L&NDBOUWBEKICHTEN. OEMBSgDE BBRICHTBH steen n STEUNREGELXNG VOOB CONSUMPTIE- AARDAPPELEN. OUDE BOERDERIJ AFGEBRAND. INCIDENT TUSSCHEN AGENT EN SNORDER. EEN KORDAAT BURGER VAN OVERSCHIE. STUURLOOZE LOGGER IN DEN HELDER UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEP VAAR TBEWEGING. WISSELKOERSEN. De verschillende standen volgt: le klasse B. zjjn thans als Uzendyke 13 10 1 2 35—16 21 Breskene 11 7 1 3 32—18 15 I Sluiskil 12 7 1 4 28—22 15 Hoofdplaat 11 6 1 4 32—23 13 Sluis 9 4 1 4 12—18 9 Stoppeklyk 11 3 1 7 18—25 7 STEN 12 2 1 9 1641 5 Hontenisse 9 1 1 7 12—22 3 2e klasse B. T*emexizen III 6 6 29—8 ONW 7 4 1 2 13—10 Axel II 8 t 1 3 36—22 9 Sdheldesti. 7 1 1 5 16—28 3 Westdorpe 6 1 5 7—33 1 2e klasse E. i. VI. Boys 11 6 2 3 40—20 14 Lteendyke 11 8 6 2 18—14 12 Breskens n 7, 5 1 1 177 11 Biervliet 9 4 5 24—21 8 Boofdplaat 11 8 2 1 5 12—21 5 Hoogew. Boys 6 1 2 3 1216 4 Sluis n 5 5 226 3e klasse B. BKVV 12 9 3 52—33 18 Terneuzen IV 9 8 1 50—13 16 Tern. Boys 12 8 4 42—23 16 Scheldestr. II 11 6 5 39—32 12 Sluiskil II 11 5 6 28—30 10 Sfcoppeldijk II 7 2 1 4 7—29 5 6 2 4 12—21 4 ONW II 11 2 9 17—39 4 Westdorpe II 9 1 1 7 16--45 3 Ten aanzaen van de door de Regeering aan- gekondigde steunmaatregelen voor de telers ■van consumptieaardappelen, kan thans nog bet volgecde worden medegedeeld. Zoo als bekend mag worden verondersteld, bestaan de plannen der Regeering Meruit, dat Mn de telers van consumptie-aardappelen, die thans nog met voorraden zitten, een premie ■al worden verleend van 0,25 per 100 K.G. leverbare consumptie-aardappelen. Om de hnaia hiervoor te leggen worden deze aard- appelen op 27 Maart a.s. geinventariseerd. De teler dient op dien datum op te geven hoeveel oonsumptie-aardappelen hij nog in zijn bezit heeft. De opgaven worden zoo spoedig moge- Hjjk na dien datum gecontroleerd. De inventarisatie wordt uitgevoerd door de gewesteljjke Tarwe-organisaties. Aan de telers worden door genoemde organisaties voor Zee- land gevestigd te Goes, formulieren beschik- baar gesteld. Om de inventarisatie practisch doorvoer- baar te maken, worden hoeveelheden van min der dan totaal 1000 K.G., niet opgenomen. SUIKERBIETEN-STEUN. Reeds is gemeld, dat de voorgenomen steun aoodanig zal zijn, dat voor 1000 K.G. normale bieten 11 gulden wordt gegarandeerd, aan den tdetenteler. De toezegging heeft schryft het Handels- blad betrekking op bieten met een suiker- gehalte van 17 met inachtneming van een nader te treffen regeling geleverd op basis giootscheeps vaarwater en op de gebruikelijke •ondities van het bietenkoopcontract. Intusschen moet de beperking, welke reeds vorige jaren gold, worden gehandhaafd. Ook than a zal dus de steun slechts betreffen 80 van de normale hoeveelheid. Teneinde aan practische bezwaren zooveel mogelijk tege- moet te kamen, is voor de nadere vaststelling van ieders hoeveelheid gesteunde bieten al3 volgt bepaald: de berekening van die hoeveel heid zal geschieden door het gemiddelde te neimen van de volgende drie hoeveelheden: 80 van zfln teelt van 1929, 80 van zijn teelt van 1930 en 100 van zijn teelt in 1932. Als garantie-hieten komen allddn in aan- merking suikerbieten, geteelt op Nederland- ache bodem en geleverd aan Nederlandsche auikerfabrieken. De bietentelers, die de door hen in genoemde jaren geteelde hoeveelheden niet nauwkeurig kennen, zullen zich om in- hchtingen kunnen wenden tot de fabrieken, aan welke in die jaren de bieten van hun grond geleverd werden of tot de Commissie inzake steun aan de Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. MOORD MET BEHOOVING Te Essen is de 65jarige loterijcollecteur dr. Karl Volkening in zijn bureau op de Lim- beckerplatz vermoord gevonden. De daders hebben uit de brandkast 450 R.M. gestolen en uit de portefeuille van den vermoorde 20 tot 50 mark. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Eondag geraakte een militair vliegtuig, met 3 officieren bemand, nabij Petersburg in Vir ginia in brand en stortte op den grond. De 3 injzittenden werden gedood. NOODLOTTIGE AANVARING. Ter hoogte van Aberdeen zijn een Engelsche treiler en een tankschip op de Noordzee in aanvaring gekomen. De treiler is gezonken; sdht marmen zijn verdronken. TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF WEGENS BELASTINGONTDTTIKING. De rechter te Birmingham- heeft Morris Spiro, een juwelier, wegens belasting ontdui- king veroordeeld tot twee jaar gevangenis- straf. De man had in den tijd, waarover de vervolging liep 22,390 pond belasting moeten betalen, doch betaalde slechts 2655 pond. Toen hij vervolgd werd, had hij nog snel 7000 pond laten betalen en zijn advocaat zei, dat hij de vordering van de belasting betwistte, doch in teder geval het verschuldigde zou betalen. De rechter merkte op, dat zulks niet weg nam, dat Spiro het land benadeeld heeft en dat de overige belastingbetalers door zijn verzuim meer hebben moeten betalen. ,,Een belastingschuld is evengoed schuld als een andere. De dwazen, die er zich op beroemen de belasting-ambtenaren om den tuin geleid te hebben, moeten weten, dat hun bjj ontdek- Iring een flinke straf wacht." Zaterdagnacht is een felle brand ontstaan in de kapitale boerderij met aangebouwd woon- Ihuis, waarin tevens een cafe gevestigd, be- iwoond door den eigenaar van Vugt aan de Laanderstraat te Berghem. Omstreeks 4 uur werden de bewoners gewekt, door vonken- geknetter en het vallen van pannen op den zolder. Op dit oogenblik stond reeds de ge heele bovenverdieping van het complex in lichte laaie. Het gezin kon zich nog juist bijtijds in nachtgewaad uit het brandende huis redden. Door den fellen wind sloegen de vlammen over op het rieten dak van de vee- stallen. Door omwonenden werd alles in het werk gesteld het vee nog te redden. Een gedeelte van den veestapel kon in veiligheid worden gebracht. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat op een gegeven moment niet meer aan redden te denken viel. Zoo moest men dan lijdelijk toezien, dat een paard, 3 koeien en een honderdtal kippen, in de vlammen omkwamen. De brandweer kon wegens gebrek aan water in de buurt weinig hulp verleenen. De inboe- del, de cafd-inventaris, waarbij enkele spaar- kassen van plaatselijke vereenigingen, gingen verloren. Ook de geheele oogst, een groote hoeveelheid hooi en stroo, benevens alle land- bouwwerktuigen en gereedschappen werden een prooi der vlammen. Het geheele complex is totaal door het vuur vemield. De verbrande hofstede was 66n der oudste uit deze omgeving en dateert van omstreeks 1800. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. De schade, die uit den aard der zaak zeer groot is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd bij de marechauss^e te Grave aangifte ge- daan, dat dien nacht in de R. K. pastorie te Velp (bij Grave) was ingebroken. Om streeks 2 uur 's nachts werd de pastoor ge wekt door verdachte geluiden in het beneden- huis. Hij haastte zich naar beneden, teneinde een onderzoek in te stellen. Hij zag eenige personen door den tuin van de pastorie vluch- ten. Door uitsnyding van een ruit hadden de indringers zich tot de pastorie toegang ver- schaft en uit verschillende kasten waardevolle voorwerpen buit gemaakt, meldt het ,,Dgbl. v. R'dam". De marechaussde te Grave, die deze zaak in onderzoek heeft, kon nog geen verdere gegevens omtrent den diefstal verstrekken, om de nasporingen niet te bemoeilyken. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet, doch heeft nog geen resultaat opgeieverd. SMOKKELAUTO MET 8UIKER IN BESLAG GENOMEN. Zondagnacht heeft de politie te Zaltbommel een zeer goede vangst gedaan. Tegen onge- veer tiwaalf uur wilden twee agenten van politie op den rjjksstraatweg een vrachtauto aanhouden. Zij plaatsten zich daarom mid den op den weg en beduidden den auto te stoppen. Aanvankelijk scheen het of de chauffeur aan dit verzoek zou voldoen. Kort bij de politieagenten aangekomen, gaf hij even- wel ineens vol gas en trachtte beide mannen omver te rijden. Door snel opzij springen wis- ten deze zich te redden. Een der agenten kon den auto van achteren beetpakken. Hij iiet zich een eind meesleepen en kon ten slotte op den auto klimmen. Met groote snelheid werd naar Zaltbommel gereden; hier ging de wagen door verschillende straten, blijkbaar met de bedoeling de achtervolgers het spoor bijster te doen worden. Intusschen had de politie- agent S. de cabine bereikt en dwong den chauffeur te stoppen. Bij onderzoek bleek nu dat de man geen rijbewrjs, geen wegenkaart en geen nummerbewijs had. Voorts was een dubbel stel verschillende nummerborden aan- wezig. De auto was geladen met 25 balen suiker, elk van 100 K.G. Met behulp van zyn inmiddels gearriveerden collega heeft de agent den man gearresteerd en den auto in beslag genomen. Het verder ingestelde onderzoek bracht uit, dat de suiker uit Belgie binnengesmokkeld was. De chauffeur verklaarde in opdracht van een hem niet bekend persoon, deze suiker naar Zaltbommel te moeten vervoeren. Hier zou hij opdracht gekregen hebben, waar hij zijn lading moest afleveren. De man, zekere L. S. uit Eindhoven, is voor- loopig ingesloten. Hij Is naar het huis van be waring te Tiel overgebracht. IN DE HANDEN VAN KW ART J ES VINDERS Op 8 Maart van dit jaar ontving de politie te 'a Hertogenbosch de mededeeling, dat een boer, die de Bossche veemarkt had bezocht, voor een bedrag van f 100 bij den neus was genomen. Genoemde persoon was op de vee markt geweest en had daar een koe verkocht. Met de opbrengst hiervan op zak, stevende hij huiswaarts. Gekomen nabij bet viaduct der N. S. bij de veemarkt ,werd hij aangespro- ken door een persoon, die met hem een praatje maakte over het weer en de veemarkt. Daar- bij liet de boer, die een beestje had verkocht, zich diens verkoop ontvallen. De stedeling vroeg den boer, of hij niet een goed mak paardje voor hem wist. Het was bestemd voor een persoon, die heel bang voor paarden was en die het noodig had voor een kolen- wagen. Ondertusschen waren zij een cafe genaderd in de Boschdijkstraat. De toekomstige kooper zeide, dat hij veronderstelde, dat de persoon, die het paard moest hebben, in dat cafd was, waarop hij eens ging zien. Even daama kwam hij terug en zeide tegen den boer, dat hij maar binnen moest komen, waaraan gevolg werd gegeven. Aldaar kwam hy in kennis met een derden persoon, die het paard noodig had. Na eenig over en weer praten werd afgesproken, dat bet paard den Vrijdag d.a.v. zou worden beizicbtigd. Ondertusschen vervoegde zich bij hen in het cafd een vierde persoon, die hor- loges en ringen te koop aanbood. Nadat deze handel niet was gelukt, haalde deze vierde persoon een spel kaarten voor den dag en nam daaruit 3 kaarten, waaronder klaverkoning. Hiermede werd nu gespeeld. Wie klaverkoning trok, had gewonnen. Een van het geachte gezelschap zette 2,50 in en verloor. Dit herhaalde zich nog enkele malen telkens met nadeelig resultaat. Een ander pakte klaverkoning en merkte de kaart. z.g ongezien, aan een hoekje. Hij speelde toen ook en won zelfs meermalen bedragen van 100. De boer, die het merken van klaver koning had gezien, vond het nu heelemaal geen kunst om ook te winnen en besloot 100 in te zetten. Terwijl hij dit geld voor den dag haalde, lette hi) niet op, wat er met de kaarten geschiedde. Toen hij dus zeker van zijn zaak meende te zijn, draaide hij de kaart. Nu was het echter geen klaverkoning. Het geld werd onmiddet lijk opgestreken en de bankhouder verliet bet terrein. Het is de recherche echter gelukt, op 15 Maart de hand op dit drietal te leggen. Zij bleken bekende zakkenrollers te zijn. Een woont te Rotterdam en de twee anderen zijn afkomstig uit de residentie. OPLICHTERS GEARRESTEERD TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche politie heeft een Oos- tenrijker en een Duitscher, beiden directeuren van een automatenfabriek, gearresteerd, ver- dacht van oplichting van 1000 dollar. Zij zijn op het bureau Singel te Amsterdam opgeslo- ten. De benadeelde is een hooggeplaatst Oosten- rjjksch regeeringsambtenaar. Hij had, naar de „N. R. Crt." meldt, ge- soUlciteerd op een advertentie, waarbij een algemeenen vertegenwoordlger voor Oostenrijk van de Nederl. Automatenfabriek werd ge- vraagd en stortte 1000 dollar als garantie. De bedoeling van de firma heette te zijn een groot aantal automaten in Oostenrijk te plaat- sen, met welke automaten men door inwerping van een klein bedrag (6 k 10 cent) een goede wegenkaart voor automobilisten zou kunnen krijgen. De winst zou zitten in de advertenties iangs de kaart en op de voor- en achterzijde van de map, waarin de kaart verpakt was. De garan- tiesommen zoowel in Oostenrijk als in Duitsch- land door gegadigden gestort, waren geind. maar van de ultvoering van het plan kwam niets. Dit gaf in Dusseldorf, waar de hoofd- vertegenwoordiger voor Duitschland zat, aan de justitie reeds aanleiding, in te grijpen. De Oostenrjjksche oud-hoofdambtenaai wenschte het kwaad echter aan den wortel aan te tasten en diende een klacht in bij de Nederlandsche justitie. Dit had tengevolge, dat, zooals reeds gemeld is, de Duitscher, die te Amsterdam vertoeft en zijn Oostenrijksche compagnon zijn gearresteerd. ROOFOVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. Te Mebel verscheen Zaterdagavond laat, kort voor sluitingstyd, toen nog slechts twee loketten geopend waren, in het hoofdpostkan- toor een jongeman, die eenige postzegels kocht. Toen de vrouwelijke beambte, die hem bediende, direct daarna het loket sloot, sloeg de jongeman plotseling het gias stuk. De beambte had de tegenwoordigheid van geest, de cassette met ontvangen gelden weg te nemen, maar de man haalde een revolver te voorschijn en trof de vrouw in het hart. Hrj zag kans, zich van de geldkist meester te maken' en te ontvluchten. In de geldkist zat een bedrag van slechts 170 mark. OP HEETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft in een onbewoond pand aan den Tapijtweg te 's Gravenhage, aange- houden een 21jarigen en een 60jarigen koop- man, beiden wonende aldaar. Zij waren door verbreking van een ruit aan de achterzijde binnengedrongen en werden op heeterdaad betrapt op diefstal van lampen, gordijnen en koperen kranen. Tevoren was van een bewoonster van den Pompstationsweg een telefonische aangifte bij de politie ingekomen van diefstal van een kleedje en een looper, gepleegd voor haar woning. De recherche, die terstond een onder zoek instelde, trof in de omgeving een onbe- heerde handkar, waarop kleedje en looper la£en. Zij speurde verder en kwam tot de ont- dekking dat aan de achterzijde van een per- ceel aan den Taprjtweg een ruit was ingedrukt. Binnengaande betrapte zij de aangehoudenen die beiden ongunstig bekend staan, op heeter daad. Zij zrjn in bewaring gesteld. VROUW IN BRAND GERAAKT. Bij het aanmaken van de kachel geraakte een dienstbode in betrekking bij de familie H. J.t aan den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel, in brand. Hoewel de brandende kleeren spoe dig werden gedoofd, kreeg het meisje brand- wonden over het geheele lichaam. Zij werd in emstigen toestand naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. OP SLAG GEDOOD. Op den IJsseldijk onder de gemeente Goude- rak heeft een emstig ongeluk plaats gehad, waarbij 6611 jongeman het leven heeft ver loren. Uit de richting Gouda was per rijwiel op weg naar huis de 18jarige W. van Meie- ren, wonende te Gouderak. Door den sterken tegeniwind had de wielrijder zich over zijn stuur gebogen en daardoor zag hij niet dat van den anderen kant een luxe-auto naderde, bestuurd door den 19jarigen C. Roendal uit Gouda. Vlak voor den auto stak de fietser den weg over, hij reed daardoor als het ware recht op den wagen in. Een botsing volgde, welke zoo hevig aan kwam, dat de jongen op slag werd gedood. De automobilist trachtte tevergeefs het onge luk te voorkomen. Door het sterke remmen vloog hij met zijn arm door de voorruit, doch hij werd niet gewond. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de ouderlijke woning overgebracht. De auto werd licht, de fiets ernstig bescha- digd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In het cabaret La Gait<5 van het Theater Tuschinsky te Amsterdam ging Zondagavond uit het publiek een schel gefluit op, toen 3 Duitsche dames voor het voetlicht kwamen. Het doek werd dadelijk gesloten. Toen onmid- dellijk daarop een Nederlandsch nummer op- kwam, was er een daverend applaus. Zondagavond om elf uur vroeg te Amster dam een agent een snorrenden chauffeur naar zijn papieren. De wagen stopte en de agent nam op de treeplank plaats, terwijl de chauf feur zrjn papieren zocht. Plotseling gaf de chauffeur gas, met het gevolg, dat de agent bijna gevallen was. Hij kon zich echter nog bijtijds vastgrijpen. Door zijn revolver te trekken, dwong hij den bestuurder te stoppen. Deze is naar het posthuis onder het Centraal Station gebracht. f HEVIGE KOUDE EN SWEDEN. Nadat het verscheidene dagen lenteweer was geweest, is Vrijdag in het noorden des lands weder winterweer ingetreden. Ta Hapa- randa daalde de thermometer tot 20 graden onder nul, op andere plaatsen nog lager. Er woedde Vrijdag een hevige sneeuwstorm. Zaterdagavond heeft in de woning van den arbeider R. aan de Schans te Overschie een man, die heimelijk ee gewapend met een ge laden revolver het huis was binnengegaan zooveel slagen met een pook gekregen, dat hij in elkaar zakte en later gemakkelijk door de politie kon worden gearresteerd, aldus de „Crt." De indringer, een zekere-CI. uit Rotterdam, die voorbeen met de vrouw van R., die toen wettig gescheidec was, samenleefde, maakte bet zijr vroegere vriendin, die later naar haar eersten man was teruggekeerd, telkens iastig. R. had n.l. bij den terugkeer van zijn vrouw ook een kind van haar in zijn gezin op genomen. CI. wilde herhaaldelijk zijn kind terugzien, hetgeen hem echter niet werd toe- gestaan. Hierdoor was de wrok van CI. tegen R nog aanmerkelijk vergroot; meermalen zou CI. reeds het plan hebben opgevat, zich op R. te wreken. Herhaaldelijk werd de man den laatsten tijd in de omgeving van zijn vroegere vriendin aan - getroflen, zoodat de politie, die van een en ander op de hoogte was, het steeds raadzaam achite, Ci. te fouilleeren en te verwijderen. Zaterdagavond echter, toen de vrouw niet aanwezig was en de man en zijn kinderen, een dochter van 17 jaar, een zoon van 14 en het jon-ge kind, waarover de ruzie was ontstaan, te bed lagen, keerde CI. weer naar het huis terug, ditmaal echter met een revolver, waar in men later zes scherpe patronen vond. Hij wist door te dringen tot het vertrek, waar het gezin lag te slapen. R. werd toen w&kker, waarop CI. een revolver voor den dag haalde en riep: ,,Nou ga je er aan". Dit zeggende, richtte hi) het wapen op den begrijpeljjk zeer verschrikten heer des buizes, die echter spoe dig zijn tegenwoordigheid van geest herkreeg en, voordat de indringer kon schieten, een pook greep en daarmede den indringer eenige harde klappen op het hoofd gaf. De dochter en de zoon van R. waren inmiddels ook wak- ker geworden en grepen met hun vader C. aan, Deze werd zoodanig mishandeld, dat hi) wel- dra volkomen buiten gevecht was gesteld. De inmiddels gewaarschuwde politie bracht den indringer over naar het politiebureau. Later werd de revolver In beslag genomen. BINNENGEBRACHT. Door de sleepboot „Utrecht" van bureau Wijsmuller is in Den Helder Zondagmiddag binnengebracht de BeJgische vischlogger O. 218, Maria Johanna", afkomstig uit Oostende. Zaterdagavond kreeg deze logger in de na- bijheid van't ,,Haakvuurschip" een defect aan den motor, waardoor het schip stuurloos ronddreef. Door wind en golven werd het steeds naair de Texelsche kust gedreven, zoo dat radio-telefonisch aan de kustwacht te Kijkduin nabjj Den Helder om assistentie werd gevraagd, waarop de „Utrecht'' is uitgevaren, meldt het ,,Dgbl. v. R'dam". Behalve met de panne met den motor, kreeg de bemanning, welke uit vtjf koppen hestaat, daarvddr ook te kampen met voedsel- gebrek. Doordat de vangst goed ging, was men langer in zee gebleven, dan men oor- spronkelijk van plan was, en zoo zag men zich voor het feit geplaatst, dat er tenslotte geen kruimel voedsel meer aan boord was. Hoewel het voorgeschreven intemationale sedn, waarmede aan passeerende schepen, voedsel wordt gevraagd, werd geheschen, heeft dit niet geholpen. Drie stoomschepen naar de bemanning meende van Duitsche nationaliteit, zfln voorbij gevaren en, hoe wel men kan aannemen, dat de semen be- merkt zijn, hebben deze schepen zich er niets van aangetrokken en zijn doorgestoomd. De „Utrecht" heeft den logger op 10 mijl ten Noorden van het ,,Haaks"-vuurschip opge- pikt. De lading, bestaande uit circa 100 manden visch, was voor IJmuiden bestemd. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De ambtenaren der belastingen en de poli tie te Hoogkerk (Gr:) hebben een inval ge daan ten huize van R. H. aan het Aduarder- diep onder die gemeente. Er werd een volledige distilleerinrichting ontdekt, welke in beslag is genomen, met een voorraad gedistilleerd van ongeveer 90 liter. KIND DOOR PAARD DOODCPETRAPT. Maandagmiddag, toen de zoon van den vee- houder P. J. Blaauw te Heer Hugowaard (N.H.) een paard, dat eenigen tjjd op stal had gestaan, aan den teugel leidde en het daarbij wilde omdraaien, passeerde juist het lljarige zoontje van den heer C. Leegwater. Het paard sloeg op dat moment de achterbeenen om- hoog, waardoor het kind werd geraakt en op slag werd gedood. HUISZOEKING BIJ ANTI-MILITAIRISTKN De politie te 's Gravenhage heeft Maandag huiszoeking gedaan bij den secretaris en den penningmeester van de Int. Anti-Militaristi- sche Vereeniging, resp. wonende in de Akelei- straat en op den Rijswijkschen weg, een en ander in verband met opruiende artikelen, welke zijn verschenen in het orgaan „De Wapens Neder". Vsrvolgens begaf de politie zich naar de drukkery „Nieuw Leven" aan de Paviljoensgracht, waar een hoeveelheid exem- plaren van genoemd orgaan, inhoudende de gewraakte artikelen, werd aangetroffen. We gens het ter verspreiding in voorraad hebben van opruiende lectuur is drukker en directeur van „Nieuw Leven" door de politie in verhoor genomen. BRAND TE HERPEN. Maandag omstreeks elf uur bemerkten eeni ge surveilleerende marechaussees, dat brand was ontstaan in de woning van Verweijst aan den Boschrand te Herpen. Zij waarschuwden de bewoners, die bijtijds het perceel konden verlaten. De woning is gebeel in de asch ge- legd. Er bestaat tusschen de bewoners van het verbrande huis en een buurman een veete. Korten tijd geleden heeft de laatste op zijn tegenstander eenige schoten gelost. De mare chaussees te Grave stellen thans een onder zoek in naar de oorzaak van den brand. GASVERGIFTIGING. Maandag wilde de heer de J. een bezoek brengen aan zijn zuster, de 64jarige mej. de J., die in de Gaelstraat te Haarlem woont. Hij vond het huis gesloten en kreeg op zijn bel len geen gehoor. Nadat een smid de deur van de woning had geopend, vond men in de ach- terkamer mej. de J. bewusteloos te bed liggen. In de kamer Mng een sterke gaslucht; een gasslang was losgeraakt van het kraantje, dat gedeeltelijk openstond. Mej. de J. is naar het St. Elisabeth-gasthuis gebracht. ACTIE TEGEN EEN FILM. Tegen de film ,,Morgenrot" die sinds Vrjj- dag voorkomt op het programma van bios copen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, heeft zich, als zijnde dit een Duitsche oorlogs- film die de handelingen der Duitsche onderzee- booten verheerlykt een politieke actie ont- ketent, die tot meer of minder emstige relle- tjes in de betrokken bioscopen en op straat en betrekkeljjk uitgebreid optreden der politie aanleiding gaf. Thans wordt gemeld, dat het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond in zijn Dinsdag gehouden vergadering heeft besloten, aan de N.V. Ufa Film Maatschappij mede te deelen, dat de vertooning van de film „Mor- genrot" in de op Vrijdag e.k. aanvangende nieuwe vertooningsweek te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam niet geprolongeerd mag worden en dat de film voorloopig niet verder in ons land in roulatie mag worden gebracht. Het hoofdbestuur stelt zich op het stand- punt, dat de algemeene belangen en de waar- digheid van het Nederlandsche film- en bios- coopbedrjjf, met welker zorg het hoofdbestuur statuair belast is, bedreigd worden, als de bioscoop het middelpunt wordt van politieke agitatie. Vandaar, dat het hoofdbestuur ge- meend heeft de vertooning van de film Mor- genrot, zoolang de intemationMe betrekkin- gen zoo gespannen blijven als heden ten dage te moeten verbieden. Een zelfde besluit is genomen ten aanzien van de film Potemkin, welker vertooning reeds onmiddellrjk na het uitbreken van de muiterij aan boord van ,,De Zeven Provincien" door het hoofdbestuur van den Bioscoopbond is tegengegaan. LEEKLING-MACTIINTST VALT VAN TENDER. Op het spoorweg-emplacement te Venlo, naby het viaduct is de leerling-machinist Star- ken borg uit Venlo van den tender van een stilstaande machine gevallen en met het hoofd op de ijzeren stookplaat, in de machine terecht gekomen. Ofschoon S. geen enkele uiterlyke verwon- ding had bekomen, was hy er zeer slecht aan toe: Per brancard werd het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hy is overleden. JURISTEN HANDGEMEEN. Gedurende een civiel proces te Berlin was het herhaaldelijk tot botsingen gekomen tus schen 66n van de advocaten en den openbaren aanklager. De advocaat riep den laatsten toe: ,,Jullie willen immers orde scheppen?", hierbij zinspelend op de politieke overtuiging van den openbaren aanklager. In de gangen van de rechtbank kwam het, na het proces, tot een aanval van den blijk baar zeer linksch gerichten advocaat op den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze werd bloedend geslagen, doch een gerechts- dienaar slaagde erin de vechtenden te schei- den. Andere politiebeambten moesten den advocaat omringen teneinde een lynch-justitie te voorkomen. DE S VYEEPSTAKE-KOORTS WKKR BEGONNEN. Zaterdag is, naar de Tel. meldt, te Dublin onder groote belangstelling de optocht gehou den voor de Iersche Hospital-Sweepstake der Grand National. De meer dan drie millioen lootjes, die in den grooten trommel zyn ge- gaan voor de trekking op heden, morgen en Vrijdag a.s. werden uit de kluizen van de trust met den grootsten vrachtwagen, die in Ierland te vinden was, naar de Plaza Balzaal overge bracht, waar de trekking wordt gehouden. De kistjes waren verguld en een stoet meis- jes in jagerscostuum gestoken, droeg de kist jes op den wagen, die voorafgegaan werd door twee jagers, een man en een meisje, op twee prachtige grijze schimmels gezeten. Al het verkeer was stopgezet en op de trottolrs langs den weg naar de Plaza verdrongen de kykers zich hij duizenden. Op de Plaza droe- gen de meisjes de kistjes met loten naar de minutieuze spoorlijn en plaatsten zij ze op de onderstellen, waama zij langs de rails naar de mengtrommels werden overgebracht. Daar bij schalden de jachthooms vroolijke klanken uit over de duizendkoppige menlgte buiten. De mengventilatoren werden vervolgens aangezet zoodat de lootjes In den trommel grondig door elkaar werden gemengd. Heden- morgen zijn ze overgestort in den grooten trommel voor het trekken en thans is op- nieuw de jacht naar de fortuin begonnen. Het totaalbedrag aan prijzen was nog niet bekend gemaakt, doch volgens niet-officieele cijfers zal het prrjzenfonds minder groot zijn dam voorheen en niet hooger zijn dan onge veer 1.850.000 pond, d.w.z. 400.000 pond lager dan by de vorige Sweepstake en baast een millioen minder dan by de record-sweepstake voor de Derby. Tijdens het meng-ceremonieel had nog even een opwindend incident plaats. Bij het nemen van een foto werd wat brandende magnesium op den vloer gemorst en een begin van brand ontstond, dat echter spoedig werd gebluseht. DE WERELDTENTOONSTELUN1G TE CHICAGO. Terwijl de vorige Amerikaansche tentoon- stellingen gewoonlyk geopend werden door dat de president op een knop drukte, waar door alle machinerieen in werking werden ge steld, zal dit jaar hrj de opening van de groote wereldtentoonstelling te Chicago de energie uit het luchtruim worden gehaald. Op den hoogsten toren van den tentoonstelling,, waar in een groot klokkenspel is aangebracht, staat een verrekijker die op de ster Arcturus is ge- richt. Deze ster staat zoo ver van ons ver- wijderd, dat zijn licht 40 jaar noodig heeft om de aarde te bereiken: een lichtstraal die in 1893 van Ac turns uitging, zal in Juni 1933 in dien verrekijker vallen, en daar 'n photo- electrische eel bestralen: deze energie wordt dusdanig versterkt, dat dientengevolge machi nes, sirenen enz. in werking worden gesteld. TER NEUZEN. Maandag werd alhier door den architect De Bruijne aanbesteed het afbreken van het per ceel nr 13 aan de Noordstraat te Hoek en het ter plaatse bouwen van twee woonhuizen. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk A. W. Nieuwelink en Lantsheer 2797 M. W. Nieuwelink 2689 R. J. de Fouw 2609 J. P. van Hermon 2525 W. D. van der Hooft, Ter Neuzen 2357 Gegund aan den heer R. J. de Fouw. Timmer- en yzerwerk: W. C. de Fey ter 1795 C. Kayser, Ter Neuzen 1556 J. van't Hoff 1465 Gegund aan den heer J. van 't Hoff. Lood- en zinkwerk: L. Platteeuw f 231, M. Wieland 180,50 A. Nocolle en Zoon, Westdorpe. 125, Gegund aan den heer M. Wieland. Glas- en verfwerk: F. van der Welle 440 L. Dekker 395 P. C. Moens 385 A. J. Kiel 364 Gegimd aan den heer A. J. Kiel. De inschryvers, by wier naar geen wooo- plaats is vermeld, wonen te Hoek. Voor Sluiskil: 21 Maart. Duitsch s.s. HER CULES, 1616, gem., Antwerpen. Voor Gent: 20 Maart. Eng. s.s. WHIT- WOOD, 1147, kolen, Methil; Duitsch s.s. SE- SOSTRIS, 2433, stukg., Tampico; Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Antwerpen. Van Gent: 20 Maart. Eng. s.s. WHIT- WOOD, 1147, ledig, New Castle. 21 Maart. Eng. s.s. FARFIELD, 191, phoe- phaat, Dundalg; Duitsch s.s. ELSE MULLER, 648, ledig, Immingham; Ned. s.s. ANT ARES, 126, gem., Queensborough. Amsterdam, 22 Maart 1933. Vreemd Bankpapier. Engelsch Duitsch Fransch Belgisch Bieden. Laten. 8.47 8,52 58,80 59,— 9,70 9,80 6,91 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3