PAASCHNUMMER TER NEUZENSCHE COURANT Echt en goed Verstopping VERSjCHIJNT DONDERDAG 6 APRIL a.s. HUIS AAN HUIS BEZORGD Dam- en Schaakrnbriek. SPORT. HET BEKENDE VAN DE HET ALGEMEEN EN MEEST GELEZEN BLAD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN - - ■T OPLAAG 12.000 EXEMPLAREN WORDT IN ALLE GEMEENTEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. EN IN IJZENDIJKE, WATERLANDKERKJE, BIERVLIET EN HOOFDPLAAT - IS EN BLIJFT DE BESTE RECLAME VOOR DEN ZEEUWSCH-VLAAMSCHEN HANDEL DAMMEN. ccxcrn. VOETBAL. Mijn hardt's Laxeertablette n SCHAKEN. WM. WM of de 1900e verjaardag van den dood van Jezus Qhristus, wiens heilig bloed in de door graaf Dirk van den Elzas in 1150 gestichte kapel op den Burg bewaard wordt in een prachtige schryn, dat met andere reliquieschrij nen in deaen ommagang zal worden rondgedragen. Voorts zal de Heilig Bloedprocessie haar jaarlijkschen rondgang doen op Maandag 8 Mei. Zij zai genoemden dag de hoofdkerk van St. Salvatoi verlaten om te ongeveer 1 uur den Burg te bereiken. In den stoet zullen Bijbelsche groepen medegaan. Verscheidene kardinalen en bisschoppen hebben toegeizegd, aanjwezig te zijn. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteeke- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe- ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Ingez. Med. DE AANGEKONDIGDE COMMUNISTISCHE BETOOGING TE BRUSSEL. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldde Woensdagavonid. In verband met de aangekondigde betoo- gingen van de communistische deelnemers aan den z.g. „hongermarsch" was bet bedenmid- dag buitengewooa druk op de centrale boule vards van de hoofdstad. De burgemeester bad zeer strenge maatregelen getroffen ten einde alle onlusten te voorkomen. Overal op de voomaamste kruispunten waren detachemen- ten politie opgesteld, die het verkeer gaande hielden en samenscholingen totaal onmogelyk maakten. Een begin van een optocht op den Vlaamsche Steenweg werd onmiddellijk door een per auto gezonden afdeeling politie met den gummistok uit elkaar gedreven. Ook elders werd tot talrijke arrestaties overgegaan. Rond vier uur werd de bulp ingeroepen van de politiebonden om de communisten scbrik aan te jagen. De politie veegde venvolgens den Boulevard nabij de Reurs scboon en arresteer- de ongerveer bonderd personen. Ook bet tram- verkeer in de betrekkelijk smalle straten van de binnenstad werd gebeel stopgezet. Hier en daar bebben de communisten ook later nog pogingen gedaan om de arbeidende bevolking op te ruien. Him gescbreeuw: Leve de werk- loozen, leve de revolutie, bleef ecbter zonder eenigen weerklank. Het had alleen tot gevolg, dat de schreeuwers door de politie werden op- gepakt. Emstige incidenten bebben zich ner- gens voorgedaan. HET JODEN-BOYCOT IN DUITSCHLAND. De berichten uit Duitscbland zijn scbrijft de N. R. Crt. ontstellend. Volgens een brief van onzen Berlijnsche correspondent, zijn zij niet verrassend. Vemietiging van het Joodsche element in't intellectueele, artistieke en oeconomiscbe leven van Duitscbland lag in de bedoeling van de nationaal-socialistische leiders; als resultaat van een beraadslaging tusschen Hitler en zijn propaganda-minister dr. Goebbels is nu deze „spontane" volksbewe- ging aangekondigd. Wat Hitler en de zijnen steeds hebben bedoeld, dat voeren zij ook uit; onze corespondent heeft al herhaaldelijk daar- op gewezen. Hij betoogt in zijn brief van Donderdag de velen mieschien wreed in de ooren klinkende maar onbestrijdbare waarbeid, dat werkelijk gruwelen niet zoo noodlottig voor bet Duitsche Jodendom zouden zijn ge- weest als hetgeen hij reeds voorzag dat nu te wacbten stond. Progroms zouden, wat bun faardheden en offers betreft, zeker niet wreeder zijn geweest dan een gemakkelijk gewonnen oorlog. De groote menigte, die zelfs een verloren oorlog overleeft, kan baar bestaan daama vrij voortzetten en zicb ber- stellen van den slag. Wat nu in Duitscbland tegen de Joden beraamd wordt is echter in zijn koele stelseimatigheid vemietigender dan iets anders waarvan de bloedige, vele eeuiwen oude gescbiedenis van bet Duitsche anti-semitisme melding maakt. Een groep van 600.000 men- schen, die voor Duitschland in zijn nood niet minder offers hebben gebracbt dan andere groepen, tracht men in haar gebeel sociaal te vemietigen op de wijize die het meest doel- matig zijn, met Duitsche „Grundlicbkeit". En waarom Het verwijzen naar laster in den vreemde lijkt al te zeer op een voorwendsel. In de groote Europeesche pers is die gruwelpropa- ganda niet eens doorgedrongen. De mede- deelingen van de groote Nederiandsche maar ook van de groote buitenlandsche bladen waren ontleend aan berichten, die alle in Duitschland van hocgerhand waren gazeefd. Dat die be- ricbten reeds voldoende waren am in het bui- tenland groote verontiwaardiging te ontkete- nen was dan ook niet de schuld van het buiten- land. Daarvoor was geen socialistische of communistische gruwel-propaganda meer noo- dig. Die sensatieberichten hebben lang niet een zoo verpletterenden indruk gemaakt als zekere radioredevoeringen van Goering en Goebbels. Maar zij hetaben, ofschoon Goering reeds verklaard had als weerwraak de socia listische bladen in Duitscbland verboden te houden, nu de Duitsche regeering moeten die- nen op de wijze waarop de brandsticbting van Van der Lubbe baar heeft gediend. Zij bebben baar gelegenheid gegeven om datgene onder het mom van tegenweer te doen wat zij in ieder geval zou hebben gedaan, overeenkom- stig plannen die Hitler en de zrjnen al jar en lang hadden aangekondigd. Wij bebben de opgewondenheid van de ar- beiderspers begrepen, maar daarom nog niet haar gebrek aan zelfbebeerscbing en verant- woordelijkheidsgevoel. Daardoor ziet zij zich nu in een positie die eenige gelrjkenis vertoont t met die van Van der Lubbeeen betaald agent- j provocateur had de nieuwe Duitsche regeering niet nuttiger kunnen zijn dan zij gedaan heeft. Men lette op de agitatie in Duitschland. De menigte wordt in een soort oorlogspsychose ge- bracht met het motto „gruwelpropaganda", alsof de beele wereld bezig was bet Duitsche j volk te belasteren. De bladen, die niet onbe- t perkt meedoen dreigt nu een verbod. Maar verder laten merkwaardigerwijize de leiders j het door hen meest gebate Joodsche verschijn- sel, de Joodsche pers, voortbestaan, omdat zij, mits gewillig genoeg, bij deze agitatie zoo bij uitstek te getoruiken is, vooral in het buiten- land. Deize agitatie-golf tegen de gruwel- bericbten begint ons reeds te bereiken. Alsof wij cen wandaad hadden gemeld die niet arnb- telijk in Duitschland gekeurd en voor publica- tie gescbikt bevonden was! De brave Duit- I scbe burger ziet nu echter in den vreemdeling opnieuw den oawetend misleide die gedrenkt is met laster tegen bet Duitsche volk. En in dat geloof zou die burger bereid zijn goed en bloed tot bestrijding van dien laster op te offeren, en is hij reeds bereid deel te nemen aan maatregelen, die hij een jaar geleden nog als een ondenkbare nationale schande zou beb ben beschouwd. Wij moeten ons nu voorbereiden op 'n stort- vloed van rechtvaardigende propaganda. Daar- in zijn de nationaal-socialisten nu eenmaal gemakkelijker dan daarvoor Joodsche persoon- lijkheden en Joodsche organisaties te mobili- seeren. In die bereidwilLigheid der Joden zit ten deele een element van trots als Duitschers: dit is een binnenlandsche aangelegenbeid, ook in hun oogen, die het buitenland niet aangaat. Ten deele en dat hebben wij reeds te be- speuren gekregen is echter ook vrees de drijfveer. Met him protesten hoopten zij eerst het gevaar te kunnen afwenden. En nu zullen zg hopen de overheid daarmede nog tot af- breken van het boycot te kunnen bewegen. Hun protesten moeten bun niet moeilijk vallen. Want men laat hen strijden tegen beweringen die onjuist waren, maar die dan ook niet van besKssende beteekenis zijn ge weest voor de stemming in de buitenwereld. Wat ons als bijzonder onverkwikkelijk in deze gescbiedenis treft is dat wij wederom, zooals bij den opmarsch der Duitschers in Belgie, het stelsel van gijzelaars nemen met in West-Europa onbegrijpelijke hardheid zien toegepast. Het is een zelfde mentaliteit. De actie van de Joden in de Angelsaksische we reld zit Berlijn dwars. Men wil zich dat niet laten aandoen, en zal daarom de Duitsche Joden bet bestaan onmogelijji maken ofschoon die uit alle macht tegen de actie bebben ge- matig over de Duitsche Joden bedoelt te bren- gen? De Duitschers zijn na den wapenstil- stand niet zacht behandeld door de geallieer- den. Hun lot is verschrikkelijk geweest. bij verschillende gelegenheden. Die kwellingen waren bard genoeg al werden er evenmin haren bij gekromd. Het experiment" der Duitsche regeering is een geval van oeconomische vivisectie op een heel volk. Met dit volk bedoelen wij het Duit- stand in Duitschland. Het plaatsen van volge- lingen op eerst vrijgemaakte posten is slechts een verplaatsen van de werkloosheid. De mil- lioenen kunnen nog geen greintje verbetering zien, zien ook niets gebeuren wat verbetering belooft. Het kan zoo niet blgven doorgaan. Men moet het volk afleiding in groote emo- ties geven. Daarvoor zijn in Oost Europa bij vroegere gelegenheden vaak oorlogen of pro groms gebruikt. Een oorlog zou nu onmiddel- sche volk. Het moet nog blijken wat het lijjke zelfmoord zijn. Deze komt in jaren nog effect is als men op zoo ontzaglijke scbaal belangrijke raderen van het oeconomische leven met geweld buiten werking stelt. Men heeft indertijd bericht dat de groote magazij- nen aan 100.000 menschen brood verschaffen. Heel belangrijk is him rol als prikkel voor de goederencirculatie, juist van die bescheiden niet in aanmerking. Hitler is daarom tegen- over het buitenland de scbroomvalligbeid in persoon. Ook nu mag geen buitenlandsche Joodsche zaak in Duitschland worden lastig gevallen, ofschoon tocb tegen de buitenland sche Joden de actie bedoeld is. Maar wij lezen dan ook in de proclamatie: protesteerd. Dat zij er het Duitsche Jodendom bankwezen van de waarschijnlijke ruine van .^"l_1 i.J j-oll/wro Vuslonifrri-iilrn rvn dnvn n-rv-> i -»-i n-nn weelde-artikelen, typische producten der Duit- Duitscbland wil geen wereldverwarring, geen sehe industrie, die het publiek evengoed niet kan koopen. Hetzelfde geldt, minder precies definieerbaar maar waarschijnlijk in nog veel belangrijker mate, voor den gewonen Jood- schen winkelier en koopman. Is bij onmiddel lijk vervangbaar in het oeconomisch bestel? Hij verkoopt waren die hij niet zelf heeft ver- vaardigd. Een winkel van beteekenis boudt met zijn verkoop wellicht bonderden aan hec werk. Wat zullen de gevolgen zijn voor het in zijn gebeel voor verantwoordelijk stellen is zooals ieder in de laatste weken heeft kunnen waamemen, onjuist. De Duitsche Joden zijn integendeel van den beginne af zeer geintimi- deerd geweest. Dezelfe Duitsche persdienst die ons met Joodsche verklaringen van gerust- stelling overstelpte, vertelt ons nu, dat de Duitsche Joden voor hun laster moeten worden gestraft. Men vindt blijikbaar het gijzelaar- scbap van een bevolking van 600.000 zielen tegenover de buitenwereld wat kras. En toch is bet zoo. En men make zicb geen illusies over weekheid te hunnen opzicbte. De aller- jongste gescbiedenis, en ook vroegere erva- ring met Duitsche gijzelaarsbehandeling zijn leerzaam. Geen haar zal op iemands hoofd worden gekromd, als het gelukt de ontkete- tallooze beianigrijke ondernemingen Over de uitwerking van den „numerus ciau- sus", het uitstooten van Joden uit kunst en wetenschap, hoeven wij niet veel te zeggen. Dat betreft de Duitsche beschaving, die op het oogenblik niet op den voorgrond staat. Toch moet het onmiddellijk waameembare gevolgen voor de samenleving hebben als zoovele erkend knappe geneeskundigen, vermaarde specialitei- ten, chirurgen in het bijzonder, de uitoefening van hun werk onmogelijk wordt gemaakt. Het lijkt heel verklaarbaar waarom Hitler en de zijnen deze als wraakneming voorgestel- de actie met behulp van een opzweepende anti-gruwelpropaganda zoo geweldige uitge- strektheid hebben verleend. Met cynische open- intemationale verwikkelingen, maar het na tionale revolutionaire Duitschland is vastbe- sloten aan den binnenlandschen wantoestand een einde te maken". Dat is dus de afleidings- actie. Arm Duitschland. Waar wordt het op deze wijze heengeleid? Er is in het Duitsche volk een argeloosheid die het gevaarlijk kan maken voor zich zelf maar ten slotte ook voor de wereld. Want op den ingeslagen weg voort- gaande moet het vroeg of laat groote onge- lukken veroorzaken. ning van gevoplens, die voor het boycot noodig is, overal binnen de aangewezen bedding te houden. Maar is dat zoo belangrijk? En is wat men onder gekromde haren verstaat, te vergelijken met de ellende die men nu stelsel- hartigheid wordt dat m de proclamatie zelf te kennen gegeven. Men bedenke dat thans, na twee maanden, nog niets bekend is van betgeen het nieuwe beiwind gaat doen tot verbetering van den toe- In den loopenden wedstrijd om het kam- pioenschap van Nederland kwamen eenige openingsslagzetten voor, die wel waard zijn onthouden te worden, daar ze behooren tot weinig voorkomende slagtypen. De mooiste en meest practisohe slagzet deed zicb voor in de partrj van Vos (wit) tegen Van Dartelen (zwart)Uit de aanvangs- positie verliep het spel aldus: 16. 22—28!! 17. 33X22 18X27 18. 29X7 meesl. 27—31!! 19. 36X27 8—12 20. 7X18 13X44 21. 43—39 44X33 22. 34—30 25X34 23. 40X38 L 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 20—25 4. 39—33 12—18 5. 44—39 19—23 6. 28X19 14X23 7. 50—44 7—12 8. 41—37 1—7 9. 4641 10—14 10. 38—32 14—19 11. 4238 5—10 12. 33—28 17—22 13. 28X17 11X22 14. 39—33 7—11 15. 44—39 10—14 3—8 41—37 9—13 32—27 4—9 37—32 13—18 49—43 18—22 27X18 16—21 26X17 11X13 43—39 13—18 4540 9—13 40—34 812 47—42 6—11 42—37 18—23 38—33 11—17 48—43 17—22 34—29 23X34 Het beste voor wit is nu 3530. Zwart 1420 wordt dan beantwoord met 3228, j 37X17, 30—24, 29—23 en 33 X 35. Wit werd ecbter het slachtoffer van een venijnig meerslagzetje. 16. 31—26?? (Zie diagram.) ZWART 1 2 I Wit Rustenburg. Zwart: Raman. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 20—25 4. 41—37 12—18 5. 46—41 7—12 6. 37—32 1—7 7. 41—37 17—21 8. 39—33 21—26 9. 4439 19—23 10. 28X19 14X23 11. 5044 13—19 12. 33—28 1520 Met de lie en 12e zet heeft zwart reeds Het programma van de Eerste Klasse in Afdeeling IV bestaat slechts uit een wed- strjjd, n.l. NOAJDMVV, en hiermede is ook voor MW het seizoen ten einde. Van veel be- lang is deze ontmoeting niet,, daar zoowel no. 1 als de hekkesluiter reeds zijn aange wezen. Alleen zou indien MW deze strijd wint hetgeen zeer waarschijnlijk is, deze vereeni- ging als tweede eindigen. In tegenstelling met het kleine programma van de Eerste Klasse is dat van de Tweede Klasse. Uitgezonderd DOSKO, welke club vorige week haar laatste wedstrijd speelde, komen alle vereenigingen nogmaals in het veld. TWEEDE KLASSE. AllianceHero. De uitersten ontmoeten elkaar bij dezen strijd, want Alliance staat op het punt om definitief als laatste te worden aangewezen, terwijl Hero het kampioenschap reeds binnen heeft. Indien Alliance deze strijd verliest is voor haar het pleit beslist en zal zij zich ge- reed moeten maken om zich voor de komende degradatiewedstrijden voor te bereiden. Wel niemand zal er aan twijfelen dat Hero als overwinnaar naar huis zal keeren. TeraeuzenDe Baronie. Hoewel Terneuzen de vorige week met drie invaders de reis naar Roosendaal moest ma ken, slaagde zij er toch in met 13 van RBC te wimnen, hetgeen een goede prestatie was na haar twee achtereenvolgende nederlagen. Met vertrouwen zullen de rood-zwarten thans wel deze ontmoeting tegemoet zien, want op eigen terrein vorrnt Terneuzen steeds een beter geheel en gezien bet felt dat RBC ster- ker is dan de thans op bezoek komende club, mag men verwachten dat de overwinning in Ter Neuzen zal blijven en stijgt hiermede de kans voor Terneuzen om als tweede deze competitie te beeindigen. VlissingenDongen Vlissingen staat bij een gelijk aantal ge- speelde wedstrijden in puntenaantal met Ter neuzen gelijk, doch haar komende ontmoeting is zwaarder, Toch gelooven wij dat ook Vlis singen er wel in zal slagen om ook deze wed strijd in haar voordeel te doen eindigen en zal dus de laatste week beslist worden welke plaats door haar zal worden ingenomen, wan neer de eindstand bekend wordt. MEVOBreda. Voor MEVO zou, om aan alle onzekerheid een einde te maken, het wel gewenscht zijn dat zij nog eenmaal de beide punten kon bin- nenhalen, want al heeft Alliance wel de sterk- Zwart heeft dus een schijf gewonnen en zet de party nu krachtig voort. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. Wit geeft het op, daar na 39 X 30 zwart dam neemt door 22—27, 12—17, 13—18 en 19X48. De combinatie welke in de volgende partij ontstond, was meer verrassend dan mooi en van een vorm, die we nog nimmer in een partij zagen toegepast. Wit 47 48 49 50 De Nederiandsche kampioen J. H. Vos moest nu met leede oogen aanzien, dat zijn tegenstander hem een kostbare schijf ontfut- meesters. Eerst wordt de verspreiding van selde, waarmee de partij verloren ging en de gruweldaden overdreven en dan gaat tegen daarmee de kans op een hemieuwd kampioen- die overdreven voorstelling de stryd. Niets is schap. of moeilijke en on- regelmatige stoel- gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prys per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ing. Med.) door de ongunstige positie van schijf 28 niet winnen. Rustenburg toonde zich hier van zgn beste zyde en sleepte een schitterend bevoch ten remise uit het vuur, al biyft het een vraag of zwart wel z'n sterkste spel heeft gespeeld Openings- en eindspelkennis. Er zijn schaakspelers die emstiglijk aller- hande theorieboeken bestudeeren en met een groote massa kennis ten tooneele, in dit geval ten schaakiborde, verschynen. Dikwyis laten ze het in een practische partij er bij liggen. Er zijn ook schaakspelers die niets willen weten van ,,het boekje". Dikwijls behalen zij successen in het practische spel. Mjaar dikwijls is het ook omgekeerd. Zeker, er zgn theoretici die bij „het boekje" zweren, en die niet kunnen gelooven, dat er ook goede zetten zgn die niet in het boekje staan. Zoodra men iets doet wat niet in bun boekje staat, zijp ze hulpeloos. Dat komt, omdat hur. theorie, hun kennen, niet door kunnen aan- gevuld wordt. Maar er zijn ook practici die er maar op los spelen en in iedere party in de opening slecht komen te staan. Zijn bet sterke spelers, dan redden ze het misschien nog wel. Het is echter voor een sterk speler een vrij onprettig gevoel, als hij weet dat al zgn sterkte slechts voldoende is om een partij remise te maken, die hij in de opening verprutst heeft. Nog onaangenamer is het, wanneer men j door sterk spel een winststand heeft be- reikt en men verknoeit dezen op het laatste moment doordat men een kleinigbeid niet weet. Bijvoonbeeld op de damzet gespeeld. Dit is duidelijk, daar hij anders stellig niet tot deze excentrieke zet ten zou gekomen zijn. 13. 3933 Jammer, want wit heeft een betere voort- zetting in 28—22 (18X27); 29X.18 (12X23) en 31X22. Na den tekstzet 3933 heeft zwart succes met een uiterst verrassende damzet, die wit een stuk kost. 13. 25—30!! 14. 35X22 meersl. 16—21! 15V 28X19 Anders kan de dam niet afgenomen worden.- 15. 21—27 16. 32X21 26X50 dam 17. 19—14 10X19 18. 29—23 19X28 19. 43—39 50X33 20. 38X29 2025 Zwart bleef alzoo een schijf voor, maar kan ste cluib tegenover zich, toch kan men nooit weten en dan zou het geringste falen voor haar nog noodiottiger kunnen worden. Zeer zeker is Breda haar meerdere, maar enthou- siasme vermag veel eh Breda heeft niets meer te winnen of te verliezen. TSC—RBC. Door de drie opeenvolgende overwinningen van TSC is deze dub ineens weer krachtig naar boven geklommen waardOor de moge- lijkhei-d geenszins is uitgesloten dat zij bg het naderen van de eindstreep Terneuzen en Vlis singen nog voorbgstreeft. Dat zij de tweede boven een derde of vierde plaats verkiest is te begrgpen en daarom zal RBC geen ge- makkelgke taak bebben. DERDE KLASSE. Sassche BoysTerneuzen H. De eerste overwinning in dit seizoen behaal- den de Boys op de reserves van Terneuzen en wel op een dusdanige wgze dat de thuisclub geen kans kreeg. Thans dienen de reserves der rood-zwarten, die de vorige week Vlissingen II zoo kranig partij hebben gegeven, deze ge legenheid aan te grijpen om revanche te nemen Het is bovendien voor beide clubs de laatste competitiewedstrgd in dit esizoen en ieder voor zich zal er wel prgs op stellen dat deze in een overwinning voor hun kleuren eindigt. Vlissingen HDe Zeeuwen. Eigenlgk zouden wg moeten schrgven De ZeeuwenVlissingen II, want deze stryd wordt op het terrein van De Zeeuwen be- slecht. Hoewel de oorzaak hiervan vermoede- lgk bij de sportliefhebbers bekend is, willen wg dit geval nog even uiteenzetten. Nadat de wedstrijd Vlissingen II tegen De Zeeuwen ir het voordeel van Vlissingen H was geeindigc verscheen in het officieel orgaan van den KNVB een bericht dat deze wedstrijd ongel- dig was verklaard. De reserves van Vlissin gen stonden toen in de ranglgst op een plaats dat zg het kampioenschap konden behalen, terwijl De Zeeuwen nog in de middenmoot van de ranglgst vertoefden. Men sioeg er geen acht op, dat in De Zeeuwen een candidaat voor het kampioenschap schuilde en dus be- greep men niet waarom, zooals men algemeen dacht, Vlissingen H nu ongeldigheid van den gespeelden wedstrgd had gevraagd. Zg toch had den strgd gewonnen, kon dus geen enkel voordeel daarudt behalen! Een week later bevatte echter De Sportkroniek een bericht- je waarin vermeld stond dat Vlissingen H be- boet was wegens het laten medespelen van een ongerechtigden speler. In datzelfde num- mer kwam ook de rectificatie voor, dat het verzoek om ongeldigverklaring van dezen wedstrijd was uitgegaan van De Zeeuwen. Gebleken was dat een der bestuursleden van Vlissingen verzuimd had tgdig van het mede spelen van een der spelers aan het Bonds- bureau kennis te geven en zulks was De Zeeuwen ter oore gekomen, het gevolg hier van was het indienen van een bezwaarschrift. De dupe van heel die historie is echter niet Vlissingen H, maar... Axel. Wanneer er geen vergeetachtig bestuurslid was geweest, zoo zou Axel het kampioenschap reeds hebben kunnen vieren, doch nu moet de uitslag van de ontmoeting Vlissingen IIDe Zeeuwen nog worden afgewacht. Winnen De Zeeuwen, dan hebben zg juist 1 punt meer behaald dan Axel, nl. 23. Wordt het einde een gelijk spel dan zal er moeten volgen een beslissingskamp op onzgdig terredn, hetgeen vermoedelgk dan wel het veld van Terneuzen zal zijn. Te begrg pen is het dus dat deze komende wedstrgd door de sportliefhebbers te Axel met span ning zal worden tegemoet gezien en wy hopen dat zy reden tot juichen zullen hebben wanneer de uitslag bekend wordt. Te Vlissingen zal ecbter een feile stryd ge- streden worden, want plaatselijke ontmoetin- gen hebben uit den aard der zaak toch 41 reeds hun byzondere spanning en na het ge- beurde zal deze nog wel zgn toegenomen. remise is, en wel omdat: 1°. de witte pion een randpion (a- of h-pion is); 2°. omdat de zwarte koning het veld h8 (waar de witte pion moet promoveeren) tijdig bezetten kan; 3°. omdat de witte raadsbeer op een wit veld staat en dus nooit het veld h8 kan be- strijken. Dit is een zeer bekend theoretisch geval; men zegt dat Wit den ,,verkeerden raadsheer" heeft. Wil men het bewijs, dat in dien stand de partij remise is. dan spele men even verder 1h5! 2. gh5: Kg7. 3. Kh4, Kh6. 4. Re4 (tempozet; nu moet de zwarte koning ach-ter- uit) Kg7. 5 Kg5, Kh8. 6. h6. Kg8. 7. h7t, Kh8 en nu kan Zwart voortdurend met zijti koning op g7 en h8 heen en weer wiebelen. Op Kh6 en Kf6 van Wit staat Zwart pat. Deze aar- digheid kan alleen bij een randpion, omdat in andere gevallen de zwarte koning kan uit- wgken en de witte koning het promotieveld kan bezetten. Men probeere het. Had Wit den goeden raadsheer, dus by v. Re3, dan ging het ook niet op, want er zou iets volgen als: 1h5. 2. gh5:! Kg7. 3. Kh4, Kh7. 4. Kg5, Kg7. 5. h6f, Kh7. 6. Rd4, Kg8. 7. Kg6 en de koning kan den hoek niet meer bereiken! De kleur van den raadsbeer is dus van het grootste belang. Als Wit dit nu weet (want men kan zoo iets moeilij(k voor het bord ontdekken), dan loopt hg er niet in en speelt in de stelling van het diagram. 1h7h5! 2. g4g5Kg7. 3. Kh4, Kf7 (het komt er niet veel op aan, wat Zwart doet). 4. Kh5: Kg7. 5. Kh6, Kh8. 6. g6, Kg8. 7. g7, Kf7. 8. Kh7 en g8D. (7. Rc4f, Kf8! 8. g7t is natuurlijk even goed. Op 7. Kh8 volgt dan g7 mat.) Dit is een eenvoudig foefje, maar men moet het weten, omdat men het niet voor het bord kan uitrekenen. In de opening kan zoo iets ook voorkomen Als Wit zich rustig en normaal ontwikkelt, gelg-k in de volgende .party 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. e2e4 e4X<15 Pblc3 d2d4 Rfld3 Pgl—f3 Rcl—e3 0—0 d7d5 Dd8X<35 Dd5a5 Pg8—f6 Pto8c6 Rc8g4 0—0—0 e7e5, e t g h Wit staat op winst. Hij dringt met zijn koning op tot h6, speelt dan Rh7eo brengt dan den pion g4 naar g8. Ook als Zwart h6 speelt. volgt Kh4h5 en Zwart moet vroeg of laat dan pion opgeven, met hetzelfde gevolg Nu speelt Zwart zgn besten zet: h7h5! Wit kg(kt even vreemd op, neemt dan g4Xh5, en hoort nu tot zijn verbazing, dat de partij dan ontdakt hij plotseling, dat hg geen goedeti zet meer heeft; op 9. de5: Pe5: wordt de koningsvleugel vemield en na 9. Re2. Rf3: 10. Rf3: Pd4: gaat een pion verloren. Er dreigt verder 9. ed4: met stukwinst. Wit had 6. Pge2 moeten spelen, maar wat helpt dat achteraf? Dergelgke gevallen komen telkens voor. Daar om willen wij in de volgende rubrieken de eem- voudigste zaken van opening en eindspel en enkele middenspelquaesties behandelen. Wg hopen, dat diegenen die het aangaat, het ook lezen zullen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2