ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. DoorZeeuwsch-Ylaandersn in't Yerleden No. 8975 VRIJDAG 7 APRIL 1933 73e Jaargang BINHENLAND BUITENLAHD door A. M. WESSELS. TER NEUZENSCHE CO U RANT. EERSTE KAMKR. Vergadering van Donderdag. Het wetsontwerp tot instelltog van bedrrjfs- raden wordt aangenomen met 2911 stem- men (tegen lib., chr. hist, en Blomjous, r.k.). Aan de orde is de interpellatie-Oudegeest over de toepassing der Vreemdelingenwet in verband met Duitsche vluchtelingen. 6pr. drlngt aan op soepele toepassing dezer wet. Minister Donner zegt dat in het algemeea de bepalingen worden toegepast, behoudens bepaalde conorete gevallen. Vooralsnog zal spr. deze houding handhaven, klachten zrjn er tot nu toe niet. De heer Oudegeest (s.d.) is niet gerust ge- ateld. De heer Kranenburg (v.d.) is evenmin be- rredigd. Spr. wil een mime opvatting van de ultzonderingsgevallen. De ministser zegt te moeten handelen naar bevind van omstandlgheden. Ook moet worden gewezen op het bezwaar van den druk van onze eigen arbeidsmarkt. Aan de orde is het wetsontwerp tot wrjzi- gtog Psychopatenwet. De heer v. Sasse v. IJsselt (r.k.) acht het ontwerp een stap achteruit. De heer Mendels (s.d.) is het met den vori- gen spreker eens. De minister maakt ten on- rechte van de practijk van de bezuiniging een Juridische theorie. De berekening van de financieele resultaten van het ontwerp acht spr. tendentious. De heer Janssen (r.k.) is het grootendoels met de vorige sprekers eens. Spr. zal echter bet antwoord van den minister afv/achten. De heer Kranenburg (v.d.) mot'.veert zrjn litem tegen het ontwerp. Spr. vcrwacht hier- door geen bezuiniging De heer Pollema (c.h.) is overtuigd voor- stander van bet wetsontwero. De bestiande wet wordt niet toegepast als oorspronkelijk de bedoeling was. Minister Donner betooct, dat het hier gaat om een bezuiniging, welke geenszins uitslui- tend nadeelige gevolgen heeft. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De Voorzitter stelt o.m. voor de landbouw- machtigingswet op de agenda te plaatsen. De heer Knottenbelt (lib.) heeft hiertegen bezwaar; evenzoo tegen behandeling van het ontwerp tot steun aan boomkweekers omdat op het laatste ogenblik een zeer belangryke nota van wijziging (aankoop van De Hooge Veluwe) is ingediend. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) deelt deze bezwaren niet. De heer Albarda (s.d.) en Oud (v.d.) slui- ten zich bij den heer Knottenbelt aan. De laatste wyst erop, dat de regeering den aan koop van het landgoed van den heer Kroller wil forceeren, terwijl deze zaak niet zoo ur gent ds. De heer Van den Heuvel (a.r.) wenscht wel het boom kweekersontwerp te behandelen, niet de machtigingswet. De heer Kortenhorst (r.k.) zegt, dat de eommissie van rapporteurs van meening is, dat de machtigingswet zeer spoedig behan- deld moet worden. De heer Braat (plattel.) heeft geen haast met de machtigingswet, die den landbouw niet zal helpen. Een voorstel-Knottenbelt om de machti gingswet niet op de agenda te plaatsen wordt •angenomen met 36 tegen 31 stemmen. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) stelt bij ■aotle voor, de landbouwmachtigingswet a.s. Maandag te behandelen. Deze motie wordt met 37 tegen 31 stemmen verworpen. De voorzitter deelt mede, dat de Centrale afdeeling heeft besloten hedenmiddag In de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp lnzake versnelden bruggenbouw. De heer Vos ((lib.) heeft bezwaar tegen deze overhaaste behandeling. De regeering heeft vier jaar gewacht met deze zaak. De heer Ketelaar (v.d.) sluit zich daarbij aan. De heer Albarda (s.d.) wenscht het ont werp wel te behandelen in de afdeelingen, om- (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XLvn. Uit Axel's Historic. III. Gelukkig zou ook voor Axel de tijd aan- breken, dat de stad weer aan Staatsche zijde kwam. Toch veroorzaakte het verraad van Servaas van Steelandt aan Axel een verlies, dat niet meer hersteld werd. Wij hebben in een vorige schets reeds mee- gedeeld, hoe Neuzen, door die van Axel was aangelegd en onderhouden, maar dat Axel de Jurisdictie er over had. Neuzen was dus geheel ondergeschikt aan Axel. Door het verraad van Steelandt kwam hier- aan plots een einde. Gedurende de onlusten tusschen den Bis- schop en het kapittel van Keulen, trok Par ma, op verzoek van den Beierschen Keur- vorst van Nuis, op Axel aan en belegerde die stad op 10 Juli 1586. De jonge Prins Maurits, met den Gouver- neur Sidney werden nu uitgezondsn met 3000 man, zoowel te voet als te paard, om een in- val in Vlaanderen te beproeven. In den nacht van 16 op 17 Juli 1586 trok Piron, als bevel- hebber namens Prins Maurits, met een aantal dat het een aanzienltjke werkverruiming be- oogt. De Voorzitter leest den brief voor van den minister van Waterstaat, waarin op spoed wordt aangedrongen. Het besluit der Centrale afdeeling wordt goedgekeurd. Een groot aantal wetsontwerpen is aan de orde. Bij het ontwerp tot steun aan de boom kweekers neemt minister Verschuur de nota van wijziginig (verkoop van de Hooge Velu we) terug. De regeering behoudt zich het recht voor, op deze zaak terug te komen. De heer v. d. Heuvel (a.r.) wenscht het af- nemen van boomen onafhankelyk te stellen van het al of niet verleenen van crediet. De heer Knottenbelt (lib.) vraagt, of het den credietnemers geoorloofd zal zijn, den grond met hypotheek te bezwaren. De heer van Dis (ger.st.p.) hoopt, dat de minister de verspreid wonende kweekers niet zal uitsluiten. De heer K. ter Laan (s.d.) wenscht de be- paling, dat de credietnemer de loonen niet mag verlagen. Het wetsontwerp is aangenomen. Steun aan de vlasteelt. Bij wetsontwerp no. 11 (uitkeeringen ten behoeve van de teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933) betoogt de heer Kortenhorst (r.k.) de wenschelijkheid van het leggen van een moreele verplichting op de vlasspinnerijen hier te lande om Nederlandsch vlas te bewerken. Dit zou kunnen geschieden bijv. door toekenning van een premie op het gebruik van Nederlandsch vlas. De heer Van den Heuvel (a.r.) steunt het betoog van dr. Kortenhorst. Voorts zou hij eenigen steun willen zien toegekend aan de bewerking van het vlas in de spinneryen. De heer Hiemstra (s.d.) betwijfelt of de steun aan de bedrijven voldoende ten goede komt aan de betrokken arbeiders. In Gronin- gen hebben we gezien, dat 20 millioen per jaar wordt uitgekeerd uit de Rijkskas, welke som meer is dan het totaal aan loonen aldaar. Desondanks trachten de werkgevers de loonen weder lager te stellen. Spr. wenscht daarom voorwaarden ter verzekering van de loonen der arbeiders. De heer Wijnkoop (comm.) ziet in het be toog van dr. Kortenhorst een poging m het Russische vlas hier te lande te weren. Blijk- baar bedoelde hij daarmede de Russen van dumping te betichten. Maar de arbeiders daar te lande hebben het over het algemeen beter dan de Nederlandsche arbeiders. De heer Loerakker (r.k.) wijst den minis ter erop, dat verschillende werkgevers in het vlasbedrijf het overleg in arbeidsaangelegen- heden met de arbeidersorganisaties bemoeilij- ken of uitsluiten. De bewering van den heer Wijnkoop dat de arbeiders in Rusland het beter hebben dan hun collega's hier te lande moet spreker ern- stig betwijfelen. Nog wijst spr. erop, dat landbouwers in het Zuiden van Nederland Nederlandsche arbei ders hebben ontslagen om Belgische arbeiders ervoor in de plaats te stellen. De heer Braat (plattel.) acht den steun cn- voldoende en meent dat de loonen niet ge- handhaafd kunnen blijven. Minister Verschuur zegt, dat, als de regee ring een algemeene bevoegdheidswet zou kun nen gebruiken, zij voorwaarden aan de indus- trie voor steun zou kunnen stellen. Dit in ver band met den aandrang om de vlasspinnery in den steun te betrekken. Zeer hevig ergeren de regeering de gevallen waarin boeren de landarbeidersorganisaties niet willen erksnnen, weigeren, zich aan arbi trage te onderwerpen, enz. Als de regeering wat kan doen om aan dezen toestand een eind te maken, zal zij het zeker niet laten- De heer Wijnkoop die zei, dat de landarbei- ders hier het nog slechter hebben dan in Rus land, moet de overdriving er wat minder dik op leggen. De oplossing, die de heer Braat aan de hand d.oet, is wat al te eenvoudig. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder stemming goed. Kippen- en eendenhoudcrij. Aan de orde is wetsontwerp 13 (kippen- en eendenhouderij De heer Duijs (s.d.) zegt, dat de toestand der eendenhouders speciaal in Noord-Holland meer dan verschrikkelijk is. De richtprijs voor de eendeneieren worde in ieder geval zeker niet lager gesteld dan voor de kippen- van de manschappen uit Neuzen, op Axel aan. Immers Neuzen was een hezitting der Geu- zen geworden. Graaf van Hohenlo had er zich van meester gemaakt en had zich er goed vastgenesteld, teneinde vanuit deze basis den vijand meerder afbreuk te doen. Vlak bij Neuzen richtte hij een geweldige schans op, nog bekend onder den naam van de Moffeschans. Hierin was ook een predikant die voor de geestelijke verzorging der solda- ten zorgde. De bewoners van Neuzen zagen nu een praehtgelegenheid om vanonder de voogdij van Axel weg te geraken en zelfstandig recht uit te oefensn. De gelegenheid was te schoon om deze niet te gebruiken. Immers Neuzen was in Oranjehanden en Axel in die der Spanjaarden. Ze stuurden een deputatie naar Prins Mau rits en deze bepleitten het recht voor Neu zen. Zij toonden den Prins van Oranje aan, dat zoolang Axel aan de zijde van den Span- jaard bleef, zij aldaar onmogelijk terecht kon- den staan. Ja, dat vond de Prins van Oranje ook, wes- halve hij, na advies van de Gecommitteerde Raden te hebben ingewonnen, aan de bewo ners van Neuzen een afzonderlijke Rechtbank verleende, op den 23ste April 1584. Het wa3 een provisioneele voorziening, want zoo werd er duidelijk bij verklaard „alleen bij provisie en totdat bij mijne Hee- ren, de Generale Staten daarin anders in voorzien zou worden". De Neuzenaren trokken zich echter met veel van deze restrictie aan. Zij hadden het I eieren.. Hy mag niet beneden de 2.85 cent. Er kome voorts een behoorlijke regeling ten aan- zien van de gezinsinkomsten der menschen. In de eommissie van advies moeten verder worden opgenomen menschen, die als bedrijfs- pluimveehouders optreden. Overigens zuUen wij de werking der wet afwachten. De heer Braat zegt, dat de minister steun aan de eendenhouders niet mag beperken tot Noord-Holland. Minister Verschuur wijst op de ontstellende maatregelen van Duitschland, die invloed heb ben gehad op het eierbedryf. Blijven die maat regelen zoo, dan is op den duur ook met steun het bedrljf niet staande te houden. Aan de rationeele basis van het bedrijf ont- breekt in Nederland wel een en ander. Met name de eendenhouderij heeft saneering nco- dig.' Het bestuur van Noord-Holland zal er wat voor doen. Met een lid van Gedeputeorde Staten heeft spr. erover gesproken. De eendenhouderij heeft op gelijke wijze de .belangstelling der regeering als de kippen- houderij. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder stemming aan. DE VERBETEKING VAN HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Bij de verbeteringswerken aan de groote Oostsluis van het kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert zijn de duikers weer met hun werkzaamheden begonnen. Dit deel van het werk heeft vanwege de lage temperatuur van het water sedert half December van het vorig jaar stilgelegen. DE RESERVES VAN I)E ZEEUWSCHE GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE. Op vragen van den heer Kersten: Kan de Minister ook mededeelen, of het juist is, dat in 1930 is bepaald, dat de Zeeuw- sche gewestelijke tarwe-organisatie een reser ve moest kweeken van eenmaal honderd dui- zend gulden? Is het den Minister bekend, dat aan reser ves is gekweekt in 1930 64.606,23; in 1931 93.996,01? Acht de Minister deze reserves, die reeds anderhalf maal het bedrag van honderd dui- zend gulden overschrijden, niet voldoende? Wil de Minister maatregelen nemen dat de over 1932 ingehouden gelden aan de nood- lijdende boeren, die tarwe verbouwden en aan de organisatie leverden, wordt uitbetaald? heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord: 1. Ten einde den steun, welken de Tarwe- wet-1931 beoogt, niet geheel alleen aan die boeren ten goede te doen komen, die by het in werking treden van de Tarwewet hun tarwe van den oogst 1930 hadden bewaard en voorts om eventueel geldelijke moeilijk- heden bij de gewestelijke tarwe-organisatie te voorkomen, is van regeeringswege aan de genoemde organisaties in overweging gege- ven van het bedrag, dat voor de geleverde tarwe van den oogst 1930 werd ontvangen, 1 per 100 K.G. in te houden. Uit den aard der zaak is daarbij geen bedrag vastgesteld, dat als reserve gekweekt moest worden. 2. Het is den ondergeteekende bekend, dat in 1930 en 1931 reserves zyn gekweekt als in deze vraag zyn genoemd. 3. De ondergeteekende is van meening, dat, al is de daardoor ontstane totale reserve van anderhalf maal het bedrag van 100.000, die reserve niet als overdreven is te beschouwen, zulks met het oog op de vele rlsico's, welke de gewestelijke tarwe-organisatie heeft te dragen. 4. Het bestuur van de gewestelijke tarwe- organisatie in Zeeland heeft reeds op de al gemeene vergadering der tarwe-organisatie, op 25 Februari j.l. gehouden, medegedeeld, dat de voor 1932 ingehouden gelden aan de leden zullen worden uitbetaald. VRACHTVERDEELXNG EN DE BINNEN- VAART. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van tijdelijke maatregelen ter bevordering van eene zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeeling in de binnensche epvaart. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de binnenschipperij in haar geheel genomen, door dien maatregel niet zal worden geholpen, omdat de moeilijkheden, welke die tak van volkswelvaart ondervindt, hare voornaamste oorzaak vinden in een tekort aan vracht en een teveel aan tonnage, waaraan tenultvoer- legging der in het ontwerp neergelegde voor- recht nu in handen en hielden het stevig vast. De vergunning werd dan ook naderhand zelfs na de Reductie van Axel door den Graaf van Leycester geratificeerd op 24 Aug. 1585, en bij de daaropvolgende Unien bevestigd. Zooals gezegd trok Piron op Ajrel aan, en kwam in den morgen van 17 Juli aan. Aan- gezien de poorten gesloten waren, kon men mceiliik in de stad komen. Eindelijk verstoutte zich een soldaat om langs den steenen beer, die het water scheid- de in de stadsvestsn, de wallen te beklimmen. Het gelukte hem, zonder gezien te worden, in de stad te geraken. Eenige anderen wisten hem te volgen. Terstond maakte men zich meester van de wacht aan de poort en openden dezen voor het Statenleger, dat aanstonds als een vloed- golf binnen marcheerde. De trompetter zette de met Oranjedoek gevlagde trompet aan den mond, en daar klonk het, door de Spanjaar den zoo gehate, oud vaderlandsche Wilhel- mus van Nassauwen door de lucht. Niet zoodra hoorden de Spanjaarden de hun hekende Oranjeklanken of schrik en verwar- ring maakten zich van hen meester. Eenigen trachtten de Oranje-menschen nog tegen te houden, maar de opstuwende schare was niet meer te stuiten. Wel vielen er, vooral in de Lange Noord- straat, nog scherpe gevechten voor, en lieten eenige Spanjaarden en Duitschers het leven, de strgd was spoedig beslist, en het gansche garnizoen enkele vluchtelingen uitgezon- derd werd gevangen genomen. De bevelhebber Schoonauw, die reeds krijgs- gevangen genomen was, eer hij nog iets van stellen geen einde zal kunnen maken. Daar- entegen zullen de meer welvarende schippers ten bate hunner minder welgestelde collega's schade lijden. Bovendien werd bevreesdheid uitgesproken dat de reeds in ruime mate beschikbare ton nage nog zal toenemen, doordat schepen in de vaart komen, die onder normale omstan- digheden de binnenvaart hier te lande niet be- oefenen en dat eene verhooging der scheeps- vrachten de neiging tot het doen vervoeren van goederen te land zal versterken. Ook achtten de leden, hier aan het woord het niet onmogeltjk, dat bedoelde verhooging het aan- vankelijk langs onze zeehavens geleide ver- voer zal doen overgaan naar havenplaatsen in het buitenland. Voorts vestigden de leden hier aan het woord, de aandacht op de technische moei lijkheden, welke aan de uitvoering der ont- worpen regeling verbonden zijn. Tenslotte betreurden zij, dat, nu de inladers niet meer vrij zullen zijn in de keuze hunner schippers, hiervan het meest nadeel zullen ondervinden de schippers, die door het bezit van goede vaartuigen en mede door groote wilskracht zelfs thans nog in staat zijn, vrjj geregeld te varen. De leden, hier aan het woord, hadden er de voorkeur aan gegeven, dat de binnenschipperij op individueelen grondslag zou worden ge- steund. Sommige andere leden verklaarden, dat z(j zich met de hierboven weergegeven beschou- wingen slechts ten deele konden vereenigen. Boven een regeling op individueelen grond slag geven zij de voorkeur aan die, welker totstandkoming de minister wenscht te be- vorderen, hoewel zij de geboden hulp niet af- doende achtten. Andere leden achtten het de grootste ver- dienste van heit wetsontwerp, dat het beoogt de allerergste gevolgen der crisis voor die be- volkingsgroep af te wenden, en daar steun te verleenen, waar zonder hulp van overheids- wege een debacle niet zou kunnen uitblijven. De leden hier aan het woord, meenden te moeten betwrjfelen of de vrachtverhooging dusdanig zal zijn, dat Antwerpen het tot dus- verre naar onze havens leidende verkeer tot zich zal trekken. Het verblijf in de Zeeuwsche stroomen, welke de verbinding met die stad vormen, is gemeenlijk van vrij langen duur, en vordert mitsdien geruimen tijd. Hiertegen werd aangevoerd, dat het aantal binnenschippers te onzent te groot is. ENGELAND EN RUSLAND. Sir John Simcm beeft, schrijft de N. R. Crt., Woensdag in bet Engelsche Lagerhuis de redenen uiteengezet, die de Engelsche regee ring ertoe hebben gebraeht bij het Lagerhuis met zoo grooten spoed een noodwet in te dienen die haar in staat moet stellen een ver- bod van invoer van Russische producten af te kondigen als zij dat noodig acht. Sir John Simon heeft er niet alleea de ver- tegenwoordigers van de arbeiderspartij, maar zelfs den bedachtzamen liberalen leider Sir Herbert Samuel niet van kunnen overtuigen, dat de regeering met het beleid is opgetreden, dat noodig was zoowel om de aangeklaagde iagenieurs zoo doelxnatig mogelijk te bescher- men ,als om tegelijkertijd de Engelsche in- dustrie zoo weinig mogelijk te schaden. Men heeft van den ibeginne af den indruk gekregen, dat de, op het oogeniblik heel vaak zoo weiig rustige en zelfbewuste Engelsche politiek in dezen gehacideld heeft onder invloeden en lm- plusies, waaraan zij zich niet geregeld zal willen onderwerpen. Men wil nu eenmaal met de Russen te doen hebben of niet. Engeland wil dat zeer zeker wel, en heeft er in z.a benarde omstandigheid alle reden toe. Daar om onderhandelt het nu b.v. met Moskou over eea nieuw handelsverdrag. Is het echter van deze noodzakelijkheid overtuigd dan moest een geval, als waarover nu een conflict is ont- staan, met de grootste omzichtigheid worden behandeld; vooral ook terwille van de inge- nieurs die men beschermen wil en die nu in zoo groot gevaar zwevea. Het lijkt inderdaad twijfelachtig of in dit opzicht zoo doeltreffend mogelijk is gehandeld. De gevolgde methode lijkt veeleer geschikt om de weerbarstigheid der Russen, die ondershands gevoelig zijn voor oeconomischen druk, maar die telkens onhan- delbaar worden als zij vinden dat hun prestige in het openbaar gevaar loept, op voor de slachtoffers bedeakalijke wijze te prikkelen. de nadering des vijands had vemomen, wel begrijpende, wat hij van de Spaanschen zou te wachten hebben, bood zijn dienst aan Ley cester en Prins Maurits aan. Deze oordeelden echtsr, dat zij geen onoplettende officieren noodig hadden en voeren voort waai-door alles in handen van Oranje kwam, en verzekcrden zich het bezit ervan. Zoo werd Axel voor goed van den vijand veriest, zonder veel bloedstorting. De stad werd nu opnieuw versterkt, doch op klelner schaal dan de vroegere vestingwerken. Wel poogden de Spanjaarden een en ander- maal Axsl te herwinnen, m%ar mochten hier in niet slagen. Van dien tijd af werd de stad niet noemenswaardig meer door de oorlogs- fakkel beproefd en mocht zij van lieverlede tot meerdere welvaart komen. De uitgewekene burgers en deftige families begonnen Axel weer te bevolken. Dit had tot gevolg, dat Hun Hoogm. Heeren op 14 Mei 1594 eene nieuwe Magistraat aanstelden. 21 Oct. 160(7 volgden de artikelen van Unie, door de Staten Generaal vastgesteld, waarbij bepaald was dat in de Magistraat-vergade- ringen, aan Axel 6<5n schepen meer was toe- gestaan dan aan Neuzen. Scharp zegt, dat „sedert dezen tijd deese stad wederom zoodanig is toegenomen, dat zij, na Hulst en Sluis, billijk voor de sierlijkste en beste stad van geheel Staats-Vlaanderen gehouden wordt". Het eeuwfeest van de heugelijke gebeurte- nissen van de verlossing uit de inacht van Spanje werd in 1866 kerkelijk gevierd bij monde van Ds. Ratel met de woorden van Ps. 91. IWaarvan Sir John Simon de onbevooroor- deelden onder zjjn toehoorders waarschijnljk wel zal hebben overtuigd, is dat er op de regeering ten deele ook ongerechtvaardigde critiek is uitgeoefend. Er is in Engeland op gewezen dat men het te Louden eventzeer als te Moskou als een ondragelijiken eisch zou beschouwen wanneer werd verlangd, dat men Russische aangeklaagden zonder vorm van proces zou vrijlaten. Dat, zoo zeide men terecht, zou het opdringen zijn. van een on- schendbaar voor vreemde onderdanen, die geen staat met gevoel voor zelfrespect meer zal toestaan. Wat Simon heeft verteld geeft toch een eenigszins anderen kijk op de zaak. De ge- vangenneming is geschied volgens de beruchte methoden van de Gepeoe, en de eerste behan deling heeft plaats gevonden volgens die zelfde methoden,die volstrekt in strijd zijn met de voor de normale Russische justitie gelden- de rechtbeginselen hoe deze dan ook reeds mogen zijn! Er was alle reden, voor de En gelsche regeering zich bijzonder bezorgd te gevoelen over het lot van deze onderdanen, omdat weinige dagen te voren in de gevan- genis waarin zij z'jn opgesloten, 35 Russen zonder vorm van proces op dergeljjke beschul- diging waren ter dood gebraeht. De geloof- waardigheid van dit soort berichten valt in dezen tijd helaas niet meer te bestryden. De Engelsche ingenieurs moesten in de oogen van hun regeering in een gevaar zweven, dat hun by geen enkelen vorm van geregelde rechts- pleging, op welke opvattingen deze ook moge berusten, zou kunnen bedreigen. Er was alle gevaar dat men, bij een gewone, diplomatieke behandeling van het geval met hulp voor de aangeklaagden te laat zou komen. Er waren nog andere omstandigheden die de Engelsche regeering tot snel handelen noop- ten. Zij was er over ingelicht, dat de gevan- genen aan een vorm van verhoor werden cn- derworpen, die men in Amerika den naam van „third degree" heeft gegeven en die geen andere bedoeling heeft dan de oude pijnbank te vervangen in gevallen waarin men over tuigd is van de schuld van weerbarstige arrestanten. Negentien en zeventien uren achtereen zrjn sommigen hunner verhoord. Degenen, die hen ondervraagden werkten daarbij in ploegen om deze geestelijke en lichamelyke kwelling met de noodige kracht te kunnen laten voortduren. Mea heeft hen tot iederen prijs een „bekentenis" willen afdwin- gen, zelfs v66r men nog een aandacht had ge- formuleerd. Het menschelijk uithoudlrgs- vermogen heeft zijn grenzen; de Russen heb ben herhaaldelijk getoond hoe zij daarvan, ook tegenover vreemdelingen, party weten te trekken. Onmiskenbaar op deze wijze afge- perste bekenteuissen hebben een rol van bc- teekenis gespeeld in de betrekkingen der Rus sen tot buitenlandsche ondernemers. Afge- perste bekentenissen en verklaringen vormen trouwens op bet oogeolblik niet enkel een Russisch systeem. Maar hoe het zij, Londen heeft niet willen dulden dat ingenieurs, die voor Engelsche firma's voor de Russische regeering in Rus land werkten, aan marteling en nog erustiger gevaren zouden blootstaan. Zij moest ook ver- moeden, dat de vervolging ten doel had, on- zuivere elementen te brengen ia zulver oeco- nomische betrekkingen. Wy hebben er hier de vorige week reeds op gewezen, dat de thans te Moskou heerschende rechtsopvattingen voor den buitenlander naar onze begiippen onduldbare gevaren meebrengen. Deze wor den nog te ondragelijker als dit systeem ook wordt togepast met de onmiskenbare bedoe ling, voordeel van positie te verkr jgen tegen over particuliere lichamen waanmede mea commercieele overeeakomsten heeft gesloten. Met dit alles moest Downing Street reve ning houden. Toorn was begrijpelrjk, impulsie tot ongewoon optreden eveneens. Diplomaten mogen daarbij echter niet de eischen van een practisch beleid uit het oog verliezen. Ala men de in gevaar verkeerenden wil redden en verder de betrekkingen wil voortzetten, dan is de politiek van Londen temauwernood de beste geweest. Zij had reeds in een vroeg; stadium bereikt dat het geval aan de macht van de Gepeoe was onttrokken. Dat veran- derde niet alles maar toch al veel aan de zaak. Daarom leek ons de critiek van Sir Herbert Samuel op het gevolgde beleid ten voile gerechtvaardigd. Het was tenslotte het 'best geschikt om alle belangen onbedoeld te schaden. Nu zal Zondag het proces tegen de inge nieurs beginnen. Het beloop daarvan kan be- slissend worden voor de Engelsch-Russische betrekkingen. Toch zou Axel nog eens medemaken, dat zij bezet zou word=n. Zcoals men weet, waren in het jaar 1747 de Franschen in Vlaanderen binnen gevallen. Bij het vememen van dit feit, en vreezende dat ook Axel hiermede te doen zou krijgen, werden de vrouwen en meis- jes, bij voorbaac uit voorzichtigheid, de Schelde overgevoerd, waar zij in Zeeland voor loopig beveiligd waren tegen roof en geweld. Kierna bereidde men zich op een eventueel beleg voor. Axel was genoegzaam versterkt. Het ge- schut stond goed geplaatst. De bezetting was op haar post. Een dubbele linie, met de forten, verzekerde veiligheid. Een rijke voor- raad van alles was in de magazijnen voorhan- den, en er was een genoegzaam aantal van kundige bevelhebbers, waaronder zulke, die in andere gevallen genoeg getoond hebben, dat het hun niet aan moed of beleid ontbrak. In 66n woord ,,onneembaar". Niemand had dan ook kunnen denken dat Axsl, gelijk zou zijn aan rype Herfstvruchten, die in den mond vallen van hen, die ze eten wil, en zonder slag of stoot aan den vijand zou overgaan. En toch is het gebeurd. Gehsel Vlaande ren was er over onthutst dat Axel zoo ge- makkelyk den vijand ten prooi viel. Dat had men niet verwacht van den Commandant van Axel, generaal Zoute en ds beide andere gene- raals Leeuwe en Bronkhorst. Over deze overgave der vesting Axel aan den bsvslhebber der Pransche troepen, de Markies De Contades, die hun hoofdkwartier te Ciinge hadden, hopen wy een volgende maal iets te vertellen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5