ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DEESSE Bxposilic Eerste Blad. J. F, WOLSKY - M1DDELBURG No. 8970 MAANDAG 27 MAART 1933 73e Jaargang RAADSVERGADERING BIHK ENL AHD. BUITENLAND BEZOEKT ONZE ^\ecv \sc VoV^'vo^ Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Geiilustreerd Zondagsbiad, Cert" DE UITGEEFSTER. op DINSDAG en WOENSDAG HOTEL DES PAYS BAS - TER NEUZEN TER NEUZEN, 24 MAART 1933. - ~\S\Q AXEL. SAS VAN GENT. HULST. OVERSLAG. 't vvp,*"p.NTSPRUS; Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen /2.35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bp vooruitbetaling. Uitgeefster: firm a P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag- voor de oitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI.ID AG A V OND. Ajorden drinqend verzocht. het verschul- tllgde abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zenden. Bii niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bii vooruit- betalinq. warden verzocht het abonnementsoeld over het le kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- ilfk de toezending van het blad zullen smken. DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor I April a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd op Donderoag 30 llaart 1938, des namiddags twee uur. Ter Neuzen, den 24 Maart 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DE BURGERWACHTEN. Fascisten en nationaal-socialisten niet meer toe.gelaten. Aan de commandanten van de Burgerwach- Mn is dezer dagen een circulaire gezonden, •nderteekend door reserve-luitenant kolonel Froger, en waarin het heet: Blijkens schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 16 dezer, behooren tagevolge het door de Regeering ingenomen standpunt op gelijksoortige gronden, als waar- •p tot revolutionnaire groepen van links be- koorende personen niet worden toegelaten als lid van de burgerwacht, oak personen, die lid ■gn van een fascistische vereeniging, van het Hdmaatschap van de burgerwacbt te worden aitgesloten. Hetzelfde geldt voor personen, die deelnemen aan tot dergelijke vereenigingen kehoorende organisaties, aangeduid als „mili- tte" en „weer", garde" of anderszins. „Diensvolgens moet het derbalve voor leden der burgerwacht op straffe van verlies van ket Hdmaatschap van dit instituut verboden worden geacht, lid te zijn (eventueel te blrj- ven) of te worden van, dan wel deel te nemen wan fascistische vereenigingen of organisaties als bovenbedoeld. „Als zoodanig zijn te beschouwen volgens bovengenoemd schrijven van den Minister van Blnnenlandsche Zaken: a. de Algemeene Nederlandsche Fascisten- kond „De Beze-m" (Baars-groep) lb. de Algemeene Nederlandsche Fascis tenbond (Haigthon-groep) c. het Nederlandsch Verbond van Nationa listen; d. het Verbond van Nationalisten; e. het Nieuw Verbond van Nationalisten. f. het Verbond van Nationaal-Solidaristen to Nederland; g. de Nationaal-Socialistische Arbeiders partij (N.S.D.A.P.). h. de Nationaal-Socialistische Partij fN-S.P.). L de Nationaal-Socialistische Beweging. j. de Nationale Unie. jBavembedoelde uitsluiting en verbod gelden •renzeer voor het Hdmaatschap van de deel weming aan vereenigingen en organisaties, welke zijn ontstaan door uiteenvallen of samenvoegen van genoemde vereenigingen en «1 dan niet onder anderen naam optreden. „Ik verzoek u, zich volgens het bovenstaan- de te willen gedragen". HITLER AAN I1ET YVOORD. De Duitsche rijksdag heeft zooals gemeld •onderdag de machtigingswet met groote meerderheid aangenomen. Het centrum heeft «r zijn stem aan gegeen, na voorafaande on- derhandelingen. Er is, schrijft de N. R. Crt., seden om aan te nemen, dat de partij niet •nkel maar gezwicht is voor dreigementen die ▼an off. zijde tegen haar zijn geuit benevens •p grond van de overweging, dat zij beter de dingen op legale wijze kon laten gebeuren dan dat zij Hitler en de zijnen noopte den rijksdag geheel ter zijde te schuiven. Waarsghijnlijk be eft zp bij de onderhandelingen haar stem ook voor positieve concessies verkocht. De rijksdag zal nu in de kometjde vier jaren niet geheel verdw-ijnen, maar voor belangrpke be- sluiten nog bijeen worden geroepen. Dit moet voor de pppositie heel wat waard zijn, daar zij op die manier een tribune behoudt waarop af en toe toeh nog eens een vrij woord kan wor den gesproken, wat op het oogentolik anders niet mogfelijk is. Het centrum heeft dus waar- schijnlijk heel goed geweten waarom het met de regeering meeging. Veel meer leken ons de socialisten geintimideerd. Zij zijn zeer munw gerworden door de gebeurtenissen der laatste weken en schpnen feitelijk de discus- sie te hebben opgegeven. De groote gebeurtenis van den dag was de regeeringsverklaring van Hitler. Het begon met het gewone smaden van de voorgangers. Dit moet weinig prettig zijn geweest voor het centrum om aan te hooren, daar deze partij den ruggegraat heeft gevormd van alle regeeringen die sedert 1918 het bewind hebben gevoerd. De socialisten hebben in het Rijk iange tijden buiten de regeering gestaan; de democraten en de Duitsche volkspartij die ook niet altijd heeft meegedaan!.hadden al jaren geen invloed van beteekenis meer. De regeering m het Rijk is gevoerd door de katholieken, al of niet met de socialisten als geiijkwaardige bondgenooten, en verder met medewerking van in-dividueele figuren uit alle partijen uit het midden en van rechts, tot Duitsch-nataonalisten toe. Dit mag niet uit het oag worden verloren. De rede is verder op zich zelf .niet ondui- delijk; toch verdienen eenige punten nag een korte beschouwing. In het oog valt dat Hitler onder de tegenwoordige omstandigheden een bespreking van het vraagstuk van het monar- chistisch herstel niet mogelijk acht. Dit was geen verrassing. Maar hij liet Beieren boven- dien hooren, dat hij een poging om in hun land de monarchie te herstellen, zou beschou wen en behandelen als een aanslag op de een- heid van het Rijk. Aan het beleid dat in het binnenland tegen- over de politieke partijen zal worden gevolgd zal niets worden veranderd. Gelijkheid voor de wet zij iedereen toegestaan die de regee ring zijn steun niet ontzegd. Bloed en ras en dat in Duitschland, het land der rasver- menging bij uitnemendheid! zuUen beheer- scshend op den voorgrond staan, ook ten op- ziehte van kunst, wetenschap en pers. De beide groote christelijke godsdiensten zuUen in hun rechten worden gehandhaafd, maar de regeering verwacht en hoopt dan ook, dat zij de verspreiding der denkbeelden van de regeering zuUen bevorderen. Wat de joden betreft kan de regeering niet dulden dat het behooren tot een bepaalden godsdienst of een bepaald ras een vrijstelling zou zijn voor het dulden van afwijkingen. Dit beteekent waar- schjnljjk om te beginnen een verbod van de ritueele slachtwijze en intrekking van regelin- gen de sabbath-viering betreffende. Dit is een blijk te meer van de opmerkelijke conse- quentie in het optreden der nazi's: Een van hun eerste besluiten in hun begin te Munchen is geweest om te protesteeren tegen het ver- strekken van meel voor het bakken van het Paaschbrood der joden. Dat was nog in de periode der rantsoeneering fijn Linnengoed en Kousen Eerste keus Veldstraat 55 - GENT Ingez. Med. Een opmerkelijke uiting is ook deze: „Tegenover de onafzetbaarheid van de reen ters aan den eenen kant moet het feit gesteld worden, dat het centrum van het recht niet wordt gevormd door het individu maar door het volk". Wat zij beteekent wordt verduide- ltfkt doordat onmiddellijk eraan wordt toege- voegd dat land- en hoogverraad voortaan on- verbiddelijk zullen worden cniderdrukt. Zij eischt dus vonnissen in den geest van de nationaal-socialistische opvattingen. Dit voor- spelt weinig goeds voor van der Lubben, die Hitler, naast zijn medeplichtigen, in het open- baar wll laten ter dood brengen. Dergelijke dingen plegen door buitengewone rechtbanken te worden beslist. Voortaan zal echter bljjk- baar ook de gewone rechtspraak voor dit doel moeten kunnen gebruikt worden. Hitler is daarin doortastender dan de revolutie van 1918, die het gerechtswezen en het rechter- corps ongemoed liet, en daaraan ook zeer ver- rassende vonnissen te danken had. Hitler wacht dergelijke teleurstellingen niet af. Een belangwekkend punt besprak Hitler bij zijn aankondiging van de binnenlandsche kolonisatie. Dat zp die wenschten op ont- goimen land, wat practisch neerkwam op de verdeelitig van insolvente landgoederen, is een van de hoof-doorzaken geweest van de val van Bruninig zoowel als van von Schleicher. Zal Hitler het wagen de Oost-Pruisische jonkers aan wie hij zijn opkomst te danken heeft, te trotseeren of zal hij de grootscheepsche en uitermate dure ontginningsplannen gaan uit- voeren, die indertpd van nationaal-socialis tische zijde zijn voorgesteld? Drooglegging van een zeeboezem hoorde daartoe. Wij weten van de toepassing van dit alles nog niets, evenmin als betreffende deze zinsnede die ondanks haar kapitale waarheid nog geen practische perspectieven opent: „De overwinning van den oeconomischen nood hangt in ruime mate af van de inschakeling van het leger van werkloozen in het productie proces". De regeering ziet daarin haar taak, ,,die slechts vervuld kan worden met doorzet- ting van alie daarvoor noodige maatregelen". Hoe treffend juist. De heele wereld behalve de helft van Duitschland die nu het onwrik- bare geloof heeft wacht met spanning op de onthuUing van deze maatregelen. Daarover hebben wij niets gehoord. Wat ens verder nog trof was de verzeke- (Ingez. Med.) ring van Hitler, dat de positie van den Rijks- president onaangetast blijft. Dit klonk heel merkwaardig in een rede ter inleiding van een machtigingsontwerp dat het staatshoofd van zijn voornaamste prerogatief berooft: bevesti- ging en afkondiging der wetten! Ten slotte heeft Hitler nogmaals sprekende nog gelegenheid gevanden in een geimprovi- seerde rede zijn voile agitatorische kracht te ontplooien. De republiikeinsche regeeringen al leen zijn, volgens dit soort beschouwingen, ver- antwoordelijk voor het ongeluk van Duitsch land. In waarheid heeft niet het buitenland de Duitschers him staatsvorm opgedrongen; dat was het werk van de macht der omstandig heden, waarvan de vlucht van keizer en kroon- prins 'n belangrijk deel uitmaakte. Bbert noch Scheidemann zijn (Jen dag van 9 November begonnea met het plan een republiek te stich- ten, en evenmin heeft iemand van buitenaf hen daartoe genoodzaakt. Toen zij het bewind aanvaardden was Duitschland een volmaakte puinhoop die zij niet hadden veroorzaakt. Dit had ook geen dolkstoot gedaan; in de laatste dagen van September reeds hadden Hindenburg en Lu- dendorff den wapenstandstand binnen 24 uur geeischt, omdat anders een katastrofe onver- mijdelijk was. Leger en volk die het in wan^ hopige positie nog 6 weken hebben uitgehou- den, verdienen geen smaad. Die puinhoopen waren belast met een aware hypotheek. Lang heeft het hoofdkwartier geaarzeld den onbeperkten duikbootoorlog los te laten, in hoofizaak o^i het risico. Dan mocht men den oorlog niet meer verliezen. Men heeft tenslotte aUes op die kaart gezet en verloren. Toen kwam de vrede. Het is nu gepast eraan te herinneren, dat de partijen van rechts de plechtige verklaring afgegeven hebben de partijen van links en het midden, die het odium van de aanvaarding van Versailles op zich namen, nooit daaruit een verwijt te maken. Zoo duidelijk was de situatie. Hitler bestond toen nog niet, en kon niet beloven. De hypotheek waarvan wjj spreken heeft zwaar op Duitschland gedrukt. Na de eerste opleving was de door nationaal verzet ver- woestend geworden bezetting van de Roer het gevolg ervan. Daarna ging Duitschland ge- bukt onder zeer zware lasten. Na een nieuwe sterke opleving trof het de malaise, die te heviger drukte omdat de ondemeaners in Duitschland niet uit zwakte, maar juist uit energie in een sterk tempo van ontplooi'ing zich aan buitenlandsche credieten hadden ver- tUd. Jfl Dit ter herinnering voor den lezer, en tot toetsioig van agitatorische beweringen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag a.s. des namiddags te 2 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. om aan de Fa J. de SmidtPothoven alhier, ver- gunning te verleenen een privaatput (septietank) te plaatsen in gemeente- grond, in de Kandeelstraat. 4. Idem om aan de Sinclair Petroleum Company vergunning te verleenen een ondergrondsche benzine-pomp-ins talla- tie met meetpomp te plaatsen in- en op geoneentegrend. 5. Idem om aan de Etablissements D. SteijaertHeene te Eecloo (Belgie) ontheffing te verleenen van het bepaalde in artikel 42 sub o en artikel 44 letter d van het motor- en rijwielreglement. 6. Idem om aan P. J. Mobach te Sluiskii ontheffing te verleenen van het bepaal de in artikel 42 sub n en artikel 44 let ter b van het motor- en rijwielregle ment. 7. Idem om de ten name van P. C. Oor- schot staande vergunning voor het distrihueeren van radio-uitzendingen te stellen ten name van de N. V. Radio distributie- en Draadomroepbedrjjf. 8. Idem om in de verordening tot afwijking van bepalingen der winkelsluitingswet 1930, S 460, slechts wijzigingen te bren gen van redactioneelen aard. 9. Idem om ingevolge artikel 72 der lager onderwijsiwet 1920 gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van het bestuur der bijzondere lagere school te Drie- wegen, voor de aanschaffing van een stel nieuwe gordijnen en een kast voor het handwerkonderwijs. 10. Idem cum afwijzend te beschikken op het adres van A. E. dfe Moor te Ter Neu zen, houdende verzoek om eene tege- moetkoming uit de gemeentekas inge volge artikel 13 der Lager Onderwijs- wet 1920. 11. Idem om een erediet toe te staan uit de gemeentekas van ruim 300, teneinde aan de kinderen van alle scholen een klein aandenken te geven in verband met de herdenking van den 400stea ge- boortedag van Willem van Oraaje. 12. Idem tot goedkeuring van de rekening der commissie tot wering van school- verzuim te Sluiskii over 1932. Ontvangsten: 128,69; Uitgaven 73,93; Saldo 54,76. 13. Idem tot vaststelling van het kohier hondehbelasting voor 1933. LICHTE AARDSCHOKKEN IN ZEEUWSCH-VLAAiVDEREN. Omstreeks zeven uur Donderdagavond werd naar gemeld wordt te Aardenburg een lichte aardschok waargenomen. In kamers van sommige huizen rinkelde het glaswerk. Men hoorde een onderaardsch gerommel, dat lang- zaam aanzwol tot een zwaren donder en daar na wegstierf. De duur was ongeveer dertig secooden. De beving was niet zoo hevig als die van eenigen tijd gelden, welke haar oor- sprong vond in de Noordizee. Van deskundige zijde vernemen wij, dat ook op andere plaatsen in Zeeland lichte aard- schokken zijn waargenomen. Aan het Meteorologisch Instituut te De Bildt werden er berichten over ontvangen. Te 7.07 minuten is de aardbeving gevoeld. Door de seismografen is n.l. om dezen tjd een zwak- ke storing opgeteekend. Personen, die de aardbeving waargenomen hebbea, worden uitgenoodigd hun bevindingen aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt mede te deelen. (Telegraaf.) DE AARDSCHOKKEN IN BELGIe. De aardschok, die zich Donderdagavond aan de Vlaamsche kust heeft voorgedaan, is ook door het Meteorologisch Observatorium te Ukkel-Brussel geregistreerd. Het was toen juist 18 u. 48. Een lichtere schok werd omstreeks 17 uur te Edingen, in Noord-Henegouwen geconsta- teerd. OPGAVE GEVRAAGD VAN HET AAN TE LEGGEN M2. WEGDEK. Naar de Msb. verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrijven gericht tot de gemeentebesturen, waarin hij o.m. het volgende schrijft: Van de zijde der fabrikanten van straat- klinkers, wordt mijne aacidacht er op geves- tigd, dat het van veel belang is ,niet het minst met het oog op het te plaatsen aantal arbei ders, da onbekend is, hoeveel M2. wegdek, naar alle waarschijnlijkheid in de jaren 1933 en 1934 zal worden aangelegd en/of vernieuwd. Wan- cieer op dit punt eenige zekerheid bestaat, kan getracht worden de productie daarmede in overeenstemming te brengen. Aangezien mij den wensch der fabrikanten aHeszins billijk voorkomt, en ook de Overheid belang heeft bij het aanpassen van de productie aan de be- hoefte, moge ik aw college verzoeken, mij eea vragenlist na inivuUing te willen doen toe- komen. In deze vragenHjst moet o.m. worden opge geven, de soort aan te leggen of te vernieuwen of te herstellen wegen, het aantal M2. wegdek gesplitst naar de soort verhardiag. De wegen die in uitvoering zijn, moeten niet worden opgegeven. YVATERSTAATSWERKEN. Op Woensdag 19 April a.s., des voormiddags 11 uur, zal, aan het gebouiw van het provin- ciaal bestuur te Middelburg, worden aanbe steed het uitvoeren van zinkwerken tot het verdedigen van den onderzeeschen oever langs een gedeelte van den oostelijken haven- dam te Breskens. (Raming 5000.) YVERKVKRSCHAFFING IN BOUWBEDRIJF. De commissie inzake werkverschaffing, ge vormd uit Patroons- en Arbeidersbonden in het Bouwbedrijf, heeft Donderdag 23 Maart 1933 in Hotel „Centraal'' te Goes met vertegen woordiigers der districts- en plaatselijke afdee lingen in Zealand vergaderd. Aanwezig waren vertegenwoordigers van den Algemeenen Patroonsbond, den R.K. Bond van Bouwpatroons en den Algemeenen Ned. Aannemersbond, terwijl de districtsbestuurders der vier arbeidersorganisaties mede tegen- woordig waren. Doel dezer vergadering was, zich nader te orienteeren over den omvang van bij wijze van werkverschaffing uitgevoerde bouw-, grond- en -waterwerken, die geacht kunnen worden aan de norm ale markt te zijn of te worden ont- trokken. Uit de verstrekte mededeelingen bleek, dat, hoewel wellicht in mindere mate als in andere deelen van het land, ook in deze provincie meerdere werken, meestal onder leiding van de Heide-Maatschappij, in werkverschaffing werden of worden uitgevoerd. Algemeen was men van oordeel, dat stelling nemen tegen een voortwoekeren van deze methode geboden was. Op deize wijze wordt de normale werkgelegeaheid in het bouw bedrijf, toch reeds zoo zwaar door de crisis getroffen, nog meer ingeperkt en aan de nor male arbeidsmarkt voor nu, of voor de naaste, toekomst, onttrokken. Een sub-commissie is ingesteld, die in con tact met de bovengenoemde landelijke commis sie, zal optreden, om de belangen van patroons en arbeiders, beiden hierbij ten nauwste be- trokken, te beschermen en verschillende wer ken, die voor de normale markt in aanmerking komen, daarvoor te behouden. Bovengenoemde plaatselijke organisaties werken aUe in deze mede. De vergadering, die uit de voornaamste dee len der provincie wa3 bezocht, droeg een zeer geanimeerd karakter. Vrijdagavond werd in de Chr. Bewaarscbool alhier een vergadering gehouden vanwege de Vereeniging tot Ziekenhuisverpleging in Z.- Vlaanderen. Deze was uitgeschreven door het „voorloopig comitC aldaar en werd bij-gewoond door de heeren J. A. Meertens en Van Baal van Ter Neuzen. Na een korte inleiding was gesproken werd de leiding gegeven aan den heer J. A. Meer tens, die nogmaals doel en strekkimg nader belichtte. Hierna werd overgegaan tot defini- tieve oprichting van een afdeeling. Tot be- stuursleden werden gekozen de heeren B Knieriem, D. v. d. Berg, Pieterse, C. Schie- man en P. van Driel, waarvan de eerste drie respectievelijk benoemd werden tot voorzitter. secretaris en penningmeester. Medegedeeld werd nog, dat de voorloopige commissie die eenigen tijd gewerkt had met circulaires, succes op haar arbeid mocht ont vangen. Het aantal ingeschrevenen als Ud bedraagt thans cngeveer 200. De hoop werd uitgesproken dat ook hier, evenals elders, deze vereeniging spoedig een groot ledental hebben zal. Hierna sluiting. Onderling Belang. Met de Staatscourant van Vrijdag werden afdrukken verzonden van de commissionnairs- vereeniging .Onderling Belang", gevestigd alhier. Radio-distributle. Binnen eenige dagen zal door de concessia- narissen van het radio-bedrijf binnen de ge- meenten Sas van Gent en Westdorpe een be gin worden gemaakt met de aansluitingen. Door de exploitanten wordt belanghebben- den aangezegd, dat voor de a.s. Paaschdagen reeds een zeker aantal gegadigden in de ge legenheid zal gesteld worden de uitzending van drie stations op te vangen, t.w. de beide Nederlandsche stations Hilversum en Huizen, benevens een buitenlandsche station, waar van de keuze nog moet bepaald worden. YY'illem de Zwijger-herdenlGjtig. Thans kan medegedeeld worden, dat ook hier in den loop der volgende maand een Wil lem de Zwijger-herdenking zal plaats hebben. Bereids is een comite samengesteld, waar van deel uitmaken de burgemeester, de beide wethouders, voorts de geestelijken der beide geestelijke richtingen en de hoofden van scho len, zoowel openbare als bijzondere. Omtrent de inrichting en het verdere ver- loop der feestelijkheid moeten we, voorloopig nog met het verstrekken van inlichtingen waehten, totdat het officieele programma zal zijn opgesteld. Doch dit staat reeds vast, dat men zich voorstelt dit nationaal herdenkingsfeest te doen plaats hebben op 21 April en dat de schoolkinderen van alle scholen er aan mee zullen doen, onder leiding van het personeel. Mede is bekend, dat er vanaf het hordes van het stadhuis een feestrede zal uitgespro ken worden, waarin de figuur van Willem den Zwijger uit nationaal standpunt zal belicht worden. In de Vrgdag gehouden raadszitting word benoemd tot wethouder de heer Hon. Verwil- ghen, met 6 stemmen tegen 5 op den heer J. A. v. Lierop. Een afgericht varken. Op een avond bevonden de burgemeester en de rijksveldwachter van Oversiag zich op hun avondrondje. Juist buiten het dorp aan den zgn. Kaaidijk, die aan de grens ligt, liep een man, die blijkbaar een zware last in een zak op zijn rug droeg. Op de komst van beiden liet de man zijn zak van zijn rug vallen en vluchtte in allerijl de grens over. Hiet'merk- waardige van het geval was nu, dat de zak zich van zelf ledigde en er een jong speen- varken dartelend uitsprong en eveneens als zijn meester in den meesben spoed zich over de grens waagde. Merkwaardig mag het ge- noemd worden dat men hier zijn varkens zoo kan africhten. De nachtwacht. Iemand die blijkbaar de komst van den orkaan voelde aankomen geraakte „op storm", nadat hij meerdere Belgische cafe's bezocht had. Op „het Hollandsch" gekomen ging hij,. ver na middernacht, verschillende menschen wekken, zeggende dat er bij buurman S. een vaars moest kalven en hulp verzocht werd. Toevallig sloeg hij twee «voningen over, en wel die van den burgemeester en den rijksveld wachter. Meerdere behulpzame ingezetenen spoedden zich onderweg om assistentie te verleenen; ber plaatse aangekomen bleek er geen vaars te zijn, maar wel een os. Terug- gaande naar huis kwamen de brave gedien- st;ge mannen nog andere personen tegen, die eveneens bereid waren hun diensten aan te bieden. De dader is echber wel bekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1