ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Paaschnummer Tweede Blad. Het No. 8972 VRIJDAG 31 MAART 1933 73e JAARGANG BINNENLAND. B1JIT ENLAND Oplaag 12000 exemplaren. DE ADMINISTRATE. Burgemeaster en Wethouders van TER NEUZEN TER NEUZEN, 31 MAART 1933. "^.-«o»fT5CTnfi5i i «y2Hwr.vw*rf«'. - r. t^x^s.mxf^xr-z. van dit blad zal verschijnen Donderdag 6 April. In verband met de vele werkzaamheden aan dit nummer verbonden, verzoeken wij heeren adverteerders. hun advertenties liefst Dinsdagmorgen in te zenden. Dit nummer zal huis aan huis in alle gameenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren worden bezorgd en tevens in de emeenten Ilzendijke, Waterlandkerkje, iervliet en Hoofdplaat. bremgen ingevolge artiikel 75, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit De gemeenteraad van Ter Neuzen, Geizien een op 28 Februari 1933 ingekomen adres van het bestuur der Vereeniging voor Ghristelijk gewoon lager onderwijs te Drie- wegen, waaribij wordt verzocht am ingevolge artikel 72 der Lageronderwrjswet 1920 gelden beschikbaar te willen stellen voor de aanschaf- fiug van een stel nieuwe gordj'pen en een kast voor het handwerkonderwijs. Gverwegende dat de kosten, verbonden aan deae uitgaven behooren tot die bedoeld in artikel 72 der Lageronderwijswet 1920, b e s 1 u i t 3qne medewerking te verleenen. Ter Neuzen, den 30 Maart 1933. De Gemeenteraad voomoemd, J. HUIZINGA, Voorzitter. J. L. DREG-MANS, Wod. Secretaris. Ter Neuzen, den 31 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA,, Burgemeester. J. L. DREGMANS, Wnd. Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De voorzitter deelt mede, dat de oentrale afdeeling heeft besloten, onmiddellijk na de openbare vergadering eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken, waar- onder de machtigingswet met betrekiking tot den landbouw. De heer Lavink (c.-h.) maakt bezwaar tegen behandeling van de machtigingswet nog door deoe Kamer, die immers ontbonden is. De heer Albarda (s.-d.) wil alleen mede- werken aan behandeling, omdat deze anders zeer lang zal moeten wachten. Spreker meent, dat uit het aandringen der regeering op behan deling blijkt, hoe lichtvaardig deze Kamer is ontbonden. De heer Wijnkoop (comm.) noemt het ont- werp fascistisch en wil aan een behandeling niet medewerken. De heer Colijn (a.-r.) wil medeiwerken aan een afdeelingsonderzoek, hetgeen niet impli- ceert, dat hij dit ook zal doen aan een beslis- sende behandeling dezer Kamer. De heer Knottecibelt (lib.) meent, dat de nieuwe Kamer het afdeelingsonderzoek moet houden. De heer Aalberse (r.-k.is van oordeel, dat j er groote haast is bij de totstandkoming van j deze wet, omdat de toestand voor den land bouw bij de week slechter wordt. De heer Oud (v.-d.) wenscht alleen een af deelingsonderzoek, geen openibare behandeling. De heer Wrjnkoop stelt voor, het afdeelings- onderzoek niet te houden. Dit wordt verworpen met 73 tegen 1 stem. De voorzitter zegt, dat hij zoo mogelijk in den loop der volgende week een openbare ver gadering zal beleggen ter behandeling van wetsontwerpen, die thans in de afdeelingen worden onderzocht. Tevens zal hrj dan voor- j stellen de nominatie op te maken ter vervul- ling van de vacature van raadsheer in den Hoogen Raad. PRINS HENDRIK OVER DEN AFSLUITDIJK. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur is Prins Hendrik via den afsluitdrjk per auto te Har lingen aangekomen. De Prins werd aldaar ten stadhuize ontvangen door het dagelijksch bestuur van de gemeente. Z.K.H. was verge- zeld van zijn adjudant, jhr. J. C. F. von Muh- 1 len, gepenisionneerd schout bij nacht en jhr. W. Laman Trip, en den directeur-generaal der Zuiderzeewerken ir. C. J. de Blocq van Kuf- feler. Na een kort bezoek vertrok het gezelschap weer via den Afsluitdrjk naar Holland. UITGIFTE HERDENIUNGSPOSTZEGELS. De directeur-generaal van den P. T. T.- dienst maakt bekend, dat ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geiboorte van Prins Willem van Oranje gedurende het trjd- vak van 1 April tot en met 31 December a.s. naast de gewane frankeerzegels van Rij|ks- wege berdenkingspostzegels zullen worden uit- gegeiven in de frankeerwaarden 1%, 5, 6 en 12)4 cent. De zegels zullen voorstellingen dragen, ont- leend aan de herdenking, te weten het wapen van den Prins (zegel van 1% cent) en de reproductie van portretten van den Prins; het portret van de gravure van Goltzius (zegel van 5 cent), dat van de schilderij van Keij, hangende in het Mauritshuis te 's-Gravenhage (zegel van 6 cent), en het portret te Kass-el, toegesohreven aan Moro (zegel van 12% cent). Van 24 April geboortedag van den Prins tot en met 31 Mei zullen in de genoemde waarden uitsluitend de herdenkingspostzegels worden verkocht. tenzij uitdrukkelijk zegels van de gowone uitgifte worden verlangd. Var 1 tot en met 23 April en van 1 Juni tot en met 31 December worden de Prins Willem van Oranje-zegels alleen verkocht, indien het p.i- bliek deze vraagt. Gp de herdenkingspost zegels zijn de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels. Zij zijn mede in het intemationaal verkeer geldig. PROF. GOUDRIAAN EN DE S.D.A.P. Indertijd heeft Prof. J. Goudriaan Jr. in de „Groene Amsterdammer" een artikel geschre- ven waarin de hoogleeraar zijn ergemis uit- sprak over de houding van de S.D.A.P. ten aanzien van het voorgevallene met „De Zeven Provincien", en de opvatting, die de leiders van die partij blijk gaven te bezitten over dit ge- val, afkeurde. In ,,het Volk" heeft daarop Dr. Henri Polak den intusschen uit de S.D.A.P. getreden hoog leeraar over dit artikel aangevallen, en noem- de het schrijven daarvan „een vergryp, zoo grof, zoo laakbaar, zoo onvergeeflijk", dat den beer Polak woorden te kort schoten om het te identificeeren. Zijn standpunt baseerde Dr. Polak op de leus der Jingo's: „Right or wrong my country" en zeide dat hrj, al zou hij in dui- zend opzichten andere meeningen huldigen dan de bij- zijn partij gangbare, hij toch naast zijn partij staat, warineer hij wordt aangevallen. Thans antwoordt Prof. Goudriaan in „de Groene" den heer Polak. Prof. Goudriaan, die dit beginsel lijnrecht tegenover gesteld acht aan de democratie, „onderwijst" dan verder Dr. Polak. De democratie berust niet op de heerschap- pij van de belft plus een. De democratie gaat uit van den innerlijken samenhang van het ge- heele volk en zij berust op het vertrouwen, dat de groote massa des volks b(j voortduring geleid wordt door een juist inzicht in hetgeen tot heil van het geheele volk zal strekken. De democratie berust zeer essentieel op het vertrouwen in de kracht van de waarheid, die zich door vrrjwillige overtuiging, door een voortdurend beroep op ieders individueel besef voor rede en redelijkheid een weg moet banen. Daarom heeft de democratie tot voorwaarde de vorming van een gezonde publieke opinie: vrjjheid van drukpers, vrijheid van vereeniging en vergadering zijn daarbij haar voomaamste hulpmiddelen. Maar deze hulpmiddelen zijn vaten zonder inhoud, indien zij niet gevuld worden met het resultaat van zelfstandig nadenken. Daarom legt de democratie aan ieder staatsburger den plicht op zich een eigen oordeel te vormen over de publieke zaak en daarvan te getuigen, duidelijk en klaar op bet oogemblik dat het noodig is. Prof. Goudriaan zegt verder o.m. „Gij zult u zonder twijfel de vraag gesteld hebben hoe het komt, dat de „burgerpers" als „een losbarsting van de hel" op de SD.A.P. is aangevallen. Gij zult in uw verzameling dagbladen de gebeurtenissen op den voet volgend bemerkt hebben, dat het eerste symptoom van deze losbarsting lag in een vergadering van de S.D.A.P. op den Zondag, toen het eerste tele gram over de muiterij ons land bereikte. Gjj zult u herinneren, dat op die vergadering het ongehoorde schandaal plaats vond, dat de mededeeling, dat een schip der Nederlandsche marine, door muiters overmeesterd, het ruime sop had gekozen, met applaus werd begroet. Gij. zult u herinneren, dat op die vergadering Ir. Cramer zijn bewuste woorden sprak. Gij zult u herinneren, dat „Het Volk" in haar Maandagnummer over deze gebeurtenis sen eenige pakkende kopjes vertoonde en een fijn gestyleerd stemmingsstukje uit Den Hel- der opnam. Gij zag voor uw oogen, hoe deze partij ge- compromitteerd werd. Gij hadt met uw Engel- sche trad-i-tie een voorbeeld bjj de hand, hoe een andere arbeiderspartij zich in een soort- gelijk geval gedroeg. Gij moet u zeer geergerd hebbenik kan en ik wil van u niet aannemen, dat gij de uitingen uit de Nederlandsche arbei derspartij, goedkeurdet. En wat deed gij Wat deedt gij met uw partrj voor een „losbarsting van de hel" te vrjjwaren Gij deed niets. Heelemaal niets. Men hoorde of zag niets van u. En omdat gij en de talrijke met u gelijk- gezinden dit alles verdragen hebben en erbrj gezwegen hebben daarom heb ik wat hard gesproken en daarom heb ik u verlaten". EEN BELANGRIJKE ORDER OP SCHEEPSBOUW-GEBIED. De Vereenigde Ned. Scheepvaart Mrj., ge- vestigd te 's Gravenhage, heeft den bouw van een dubbelschroef motor-vracht-passagiers- schip opgedragen aan de Ned. Scheepsbouiw Mij. te Amsterdam. Dit schip zal zusterschip worden van het in October j.l. bij, dezelfde Mij. besteide schip en evenals dat schip worden uitgerust met twee zes-cylinder motoren, te bouwen door de Machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo van het type A. E. G. Hesselman. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIeN." Aneta meldt uit Batavia: Een officieel communique van het Departe ment van Marine in Ned.-Indie omtrent de muiterij aan boord van ,,De Zeven Provincien" deelt mede, dat het onderzoek zal dureh tot ruim half April. De muiterij is opgezet door een betrekkelijk klein aantal inlandscHe raddraaiers, die echter op het jeugdig person-eel grooten invloed heb ben gehad. Aan dezen opzet hebben echter ook enkele leden van het Europeesch machine- kamerpersoneel meegewerkt. Het behoeft wel geen betoog, dat de resul- taten van het voorloopig onderzoek waarin geen beeedigde verklaringen worden afgelegd met eenlg voorbehoud moeten worden aan- vaard en dat met pu-blicatie daarvan de inter- j ste voorzichtigheid moet worden betracht. De algemeene indruk (welke natuurlijk onder het bovengenoemde voorbehoud moet worden aan- 1 vaard) is dat de voor salariskorting ontevre- den schepelingen emstig hebben getracht door gezamenlijke diemstweigering (conform het ge- -beurde te Soeraibaj-a) van hun ontevredenheid - te doen blrjken. Waar hiervoor e<chter, gezien 't geringe succes dat met een dergeljjke actie te Soerabaja was bereikt, geen voldoend aan- 1 tal deelnemers te vinden was, werd hiervan -.ehter afgezieu. In het bijzonder de bestuurs- leden van den Inlandschen Marinebond ver- j klaarden ten zeerste geprikkeld te zijn ge- worde.n door de gedachta, dat zij met de Zeven Provincien" bij hun kameraden te Soerabaja zouden terugkeeren zonder dat daar aan boord iets zou zijn geschied. Daaruit is het misdadige plan ontstaan om het schip te avermeesteren en daarmee naar Soerabaja te stoomen met de onbegrijpelijke verwachting dat zulks eventueel gevoigd door onderhandelingen met de marine-autoriteiten ertoe zou leiden, dat hun gevangen genomen ka-meraden in vrijheid zouden worden gesteld. JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKEAND BIENOEMD TOT VICE-PRESIDENT VAN DHN RAAD VAN STATE. Bjj Kon. besluit is met ingang van 20 April benoemd tot vice-president van den Raad van State Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken en is met ingang van dienzelfden datum belast met het beheer van bet departement van buitenland sche zaken ad interim Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van staat, minister van Binnenlandsche Zaken. De N. R. Crt. schrijft daaromtrent: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, die op- volger is van wijlen Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, die op Eersten Kerstdag van het vorige jaar is overleden, is 61 jaar oud. De heer Beelaerts van Blokland is op 21 Januari 1872 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht het Haagsche gymnasium, studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Lei den in de rechtswetenschap en promoveerde aldaar in 1895. Twee jaar later werd hij amb- tenaar bij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie, totdat hij met ingang van 1 Januari 1901 zich benoemd zag tot commies-griffier van de Tweede Kamer. Dit ambt bekleedde hij tot 1909 in welk jaar hij, naar aanleidin-g van het tot hem gericht ver- zoek, over-ging in den diplomatieken dienst. Hij werd toen onze gezant in China en bleef daar in dien rang gedurende negen jaren. Tij- dens den wereldoorlog behartigde de heer Beelaerts tevens de belangen van Duitschland en Oostenijrk-Hongarije. In 1918 gerepatrieerd werd hij in actieven dienst hersteld en chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het departement van buitenlandsche zaken. Als zoodanig was hij tweede gedelegeerde van ons land ter conferentie te Washington. Novem ber 1921Februari 1922) en nam hij in 1924 deel aan de besprekingen over het verdrag met Bel-gie. Begin 1927 werd Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland benoemd tot onzen gezant te Brus- sel, doch op 31 Maart van dat jaar, nog v66r hij dit ambt had kunnen aanvaarden, werd de heer Beelaerts tot minister van buiten landsche zaken benoemd als opvolger van minister Van Karnebeek, die na de verwer- ping van het Belgisch verdrag door de Eer ste Kamer ontslag als zoodanig had verzocht. Jhr. Beelaerts kreeg zitting in het toen- malige ministerie-De Geer. Hij heeft de por- tefeuille van buitenlandsche zaken behouden, in het tegenwoord-ige derde ministerie-Ruys de Beerenbrouck, dat 10 Augustus 1929 aan het bewind is gekomen. De verdiensten van den nieuw benoemden vice-presddent van den Raad van State jegens den lande zijn indertijd beloond met het rid- derkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, dat hem reeds in Augustus 1910 werd toegekend. In Augustus 1926 werd hij be noemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Bovendien zijn aan Jhr. Beelaerts van Blokland in den loop der jaren tal van de hoogste buitenlandsche onder- scheidingen ten deel gevallen. DE BOYCOTBEWBXHNG TEGEN DE JODEN. Wolff mel-dt officieel uit M(inchen „Naar wij vememen hebben de leiders van de N.S.D.A.P. besloten dat de boycot van Joodsche zaken, welke gericht is tegen de bui tenlandsche ophits- en leugenpropaganda, Zaterdagmorgen 10 uur, zooals reeds bepaald was, in elk geval doorgaat." De Deutsche Ailgem. Ztg. herinnert dat alle leidende Joodsche organisaties in Duitschland en bovendien tal van Joodsche ondernemingen en firma's zich de laatste dagen veel moeite hebben gegeven om de ,,gmwelpropaganda" in bet buitenland te ontzenuwen. Derhalve aan de verklaringen van leden der Rgksregeering, is het daaraan in ruimte mate te danken dat de ,,Hetze" in het buitenland gehiwd is. „Mitsdien mag men dus wellicht hopen 't geen hoogst wenschelijk zou zijn dat Vrij- dagavond de politieke toestand, tot verweer waartegen de nat.-soc. partijleiding den boycot heeft aangekondigd, zich anders zal voordoen dan Dinsdagavond. Wij achten het vanzelf- sprekend dat nat.-soc. partijleiding en de rijks- regeerin-g v66r het begin van den boycot den toestand nogmaals uit het gezichtspunt van het belang van 't geheele Duitsche volk zullen overwegen, en drukken haar op het hart, daar- bij ook rekening te houden met den terugslag voor trwaalf millioen Duitschers, die buiten de rrjksgrenzen in Europeesche staten wonen." De Volkische Beobachter deelt mede, dat de leider van de nat.-soc. boycot-beweging te Mlinchen, Julius Streicher, in een onderhoud met het bestuur van den Duitsch-nationalen bond van handelsbedienden heeft ver-zekerd, dat de nat.-soc. partij vast besloten is, met alle ten dienste staande middelen te voorkomen, dat aan bedienden en arbeiders in Joodsche be- drijiven eenigeriei scbade wordt berokkend. EEN VERGIFTIGiINGSPOGING OP GROOTE SCHAAL. Volgens een officieel bericht uit Dusseldorf is daar een oommunistische poging ontdeikt om alle S.A.-mannen daar ter stede te ver- giftigen met cyaankali, dat in de gemeen- s chap pel ijke keuken in bet eten van de man- nen zou worden gediaan. De politie kon uitmaken, dat het vergif uit Keulen zou woxden geleverd en het is haar gelukt daar 3% K.G. cyaankali en 0,21 K.G. kopervitriool in beslag te nemen. Het vergif was afkomstig van een zekeren August Hill- graf, die als galvan-iseur bij een walswerk te Keulen werkzaam was. In zijn wonin-g zijn ook communistische boeken gevonden. Zes verdachten zip in deze zaak gearresteerd. JOODSCHE RECHTERS EN ADVOCATEN IN HECHTENIS GENOMEN. Woensdagmorgen verzamelden zich een dui- zendtal personen voor het gerechtsgebouw te Goerlitz en eischte verwijdering van de Jood sche rechters en advocaten. Om incidenten te voorkomen, werden de ingangen van het ge- bouw door S.A. en S,S. troepen bezet. Ver- schillende Joodsche rechters en ad-vocaten wer den voorloopig in hechtenis genomen. VERNIEHGING DUITSCH VOLKS- VERMOGEN. Van officieuse zijde wordt verkiaard, dat in de laatste dagen bij onlusten herhaaldelijk rui- ten van Joodsche winkels zijn ingeworpen. Men wijst er op dat brj dergelijk optreden de werkelijke benadeelden niet de betrokken Joodsche firma's zijn, doch de Duitsche ver- zekerings-maatschappijen, zoodat daardoor in laatste instantie Duitsch volksvermogen moed- willig wordt vemietigd. NAZI-ACTIE TEGEN JODEN A.S.? Een Wolffbericht uit Munchen deelt mede dat volgens de nationaal-socialistische Partei- korresponden-z de nationaal-socialistische partij den strijd om het propageeren van de berieh- ten in het buitenland van Joodsche mishande- lingen tegen te gaan, zoo scherp mogelijk zal voortzetten. Men meldt, dat reeds gisteren maatregelen genomen zouden worden tot het organiseeren van een geweldige boycott-actie tegen de Joodsche zaken in Duitschland als antwoord op de boycotbedreigingen van het internatio- nale Jodendom. Tegelijkertijd zal een reu-sach- tlge propagandabeweging op touw gezet wor den ten einde het internationale Jodendom in academische beroepen en openbare instellin- gen te weren. Meer dan acht millioen men- schen zijn werkloos in Duitschland en geprole- tariseerde intellectueelen in de nationaal- socialistische partij tellen ook vele honderd- duiizenden. Niettemin heeft het Duitsche volk toege- laten, dat duizenden Joodsche personen in academische beroepen werkzaam waren. Het zijn diezelfde Joodsche academici in de eerste plaats, die thans als dank daarvoor op waarlijk schaamtelooze wij-ze leugens versprei- den, steeds nog volgens de „Parteikorrespon- denz". Ten einde zich tegen deze beweging te weren, wordt nu de eisch gesteld om de Joden in Duitschland aan de hoogescholen, en in de beroepen van advocaat en dokter slechts in deizelfde verhouding toe te laten, als hun totaal aantal op de geheele Duitsche bevolking uit maakt. De tegenactie moet door middel van bijzondere comitd's van actie gevoerd worden. Daardoor wordt misschien juist deze Joodsch- intemationale haatcampagne, tegen Duitsch land, naar aanleiding van een revolutie, waar in het Jodendom geen haar gekrenkt werd veranderd in een reeds lang gewenscht duide lijk maken van de verhoudingen tusschen het Duitsche staatsvolk en degenen die voor de hen toegestane gastvrijheid geen juist begrip helbben. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij de heer Van den Bulck met kennisgeving afwezig was, kwam naar aanleiding van een ingekomen adres, dat als ongeze-geld werd ter zijde gelegd ter sprake het van wege de gemeente te vergeven voermanswerk, hetwelk nog steeds wordt ge- gund ahn den aannemer van het jaar 1931. Verschillende leden bepleitten op billijkheids- gronden verdeeling van het werk over alle voerlieden. De voorzitter gaf te kennen, dat Burg, en Weth. thans den voor de gemeente voordeeligsten weg kiezen, aan gezien de andere voerlieden in het jongste verleden nog veel hoogere eischen stelden dan de man die het werk thans nog uibvoert en dit naar hun meenirag ook voor het loopende jaar behoort te blijven doen. Indien de raad da-artoe mocht besluiten, kan dan weer een nieuwe aanbeste- ding worden gehouden. Aan de Firma De Smidt-Pothoven werd ver- gunning verleend voor het maken en hebben van een septictank in gemeentegrond (in de Kandeelstraat) en aan de Sinclair Petroleum Company voor het hebben van een onder- grcndsche benzinepompinstallatie met meet- pomp in de Grenulaan. Aan de heeren D. Steijaert-Hoene te Eecloo en P. J. Mobach te Sluiskil werd ontheffing verleend van art. 42 sub n en art. 44 letter b van het Motor- en Rijiwielreglement. Tevens keurde de raad goed, dat de ten name van den heer P. C. Oorschot staande vergunning voor het distribueeren van radio- uitzendingen wordt overgeschreven op de in- middels gevormde N.V. Radio Distributie en omroepbedrijf. Naar aanleiding eener opmerking van den betrokken Minister kwam opnieuw in behan deling de verordening regelende afwijkingen van de Winkelsluitingswet. In de vergade ring van 9 Febr. 1.1. was door den raad ge- bruik gemaakt van het inmiddels vrijgeviger geworden standpunt van den Minister om ge durende den zomertijd de sluiting der winkels te bepalen op 9 uur's avonds. De Winkeliers- vereeniging ..Klimop" die dit het vorig jaar heeft verzocht, is, nu de leden inmiddels den smaak van de mooie zomeravonden te pakken hebben en tot de overtuiging zijn gekomen dat die vroegere slutting hun niet nadeelig is. is nu met een verzoek gekomen om dat besluit in te trekken en den wettelijken toestand te handhaven. Winkeliers in verschillende bran ches hebben dit verzoek gesteund, terwijl daarentegen andere adressen zf,n ingekomen, een met 147 handteekeniogen, om het in Fe bruari genomen besluit te handhaven. Er ont- spon zich hierover weer een breede discussie van voor- en tegenstanders. De heer Hame- link wilde in verband met de ingebrachte be- zwaren der buiteaburuten wel meegaan met een regeling waarbij de 9 uur-sluiting alleen voor de kommen van Driewegen en Sluiakil. doch niet voor de hoofdkom zou gelden. De heer Van Cadsand zou zich blijkbaar ook wel bij die' regeling hebben kunnen neerleggen, maar vreesde, dat die geen goedkeuring van den Minister zou erlangen. Daarom stemde hij tegen en staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering die kwestie nogmaals in behandeling komt. De voorzitter merkte ondeugend op, dat de buitenmenschen nu met het oog op de stem van den heer Van Cad- sand wel met recht zouden verklaren: van je vrienden moet je het maar hebben! Aan het bestuur der bijzondere school te Driewegen werden gelden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van gordijnen, en een. kast voor handwerkonderwijs. Dit gaf den heer Van Driel aanleiding weer eens te infor- meeren of ten opzichte van het openbaar on- derwjjs die zaken wel alle in orde waren, het- gen de voorzitter meent, dat dit wel het ge val is. Op een veirzoek van A. E. de Moor om tege- moetkoming voor een schoolgaand kind werd afwijzenri beschikt omdat de woning van adressant niet op meer dan 4 K.M. van de school verwijderd is. De rekening der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil over 1932 werd goed- gekeurd, terwijl het kohier der hondenbelas- ting voor 1933 werd vastgesteld op 1446,50. Een verzoek van mej. Serry-Van der Straate om vermindering van haar aanslag wegens vergunningsrecht werd afgawezen. Naar aanleiding eener vraag om inlichtin- gen Vein den heer De Jonge, of de bijzondere scholen voor wat betreft de berekening der bijdrage van de gemeente niet juist zouden zijn behandeld en een voorstel tot verhoogde bij drage kon worden tegemoet gezien, gaf de voorzitter uitvoerige inlichtingen, waaruit bleek, dat zich ingeivoige een onjuiste opvat ting een dergelijke meening bad gevestigd, doch dat de berekening door Burg, en Weth. juist is opgesteld, zoodat geen nader voorstel is te verwachten. Een voorstel van Burg, en Weth. om aan hun college een crediet van ruim f 300 beschik baar te stellen teneinde aan de kinderen van alle scholen een klein aandenken te geven in verband met de herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje, gaf aan vertegenwoordigers van verschillende fracties aanleiding tot verklaring omtrent hunne waar- deering der nagedachtenis van den Grooten Zwijger. De eerste was de heer Van Driel, die ver- klaarde dat zijn fractie in het algemeen met een voorstel tot huldiging der nagedachtenis van Willem van Oranje zou kunnen instem- men, indien van die herdenking door ver- verschillende fracties niet een agltatiemiddel tegen de S.D.A.P. gemaakt werd. Zijn partij heeft van hem echter geleerd, dat revolutie tegen het wettig gezag onder bepaalde om- standigheden als geoorloofd wordt beschouwd. De vrijheid waarvoor Willem van Oranje heeft gestreden en die door hem gevestigd is, is inmiddels ontaard. Indien deze thans nog leefde zou hrj zich zeker scharen in de ge- lederen der S.D.A.P. Op grond van het gebrek aan middelen kan zijn fractie niet voor hel gevraagde crediet stemmen. Hij beschouwt het geschenk aan de kinderen ook van zeer weinig waarde wegens de baperkte tijdelijk- heid. De heer Van Aken achtte het noodzakelijk dit nationaal gebeuren op waardige wijze te herdenken, en kan zich, hoezeer hij overigens ook de zuinigheid wil betrachten, met het crediet vereenigen. De heer De Jager beschouwt Willem van Oranje van een geheel ander standpunt dan de heer Van Driel en acht alle aanleiding voor de herdenking. Het betreft hier de herdenking aan den man die voor de vrijmaking van het Nederlandsche volk heeft gestreden en daar voor hulp zocht bij den Koning der Koningen. De heer Oolsen zag geen aanleiding voor deze officieele herdenking en meende, dat men het geld nuttiger kon besteden dan voor zoo'n klein geschenk aan de kinderen. De heer Van Cadsand kan zich met een her denking vereenigen, maar meent, dat die hierin behoort te bestaan, dat hoofden van scholen en onderwrjzers de beteekenis van deze herdenking aan de kinderen bijbrengen. Met het oog op de beperkte f»nancien was hij niet bereid voor het crediet te stemmen. De heer Scheele was van een ander gevoe- len, hij acht deze zaak van zeer groote be teekenis en heeft met vrijmoedigheid meege werkt aan dit voorstel. Hij zou het een schande achten. indien dit door medewerking van een man van rechts werd verworpen hetgeen den heer Van Cadsand tot een nadere verdediging van zijn standpunt aanleiding gaf. De heer Hameiink meende er op te moeten wfizen, dat, wanneer er een wil is, men ook een weg weet te vinden. Dikwerf hangt het voor een beoordeeling af, welk standpunt men tegenover een zaak inneemt. Voor een Kerst- gave voor werkloozen was geen geld, voor deze herdenking achten Burg, en Weth. w6I geld aanwezig. De heer Scheele repliceerde hierop, dat Burg, en W eth. van oordeel zijn voor de door den heer Hameiink bedoelde categorie te heb ben gedaan wat ze kunnen en, al zoucfn ze dat gaame willen, zij niet verder kunnen gaan. Hier betreft het echter een zeldzaam feit waarvoor men ook in de armste geriimen in sommige omstandigheden nog een kleinigheid weet af te zonderen. Het voorstel is met 9 tegen 5 stemmen aan- genomen. Tegen stemden de heeren Van Drie! Van Doeselaar, Van Cadsand, Hameiink en Colsen. HOUT- EN MARMERSCHILDEREN. Onze stadgenoot de heer C. van Noord slaagde gisteir te Gent voor het diploma Hoo gere Schildersschool met buitengewone onder- scheiding voor hout en marmer. GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag werd de familie K„ wo- nende op de Scheldekade alhier, na het ge- bruiken van het middagmaal ongesteld en deden zich bij den heer K., zr'jn echtgenoote en twee dochters vergiftigingsverschijnselen vooi Hoewel het zich aanvankelijk nogal emstie liet aanzien, was de toestand hedenmorgen zodanig dat alle gevaar als geweken kan wor den beschouwd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5