PUROL er; op! Echt en goed BUITENLAND SPORT. QEMENODE BERICHTEN. TER NEUZEN, 7 APRIL 1933. ZAAMSLAG. VOETBAL. volkomen In de mogelrjkheid van het bereiken van bet doel; anderen zien de verrichtingen van den Volkenbond met het oog slechts van den tijdgenoot en meten daamaar hunne te- leurstellihgen. Ten aaruzien van den Volkenbond geldt, ge- lijk van alle dingen, dat men, om hem te be- grijpen, hem moet kennen. En, als hierboven gezegd, het niet wetende deel ook in ons land is 'zooveel grooter dan het wel, althans ten deele wetende deel. Velen van de eerste groep verschuilen zich achter het motief, dat voor den Volkenbond slechts de groote landen van beteekenis zijn, en dat de kleine toch het toe- kijken hebben. Dat is niet juist. In de aan- gelegenheid tusschen China en Japan, die ge- eindigd is met de veroordeeling, kort en goed, van het Japansche standpimt, is gebleken, dat de kleine Staten wel degelijk invloed ten goede kunnen ontwikkelen. Afgescheiden daarvan is in den VolkenJbond, waar de gelijkheid der Staten langzame- vorderingen maakt, voldoen- de plaats voor argument en overtuiging. Neen, er is wel degelijk werk voor de kleine Staten, maar slechts dan, wanneer hunne vertegen- woordigers zich gedragen gevoelen door een overtuiging. En nu he eft geen enkele Neder- landsche delegatie, die op een Assemble of eenige conference van den Volkenbond aan- wezig is geiweest, over scherpe critiek van de eigen landgenooten te klagen gehad, maar dit spruit misschien minder uit instemming dan wel uit onverschilligheid voort. Dan zjjn in een ommezien handen, ruw en rood van huishoudelrjk of welk ander werk ook, weer zacht, gaaf en blank. Ingez. Med. Vorming van een openbare meening omtrent de voornaamste Volkenbondsvraagstukken is daarom zoozeer noodig. Het groote publiek hoort van problemen als liggen opgesloten in het sanctie-vraagstuk; in wijziging van art. 19 in dien zin, dat herziening van v.erdragen niet door den tegenstand van 66n land kan worden gebroken; aanpassing van het Grondverdrag van den Volkenbond bij het Kellogg-pact en wat dies meer zij. Soms leest men er een arti- kel over. Maar een eigenlijk openbare mee ning op dit stuk is er niet. Niet bij de groote massa, niet bij de politicks partijeri; ni'6$ bij eenige organisatie, geroepen om in dit opzicht van voorlichting te dienen. Daarom lijkt het juist gezien van de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede", die zich ook hier voor alles een Volkenbondsvereeni- ging toont, dat zij hare Afdeelingen, en door middel van deze Afdeelingen hare leden tracht te „documenteeren". Van den arbeid te Geneve worden objectieve overzichten, die rechtstreeks uit Geneve komen, rondgezonden commissiSn worden ingesteld teneinde tal van vraagstukken op Volkenbondsgebied te be- studeeren en de rapporten daarvan worden in den kring der Vereeniging verspreid. De ver- slagen, die de Nederlandsche delegaties op de Assemblee en op belangrijke conferenties uit- brengen, worden onder de oogen van de Af deelingen der Vereeniging gebracht. En deze beginnen den juisten weg te leeren kennen teneinde den inhoud van die stukken met de leden te bespreken. Natuurlijk mag niet wor den verwacht, dat alle leden zich daarvoor in- teresseeren. Maar, indien er in de verschil- lende groote en kleine plaatsen een kern is, die zulk een documentatie-arbeid ter hand neemt, dan wordt er reeds veel bereikt. Een cursus, .waarin een klein aantal wel-onderleg- den wordt gevormd, kan soms meer ten gocde uitwerken dan een enkele lezing, waarbij honderden zijn aanwezig geweest. HET GROENUAND-GESCHIL TUSSCHEN DENEMARKEN EN NOORWEGEN. Onder buitengewone belangstelling heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie Woensdagoehtend 10 uur uitspraak gedaan in de zaak betreffende het juridisch statuut van sommige deelen van Oost-Groenland, waar- omtrent tusschen Denemarken en Noorwegen geschil beStond. Zooals men zich zal herinneren had Noor wegen ,oi> 10 Juli 1931 verklaard, te zijn over- gegaan tot de inbezitneming van een bepaalde streek in Oost-Groenland. Naar aanlei'ding daarvan bad Denemarken bij het Hof een vordering aanhangig gemaakt tot onwettig verklaring van de inbezitneming, als zijnde een inbreuk op den bestaanden rechtstoestand. Met 12 stemmen tegen 2 heeft het Hof be- slist overeenkomstig de conclusies van de DeensChe Regeering en de conclusi.es van de Noorsche Regeering, welke hiermede in strijd waren, verworpen. DE KWIJNUNDE RIJNSCHEEPVAART. De intemationale noodtoestand van de Rijn- scheepvaart heeft de Duitsche en de Neder landsche Regeering aanleiding gegeven, alle bij de Rijnscheepvaart betrokken Regeeringen uit te noodigen tot besprekingen, teneinde te trachten, een weg te vinden, volgens welke door Regeeringsmaatregelen tegemoet kan worden gekomen aan den noodtoestand. De onderbandelingen zouden de volgende punten betreffen. 1. Aaneensluiting van alle schippers; 2. Internationale regeling van de verhou- ding tusschen reederijen en de particuliere Rijnschippers. De mjogejijkbeid, een controle door te voeren; 3. Zonda,gs- en nachtrust; 4. Bescherming tegen executorialen ver- koop; 5. Verbod, nieuwe schepen te bouwen. ONDERSCHEID TUSSCHEN NEDER- HANDSCH EN BUITENLANDSCH FABRIKAAT IN WIMLELS. Het Tweede-Kamerlid Weitkamp heeft aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid gevraagd, of bet juist is, dat, naar de bladen melden, de Duitsche Staatssecretaris von Rohr van het rijksdepartement van land- bouw de p'ublicatie heeft aangekondigd van een verordening, waardobr de winkels worden verplicht door bordjes met de woorden Duit sche waren" of „buitenlandsche waren", den oorspron^ hunner producten aan te geven? Zoo ja wordt verder gevraagd is dan de Minister bereid, om ook voor ons land in denzelfden geest te handelen, opdat ook ons publiek \Vste, wien het met zijn nering be- gunstigt STRIJD TEGEN DE RATTEN. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft een schrijven gericht tot de burgemees- ters over de ziekte van Weil, meldt de Msb. In 1932 zijn de volgende gevalien waarge- nomen: Januari 2, Februari 1, Maart en April geen, Mei 1, Junl 4, Juli 8, Augustus 36, Sep tember 124, October 24, November 4 en December 3, waarbij valt op te merken, dat de ziekte niet onmiddellijk na de infectie op- treedt, maar dat er altijd een incubatietijd- perk is. Het geheele jaar werden in totaal 207 gevalien dezer ziekte waargenomen, waarvan 16 met den dood eindigden. Alle krachten moeten schrrjft de Minister, op den j zomer geconcentreerd worden ter voorkoming van besmetting van baders en zwemmers in zweminrichtingen of zwemgelegenheden. De bestrijding der ziekte zal in de voornaamste plaats gericht moeten zijn op het weren der ratten. Daarom is het noodzakelijk, in iedere zwem- inrichting een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het voorkomen van schuilplaat- sen voor de rat. Een tweede eisch is, dat op plaatsen, waar gebaad en gezwommen wordt, geen spijsresten achterblijven. Het derde punt is, er voor te waken, dat in de naaste omgeving van de zweminrichtingen geen ge- schikte schuilhoeken voor de ratten aanwezig j zijn, waar zij hun nest kunnen bouwen, of j geen resten worden gevonden vau rattenaan- lokkende waren. Tenslotte wijst de Minister er op, dat het noodzakelijk is, onverwijld in ieder geval voor het komende zwemseizoen maatregelen te nemen, waarbij met wemig kosten het gevaar kan worden bestreden en dat zweminrichtingen, welke niet voor verbe- tering vatbaar zijn, of die in een zeer ongun- stige omgeving zijn gelegen, worden opge- heven en het zwemmen en baden op die plaats verboden. DE RAMP VAN DE AKRON. De geschiedenis van Icarus is scurijft de N. R. Crt. geen legende. Zij was reeds dui- zenden jaren waarheid voor zij ontstond. De eerste mensch die zijn element verliet en zich toevertrouwde aan een vaartuig op .vateren, waartegen zijn natuurlijke krachten hem geen beveiliging verschaften, was reeds van den geest van Icarus vervuld. Zoo is het gegaan door de heele geschiede nis van de menschheid en zoo is het nog. „Navigare necesse est, vivere non est ne- cesse": Te varen is noodig, te leven is niet noodig. Dat is het heldhaftig devies. Daarom zijn de zeevaarders omgekomen en komen zij nog steeds om, dat is de oorzaak van de mannenmoordende luchtvaart en van de roe- kelooze zucht naar snelheid, dat drjjft ook de onderzoekers in de laboratoria en in onher- bergzame deelen van de wereld tot hun ris- kante taak. „Safety first", vei^igheid boven alles, is een vermaning welkfe nooit in min- dere mate gegolden heeft dan in onzen tijd, dien men kortzichtiglijk verweekelijking ver- wjjt. Zoo trachten wrj onze aarde te maken tot een plek die geen afstanden en geen geheimen meer bezit. Gelukkig geeft zij ons nog voor onafzienbare tijden daarbij de handen vol. Zou deze prikkel verdwijnen, welk een moreele Inzinking zou dan de menschheid moeten treffen! Wy komen genoeg vooruit om vol trots en vol moed te zijn. Maar dan op eens stuiten wij op gebeurtenissen die ons aan het lot van Ica rus herinneren. Deze tijd is toch al hard voor de menschheid. zy wordt er dag aan dag aan herinnerd hoe weinig zij de dingen die zij schept beheerscht. De nood die daarvan het gevolg is, beheerscht veeleer den mensch. Wij zien dingen om ons heen gebeuren, een geeste- lijke en sociale verwildering, afdwaling van de liberale idealen zonder welke geen vooruitgang van de menschheid mogelijk is, die ons als mensch tot bescheidenheid vermanen. Een ramp als die van de Akron echter werpt ons terug in verwachtlngen, waarin wij ons nog sterk voelden. De ondergang van dit grootste en naar men meende door heliumvulling veiligste luchtschip ter wereld, is als technische teleurstelling heel veel ernstiger dan het schrikkelijkste vlieg- tuigongeluk. Niet enkel om het zooveel groo- tere verlie3 aan menschenlevens. Het vlieg- tuig heeft zijn plaats veroverd. Duizenden verkeersvliegtuigen zijn dagelijks onderweg. Een ongeluk met een daarvan is een van die onvermijdelijkheden als ongelukken met sche pen, treinen, automobielen, en zooals kort ge- leden nog ongelukken met paard en wagen waren. Het risico van een opstijgend vliegtuig Is, volgens de statistiek van ongelukken, zeer gerlng. Luchtschepen zijn er echter heel weinig in de wereld. Desniettemin vormen zij een hoop der menschheid. Dat is vooral aan de groote reizen van den Graf Zeppelin te danken, die ons het tafereel van''een vervoer dat niet alleen in snelheid maar ook in vermijding van ongerief de groote mailbooten "zou overtref- fen, voorspiegelt. Het rampzalig vergaan van de R 101 was een gevoelige waarschuwing. Maar de fouten die daarvan de oorzaak wa ren kon men aanwijzen en in de toekomst ver- mijden. Het ongeluk met het beproefde Ame- rikaansche luchtschip echter zal aan het ver- trouwen in de luchtschepen een grooten schok toebrengen. De indruk moet te dieper zfln omdat bijna tegelijkertrjd met het groote schip nog twee kleinere luchtschepen verongeluk- ten. Deze gevalien zijn echter niet met dat van de Akron te vergelijken. De Amerikaan- sche regeering had niets gespaard dat aan het experiment van dit luchtvaartuig ver- hoogde betrouwbaarheid kon verschaffen. Zij verdient daarvoor de dank van de heele wereld vooral omdat in het bijzondere geval van Ame- rika met zijn ligging tusschen de Oceanen, deze proefneming veel grooter technische dan militaire beteekenis moest bezitten. Niet slechts om het verlies aan kostbare menschenlevens maar ook om de bittere te leurstelling in den strgd om de lucht, gaan onze gevoelens van deelneming thans uit naar het Amerikaansche volk. Het zij een troost voor dit volk dat het offer, nu ge bracht, niet alleen negatieve waarde heeft. De geschiedenis van de luchtschepen is hier- mede niet ten einde, zelfs al zou een hapering in den vooruitgang het gevolg van dit onge luk zijn. Want de scheppers van het drama van Ica rus hadden ongelijk in hun wijze kleinhartig- beid. De geschiedenis was niet uit met het verdrinken in zee van den overmoedigen jon- gen man, die den zon te hoog te gemoet vloog. Iedere misiukking prikkelt nog slechts tot stouter pogingen. De geschiedenis der mensch heid is niet een relaas van overmoed en val, maar van overmoed, val en nieuwen over moed, die dan telkens weer geen overmoed meer blijkt. De overmoed van Icarus is de wegwijzer der menschheid. Ook dit offer van het Amerikaansche volk zal zeker niet vergeefs zijn gebracht. Ram pen met hichtschepm. De N. R. Crt. vermeldt een lijst van ram- pen met luchtschepen die er na den oor- iog geweest zijn. In Juli 1919 ontplofte te Baltimore het Amer. luchtschip C 8. Er waren 75 dooden. Enkele dagen daarna verongelukte boven de Noordzee het Britsche luchtschip NS 11. Zeven dooden. In 1921 brak boven Hull het Britsche lucht schip R 38 in twee stukken. Het wrak viel in de Humber. Er waren 43 dooden. In 1922 geraakte het Amerikaansche lucht schip Roma in brand en viel. Ditmaal 34 dooden. In 1923 verdween bij Sicilie in een orkaan het Pransche luchtschip Dixmude. Men heeft het gevaarte nooit teruggezien en natuurlijk evenmin de 54 menschen die er in waren. In 1925 brak in de lucht het Amerikaan sche luchtschip Shenandoah. Resultaat 14 dooden. In 1930 vloog het Britsche luchtschip de R 101 zich in de buurt van Beauvais te plet- ter tegen een rots. Er waren 48 dooden. Thans in 6dn dag tijds drie ongelukken met luchtschepen: de Akron, met 74 of 75 dooden, verging bij de kust van New Jersey. Een klein (Amerikaansch) luchtschip, dat te hulp ijlde, brak hetgeen aan 2 van de 9 opvarenden het leven kostte en nu is ook een Fransch luchtschip verongelukt. De positie van het wrak. Het wrak van het luchtschip Akron be- vindt zich op 39 gr. 25 min. N.B. en 73 gr. 53 min. W.L. in de Bamegat-baai. In Congreskringen verluidt, dat de con- structie van het luchtschip fouten heeft ver- toond en dat het herstel van de Akron, na het ongeval, dat het luchtschip verleden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet grondig is uit- gevoerd. De geredden. De namen der geredden zijn eerste officier H. V. Wiley, luchtmatroos Deal en luchtma- troos Moody. De commandant van het lucht schip MsCord is verongelukt, evenals adm. Moffett. Een vlerde geredde, de marconist Copeland, is naar men weet aan boord van de Phoebus overleden. De drie overigen, Wiley, Deal en Moody, zijn ongedeerd, boewel zij in uitgeputten toestand verkeerden toen zij ge- red werden. Deal en Moody hebben wat ont- vellingen van lichten aard. Onder de slacht- offers van de ramp moeten nog worden ver- meld de commandant van de marine-lucht- vaartstatlons F. F. Berry. De commandant van het Amerikaansche bureau voor lucht vaart H. B. Cecil en een kolonel van het ar- tilleriereservecorps A. F. Masury. Het tref- fende bij deze ramp was, dat admiraal Mof fett, die mede verdronken is, steeds op zeer krachtige wijze de beschuldigingen had tegen- gesproken, dat de Akron niet goed gebouwd zou zijn. Ook bad Moffett voortdurend ge- pleit voor den bouw van nog jpeer luchtsche pen van het zelfde type. Het onderzoek en de verklaringen van oog- getuigen en overlevenden schijnen te beves- tigen, dat de Akron tijdens een hevlg onweer door verticale windvlagen is gegrepen en op het water neergedrukt. Blikseminslag of brand zijn zoo goed als zeker uitgesloJgg,, Qf de romp van het luchtschip reeds door- de stormvlagen of pas bij de botsing op het water beschadigd werd, kon nog niet worden nage- gaan. De oude strijd voor of tegen het lucht schip en om het principe ,,Lichter of zwaarder dan lucht" is door de ramp met de Akron op- nieuw ontbrand. NA DE RAMP VAN DE AKRON. Nu de eerste ontzetting over de ramp van de Akron voorbij is, zijn allerwegen in de Ver. Staten stemmen opgegaaa om het zuster- schip van de verongelukte luchtreus, dat einde Mei in dienst genomen moet worden niet te aceepteeren en zelfs geen proefvluchten te laten maken. Waarschijolijk zal de zaak in het Congres besproken worden aangezien de agitatie in de groote steden en in de pers reeds geweldige vormen heeft aangenomen. VERBOD VAN RITUEEL SLACHTEN. In de Dinsdag gehouden Duitsche kabinets- zitting werden afgehandeld o.a. het wetsont- werp betreffende het slachten van dleren, waarbij wordt bepaald, dat warmbloedige dieren bij het slachten tevoren moeten zijn verdoofd (verbod van ritueel slachten). Deze wet is reeds in eeaige Duitsche landen inge- voerd en is in overeenstemming met den ouden eisch der vereeniging voor dieren- bescherming. TOCH GRUWELEN? Een Hamburgsche firma, die ingevolge den boycot van Duitsche goederen door Joden, haar handelsdebiet ziet terugloopen„ heeft een belooning uitgeloofd voor dengene, die bewgst, dat „een enkele Jood" door Nazi's is gedood. De correspondent van het te Londen ver- sebijnende biad ,,The Daily Herald" heeft op zich genomen het bewijs te leveren, dat te Koningsbergen de JoodschS koopman Max Neumann, ea te Berl'jnde jonge Joden Kindermann en Krel, na misihandeling door S.A.-mannen, zijn overleden. TERNEUZENSCHE BAD- EN ZWUM INRICHTING. Met de Staatscourant van 4 April zijn ver- zonden afdrukken van de statuten betreffende de Ter Neuzensche Bad- en Zweminrichting, gevestigd alhier. AUG. UANDBOUWCURSUS. Woeosdag had dp overgang plaats van bet le naar het 2e le«jaar van den Alg. Land- bouwcursus uitgaande van de Z. L. M., hoofd S. van Harn te Ter Neuzen. Ongeveer 2 uur werd door de leeraren ge vraagd oyer de vakken scheikunde, natuur- kunde, kennds van den grcod, plant- en dier- kunde. Uit de antwoorden bleek, dat de leer- lingen veel hadden geleerd en uitstekend hun best hadden gedaan. Namens den Rijksland- bouiwccasulent dankte den heer A. Hofstra van Goes, de heeren S. van Harn en F. C. Zonnevijlle voor bun lessen, het bestuur van de commissle van toe2?icht en den heer wet- houder der gemeente voor hun respectievelyke hulp aan deze cursus bewezen. In gelijke geest dankte ook den heer A. Dees, voorzitter der cursus. De heer S. van Harn dankte ook de leer- lingen voor de aangename en prettige wijze waarop les was gehouden. Allen spraken den wensch uit, dat de leerldngen zorg zullen dragen om a.s. winter met aieuwe moed te beginnen om het einddoel, n.l. het diploma, te behalen. De cursors sloot met 17 leerlingeu. DE UANDBOUW-CRI SI SWET. De vereeniging van handfelaren in granen, zaden en peulvruohtea in Zeeland heeft aan de bureaux der Kamers vau Koophandel te Middelburg, Ter Neuzen en Breda, omvat- tende te samen geheel Zeeland, het volgende telegram verzonden: „Wij verzoeken het bureau der Kamer zoodanig te adresseeren dat landbouw-crisis- wet bg uitvoering niet wordt geleid door een- zijdig agrariscb georienteerde onganen, maar met medewerking van belanghebbenden uit den handel". In een nader schrijven wijst de vereeniging er op, dat gebleken is, dat aan het ministarie van economische zaken veeial een strevea bestaat am de landbouiworganisaties en cobpe- raties de macht in handen te geven, zulks zeer ten nadeele van den handel. Het lykt daarom gewenscht, dat in de machtigingswet een dringend voorschrift wordt opgenomen, dat ook ae organisaties uit den handel gelijkiwaardig met den land- bouw organisaties moeten worden be- schouwd, hetzj als advt?eerende leden, betzij als uitvoerders. Wij vernemen, dat door de Kamer te Ter Neuzen reeds aan het tot haar gericht vcr- zoek gevolg is gegeven. HUMEUREGE EN KNORRIGE VROUW Ongeschikt om mee om te gaan Herstelde zichzelf volkomen „Ik ben 39 jaar," schrijft een vrouw, „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me g> voeld of ik 100 jaar was. Ik kreeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uitgeputheid. Ik was niet gcschikt om mee te gaan, omdat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om mijn hulshouden te doen en evenmin om eens bier en daar been te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voort- durenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mgn geheele linkerzij vanaf de heup naar be- neden. Ik nam Kruschen Salts en vond dat het me uitstekend bielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel ander mensch geworden. Ik ben gaan inzien, dat hat leven waard Is om geleefd te worden. Mijn werk valt me gemakkelijker en ik heb veel meer energie." Mevr. G. M. In negen en negentig van de honderd ge valien is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Een ziekelgke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk het gevolg van traag werkende organen, waar- door de afvalstoffen zich in het lichaam op- hoopen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen maakt een eind aan dit alles, omdat het de afvoerorganen tot geregelde werking aan- spoort. Het gevolg van deze inwendige schoon- heid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zullen van deze zuiverende werking den weldadigen invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbair b(j alle apothekers en drogisten k f 0,90 en /1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor: 66n cent per—dag. Adv. DE UOONONDERHANDEUINGEN IN DEN ZEEUWSCH-VUAAMSCHEN UANDBOUW. Te Hulst en Oostburg hebben districtsver- gaderingen plaats gehad van de afdeelings- besturen van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Hulst werd verslag uitgebracht van de besprekingen met het kringbestuur van den N. C. B. te Hulst en eveneens met het bestuur van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond te Axel. Tevens werd medegedeeld, dat ook de Z. L. M. in het vijfde district tot een conferentie uitgenoodigd was. Op de districtsvergadering voor Westeiyk Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg werd ver slag uitgebracht omtrent de laatste twee con ferenties met de werkgevers aldaar, onder voorzitterscbap van den heer de Milliano. Medegedeeld werd, dat de pogingen om voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot resul taat te komen op deze conferenties mislukt waren; alleen van de landbouwers uit Hoofd- plaat kwam schriftelijk bericht om verder te trachten door onderhandeling overeenstem ming te bereiken. Voorts werd op de vergadering te Oostburg toegezegd, dat overleg gezocht wordt met de moderae en christelijke landarbeidersbonden om middelen te beramen om de landbouwers van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen desnoods door strijd tot andere gedachten te brengen. Het hoofdbestuur van ,,St. Deus Dedit" zeide, dat kost wat kost een verdere verlaging van de lage loonen in het vierde district voor komen moet worden. Maandagnamiddag vond te Hulst een ver gadering plaats van het Kringbestuur Hulst van den N. C. B. met afgevaardigden van den R.K. Landarbeidersbond. Alhier werd door beide partijen in zooverre overeenstemming bereikt omtrent het advies, dat van arbeiderszijde slechts voorbehoud ge maakt werd voor wat de loonen in de gemeen- ten Westdorpe en Zuiddorpe betreft. "BSefbten werd, dat het Kringbestuur van den N. C. B. aan zijn afdeelingen zou adyi- seeren de loonen gedurende de maariden Juii, Juli, Augustus en September te stellen op f 2,15 per dag, gedurende acht overige maan- den op 2 per dag. Onveranderd bleven de loonen voor het stui- ken, snyden of gangen pikken en het mennen in dagloon. De afdeeling van ,,Vrederust" hield Maan- dagavond haar jaarlijksche vergadering, od der lei-ding van haar voorzitter Ds. G. van Dis. Een batlg saldo van 2,37 bleef in kas. Daar de heer H. Bakker als penningmeester en correspondent bedankte, werd in zijn plaats gekozen de heer J. Scheele Wz. Wanneer deze (die niet ter vergadering aanwezig was) mocht bedanken, werd in diens plaats ge kozen de heer G. de Leeuw. Als afgevaardig den naar de jaarvergadering der stichting werden gekozen de heeren S. van Hoeve en D. Dekker Fz., als secundus J. Scheele Dz. Gesproken werd over de hooge verplegings- kosten. Het werd wenscheiyk geacht om die te venminderen. Een en ander zal verder worden ondenzocht. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. STEEN behaalde weer twee zeer kostbare punten, door op eigen terrein met 53 van de hekkensluiters Hontenisse te winnen. Laatstgenoemde vereeniging heeft thans reeds een achterstand van 4 punten. Sluis schijnt aanmerkelijk aan kracht te hetben ingeboet. Thans kreeg zij weer een gevoelige nederlaag te slikken van Hoofd- plaat, 60. Breskens verzekerde zich vrijwel definitief van de tweede plaats. Stoppeldijk, bij haar op bezoek zynde, kreeg met 61 klop. 2e klasse B. Sch-eldestryders, dat de kans kreeg om zich veiltg te stellen, heeft deze niet weten te be- nutten. Met 10 verloor zij van Westdorpe en is daardoor op de laatste plaats terecht ge komen. 2e klasse E. Voor deze week troont het tweede elf tal van IJzendyke op de eerste plaats. zy won ditmaal met 5—0 van Hoofdplaat n. Biervliet, dat thuis tegen Hoogew. Boys moest uitkomen, werd teleurgesteld, doordat de Boys niet opkwamen. 3e klasse B. ONW IISTEEN n eindigde met denzelf den stand als met welke men was begonnen. 0—0. De bezetting van de eerste plaats heeft In deze klasse veel weg van stuivertje wisselen. Thans plaatste BKVV zich weer aan den kop, doordat zij met 28 van Stoppeldyk H won. Sluiskil II ontving Westdorpe H en behaal de met 21 de overwinning. zyn Poeders alleen, wanneer zy de handteeke- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespynpoe- ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, eaz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. By uw drogist. (Ingez. Med.) le klasse B. IJzendyke 14 11 1 2 37—17 23 Breskens 12 8 1 3 38—19 17 Hoofdplaat 13 7 1 5 38—26 15 Sluiskil 13 7 1 5 29—23 15 Sluis 11 5 1 5 15—24 11 Stoppeldyk 12 3 1 8 19—31 7 STEEN 13 3 1 9 21—44 7 Hontenisse 10 1 1 7 15—27 3 2e klasse B. Temeuzen HI 6 6 29—8 12 ONW 7 4 1 2 13—10 9 Axel II 8 4 1 3 36—22 9 Westdorpe 7 1 1 5 8—33 3 Scheldestr. 8 1 1 6 16—29 3 2e klasse E. IJzendyke H 9 7 - 2 23—14 14 Z.V1. Boys 11 6 2 3 40—20 14 Breskens H 8 6 1 1 24—7 13 Biervliet 9 4 5 24—21 8 Hoofdplaat H 9 2 l" 5 12—26 5 Hoogew. Boys 7 1 2 4 12—23 4 Sluis H 5 5 2—26 3e klasse B. BKVV 13 10 3 60—35 20 Temeuzen IV 10 9 1 56—14 18 Tern. Boys 12 8 4 42—23 16 Scheldestr. H 11 6 5 39—32 12 Sluiskil H 13 6 7 31—37 12 STEEN II 7 2 1 4 12—21 5 Stoppeldyk H 8 2 1 5 9—37 5 ONW II 12 2 1 9 17—39 5 Westdorpe H 10 1 1 8 17—47 3 VIJFTIENDUIZEND TOMATENPLANTEN VERGIFTIGD. In een warenhuis van den tulnder P. Loa te Dirksland zijn door een kwaadwillige 15.000 jonge tomatenplanten, gereed om te worden geplant, door zwaveldamp vergiftigd. De totaie schade bedraagt 2000. Er bestaat sterke verdenking tegen een bewoner van Dirksland, die reeds door de politie Is ver- hoord. Verschillende personen hebben bezwa- rende verklaringen jegens den verdachte af- gelegd. PROEFZEND1NG INDISCHE BANANEN. Dinsdag arriveerde met het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" te Amsterdam eea proef- zending bananen uit Nederlandsch-Indid, be- steand voor bet laboratorium voor tuinbouw- plantenteelt te Wageningen. De zending be staat uit 450 trossen pisang ambon, benevens een tiental trossen pisang radja en pisang radja sereh, en is verzonden doOr den Land- bouwvoorlichtingsdienst van bet departement van landbouw, nijverheid en handel te Buiten- zorg. De zending draagt geen commercieel karakter, doch dient in hoofdzaak om een on derzoek in te stellen naar de voonwaarden, onder welke de Oost-Indische bananen Verzon den kunnen worden. Om deze redenen wer den de bananen gedurende de reis gecontro- leerd door Ir. E. D. Levie, tninbouwconsulent by4 bovengenoemd departement. KINDJE IN DE WIEG IN BRAND. Op den Ringdijk te Amsterdam Is Zondag- mlddag een wieg in brand geraakt waarin een kind van 3 maanden lag. Met brandwonden is het naar het Binnen Gasthuis vervoerd. GROOTE PLANNEN. De recherche te Groningen heeft aangehou- den den 20-jarigen G. E. H. verdacht van het stelen van een rijwiel. By het onderzoek is aan het licht gekomen, dat de jonge man de laatste weken nog een vyftal rywielen heeft gestolen. Hy was van plan van de opbrengst der gestolen karretjes een motorrywiel te koopen. EEN SMOKKEUAUTO MET PATRONEN EN BROWNINGS. Een recherCheur van de centrale recherche te Rotterdam stelde een onderzoek in naar een hem verdacht voorkomende auto, op het Parkeerterrein aan den Coolsingel. Het bleek dat in den wagen verborgen waren 100 brow nings en 2500 patrcnen. De auto was geheel ingericht als smokkelauto. De twee mannen, die bij de auto bleken te behooren: een gepen- sionneerd spoorwegamlbtenaar en een verple- ger uit het gesticht Woensel behoorden bei- den thuis te Eindhoven, zy verklaarden de wapens uit Belgie te hebben gesmokkekt Het lag in de bedoeling deze te Rotterdam te verkoopen. Wagen en wapens zyn in beslag genomen. KWESTIE OVER BETA LING VAN TAXI CHAUFFEUR. Op den hoek van de Brouwersgracht en de Langestraat te Amsterdam hebben een twee- tal Duitschers een taxi-chauffeur, toen zy weigerden den vrachtprys te betalen, tegen den chauffeuf R. een dreigende bouding aan genomen, waarna zij poogden hem zijn geld afhandig te maken. De chauffeur is gaan schreeuwen en liep achteruit om weg te komen. Dit was zgn aanvallers niet aaar den zin. Een van hen trok een revolver en loste een schot dat den 26-jarigen man in het onder- lijf trof. De chauffeur zakte in elkaar. De beide Duitschers trachtten te vlucbten, doch zij werden door omstanders en iamiddels toe- geschoten politie gegrepen. De chauffeur R. moest naar het Binnengasthuis worden over- ge-bracht, waar men onmiddellijk operatief in- greep, welke operatie goed gelukte. De beide daders hebben bekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2