Predikbeurten. Feuilleton - v ertellingen 8 P 0 B T. LANDBOUWBEEICHTEN. GEMENODE BEBICHTEH TER NEUZEN, 7 APRIL 1933. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. GENT BIJ LUI.JK TEN ACHTER GESTELI). Groote be roe ring is er in Vlaamsche weten- schappeltjke kringen gewekt door bet feit, dat in de buitengewone begrooting voor 1933 een crediet van twintig millioen francs voor de hoogescbool te Luik en slecbts2.200.000 francs voor die te Gent is uitgetrokken. Dece ongelijkheid, welke zoo onmiskenbaar wijst op tenachterstelling van bet Vlaamscbe 'bij bet Waalscbe bocger onderwijs, bebben de Vlaam scbe universitaire organisaties te Gent (negen in aantal) in een gemeenscbappelijk gebouden vergadering doen besluiten vandaag een demonotratie, gevolgd door een protestmee- ting, te bouden. Geeischt zal worden dat de Gentsche unlversiteit zulke bedragen ter be- scbikking worden gesteld, dat de ,,achter- stand" bij Luik spoediig zal worden ingehaald. MOE1LIJKE TOCJHT VAN DE „KRASSIN". De Russiscbe jjsbreker „Krassia" is, naar Reuter uit Moskou meldt, erin geslaagd om, niettegenstaande de uiterst moeilijke positie Poolgebied, bet eiland Nova Zembla te berei- van het tjs en bet stormacbtig weer in bet ken en levensmiddelen te verscbaffen aan zestig personen, die hier den winter bebben doorgebracbt. Deze perscaen hadden zicb verleden jaar op Nova Zembla gevestigd tot opricbting van een nieuw bulpstation in het Poolgebied. In den locp van den winter zou een scbip naar bet eiland uitvaren om levensmiddelen te bezor- gen, doch wegens de zware stormea kon de tocht niet volbracht worden. Ook een tweede scbip, dat 47 dagen onder onafgebroken stor- men rondzwalkte moest onverricbter zake terugkeeren. Daar gevaar bestond dat de overwinteraars gobrek aan levensmiddelen en vooral aan mid- delen tegen scbeurbuik zouden krijgen werd besloten de grootste Sovjet-Russische ijsbre- ker, de „Krassin" uit te zenden. Aan boord bevond zicb de bekende Poolvlieger Tsjuch- nowski, die eenige verkenningsvlucbten van den ijsbreker af heeft ondernomen. De „Krassin" is la zijn doel geslaagd en beeft den kolonisten, die in angstige spanning de aankomst van het vaartuig verbeidden, de benoodigde levensmiddelen en materialen ge- leverd. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. De Provinciale Zeeuwsche Bondsdag van bet N. J. V. zal dit jaar op den 2en Paaschdag worden gebouden in „De Prins van Oranje" te Goes. De huishoudelijke vergadering begint om 9% uur. Na het openings- en wijdings- woord van den voorzitter, Ds. J. J. Homburg, zullen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester worden uitgebracht. Verder zal o.a. worden gesproken over de komende nationale Bondsdagen te Vlissingen en Mid- delburg op 24 en 25 Mei en over de te bouden Provinciale Zomerdag. Het programma voor de middagvergadering, die om 1% uur aanvangt, is zeer afwisselend. Gesproken zal worden door den vice-voorzitter van bet N. J. V., Ir. F. Spreij, over: „De C. J. M. V. als geestelijk arbeidsveld". Mede- werking verleenen het Tamboers- en Pijper- corps en de gymnastiekvereeniging, beiden onderafdeelingen van de C. J. M. V. te Goes. Verder declamatie door den heer J. L. Hame- link van Ter Neuzen en solozang door mavr. De Jonge van Goes. De avondvergadering, aanvangende 5% uur, zal een meer gezellig karakter dragen. De afdeeling van de Goessche vereeniging ver leenen ook bier hun medewerking, terw^l bet zangkoor van de Cbr. Evang. Gemeente, ver- scbuiende liederen zal zingen. Ook bier decla matie, terwijl Ds. Van Selms van Hansweert een toespraak zal houden. Voor de pauze zai de Afd. Vlissingen opvoeren het leekenspel „Christophorus". Het eiland Schouwen organiseert de reis per autabussen, Walcberen gaat per extra trein. Ook van de andere districten van onze provincie zullen ongetiwijfeld vele leden van bet N. J. V. naar Goes optrekken. In alle provincies worden 2en Paaschdag bondsdagen gebouden. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Gisteravond werd albier door Ds. Kersten, lid der Tweede Kamer, die dien dag ook was opgetreden in een vergadering te Oostburg en te Axel, in bet kerxge'bauw der Geref. ge meente eene rede genouden in verband met de aanstaande Kamerverkiezing. De opkomst van belangstellenden was zeer druk. RAAD VAN BEROEP. Gedoputeerde Staten van Zeeland bebben benoemd tot lid van den raad van beroep voor de directe belastingen in Zeeland, den heer Mr. F. B. Bvers te Middelburg en tot plaats- vervangend lid den beer A. I. Leenhouts te Retranchement. BESTEDING ONDERZEEBOOT. Wij veraemen, dat bij de gehouden onder- handsche aanbesteding van den bouw van een onderzeeboot voor onze marine, waarvoor ver- Bchillende scbeepswerven waren uitgenoodigd. het minst is ingescbreven door de scheeps- bouw-maatscbappij Feijenoord te Rotterdam. PROVINCIALE HUISVLIJTTENTOON- STELLING. Op de te Middelburg van 5 tot 9 April plaats viadende provinciale buisvlijttentoonstellmg, uitgaande van de Vereeniging „Uit bet Volk- Voor het Volk" aldaar, werden on. de volgen- de prijzen behaald: groep dameshandiwerken de zesde prijs door mervr. J. van Prooije-de Hullu te Oostburg en de lOde prijs door mej. A. W. Hertogh te Hulst; groep schilder- en teekenwerk de tweede pr£s door den heer L. M. de Die te Biervliet, de vierde door mej. A. M. L. Wyffels te IJzen- dijke en de zesde door den beer Cb. L. Varin aldaar; groep houtbewerking, boutsnij- en zaagwerk eerste prijs door den heer M. Schijve te Nieuwvliet, tweede door den heer J. A. Ger man te Oostburg, derde door dea heer D. Dieleman te Ter Neuzen; vierde door den beer P. de Klerk te Graauw, zesde door den beer P. de Sutter te Oostburg; negende door den heer L. van Sikkelerus te Graauw; groep diversen: de eerste door den beer Alb. Standaert te Ter Neuzen; de tweede door den beer C. Persrjn te Oostburg en de vijfde door den beer Jan G. Huineman te Ter Neuzen. Jubileum, Maandag 10 dezer zal de beer Alfred Bock- stael albier, den dag herdenken, dat bij 25 jaar geleden in dienst trad bij de voormalige spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen. Toen eenige jaren deze lijn werd overge- nomen door de spoorwegmaatschappij; Meche- lenTer Neuzen ging de jubilaris over in dienst dezer maatschappij, welke bet dienst- verband van haar beam/bte niet onopgemerkt wenschte te laten voorbijgaan. Wij zijn overtuigd, dat ook in den wijden kring zijner plaats- en ambtsgenooten deze gelegenbeid zal worden aangegrepen den heer Bockstael te huldigen. Gedurende deze 25 jaren beeft hij zicb steeds getoond te ziju een beambte die in alle om- standighedenr waarin hij met het publiek in aanraking kwam, steeds bereid gevonden werd met zijn voorlicbting en hulp iedereen ten dienste te staan, waardoor bij zicb niet alleen de achting z'/ner superieurca maar ook de voile waardeering verworven heeft van ieder een, die met de spoorwegmaatschappij in zakelijke relaties te staan krwamen. Wij sluiten ons gaarne aan bij de geluk- wenscben en de hulde, die den jubilaris reeds door de directie der maatschappij gebracht zijn en v/enscben hem nog vele jaren op dea post, reeds 25 jaren met zooveel toewijding door hem bekleed. Frauduleus vervoer. Eenige dagen geleden werd door de sur- veilleerende ambtenaren iemand aangebouden, die een hoeveelheid van 50 K.G. suiker clan- destien uit Belgie iavoerde, De suiker, alsmede bet rgwiel waarmee de invoer geschiedde werden in beslag genomen. terwijl tegen den fraudeur proces-verbaal werd opgemaakt. ZONDAG 9 APRIL 1933. Ned. Uervormde Kern. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, be- vestiging lidmaten, medewerking van het zangkoor; 2 u., de heer J. W. van Swigchum. Sluiskil. 9.30 u., de heer L. Dek; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bevestiging lidmaten. Axel. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformccrde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. R.K. Kerkdienstcn te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. ARRONDISSEMENTS-BECHTBANK TE MIDDELBURG. De Rechtbank heeft in hare zitting van 7 April 1933 de volgende vonnissen uitge- sproken J. L., oud 34 j., zonder beroep te Groede, gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. W. P. v. H., oud 20 j., werkman te Bou- chaute (B.), is wegens poging tot uitvoer ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. E. B., oud 32 j., werkman te Bouchaute (B.), is wegens poging tot uitvoer veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. de P., oud 53 j., landbouwer te Zaamslag, beklaagd van overtreding der Crisis-Varkens- wet (oormerken), werd met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, ontslagen van rechtsvervolging. J. P., voornoemd, beklaagd van overtreding der Crisis-Varkenswet (huisslachting). De dagvaarding werd nietig verklaard. In ons nummer van Vrijdag 24 Maart stond abusievelijk als woonplaats Axel vermeld. F. v. L., oud 23 j., melkslijter te Ter Neuzen, is wegens vervoer van ongemerkte boter, met vemietiging van het vonnis van den Kanton rechter, veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen hechtenis. Pa. de R., oud 25 j., ventster te Ter Neuzen, beklaagd alsvoren, is met vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter ontslagen van rechtsvervolging. HOOGER BEROEPEN. Door P. A. v. P., oud 42 j., landbouwer te Koewacht is hooger beroep aangeteekend tegen een tweetal vonnissen van den Kanton rechter te Ter Neuzen, waarbrj hij wegens het leiden van vee over een rgwielpad is veroor deeld tot 6 boete of 3 dagen hechtenis voor iedere overtreding. Idem door J. J. J., oud 29 j., schipper te Ter Neuzen, tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Ter Neuzen, waarbfl hjj wegens overtreding van het Reglement van Politic voor de Rivieren en Kanalen (niet stoppen met zijn scbip in het Rijkskanaal te Ter Neu zen, toen hem een rood bord werd vertoond) is veroordeeld tot 40 boete of 10 dagen hech tenis. DE BESLISSINGSWEDSTRUD AXELDE ZEEUW1U OP HET TERREIN VAN „TERNEUZEN". Naar uit de Sportkroniek blijkt, wordt de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de 3e klasse A tussehen Axel en De Zeeuwen, gespeeld op het terrein van Ter- neuzen. Deze wedstrjjd is vastgesteld voor Maandag 17 April. Wij vememen ecbter dat Axel uitstel heeft gevraagd voor dezen dag, terwijl ook door Terneuzen bezwaren tegen dien dag zijn ge- cpperd, omdat deze vereeniging voor Tweeden Paaschdag reeds een overeenkomst heeft ge- trjtfen met een Rotterdamsche ploeg, om een wedstrijd te komen spelen tegea haar eerste elftal. VOETBAL WEDSTRIJD BELGIE—NEDERLAND. Naar de Radiobode meedeelt, zal a.s. Zon dag de A.V.R.O. verslag geven van den voet- baiwedstrijd BelgieNederland, die in bet Antwerp-stadion te Antwerpen gebouden zal worden. De uitzending vangt aan om 2 uur (Amst. tijd), op 296 meter golflengte. In verband met dezen landenwedstrijd, die zoowel in Belgie als in Nederland door alle sportlleihebbers beschouwd wordt als de ont- moeting, zijn de wedstrijden voor de Zuide- lijke Eerste Klasse en voor de Tweede Klasse A door den Kon. Nederlandschen Voet- balbond uitgesteld geworden, terwijl ook de wedstrijden voor de hoogere Afdeelingen van den Kon. Belgischen Voetbalbond geen door- gang vinden. Alle beschikbare plaatsen in het Antwerp- stadion, waarop de wedstrijd zal plaats vin den, waren reeds weken te voren verkocht en moesten duizenden worden teleurgesteld. Uivenbout, 4 April 1933. Menier, Mnouw, we z;jn dan zoover! As ik verlejen week thuiskwam mee m'nen groea- tenwagel, dan was m'nen erft veran- derd in 'n druk woonwagenkamp 'n Woonwagen kamp waar hard aangepakt wier. Ik schrok d'r van. Ge soapt 'r as kaerel niks van, wat die wijven bezielt, as ze bezeten zijn mee dieen jaarlijkscben schoonmaak. 'k Durf gerust te zeggen, 't is't ennigste dat bij Trui wa-d-in d'ren pap te brokkelen bee, maar ondertus- schen, 't is 'aen geweldenefer! 't Schuim staat in z'n taanden; z'nen kop is bedekt mee 'nen ragebol vol spinnerag en in £6n van z'n vlerken draagt ie 'aen natten dweil waar ie oew geregeld mee om oew ooren flfedrt. D'n groene zeep drupt uit z'n gluiperige oogen en sjuust op de plekken waar ge mee oew klompen op stapt. En dan lacbt da stuk merakel, lijk 'nen krolschea ford die over de keien bobbelt, telkens as ge valt, over die groene klodders. Schoonmaak As ze 't me veuruit gezeed had dan ha'k oew verlejen week gevraagd, amico, of ge veur 'n dag of acbt 'nen kostganger had kun- nen gebruiken. 't Is om er uit te gaaa loopen. Wltte waar ik dit briefike zit te potlooien? Op 'nen omgekeerden emmer! Ge mot dus maar nie te nauw speuren, as er 'n klodderke zeep aanhangt of zoow, waant 't valt nog veul mee, da'k oew deuze week 'n epiesteltje sturea kan. Officieel ben 'k nouw 't achterbuis aan 't verven Maar in de werkelfrkheld zit ik in 't zaand, op d'n erft, mee d'n omgekeerden stalemmer tussehen m'n beenen, dit briefke te kalkea, mee 't potlooike uit m'n klaantenboekske, waant m'n inktfleschke en m'nen penbouwer zijn nieveraans te viaden. Daar is 't mee gegaan, mow as mee heel m'n hebben-en-houwen As ik oew vertel, da m'nen boogen hoed- van-trouwen op d'n erft staat, volgetast mee houten pinnekes, van die klemmekes, waar Trui altij d'n wasch aan ophaangt! M'n verschocaing, van a.s. Zaterdagavond ligt op 'n stapeltje op de rengelton, waant de kasten zijn leeggehaald en da'k daarnet onzen koeischSfeper, Trui d'r rechterbaand in deus dagen, 'nen scbup onder z'n gewitwel heb gegeven, omdat ie m'n hemd er uit had gehaald en aangetrokken en in d'n stal veur spook spulde. Ondertusschen loop ik de vol gende week, zeuven dagen achter mekaar mee 'n hemd aan, waarop m'nen eigen klomp staat afgedrukt. Nie dat de klaanten er veul van zullen zien, maar 't idee, 't idee is zoow gek! Me dunkt, telkens as 'k er aan denk za'k volgende week m'nen eigen klomp daar achter me voelen! 't Is me 'nen toestaand! Vlejen week Donderdag is't feest begonaen. Zondag hadden we pauze en nouw heel de week weer, van Maandagmergen af, staat 't zigeunerskamp weer in vollen fleur opgesteld! Zelfs de familieverhouding lee-d-in de w£Sr! Eerst komt Trui. Dan 'n tijdje niks en dan volgt... d'n koeischfedper, op d'n hof zoowveui as d'n krullejongen. Na hum, 'n jaar of vijf- tien is ie, komt er in 'nen heel langen tijd niks en dan heel in de verte koom ik pas aan! Toen 'k van den middag thuiskwam, stond dieen mee een van m'n Zondagsche sigaren in z'aen mond. 'k Zag 't dalijk aan 't ringeske dat er om zit. Hij sting, mee 'nen schort van Trui, om z'nen nek gebonden, te witten. 'k Trok mrjn sigaar uit zijnen mull, bekeek ze 's goed en 'k zee: „Ge rookt ze nie slecht! Waar staan ze?" „Daar", wees ie mee z'nen kalkkwast en meteea smeet ie m'n vest onder d'n kalk: ,,daar, boven op de pomp". Ho wit hier nouw veul beter d'n weg, dan ikke. 'k Heb er toen ok maar een aangestoken, ge mot wi doen, om baas te blijven, amico, en 't kistje weggeborgen in 't stalleke onder 'n jutten zakske. Olle, 'k zal heur nog baas laten speulen over m'a sigaren ok. Daar m'n personeel mee om laten koopen en zelf op 'n houtje bijten. Wei, nouw begint 't nog te rengelen ok. 'k Schei er efkes af. 'k Mot 'n aander kan- toor op gaan zoeken! Ziezoow, 'k ben nouw al asm m'nen der^en lessenfedr. 'k Heb eerst d'n koeiensch&feper veurover laten staan, rookt dan maar de.ir zee ik: „dan kan 'k terwijle deuzen brief afmaken". Diee ,,lessen^r" he'k ok maar gaauw in an hoek geschupt en nouw schrjjf ik maar staaa- de, teugen Bles z'nen nek, in d'n stal. Boven- dien: 'k staai aan d'n veiligen kaant...... 't Is gewoonweg akrobatenwerk, om in zulke dagen dingen te doen, as sehrijven. Verlejen week, h6'k 'n strop g"ad. 't Boven- licht van 't raam in 't achterhuis bad k ver lejen jaar, op commando van ,,Haar-die-mijn- g eboo rz aamh e i d-is-verse bu Id i.g d volgens de wet, 'n wet van niks, amico! m?.ar bad ik dan op Trui d'r commando, 'n kleurig glas- pampierke geplakt. 'n Stukske pampieren glas-in-lood. ,,'n Gordijntje ben 'k daar nie w6erd", zee Trui: ,,me zullen d'r 'n schoon pampierke op zetten". As zij zegt: „wij zullen da doen", dan wil da zeggen, da-d-ik ,/wij" bca. Tuurlijk had „wij" 't alweer nie goed ge- daan, de vellen hongen er d'n lesten tijd brj, en nouw zouw zij dan er t6ch maar 'n gordijntje veur bangen. „Hier bedde 'nen feerpelschelder", zee ze teugen mijn ea ik kan oew vertellen, amico, da 'k van da meske naar heur en van heur naar da meske sting te kyken, mee 'n gezicbt, zoow stom as van 'nen zeehond. „Krabt er knoeiwerk-van-oew nouw maar 's netjes af", zee ze. „Is datte?" zee ik opgelucbt. „Watte datte?" „Watte datte! 'k docht da 'k biermee 'n gordijntje op moest hangen". Amico, twee uren, twee voile uren, hd'k staan krabben mee dieen fedrpelschelder, boven op de tafel staande, om da pampier er af te krijgea. Da plak ik nooit meer, al word ik bonderd jaren! Toen 't er af was, gong 'k rapporteeren aan d'n schoonmaakregiseur ,,'t Is getoeurd", zee ik. „Zouw ok tijd worren", merkte ze vriende- ijjk op: ,,'k zal 's kijken, wa ge 'r van ge- mokt bedt". „As ge maar nie denkt", zee ik: „da ge mijn nog boven op de tafel kr:gt mee d'n 6Srpelschelder. 'k Heb't tegengegetea, borre!" „Dan zal 't weer wel haalf werk zijn", zucbtte ze sjuust as in 'n drama en zij, mee mijn d'r achter, naar 't bewuste raam. En raai 's wa ze zee, amico? Ze zee, mee 'n heel lief buigingsike in d'r stem: „nouw, Drd, 't schiet-al-aardig-op!" 'k Sting verslagen. ,,Eh zee ik. „Da-d-et al aardig opscbiet, zee ik. Toe, krab nog 's 'n half uurke, dan zijn er die smetjes ok allegaar af. Ja Dr6?" Na 'a haalf uurke meldde-n-ik m'n eigen weer; 'k kieperde d'n e^rpelscbelder alvast op de scbouw en 'k zee: ,,klaar!" Toen bad 'k sjuust twee-en-'n-balf uur ge- krabd. M'n vingers waren er stijf van. En werendig, ze ging w66r kijken. Ollee, ze halen d'n lesten druppel bloed er uit, bij 'nen mensch. „Netjes", prees ze: „heel properkes zoow, 'k bea bly dat die vulligheid er af is en nouw nooit meer van dat pampier op m'n ruiten!" „Nooit meer?" zee ik: „in gin eeuwen meer!" ,,'t Is zoo goed as heelegaar proper", zee ze, studeerend op 't glas. „Trui, ik waarscbouw oew!..." En wezen- lijk, 'k wier woeiend! „Eet me maar nie op!" ,,Ik krab nie en nooit meer!" „Kek 's", zee Trui toen weer zo'n bietje verliefd: „kek 's Dr6, k wouw zeggen, as ge nouw die ruit nog 's steuvig afsponsde en -zeemde, dan gong t' allerleste ok nog weg en ge had eer van oew werk". Veur 'k 't goed wist, had ik d'n emmer op tafel staan, en de spons en de zeem in m'n haanden, en op koken-af, begost ik de derde bebaandeling van da verwenschte bovenlicht. Ik klatste-n-er de spons teugen aan dat de raam dreef en toen begost ik te zeemen. As ik die ruit pijn had kunnen doen, bad 'k 't nie gelaten! Ik wreef, vreef en toenToen drukte-n-ik de ruit aan gruzelementen in mekaar! 'k Was te verbouwereerd om kwaad te worren. 'k Voelde, da 'k daar m'n leste gr'jntje prestiezje in scherven had gedouwd. M'nen duim bloeide 'n bietje en sjuust as ik er op stond te zuigen, kwam Trui aangerend. ,,Dooht ik 't nie? DochtikketnieAkket- niedocht! Aaketniedocht „Ja", zee ik: „niks da zoow gaauw brikt as glas, ee!" „Aaaketniedocht". „M'ngn duim h6'k ok flink geblesseerd". „Lopt naar de schaans, mee oewen duim. Twee uur en 't haalf hee-t-ie me daar m'nen goeien tgd staan verprutsenGe bad sjuust hier heel 't achterbuis kunnen verven in dien trid. Maar ge zet ze zelf in, borre! Ik betaal er gin baalfke aan". Wit was ze, amico, wit van kwaaiigheid. „Niks da zoow gaauw brikt as glas", dee ze me na mee d'ren duim in d'ren mond. „Ge hedt er aanders bekaanst drie uren veur noodig g'ad, om er deur te komen, lum- mel!" „Lummel? Lummel?" vroeg ik en 'k sprong van de tafel af. Toen hfe'k 'n beddelaken om m'nen duim gedraaid en 'k ben 'n boon, amico, as ik nog ziedatte aan d'a schoonmaak doei! Da zeere lapke houw ik aan m'nen duim, tot Trui ge- nezen is van de schoonmaak! Da nam ik me- n-eigen vast veur! Wa-d-'nen toestaand! Maar laat ik nouw vandenmergen m'n lapke hebbea verloren, toen .'k opsting. Van den middag was't verven geblazen Gegroet van Akketniedocht en veul groeten van oewen toet h voe DR<5. land te zijn ingereisd, tenslotte het bjjna on- bekende gebied der blanke Pygmeeen (dwerg- volk) bereikt hebben. Deze vomien een zeer primitief ras men- scben, ongeveer 90 c.M. lang met enorm groo te boofden. Zij hebben licbte huidskleur, hou den zicb afgezonderd van andere stammen en leven van de jaobt op olifanten en antilopen. GESTRAFTE OVER MOLD. In een dorp nabij Cadiz bad een 28-jarige jongeman, naar Reuter veroeemt, met een vriend een weddenschap gesloten, om zonder tusscbenpoos veertig glazen wijn op te drln- ken. Ofschoon zijn vrienden hem, nadat hij zes glazen gedronken had, aanraadden er mede uit te scheiden, ging hij door met drinken en stortte, nadat hij zijn veertigste glas had uit- gedronken, bewusteioos neer. Na eenige minuten bleek hij overleden te zijn. STEUN TEN BEHOEVE VAN DE VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN. DOODELIJK ONGELUK AAN BDORD VAN EEN NOORSCH STOOMSCHIP. Aan boord van het uitgaande stoomschip „Dalfon" een Noorsch schip, dat Dinsdag- j morgea de Rotterdamsche haven beeft ver- laten, is op zee op 60 m(jl afstand van den Waterweg een emstig ongeluk gebeurd. Een lid van de bemanning, een stoker, werd ver- mist. Bij onderzoek werd de man dood in den donkey-ketel gevcaden. Een der macbinisten bad hem opgedragen dezen ketel te bikken. Later is een andere machinist op wacbt ge- komen, die niet wetend, dat er iemand in den ketel was, daarin stoom heeft toegelaten, waardoor de stoker is verbrand. Het scbip dat op weg was naar Hamburg heeft de reis voortgezet. ZENUWACHTIGE KIN DEB EN'. Meermalen doet zich het verschrjasel voor btj kinderen, die nog slecbts kort naar school gaan, dat zij als uiting van nerveusiteit met bet gezicbt trekken, of zelfs op de nagels gaan bflten. Het is van veel belang, deze kin deren met veel geduld en liefde tegemoet te komen en hen aiet telkens op een minder vriendeltjke manier voor deze kleine onhebbe- lijkheden te berispen. In de eerste plaats is het noodig, dat er goed op de gezondheid van dergelijke kinderen wordt gelet. Zij moeten zooveel mogelijk buiten zijn, vroeg naar bod gaaa en goed gevoed worden, geregeld melk, geen of slecbts zeer weinig vleesch gebruiken, doch veel fruit, groente en sla en zoo noodig (lndien men bemerkt, dat dit niet afdoende werkt) als aanvulling, doch slecbts tijdelijk, een preparaat, dat versterkend werkt. Wjj weten btj ervaring, dat bovengenoemde ner- veuse uitingen slechts tijdeltjk zijn en hoe minder er van gezegd wordt, des te spoediger gaan zij voorfbij. Rust, frisscbe lucht en goede voeding z(jn de voornaamste factoren, die hiertoe medewerken. EI IT DWERGVOLK ONTDEKT. Drie Franscbe onderzoekers, die per vlieg- ■tuig een expolitie bebben ondernomen in het hart van Afrika, deelden bij hun terugkeer te Marseille mcde, dat zij, na te Dakar in Senegal te zijn geland en via Gao het binnen- Op 24 Maart j.l. werd voor de microfoon een vraaggesprek gebouden tussehen de heeren Dr P. J. H. van Ginneken, Directeur van bet Insti- tuut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom en Th. Arts te Wageningen over „de steun- verleening aan de verbouwers van suikerbieten". Gebrek aan plaatsruimte belet ons bet om- vangrijke stuk geheel op te nemen. De vragen welke het meest van belang zijn voor onze lezera z\jn onderstaand weergegeven: Arts: Staat het vast, dat in 1933 steun aan de suikerbietenteelt zal worden verleend? Van Ginneken: In de dagbladen van 12 Maart verscheen een kort berichtje, waarvan ik met gerustheid kan verklaren, dat het een offl- cieus karakter droeg. In dit bericht werd mede- gedeeld, dat bij de plannen, welke de Regeering op het oogenblik uitwerkt, als basis wordt aan- genomen een bedrag voor den bietenteler van f 11 per 1000 KG normale bieten. Eindelijk antwoordt de Minister volgens de dagbladen van 16 Maart op een vraag van het Kamerlid Van den Heuvel, dat omtrent den vorm der regeling nog geen beslissing Is ge nomen, doch dat het in het voornemen der Re geering ligt, den verbouwers van suikerbieten een prijs te waarborgen, welke 11 per 1000 KG bedraagt voor normalen bieten. Tenslotte is in de avondbladen van laatstleden Maandag een bericht verschenen, hetwelk her- haalt, dat de voorgenomen steun zoodanig zal zijn, dat voor 1000 KG normale bieten f 11 wordt gegarandeerd. Verder worden in verband met vele vragen, welke bet Departement van Economische Zaken en Arbeid bereiken, nadere bijzonderheden me- degedeeld, n.l. die bijzonderheden, welke nood- zakelijk zijn om den landbouwers te doen weten, hoeveel garantiebieten ieder zal mogen telen. Dit bericht, hetwelk gedatserd is 's Gravenhage 20 Maart, is zoo duidelijk rechtstreeks van het Departement afkomstig, dat aan het officieuze of liever officieele karakter niet meer getwgfeld kan worden. Nu meen ik, na de mededeeling van dit alles, in antwoord op Uw vraag aldus te kunnen besluiten: lndien na al deze officieuze en officieele toezeg- gingen de boeren nog geen bieten zouden kun nen zaaien met practische zekerheid van Regee- ringssteun, dan zouden dergelijke toezeggingen in de toekomst aan beteekenis hebben ingeboet. En dat zijn wij in ons Nederlandsch Staatsbestel toch niet gewoon. De landbouwers kunnen niet langer wachten met aan hun grond een bestem- ming te geven. De grond voor de bieten ligt ge- reed. Onder deze omstandigheden, en waar de bietenteelt voor den Nederlandschen landbouw en ook voor een belangrijk gedeelte van de ove- rige Nederlandsche economische gemeenschap van zoo groote beteekenis is, daar gaat het niet aan, om nu nog te twijfelen, of bieten kunnen werden geteeld, doch daar moet door mfl worden geantwoord: Het staat m.i. practisch vast, dat steun aan de bietenteelt zal worden verleend, en wel zoodanig, dat voor de bieten van een normaal suikergehalte en geleverd onder de be kende condities 11 zal worden betaald. Arts: Ik ben het met U eens, dat de boeren blijkbaar op 11 voor hun bieten kunnen reke- nen. Natuurlijk voorzoover zij garantie hebben. In verband daarmede zou ik U dan nu de vraag willen stellen: Zal de te verwachten regeling ongeveer dezelfde zijn als die van bet vorige jaar? Van Ginneken: In het reeds vermelde bericht van j.l. Maandag wordt vanwege het Departe ment medegedeeld, dat het principe van 80 van vroeger getselde hoeveelheid blijft gehand- haafd. In plaats van 80 van het gemiddelde der jaren 1928, '29 en '30, wordt nu echter ge steld het gemiddelde van 80 van het jaar '29, 80 van het jaar '30 en 100 van het jaar '32, alles naar in die jaren geteelde hoeveelheden. Arts: Wijkt men hier dus toch niet van het 80 principe af? Immers er wordt gezegd: 80 van '29, 80 van '30 en 100 van '32. Van Ginneken: Neen, dit Is geen afwijklng van het 80 principe. Immers in 1932 heeft men slechts mogen telen 80 der jaren '28 tot en met '30. Honderd procent van '32 staat dus gelijk met 80 der normale teelt. Arts: Waarom wordt het jaar 1931 overge- slagen Van Ginneken: Omdat toen, vooral door het te laat bekend worden der regeling, een zoo ge- ringe uitzaai heeft plaats gehad, dat de teelt van dat jaar niet als maatstaf kan geiden. Arts: Is de nu getroffen regeling, die de garantie baseert op de jaren '29, '30 en '32 na- deeliger of voordeeliger voor de telers? Van Ginneken: Dooreengenomen bltjft het het- zelfde. lndien ik het communique van j.l. Maan dag goed begrijp, is bet nl. de bedoeling, in totaal evenveel garantie uit te geven, als het vorig jaar, nl. tot 1710 miUioea KG bieten. Het staat er niet uitdrukkelqk in, doch ik kan bet niet anders begrijpen. Arts: Dus het bltjft voor de landbouwers het- zelfde. Waarom heeft men dan nieuwe jaren ge- kozen? Van Ginneken: Omdat de garantie verleend wordt aaar de vroegere teelt en niet naar de vroegere levering. De hoeveelheden, welke iedere leverancier geleverd heeft in vroegere jaren, zijn nauwkeurig bekend door de opgaven der fabrie- ken, doch de teelt is niet van iedereen bekend. Er is elk jaar een vrij omvangrijke handel in bie ten. De telers der bietea z':n in vele gevallen niet de leveranciers, en de leveranciers zijn dik- wijls niet de telers. Nu moet de garantie ver leend worden aan de telers. De telers moeten aantoonen, dat zij de bieten geteeld hebben. Nu is bet vorige jaar gebleken, dat dit voor vroegere jaren, vooral voor 1928, vele moeilijkheden en rechtscaizekerheid medebrengt. Er is daarom be sloten, om het jaar 1928 te doen vervallen, en hiervoor 1932 in de plaat3 te stellen. Dit geeft dan tevens het voorded, dat men dichter komt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6