Pluimvee-Rubriek ON FORT VIN 1.1 J KE INBREKERS TE ROTTERDAM. EEN KRAAN IN EEN BOUWPUT GESTORT. :r iVLen VRIJHEID Zaterdagavond heeft een groep van onge- veer 15 personen den 19jarigen L. J. D. op den Schiedamschenweg te Rotterdam lastig ge- vallen, oxndat deze een Willem de Zwijger- speldje droeg. Drie mannen hebben B. daarbij mishandeld. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. EEN KRAN1G KIND. Zondag is de 4jarige A. v. W. bij het spelen in de Heysche haven te Rotterdam gevallen. De 12jarige Dina Slagboom uit de Vesta- straat is het knaapje dadelijk nagesprongen en zij is erin geslaagd het drenkelingetje be- houden op het droge te brengen. BO Y COT-COM IT<> VAN DUITSCHE WAREN OPGERICHT. Te Amsterdam is opgericht een comit6, dat zich ten doel stelt, een systematischen boy- cot van Duitsche waren tot stand te brengen. VOETBALTRIBUNE BIJ GRONINGEN AFGEBRAND. Zondagnacht omstreeks half vier is de groote tribune in het Be Quick-stadion aan de Verlengde Heerenstraat onder de gemeente Haren bij Groningen door brand zoo goed als geheel verwoest, alleen de beide vleugels staan nog overeind. Doordat het stadion zich bevindt in de ge meente Haren, even buiten de grens van de gemeente Groningen, mocht de brandweer uit de stad geen assistentie verleenen zonder overleg te hebben gepleegd met den burge- meester van Haren. Deze laatste was echter evenmin als de brandweer in Haren telefo- nWh te bereiken, hoeveel moeite de comman dant van de brandweer te Groningen ook deed. De overdekte tribunes, cantines en kleed- kamers zijn totaal verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Des namiddags was nog een voetbalwed- strijd gespeeld tusschen Be Quick en Veloci- tas, zoodat men vreest, dat vermoedelijk een gaskachel is blijven branden of een sigaret achteloos weggeworpen. Wegens den sterken wind liep eerst nog een villa gevaar door het vuur aangetast te worden, men kon dat evenwel verhinderen Het 3tadion is tegen brandschade ver- zekerd. Er kon niets worden gered. Een echtpaar dat aan den Dorpsweg te Rot terdam woont, kwam Zaterdagavond nadat zij eenige uren uit waren geweest, tot de on- aangename ontdekking dat er in hun woning was ingebroken. Zij vonden de achtertuindeur van het hms geopend, terwijl binnen de grootste wanorde heerschte. Verschillende kastdeuren bleken geforceerd, terwijl de kasten zelf grondig waren doorzocht. Alles duidde er op, dat de inbrekers die blijkbaar bij him werk waren gestoord door de thuiskomst der familie, naar geld hadden gezocht. Zelfs een vloerkleed in een kamer was opgenomen. Onmiddellijk waarschuwde de heer v. G. de politie, die spoedig ter plaatse verscheen en direct met behulp van een politiehond een uit- gebreid onderzoek instelde. Er werd heel wat vermist! Mevrouw zocht tevengeefs naar een doos vol ponden en zil- veren sieraden, de heer des huizes was een spaarbankboekje kwijt waarop een bedrag van circa 3500 gulden geboekt stond. Maar hoe zij ook zochten, de doos en het boekje waren laat in den nacht nog niet ge- vonden. Zondagmorgen werd het onderzoek met kracht voortgezet, thans echter met behulp van den Dactyloscopischen dienst. Deze dienst had weldra eenige vingeraf- drukken gevonden, doch geen doos met siera den en geen spaarbankboekje.. Maar opeens ontdekten de politiemannen een kast die de inbrekers blijkbaar vergeten hadden. „Daar zit alleen lijfgoed in", zei mevrouw, toen de rechercheur belangstellend informeer- de waarvoor „die kast" werd gebruikt. „Anders niet?" „Anders niet!" herhaalde mevrouw. Maar de rechercheur. bleef doorvragen naar alles wat er in de kast zat met het gevolg dat mevrouw den nieuwsgierigen vrager uit- noodigde zich dan zelf maar te overtuigen van de waarheid. De kast werd geopend en toen werd gevonden waarnaar de vrouw en de heer des huizes reeds uren hadden gezocht Het spaarbankboekje en de sieraden lager er keurig bij elkaar in 6dn groote doos. Alleen bleek er drie gulden aan huishoud- geld uit de tafellade van de keuken gestolen te zijn...... Maasvehbetering. Dit werk vormt een onder- deel van het groote complex werken, dat ge- zamenlijk onder de benaming van de Maas- verbeteringswerken bekend is. Het merkwaardige van het thans aange- vangen verbeteringswerk bestaat hierin, zoo meldt de Grondwet dat het dorpje Alem van den Brabantschen oever wordt afgesneden en als een nieuw Nederlandsch eilandje mid den in de Maas komt te liggen. Alem ligt n.l. op een landtong, die door den grilligen Maas- loop wordt gevormd. Om een beteren water- afvoer te bereiken worden deze Maasbochten op een aantal punten in het stroomgebied af gesneden. Het toeval wil, dat op het land- tongetje te Alem juist het dorpje gelegen is, zoodat dus thans een aanvang werd gemaakt met een waterstaatkundige schepping die Ne- derland met een nieuw en tevens met zijn allerkleinste eilandje zal verrijken. Intusschen zal dit eilandje later weer ophouden eiland te zijn, want Alem wordt bij verder verloop der werken door een hoogwaterdijk (over den Piekersdnm) met Gelderland verbonden. EET MEER KAAS! In de huishoudschool te Amersfoort is dezer dagen een tentoonstelling gehouden van kaas en kaasgerechten. Directriee en leeraressen hadden op smaak- volle wjjze een groote verscheidenheid van gerechten, waarvan kaas een der grondstoffen uitmaakt, tentoongesteld. Zij hebben hiermede zeer veel succes gehad; een groot aantal be- zoeksters en ook enkele bezoekers hebben kennis gemaakt met vele tot voor hen v66r- dien nog onbekende gerechten. Groote be- langstelling bestond tevens voor een collec- tie van alle Hollandsche kaassoorten in den meest uiteenloopenden vorm, verpakking, vet- gehalte enz. Het is een eigenaardig verschijn sel, dat de Nederlandsche verbruiker in het algemeen slecht op de hoogte is van een der meest nationale producten: de kaas. Het ge- bruik van kaas in gerechten is in ons land nog voor sterke uitbreiding vatbaar. EEN MOORDAANSLAG TE OSS. Na een korte sparn" van rust is de bevolking van Oss Zondagmiddag wederom opgeschrikt door een laffen moordaanslag, waarbij een oppassend huisvader zoo erastig werd ge- wond, dat voor zijn leven moet worden ge- vreesd, meldt de Maar.ilagmorgen. Zondag middag wandelde de 38jarige fabrieksarbei- der H. van Wijnen in de richting van de Os- sche Heide, waar zich zijn woning bevindt. In de St. Willebrordusstraat naderden een tweetal wielrijders. Bij het zien van Wijnen, sprongen zij van hun fiets, waarbij de e6ne, de 27jarige R. v. D. uitj Oss, den niets kw aads vermoedenden Wijnen den weg versperde. Van D. begon hevig te scheldsti en bracht een oude veeter welke sedert jaren tusschen de beide mannen bestaat, weer ter sprake. Toen W„ die een twist wilde vermijden, hierop geen antwoord gaf, -zou van D. een dreigende hou- ding aangenomen hebben en zich niet ontzien hebben zijn vijand eenige hevige schoppen toe te dienen. Deze trachtte zijn aanvaller van het lijf te houden, hetgeen hem gelukte. Eens- klaps moet de woesteling toen een revolver getrokken hebben en geschoten in de richting van Van Wijnen. Het schot had doel getrof- fen en drong W. in het onderlichaam. Het alachtoffer, dat door de revolverkogel zwaar was gewond, strompelde een eind verder, doch zakte spoedig ineen. Bij het hooren van het schot waren omwonenden toegesneld, die den getroffene een nabijgelegen huis binnendroe- gen. In de consternatie wist de aanvaller per rijwiel te ontkomen. Zijn metgezel had reeds eerder het hazenpa-d gekozen. Onmiddellijk werd een geneesheer gewaarschuwd. De toe- stand van het slachtoffer was hoogst zorg- wekkend. De kogel is diep in den bulk gedron- gen, waardoor het linkerbeen van den onge lukkige is verlamd. De getroffene staat als een bij zonder oppassend man bekend. Hij is ge- huwd en heeft drie kinderen. Van D. zou een bekende vecbtersbaas zijn. Hij is althans meermalen met de politie in aanraking ge weest en staat zeer ongunstig bekend. De marechaussee heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. In den loop van den avond is v. D. aangehouden en in arrest gest-eld. Hij ontkende alle schuld. DE MAASVERBETERINGSWERKEN. Nadat de desbetreffende werken eenigen tijd geleden werden aanbesteed is thans te Maren, aan de Maas, een begin gemaakt met de TE ZAANDAM WORDT DE POLITIE DOOR PROPAGANDISTEff GECONTROLEERD. Men meldt uit Zaandam aan de N. R. Crt. Te Zaandam is het verboden reclamebiljet ten op andermans eigendom te plakken. Toch wordt er in dit opzicht, nu de verkie- zingen in het zicht zijn, meer dan eenmaal tegen dit verbod gezondigd. De politie kon er niet veel aan doen, omdat de propagandisten posten uitzetten en ge waarschirwd worden, zoodra er politie komt opdagen. Deze heeft nu den maatregel genomen om overal waar wederrechtelijk biljetten zijn op geplakt, deze terstond te verwijderen. Tegen dezen maatregel zijn de plakkers in verzet gekomen bij den burgemeester, die thans bepaald heeft, dat het verbod van plak ken blijkt gehandhaafd, maar dat, wanneer de biljetten eenmaal opgeplakt zijn, de politie ze niet meer mag verwijderen. Thans worden de politiemannen door pro- paggndis-ten gevolgd, om te controleeren of er biljetten eventueel worden verwijderd. ALTO TE WATER. Zondagmiddag omstreeks 3 uur is een luxe auto, komende uit de richting Culemborg, tengevolge van het met te groote snelheid nemen van een bocht, vlak voor de woning van den brugwachter te Vianen in het Zede- rikkanaal gereden, waarbij de bestuurster, de ruim 60jarige mej. Numans, uit Dreumel, om het leven is gekomen. Een broeder van het slachtoffer en een nichtje konden door het dak van den auto heen worden gered. Het ljj-k is per brancard naar de woning van een broeder van het slachtoffer, den ge- meentesecretaris van Vianen, vervoerd. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. ONGELUK IN BELGIe. Vrijdagavond is op den Kruisweg te Veld- wezelt in Belgie een auto, waarin de heer en mevrouw Tielens uit Weert-Meersen zaten, aangereden door een vrachtauto. Beiden wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar de heer T., eigenaar van een papierfabriek, Zondag is overleden. Zijn echtgenoote maakte het naar omstandigheden redelijk. EEN 104-JARIGE. De oudste inwoonster van Groningen, de wed. Tjadens-Postma, viert heden haar 104e jaar- dag. Het vrouwtje is buitengewoon kras. GESTOLEN EFFECT EN ONDER PUIN. Bij de nasporingen naar de daders van de brutale inbraak bij den gemeente-ontvanger te Heesch, heeft de marechaussee een gedeelte van de gestolen effecten teruggevonden. De waardepapieren lagen onder een hoeveelheid puin en zijn waarschijnlijk door de inbrekers op die plaats verborgen. Over een grooten afstand heeft men met speurhonden het spoor van de dieven, dat in de richting Heesch voerde, kunnen volgen, doch ten slotte raakte men het spoor bijster. GEEN KIEVITSEI MAAR... BIER. De Cream City Brewing Company te Mil waukee in Wisconsin heeft de twee eerste vaten nieuw gebrouwen bier na de opheffing van het drankverbod als geschenk per vlieg- tuig naar president Roosevelt gezonden als een blijk van dankbaarheid en waardeering voor Roosevelt's actie inzake de drankwet. SCHIP IN REPARATIE GEZONKEN. De mailboot President Madison, een schip van 14.000 ton, dat te Seattle aan de kade lag om eenige reparaties te ondergaan, is plotse- lin-g omgeslagen en gezonken, vermoedelijk doordat het slecht geballast was. Men vreest. dat zich aan boord drie leden van de beman- ning bevonden en dat die zijn verdronken. De schade wordt op 250.000 dollar geschat. Tros- sen houden het schip nog eenigszins overeind. \CHT JAAR TUCHTHUIS VOOR EEN COMMUNIST. Met gesloten deuren heeft de rechtbank te Beuthen de zaak behandeld tegen den mjjnwer- ker Emil Przenozyna.een communistisch func- tionaris uit Mikultschutz. Wegens inbreuk op de wet voor de ontplofbare stoffen is h(j tot 8 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, alsmede ver- lies van burgerrechten gedurende 5 jaar. Bij een huiszoeking waren ontplofbare stoffen, alsmede opruiende geschriften te zjjnen huize gevonden. EEN GASONTPLOFFING. Bij een huurkazerne in Carvillestreet te Gateshead bij New-Castle is Maandagochtend een emstige gasontploffing geschied, waardoor 4 woningen totaal verwoest werden en 20 andere ernstig beschadigd. Stukken puin zijn op 300 M. van de plaats des onheils neerge- komen. Toen de brandweer met het oprui- mingswerk kon beginnen, heeft zij zes lijken onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Er zijn meer dan 20 gewonden, waarvan enkele in emstigen toestand verkeeren. Twee perso nen worden nog vermist, maar het is nog on- zeker of zij in huis geweest zijn. Te Euston is een kraan van 1500 K.G. ge- wicht in een zes meter diepen bouwput ge- stort, doordat het gevaarte, dat zich met eigen kracht over rails verplaatste, niet meer tot silstand te brengen was. De machinist sprong er nog tijdig af en wondde slechts een arm. Helaas echter viel de kraan op een drietal werklieden, die in den put bezig waren en van wie er een op slag dood was, de tweede werd ernstig, de der-de licht gewond. van Mikai Neculau, steeds ten bate van Hen- j rica Oppoijn, om dan weer te vertrekken, deze maal naar Roemenie, naar zijn geboortedorp. Neculau had vermoedelijk den moed niet een tweeden moord te plegen. Hij begaf zich in Mei 1929 naar Bailand en op het gemeente- huis verklaarde hij dat „zijn vriend" Mikai Neculau was overleden. Hij zelf noemde zich toen Dimitri Jonescu en als bewijs van zijn verklaring gaf hij een bewijs van overladen, geteekend door dr. Grosni. Dit was hij machtig geworden omdat de ongeloovigen in Roemenie zonder vorm van proces worden begraven. En twee dagen later bracht Jonescu zijn „vriend" naar de begraaf- plaats. De kist bevatte slechts steenenNa de begrafenis kreeg Jonescu alias Neculau, zijn eigen overlijdensakte van het gemeentebestuur van Bailand en hiermee gewapend kwam hij een tweede maal zijn eigen levensverzekering opeischen, door bemiddeling van zijn vrouw, die er weer spoedig in slaagde een cheque van 48.947 Zwitsersche frank te ontvangen. Ge- lukkig werd deze nooit betaald. Maar om de gemakkelijke uitbetaling te bekomen was de vrouw de minnares geworden vein den bestuurder van een verzekerings- maatschappij en in de tweede ondememing had zij zich laten doorgaan voor haar zuster, Marcelle Coppijn. Doch Neculau had een element verwaarloosd namelijk dat zijn vrouiw nu wettelijk weduwe was. Henrica Coppijn had kennis aangeknoopt met een Oostendsehen dokter. Zij stond op het punt te trouwen en nu weigerde zij aan Necu lau het grootste gedeelte af te staan van de chdque die zrj moest innen. Dit gaf aanleiding tot een hevige ruizie en in zjjn opwinding begaf Neculau zich naar den bestuurder van de verzekeringsmaatschappij te Brussel, die de tweede levensrverzekering had afgesloten, en hij bekende hemdat hij niet dood was. Men begrijpt de verslagenheid van den bestuurder. Deize waarschuwde de politie te Brussel die Neculau in hechtenis nam. De rechtbank veroordeelde Neculau tot 8 jaar en 1 maand gevangenisstraf en een boete van 8500 frs., zijn vrouw tot 1 jaar en 8 maan- den en 1400 frs. boete. De benadeelde Amerikaansche verzekerings maatschappij kreeg 5270 dollar schadevergoe- ding. EEN ZENDLAMP VAN 300 KILXIWATT Niettegenstaande het vermogen der meeste omroepzenders in den loop der laatste jaren aanzienlijk is veirgroot, komen toch nog van de zjjde der luisteraars in de groote steden klachten over atmosferisChe en plaatselijke storingen, welke het genot van het luisteren afbreuk doen. De omroepzenders te Berlijn, Hamburg en Weenen zullen nu weder aanzien lijk versterkt worden om een gunstiger ver- houding te scheppen tusschen het uitgezon- dene en de storingen. Voor dat doel werd in de Telefunken-labora- toria een nieuwe zendlamp ontwikkeld onder de type-aanduiding RS 300, welke het gigan- tische vermogen heeft van 300 KW! Een koperen cylinder vormt hierb'j gelijk- tijdig de plaat en een gedeelte van het uitwen- dige lamplichaam, hetwelk kathode en rooster omhult. Ingevolge deze constructie kunnen de inwendige organen slechts met behulp van ROntgenstralen worden worden gecontroleerd en geinspecteerd. De plaat is ruim een meter, de geheele lamp bijna twee meter hoog! Dat het niettegenstaande deze zeer -groote massa glas en ijzer mogelijk is om een buitengewoon hoog vacuum te verkrijgen is een sprekend bewijs voor het kunnen der modeme techniek. Voor de koeling van de koperen anode wordt per minuut 150 liter water gebruikt. Om zich eenig idee te kunnen vormen van wat een lampvermogen van 300 K.W. betee- kent, moge gememoreerd worden, dat dit overeenkomt met dat van eenige honderddui- zenden ontvanglampen. BIJBELVERBREIDING. In 1932 verkocht 't Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap te Londen 11.888.226 bijbels en bijbelgedeelten. Van de 1130 colporteurs, die het genootschap hiertoe werkzaam heeft, vertelt het jaarver- slag veel interessants. Wij lezen van een col porteur in Zuid-Amerika, die tot de hellingen van de Andes doordrong, van een ander die in het verboden Tibet 3 maanden lang de paden der herders en kudden volgde; vsin een bijbel- auto, die doordrong in de tot dusver geheel gesloten streek ten Zuiden van Agadir in Marokko, van den verkoop te Port Said, waar de bijbel in 46 talen aan de voorbij- varenden wordt verkocht; van den sterk ver- meerderden verkoop in het nieuwe Spanje. Slechts Rusland is verboden terrein, maat, misschien in verband daarmee, is de bijbelver- koop in de randstaten Estland, Letland, Polen, des te drukker. DOOR SCHRIK GESTORVEN. Het vijfjarig zoontje van een Poolschen landbouwer, Sigismond Petkiswicz, vond, ter wijl zi)11 ouders buitenshuis bezig waren, een stapeltje van 1350 Amerikaansche dollarbil- jetten. Hij vond de plaatjes op de biljetten met de afbeeldingen van verschillende Ameri kaansche presidenten, z66 mooi, dat hij meen- de, ze in een album te moeten plakken. Hij begon dadelijk met de voorbereidingen te treffen. Druk bezig met een schaar, knipte hjj de waardevolle papieren in stukken om zoo zijn doel te bereiken, toen plotseling zijn vader de kamer binnenkwam. Petkiswicz, die pas een paar jaar geleden uit Amerika was teruggekeerd, schrok hier- van z66 hevig, dat hij een hartverlamming kreeg en stierf. EEN EERLIJKE VINDER. Naar „E1 Mati" uit Madrid vemeemt, vroe- gen twee buitenlandsche touristen een taxi- chauffeur, hun als gids te willen dienen bij het bezichtigen van de stad. Toen de chauffeur na de rondrit door de stad met zijn auto naar huis was teruggekeerd, vond hij daarin een klein handkoffertje, dat zeventig duizend dol lar en 7750 francs in bankbiljetten bevatte; verder een ring van buitengewone waarde, verscheiden armbanden en andere juweelen, alles te zamen tot een waarde van twee mil- lioen peseta's. De chauffeur reed met de kostbare vondst onmiddellijk terug naar het hotel, waar hij de touristen had afgezet. Deze schonken hem een vorstelijke gift als belooning en den vol- genden dag liet de burgemeester van Madrid bekend maken, dat men voomemens is den chauffeur officieel te huldigen voor zijn eer- lijke daad, die den naam van Spanje zoo hoog houdt tegenover de buitenlanders, die het be- zoeken. OPLICHTING MET LEVENSVERZEKERINGEN. Voor de rechtbank te Brussel verschenen naar „Het Laatste Nieuws" vertelt, twee per sonen, beschuldigd van oplichterij door middel van lervensverzekeringen met vervalsching en gebruik van vervalsching. Om de levensver zekering te kunnen trekken liet de hoofdver- dachte zich een paar keeren sterven om aldus weer te verrijzen en opnieuw te beginnen! De verdachten wanen Mikai Neculau, alias Dimitri Jenescu, electricien, geboren te Bou- lad (Roemenie) en zijn vrouw Henrica Cop pijn, geboren te Oostende. Op 12 Maart 1927 trouwde Neculau te Ant- werpen, onder den valschen naam Nicolas Niculaidi, met Henrica Coppijn. Enkelen tijd later vertrok hij naar de VereenigHe Staten, naar Younigstown, waar hij op 6 September 1929 een levensverzekering sloot ten gunste van zijn vrouw, ten bedrage van 5270 dollar. Op zekeren dag in 1930, vond de Ameri kaansche politie het lijk van een man in de fabriek waar hij werkte, met een geheel DE WERELDTENTOONSTELLING TE CHICAGO. Chicago, de millioenen-stad aan het Michi- gan-meer, zal dit jaar een wereldtentoonstel- ling houden. Natuurlijk is men al geruimen een piloot en een fotograaf, in de andere een piloot en een observator bevinden, over het. .Mount Everest"-gebergte hebben gevlogen, een vlucht, die tot op heden nog door niemand werd ondemomen. De vliegtuigen zullen stijgen tot op een hoogte van ruim 10.000 meter, dan boven het, gabergte cirkelen, om de mogelijkheid te heb ben foto's en filmopnamen te maken en dan een afstand van 150 nujlen afleggen om te Pumea Bihar aan den voet vein het gebengbe te dalen en te landen. Men schat dat de tocht 5 uren zal duren. OP WELKE HOOGTE KUNNEN WIJ NOG lEven De hoogste nederzettingen, waar nog men- schen kunnen wonen, vindt men in West-Indie 4864 M. hoog. Toch wagen enkele herders zich nog met him honden op 5000 meter. Dieren kunnen nog wel hooger leven. In Aaie klimmen steenbokken en wilde schapen tot 5800 meter. Wolven tot 5000 meter. Hazen tot 5500 meter. Voor vogels, voomamelij-k roofvogels, als arenden en gieren, is de uitersta hoogte 7000 meter. Gaan de dieren hun uiter- ste grens te boven dan overvalt hun de zoo- genaamde „bergziekte". De oorzaak hiervan is de vermindering van den luchtdruk, dus gebrek aan zuurstof. Enkele toeristen, die het plan hadden opgevat den Mount Everest te be- klimmen, kwamen zonder zuurstofapparaat tot 6789 meter, en met het gebruik van het appa- raat tot 8320 meter. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepa, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluitess. en blad vermelden. DE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE PLUIMVEEFOKKERS VEREENIGING (A. N. P. V.) Ik kom nog even terug op het boekje del A.N.P.V. dat ik vorige keer aanhaalde om U te laten zien hoe nuttig het is voor iedereen, die broedeieren, kuikens of jonge hennen wil koopen, eerst kennis te nemen van den lnhoud van deze brochure. De Nederlandsche fokkers die dit boekje uitgaven hebben daarmede een goede daad verricht, een daad die getuigt van vertrouwen in de toekomst. Eerst een inleiding van 15 pagina's, dan een alphabetische ledenlijst met tijd bezig met het optrekken van de gebou- ongeveer 200 namen en adressen, terwijl bjj 1. I -1— i.J A 4- MMr,M Vint A J AM II J a n r. a #-v" A.f rtv, -fTrrw/i 4- irrol Ira roaaon nfl wen, het inrichten van de terreinen, het bijeenbrengen van de uitstallingen, het orga- niseeren van de vermakelijkheden en het ont- werpen der versieringen. Het tentoonstel- lingsterrein ligt aan het meer en de expositie beoogt „een eeuw van vooruitgang" tot de bezoekers te laten spreken. De ontwikkelingsgang van tal van takken van nijverheid, en de steeds voortschrij-dende techniek, die wij danken aan de overwinningen op het gebied der natuurwetenschappen zal men op deze tentoonstelling stap voor stap kunnen volgen. In de gebouwen wordt ge- streefd naar originaliteit, zoowel in architec- tonische vormen, als in de keuze en de toe- passing der materialen. Natuurlijk zullen degenen, die tentoonstel- lingen plegen te bezoeken, om er plezier van te maken, er allerlei van hun gading vinden maar ook wordt gezorgd voor hen die er schoonheid zullen komen zoeken. En een aan tal exotische bouwwerken, die door grootsch- heid of adel van lijnen bekoren, zal men er in nabootsing verrezen zien. Buitengewoon belangrijk is, zeker, de trou- we nabootsing van de blokhuizen en het fort Dearborn, dat op de plaats waar thans Chi cago zich tot in het onmetelijke uitgebreid heeft, gestaan heeft omstreeks 1812. Een volkomen tegenvoeter van dit houten fort is het hypermodeme masten en -kabels bouwsel, dat den naam draagt van „de sky- ride" (de rit door de lucht). De torens zijn 200 meter hoog en van den eenen toren zal men naar den anderen kunnen worden .ge schoten" langs kabels die niet dichter dan 60 meter boven den beganen grond hangen. Dit zal dus niets zijn voor lieden met hoog- tevrees. Op de torens zullen er platforms zjjn van waar men over heel Chicago en over het meer verrassende vfergezichten zal kun nen genieten. Omtrent de tentoonstelling zelf nog eenige mededeelingen Het is wel eigenaardig te bedenken dat Chicago honderd jaar geleden slechts bestond uit een aantal hutten, gegroepeerd om een schamel houten fort en dat het heden ten dage een stad is van 3 millioen inwoners, het grootste goederen-handelscentrum van de Ver- eenigde Staten. De groote trots van Chicago is haar ligging aan het meer van Michigan. De promotors van de tentoonstelling kregen toen zij op zoek waren naar geschikte terreinen voor hun grootscbe plannen een zeer aantrekkelijk idee. De stadzijde van het meer was geheel inge- nomen door gebouwen. Ztj zouden een plaats zoeken in het meer zelf. Dientengevolge werden groote uitgestrekt- heden van het meer gedempt en de tentoon stelling, die nu haar voltooi'ing nadert heeft een eenige ligging, in een planten- en boom- rijke omgeving, een paar honderd meters van het hartje van Chicago. De kosten van deze reusachtige ondeme ming zijn geheel door particulier kapitaal be- streden. Een leening van 10 millioen dollar werd uitgeschreven, en geheel door particulie- ren genomen, zoodat het voor het eerst in een plan als het on-derhavige onnoodlg was de hulp van de regeering te zoeken. Een eeuw van ontwikkeling zal worden voor- gesteld door de indrukwekkende gebouwen en het tentoongestelde. Het Adler Planetarium het Chicago Art Institute, het Filed Museum of National Histroy het Sedd Aquarium, alle gebouwen, die hetzij zich bevinden op de ten- toonstellingsgronden of de onmiddellijke na- bijheid, hebben ruim 20 millioen dollar gekost. Onder de opgerichte gebouwen, die alle het kenmerk dragen van ultra-modeme architec- - i,ia„_a_ tuur, waardoor deze tentoonstelling beroemd onherkenibaar aangezicht, m wie-ns keeren de worden bevinden zich de g-ebouwen voor identiteitspapieren zaten van Neculau. had niets anders dan de identiteitspapieren om het slachtoffer te herkennen. De politie Was overtuigd dat de man ver- moord was. Maar van den dader was er geen spoor. Het was een duister geheim, dat pas veel later zou worden ontsluierd. De vermoorde was niemand anders dan een ongelukkige, die door den waren Neculau was vermoord, waarna hij hem zjjn identiteits papieren in de zakken had gestopt, na het aangezicht onherkenbaar te hebben gemaakt. Terwijl het onderzoek duurde ging Neculau, alias Niculaidi, naar Belgie terug naar zijn vrouw. En dadelijk deed zij stappen om in het wetenschappen, reiswezen en vervoer, electro- techniek, Iandbouw, alsmede die opgericht door toonaangevende Amerikaansche handels- firma's. Ook komt er een copie van den Gouden Tempel van Jehol, in China vervaar- digd en in 28.000 stukken naar Chicago ver voerd. De belangstelling van Europa in de tentoon stelling te Chicago, die 1 Juni zal worden ge opend en tot 1 November zal duren, neemt met den dag toe. DE MOUNT EVEREST EXPEDITIE. Volgens mededeelingen van kolonel P. T. V IVfU W -UJ41 UU.UI/11JII f J w w O 1 J TT bezit te komen van de verzekeringspremie. i Etherton, den secretaris van de „lady Hous- i -r-i T-i i™Ia iran TVPrtal Zij slaagde er in de 5270 dollar uitbetaald te krijgen door het bijkantoor te Brussel. Neculau bleef niet lang in Belgie, want de zaak was te goed geslaagd. Hij sloot opnieuw te Brussel een levensverzekering af op naam ton Everest Flight Comitt(5<5" die van Nepal te New Delhi is aangekomen, zal, indien het weer medewerkt, spoedig de geheele wereld er van in kennis worden gesteld, dat twee En- gelsche vliegmachines, waarin zich in de eene ieder lid aangegeven wordt welke rassen hij er op nahoudt, hoe groot zijn broedmachine is. enz. Daama een lijst van verschillende rassen en onder elk ras de namen der fokkers. Aan rassen staan vermeld: Witte Leghorns, Exche- ques Leghorns, Patrijs Leghorns, Wit Wyan- dottes, Gezoomde Bamevelders, Witte Bame- velders, Rhode Island Reds, Noord-Hollandsche Blauwen, Amerikaansche Brandkleurige Kal- koenen, Eenden en Ganzen. Wie nu een ras en een fokker opgezocht heeft kan achter In het boekje weer de advertentie vinden waarin men meerdere bijzonderheden aantreft. Men krrjgt door dit boekje een geheel ander inzicht in de toestanden op pluimveegebied in ons land dan men tot nu toe gehad heeft en leert instellingen kennen, die voor de pluim- veehouders van het grootste nut zijn en toch weinig bekend zijn. Lees bjjiv. in de inleiding eens hoe vroeger het bedrog schering en inslag was in den pluimveehandel. Velen boden eieren, kuikens of jonge hennen aan van eigen bedrijf en van wonderbaarlijke productie en bij onderzoek bleek dan dat de verkoopers geen enkel dier bezaten doch het benoodigde materiaal bij boeren of op markten opkochten. Dergelijk bedrog komt thans nog wel voor, doch bij de leden der A.N.P.V. heeft men geen kans daarop. Zoo is het mij bekend, dat sommige opkoopers de jonge haamtjes, als ze eenige weken oud zjjn, van hoenderparken op- koopen, daartusschen eenige oudere haantjes met groote kammen zetten en dan deze dier- tjes als „kuikens" aan de goedgeloovige ge meente aan den man brengen. Slimme koopers die dan zoo'n spotgoedkoope partij koopen zien de kuikens met groote kammetjes voor haantjes aan en de rest voor hennetjes. De verkooper zegt niets, hij glimlacht misschien in stilte.want hij pleegt geen strafbaar bedrog daar hij immers „kuikens" verkoopt. Een andere meegemaakte true is de volgen- de: Nu moet men eerst weten dat men bij eendjes direct na de geboorte het geslacht al kan onderkennen en dat men dus direct alle woerdjes kan verwijderen. Welnu, ik heb menschen bij me gehad die een groote partij eendenkuikens gekocht hadden, die later alle- maal woerden bleken te zijn! De nieuwste true is dat men z.g. scheikui- kens fokt d.w.z. door bepaalde kleuren van hennen en hanen te paren krijgt men kuikecs, die men bij de geboorte al als hanen en hennen aan de kleur kon onderkennen. Men ruimt dan direct de haan-kuikens op en de arge- looze kooper fokt deze kuikentjes net zoo lang op tot hij op zekeren dag bemerkt dat het allemaal hanen zijn. Als men dergelijke handelingen bij leden der A.N.P.V. zou bemerken worden zij direct ge- royeerd. Als grondregel geldt bij decze vereeni- ging: „de leden hebben strikte eerlijkheid en goed trouw te betrachten tegenover ieder met wien zij in pluimveeaangelegenheden in aanraking komen en hebben bij al hunne gedragingen voorop te stellen, dat zij hun eigen belang dienen, door het algemeen be- lang te bevorderen. De taak der A.N..P.V. is dus het scheppen van een sfeer van vertrouwen tusschen af- nemer en fokker. Verder heeft de vereeni-ging georganiseerd 6-weeksche cursussen in pluim- veeteelt, houdt z.g. fokkers-dagen, waar de fokkers onder elkaar allerlei problemen ibe- spreken en heeft ingesteld een commissie voor pullorumbestrijding, terwijl thans een door haar bijeengeroepen commissie de -beruchte verlammingsziekte bestudeert. Verder ver- meldt het boekje nog dat bedrijven zich onder controle der A.N.P.V. kunnen stellen, dat de A.N.P.V. opgericht heeft het Nederlandsche Pluimveestamiboek en dat zij ingesteld heeft de z.g. verkoopvoorwaarden welke tusschen kooper en verkooper de zoo hoog noodige rechtszekerheid waarborgen. Tenslotte is daar dan nog de bemiddelingsdienst het bureau waartoe men zich wenden kan zoodra men een of ander op pluimveegebied noodig heeft. Er wordt dus door deze organisatie van fokkers zeer veel gedaan in* ons land dat van het grootste nut is voor onze pluinweehouders. Uitdrukkelijk wijs ik er echter op, dat mem bij het koopen van broedeieren of eendagskui- kens uitsluitend moet vragen naar de fokkers die aangesloten zijn bij de Landelijk Georgani- seerde Pullorumbestrijding. Er wordt in ad- vertenties b.v. vaak gezet: bloedonderzoek toegepast of alle onze hennen zijn door een dierenarts onderzocht of iets dergelijks. Be- denk, dat dat alles niets zegt als niet naam en toenaam er bij staan en dat een bestrijding onder strenge controle de eenige is die kans van slagen biedt. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6