen en ontdekte een spreek- buiis. Ik 1-ichtte 'm van den baak en hoorde een stem. „Stuur de sherry naar boven", be- val die stem me. De bewuste sherry stond op tafel. Ik stuurde ze maar boven en terwijl ik voor de lift-opening stond hoorde ik boven stemmen die van jou ook. Om beter te kunnen hooren wat er gezegd werd, liet ik de lift weer naar beneden komen en kroop erin. Toen drukte ik op een knopje 't was een electrische, zie je en het bakje rees, met mij erin, langzaam en statig omhoog. En de rest weet je." Hij liet zich in de kussens zakken en sloeg zijn eene been over zijn andere. ,,Ik ben je heel dankbaar, dat begrijp je natuurlijk begon ik. „Zoo, John," knlkte Granby tevreden. „Maar toch zou je me ten zeerste verpldch- ten ging ik voort. Graniby legde zijn hand op mjjn knie: ,,Beheersch je, jongeling, beheersch je. Ik ken die stemming. Je wilt natuurlijk weer in- lichtingen hebben, zooals gewoonlijk." Natuurlijk!" protesteerde ik tamelijk hef- tig. ,,Die verwenschte geheimzinnigheid van jouJij denkt dat 't alleen jou aangaat, als je als een dolle't land wil door galoppeeren en je zelf alslunch-schotel in een keuken- 11ft wilt opdienen maar ondertusschen breng je mij in een moeiltjk parket en beleef ik de gekste dingen zonder een flauiw ver- moeden te hebben, waar 't om gaat ,,Zeker zeker," kalmeerde hij- me. ,,Vertel me nu eens, wat er tusschen jou en het alle- vogels-vliegen gezelschap boven om de tafel verhandeld Is." „Dat kan ik je in twee woorden zeggen," zei ik, nogal kortaf, .ongeveer niets. Leme- srjrier, Frau Schindler en c-onsorten willen blijkibaar iets hebben. Evenals wij, of eigenlijk, beter, evenals jij. En dat iets is blijkbaar het eigendom van de weduwe. Hazelrig is 't er ook om te doen. Misschien wist je 't nog wel maar om 't te bemaehtigen hebben we Jules vermoord. Maar wat dat iets is en waar het zich bevindt, dat is niet ter sprake ge- komen. Ik heb den indruk gekregen, dat het eerste onderboud met de weduwe al heeft plaats gehad. Ze is vanmiddag op bezoek ge weest en uit hun woorden kon ik opmaken, dat ze voor de eer bedankt heeft. Ze zijn er echter van overtuigd, dat het haar alleen om „de" duiten te doen is. Werken ze ons weg, dan hebben zij vrij spel en dan lukt 't hun be- slist, denken ze." „In.teressante informaties en keurig gecon- denseerd opgediend", complimenteerde Granby me. „Wat er aan ontlbreekt kan ik zelf wel aanvullen... Misschien zijn er nu een paar kleinigheden, die je zou willen weten „Hoopen en hoopen d:ingen wil ik weten!" begon ik tevreden. „Om te beginnen wie zijn die menschen?" Dames -ga-an voor," zei Granby. „Frau Schindler is de weduwe van den grooten Schindler je hebt natuurlijk van hem ge hoord den staalkoning van Ressem heeft daar een reuzenfabriek kanocnen en zoo. Bij zijn leven is hij een van de Zes geweest niet dat dht er n u toe doet maar de anti- pathie van de dame in quaestie heb ik daar- aan te danken." „Ze is je nog niet vergeten," stelde ik hem gerust, ,,en als ik jou was, zou ik haar niet de kans geven om je 't een en ander betaald te zetten. Want geloof maar, dat ze er stevig gebruik van maakt." Granby knikte. ,,'n Eigenaardige tante, jongeling, maar rijk! Ze weet zelf niet hoe. Wijlen Pa Schindler heeft haar alles nagelaten maar zoo, dat de autoriteiten er niet aan konden komen. Ze heeft de zaken dan ook op demzelfden voet voortgezet en als ik goed ingelicht ben, mar- cheert alles uitstekend. Nummer twee is de Castro, 'n Nieuweling, maar ik stond er ab- soluut niqt van te kijken, dat hij eindelijk mredc-et. We houden hem al jaren in de gatenIs zijn carridre begonnen met wapens-smokkelen in Paraguay en Bolivia heeft tijdens den oorlog tonnen verdiend met muni tie leveren aan beide kanten zoowel aan de Geallieerden als aan Duitschland. Overal waar er ruzie is, zit hij ertusschen. Een ldchtelijk onsmakelijk individu. Lemesu- rier is van ander hout gesneden de ach- tenswaardigheid in eigen persoon en een fat- soenlijk fabrikant van wapens Maar de malaise is groot en zal nog wel grooter wor den. Als de nood aan den man komt zal hij niet meevallen 'n gevaarlijke rakker 'n geizicht als een adder hoopen hersens en geen zenuwen." „Ze hebben het nog over een ander gehad," zei ik. ,,'n Zekere Mendoza." „Dien krijgen we nog te zien. Mendoza is een soort van Hertog van Plaza Toro. En tegelijk kamerheer van den konin-g heeft aan 't hof geweldig veel in de melk te brok- ken een typisch Spaansche hidalgo van den oudsten adel. Heeft onderhands in de ver- kiwikkelijke periode 19141918, aardig met de oorlogsbenoodigheden gegoooheld." ,,Dat zijn er vier," telde ik op, ,,en alle vier wapens- of eigenlijk kanonnenfalbrikanten." ,,Noem ze „de Vier Staalkoningen"!" opper- de Graniby. ,,En ze moeten iets van Donna Concepcion hebben" herhaalde ik. Granby knikte. ,,Haizelrig eveneens." Hij knikte weer. ,,En jij vertegenwoordigt Hazelrig." ,,Ja. No-g iets anders?" ,,Kerel! Ik ben nog niet eens begonnen!" ,,Dat is jammer voor jou," zei Granby, ,,want we hebben niet veel tijd. En ik wou graag weten, hoe ze je vanmiddag te pakken gekregen hefcben." „Door Gautet," vertelde ik hem. „Die zal ik eens a faire nemen. Ik moest een enveloppe met brieven voor hem naar de villa brengen." Heeft Gautet je dat in persoon gevraagd?" ,,Door de telefoon." ,,'n Nagebootste stem," besliste Granby. „Je bent niet onverdienstelijk beet genomen, jongeling." Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl.170 cts. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 ds. (Ing. Med.) Hierna verlieten de kinderen het lokaal en deed de heer Kohler eenige mededeelingen betr-effende hot afgeloopen schooljaar. Vervolgens werden de notulen der voor- gaande bijeenkomst der ouders voorgelezen, waarop de voorzitter der oudercommissie, Dr. Van Pienbroek, het woord nam en de talrijke ouders dankte voor hun belangstelling voor dezen avond. De resultaten van het genoten onderwijs zullen de ouders straks kunnen bezichtigen en het deed hem genoegen te mogen constatee- ren, dat het in de lokalen tentoongestelde werk zoo'n keurigen indruk maakt. Ook aan de onderwijzeressen een woord van dank voor de wijze waarop zij de lokalen hadden ver- sierd met de inderdaad fraaie handwerken der meisjes. Uit de vergadering werd de vraag gesteld op welke wijze de herdenkingsdag van Willem van Oranje zal worden gevierd. Nadat het hoofd der school hierop had ge antwoord, werd de wensch te kennen gegeven om dezen dag nog een wat feestelrjker ka- rakter te geven en besloten dat het be stuur van de oudercommissie hieromtrent een verzoekschrift zal richten tot het dagelrjksch bestuur dezer gemeente. Tot slot werden de ouders uitgenoodigd een kijkje te nemen in de verschillende lokalen, waar het onderwijzend personeel aanwezig was om eventueele vragen over de vorderin- gen der leerlingen te beantwoorden en de ouders in de gelegenheid waren om het werk der kinderen te bezichtigen. AFSCHEID MR. VAN DE VEN. Vrijdag j.l. had in besloten kring plaats het afscheid van onzen Kantonrechter bij zijn vertrek naar Tilburg. In een buitengewone zitting werd Mr. Van de Ven achtereenvolgena toegesproken door Mr. Wibrenninck, aamena het Openbaar Ministerie, den -heer Huizinga namens de kantonrechter-plaatsvervangers, door Mr. Van Walsem als Griffier, den heer Callenfels namens de notarissen, Mr. Tichel- man namens de advocaten te Ter Neuzen, den heer Huineman als deurwaarder, den heer Weijns voor de leden van de Kamer voor Crisispachtzaken en door Mr. Heijse, advocaat uit Mid-delburg, die toevallig aanwezig was. Allen getuigden van hun medeleven met de promotie door Mr. Van de Ven gemaakt en spraken hun waardeering uit voor wat Mr. Van de Ven voor deze streek in het algemeen en voor het kanton Ter Neuzen in het bijzon- der is geweest. Mr. Van de Ven dankte ieder der sprekers in een kemachtig persoonlijk woord en uitte zijn voldoening over het feit dat hij in zijn ambt van kantonrechter voor zoovelen iets heeft mogen zijn. DE PAASCHMARKT die heden alhier werd gehouden, werd begun- stigd door mooi weer en bracht een bij-zondere drukte te weeg. We waren nu al in Madrid en reden de straat langs het Koninklijk Paleis door 't Gebouw vertoonde het gewone type wat te veel barok, maar op zijn achttiende-eeuwsch toch wel imposant. De wacht werd juist af- geiost op het vierkante plein in het midden was het een druk gemanoeuvreer van mannen in operette-achti-ge lichtiblauwe en gouden uni- formen, op prachtige paarden, die met slaaf- sche stiptheid de voorgeschreven bewegingen uitvoerden. „0, ja!" zei Granby, „er is vanavond receptie ten hove. Op je kamer in je hotel ligt een kaart." „Ik pas," zei ik beslist. „Zal niet gaan, jongeling," verklaarde Graniby koeltjes, „je moet er heen." „Maar Granby!" protesteerde ik, „ik ben dood-op!" ,,Daar bestaat wel een middel tegen," zei bij - ,,een paar glazen sherry en een warm bad en in een kwartier -ben je weer het heertje." „Eh een heeleboel eten." ,,Goed -wat eten ook, als je er absoluut niet buiten kunt. En dan: op naar het paleis compleet met kleurige linten en witte hand- schoenen." Hij hiel'd op en keek me aan. „Daar zijn we al," zei hij, toen we voor 0113 hotel in de Calle de Arlabaci stilbielden, ,,en ik heb je eigenlijk nog niets verteld." ,,Nu je 't zegt zei ik sarcastisch. Granby legde zijn hand op mijn arm. ,,Voor het oogenblik dit, John" zei hij. ,.Je hebt goed geraden 't is ons om iets te doen. Een man, die 't aiieen zou weten te bemaeh tigen, kon zijn regeering ermee onoverwinne- lijk maken „Ja," drong ik aan. Op hetzelf-de oogenblik deed vazal nummer twee het portier open. Granby keek me met iets ondeugends in zijn oogen aan. „Dat is voor het oogenblik vol-doende, John,' zei hjj kalm. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1