ALGEMEEN NIEUWS- EH APVERTENTIE6LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abdijsiroop Tweede Blad. Hij dacht in een HOESTBUI te blijven No. 8969 VHIJDAG 24 MAART 1933 73e JAARGANG BINHENLAND BtriTENLABD Buitenlandsch Overzicht. Onze abonne's In Het Suitenland H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Geiillustreerd Zondagsblad, DE UITGEEFSTER. BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthma AKKER's „Voor de Borst" TER NEUZEN, 24 MAART 1933. rc mum®awmwi .- »#uMiv&rtMte3ira«f£ti3fc vp:pmjh nvorden driugend verzocht. het verschul- digde abonnementsgeld voor 1 April a.s. m te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement qestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betaling. Dg UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 April a.s. in te zenden. Wi) vestigen er de aandacht van onze abonne's op. dat wij bij terug-ontvarigst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zulien DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen. wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Wrengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de SINCLAIR PETROLEUM COMPANY te 's-Gravenhage, am vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche Benzine-bewaarplaats met af- tapinrichting op het perceel kadastraal be- kend in Sectie L, no. 1171. Op Woensdag 5 April a.s. des namid- dags te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegertheid bestaan om bezwaren tegen de inwiliiging van dit verzoek in te brengen en deze monideling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, ktumen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde trjdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op geveatigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerecbtigd zijn, zij die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boven bepaalden dag voor het Ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te liohten. Ter Neuzen, den 22 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, Wnd. Secretaris. DE STEM VAN DE KONINGIN-MOEDER IN DEN AETHER. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft de A.V.R.O. een extra-uitzending gegeven, waar- door voor de eerste maal de stem van de Ko- ningin-Moeder door den aether heeft geklon- ken. Zooals men weet heeft H.M. kort ge- leden voor het joumaal van de maatschappij Polygoon een rede gehouden ter aanbeveling van de Emmabloem-collecte. Met toestemming van H.M. en met medewerking van de maat schappij Polygoon en het Casino-theater te Hilversum heeft de A.V.R.O. gisteravond deze rede uitgezonden. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- grooting van economische zaken en arbeid voor 1933. De heer ter Haar (c.h.) repliceert. Nog- maals bepleit hij het des ochtends verkrijg- baar stellen van versch brood, b.v. om acht uur. Dit beteekent niet weder-invoering van den bakkersnachtarbeid. De heeren Westerdijk (v.d.) en Serrarens (rjk.) repliceeren. De beer Hermans (s.d.) bestrijdt nogmaals den heer ter Haar. Minister Verschuur betoogt nogmaals dat verkrijgbaarstelling des ochtends vroeg van versch brood de afschaffing van den nacht- arbeid voor bakkers in gevaar zou brengen. Begrooting wordt zonder h. st. aange nomen. Aan de orde is de Waterstaatsbegrooting voor 1933. De heer Smeenge (lib.) bepleit verbetering van de overlading te Maastricht en betere regeling van verschillende scheepvaarttollen. Spr. wijst op de gevaren der onbewaakte overwegen, die toenemen met de snelheid der treinen. De heer Heerkens Thyssen (r.k.) zet uiteen dat bij verschillende onbewaakte overwegen het uitzicht zeer slecht is, b.v. bij Apeldoom, Bmmen, Kethel, Nootdorp, Gouda. De heer ter Haar (c.h.) bepleit bespoediging van den aanleg van het kanaal Amsterdam- Boven Rijn en verbetering van de spoorweg- toestanden in Amsterdam-Oost. Spr. wijst voorts op de urgentie van het vervoervraag- stuk in het algemeen. De heer Janssen (r.k.) bepleit eveneens op- lossing van het vervoervraagstuk. De heer IJsseknuiden (r.k.) wenscht op- neming van de bepalingen van het collectieve arbeidscontract in Rijkswaterstaatsbestekken, De heer Westerdijk (v.d.) komt ertegen op, dat aan de tram in Oostelijk Groningen het postvervoer is ontnomen. De heer De Savornin Lohman (c.h.) ver- klaart zich tegen verbreeding van het kanaal HansweertWemeldinge over de geheele lengte. Dit zou een gevaar zijn met het oog op de Belgische wenschen. Spr. wil spoed met verbetering van de spoorwegtoestanden in en bij Utrecht. WETSONTWERP INGETROKfttEN. De minister van Justitie, mr. dr. J. Don- ner, deelt aan de Tweede Kstmer mede, dat hij ingevolge koninklijke machtiging het bij j koninklijke boodschap van 17 December 1928 ingediende ontwerp van wet tot herziening j van de bepalingen betreffende den onderhouds- plicht ten opzichte van natuurlijke niet-er- j kende kinderen intrekt. De minister verwijst naar het gezegde in de memorie van toelichting op het ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de bepalingen betreffende de vaststelling van uitkeeringen tot onderhoud. VERKLARING VAN TROUW. Het personeel van het Nederlandsch loods- wezen heeft ook trouw moeten zweren aan de regeering. Dit betreft een verklaring welke is voorge- legd aan alle instellingen en diensten, die onder het departement van defensie ressor- teert, waartoe, zooals bekend, ook het loods- personeel behoort. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Minister van Onderwijs heeft aan de be- sturen van scholen voor nijverheidsonderwijs en aan de colleges van Burg, en Weth. van gemeenten waar die scholen zijn gevestigd een omzendbrief gezonden waarin hij mededeelt, dat hij de wenschelijkheid overweegt van de verhooging van de leeftijdgrens voor de toe- lating tot de eerste klasse van de gesubsi- dieerde lagere nijverheidsdagscholen voor jon- gens en voor meisjes. Alvorens in deze een beslissing te nemen, wenschte de Minister het oordeel te kennen van de zooeven genoemde scholen en gemeente- besturen. In overleg met de inspectie van het nijverheidsonderwijs heeft de Minister een vra- genlijst doen opstellen die aan school- en ge- meentebesturen ter invulling is toegezonden. Daarin wordt gevraagd of naar het oordeel dier besturen het wenschelijk of noodig is, den minimum-leeftijd voor toelating tot de eerste klasse van 12 tot 13 jaar te verhoogen. BEGROOTING WEGENFONDS VOOR 1933 Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Wegenfonds wordt het volgende ontleend: De Minister kan de in het voorloopig ver- slag uitgesproken meening niet deelen, dat de by den aanleg van wegen ten aanzien van de breedte gestelde eischen in het algemeen over- dreven zouden zijn. Van den weg 's GravenhageRotterdam kost alleen het 1% K.M. lange wegvak van Qverschie naar Rotterdam ongeveer 1000 gul den per M. Oorzaak hiervan is, dat de vaste grond hier eerst ongeveer 15 a 17 M. onder het terrein werd aangetroffen, terwijl met het oog op toekomstige bebouwing een zeer stabiel zandlichaam noodig is, waarmede voldoende waarborgen werden verkregen tegen verschui- ving en nazakking. Bij de uitvoering van werken wordt de noo- dige zuinigheid betracht, maar men mag niet vergeten, dat ondanks den tegenspoed der tijden het aantal motorvoertuigen nog aan- houdend toeneemt. Bij de uitvoering van de werken zal dan ook rekening moeten worden gehouden met verder strekkende behoeften voor een nabij zijnde toekomst en bij grond- aankoop, waarmede niet zulke hooge bedra- gen gemoeid zullen zijn, zal het veelal aan- j beveling verdienen de behoefte van verdere toekomst niet uit het oog te verliezen. Wanneer met den aanslag van autowegen voor snelverkeer uitsluitend wordt gedacht aan viaducten en dergelijke, welke uitsluitend be- stemd zijn om het verkeer over zeer grooten afstand te dienen, meent de Minister, dat voor- alsnog voor den aanleg van die wegen geen aanleiding bestaat. Een heffingsysteem voor de wegenbelasting, als werd geopperd, met den te vervoeren last als belastingcriterium, moet naar het gevoelen van den Minister van Financien worden ont- raden. De Minister staat nog steeds op het stand- punt dat de zorg voor de tertiaire wegen niet in de eerste plaats bij zijn departement berust. Hij erkent gaame de moeidijkheden, welke de onderhoudsplichtigen van die wegen ondervin- den, doch is tevens van meening, dat hier van hem te veel wordt verlangd. Wanneer deze onderhoudsplichtigen niet zonder steun kunnen voorzien in het onderhoud van een voldoenden toestand hunner wegen, zullen zij zich tot de provinciale besturen moeten wenden. Een bijdrage van het Rijk zou slechts kunnen wor den gebracht ten laste van de begrooting van Waterstaat. Het is duidelijk, dat aan het ver- leenen van zoodanige bijdragen en stellig op dit oogenblik, nu het reeds de grootste moeite heeft gekost, tot een sluitende begrooting te geraken, niet kan worden gedacht. Omtrent het onderzoek, dat is ingesteld om na te gaan, op welke wijze de bruggen in de Westelijke verbinding, te weten die bij Moer- dijk, Dordrecht en Rotterdam en over de Noord, zouden kunnen worden gebouwd al of niet met behiulp van een consortium en met tijdelijke tolheffing ter bestrijding van de kos- ten, welke uit de vervroegde uitvoering zullen voortvloeien, kan nog geen mededeeling wor den gedaan. Zoodra dat onderzoek is afge- loopen en de Regeering haar standpunt heeft bepaald, zal de volksvertegemwoordiging on- getwijfeld de gelegenheid krijgen, zich ook te dezer zake te beraden. Uit het feit, dat de bruggen bijna uitslui tend voor autovervoer dienst zullen doen, zou nog niet behoeven te volgen, dat de kosten gaheel door dat vervoer moeten worden gedra- gen. Bij een goede verbinding tusschen be- langrijke deelen van ons land onderling toch zijn mede groote algemeene belangen be- trokken. DE ONTWAPENING. In politieke kringen te Washington is een Amerikaansch plan bekend gemaakt, dat een Europeesch ontwapenings-accoord nastreeft. Het plan houdt in 1. De Vereenigde Staten zijn voor mede werking aan het plan-Mussolini. Daarenboven Itcmen zij op voor een overeenkomst betref fende het niet toepassen van geweld in Euro- pa voor den duur van de eerstvolgende 10 jaar. Het Kellogg-Briand-pact moet ten grondslag hieraan liggen, zonder evenwel in- geval van inbreuken op het verdrag verplich- tingen voor Amerika met zich mede te brengen. 2. Het streven der Europeesche landen naar een definitief accoord over de bewape- ningen te land wordt goedgekeurd in belang van een vergrooting van het wederzijdsche vertrouwen. 3. Amerika biedt zijn medewerking aan bij de opstelling van de plannen voor een derge- lijk accoord en wil in ieder geval trachten een overeenkomst op grond van het plan Mussolini te vergemakkelijken. 4. De regeering der Vereenigde Staten is er voorstander van, alle Europeesche landen op te nemen in het plan Mussolini. Norman Davis zou bovenstaand ontwerp meenemen naar Europa. Hij is er bovendien van op de hoogte gesteld, dat de regeering der Vereenigde Staten volledige gelijke rech- ten voor Duitschland voorstaat. DUITSCHLAND. Dinsdag is de Duitsche Rijksdag in zijn tegenwoordige samenstelling voor het eerst bijeengekomen. Dit is geschied in tegenwoor- digheid van den Rijkspresident Hindenburg, met veel pracht en praal en onder groote geestdrift der bevolking. Zoowel in Berlijn als in tal van steden zijn dien dag feestelijkheden gehouden. Door den Rijkskanselier Hitler werd de regeeringsverklaring afgelegd. Gisteren kwam de ingediende machtigings- wet, die vrijwel alle macht in handen van den rijkskanselier legt, in behandeling en is deze na een uitvoerige rede van Hitler, die in hoofdzaak een requisitoir was tegen de so- ciaal-democraten die Duitschland sinds zij in 1918 aan het bewind kwamen in een geheel verkeerde richting, welke op ondergang uit- loopt hebben bestuurd. De leider der sociaal-democraten, Wels, verklaarde zich met verschillende stellingen der regeering omtrent de buiteniandsche po- litiek, dat er geen theorie moet zijn van over- winnaars en overwonnenen eens, doch be- toogde dat die theorie ook behoort te worden toegepast op de binnenlandsche politiek, ter wijl sprekers partij in ruime mate ondervindt als weerlooze overwonnenen te worden be- handeld. De rijkskanselier Hitler richtte zich hiema in scherpe bewoordingen tot de sociaal-demo craten, die hij meent dat geen recht van spreken hebben indien zij nagaan hoe zij in de verloopen jaren hebben gjlracht zoowel spre- ker zelf als zijn aanhangers te onderdrukken. Namens het centrum verklaarde Dr. Kaas dat het ter spoedige verkrijging van een orde- lijken toestand de machtigingswet zou stem- men. Deze wet is tenslotte met 441 tegen 94 (die der sociaal-democraten) aangenomen. MOLESTATIES VAN JODEN IN DUITSCHLAND. De Amerikaansche regeering heeft haar ge- zant te Berlijn opgedragen, een volledig rap port uit te brengen omtrent den toestand wat betreft de molestaties der Joden in Duitsch land. De hieromtrent in Amerika ontvangen berichten zijn door de regeering ter kennis van den gezant gebracht, met de mededee ling, dat die berichten in de Vereenigde Sta ten groote bezorgdheid verwekken. Tot dezen stap is besloten naar aanleiding van het verzoek, door een delegatie van den bond van Amerikaansche Joden tot het depar tement van Buiteniandsche Zaken te Was hington gericht. De delegatie verzocht, een onderzoek in te stellen naar de molestaties, waaraan de Joden in Duitschland volgens de in Amerika ontvangen berichten zijn bloot- gesteld, en diplomatieke stappen te doen, wan neer deze inlichtingen juist zouden blijken. Hoe ontzaglijk ver weg lijkt ons nu den wereldoorlog met de daama plaats gehad hebbende revoluties in vele landen van Euro- pa, revoluties, die tronen deden storten en nieuwe republieken ontstaan en die het staat- kundig beeld van Europa geheel deden ver- anderen. Het waren in zekeren zin alle inter- nationale revoluties, die nieuwe grenzen vormden, waarbinnen zich democratische ge- regeerde republieken vormden, nadat hier en daar de radenrepublieken het onderspit had- den moeten delven. Alleen in Rusland wist zich een socialistische politiek, dank zij een ijzeren en bloedige dictatuur, staande te hou- den. Nu reeds ook meer dan tien jaar geleden ontstond in Italie het fascistische regeerings- stelsel, dat het koningsschap weliswaar hand- haafde, doch het van alle regeeringsdaden uitsloot. Langzaam heeft de fascistische ideo- logie zich over Europa uitgebreid. Het eer ste land, dat na Italie onder fascistisch be wind kwam was Spanje, met als dictator Primo de Riviera. Deze dictator miste echter de hoedanigheden van een Mussolini en het slot van de Spaansche fascistische dictatuur is geweest, dat er een nieuwe revolutie uit voortsproot, die den koning wegjoeg en een democratische republiek stichtte. De fascistische ideologie heeft tenslotte ook Duitschland veroverd. Ook hier heeft iemand met een romantisch verleden zich tot leider, thans reeds bijna tot dictator opgeworpen. Het fascisme in Duitschland heeft zich ge- tooid met den naam: nationaal-socialisme en het behoeft geen verwondering, dat het ten slotte een zeer groot deel van het Duitsche volk, dat wegloopt met uniformen achter vlammende nationale leuzen heeft weten te vereenigen. Hitler heeft een geweldige orga- nisatie uit den grond weten te stampen, een organisatie, die met ijzeren discipline geleid werd en een organisatie, die tenslotte het staatsapparaat heeft weten te veroveren. Hoe men ds zaak thans bekijkt, een feit is het, dat de hakenkruisvlag zegevierend uit den strijd is te voorschijn gekomen. De afgeloopen, zeer rumoerige weken, heb ben ons de consolidatie van de nationaal so cialistische macht doen zien. Vele van de mid- delen, die daartoe zijn aangewend zijn een cul- tuurvolk onwaardig. Het zijn precies dezelfde middelen, die tijdens de Russische revolutie werden toegepast en die terecht algemeen verontwaardiging hebben gewekt. We weten niet of aan de daden van terreur een einde is gekomen na de plechtige zitting van den Rijksdag, die Dinsdag heeft plaats gevonden en waarbij alle uniformen van het voor-oor- logsche Duitschland in blinkende pracht heb ben geschitterd. Het nieuwe Derde Duitsche Rijk is op 21 Maart, het begin van de lente, te Potsdam gegrondvest. Of deze grondvesten de noodige soliditeit bezitten om dit nieuwe Duitsche Rijk op te bouwen zal slechts de toekomst ons kunnen leeren. Voorloopig helleti we over naar de meening, dat de nieuwe geest, die over Duitschland vaardig is geworden zich teveel door leuzen en te weinig door opbou- wende daden laat leiden. Maar dit kan mis- schien nog veranderen, ofschoon het wel een zeer geweldige taak is, dat de nieuwe bewind- hebbers op hun schouders hebben genomen, j een taak, die zich niet enkel beperkt tot j binnen de Duitsche grenzen, doch ver daar- j buiten uitgaat. Want Duitschland kan zijn op- bouwend werk slechts bij de gratie van het buitenland verrichten. Immeis, het grootste deel van de inkomsten moet het hebben van de export. Zonder export is het grootste deel van de Duitsche- industrie ten doode opge- schreven. Maar nu is het wonderlijke van de nieuwe koers, dat datzelfde Duitschland, dat hetvan die andere landen moet hebben, zijn grenzen sluit voor de artikelen, die deze lan den kunnen leveren. En in de intemationale politiek geldt meer dan waar ook, dat de 1 liefde niet van een kant kan komen. Als de nieuwe bewindhebbers him buiteniandsche handelspolitiek niet grondig wijzigen hebben wij vooralsnog een hard hoofd in de economi- scire wederopbouw van dit land. Bijna gelijktrjdig met de stichtingsplechtig- heid van het Derde Duitsche Rijk, werd door MacDonald getracht de gederailleerde vredes- trein weer op het rechte spoor te brengen. Een reis naar Rome werd zelfs daartoe on- dernomen. Mussolini vulde het vredesplan van MacDonald zelfs aan met een nieuwe conven- tie, die beoogt toenadering te brengen tusschen Duitschland, Engeland en Italie. In Engeland is dit plan over het algemeen gunstig opge- nomen, maar het tegendeel kan men van Frankrijk zeggen. Het begon al met de Fran- sche bladen, die zich ongunstig uitlieten over het voorgestelde accoord. En een officieus regeeringscommunique, dat via de Temps" wereldkundig werd gemaakt, sloot zich bij deze perssfemmen aan. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat Musso lini's voorstel slechts waarde heeft, als ook Frankrijk zich er achter wil scharen. En Frankrijk moet over het algemeen niets heb ben van pacten, die het yredesverdrag van Versailles ongedaan willen maken. Frankrijk kan zich de weelde veroorloven een zoodanig standpunt in te nemen. Het heeft in de jaren, die volgden na den wereldoorlog zijn militair apparaat tot in de puntjes verzorgd, met Rusland is het het sterkst gewapende land ter wereld. Doch in tegenstelling met de Sovjet-republiek heeft het niet te kampen met binnenlandsche moeilijkheden, die 'een groot gedeelte van de militaire kracht onge daan kan maken. Ook Frankrijks noordelijke buur Belgie, heeft zorggedragen voor een sterk leger en de bondgenooten aan de Ooste- lijke grenzen van Duitschland zijn eveneens goed bewapend. Het is nu maar de vraag of Frankrijk spoedig een nieuwe oorlog wil ris- keeren. Geeft het op het oogenblik toe aan de verlangens van de vredesapostelen Musso lini en MacDonald, dan wil dat zeggen, dat zijn erfvijand gelegenheid krijgt zich opnieuw te wapenen, terwijl Frankrijk zelf een groot gedeelte van zijn oorlogsapparaat zou moe ten vemietigen. In zekeren zin ook is het voorgestelde pact tegen Frankrijk gericht dat en door Engeland en door Italie als een lastige kwant in Euro pa beschouwd wordt. De Fransche hegemonie moet teniet gedaan worden, dat is de verbor- gen quintessence van het voorgestelde pact. En het is niet meer dan begrijpelijk, dat Frankrijk niet zoo gemakkelijk in deze val zal loop en. De politieke hemel is nog lang niet opge- klaard. INSCHRIJVING VOOR STAANPLAATS OP DE KERMIS. Behalve de in het vorig nummer vermelde eigenaars van inrichtingen, aan wie door Burg, en Wetih. voor de geboden som een staan- plaats op de a.s. kermis is gegund, werd nog ingesehreven door: F. Jansen te St. Jansteen f 76 voor een zweefcarroussel; F. G. van der Leeuiw voor een suiker- en nougatkraam f 20, (zonder concurrentie 75)G. Theunis te Hoogerheide voor een nougatkraam /120 zon der concurrentie; Geijter te Breskens voor een snoepkraam 12,50; P. A van Bezooijen te Goes voor een wafel- en poffertjeskraam f 20; A. Huijgens te Bergen op Zoom voor een miniatuur racebaan 20. Aan deze inrichtingen werd op grond van het ingesehreven be drag of plaatsgebrek geen standplaats verleend. „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een haif uur duurden, dat was mijn vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde mij Abdij- siroop aan. Ik lachte erom, maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 lepels van dat wondermid- del, voeide ik al verlichting en na 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben." (Origineel ter inzage) L. K. te »-H. tloiii verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-.F1.1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct. A551JSIR00P-B0NB0N5 (Gsstalde Abdijsiroop* vtr Ingez. Med. INSPECTEUR DIRECTE BELA STINGEN. Bij beschikking van den Minister van Finan cien is de inspecteur der directe belastingen enz. A. H. Simons, toegeveogd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. te Ter Neuzen, verplaatst naar Haarlem en toe- gevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enz., aldaar. BONDSDAGEN VAN HET NED. JONGELINGSVERBOND. Het eere-comite, dat gevormd is in verband met de in het Grand-Hotel Brittannia te Vlis- singen op 24 en 25 Mei te houden Bondsdagen van het Ned. Jongelingsverbond, bestaat uit de heeren Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Oommissaris der Koningin te Middelburg, voorzitter; Mr. J. H. Bybau, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg; J. A. Domindcus te Wemeldinge; Ds. M. van Em- pel te Middelburg; M. Femhout, burgemeester van Middelburg; Ds. J. S. Hartjes te Vlissin- gen; Ds. J. H. Homburg te Goes; J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen; J. H. Klaren- beek te Middelburg; Ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen; M. Laemoes te Vlissingen; W. de Ridder te Vlissingen; F. van de Velde, Vlis singen; C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. SCHIP GEZONKEN. Het motors chip Christiana IV, schipper van Oeveren, geladen met kolen, op weg naar Antwerpen, is voor de haven nabij Wemeldinge gezonken. De bemanning, bestaande uit twee koppen, is door de sleepboot Bastiaan uit Dordrecht gered. Kapitein van de sleepboot was de heer Naaktgeboren. LUXOR THEATER. Die Fledermaus. Die Fledermaus een eeuwig jonge muziek, lichtvoetig, speelseh en zwierig, die haar acht en vtjftig jaar zoo licht en gracieus draagt als Addle de roode roos achter haar rose oor en voortdanst tot het einde op het refrein van haar walsen. Men heeft ze ontelbare malen gehoord, deze muzikale canavalssohets met haar luchtige Weensche intrige, haar smachtenden tenor, haar excentrieken prins, haar hupsche kamer- katje en haar in de arabesken der handeltng verstrikt rakende echtpaar, men hoort ze iedere maal met dezelfde vreugde om den rijk- dom dezer muziek die als een feest zonder einde is, een feest als een sprookje. En is de Fledermaus eigenlijk niet een sprookje geworden voor deze donkerder en vleermuiskleurige tijden Is Addle, zonder karos met zes schimmels en verloren muiltje niet een Weensche Asschepoester zonder booee zusters Er waren immers geen booze rasters in het vroolijke Weenen der zeventiger jaren en een Weensche Addle was gewiekst genoegr om haar prins te viniden zonder opzettelijk haar muiltje te verliezen. Want natuurlijk verloor Asschepoester haar muiltje met opzet. Het is een sprookje in het sprookje, dat het per ongeluik was. De wereld is er in deze acht en vijftig jaar j niet vroolijker op geiworden, denkt men. als men Strauss' muziek weer klinken hoort. Misschien was ze in 1874 in Weenen ook niet z66 vroolijk als het hier toegaat, maar haar j kunstenaars kenden het geheim lidhte vreugde i te scheppen, die zonder een zweem van vul- gariteit of sensatie is, en als men danst om zwarigheid te vergeten, dan is het toch altijd beter z66 te dansen op de walsen van een meester en in een door een meester geschapen sprookje, dan anders En dat is dan ook de reden dat men de hupsche Anny Ondra, in detze film weer eens de ruischende zijde en het katoenen kamer- kattenjurkje van de Adele heeft aangetrokken, dat men de schitterende Weensche balzalen heeft geopend, de violen gestemd voor Strauss' walsen, de prins excentriek neergevlijd op een statiebed, en Georg Alexander in Ellsenstein's rok gestoken en in het nauw gebracht, en den gevangenisdirecteur dito dito. En daarom zwieren de paren weer van de balzaal de ge- vangenis in, en Strauss beleeft zijn duizend en zooveelsten triomf en de wereld, met Amsterdamsch asfalt en al is na een paar uur Fledermausmuiziek lichter en luchtiger dan men nog wist dat ze zijn kon De roman van Elisabeth van Oostenrijk. De schittering van het voor-oorlogsche Oostenrijk sehijnt nog vele cineasten te in- spireeren. De Ufa brengt nu eens een film van het Weensche hofleven, die geen aaneen- schakeling is van pretjes en galante avon- turen, doch die het tragisohe leven van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk behandelt. Elisabeth van Oostenrijk is een Beiersche prinses, die zich aan het stijve Weensche hof niet thuis gevoelt en herhaaldelijk in conflict komt met de etiquette. De tegenstellingen worden hoe langer hoe sterker en als een troonopvolger Rudolf geboren wordt en het kind zooals dat voorschrift is, door een vreem- de moet worden opgevoed, verlaat Elisabeth, het hof en keert zij naar Beieren terug. Zij keert eerst in Weenen weer wanneer haar zoon Rudolf volwassen is en om politieke redenen gedwongen wordt prinses Stephanie van Belgie te huwen. Het huwelijk is niet gelukkig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5