ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. De Vier Eerste Blad. Juist voor Vrouwen! AKKER.CACHETS No. 8971 WOENSDAQ 29 MAART 1933 73e Jaargang. BINtf EHLAND. FEUILLETO N ^.\e' u V° r BU I T Epr LA N D Onze abonne's in het Buitenland De abonne's van het Gei'llustreerd Zondagsblad, cV G® "AKKERTJES" TER NSCHE COURANT ARONNEMF VTSPRIJR: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TTitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer f 0.20 KL.EINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. worden dringend verzocht, het -verscbul- digde abonnementsgeld voor 1 April a.s. tn te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betalinq. DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De beer Van Lanschot kreeg verlof heden ♦en voorstel toe te lichten omtrent de open- bare bebandeling van het ontwerp Kieswet. Aan de orde is wijziging van eenige ani le elen der Drankwet. De heer Hermans keurt het niet goed, dat cMt ontwerp aan het openbaar dansen belem- meringen in den weg ligt. Ook spreker ver- foeit het modeme dansen, maar als de regee- ring dit met wil, moet zij dit geheel verbieden. De alcohol doet alle remmen van moraliteit wegvallen. Spreker betreurt nog steeds dat deze regeering de plaatselijke keuze heeft tegengewertot. Dit ontwerp heeft geen waarde, maar als geheelonthouder zal hij er niet tegen atemmen. Mevr. Pothuis-Smit verdedigt het ontwerp. Zij is voorstandster van dansen, maar acht den modemen dans een ondergang der beschaving. Arbeidersmeisjes worden meest de slacht- offers. De heer Moltmaker ziet in het wetsontwerp een verder aantasten van de vrijheid der bur- gers en zal tegenstemmen. Minister Ruijs betoogt, dat mevr. Pothuis- £fcnit de kern der zaak raakte. Het doel is: bascherming der arbeidersmeisjes. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tqgen 5 stemmen (soc-dem. Bonder hoofdelijke stemming werd aange nomen het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rifk. ■EN FILM, DIE ERGERNIS VERWEKTE. Ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer, beeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: door FRANCIS SEEDING (Nadruk verboden-) 17) (Vervolg.) lrHeb je 't druk, Baxter?" informeerde hij. Ik taxeerde met mjjn blik het stapeltje cor- respondentie voor me. „Neen niet bepaalt", verklaarde ik toen naar •waarheid. „WiI je dan misschien iets voor me doen?" rroeg hij. „Met 't meeste genoegen". ,Ik heb beneden, bij den portier, een groote enveloppe neergelegd", zel hij. ,,De man zit in een glazen huisje rechts van den hoofdingang. Wil je die even naar de Fransche delegatie brengen? Er is geen enkele bode vrij en zelf kan ik niet weg". „Waar zit de Fransche delegatie?" vroeg ik. ,,Voor vanmiddag is het adres van Mon sieur Briand Via del Pardo, 114. 't Is een villa een eind buiten de stad met nogal eem grooten tuin er omheen". „Uitstekend", zei ik. „Ik zal er wel even heengaan". Tien minuten later zat ik met een groote khaki-kleurige enveloppe in miijn hand in een taxi, en gleed voort naar het adres, dat Gau- det me opgegeven had. Eerst reden we een drukke straat door met links van ons, achter een rij zware platanen, de tuinen van het honinklijk paleis. Dan kwamen we de St. An tonio de Florida voorbjj, het kleine kerkje ■net zjjn fresco's van Goya, die ik, tot mijn spijt, nog niet gezien had. En een minuut of wat later claxonneerden we een weg tusschen de kramen van de kermis door, die aan den Heeft de Minister kennis genomen van de groote ergemis, welke de film „Het teeken des Kruises" bij een belangrijk deel der bevolking heeft verwekt en nog verwekt, zoowel wegens het misbruik van het heilige, alsook wegens het onzedelijk gehalte van deze film? Acht de Minister het niet de dure roeping der regeering -om te bewerken, dat deze en dergelijke fllmvertooningen, die toch de ,,chris- telijke grondslagen van ons volksleven" onder- mijruen verboden worden? Is de Minister bereid daartoe de noodige stappen te doen? DUITSCHLAND EN DE RIJNVAART. Van Duitsche zijde geen voorstcllen aan de hypotheekbankem gedaan. De groote onrust, welke aanvankelijk ge- wekt was door de mededeelingen uit Duitsch- land over maatregelen inzake de Rijnvaart, is weer wat geluwd, nu men weet, dat men hier tenslotte te doen had met een opsomming van eischen, door de schippers in der haast opge- steld in een vergadering onder nationaal- socialistische leiding. Van goed ingelichte Duitsche zijde, waar men te Berlijn te bevoegder plaatse inlichtin- gen had ingewonnen, vemam het ,,Handels- bald", dat daar niets bekend was van voor- stellen met betrekking tot betaling van rente en aflossing, welke de Duitsche Regeering aan de Nederlandsche hypotheekbanken zou heb- ben gedaan. Het blad kon dan ook met zeker- heid zeggen, dat dergelijke voorstellen niet zijn gedaan. Ook het overige is ,,wensch". Voors- hands onthoudt het zich liever van conclusies, als er hier en daar reeds in de Duitsche kran- ten getrokken worden, dat er „in 't geheel niets van aan is". Tot op zekere hoogte is dat juist. Er is geen enkel voorstel verschenen. Een Rijkscommissaris voor de Rijn- en Bin- nenvaart is nog niet benoemd. Wel heeft het blad een bekend nationaal-socialist hooren doodverven als inspecteur speciaal belast met het toezicht op de Rijnvaart. Men is nog in het stadium der overweging. Niettemin bestaat er alle reden, om het ver- loop verder te blijven volgen. Er zijn ettelijke punten, welke niet of niet zoo kunnen worden uitgevoerd, als zij er op de verlanglijst der schippers uitzien. Daarmee is echter niet ge- zegd, dat de Duitsche Regeering niets voor de schippers zal doen, al spreekt het van zelf, dat zij daarmede met tal van andere (ook Duit sche) belangen heeft te rekemen, als die der particuliere schippers. DE VERDEELING VAN DEN AFZET VAN ROLEN. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan de Ministers van Waterstaat, van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenlandsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld Is de Regeering bereid het concept der con- tractueele overeenkomst omtrent de verdee- ling van het afizetgebied der Nederlandsche Kolenmarkt tusschen de gezamenlijke Lim- burgsche Mijnen en de Steenkolenhandels- vereenging aan de Kamer over te leggen? Is het juist, dat de heer Fentener van VIis- singen, directeur der Steenkolenhandelsver- eeniging, in dit conventie-verband decreteert wat gabeuren moet, in plaats van de president- directeur der Staatsmijnen, ook al heeft het den schijn, dat een ambtenaar van het Staats- mjjnlbedrjjf het secretariaat waameemt? Is het aan de Regeering bekend, dat als ge- volg van deze overeenkomst voor nieuwe jaar- contracten voor kolen en cokes reeds prijsver- hoogingen plaats hebhen .zonder dat bekend is, of voor het uit die overeenkomst voortvloeien- de offer ten aanzien van het Nederlandsche zuivelbedrijf, landbouw, tuinhouw en industrie van Duitsche zijde een tegemoetkomende hou- noordkant van Madrid blijkbaar permanent gehouden wordt. Het ging er vroolijk toe. De kramen zagen er met hun speelgoed-artikelen, koeken, suikergoed, aardewerk en kleurige katoentjes fleurig en vroolijk uit en in de breede laan onder de boomen, waar je van alles kon krijgen, van een steenen pot af tot een bos hooi toe, was het druk van de voetgangers, die daar hun inkoopen kwamen doen. Maar ik was niet met mijn gedachten bij de dingen die ik zag. Ik kon me niet losmaken van Hazelrig en den indruk, dien hij op me gemaakt had. In een minder serieus iemand zou een dergelijke nimmer-aflatende weetgierigheid lichteljjk be- spottelijk geweest zijn en wie weet hoe ik dan die uitbarsting aan tafel gezien had! Allicht als een uiting van een acuten sentimenteelen overspanningstoestand. Maar met een derge lijke oppervlakkige diagnose was ik niet van hem af. Ondanks alles was de man me heel sympathiek. En na een leiven van jaren tus schen bl as6-m en s chj esdie hun dagen zOek- hrachten met af en toe een kijkje achter de schermen van het gecompliceerde, politieke Eluropa en niets dan een omverschiilig schou- derophalen en een geresigneerd glimlachje voor wat ze daar zagen gebeuren, gaf z'n fris- sche geest en z'n bewust recht op het doel af- gaan me dezelfde sensatie als het opengooien van een raam na een paar uur rust in een be- dompte, warme kamer. De taxi boog naar rechts af en reed een ibreede laan in,beschaduwd door oude, altijd- groene eiken en platanen. De bladeren waren grijs van het stof en waar de grond aan den buitenkant niet bedekt was met kruipende hulst, was hij dor en asohgrauw door de felle zon. Nog even reden we door, dan stopte de auto voor het hek van een vrij groote villa Via del Pardo 114. Ik stapte uit, zei den chauffeur te wachten en ging naar de deur. Op hetzelfde oogenblik, dat ik mijn voet op het hordes zette, ging de deur open en verscheen een bediende op den drempel. „Voor Zijne Excellence Monsieur Briand", zei ik, terwijl ik hem de enveloppe toestak. ding aangaande het nieuwe Nederlandsoh- Duitsche handelsverdrag verzekerd is? Indien de Regeering mocht besluiten tot con- tingenteering van Duitsche kolen en cokes, doordat de Nederlandsche agrarische- en in- dustrieele belangen wellicht aanstonds in Duitschland in den knel komen, is het dan naar het oordeel der Regeering niet beter te traohten over de hoeveelheden kolen en cokes, welke van andere zij deo moeten komen om in de nationale behoefte te voorzien, wellicht om trent de mogelijkheid van verhoogden import, met Engeland, Belgie en andere kolenprodu- ceerende landen te onderhandelen ten einde handeisbelemmeringen voor landbouw, tuin houw en industrie op te heffen of in gunstigen zin gewrjzigd te krijgen? Wil de Regeering mededeelen, of het vraag- stuk van den kolen- en cokes-import ook in bovengeschetste richting is bezien, zoodat het zuivelbedrijf, de landbouw, de tuinibouw en de industrie niet aanstonds tot de conclusie moe ten komen, dat het machtigste wapen, hetwelk wij tegen Duitschland kunnen hanteeren, ons reeds v66r de onderhandelingen uit handen is geslagen NUMMERING CANDIDATENUJSTEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De zitting van het centraal stembureau, waarin de lijsten zullen worden genummerd, in de volgorde, door het lot aangewezen, za1 worden gehouden op Maandag 3 April, des ochtends half fcwaalf, in het lokaal van het ge- meentehuis, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd, te 's Gravenhage. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. De door de Ned. Spoorwegen vastgestelde tariefsverlaginig voor reizigers zal, naar „De Telegraaf" meldt op Zaterdag 1 April worden ingevoerd. Naar de Spoorwegen verwachten zal het pu- bliek dat met de Paaschdagen dus van de ver- laging kan profiteeren, tot een drukker ge- bruik van de spoor overgaan. Tegelijk met de verlaging van de reizigerstarieven, zal het tarief van de vacantiekaarten met 20 ver minderd worden. Ook tijdens de Paaschdagen geldt deze verlaging. Er wordt nog de aan dacht op gevestigid, dat -ook de D-treimbijslag verlaagd wordt. Waar men tot nog toe voor den bijslag (aan het loket) f 0,90 betaalde, zal de prijs hiervoor met 1 April a.s. f 0,75 be- dragen. De bijslag betaald in den trein aan den conducteur, bedragende f 1, wordt gebracht op 0,80. DRANG OP ONGEORGANISEERDE ARBEIDERS? Ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gervraagd: Is het den Minister bekend, dat de besturen van verschillende gemeenten, o.a. die van Ermelo en van Andijk, drang hebben uitge- oefend op de ongeorganiseerde arbeiders bij de werkverschaffing om zich te organiseeren, zelfs onder de hedreiging, dat zij ontslagen zullen worden, wanneer zij hieraan geen ge- volg gerven? Acht de Minister een dergelijk optreden in overeenstemming met de bepalingen betref- De bediende boog vormeljjk. „Komt u even binnen", noodigde hij me be- leefd in het Fransch uit. ,,De secretaris van Zjjne Excellentie heeft me gezegd, dat hij de papieren zelf in ontvangst wil nemen. Het zjjn gewiehtige documecten, heeft hij gezegd". Ik ging met den man mee, de hal door en een kleine wit-gelaqueerde kamer binnen. waarvan hij de deur wijd voor me opengooide. Er stonden niet veel meubels, maar wat er stond was goed drie antieke kabinet-kasten met parelmoer ingelegd en verscheidene mooie schilderrjen, onder anderen een conterfeitsel van een Spaansch edelman met een wit-kanten kraag. Ik ging er heen en bekeeik het bewon- derend. Als dat geen Spaansche meester was. Opeens hoorde ik voetstappen achter me. ,,Zoo" zei een stem, „u bewondert onzen Velasquez 'n buitengewoon mooi exemplaar, vindt-u niet?" Degeen, die de opmerking maakte sprak Fransch, maar met een Duitsch accent. Ik draaide me met een ruk om. Vlak achter me, met een ironischen glimlach op zijn mager, bleek gezicht, stond de dwerg Hildebrand. ZESDE HOOFDSTUK. Ik word valsch beschuldigd. Onwillekeurig ging ik een stap achteruit. Hoe kwam die man opeens hier?" „Waar is de secretaris van de Fransche iegatie?" vroeg ik kortaf. De dwerg trok zijn wenkibrauwen op fijne donkere oogen bogen op een ziekeljjk bleeke huid. Er is hier ndch een Iegatie, ndch een secre taris", was zijn antwoord. ,,Maar Gautet beweerdebegon ik. „We hebben er voor gezorgd, dat Gautet zich vergiste", zei hij droogjes. Vluk keek ik de kamer rond. Bij het zien van dien blik schudde de man tegenover me het hoofd. „Nee, Mr. Baxter", verklaarde hij rustig. „We hebben' alles voor uw ontvangst in ge- reedheid gebracht. De ramen zijn gebarrica- fende de verleening van subsidie aan de ge meenten ter bestrijding van de uitgajven in ver- band met de werkioosheid Wil de Minister zijn invloed aanwenden op de gemeentebesturen, opdat op de ongeorga niseerde arbeiders niet langer een dergelijke pressie wordt uitgeoefend en zij volkomen de vrijheid behouden om zich niet te organiseeren. zonder dat zij deswege van de werkverschaf fing worden uitgesloten of daaruit worden ontslagen STAHLHELM IN BRUNSWIJK ONTBONDEN. Tusschen twee en drie uur Maandagnacht maakte de Brunswijksche Minister van Bin nenlandsche Zaken Klagges de volgende be- schikking bekend. „Volgens door mij ontvangen berichten heeft de Stahlhelm in het geheele land Bruns- wflk volgens een vast plan in massa leden van Marxistische organisaties opgenomen. Zelfs heele plaatselijke groepen van den Rijksbanier en de soc. dem. partij zijn op grond van onderhandelingen en afspraken in hun geheel tot den Stalhhelm overgegaan. Het verder voortbestaan van deze thans overwe- gend Marxistische organisaties zou een em- stig gevaar voor het succes van de nationale opheffing beteekenen. Ik ontbind derhalve den Stahlhelm, bond der frontsoldaten en al zijn nevenorganisaties in den vrijstaat Brunswijk van heden af". Naar officieel vanwege het Brunswijksche staatsministerie wordt medegedeeld, is op be vel van minister Klagges, order gegeven, dat in het geheele land Brunswijk de Stahlhelm- hulppolitie moet worden ontwapend. De Brunswijksche minister van binnenland sche zaken deelt officieel mede: De Stahlhelm, afdeeling Brunswijk, heeft sedert eenige dagen heele scharen leden van de ontbonden en verslagen Marxistische orga nisaties opgenomen. Thans heeft deze bewe- ging van toetreding tot den Stahlhelm een massaai karakter aangenomen. Honderden voormalige rrjksbanierleden, sociaal-democra- ten en communisten, trokken in deels geslo- ten afdeelingen en onder bescherming van de Stahlhelm-hulppolitie naar het wachtlokaal van den Stahlhelm in het gebouw van het plaatselijk ziekenfonds. Voortdurend werd „Frei Heil. Front Heil, en Rot Front" ge- roepen. Voor het gebouw en in de aangrenzende straten schoolden opgewonden massa's com munisten en sociaal-democraten samen, uit wier midden dreigende kreten tegen Adolf Hitler en tegen de N.S.D.A.P. opstegen. Ter- wijl de Stahlhelm dit dulde nam het roode gepeupel, dat sedert weken zich niet meer uit zijn schuilhoeken gewaagd had een dreigende houding aan tegen nationaal-socialisten en Hitlers jongens. Het kwam zelfs tot mishan- deiing van Hitlers jongens door Stahlhelm- leden. Tengevolge van deze ongehoorde houding van den Stahlhelm, waardoor het succes van de nationale verheffing in Brunswijk ten zeer- ste in gevaar werd gebracht, maakte zich van de bevolking der stad een onbeschrijfelijke op- winding meester. Minister Klagges zag zich toen gedwongen in te grijpen. Schupo werd ontboden en naar het zieken- fondsgebouw gezonden, terwijl SA en SS de pleinen en straten in de omgeving afzetten en schoon veegden. De Stahlhelm-hulppolitie werd ontwapend, van honderden in burger gekleeden, die zich in het gebouw bevonden, werden de namen genoteerd, terwijl heele pakken ingevulde in- schrijvingen in beslag werden genomen. On- deerd. Er is maar een deur en die verdedig ikmet behulp hiervan". Bij die woorden haalde hij zijn rechterhand uit zijn jaszak en liet me een kleine, zwarte automatische revolver zien. Het volgende oogenblik was het wapen weer verdwenen. Zwijgend keken we elkaar aan. „Wel, Mr. Baxter", zei hij dan, „u bent keu- rig het web komen binnenvliegen en als ge- volg daarvan stel ik me bij dezen voor als de spin". Bij die woorden tikte hij zich met zijn wijs- vinger op de borst. En zooals hij daar stond in zijn zwart pak met zijn dunne armen in zijn zij en zijn lichaam zoo ver voorover ge- bogen, dat ik zijn ronden rug kon zien, was hjj uiterlijk zeer zeker geschikt voor die rol. Opeens trok zjjn glimlach weg, als men dat soheef en hoonend optrekken van zijn boven- lip tenminste glimlachen kon noemen. Hij greep me bjj de borst en beet me toe: ,,Waarom hebben jullie Jules vermoord?" Ik staarde hem verbaasd aan. ,U wilt toch niet zeggenbegon ik. ,;Dat willen we natuiurlijk wel", zei een hooge, schrale stem van ergens bij de deur. Ik keerde me om. Op den drempel stond Frau Schindler. Ze was gekleed in een grijs linnen japon, die tot op haar voeten hing en van boven tot beneden een sluiting had van dezelfde kleur grrjze knoopen. Haar hals was bedekt door een kraag van witte kant, die door baleinen omhoog gehouden werd. Als eenig sieraad droeg ze een dun goudep kettingtje. Ze had een mager gezicht, volkomen kleurloos, behalve op de hocge jukbeenderen. Daar was de huid zoo rood, dat het leek of de rouge er dik op lag. Ze deed de deur dicht, maar bleef er vlak bij staan om ons, den dwerg Hildebrand en mij, als groep op te nemen. Haar oogen, fel-zwarte priemende pupilrondten want de iris was zoo licht, dat ze niet van het oogwit te onder- scheiden was staarden en haar groote ooren. waarboven het grijzende haar strak was weg- getrokken, staken als de vleugels van een vleermuis naar buiten en naar voren. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien /^TN ook bij klachlen op gezetle iijden ri|KfER) Volgens rec»pt ran Apotheker Oumont Ingez. Med. der de in beslag genomen papieren bevinden zich ledenlijsten van gesloten Schupo-forma- ties en plaatselijke sociaal-democratische groepen, van rrjksbanierleden van deze groe pen en verder materiaal, waaruit blrjkt, dat de Stahlhelmleiders bewust de Marxisten in hun organisatie bijeenbrachten. Verder is ge- constateerd, dat de Schupo-afdeelingen op be vel en in afspraak zich tot den Stahlhelm hebben gewend, teneinde op deze wijze den strijd te kunnen voeren tegen de N.S.D.A.P. en de nationale verheffing. Verscheidene in het gebouw aanwezige Stahlhelmleiders en alle daar aangetroffen in burger gekleede personen zijn gearresteerd verdacht van voorbereiding van een contra- revolutionnaire ondememing. Ook de nationaal-socialistische staatsleidtng van de groep Brunswijk geeft een verklaring uit, die gelrjken inhoud heeft. Inzake het gebeurde in Brunswijk schrijft de „Braunschweigische Dandesztg." o.a.: Wan neer niet alle teekenen bedriegen zijn wij Maandag in Brunswijk ter nauwemood op het allerlaatste oogenblik aan een bloedige cata strophe ontsnapt. Honderden Marxisten, die zich reeds Stahlhelmleden waanden, hadden zich bewapend. Totaal waren volgens de politie tegen middemacht in het gebouw van het plaatselijk ziekenfonds behalve 200 Stahl helmleden 1100 sociaal-democraten en com munisten geconcentreerd. Men kan op zijn vingers uitrekenen wat de concentratie van verbitterde Marxisten voor gevolgen zou heb ben gehad. De politie in Brunswijk arresteerde 1150 Marxisten en 200 Stahlhelmleiders. Onder de laatste bevinden zich verscheidene bekende persoonlijkheden, o.a. de Stahlhelmleider van het land Brunswijk, Nowack. Over de sensationeele gebeurtenissen te Brunswijk wordt nader gemeld, dat in totaal ongeveer 1350 personen in het wachtlokaal van de Stahlhelm-hulppolitie in arrest zitten. Het wachtlokaal is gevestigd in het gebouw van het bureau van het plaatselijk zieken fonds en, daar er geen andere ruimte be- schikbaar was voor zoo'n groot aantal ge- arresteerden bleven de 200 Stahlhelmers en 1150 Marxisten voorloopig in dat gebouw op- gesloten, nadat de politie na eenige uren tal- rrjke personen weer op vrije voeten had gesteld. Al deze personen worden verdacht van voorbereiding tot contra-revolutie. De ge- arresteerde Marxisten bestaan uit leden van de rijksbanier, sociaal-democraten en com munisten. Over de plannen, die de leiders van den Stahlhelm op het oog hadden met hun actie bestaat thans nog geen klaarheid, zegt het Wolffbureau. De rijksminister van arbeid, Seldte, rijks- leider van den Stahlhelm, verklaarde over de gebeurtenissen in Brunswijk, dat hij nog niets gedetailleerds vernomen had. Het is waar, dat in den laatsten tijd eem zeer sterke stroom merkbaar was zich aan te sluiten bij de nationale weerbaarheids- organisaties. De woorden van den rijkskan- selier, dat hij alle volksgenooten langzaam „We moeten eens rustig met elkaar praten", zei ze. Ze sprak Engelsch, maar met een accent dat ik niet kan beschrijven. „Met 't meeste genoegen, Madame", was mijn antwoord. ,,Maar denk er om, dat ik weinig tijd heb. Ik heb hier een dringende missive voor de Fransche Delegatie". Ik wees op de khakikleurige enveloppe, die ik nog steeds in mijn hand hield. Helmuth boog zich vlug naar me toe en trok met kwajongensachtig het papier uit de hand. Lachend riste hij het met zjjn wijsvinger Open en keerde de enveloppe om. Een paar bianco velletjes papier gleden er uit en kwa men op den grond terecht. „Asjeblieft daar heeft u uwe officieele stukken", zei hij sarcastisch. Frau Schindler legde hem met een gebaar het zwijgen op.' „HeLmuth", zei ze besllst. „Laat mij praten." „Mr. Baxter," ging ze tegen mij voort, „eer- gisteren bent u en uw handlanger, kolonel Granby, in Saragossa geweest. Daar heeft u een zekeren Demaitre, Jules Lemaitre ont- moet, een gewezen beambte van den Fran- schen Geheimen Dienst. U hebt hem naar uw hotel gelokt en hem daar, door toediening van blauwzuur, vermoord. Daarna moest u het lichaam zien kwijt te raken. Ik maak u mijn compliment over de manier, waarop u die moeilijkheid opgelost hebt. Ik ben op een leef- tijd gekomen, waarop ik van uw sekse niet meer die voorkomendheid verwachten kan die de mijne als een soort van recht opeischt, maar ik protesteer hierbij tegen de meer dan infame manier, waarop u van mijn bagage misbruik gemaakt hebt. Voor een dame is een dergelijk bebandeling een grove beleediging." Haar stem klonk vlijmscherp; haar houding was minachtend; haar doffe blauwe oogen waren koud en hard van verbeten haat. Madame," zei ik zoo rustig mogelijk, ,,de dood van Jules Lemaitre is een ongeluk ge weest. Waarom denkt u dat we hem udt den weg hebben willen ruimen?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1