Schaak- en Damrnbriek. mmm,, ill mmm m BUITENLAND SCHAKEN. illill mH itMm.HHmm. i'Mm. DAMMEN. m TOENEMENDE JEUGDMISDADIGHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. ®p de herhaalde pogingen die hjj te Geneve heeft aangewend om de volken tot bezinning te brengen. Sprekers voorspellingen zijn wel berwaarheid. We zullen noodgedwongen moeten gaaa in de richting van zelfvoorziening voor wat onze bodemproductie betreft. Komende tot de werkloosheid zegt spreker, te vreezen, dat bij toeneming daarvan de uit- keeringen wel niet gebandhaafd kunnen wor den. Daarom zullen de arbeiders heibben te kiezen tusschen een verlaagd looa of een sterk verlaagde steunuitkeering. Maar de werk- gevers moeten de arbeiders nlet laten terug- zakken tot het pell der vorige eeuw. Bij bet vierde punt wees spreker op de taak der overheid het gezag hoog te houden. De gezagsondermijnen.de invloeden moeten wor- den tegeagegaan en daarby moet verder ge- gaan worden dan bij de marine. Gezag is niet het vertoonen van een paar vuisten zooals men in Duitschland doet. Het ware gezag heeft een beschermend en een be- dwiogend karakter. We hebben thans meer dan ooit noodig een krachtig gevoel van natio- nale saamhoorigheid. Daarom wekt spreker alle goedgezinde partyen op tot aaneensluiting om samen de diep-ingrijpende kwesties op te lossen. De anti-revolu'tionairen willen niet volstaan met het negatieve. Zij willen terug naar de positieve beginselen der anti-rev. staatkunde. De menschheid is momenteel verdoofd en onmachtig. Nu moeten de Christenen banier- dragers zijn. Nadat staande Ps. 89 vers 8 was gezongen, ging de heer Colijn voor in dankgebed. Daar na begaf h'j zich naar de vergadering in het Schuttershof om ook daar nog een enkel woord persoonlijk tot de daar aanwezigen te richten. Hier werd hy verwelkomd door Ds. A. Scheele te Kapelle. De heer Colijn wekte hier de anti-revolutio- nairen op zich te richten tot het geheele volk, omdat de anti-rev. partij is een nationale partij. De tyden zijn veel emstiger dan velen wel denken. Slechts de eerste voorloopers van de crisis heibben ons bereikt. Nu moeten wy Hterk staan in ons geloof. Nadat staande was gezongen het ,,Zij zullen bet niet hebben" ging de heer Colijn ook hier In dankgebed voor. Naar schatting zyn 1500 k 1600 menschen onder het gehoor van Dr. Colijn geweest. Ook in Zierikzee was de opkomst zeer druk. PARTIJ. VERBROKKELING ALLERWEGEN. De Bezem, het orgaan van den Fascisten- bond (Haigton), schrjjft: Het groote zwak van het Fascisme ten onzent ligt in onderlinge verdeeldheid. Dit mag wel een waarheid als een koe heeten. De .rationale splijtzwam", spreekwoordeljjk ge- brek van het Nederlandsche volkskarakter, beeft ook in de Fascistische gelederen on- eenigheid en, in den nasleep daarvan, scheu- ring mitsgaders splitsing veroorzaakt. Bij ons wet en bestaan er tegenwoordig, welgeteld, de volgeade groepen en groepjes (in alphabetische volgorde): 1. Algemeene Nederlandsche Fascisten- Bond A.N.F.B. (Baars). 2. Fascisten-Bond „De Bezem" (Haighton). S. Fascistische Jongeren-Bond F.J.B. 4. Nationaal Jongeren Verbond N.J.V. 5. Nationaal-Socialistische Beweging N.S.B. (Mussert.) 6. Nationaal-Socialistische Partij N.S.P. (v. Waterland). 7. Nationaal-Socialistische Volksgemeen- achap (Koero). 8. Nationaal-Solidaristen (Sinclair). 9. Nationale Unie, 10. Nederlandsche Fascisten Bond. 11. Nieuw Verbond van Nationalisten. N. V.V.N. 12. Verbond van Nationalisten V.V.N, (van der Meyle), en wij staan er allerminst voor in, dat wy er niet 'n paar over't hoofd gezien hebben. Ten minste dus een dozijn. Dit zijn natuuriijk vogels van diverse plui- mage. Zoowel naar aard en beginselen al3 naar grootte. Sommige mogen temauwer- nood „fascistisch" heeten en koesteren zelis 'n heiligen afschuiw van den term „Fascisme". Toch zjn zij fascistisch of, liever wat juister (Ingezonden; buiten verantwoordeiykheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur! In uw vorige schaakrubriek staat een be- schrijving van een zgn. simuitaans^ance van Dr. Emanuel Lasker. Hoe kan dat nou, zou ik willen vragen, want Dr. Lasker houdt op het oogenblik simultaanseances te Parijs, en dat ligt toch nogal ver van Ter Neuzen vandaan. Nou u en dan ik weer. Ik dacht zoo, dat ken toch niet bestaan, en daarom neem ik thans de pen op om u het een en ander mee te deelen. U is er volkomen naast, want wie er was, niet Dr. Lasker! En dan te doen alsof er geen leden aanwezig waren, nou u had eens moeten zien, maar er waren er juist heel veel: eerst een die kfwam en van buiten al zag dat er geen licht aan was, en toen maar doorglng; daarna een die uit zyn woning hetzelfde zag en dus maar thuisibleef; en dan nog een paar die lie ver thuis schaakten. En tenslotte, laast not liest zeg ik maar in het Fransch omreden dat altyd beter klinkt dan Nederlandsch, zaten er twee die echt schaakten, ik bedoel met een toord met stukken tusschen zich in, niet zoo- maar blind of van die aardigheidjes. En later kwam er nog een om een glaasje bier te drin- ken, en nou doet u net alsof er wel eens leden thuisblijven op schaakavonden, nou u maakt er ook maar wat van, ik zeg maar oele, en de andere helft is net zoo. En van die miestiefie- kaassies, dat moet u nou niet meer doen, want bet publiek hoeft er niets van te weten dat de leden wel eens een straatje omloopen in plaats van naar die schaakclub te gaan, waar de een niet met den ander spelen wil omreden hy het vertikt en waar de anderen toch ook niet komen, maar zet u dat maar niet in de krant, want laten we de schijn tenminste ophouden. Denk nou zelf ook eens en laat het mj dan weten. Nu, mijnheer de redacteur, ik eindig met de pen maar niet met het hart. Ik ben zelf dit jaar nog niet op de club geweest behalve een keer toen ik ook tot mijn spijt verhinderd was en toen ze dat stukkie van Willem de Zwijger gaven want daarvan kan je toch niet weg- blijven, dus ik hoop dat u voortaan zult schry. ven dat het zoo vol was, dat de helft terug- gestuurd moest worden, omreden ze geen plaats meer konden vinden, dat maakt een veel beteren indruk, weetje. U zal wel denken afijn afijn wat kan die man kletsen, dat is een aardigje hoor, maar heeft Vondel niet eens gezegd of was het Vesuvius, wie veel zwijgt moet ook veel liegen, nu meer heb ik niet te vertellen, dus de groe- ten aan uw vrouw schoon onbekend en de gToeten van UEdeles zeer onderdanige dienaar X. Y. Z. abcaefgh I. Probleem van G. Schellenberg. Hoe moet Wit staan om te winnen? a o c d e t g n II. Probleem van een onbekende componist. Wit geeft mat in &6a zet. En aangezien wij toch spijt hebben van onze prijs, zullen w'y zelf de eerste goede oplosser zyn. Van probleem I is de oplossing zeer eenvou- dig: goed. Van probleem II mag u de oplossing zelf vinden; zij is zoo eenvoudig, dat u er waar- schijnlijk lang voor noodig hebt. wellicht, fascistoide, krachtens den aard van hun streven. Omtrent den lijstaanvoerder van den con- curreerenden A*lg. Ned. Fascistenbond deelt genoemd orgaan voorts mede: Op het tijdstip, waarop de nieuwe Kamer byeen moet komen, zal de heer Baars nog niet den leeftijd van dertig jaren vervuld hebben. Gelijk bekend, is deze leeftijd een grondwettig vereischte voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. SCHEEPVAART OP DE DUITSCHE RIVIEREN. Op het Duitsche gedeelte van den Ryn, op de Elbe en op de Oder zullen Duitsche ladin- gen slechts door Duitsche schepen mogen wor den vervoerd. De ladingen, die uit het buiten- land komen, zullen eveneeas door Duitsche schepen vervoerd moeten worden. Voor het geheele Duitsche stroomgebied zal een Rijks- Scheepvaartverband worden gesticht, aldus luidt een V. D.-bericht uit Duisburg. j Een bevrachtingscommissie zal de tarieven en maximum vrachten vaststellen. De mini mum vrachtea moeten den betrokkenen een i minimum bestaansloon garandeeren. De rijks- spoorwegen zullen gedwongen worden de tegen de binnenvaart gerichte tarieven op te geven en speciale tarieven in te voeren voor het ver- voer van vrachtgoederea naar de havens voor de binnenvaart. MEER BOXER IN DE MARGARINE? Naar het „Handelsblad" verneemt, moet ernstig rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat eerlang het mengpercentage voor boter door de margarine, dat sedert het inwerking treden der Crisiszuivelwet 25 bedraagt, niet onbelangrijk zal worden ver- hoogd, zelfs tot 50 toe. Gezien de ongekende export-moeilijkheden voor onze boter (de uitvoer daalde reeds van 47 millioen K.G. in 1929 tot 20 millioen K.G. in het achter ons liggende jaar), benevens de sedert dien ontstane moeilijkheden voor onzen kaasexport (Duitschland, dat ruim 40 van onzen kaasexport afnam, heeft het invoerrecht verhoogd van 20 op 60 mark) is in de komen de maanden een zeer groote boterproductie te verwachten, te meer daar Duitschland vooral de vettere kaassoorten importeerde. Teneinde ons nu door die zeer groote hoe- veelheden boter „heen te eten", zal een ver- hooging van het percentage boter, welke door de margarine moet worden gemengd, een zy het dan ook volstrekt geforceerde ver- ruiming van den zoo noodigen binnenland- schen afzet kunnen brengen. DE TOESTAND IN DE KLOMPEN- INDUSTRIE. Het Tweede Kamerlid Fleskens heeft den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de toestand In de klompenindustrie steeds moeilijker wordt? Is Zijn Excellentie bereid dezen tak van ny- verheid hetzy door contingenteering van den invoer, hetzy door het treffen van bijzondere maatregelen te steunen, ten einde te voor- komen, dat tal van klompenmakers hun werk- plaatsen zullen moeten sluiten en met hun arbeiders aan de werkloosheid worden over- geleverd VOLKSHULDE AAN WILLEM DEN ZWIJGER. In vervolg op vroegere berichten omtrent de op 17 April (tweeden Paaschdag) te Delft te houden volkshuldebetooging aan Willem den Zwijger wordt thans nog het volgende mede- gedeeld: De volkshulde is bedoeld als een betooging waaraan het geheele volk kan deelnemen. De meest uiteenloopende groepen worden er in betrokken en in het aanbevelingscomitS en de sprekerslijst komen personen van verschillen- de richtingen en ook socialisten, alsmede zoowel Vlamingen als Nederlanders voor. De hulde, die georganiseerd is door het Dietsche Studentenverbond, in samenwerking met het Algemeen Nederlandsch Verbond en Naschrift van de Redactie. Wy hebben aan dit ingezonden stuk niets toe te voegen, want we liegen er liever niet om. Hieronder geven wij twee problemen. Voor den eersten goeden oplosser stellen wy als prys beschikbaar een leeg piliedoosje. het Nationaal Jongeren Verbond, zal naar men aanneemt door twintigduizend personen wor den bygewoond, d.i. het maximum-aantal, dat plaats kan vinden op het marktplein voor de Nieuwe Kerk te Delft. Men heeft Delft ge- kozen, omdat daar het grafmonument van de leden van het Huis van Orange en in de eerste plaats de graftombe van Willem den Zwijger is, die ook te Delft den laatsten tijd van zjn leven doorgebracht heeft en als slachtoffer van den nationalen vryheidsstrijd is gevallen. Het thans definitief vastgestelde program- ma van de huldiging luidt als volgt: a. Samenkomst van de deelnemers te Delft. Ieder, die zich van een tegen den prijs van een kwartje verkrij.gbaar huldigingsspeldje met het portret van Willem den Zwijger heeft voorzien, zal tot de huldiging toegelaten wor den. De Spoorwegen hebben voor de reis naar Delft een zeer sterk (gemiddeld tot 45 pet.) verlaagd tarief ingewilligd, zonder dat men op een gezelschapsbiljet behoeft te reizen. b. Om 1 uur wordt er in tegenwoordigheid van een klein aantal bizondere personen een krans op het graf van den Prins gelegd, waarbij Ds. J. J. Stam, uit Rotterdam, zal spreken over: Prins Willem als leidsman. Ondertusschen zal het carillcn van de Nieuwe Kerk bespeeld worden. c. Om half twee begint de algemeene, door het geheele publiek bij te wonen, plechtigheid op de Markt voor het kerkgebouw. Zij zal worden geopend met het gemeenschappelyk zingen van het Wilhelmus. Daarna zullen achtereenvolgens generaal J. C. Snyders, Anton van Duinkerken, drs. H. Brugmans en dr. A. Jacob (deze in de plaats van den Vlaming Wies Moens, die zich heeft teruggetrokken) het woord voeren en wel on- derscheidenlijk over Prins Willem, Vader des Vaderland: Prins Willems beteekenis voor alie Nederlanders; Prins en Volk en Prins Willems ideaal ons ideaal. Tusschen deze redevoeringen zal koorzang en gemeenschap- pelijk gezang weerklinken. Hiema zullen alle aanwezigen onder leiding van Ds. J. D. Domela Nieuweahuys Nyegaard een „eed van trouw" afleggen met de woorden van kapelaan C. Verschaeve: Wij heffen hart en handen Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast een eed Tot doods beproefde trouwe Wilhelmus van Nassouwe met U staan wy gereed. Hiema wordt nog de zesde strofe van het Wilhelmus gezongen, waarop zal worden over- gegaan tot de onthulling van een in den gevel van de Nieuwe Kerk te metselen gedenksteen, waarop de tekst van het bovenvermelde vers en de datum van de hulde is gebeiteld. Den deelnemers aan de hulde zal tenslotte de gelegenheid worden gegeven met hun vaan- dels lang3 den gedenksteen en, door de Nieuwe Kerk langs de graftombe van den Prins te trpkken, waama de byeenkomst ongeveer vier uur uiteengaat. Ten einde de kosten van de huldiging te dekken heeft het comit6 van organisatie, de z.g. Wilhelmus van Nassouwe-commissie, een bronzen gedenkpenning met het portret van den Prins en, aan de keerzijde den tekst van den eed van trouw in den handel gebracht (f 1,50) verder een papierdrukker van brons, in welke de eed-zijde van den gedenkpenning is gelegd 4) en een map postpapier met het portret van den Prins en een toepasselijk opschrift 0,75). De plaatseiyke organisatie van de hulde zal worden verzorgd door in een groot aantal van de voomaamste gemeenten aangestelde ver- tegenwoordigers. Het is de bedoeling, dat de deelnemers uit bepaalde gewesten zich zooveel mogelljk tot groepen zullen samenvoegen. Op het markt- terrein zullen plaatsen voor de groepen wor den vrijgehouden. Leden van het Nationaal Jongeren Verbond zullen als commissarissen van orde dienst doen. Tot het comit§ van aanbeveling zijn nog toegetreden dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam en jhr. mr. dr. N. C. de Gyselaar, oud-burgemeester van Leiden. Penningmeesteres van het comit<§ van uit- voering is mej. M. G. Schenk, Boezemsingel CCXCIL Vrijdag 10 Maart was de wereldkampioen B. Springer de gast der „DamcIub Goes". Na een biindpartij tegen den heer J. van Calmt- hout simulteerde Springer aan 30 borden. Hy won 29 partijen. De „blindparty" volgt hier. Men stelle zich Springer voor, in een hoek van de zaal zit- tend zonder bord of schijven voor zich, ter- wijl zijn tegenstander rustig achter het bord een „normaal" dammetje legt. Wit: Van Calmthout ZwartSpringer. 1. 32—28 18—23 2. 34—29 23X34 3. 40X29 12—18 4. 37—32 7—12 5. 41—37 20—24 6. 29X20 15X24 7. 4440 18—23 8. 40—34 14—20 9. 31—27 10—15 10. 34—30 20—25 Wit had nu door 3934 zyn tegenstander heel wat last kunnen bezorgen. De posities worden voor den „blindspeler" dan minder overzichtelijk en de kansen op fouten uiter- aard grooter. 11. 4944 25X34 12. 39X30 12—18 13. 3731 1721 14. 42—37 Een zonderlinge zet, die nergens voor dient. Beter is 4641, gevolgd door 4137. 14. 8—12 15. 47—42 21—26 Natuurlyk! 16. 30—25 15—20 17. 25X14 9X20 18. 4439 5—10 19. 4540 10—15 20. 40—34 20—25 21. 34—30 25X34 22. 39X30 15—20 23. 5044 20—25 24. 44—39 25X34 25. 39X30 2—8 Zwart heeft een ideale stalling opgebouwd, dank zij het slappe spel van wit. 26. 27—22 Dit had al lang moeten geschieden. 26. 18X27 27. 31X22 12—18 28. 3731 26X37! 29. 42X31 18X27 30. 31X22 1—7 31. 4641 712 32. 41—37 12-17- Een prachtzet, die o.i. de winst in alle voort- zettingen met zich brengt. 33. 4339 1721 Vermoedelyk zou zwart met het bord v66r zich hier wel 16—21 gespeeld hebben. De „blindspeler" broedt in zijn gedachten echter nu reeds de combinaties uit, die straks moge- lyk worden. 198, Rotterdam. (Giro 181672) tot wie men aanvragen om het deelnemers-speldje en be- stellicgen op de hier-boven genoemde voor- werpen kan richten, onder toezending van het bedrag. DE INTEGRALE DICTATUUR. De irthoud van de machtigingswet, die de dictatuur in Duitschland moet legaliseeren, is nu schryft de N. R. Crt. bekend ge- j maakt. De vijf artikelen bieden belangwek- kende lectuur. Het belangrijkste aan het eerste artikel is dat voor het vaststellen van de begrooting, het aangaan van credieten en dergelijke ver- plichtingen, de goedkeuring van den rijksdag niet meer noodig zal zijn. Artikel II verleent de regeering het recht zelfstandig wetten uit te vaardigen die van de grondwet afwijken. Daarmede is de heele constitutie onschade- lyk gemaakt. Waar zij den dictator hindert kan hij haar ter zijde schuiven. Dat is gemak- kelijker dan haar naar de nieuwe behoeften te wijzigen. Want dan zou open kaart moeten worden gespeeld; dan zou in bepaalde princi- pieele kwesties, ook in het vraagstuk repu- bliek of monarchic, heel duidelijk partij moe ten worden gekozen. Dat komt, zooals men zien zal, niet gelegen. Bovendien is voor den dictator geen grondwet nog geriefelyker dan een fascistische grondwet. Mocht hij ooit de behoefte voelen zich achter grondwettelilke bepalingen te verschuilen dan heeft hij altijd nog de resten van de grondwet van Weimar daarvoor ter beschikking. Deze kan hem voortaan slechts van nut zijn, nooit meer hinderen. Heel merkwaardig is in artikel twee de slot- zin om zijn onoprechtheid. Hij luidt: „De rech ten van den rykspresident blijven onaange- tast"; dit is echter onwaar. Immers artikel III bepaait, dat de rijkswetten, die de regee ring zal uitvaardigen, door den rijkskanselier in het staatsblad worden afgekondigd. Het afkondigen der wetten was volgens de grond wet, zooals in iederen constitutioneelen of niet-constitutioneelen staat, een prerogatlef van het staatshoofd, in casu van den rijks- president. Hindenburg behoudt dus niet meer de mogelijkheid het nationaal-socialistische bewind nog verder in zijn voile vryheid te be- lemmeren. Deze bepaling verklaart, waarom Hitler niet kan denken aan het invoeren van de monarchie. Geen pretendent, die nog eenig besef van de elementairste koninklijke rech- ten of gevoel van waardigheid bezit, zou in een dergelyke regeling, die hem zelfs formeel tot niets meer dan een ornament maakt, kun nen berusten. Een zoo radicale ontrechting van het formeele hoofd van den staat kent men zelfs in Rusland niet: Kalinin teekent de wetten. De rest van het artikel stelt de bepalingen van de grondwet, die de taak van rijksdag en ryksraad in de wetgeving regelden, buiten werking. Artikel IV maakt de medewerking dezer lichamen bij het aangaan van overeen- komsten met vreemde staten onder alle om- standigheden overbodig. Belangwekkend is nog artikel V. Dit beperkt den geldigheidsduur van de nieuwe bepalingen tot een periode van vier jaar. Zooveel respyt heeft Hitler gevraagd voor het herstel van het oude ryk. Deze beperking in tijd is waar- schijnlijk noodig geweest om de toestemming van Hindenburg en kans op de geeischte meer- derheid van tweederde in den rijksdag te ver krijgen. Verder bevat dit artikel nog een zeer pikante bepaling: De machtiging geldt slechts voor deze regeering. Zou Hitler het niet kun nen bolwerken dan kan een nieuwe regeering er geen party van trekken; dan zou automa- tisch de grondwet van Weimar waaronder het Hitler in de oppositie zoo goed is gegaan, weer in kracht treden. Men kan nooit weten... Voor deze vijf artikelen is, daar zy de grondwet feitelyk wijzigen, een meerderheid van tweederde der stemmen noodig. De ryks- dag telt thans 647 leden; 216 stemmen vor- men reeds meer dan een derde van het huis. Socialisten, centrum, Beiersche volkspartij, brengen het te samen al tot 212. De staats- 34. 48—43 3—9 35. 39—34 0—14 Een paar fijne tempo's van zwart in af- wachting tot wit zyn eigen graf graaft. Men bedenke hierbij wel, dat de zwartspeler „blind" speelt, dus enkel op zijn geheugen kan vertrouwen, zonder bord of stukken te zien. 36. 4339 1117!! Daarvoor is het nu tijd! Enorm, dat voor- stellingsvermogen van Springer. 37. 22X11 16X7 De val staat nu klaar en wit heeft er maar in te loopen! Wit, die nota bene met het bord voor zich de eenvoudige combinatie toch had moeten zien, laat zich door den blindspeler op een verschrikkelijke manier in de luren leggen. ZW ->R f 1 2 3 4 WIT 47 4» 49 50 Zwart: 4, 6, 7, 8, 13, 14, 19, 21, 23, 24. Wit: 28, 30, 32 tot en met 39. Wit tippelde er in en speelde 3025. 38. 3025?? 2127! 39. 32X21 23X43! 40. 39X48 24—30 41. 35X24 19X28 Wit gaf het op. Men neme nu nog eens den diagramstand v66r zich. Wit speelde 3025 en verloor! De blindspeler" gaf onmlddellijk na afloop der party de volgende combinatie aan, indien wit met 3631 enz. had voortgezet. Uit den stand op diagram spelen we als volgt: 38. 3631 21—26 39. 31—27 8—12 40. 30—25 2429!! 41. 33X24 19X30 42. 28X17 711! 43. 35 X 24 11X44 en wint eveneens. Een schitterend staaltje van Springers doorzicht in de „blindpartij"! VERDRAAG GEEN RUGPUN! Blyf flink en gezond! Verdmag geen rug- pyn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumathiek, ischias, spi^ urine-stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschynselen wijzen er or dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gy dringend Foster's Rugpyn PiUen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urine- zuur en andere schadelijke onzuiverheden kun nen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gy kunt niet gezond worden, alvorena de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zyn. En het beste micUtal daartoe zyn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden him ge- zondheid hergeven. Waarom zoudt gy turn voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpyn Pillen zyn verkrygbaar A 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen by Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. XI Ingez. Med.) Correspondentie. Maandagavond 27 Maart siTrultaan-we-dstrijd in de a-hterzaal van „Bethel". Bord en stukken meebrengen. partij, die eens onder den naam van democra- tische partij in den eersten tyd der republiek en in de groote dagen van Rathenau een machtigen invloed uitoefende, zou dus, for meel beschouwd, met de 5 stemmen die zy op 5 Maart heeft kunnen veroveren, op het oogenblik waarop zy met den rijksdag samen ondergaat, nog de voldoening beleven de be- slissing over de grondwet in handen te heb ben! In werkelijkheid is dat niet het geval Daar de communisten niet tot de vergadering zullen worden toegelaten zijn de stemmen van socialisten en katholieken reeds voldoende om de geeischte meerderheid onmogelyk te maken. Maar er wordt op het oogenblik yverig met het centrum onderhandeld, en het is lang niet onmogelyk, dat deze party haar stem geeft aan de wet, die den ryksdag voor vie* jaar overbodig maakt. Zy zou dit dan doen om de overweging dat het toch geschiedt, al of niet „legaal"; en dat het dan beter is voor het land de legale vormen zooveel mogeiyk te laten in eere houden. Het valt in het oog dat Hitler in de garnl- zoenskerk opmerkelijk gematigd heeft ga- sproken! Daar kan de bedoeling om het cen trum niet af te stooten, niet vreemd nan y|jn geweest! Hoelang zal Hindenburg zich nu nog leenen voor het spel dat te Berlijn, ten deele onder zyn naam, en in ieder geval geheel gedekt dooi zyn gezag gespeeld wordt? Dit spel. waarbij totnogtoe met grondwet en grond- wettige rechten zoo vreemd is omgesprongen. moest worden gedragen door zyn eed op de constitutie, waaraan hy altyd de gepaste be teekenis heeft gehecht. Als de ryksdag de 5 artikelen heeft aangenomen, is hy weliswaar van alle gewetensbezwaren naar aanleiding van dien eed ontheven, daar dan iedere daad tegen de grondwet gelegitimeerd is, maar te- gelijkertijd zijn dan ook alle redenen vervallen waarom hy het zyn plicht voelde zyn ambt verder te bekleeden. Toen hij na lang aarze- len zijn tweede candidatuur aanvaardde was het om Duitschland te vrywaren voor het ge- vaar, dat ook naar zyn meening een verhef- fing van Hitler in de opperste macht oplever- de. Om Hitler weg te houden heeft hy, onge veer 85jarige, het offer van zyn aanblyven gebracht; en hy heeft het voortgezet om dit gevaar binnen bepaalde perken te houden. Alles is hem echter uit handen gegleden; voorzoover wy kunnen zien heeft hy niets kunnen verhinderen, zelfs niet uitspattingen van illegaliteit als bepaalde instructies en redevoeringen van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Goering waren. Nu eigent Hitler zich tegenover hem meer macht toe dan zelfs een Mussolini in ItaliS aan zich heeft getrokken; hy holt de positie van Hindenburg als staatshoofd volkomen uit Ludendorff zegt in de inleiding tot zijn her- inneringen met een onkiesche toespeling op de feitelijke macht die hij tegenover Hinden burg bezat, dat de generaal-veldmaarschalk nooit bezwaar heeft gehad tegen een van zyn beslissingen. Deze toestand schijnt nu ook in de verhouding tusschen Hindenburg en Hitler ingetreden. Het verschil is echter dat Hinden burg het in den tijd waarover Ludendorff spreekt, zeker eens is geweest met de opvat- t in gen van zijn generaal-kwartiermeester of anders gemakkelijk daartoe kan worden over- reed, terwijl dit ten opzichte van Hitler zeker niet het geval is. Dat leert reeds het feit van Hindenburgs tweede candidatuur, dit is ook later nog bij vele gelegenheden gebleken. Be- stond deze tegenstelling niet dan ware het voor Hitler nu niet noodig geweest den ryks president het opperste gezag over de wet geving uit handen te nemen en hem geheel tot uithangbord te verlagen. Afwenden kan hij nu niets meer; verant- woording dragen, waarvoor hij nooit is terug- geschrikt, doet hy nu voortaan nog evenmin. Het is niet waarschijnlijk dat hy onder die omstandigheden nog lang de last van het pre- sidentschap zal willen dragen. Langzamerhand is het presidentschap van den ouden maarschalk een diepe menschelyke tragedie geworden. wy hebben als toeschou- wer geruimen tijd moeten vreezen voor den dag van zijn aftreden of verdwynen. Nu is er geen reden meer waarom men hem de be- vryding niet zou gunnen. Het officieele U. S. Children's Bureau achat dat de werkloosheid en de gevolgen daarvan een leger van tweemaal honderd duizend jon- gens en jongemannen als zwervers over het land heeft losgelaten. Een leger, dat wordt beschreven als van onbetwyfelbaar jeugdiger samenstelling en beter afkomst dan de gewone vagebonden. Zy trekken van de 6dne plaats naar de andere, zoekend naar gelegenheid om te werken of althans naar levensonderhoud. Het is een zoo ernstig probleem geworden In Aimerika, dat de vereeniging van reclassee- ringsambtenaren in California (waar zeer velen van die jeugdigen uit het hesJe land naar toe trekken) zich heeft gericht tot haar collega's in heel Amerika, opdat men overal alles zal doen om te voorkomen, dat die jon- gens en jongemannen hun woonplaatsen loa- laten en gaan zwerven. „Want" zegt de circulaire, waaraan het ,,Maandblad voor be- rechting en reclasseering" deze gegevens heeft ontleend „die rustelooze horden van hon- gerige en verschooierde jonge nomaden vor men een inderdaad ernstig probleem". Het verschynsel is begrijpeiyk, vooral In die landsn die, zooals Rusland en Amerika, nog minder zijn tot rust en vasten regel ge- komen dan byvoorbeeld ons eigen land. Maar ook daar zijn, zy het in veel lichtere mate, wel eenigszins soortgelijke ontwikkelingen te constateeren. Sommige waamemers hebben den indruk, dat in het laatste jaar niet zoo- zeer de uiterste armcede als w.sl de lange duur van de werkloosheid met de daarmee gepaard gaande verveling en demoralisatie een toenemende misdadigheid onder de jongeman nen van omstreeks 17 tot 23 jaar begint tot gevolg te hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2