Het gunstig gelegen PAND, Het Woonhuis HUISH0UDEL1JKE GOEDERtN, Het Woonhuis BOUWTERREIN LANDBOUWBERICHTEN. Feuilleton - v ertellingen OEHKNQDE BEBICHTEN APyEBTEWTIEH Bericht van Instel. BRABANTSCHE BRIEVEN. VERWILDERDE HERDERSHONDEN AAN DEN RAND VAN ROTTERDAM. PER ONGELEK GEOPEREERD EN AAN DE OPERATIE GESTORVEN. DE PAS ONTDEKTE MAYASTAD. BUSCHAUFFECR IN ELKAAR GEZAKT. ONTPLOFFDMG ON EEN NOORSCH STOOMSCHIP. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPVAAR TBEWEGING. WISSELKOERSETSL !9H9M Woensdag 5 April 1933, Donderdag 6 April 1933, KOOP 1 KOOP 2 1.26,08 H.A. (2 gem, 249 roe) rSen Kantonrechter, f 25 boete of 10 dagen heebtenis. J. d. P., oud 53 j., landbouiwer te Zaamslag, was op 21 Februari 1933 door den Kanton rechter te Ter Neuzen ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van de hem tenlaste gelegde z.g.n. huisslachting, zocder dat bij de daaromtrent gemaakte bepallngen had nage- komen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was tegen het vonnis in hooger beroep ge- komen. Eisch, met vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter, /25 boete of 10 dagen bechtenis. F. v. L., oud 34 j., melkslyter te Ter Neuzen, was op 14 Februari 1933 door den Kanton rechter te Ter Neuzen vrijgesproiken van het ten laste gelegde vervoer van pakken boter, zonder dat aan de bepallngen van de Crisis-zulvelwet was voldaan. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was tegen het vonnis in hooger beroep ge komen. Eisch, met vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 25 boete of 10 dagen bechtenis. P. d. R., oud 25 j., ventster te Axel, was op 7 Februari 1933 door den Kantonrechter te Ter Neuzen vrijgesproken van een zelfde over- treding van de Crisis-zuivelwet, gepleegd te Axel. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was tegen het vonnis in hooger beroep ge komen. Eisch, met vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter, /25 boete of 10 dagen bechtenis. DE VLASSTEUN IN Z.-VLAANDEREN. Naar het Dgbl. v. N.-Br. en Z. vemeemt, is voor den vlas-uitzaai in Zeeland niet zooveel opgegeven als verwacht werd. Zeeland zou 2912 H.A. vlas mogen zaaien, dat gesteund wordt. Tot op heden is nog slechts 2100 H.A. opgegeven. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werd 800 H.A. opgegeven, terwijl een hoeveelheid van 1100 H.A. toegestaan is; in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd 569 H.A. opgegeven, terwijl aldaar 750 H.A. toegestaan zijn. Nu de toestand zoo is kunnen ook in aan- merking komen telers of huurders, die in voorgaande jaren weinig of geen vlas geteeld hebben. Ook in Holland zou de uitzaai nog meer dan in Zeeland beneden de verwachting gebleven zijn. Dit wordt toegeschreven aan de om- standigheid, dat de warmwaterroot duurder is dan dauwroot, die met den verkregen steun vrij goed zal kunnen werken. De teeltpremie is zooals men weet, bepaald op /50; de reeppremie eveneens op 50, ter wijl de vlassers 125 ontvangen. Het afrepelen moet naar wij vememen ge beurd zijn voor 1 April 1934 en het zwingelen voor 1 Mei 1935. Ulvenhout, 21 Maart 1933. Menier, Op 't end van de verlejen week kwam heelegaar ocverwachts onze Drd, d'n verver, uit de locht tuime- len, mee z'nen kieinen Bart by 'm. Ge wit wel da bmurke van Drd HI, da man- neke mee z'n spraakgebrek Zoowlaank as ie praten kan, leet-ie al overhoop mee e'n ,,L". Ik zeg wel, veur 't gemak, „zoow- laank as ie praten kan", maar da's maar bjj manier van spreken. Waant, goed beschouwd. kan ie 't nog nie. As ie wa zeet, rolt't alle- maal uit z'n mondje as gehakt uit d'n vleesch- meulen. 't Hangt allegaar aan mekaar en ge ziet er gin begin en gin end aan. En ge mot heel goed opletten, om er nog wk van te snappen, waant hij vertelt 't gin tiwee keeren! As ge vraagt „wablief", dan prot-ie oew na en zeet-ie: ,,wabwief". En verder krijgde 'r gin woord bij 'm uit. Vijf jaren is ie nouw en vanaf dat-ie looped kan, da's dus vier jaren omtrent, hee m'nen zeun al aan me gevraagd: „wa zal er van da nommer terechtkomen". „Vraagt 'm da zelvers is", raaide-n-ik d'n verver aan, toen ie da weer herhaalde deus week- „wie wit hoe hard 't oew nog mee- valt!" „Vraagde gij 't *m dan maar 's, vader", zee d'n Drd: „dan zulde nog vrimd op kijken". 'k Gong 'm zoeken en vond 'm ten langen teste op d'n weg in 'n diepgaand gesprek mee d'n Jaan, onzen veldwachter. Janus had 'm hij z'nen kraag, zwaaide z'nen dikken wijsvinger langs Bart z'n oogen en Bart trok om los te komen. Toen wier ie ge- foeljeerd. Janus wrong z'n dikke vlerken in de zakskes van Bart z'nen bonkert en haalde- n-er 't een en ander uit en smeet 't in d'n sloot. Bart schold en foeterde. „Weeweke fent, wamewos! Wos zeggik! Iksawop aroepen dieswaatje opjekop, weewekerd!" Toen kwam ik dichterby. Ik bedooide me; da snapte, amico. „Opa, diefent gatmesakken leeg!" vlel Bart uit. „Is da-d-ok 'n kleinzeimtje van jouw, Dr6?" vroeg d'n Jaan. ,,'k Mot 't wel bekennen Janus", zee ik: .waant hjj zegt Opa teugen me, dus: ja dan!" „Is ie soms in de fermilie van Dr<5 HI?" vroeg d'n Jaan. Ik knikte. „Da schtjnt 'n bijzonder merk te z(jn", zee Janus weer en gooide meteen 'n haandsvolleke punaises in d'n sloot. „Nou hoop ik da'k ze allemaal heb", bromde d'n Jaan: „en nouw naar huis, boef!" Bart sprong opzij, zoodat d'n Jaan in de locht schupte en eenmaal buiten schot, zette Bart 'n lange neus en riep: „Boef? Je sussie!" „Wat-is-t-er toch gebeurd Janus?" lachte- »-ik. „Aasteblief" zee de'n Jaan: „Kek 's hier!" en hij wees op z'n ieege fietsbaanden. „Daar hee da schoffie punaises ingestopt" zee Janus Icwaad: terwijl ik effe binnen zat in de ,Gouwen Koei". En op m'n zaal had le er ok vijf klaargeleed, mee de puntjes omhoog. Z'n Bakken zaten vol mee die dingen." „Laten me dan effe binnengaan", stelde-n-ik veur: „dan zullen me t mee 'n pilske af- Bpoelen". En daar heurde me dat er nog twee fietsen leeggeloopen stingen. „Blijft ie laank hier?" vroeg Janus? Na 'n kwatierke, ze hadden 'm thuis weggestuurd om myn te gaan halen, kwam Bart mee z'n kopke om d'n deurspijl kijken, riep ,,Gpa" en op 't gezicht van Janus, stak ie nog gaauw even z'n tang uit en smeerde 'm weer naar huis. „Toch is 't 'n knap manneke", zee d'n Jaan: „jammer da-d-et zo'nen smillap is!' „Nouw Janus", zee ik: ,,ik mot gaan, succes horre!" En ik wees naar z'n fiets. ,,'k Zal ze maar 's gaauw gaan lappen", zuchtte d'n Jaan; „seluu Drd!" En as ik thuis kwam was Trui sjuust bezig om d'n kieinen Bart uit te leggen, da-d-et „heel gevaarlijk was om laanks 'n traplirke boven op 'n koei te klimmen". „Zeg Drd", zee ik teugen m'nen zeun: „hedde gij de laste dagen oew punaises nie gemist op oew atelier in Amsterdam?" „Punaises?" vroeg ie verwonderd: ,,hoe witte da?" „Komt er nie op aan, maar is 't zoow?" „En of! Ik krijg ze nie aangeslept. Zoo koop ik 'n doos van 'n gros en tiwee dagen later h5'k er gineen meer. Witte gij dan waar ze zijn, vader?" ,,Zeker", zee ik: „daar aan d'n overkaant, in d'n sloot". „Maar hoe komen die dingen daar?" kwekte Trui. Lankzaam en zoow zachtjes meugelyk vertelde-n-ik't. Mismoedig schudde d'n verver z'n hoofd. „Wa mot daar ven terechte komen", zee-t-ie weer. „Das' waar ok", zee ik: „da zou 'k 'm nog vragen! Bart! Baaart!" Toen kwam ie van d'n zoldertrap af. „Hoe komde gij nouw weer op zolder vroeg Trui mee angst in d'r oogen. „Nits aan", zee Bart minachtend: „oppe- weertjedattetegen 't muurtje staat zoowangs dedakgoot doortraampje waten sakken en hoep bejjebinnen over de bawken!" „Wablief!" vroeg Trui. „Wabwief" zee Bart. Toen pakte m'nen zeun 'm bij z'n broek en zette 'm op 't opkamerke, mee de deur op slot. „Wa zee-t-ie nouw, Drd?" vroeg Trui. „Oow", zee d'n Drd: „hij is laangs 'n lad- derke dat teugen d'n muur aanstaat in de goot geklauterd, toen deur 't dakromke naar binnen gekropen en over de balk en op zolder terecht gekomen". Waarom doe-d-'m toch nie naar school, Drd vroeg Trui bezorgd. En toen kwam 't schoonste! „Daar willen ze 'm nie", zee m'nen verver. „Och, wa-d-'n boske, wa-d-'n parmaantig boske", zee ik. „As gjj 'm zo'n aarig boske vindt, vader", zee m'nen zeun: „dan kimde 'm mee plazier van me ovememen veur 'n prikkie, horre! Hij mag gerust hierblijven!" Maar veur Trui veur de eer bedaankt had, kuierde Bart laangs 't raam. „Daar gaat ie", wees ik. En Bart aan d'n haal. „Verder kan ik kort zijn", gong d'n Drd toen deur. „Veur Mei wordt ie zes en nouw ben 'k 's hier gekomen mee da boske, om 's te gaan praten in dn' Ouwenbosch. Ik houw da beeld nie in huis!" „Dr6 in was zoow erg nie, as d'n deuzen", zee Trui. „Die is-t-er zoet teugen", zee Drd II. „Nog's voldoen, Drd?" vroeg Trui aan d'ren zeun. „G5ren", zee-t-ie en me schoven samen ons glaske bij. „Gij hedt er al twee g'ad", zee ze teugen mijn! „Wabwief" zee ik. En lachend klonken me mee z'n drieen. D'n Drd en ik mee klare. Trui mee 'n bakske koffie. „Dan gaai ik vandenmiddag mee oew mee", stelde-n-ik veur: „vinde nie, Trui?' „Hee-t-ie 'n goei harsenpanneke?" vroeg ik. ,,Da's 't eenige goeds wa 'k van 'm zeggen kan", zee d'n verver: ,,hy is d'n grooten mensch nog te glad af". Toen kwam Janus d'n erft op. Hij droeg Bart aan z'n zitvlak, net 'n reisvalieske. Maar eh dan 'n valieske da veul kwaai weer hee g'ad op de reis! Bart droop. „Aasteblief", zee d'n Jaan: „hier is oew kleinzeimtje, Drd. Nouw ben 'k ok nog men- schenredder op m'nen ouwen dag". „Wa-d-is-t-er dan gebeurd, Jaan?" schrok Trui. „Hij lag punaises te visschen, in dieen sloot", lee Janus uit: „ea sjuust as ik aangefietst kwam glee die sallemaander d'n blubber in!" Toen liet Janus 'm vallen. Maar as 'n kat op z'n vier pooten, zoow kwam Bart op han- den en voeten terecht. Vlug ving ik 'm. Be- kaanst was ie weer gepiept, zoow nat en zoow smerig as ie dan ok was. Me konden dus nie weg veur d'n aanderen dag. Bart wier in bed gestopt, nakend, wat de zekerste manier was, om 'm binnen te houwen. ,,'t Is 'n levendig keareltje", zee ik, na al de constematies. As Trui 'n uur later 's gong kijken, omda- d-et zoow verdacht stil was op 't opkamerke, dan lag Bart te slapen as 'n roos. En as ik dan ok 's gong kijken, op m'n kousvoeten, en daar da kleine, nakend kearel tje op en neer zag asemen, gezond as 'n blom- meke, dan moest Ik m'n eigen vasthouwen om 'm nie wakker te maken om nog 's efkes z'n ondeugende ogskes te zien glaanzen in da gezonde, blaanke gezichtje. As 'n engeltje lag ie daar te asemen deur z'n kersrooie lipkes, frisch as 'n bedaauwde klap- roos. „Zouwde gij 'm willen missen Dr6?" vroeg ik d'n verver. „Veur gin geld", vlel ie deur de mand! En Trui? Ze dekte 'm toe, zoow zachtjes en veur- zichtig, da'k ze bekaanst geknuffeld had. 't Was weer net de Trui van dertig jaren trug, die elken avond op diezelfste manier, d'r krooske gong toedekken. Mee 'n zachtheid en 'n zurgzaamheid, amico, da'k me-d-er altjj over verwonderde, net as nouw weer, hoe 't meugelijk was, da-d-'n vrouw, die d'n heelen dag mee verkens, koeien en laandwerk om- sprong, 's avonds efkens veraanderde in 'nen moeder, as ze d'r kroost verzurgde veur d'n nacht. Zoow zacht as 't blommeke 's avonds z'n kelkske toevouwt, zoow zacht vouwt de moe der 't dek op d'r kinderkes. 'k Heb er dikkels as jonge vent bijgestaan en 't hee me in die jaren van kemgezonden, krachtigen kearel, rauw van 't zware laand werk en onverschillig van p56rdenkracbt die in m'n spieren spookte as 'nen sturm, ik zeg, 't hee me in die jaren dikkels teugengehouwen van dingen, afijn Waant amico, as ge 'n koei bij d'r horens kunt pakken en zoow teugen de weareld smak- ken, ollee dan schuimt d'n overmoed deur oew ziel en dan Nouja, as ik dan 's avonds m'n Trui d'r ,,blommekes" zag toevouwen, dan wier't koud in m'nen nek en vuulde-n-ik m'n beesten- krachten uit m'n vingertoppen druppen. 't Is altij 'n goei wijf gewiest! 't Zijn de ware moeders. 't Is 'n groot verlies veur de weareld, da ze uit de „mode" raken! 'k Ben vol. Tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet k voe DR<§. PANDERTOESTEL IN DE WAALHAVEN GEVALLEN. Donderdagmiddag om kwart voor twee is het Pandertoestel P.H.A.D.W., een lestoestel van de Nationale Luchtvaartschool, boven het w.estelijke gedeelte van de Waalhaven te Rotterdam in een bocht afgegleden en naar beneden gestort. In het toestel zaten de stu- denten S. F. Cremers en J. H. Muntinga, uit Den Haag, en beiden studenten aan de Tech- nische Hoogeschool. Het toestel kwam ter hoogte van pier 8 in het water terecht en begon snel te zinken. Een paar bootjes, die in de buurt voCren, scho- ten ijlings te hulp en het gelukte den heer Muntinga nog uit het toestel te trekken. Met een gebroken linkerarm en een hoofdwond is hij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel op- genomen. De heer Cremers is met het toe stel in de diepte verwenen. RIJWIELDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. De gemeente-politie van Drachten is in samenwerking met de politie te Steenwijk een belangrijke rijwieldiefstal op het spoor ge komen. Een 31-jarige man, afkomstig uit Amsterdam, maakte er zijn bedrijf van zich op verschillende plaatsen in Groningen, Friesland en Drente, onibeheerd staande rijwielen toe te eigenen. Op die wijze is een 25-tal rijwielen gestolen. Hjj werd te Steenwijk in een volks- logement gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd; Verscheidene personen wordec van heling verdacht. Zoowel aan den Noordelijken als aan den Zuidelijken rand te Rotterdam heeft eenigen tijd spanning geheerscht in verband met het feit, dat onbereikbare roofdierem er een terreur uitoefenden. In het Noorden huisden drie ver- wilderde herdershonden in het Zuiden vertoef- de een zeehond. Alle honden richtten verwoestingen aan on- der hun mededieren tot schrik der veehouder3 van Hillegersberg c.a. en tot ngd onder de vis- schers aan den Heyplaat. Aan de terreur is echter thans 'n einde ge komen. De honden, die menig haasje ver- schalkten en heel wat schapen doodbeten of emstig verwondden zijn verleden week dood- geschoten meldt de Maasb. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Allen kennen we den automaat, dien men tegenwoordig dikwijls voor winkels ziet en waaruit men chocolade, pepermunt en wat niet al kan krijgen. Een dergelijk toestel nu was enkele eeuwen vodr het begin van onze jaartelling reeds in Egypte bekend en is door een zekeren Heron van Alexandria in later jaren nagemaakt en verbeterd. Hij heeft het aan ddn ingang van tempels geplaatst, waar men dan door het inwerpen van een koper- stukje iets kon krijgen. Behalve nog tal van andere nuttige voor- werpen, die in later jaren opnieuw zijn uit- gevonden, kende men in de grijze oudheid ook een wekker, hoewel die natuurlijk van een andere constructie was dan de tegenwoor- dige. De wekker van vroeger was een toe stel, waaruit water liep, dat, nadat een be- paalde hoeveelheid was weggestroomd, een geluid gaf, waardoor de slaper er aan her- innerd werd, dat het tjjd was om op te staan. RAZZIA OP PLUNDERAARS TE BERLIJN. In de Zuidelijke wijken van Berlin heeft de politie Zaterdagochtend in de vroegte een raz zia tegen een bende levensmiddelen-dieven op touw gezet. In totaal werden 34 personen ge arresteerd, van wie er al verscheidene een be kentenis hebben afgelegd. Reeds sinds Kerstmis werden in verschil lende Zuidelijke wijken der stad levensmidde- lenzaken geplunderd. Afgaande op de ver- klaringen der eigenaars, verkoopsters, enz. slaagde de politie er in, de signalementen vast te stellen van 34 personen, die in groe- pen aan deze plundertochten deelnamen. Toen de politie Zaterdagmorgen de woningen der verdachten binnendrong, bleken bijna alien zich nog op bed te bevinden. Uit de verhooren is gebleken, dat vrijwel alien de plunderingen slechts hebben gepleegd, om voor de opbrengst der gestolen waren naar de bioscoop te kunnen gaan. De Daily Telegraph maakt gewag van een lijkschouwing te Glasgow, waarbij bleek, dat een meisje was overleden aan een operatic, die totaal overbodig was geweest. Het meisje weikte in de kraaminrichting. Zij had rheu- matische pijnen in de borst en werd daarom naar het ziekenhuis gestuurd met een briefje van den geneesheer van de kraaminrichting, dat het verzoek bevatte haar op te nemen in de geneeskundige afdeeling. Zy kwam echter terecht op de heelkundige afdeeling, waar een assistent een student nog by haar een acute ontsteking in den buik meende te constateeren en haar naar de operatiezaal zond. Zy werd geopereerd en stierf aan de gevolgen. Prof. Glaister, die sectie op het lyk verricht had, verklaarde geenerlei reden voor de ope- ratie te hebben kunnen vinden. Als het meisje naar bed gezonden was en behandeld met een rustkuur zou zy thans, zooal niet beter, dan toch hoogstwaarschijniyk nog in leven zyn ge weest. De jury bevond, dat op de doktoren geen blaam rustte, maar dat het bestuur van het ziekenhuis maatregelen dient te nemen om voor den vervolge te voorkomen dat patien- ten op de verkeerde afdeeling terecht komen. In het Mexicaansche oerwoud is een groote Mayastad ontdekt, waarvan men het bestaan nimmer had vermoed, hoewel zij een centrum van handel en cultuur is geweest, elf eeuwen voordat Columbus in de Nieuwe Wereld voet aan wal zette. De ruinen waren geheel door boomen, kreupelhout en lianen omwoekerd; zij besloegen een oppervlakte van verscheidene vierkante mijlen. Er werden niet *ninder dan 103 monumenten met Mayaschrift ontdekt, waarvan de meeste ook reliefs vertoonden. Men vond bovendien overblijfselen van palei- zen, terrassen, pyramiden en tempels. De bloeitijd van deze wereldstad viel tusschen de jaren 364 en 551, dus toen de Mayacultuur op haar hoogtepunt stond. Het aantai inwo- ners is natuurlijk niet meer te schatten, doch moet in de honderdduizenden hebben geloo- pen. Het centrum meet 800 bij 2000 M.; hier speelde zich het openbare godsdienstige leven af. Men hoopt hier ook materiaal te vinden, dat licht kan verspreiden over de onbekende oorzaken van den val van het eens zoo mach- tige rijk. DRIE VOORTVLUCHTIGE BANKIERS. Drie Fransche bankiers, die te Parys samen de leiding hebben van een bank, bleken dezer dagen, toen men hen noodig had, onvindbaar. By onderzoek van hun bankondememing bleek deze een passief van acht k negen mil- lioen te hebben. De drie bankiers bleken voortvluchtig te zyn en hebben een goed heenkomen gezocht naar het buitenland. DE MEDEPLICHTIGE DRAAIT ER VOOR OP. De echtgenoote van een bankier uit Miin- chen was op het Badenache station te Bazel gesnapt op het oogenblik dat zrj 54.000 mark naar Zwitserland wilde brengen. Naar een paar dagen in arrest te zijn geweest, zou zij naar Miinchen worden overgebracht. In de tunnel van het station werd de begeleidende politiebeambte aangerand en omvergeloopen. Bij de worsteling kon de vrouw vluchten en lachend rende zij door het tourniquet van de Zwitsersche grens, waarachter haar man met de familiepas stond te wenken. Vroolijk tele- foneerde het echtpaar aan verschillende vrien- den dat de bevryding was geslaagd. De mede- plichtige echter werd op Zwitserschen bodem gearresteerd; daar hy geen geldig paspoort had wordt hy over de grens gezet en moest zich nu in Duitschland verantwoorden voor de wederrechtelyke bevryding van een arres- tante. Onlangs is gewag gemaakt van een Lon- denschen buschauffeur, die achter zyn stuur onwel werd, nog gelegenheid vond om zyn bus tot stilstand te brengen en toen den geest gaf. Vorige week is weer een chauffeur van de ..General", de groote Londensche autobus- maatschappij, achter zijn stuur in elkaar ge- zakt en overleden. Dit geschiedde in North- cote Road, Battersea Rise. Een voorbijgan- ger zag, dat de chauffeur zijn macht over zyn stuur verloren had, sprong op den bok en bracht de bus tot stilstand door den motor af te zetten en de handrem aan te trekken. Dank zij zyn koelbloedigheid is waarschijnlyk een emstig ongeluk voorkomen. De bus was volstrekt ,,vol" en, naar men weet, is de zit- plaats van den chauffeur bij de Londensche bussen van binnen uit niet te bereiken. De bezwijmde chauffeur werd naar een naburig ziekenhuis gebracht, doch bleek by aankomst aldaar reeds dood te zijn. De man, die de bus tot stilstand bracht, is onbekend gebleven. Pogingen van de om- nibusmaatschappij om hem op te sporen heb ben gefaald. Aan boord van het Noorsche stoomschip Hinnoy is 300 myl van Colombo een ontplof- fing ontstaan, welke aan 15 menschen het leven heeft gekost. De 13 overlevenden, waarvan er 5 ernstig gekwetst zyn, hebben zich in een boot in veiligheid gebracht en zijn door het Japansche stoomschip Naples Maroe opgepikt. De Hinnoy, 3999 ton bruto en 2353 ton netto, is in 1925 gebouwd en behoort aan de reederij Erling H. Samuelsen te Oslo. JUIST VAN PAS. Drie vertegenwoordigers van een autofirma te Hendon waren op weg met een motor- brandspuit en een ziekenauto om deze aan mogelijke klanten te toonen en hielden stil te Horncastle in Lincolnshire, waar zij in de Bull een avondmaal bestelden. Toen zij aan tafel zaten, kwam de waard binnenstormen met de boodschap, dat er brand was op de binnenplaats van het hotel „Nu", merkten de mannen rustig op „als u wilt zorgen dat ons eten warm blijft, zullen wij wel even blus- schen". Zij haalden hun motorspuit en gaven spoedig met drie stralen water, dat zy putten uit de rivier. Zonder hun hulp had het hotel kans geloopen in vlammen op te gaan, want de plaatselyke brandweer kon het niet ver der brengen dan tot ddn dun straaltje uit een brandkraan. Toen de blussching ten einde liep, gebeurde er voor het hotel een ongeluk met een motorfiets. Een van de drie mannen verliet zijn makkers, haalde de ziekenauto en bracht den gewonden motorrijder naar een naburig ziekenhuis. Na dat alles zette het drietal zijn avondmaal voort alsof er niets gebeurd was. BRUTALE AUTO-DIEFSTAL. Een koopman te Berlijn wilde zyn automo- biel naar de garage brengen. Zrjn vrouw en zyn dochter zaten er nog in en hij was juist bezig de poort te openen, toen een vreemde man op de auto sprong, vrouw en dochter naar buiten trok en zelf aan het stuur ging zitten. De koopman trachtte hem nog weg te trekken, doch hy werd van de treeplank geworpen, waarop de onbekende ontkwam. In den wagen bevonden zich een aantai bont- werken, daar de koopman bonthandelaar is; verder een handtasch van zijn vrouw en een actetasch met een groot bedrag aan geld. BERGING VAN IH ITSCHE OORLOGS- SCHEPEN GESTAAKT. De leiding van de bergingsonderneming Cox en Doranks heeft de berging van de tien laat- ste Duitsche oorlogsschepen, die bij Scape Flow nog op den bodem der zee liggen, opge geven. De onderneming heeft thans 32 Duit sche oorlogsschepen gelicht, met een totaal verlies van 20.000 pond sterling, wat vooma- lijk veroorzaakt werd door de Duitsche prijs- daling. De laatst gelichte slagkruisers ,,Tann" en ,,Prinzregent Luitpold" zullen in den loop van den zomer voor afbraak naar Rosyth gesleept worden. ONDER CURATEELE GESTELD. Voor den rechter te Southend verscheen vorige week iemand, die een uitkeering van de sociale verzekering kwam opeischen voor zijn zoon. Toen bleek, dat die zoon 19 jaar oud was, getrouwd en twee kinderen had, riep rechter Crawford uit: ,,Wat! Een jongen van 19 met een vrouw en twee kinderen! Hoe eerder de wetten van dit land herzien worden, hoe beter. Zulke dingen moesten in een be- schaafd land niet geoorloofd zijn." Toen bleek, dat de jongen 33 shilling pei* week verdiende, weigerde de rechter de uit keering aan den vader. „Dit geld", zeide hy, „zal op de postspaarbank worden geplaatst. Nu de jongen gek genoeg is geweest om op dien leeftijd te trouwen, zal ik zorg dragen voor het geld." (Buiten verantwoordelykheid der RedactJe.) Mynheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. voor onderstaande even een klein plaatsje? In Uw blad van Woensdag vond ik een ad- vertentie waarin in een speciale byeenkomBt de nadruk zal worden gelegd op de uitzaai van vlas in verband met de gewrjzigde steun. Ik mag zeker den lezers wel opmerken, dat deze steun denkbeeldig is. Eerstens is er nu een zaaipremie in de maak die niet anders dan de buitenlanders ten goede komt, daar deze 40 goedkooper kunnen werken dan Nederlanders. Ten tweede zullen de Nederlandsche vlas sers zich niet ten tweede male branden aan voorspiegelingen die averechts uitkomen. Daarom raad ik een ieder aan hecht niet te veel waarde aan al die toezeggingen die de cultuur aanmoedigen, waarvoor per slot van rekening geen afzetgebied is. Zoolang de Regeering niet steunt in den vorxn van afzetmogelykheid is de cultuur ab- soluut niet profytelyk. Ik meende dit waarschuwend woord even te moeten laten hooren. U damkend, EEN BESTUURSLID DER NEDERL. VLASVEREENIGING. Voor Sluiskil: 22 Maart. Ital. s.s. COMI- TAS, 2328, pyriet, Huelva; Duitsch s.s. HES- TIA, 1616, gem., Bremen. Van GentTer Neuzen: 22 Maart. Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., London. Voor Gent: 22 Maart. Fransch s.s. CAPT. LE BASTARD, 1661, ledig, Rouaan; Spaansch s.s. CASTELU, 2095, pyriet, Huelva; Eng. as. EMSWORTH MANOR, 678, ledig, Diepe; Noorsch s.s. BRAVORE, 854, hout, Danzig. 23 Maart. Lett. s.s. EVERANNA, 1624, vlas, Moermansk; Duitsch s.s. LERCHE, 857, ledig, R'dam; Lett. s.s. DAGMAR, 1278, hout, Riga; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Ant- werpen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg. Leith; Eng. s.s. BARON DALMENY, 2189 pyriet, Huelva. Van Gent: 22 Maart. Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Noorsch s.s. BOMMA, 461, ledig, Antwerpen. 23 Maart. Spaansch s.s. CASTELU, 2095, ledig, Antwerpen. Amsterdam, 24 Maart 1933. Vreemd Bankpapler. Engplaeh Duitsch Fransch Belgisch Bled en. Laten. 8,49 8,53 58,90 59,10 9,70 9,80 6,90 6,95 De HOFSTEDE, besiaande uit Woonhuis, nieuwe Schuren, verdere Qebouwen, Erf, Tuin, Boomgaard, Dqk, Bermsloot en Watergang in den polder Willem ill en deel dijk van den Stoppel- dijkpolder. gem Boschkapelle.tergrootte van 21,2605 H.A. (47 gem. 214 roe), is ingesteld op slechts f 20.000,— VERBLIJF op Zaterdag 1 April 1933, namiddags 2'/2 uur, in het cafd bij den heer E. Kuypers te Groenendijk, Hontenisse. Notaris DUMOLEYN. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van den heer ARIE DE POOTER te Axel, Margrette, in het Cafd van den heer P. Groothaert te Axel, Spui, op des namiddags 7 uur verkoopen met Aanbehooren, Erf en Uitweg te Axel, Margrette, kad. sectie B nos. 530 en 830, samen groot 3 A. 38 c.A., thans nog door verkooper hewoond. Te aanvaarden 15 Mei a.s. BetalenUiterlijk 27 April 1933. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de Erven DEKKER op (Woensdag 6, lees:) verkoopen I's namiddags 2 uur, aan nagemeld - huis: als: Kabinet, Kasten, Stoelen, Tafels, Dames- en Heerenrijwiel, Ledikanten, Bedden, Klok, Kachels, Glas-. Geleierd- en Aardewerk, enz. enz. Betaling contant. 2 0nmiddellijk daarna, ongeveer 3.30 uur, in het Caf£ van den heer VAN DE BILT te Axel: met Erf en Tuin te Axel, Drieschouwen, kad. sectie F no. 1087, groot 2 A 48 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen: Uiterlijk 27 April 1933. De Notaris E. B. DOMO- LEYN te Hontenisse, zai krachtens art. 1223 K.W. op Dfnsdag 11 April 1933, namiddags 2'/j uur, in het cafd „de Kroon" bij den heer M. Stockman te Sluiskil, in het openbaar verkoopen: waarin caf£ met stalling, erf, tuin, bouwland en zijkantweg aan het station Sluiskil in den Koegorspolder gem. Neuzen, ter grootte van 46,55 A. (1 gem. 13 roe). aldaar, tusschen de spoorlijn en de Koegorspolderstraat, alles e>gendom van den heer V. F. SCHELi.EMAN. Aanvaarding bij hetaiing koc psom uiterlijk een maand na toewijzing Nadere inlichtingen ten kaniore van genoemden Notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7