Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIHHENLAND BUITENLAND GEMENGDE B¥BICTTfEH Woensdag 29 Maart 1933. No. 8971 VAN *5? MAKKTPRIJZEN VAN EIEREN IETS HOOGER. •De Vereeniging van Nederlamdsche Eier- exporteura te Apeldoom deelt het volgende mede: Ook deze week behoefde van de regeling om aoo noodig tlen millioen eieren uit de markt te nemen, tegen een aan de kippenhouders ult te betalen mintmuinprijs van anderhalve cent voor eieren van 58 tot 60 K.G. nog geen gebruik te worden gemaakt. De marktprij- zen bewogen zich zonder uitzondering booger en het aantal opgeslagen eieren is dan ook nog gering, terwijl het zich laat aanzien, dat to de eerstkomende twee weken de Paasch- vraag onze eierenprjjzen nog wel zal ophou- den. Niettemtn zijn de Vereeniging van Neder- landsche Eierenexporteurs en de met haar in deze aamenwerkende vereenigingen bereid, on- middeliyk in te grjjpen, indien daaraan be- hoefte bestaat. Belanghebbenden (burge- meesters, marktcommissies of pluimhouders) hebben zich dan slechts telefonisch tot een deT bestuursleden te wenden. Voor nh Paschen is een organisatie in voor- bereiding, welke in staat zal zjjn, zoolang er van Regeeringszijde in deze nog geen maat- regelen zijn getroffen, voldoende hoeveelheden eieren voor opslag in koelhuizen en voor kal- ken uit de markt te nemen, teneinde er van verzekerd te zjjn, dat voor de eieren, op de vrfle markten verhandeld, een redelijke prijs wordt verkregen. Het ligt in de bedoeling ook na Paschen door te gaan met het publiceeren van het aantal eieren, dat wekelijks, indien althans noodig, tot een minimumprrjs zal worden op geslagen, aangezien gebleken is, dat daardoor de abnormale daling van den eierenprijs, voor xoover dit mogeljjk is wordt geremd. DE BIJRGERWACHT TE OVERSCHIE. Omtrent de burgerwacht te Overschie ver- neemt de N. R. Crt., dat de commandant per- soonlijk gekozen heeft, heeft moeten kiezen, tusschen de Burgerwacht en de Nat. Soc. Be- weging, voor deze laatste en zijn besluit ter kennis heeft gebracht van den burgemeester, die dit nog niet direct als een ontslag-aan- vraag beschouwde, maar het geval tot nader order wenschte aan te houden. Een groot aantal leden, die reeds bij een nationaal-socialistische of fascistische of na- tionale (immers het verbod goldt ook voor de Nationale Unie) groep zijn aangesloten, nn.men eenzelfde standpunt in als de com mandant en deelden hem dit mede. Geen enkel lid schrjnt daaromtrent in twijfel te hebben verkeerd. Integendeel hebben ongeveer twin- tig burgerwachters die als gelijkgestemden konden worden beschouwd, zich bij wijze van protest tegen den Ministerieelen maatregel als lid van de Nationaal Socialistische Bewe- gtng opgegeven. Het geschiedde uit eigen beweging spontaan, maar het gevolg hiervan te, dat de oefeningen niet kunnen doorgaan. Dit sluit echter niet uit, zoo verzekerde de commandant, dat ieder zijn plicht zal weten te doen, indien onverhoopt de Burgerwacht mocht worden opgeroepen. De geest, die on- der de leden heerscht, is meer vaderlandsch- Mevend dan ooit REFERRING VAN HET TOESTAAN VAN OPTOCHTEN. Minister Ruys heeft, naar Het Volk schrijft, «gn de burgemeesters een brief gezonden, die volgens het blad de aanwijzingen van Augus tus 1932 verscherpt. „Op bepaalde dagen zoo heet het in de clrculaire behooren geen optochten te wor den toegestaan dan die met de viering van die dagen verband houden. Ik denk hierbij aan de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, nationale feest- en herden- ldngsdagen, regeeringsjubilea, vorstelijke be- aoeken, bijzondere godsdienstige feestdagen". Voorts dringt de Minister er bij de burge meesters op aan, dat zij zich zullen afvragen of de aanvragers van een optocht voldoenden waarborg bieden, dat redelijkerwijze op de nakoming van de gestelde voorwaarden kan worden gerekend. De Minister aoht het wen- schelijk, dat alle deelnemers van een ken- teeken zijn voorzien, dat tijdens den optocht geen drukwerken verspreid worden, dat de overheid van te voren kennis neemt van de te houden toespraken, enz. De bijzondere aan- dacht wordt gevestigd op spreekkoren. Ook hiervan zal de inhoud van tevoren moeten zjjn goedgekeurd: de critiek, die zij inhouden, moet „in behoorlijken vorm" gegeven worden. P. L. JANSSEN. f De burgemeester van Beek, de heer P. L. Janssen, voorzitter van de Kamer van Koop- handel voor de Zuid-Limburgsche Mijnstreek en lid van de Provinciale Staten van Limburg, te Zondag tijdens de plechtige inwijding van een kerk in zijn gemeente plotseling onwel geworden en overleden. Hjj was 58 jaar oud. Zijn opvolger in de Staten is de heer Damen, burgemeester van Geleen. HET EIEREIWERBRUIK IN NEDERLAND MET 50 TOEGENOMEN. In een gesprek met een der voornaamste personen in den eierverkoop naar binnen- en buitenland werd de Msb. medegedeeld, dat Nederland de laatste weken door de groote pht'sdaling 50 meer eieren verbruikte dan voorheen. Te Roermond worden op het oogenblik zelfs in enkele meest bekende restaurants harde eieren aangeboden aan de klanten, die er hun potje bier drinken, zonder eenige prijsverhoo- ging. ONTHULLING OVER DE SABOTAGE. De Metropolitan Vickers Electrical com pany heeft aan haar hoofdvertegenwoordiger te Moskou ean telegram gezonden, waarin zij hem machtigt iederen redelijken eisch tot borgtocht voor al haar Engelsche en Russi- ache employe's te aanvaarden. Dit beteekent echter geenszins een goedkeuring van het Russische optreden. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft de gespannen verhouding tusschen Rusland en Engeland wegens de arrestatie van zes be- ambten der firma Vickers een dieperen on- dergrond dan men in bet eerste oogenblik heeft kunnen vermoeden. Thans eerst is bekend geworden dat de groote pas voltooide electrische centrale ,,Djneprostroi", vermoedelijk tengevolge van sabotage buiten bedrijf gesteld is moeten worden. De sovjet-regeering tracht de schul- digen op te sporen. Het meest trotsche bouwwerk van het vijf- jarenplan, de reusachtige electrische centrale aan den Dnjepr-rivier, ligt stil. De turbines zjjn beschadigd. De Engelsche firma Vickers heeft deze tur bines geleverd. Toen ze afgeleverd en gemon- teerd werden mankeerde er niets aan. De eerste proeven om deze turbines in bedrijf te stellen verliepen schitterend. Het buiten bedrijf stellen van deze reus achtige krachtcentrale beteekent een natio nale ramp voor Rusland. Juist scheen het tijdstip aangebroken, om de nieuwe groote fabrieken door de electri- citeit uit deze reusachtige centrale in wer- king te stellen. Maar er gebeurde niets en de centrale werkte niet. Het is nog niet uitgemaakt, hoe de machi nes z66 beschadigd konden worden. Er is intusschen rond deze centrale een geweldige verbittering ontstaan, waardoor arrestaties van de Engelsche ingenieurs ver- klaarbaar worden, want door arrestaties wegens sabotage" wordt de aandacht van de mislukking zelf afgeleid. Britsche eisch afgewezen. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinoff, heeft den eisch de gearre- steerde Britsche onderdanen op vrije voeten te stellen afgewezen. DE .ARRESTATIE VAN R1JKS- COMMISSARIS GERECRE. Nader meldt Wolff, dat Gerecke in zijn functie van voorzitter van den landgemeen- ten-dag emstige verduisteringen zou hebben gepleegd. Dit was minister Goring ter oore gekomen door verklaringen van betrouwbare personen. Hij droeg daarop de chef van de politieke politie, Diels, op, onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Deze vroeg Gerecke om inlich- tingen en daarbij kwamen zooveel bezwaren- de dingen aan het licht, dat besloten werd tot zijn gevangenhouding over te gaan. Dr. Gerecke is 39 jaar oud. Hij werd in December '32 in plaats van dr. Syrup be- noemd, die minister werd in het kabinet-von Schleicher. Toen het kabinet-Schleicher af- trad, had Hitler hem in zijn ambt gehand- haafd, omdat men zijn werkzaamheid niet wilde onderbreken. Als rijkscommissaris voor werkverschaffing heeft Gerecke een groot plan ontworpen, waarmee een half milliard mark was gemoeid. Gerecke was vroeger Duitsch-nationaal, maar trad in 1929 toe tot den christelrjk-nationalen landbond. DE BELGISCHE FTNANCIEN. De minister van financien Jaspar heeft vorige week in het Parlement den financieelen toestand van het land uiteengezet, die beden- kelijk is. De belastingen brachten in 1932 1200 millioen francs minder op dan was voor zien. Met de 500 millioen niet betaalde her- stelvergoedingen maakt dit een tekort van 1700 millioen francs. Voor ouderdomspen- sioenen werd 470 millioen francs en voor werkloosheids-ondersbeuning 420 millioen francs meer uitgegeven dan was voorzien. Minister Jaspar betoogde dat door tastende bezuinigingen noodig zijn. Zoo men hiertoe niet overgaat, zal er ook dit jaar een tekort zijn in weerwil van de onlangs aangenomen verhooging van de belastingen met minstens 600 millioen francs. Een land dat geen even- wichtige begrooting heeft, kan niet onafhan- kelijk worden genoemd. Het zou zich moe ten schikken naar een afhangen van de eischen van de financieele machten. VERLENGING VAN DEN WERKTIJD IN POLEN. Het Poolsche parlement heeft besloten de 48-urige werkweek in te voeren in plaats van de 46-urige, welke thans bestaat. Deze twee extra uren zullen tusschen Maandag en Vrij- dag aan den arbeidstijd worden toegevoegd, daar de Engelsche Zaterdag niet wordt aan- getst De reden van deze verlenging van den werk- tijd is, dat men Polen in een ongunstige posi- tie acht tegenover andere landen, die de con- ventie van Washington voor een 48-urige werkweek hebben geratificeerd. De autori- teiten meenen, dat deze twee extra uren per week of twaalf dagen per jaar, aan de Indu strie ten goede zullen komen. PROTEST VAN NATIONAAL-DUITSCHE JODEN TEGEN DE ACTIE IN HET BUITENLAND. De sedert 1921 bestaande organisatie van Duitsch-nationalistische joden, het „Verband Nation-Deutscher Juden" heeft een circulaire gezonden aan haar leden, waarin o.a. ver- klaard wordt: „Treedt met de grootste be- slistheid op tegen elkeen, die de misdadige poging doet om via omwegei in het buiten land op de totstandkoming van de Duitsche toekomst invloed te oefenen. Wanneer thans in Amerika, in Polen, in Nederland en in an dere landen van joodsche en niet-joodsche zijde pogingen worden gedaan om de nationale regeering in Duitschland te dwingen tot het verrichten of nalaten van bepaalde handelin- gen, dan moeten wjj als Duitschers deze inti- midatiepogingen met dezelfde beslistheid en verbittering bestrijden als elke Duitsche volksgenoot van niet-joodschen stam". DE DORST KOMT AL DRINKENDE. De Democratische afgevaardigde voor Cali fornia, Lea, zal de volgende week een wets- voorstel indienen inzake het toestaan van wijnen met een maximum alcoholgehalte van 10 pet. De Californische wijnbouwers bewe- ren n.l., dat het onmogelijk is wijnen te pro- duceeren met een zoo laag alcoholgehalte als thans door de wet wordt geeischt. DE HOLDING VAN DE ENGELSCHE JODEN. De Engelsche commissie voor de behartiging van Joodsche belangen heeft Zondag drie uren lang vergaderd met gesloten deuren over de vervolging van de Joden in Duitschland. Naar men zegt, bestonden ter vergadering twee stroomingen: eenige aanwezigen verklaarden zich voor een wat gematigder houding wegens een mogelijken terugslag op de Joden in Duitschland, terwijl de anderen zich voor seherper maatregelen verklaarden, bij v. een onlbeperkten boycott. De vergadering nam ten slotte een motie aan, die met groote bezorgdheid de aandacht vestigt op de recente gebeurtenissen in Duitschland. De commissie is van me an in.,, dat de vrijheid en gerechtigheid, welke Duitschland eischt voor zijn buitenlandsche vertegenwoordigers, ook zijn eigen Joodsche en niet-Joodsche staatsburgers moet ten deel vallen. Met algemeene stemmen werd besloten alle mogelijke stappen te doen om de erken- ning van dit standpunt bij de verantwoorde- lijke kringen te verkrijgen. Ten slotte werd besloten zeer spoedig te Londen een openbare bijeenkomst te houden. Volgens de Sunday Times hebben bespre- kmgen plaats gehad tusschen vooraanstaande Engelsche Joden en het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diplomatieke stappen te ondemamen. Naar de Sunday Dispatch meldt, hebben in Hyde Park 8 h 10 Joden een man, die een swastika-speldje droeg, gedwongen dit te ver- wijderen. Een politiebeambte heeft de demon- stranten verdreven. In Duitsche kringen te Londen acht men den toestand ems tig. Ten einde incidenten te ver- mijden, is aan Duitschers aangeraden de Jood- schf buurten Soho en Whitechapel niet te be- zoeken. Zaterdagavond is een groote groep Joodsche betoogers over Piccadilly Circus en door Oxfordstreet getrokken. Zij droegen spandoe- ken mee met opschriften: als „Boycott Duit sche waren", terwijl werd opgewekt deel te nemen aan een betooging in Hyde Park, welke Zondagmiddag zou worden gehouden, maar niet is doorgegaan. Niettemin bevonden zich groepjes demonstranten in het park. DE REACT IE IN FRANKRIJK. De Volontd schrijft, dat ook in Frankrijk, naar het voorbeeld hunner Amerikaansche en Engelsche geloofsgenooten, de Joden bezig zijn een afweerfront tegen Duitschland te vormen. Voorbereidingen zijn getroffen voor de vor- ming van een comitd ter bevordering van den oeconomischen boycot van Duitschland. Een groot aantalorders voor Duitschland is reeds geanuleerd. Binnenkort zullen groote be- toogingen worden gehouden, waaraan alle Joodsche organisaties zullen deelnemen. Te Havre heeft een commissie ter bestrijding van den oorlog den Duitschen consul een pro- testresolutie tegen de gebeurtenissen in Duitschland willen overhandigen. De Duitsche consul heeft echter geweigerd de resolutie in ontvangst te nemen, zoodat zij is opgezonden naar het Duitsche gezantschap te Parijs. Het gezantschapsgebouw heeft soortgelijke resolu tie uit vele andere steden ontvangen. HERSTEL VAN DE MONARCHIE BEPLEIT. Het Wolfbureau uit Berlin meldt, dat de ,,Kampring" van jonge Duitsch-nationalen uit Potsdam Zondag een jeugdbijeenkomst had georganiseerd, waarvan het hoogteptint een rede van den Duitsch-nationalen rijksjeugd- leider, staatssecretaris van Bismarck, vormde. De staatssecretaris merkte op, dat de Duitsch- nationale jeugd in het bijzonder tot taak had de Pruisische gedachte te doen gelden. Daar- toe behoort voor alles het herstel van de mo narchic. Het plan bestond om deze Berlijn- sche betooging door de radio over geheel Duitschland bekend te maken. De leider van de radio heeft den spreker gezegd, dat hij de door hem uit te spreken rede niet kon toe- laten, omdat de passage daarin betreffende de monarchie in strijd was met de opvattingen der rijksregeering. Bismarck verklaarde dat dit standpunt van de regeering door hem geeerbiedigd werd. Zjj stonden eveneens achter de regeering. De regeering acht den tijd nog niet gekomen om zich als regeering over deze vraag uit te laten. Toch zou men de woorden van den rijkskan- selier al te letterlijk opvatten wanneer men den Duitsch-nationalen zou verhinderen, hun eigengedachten op eigen verantwoording uit te spreken. BIZARRE GESCHIEDENIS. Geen dame in de geschiedenis schrijft de N. R. Crt. zijn ooit zoovele en zoo misvor- mende keurslijven opgedrongen als Clio, de muze der historie. Vooral in opgewonden tijden laten haar pijnigers haar geen oogenblik met rust. Nu heeft zjj het in Duitschland weer hard te verantwoorden. Kijkt men onder de verkleeding, waarin zij daar wordt ver- toond, dan ziet men verrassende schakeerin- gen van feiten. Ook daarmede passe men ech ter op; want, zooals men weet, vormen schijn- baar objectieve feiten menigmaal juist haar geraffineerdsten sluier. Vandaar het woord statistiek. Dit alles schoot ons te binnen toen wij, num- mers van het Duitsche weekblad Das Tagebuch doorbladerend, een statistiek vonden van de kabinetten, die in Duitschland sedert 1919 heb ben geregeerd. Dan ziet men n.l. dat de socia- listen, die nu voor alles verantwoordelijk wor den gesteld, voor verreweg de grootste helft van dien tijd geen aandeel hebben gehad in de rijksregeering. Wanneer men als uitgangs- punt aanneemt het eerste kabinet Scheide- mann, dat 13 Februari 1919 den raad vao volkscommissarissen verving, dan ziet men dat tot het aftreden van von Schleicher 21 kabinetten 5101 dagen hebben geregeerd. In slechts 9 daarvan hebben socialisten zitting gehad, in 17 van die kabinetten echter waren de z.g. nationale partijen vertegenwoordigd. De kabinetten zonder socialisten hebben 3298 dagen geregeerd, de kabinetten met socialisten daarentegen slechts 1803 dagen. In dien tijd zijn er 111 ministers uit de middenpartijen, te weten centrum en democratische partij ge- weest, 85 ministers uit de partijen van rechts, en slechts 43 socialistische ministers. Het langst per hoofd hebben de ministers van rechts geregeerd, n.l. gemiddeld 265 dagen per man; dan komen de ministers der midden partijen met een gemiddelde van 245 dagen; tenslotte de socialisten met 202 dagen, Deze cijfers zijn verrassend, maar om ze heelemaal billijk te beoordeelen zou men er een dissertatie van toelichting bij moeten schrijven. Onmiddellijk duidelijk echter is het volgende: Het eerste kabinet zonder socialis ten regeerde van Juni 1920 tot Mei 1921. Het was het kabinet dat weerstand bood aan de grotesk zware eischen van schadeloosstelling die de geallieerden op de conferentie van Lon den stelden. Resultaat: Bezetting van drie nieuwe industriecentra, aanneming ten einde raad van een ultimatum, hevige schokken in het herstellende oeconomische leven van Duitschland. Daama was het volgende ..nationale" kabi net dat van Cuno. Het was sterk naar rechts georienteerd. Dit regeerde van 22 November 1922 tot 12 Augustus van het volgend jaar. Het streed den strijd van het lijdelijk verzet tegen de bezetting van het Roergebied. Het einde was een katastrofe die het Duitsche volk op den rand vaa den lichamelijken ondergang bracht door het in het niet verdiwijnen van het geld, dat een westersche samenleving niet kan ontberen zonder zeer snel ten gronde te gaan. Nu komen de twee kabinetten Stresemann, beide van heel korten duur, die nog socialisten bevatten. Dan echter, van 30 November 1923 af tot op den huidigen dag toe, is er nog maar een rijkskabinet geweest, waarin socialisten zitting hadden. Dit was het kabinet onder den laatsten socialistischen rijkskanselier, Her mann Miiller, dat van 29 Juni 1928 tot 29 Maart 1930 aan het bewind is geweest. Dit kabinet heeft het geluk gehad dat het vraag- stuk van de vervroegde ontruiming van het Rijnland onder zijn regeering tot rijpheid is gekomen. Het was het laatste kabinet dat nog over Stresemann als zijn groote figuur be- schikte. In October 1929 is deze gestorven. Daama heeft in alle regeeringen rechts de overhand gehad. Men ziet uit het bovenstaande, dat de (rmarxisten" slechts een betrekkelijk klein en bovenal kortstondig aandeel hebben gehad in de regeering van het Duitsche rijk, een aan deel dat in ieder geval het verwijt ontzenuwt, dat een tekort aan nationale waardigheid in de laatste veertien jaren voomamelijk aan hun invloed zou moeten worden toegeschreven. Immers de drager van de nationale waardig heid naar buiten is het rijkskabinet. In alle kabinetten tot 30 Mei 1932, toen von Papen aan de reegering kwam, hebben alleen centrum en democraten nooit ontbroken. Maar zelfs tegenover hen zou dit verwijt onbillijk zijn. Het Duitsche volk is altijd vrij eensgezind ge weest in zijn politiek tegenover de overwin- naars. Er was hevig verzet te Weimar tegen de onderteekening van het vredesverdrag, maar de oppositie haastte zich de voorstem- mers een indemniteitsverklaring te geven toen anders de vrede dreigde te mislukken. De „nationalen" hebben fel gestreden tegen het plan-Dawes, tot zij zagen dat dit zonder hun hulp zou worden verworpen. Toen comman- deerden zij een aantal van hun leden om v6<5r te stemmen. Enz. Toch is de schuld der socialisten aan de ont- wikkeling der laatste veertien jaren niet ge ring. In Pruisen en in tal van andere staten hebben zij altijd aandeel gehad in de regeering, in Pruisen zelfs altijd de leiding. In de groote gemeenten hebben zij veelal een domineerende positie gehad, zij het vaak onder burgemees ters van rechts. Veel verkeerds in de admini- stratie zoowel in methode als in verschijnselen, komt op hun rekening. Wel was de door het schandaal met de Sklarek's hevig gecompro- mitteerde burgemeester een man van rechts. Maar groot blijft hun verantwoordelijkheid voor die corruptie, voor veel stedelijke finan cieele katastrofes en tenslotte ook voor de weinig vaste leiding in het rijk, door hun ge- brek aan bekwaamheid en vastheid. Zij zijn aan het bewind gekomen met alle deugden en gebreken van de bureaucratie der vakvereeni- gingen. Tvpisch voor hen was daarom een diep respect voor de ambtelijke bureaucratie. Zjj hebben niet, zooals nu de Hitlerianen, op groote schaal opruiming gehouden onder de ambtenaren. Hun menschen zijn de, bureau cratie slechts heel bij uitzondering binnenge- stormd, in hoofdzaak zfln zij er in den loop der tijden binnengesijpeld. Zij hebben ook niet, als de nazi's, de macht veroverd; die is him, schroomvalligen, in den schoot gevallen. Zij waren veelal geen partijdige dwingelanden zooals een Goering, een Frick, maar veeleer partijdige administrateurtjes, zwak tegenover volgelingen die durfden, gekenmerkt door een gebrek aan vermogen om neen te zeggen, in welke richting ook. Zij hebben de macht in het rijk snel verloren, omdat de vakvereeni- gings- en partijbureaucratie geen leiders op- leverden van de daarvoor noodige afmetingen. Zij hebben geen enkelen grooten leider aan het Duitsche volk geleverd. Het ongeluk werd erger doordat de andere partijen die al even- min bezaten. De socialisten zijn aldus nooit uitgekomen boven het vakvereenigingspeil. Op financieel gebied vertoonden zij de, voor hun partij alge- meen kenmerkende neiging van de eischen van I een goed beheer te laten wijken voor popu- laire verlangens. Zoo hadden zij vroeger als leiders wel stakingen op touw moeten zetten waarin zij zelf geen heil zagen. Onervaren, innerlijk gebondenen, zijn met hen aan het bewind gekomen. Nog onervare- neren, maar innerlijk te ongebondeneren heb ben hen opgevolgd Tenslotte moeten wij nog op een eigenaar- dlgheid wijzen: De vuist van den staatsman ontbrak bij hen, niet echter de vuist van den volksmenner. Daarom zijn in de afgeloopen 14 jaren de sterke gezaglieden, die tegenstand tegen het staatsgezag krachtig neersloegen, uit hun gelederen voortgekomen. Noske, Braun en Severing hebben dat gekund. Der- gelijke gezagsfiguren had het „tweede rijk" buiten Beieren niet in andere partijen; tenzij Gessler, den democratischen rrjksminister van defensie, die ook weer een man van links was... EEN SUCCES VOOR DE NEDERLANDSCHF. LICHTINDUSTRIE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Zaterdagavond heeft koning Albert, verge- zeld van majoor van Cauberg, zijn ordonnantie- officier van den gouvemeur der provincie Lim burg, mr. Verwilghen en andere autoriteiten, een bezoek gebracht aan den grooten weg te Aiken, deel uitmakend van de rijksbaan Has- seltSint Truiden, waar Donderdag j.l., in het bijizijn van den Belgischen minister van open- bare werken, prof. G. Sap, van Baron van Hovel tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de provincie Nederlandsch Lim burg, dr. Philips, algemeen beheerder van de Philipsfabrieken, Dr. Gelissen, V. Blom en Ir. Kortlandt, van de stroomverkoopmaatschappij in Nederlandsch-Limburg, te Maastricht, de heeren J. B. Vink en Rovers, van het beheer der Philipsmaatschappij, Dr. G. B. van de Werfhorst, secretaris van de Internationale Commissie voor Wegenverlichting, talrijke Belgische ingenieurs, eniz. tot de inauguratie van de natrium-verlichting, op een deel van voomoemden weg over een lengte van on geveer 1 K.M. toegepast, was overgegaan. Na Nederland, Zurich en Londen was dit de vierde proefneming van dien aard en de eerste in Belgie. De kening, die buitengewoon veel belangstelling voor de nieuwe verlichting aan den dag legde, reed een paar malen per auto over de* weg, teneinde zich van het verschil tusschen de oude en nieuwe verlichting een duidelijke voorstelling te geven. Ook stelde hij talrijke technische vragen aan de aanwe- zige ingenieurs der Philipsfabrieken wat be- treft de samenstelling der Philoralampen, bij de nieuwe verlichting gebruikt, de daarbij be- reikte energiebesparing, de verhoogde waame- mingsmogelijkheid welke, door den aard van het natriumlicht, ten mioste 16 maal grooter is dan bij het gebruik van de vroegere licht- bronnen, enz. Zeer ingenomen met deze in- teressante proefneming feliciteerde't Belgische staatshoofd de technici en autoriteiten die hem, door hun initiatief, gelegenheid gaven zich van de resultaten op het gebied der modeme wegverlichting bereikt, rekenschap te geven. De koning keerde denzelfden avond nog naar Brussel terug. TWEE BOERDERIJEN TE OSS IN DE ASCH GELEGD. Zondagavond omstreeks zeven uur is een felle brand uitgebroken in de boerderrj van den landbouwer Van Heeswijk aan de Bosch- straat te Oss. Het vuur, dat in een schuur ontstaan was, greep zoo snel om zich heen, dat in korten tijd de geheele boerderij in lichte laaie stond. De vlammen sloegen weldra over op de naastgelegen boerderij van den heer Van Heu- men. Ook deze boerderij stond weldra in voile vlam. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten, zoodat beide boerde- rijen tot den grond toe afbrandden. Van den landbouwer Van Heeswijk kwamen een koe en een aantal varkens in de vlammen om, terwijl de inboedel verloren ging. Van den landbouwer Van Heumen kon het vee worden gered, terwijl ook een deel van den inboedel in veiligheid gebracht kon worden. Huis en inboedel van Van Heeswijk waren niet verzekerd. Van Heumen was slechts laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. RELLETJES TE AMSTERDAM. In de Bilderdijkstraat en het Kwakersplain te Amsterdam is het Zaterdagmiddag om 5 uur, na het ontbinden van een communisti- sche anti-oorlogs-demonstratie rumoerig ge weest. Deze demonstratie was' om drie uur vanaf het Amstelveld vertrokken en bereikte in goede orde het Kwakersplein, waar de de monstranten na te zijn toegesproken, uiteen gingen. Op den hoek van de Bilderdijkstraat en De Clercqstraat stonden een viertal straat- muzikanten, die, toen de naar huiskeerende betoogers langs hun heen gingen, de Inter nationale" gingen spelen. De menschen bleven hierop staan en begonnen mede te zingen, terwijl talrijken op het hooren van het ge- zang er heen begonnen te hollen. Een groot gedeelte van de politie was reeds ingerukt, doch de ruiters waren met de inspecteurs en voet-agenten van het bureau Raampoort nog aanwezig. De bevelvoerende inspecteur gaf order dat de muzikanten moesten ophouden en zich verwijderen. Hieraan werd niet spoe dig door hen voldaan, ook al omdat de be toogers zich aan hun zijde schaarden en tegen de politie gingen ageeren. Plotseling werd een agent door een man aangevallen en geslagen. Toen greep de politie in, de ruiters trokken de sabel, terwijl de Inspecteurs van de klewang gebruik maakten. Er werden enkele charges uitgevoerd, waarbij rake tikken zijn uitge- deeld. De man die den agent had aangevallen kon worden gearresteerd en is aan het bureau Raampoort ingesloten. Later kreeg de politie opnieuw bericht dat een groep demonstranten getrokken was naar het huis van de fascisten op de Prinsengracht tegenover de Elands- gracht, waar hakenkruisvlaggen uithingen. De agenten troffen hier een honderd man aan, die opnieuw uiteen gedreven werden. GRAANMAALDERIJ TE MEERKERK IN ASCH GELEGD. Zondagmiddag is de graanmaalderij van den heer A. Benschop te Meerkerk totaal afge- brand. Een groote hoeveelheid fourage en op geslagen brandstoffen zijn mede een prooi der vlammen geworden. Het belendend per- ceel, dat door den heer B. wordt bewoond, bekwam veel brand- en waterschade. De stoomspuiten van de brandweerposten te Noordeloos en Arkel werden ontboden. De schade, welke tien tot twaalf duizend gulden bedraagt, wordt, voor zoover het de panden betreft, door verzekering gedekt. Vermoede lijk is de brand ontstaan doordat kinderen met een brandglas hebben gespeeld. KIND AANGEREDEN. Toen Zondag te Ubach over Worms een vrouw met haar driejarig dochtertje per fiets in de richting Waubauch over den Brunssu- merweg reed, kwam eveneens in diezelfde richting aangereden een vrachtauto met aan- hangwagen van een der mijnen. De aanhang- wagen raakte de wielrijdster, waardoor deze kwam te vallen en het dochtertje met het hoofdje tegen den aanhangwagen botste. Het kind liep een schedelbreuk op en is in het ziekenhuis te Heerlen overleden. GEARRESTEERD WEGENS BRAND- STICHTING. Vrijdag heeft de marechaussde uit Hel- mond, in samenwerking met de gemeente- politie uit Bakel, als verdacht van de brand- stichting aldaar in den nacht van Woensdag op Donderdag, aangehouden een inwoner van Bakel. Na een voorloopig verhoor is hij naar Helmond overgebracht. DUIZEND KUIKENS VERBKAND. Zaterdagavond is, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in de schuur van den landbouwer F. Derksen te Bemmel. De boerderij van den heer Derksen is midden in het dorp gelegen, zoodat groot gevaar be stond, dat de brand op de in de omgeving ge legen, met riet bedekte boerderij en zou over- slaan. Door het krachtig optreden van de brandweer werd dit voorkomen. De schuur brandde echterlaf. In de schuur was een elec trische broedinstallatie opgesteld, welke ver moedelijk de oorzaak van den brand geweest is. Ruim duizend kuikens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzeke- ringgedekt. ZELF ER OP UIT. Te Zaandam zijn twee personen aangehou den, die verdacht worden van de inbraak te Mijdrecht in den nacht van 11 op 12 Maart. Beiden zijn uit Mijdrecht afkomstig. De burgemeester van Mijdrecht was naar Zaandam gekomen om de beide verdachten op te sporen. (Handelabl.) (TM Ml N 1ST IS CHE VERGADERING GESLOTEN. Te Boekelo in Twente hebben communis- ten een vergadering gehouden, waarin de heer C. Schalker, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, het woord voerde. Toen de heer Schalker bij de bespreking van de muiterij op „De Zeven Provincien" dj regeering van onbetrouwbaarheid beschuldig- de, verzocht de in de zaal aanwezige politie hem daarmede niet voort te gaan. Toen de heer Schalker {lit weigerde, heeft de politie de vergadering ontbonden. DREN1KELING RAAKT 700 KWIJT. Een 18jarige fietsjongen is door eigen on- voorzichtigheid in het water van de Bilder- dijkkade te Amsterdam gereden. Voorbijgan- gers hebben hem op den wal getrokken. Een geldzakje met 700 is bij het ongeluk ver loren gegaan. De jongen is naar een der zie- kenhuizen overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5