ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier en aaarom Aspirin dewereld No. 8968 WOENSDAG 22 MAART 1933 73e Jaargang. B1NNENLAND. F EJU I L L E T O N m BUITENLAND EEN MENSCHENREDDER OVERLEDEN. VERLAGING DER ALGEMEENE PRODUCTIEKOSTEN. omdaf I HOE DE NAZI'S TE WERK GAAN. TER NEUZENSC "•""rTr' "imen To>- Neuzer. 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per pr>*t 1.55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abbnnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertcntien liefst een (lag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHI.JNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. EERSTE HAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- grootEug van buitenlandsche zaken. [Minister Beelaerts van Blokland begint met een donker gekleurde beschouwing van den toestand van Europa, waar het vrije ruilver- keer thans geheel onmogelijk is geworden. Afgekeurd moet worden, dat men uit de te- kortkomingen van den Volkenbond haar nut- teloosheid afleidt. Men moet ook niet meenen, dat de beteekenis van Geneve grooter zou >$n, indien de delegaties anders waren samen- gesteld. De afgevaardigden behooren slechts de meening van hun regeering te vertegen- woordigen. Dit geldt ook voor Nederland, en klachten over de samenstelling van onze de- legatie zjjn ongegrond, in het bijzonder die over het ontbreken van ontwapenaars. A an de Nederlandsche delegatie heeft het geringe re- unltaat der ontwapeningsconferentie zeker ■let gelegen; daarvoor was een algemeene vermindering van de bewapening een goed van te veel waarde geacht. De Nederlandsche regeering kan zich in gvoote lijnen met het Britsche ontwapenings- voorstel vereenigen, al acht spr. het toeken- men van slechts 25.000 man aan Nederland een inelegantie. Er is geen sprake geweest, dat Nederland een stap heeft gedaan bij de be- spneking der acht mogendheden, gelijk de heer van Emibden meent. De houding van de Duit- sche regeering ten aanzien van ons ruilverkeer baart groote zorg. Wat betreft Ouchy, wil spr tegenover den heer Blomjous het gevaar vqor de Oost-Aziatische conferentie niet te donker inzien. DE AAN ST AANDE EMMABLOEM- COLLECTE. Op verzoek van den voorzitter van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrij- ding der Tuberculose, werd H.M. de Koningin- Moeder bereid gevonden om de navolgende aanbeveling te verstrekken ten bate van de aanstaande Emmabloem-collecte „Waar Rijk, Provincie en Gemeente helaas gsnoodzaakt zijn, den steun aan de tubercu- loae-bestrijding te verminderen en ook zeer vele particulienen hun contributies hebben moeten beperken, daar dreigt deze zoo nood- ■akelijke arbeid te worden verlamd. Dit groote gevaar kan alleen voorkomen worden door eendrachtelijke samenwerking van geheel ons volk. De Emmabloem-collecte stelt een ieder in de gelegenheid, hiervoor een offer te brengen «n ook de kleine en allerkleinste gaven zul len ertoe bijdragen, den nood en het leed der Vuberculoselijders te helpen lenigen. Moge mijn eenige wensch worden vervuld, dat deze collecte door een groote opbrengst uwe vereeniging steune in het volbrengen van uwen moeiljjken, zegenrijken arbeid." DE STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de Roomsch-Katholieke Amsterdammers en de pelgrims uit Utrecht, N.-Holland en het Oooi aan den tweeden ,,Stille Omgang" deel genomen. Ook dezen nacht heeft alles een waardig beloop gehad. Incidenten deden zich aergens voor. In de omgeving van de kerken in de buurt van Elandsgracht en in de stra- ten waar verleden week eenige groepen deel. •emers door anderen gehinderd waren, had de politie speciale maatregelen getroffen. Dit jaar waren zeer velen met particuliere door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 15) (Vervolg.) „Wat zou hjj in zijn schik zijn, als hij u dat hoorde zeggen", zei ik. En daama informeer- de ik, plichtsgetrouw, wat ze na afloop van de vergadering wilden doen. „Ik zou u de verschillende afdeelingen kun nen laten zien", opperde ik, toen ze me wei- felend aankeken, niet bepaald enthousiast. „0, wat leuk!" riep Miss Hazelrig uit. Haar vader knikte instemmend. „Als u dat zou willen doen, Mr. Baxter!" »ei hij. „En daama zou u dan met ons kunnen Raan lunchen." Ik aarzelde. „Als ik me niet vergis", ging hij bjj het zien van mijn gezicht voort, „bent u een vriend van kolonel Granby, niet?" Ik keek hem verbaasd aan. „Ja," zei ik dan, .kolonel Granfby en ik zjjn al jaren vrienden." „Dat treft goed". Hazelrig knikte tevreden. .Kolonel Granby luncfht ook met ons. En nu, als u er niets op tegen heeft, zou ik graag de •pinie van uw Financieele Afdeeling over de nieuwe Bulgaarsche leening willen weten." Ik ging met mijn nieuwe kennissen de zaal uit, spoorde den betrokken expert op en loodste de dochter daama vastbesloten de bar binnen. „U bent gewoonweg gedachtenlezer, Mr. Baxter", zei ze, toen ik haar in een stoel plantte en een van de fraai uitgedoste bedien- den, die meer leek op een hoog geplaatst kidalgo dan op iemand wiens werk het was, «m zijn medemenschen te bedienen, wenkte. „Ik had juist trek in een glas echte Spaan- sche sherry," ging ze bij wijze van uitleg voort. auto's naar den Omgang" gekomen, deze en de ontelbare autobussen zag men tot ver in de buitenwijken der stad geparkeerd staan. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Jansen, maakte den Omgang" aan den kop van de groote groep Utrechtenaren. Hij droeg in de St. Willebrorduskerk na afloop van den Om gang" daar de Mis op. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem en dr. G. C. van Noort zag men in het vroege ochtenduur te midden van de duizenden hun bedetocht vol brengen. In de kapel van het Bagijnhof droeg Haarlem's bisschop de Mis op. De Volendam- mers waren weer met extra-trams gekomen. Zondag was het gedurende geheel den dag op het Bagijnhof en in de versierde kapel een gaan en komen van geloovigen en belangstel- lenden. Van talrijke huisjes van het mooie hof wappert de vlag. Deze week ziet men ook kleine groepen vrouwen overdag den „Stille Omgang" maken, en iederen avond is er in de kapel van het Bagijnhof een proces- sie, waaraan bruidjes en deputaties van ver schillende Katholieke organisaties deelnemen. RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN. De heer H. J. de Groot, oud-inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs, heeft met ingang van 1 April eervol ontslag ver- zocht als voorzitter van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijks- tucht- en opvoedingswezen. De heer de Groot, die ondanks het klimmen der jaren (hij hoopt 1 April den 75-jarigen leeftijd te bereiken) een uitstekende gezond- heid geniet, heeft van de instelling van boven- genoemd college in 1913 af onafgebroken daarin zitting gehad en bekleedt sinds 1927 het voorzitterschap. In het bijzonder waren de belangen van het nijverheidsonderwijs, dat gegeven wordt aan de onder het toezicht van dit college staande rijksopvoedingsgestichten en particuliere stichtingen, aan zijn zorgen toevertrouwd, zoodat de aftredende voorzit ter tevens een 50-jarige werkzaamheid in dienst van het nijverheidsonderwijs definitief afsluit. In den ouderdom van ruim 80 jaren is te Den Helder overleden Jacob Bakker, bijge- naamd ,,Tabbie", een van de oude zeehelden behoorende tot het geslacht van Dorus Rrjkers. Nog niet lang geleden herdacht hij zijn 80sten verjaardag. In totaal heeft Tabbie in den loop der jaren 211 menschen het leven gered. Men schrijft ons: Het economisch leven in Nederland is voor een groot deel afhankelijk van den export. Om op de wereldmarkt te kunnen cancurreeren is het noodzakelijk, dat de productiekosten op een gelijk niveau staan met de productie kosten elders en met het prijsniveau op de wereldmarkt. Wanneer zulks niet het gevai is, heeft dit tengevolge, dat de Nederlandsche export steeds verder achteruit gaat en dat er hier een groote werkloosheid ontstaat, welke tot algemeene verarmdng zal moeten leiden. Op het oogenblik wordt de export steeds minder en verliest de Nederlandsche export- industrie steeds meer afzetgebieden, welk ver- lies een blijvend karakter draagt. Ongetwijfeld heeft dit versohijnsel tal van oorzaken. Vele dier oorzaken hebben een intemationaal karak ter en zjj uiten zich vooral in het afsluiten van de landsgrenzen. Maar ook daar, waar de grenzen niet gesloten zijn en derhalve de con- currentie op voet van gelijkheid voor het Nederlandsche product nog open staat, ver- Die wensch kon gemakkelijk genoeg ver vuld worden en van die taak kweet ik me met het meeste genoegen. Voor iemand, die niet met Ann Winspeare verloofd was, moest ze ongetwijfeld iets heel aantrekkelijks hebben. Ze had een wipneusje, maar erg wippen deed het niet en haar teint was volmaakt. Wat zou Granby van haar zeggen? Zonder erbij te denken keek ik naar haar handen. Ze droeg geen enkelen ring. „Idioot!" schold ik mezelf uit. ,,Je bent zelf nog niet eens getrouwd en nu ben je al aan het koppelen!" „Wat is die kolonel Granby voor iemand?" begon mijn metgezellin opeens te informeeren. In gloedrijke bewoordingen schetste ik den held in quaestie innerlijk en uiterlijk. Granby was er niet bij en dus hoefde ik zijn nederig- heids-gevoel niet te sparen. Julia Hazelrig luisterde zwijgend toe. ,,Mr. Baxter", zei ze toen ik zweeg, „u maakt me heusch zenuwachtig. Hoe moet ik doen als vader me voorstelt? Heeft hij geen enkele fout? Geen kleintje zelfs?" „Ja" bekende ik haar vertrouwelijk. „Die heeft hij wel. En u zult er gauw genoeg ach- ter komen, wat voor fout dat is, Miss Hazel rig"- Ze boog zich nieuwsgierig naar me toe, maar op hetzelfde oogenblik zag ik Gautet binnen- komen. En meteen herinnerde ik me de be- langstelling van Granby voor den Franschman, die hem „de weduwe" afhandig gemaakt had en mjjn belofte, om te informeeren, wie de man met het hooge voorhoofd was. „E£n oogenblik, Miss Hazelrig," veront- schuldigde ik me, ,daar zie ik iemand dien ik noodzakelijk moet spreken. Maar het is heusch maar voor even." „0 natuurlijk!" was haar antwoord. „Gaat u gerust." Ik stond op, liep het zaaltje door en kreeg Gautet juist bij de deur van de gang te pakken. Hallo, Gautet!" begon ik. „Hoe is je de Pelican bekomen?" „Uitmuntend. We beginnen hier al aardig wegwijs te worden." ,,Wien had je bij je?" vroeg ik. „Een lange vent, Donna Concepcion houdt v.an lange, lenige mannen." liest Nederland steeds meer afzetgebied en kan het niet tegen de buitenlandsche fabri- katen concurreeren, hoewel de stemming geenszins tegen ons is. Dit wij st er op, dat de oorzaak van de moei- lijkheden mede schuilt in een fout in het Nederlandsche productie-apparaat. Deze fout ligt hierin, dat de productiekosten in Neder land te hoog zijn en de oorzaak van de te hooge productiekosten ligt bij te hooge loonen. In Duitschland hebben de loonen een ver- mindering met 25 ondergaan, terwijl in Bel gie en Frankrijk loonsverlagingen van 10 doorgevoerd zijn, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de reeele loonen daar veel lager waren dan hier te lande. Ook in de Ver- eenigde Staten van Amerika zijn de loonen belangrijk gedaald; o.a. voor de spoorweg- anbeiders en in de bouwvakken. In de landen met gedeprecieerde valuta zijn de loonen auto- matisch naar beneden gegaan, maar behalve deze daling, die bijv. voor Engeland neerkomt op ongeveer 30 en voor Japan op ongeveer 40 zijn ook de geldloonen in deze landen nog verminderd, in welke verlaging alle indu- strieen zijn begrepen. Deze loonsverlagingen dragen een zeer alge meen karakter met het gevolg, dat daarvan ook de exportindustrie in die landen profiteert. Op de wereldmarkt ontmoeten elkaar de Nederlandsche producten, gemaakt met hooge arbeidsloonen en de buitenlandsche met veel lagere loonen, met het gevolg, dat de Neder landsche producten zich niet kunnen hand- haven. Nederland moet beseffen, dat een blij vend veel hooger loonnlveau dan in het buiten land alleen kan berusten op een hoogere pro- ductiviteit. Waar deze in dit geval geenszins aanwezig is, moet de eenige bestaansmogelijk- heid van de productie zijn gelegen bij een ge lijk loonniveau en moet het vasthouden aan een te hoog loonniveau noodzakelijk leiden tot uitschakeling op de wereldmarkt van de Nederlandsche industrie. Algemeen is men in het bedrijfsleiven van meening, dat een van de voomaamste oor zaken van de moeilrjke aanpassing vein de arbeidsloonen aan het algemeen prijsniveau is gelegen in het feit, dat de Overheid veel hoo gere loonen betaalt dan het particuliere be- drijfsleven kan betalen. Wanneer op loons- verlaging wordt aaivjedrongen, wordt van werknemerszijde de aandacht gevestigd op de veel hoogere loonen der Overheidsbedrijven, waardoor iedere actie van werkgeverszijde om het loonniveau aan te passen aan het prijs niveau tot mislukking gedoemd is. Uit hetgeen hierboven is opgemerkt blijkt in het bijzonder, dat de loonpolitiek van de gemeenten zeer nadeelig werkt op het particu liere bedrijfsleven, hetgeen des te emstiger gevoeld wordt nu zooveel groepen van arbei- ders onder de gemeentelijke loonregeling vallen. Het is om deze redenen, dat in het belang van het bedrijfsleven zoo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden getroffen, ten- einde het loon in de gemeente-bedrijven meer in overeenstemming te brengen met het loon in het particuliere bedrijfsleven. (Ingez. Med.) in feqenstelling met vele .Ersaij'-preparaten, Aspirin een beter functioneeren van het hart bewerkt, door- dat het den bloedsomloop gunstig beinvloedt, de kleinste bloedvaten verwijdt en zoo den bloeds omloop vergemakkelijkt, hetgeen bij griep en an- dere intectie-ziekten van niet geringe beteekenis is, is Aspirin onschadelijk en fast noch hart noch nieren aan. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjei van 20 tabl. 70 rfs. en oranjezakjes van 2 labl. 4 10 cts. (Ingez. Med.) DE DUUR VAN DEN ZOMERTIJD. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat betreffende den langeren duur van den zomertijd in 1933 vergeleken met dien in het voorgaande jaar, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord: Bij het bepalen van ingang en einde van den zomertijd voor het jaar 1933 is, gelijk gebruikelijk, rekening gehouden eenerzijds met den datum van invoering van de nieuwe jaardienstregeling der spoorwegen en ander- zijds met het tijdstip, waarop naburige landen w.eder overgaan tot den normalen tijd. Dit bracht mede, dat in 1933 de duur van den zomertijd langer is dan het vorige jaar, toen deze duur, in verband met vallen van Pinksteren op 15 Mei, bijzonder kort was. EEN GEDENKTEEKEN OP DEN AFSI.IITDIJK. Men meldt uit Wieringen: Op den afsluitdijk naar Friesland, ter plaatse waar op 28 Mei van het vorige jaar het laatste sluitgat De Vlieten is gesloten, is men voomemens een gedenkteeken op te rich- ten. Het zou komen aan de Zuidzijde (dus de IJsselmeerzijde) van den dijk en zou be- staan uit een belvedere van 20 k 25 meter hoogte, waaruit men een schitterend uitzicht zou hebben over den afsluitdijk, het meer Flevo en de Waddenzee. Beneden zou er een cafd komen. Ontwerper van het gedenktee ken is de Hilversumsche architect Dudok. Het geheel zou worden uitgevoerd door en voor rekening van de N.V. Maatschappjj tot uit- voering van Zuiderzeewerken alhier, die het, na voltooiing, zou schenken aan den Staat der Nederlanden. Zijn oogen tintelden ondeugend. ,,'t Was zuur, dat geef ik toe." was zijn antwoord. „Ze was niet erg te spreken over je Engelschen vriend. Weet je wat ze zei? Dat je onder het dansen, hem van versnelling kon hooren veranderen. Leme»urier is meer een kolfje naar haar hand. ,,Demesurier!". herhaalde ik. lrDe man, die jullie allebei in de kou gezet heeft," legde Gautet me uit. „Hjj ziet er bui- tengewoon sympathiek uit, maar laat hem maar schieten. Vooral wat de vrouwen be treft. Behandel ze ruw en vertel ze niets dat is zjjn motto." Ik stond voor mijn doen ingespannen na te denken. Jules had het over Lemesurier gehad Lemesurier was de man, met wien Frau i Schindler en Helmuth in Madrid een geheime conferentie zouden hebben. En Helmuth had den vorigen avond bij zijn binnenkomen in het Pelican blijk van buitengewone tevredenheid gegeven, toen hij zag hoe Lemesurier en „de weduwe" met elkaar opschoten. „Wat is die vriend van je voor iemand?" tnformeerde ik bij Gautet. ,,Een echt gelukskind" was het antwoord j van Gautet. „Zijn vader was Lemesurier van St. Etienne de ijzer- en staalkoning. Is een paar jaar geleden 't hoekje omgegaan en dit jongmensch is zijn erfgenaam. Ik denk dat hg hier in Madrid is, om onze ontwapenings- pogingen gade te slaan. Natuurlijk voelt hij niets voor 't idee maar erg bang zullen we hem dezen keer niet maken, vrees ik." Gautet heeft het altijd druk. Op dit oogen- blik werd hij door den een of ander op den schouder geklopt. Een handdruk en een glim- lach, en weg was hij. Ik ging naar Julia Hazelrig terug. „Wat kijkt u emstig, Mr. Baxter," begon ze. „Zijn de Tsjechen oubeleefd tegen de Slo- waken geweest of is't van werkelijk belang?" „Nee, 't is niets," stelde ik haar glimlachead gerust. „Ik denk dat ik honger heb en u zeker ook. Zullen we uw vader gaan zoe- ken?" Na een tocht van een minuut of tien vonden we Mr. Hazelrig in de gang, te midden van een groep joumalisten. „Neen kinderen," hoorde ik hem afwerend HET PROCES TEGEN BAEDEttER OVER DE FRANC TIREURSLEGENDE. Voor de civiele rechtbank te Brussel is Dins dag het proces aangevangen van de steden Aerschot en Dinant tegen de Duitsche uit- geversfirma Baedeker. Door de eischers wordt wegens het voorkomen in den Baedeker voor Belgie van enkele lasterlijke volzinnen be treffende bloedige gebeurtenissen, die rich in deze steden in Augustus 1914 hebben af- gespeeld, een schadevergoeding van 500 francs en het publiceeren van het vonnis in 50 Bel- gische en buitenlandsche kranten geeischt. De eerste advocaat van eischers, mr. X. Car ton de Wiart, zoon van den minister van so- ciale werken, betoogde, dat in de gewraakte volzinnen een absoluut valsche voorstelling wordt gegeven van de wijze waarop talrijke zeggen, „vandaag heb ik niets voor jullie Morgen misschien, of overmogen. Jullie ver- geten, dat ik hier met vacantie ben. Ik ben naar Europa gekomen am 't nieuwe Interna tionale experiment in functie te zien en ik moet zeggen, dat ik geweldig geimponeerd ben. Neem dat maar en maak er drie, vier kolommen van. „Ha! Daar hebben we Julia," ging hij voort. Hjj legde z'n hand op den arm van zijn dochter. Meteen zag ik, over zjjn sehouder, Granby aan het eind van de gang. Hij kwam naar ons toe en ik keerde me naar hem om. „Is u kolonel Granby?" vroeg Hazelrig. Ik stelde de verschillende partijen aan elkaar voor. Bijna onmiddellijk kwam het onderwerp lunch" ter sprake en met ons vieren gingen we naar den uitgang. Hazelrig maakte een kort gebaar in de richting van een groote open Cadillac, die voor het gebouw geparkeerd stond. V66r zaten twee chauffeurs in keurige livrei. Het was geen auto, 't was een equipage! i Geimponeerd staptenr we in en reden naar het Vino y P., een restaurant dicht bij de Peurta del Sol. Onder het handenwasschen had ik een paar oogemblikken alleen met Granby. Hazelrig was naar de binnenplaats doorgeloopen, een soort pleintje van roode tegels met een kla- terende fontein, om een tafeltje uit te kiezen. ,,En", begon hij, toen ik hem het groote stuk zeep toeschoof, ,,hoe vin-je de Hazel- rigs?" ,,De dochter is een schat", zei ik. „Iedereen met oogen in zijn hoofd...", Granby haalde veelbeteekenend de schouders op. ,,Ze heet Julia," ging ik voort. „Ik heb ge weldig reclame voor je gemaakt." ,,Prettig!" zei Granby sarcastisch. „Enfin, zoodang ik me er niet naar behoef te gedra- gen..." Hij viel richzelf in de rede. .Vertel me eerst eens, jongeling" vroeg hij, „of je Gautet naar zijn Franschen vriend ge- vraagd hebt." „Ja." „En ,,'t Was Lemesurier", vertelde ik hem. Granby's geheele lichaam verstrakte. personen te Aerschot en te Dinant door de Duitschers werden gefusilleerd. Het was de plicht der besturen van deze steden dezen laster te kortwieken. Te Aerschot werden 110 burgers en te Dinant 669 mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gefusilleerd. De advo caat haalde tot staving van zijn betoog de conclusies aan van het onderzoek naar de franc-tireurs-legende door de Duitschers Moe- nius en Foerster ingesteld. Mr. Graux, de ad vocaat van de stad Aerschot, kreeg als twee de pleiter het woord en zal Dinsdag 28 deaer zijn rede voortzetten. In het Zwitsersche weekblad ,,Der Aufbau" orgaan van religieus-socialisten, maakt de hoofdredacteur van dit zeer gematigde blad, de predikant Max Gerber, melding van een brief, welke zijn weg naar Zwitserland heeft gevonden, en waarin verteld wordt, hoe S. A.- lieden in Berlijn tegen communisten zjjn opge- treden. Aan deze brief is het volgende ontleend: „De S.A. (Hitlermannen) nemen de com munisten in hun woning of op straat in hech- tenis, brengen deze in hun Nazi-kazernes om ze te mishandelen, zooals ons door ooggetui- gen werd medegedeeld. In de Nazi-kazernes slaan ze de communisten, breken hen de vin- gers om zoo bekentenissen en adressen uit hen te krijgen. In de Nazi-kazeme in de He- demannstrasse lagen in een vertrek 135 com munisten, die halfdood gemarteld waren; aan de muren en den grond kleefde 't bloed. Een communist, die men op Zondagavond om elf uur uit zijn woning gehaald had, werd ook in de kazeme in de Hedemannstrasse ge- bracht. Ze werden alien (er waren veel ge- vangenen uit andere deelen der stad) ont- kleed en moesten spitsroeden loopen tot ze neervielen. Deze man ligt halfdood in het ziekenhuis. Toen braken S. A. mannen in bij de woning van den bekenden medicus dr. Ascher en mishandelden hem en zijn vrouw. Hij (dr. Ascher) is aan de gevolgen van zjjn verwondingen overleden, zijn vrouw ligt zwaar ziek. In Spandau (bij Berlijn) nam men laatst alle communisten gevangen en bracht hen naar de kazemes om ze te mishandelen. Een vrouwelijke communist vertelt's nachts werd ze uit bed gehaald, men bracht haar in een kazeme, sloeg haar met de hondenzweep en smeet haar in een kelder. Toen ze weer tot be- wustzijn kwam bemerkte zij dat ze niet alleen: was. Daar lagen haar kameraden, steunend of stervend. Eenigen laat men, nadat men ze ge- pijnigd heeft weer gaan, anderen ziet de we- reld nooit terug. Volgens het Parijsche communistische „Hu- manitS" gaat het gerucht dat Thalmann, de leider van de communistische partij in „Dat weten we tenminste", zei hij, terwijl hg zijn handen afdroogde. ,,Hoor's, John", ging hij voort, toen we naar de binnenplaats gingen, ,,doe me een genoegen en wees uiterst beminnelijk tegen Hazelrig. Hij is een tikje zwaar op de hand, maar overi- gens een sympathieke kerel. En daarbij een van de kopstukken. Vertel hem alles, wat je van den Volkenbond weet." Ik keek Graniby geergerd aan. „Is de zaak niet even goed gediend, als ik uiterst beminnelijk tegen Miss Hazelrig ben?" vroeg ik. „Nee dat is-ie niet," verklaarde Granby kortaf. ,,Maar ik weet niet eens -begon ik. De stem van onzen gastheer maakte een einde aan ons gesprek. ,Ik ben maar zoo vrij geweest, heeren," zei de stem, „om alvast was sinaasappelsap te bestellen." Schitterendzei Granby met een gericht, of hij het meende. We gingen zitten. Het sinaasappelsap werd in hooge glazen voor ons neergezet. Ik dronk het mijne, met mannemoed, in 66n teug leeg en stikte bijna. Het sinaasappelsap was, met behulp van goede jenever, tot een soort van cocktail gemaakt, Hazelrig lachte. Granby en ik, uit beleefdheid, eveneens. De oude heer had hlgkbaar gevoel voor humor, 'n tikje ele- mentair intusschen, maar hoegenaamd nfet boosaardig. Daama kwamen de langostinos aan de beurt. Langostinos zijn kleine zoetiwater-kreeften. gekookt en licht gekmid. Maar zoo gemakkelijk kwam ik niet van Hazelrig af. Hij had de hand gelegd op een waschechten Volkenbondambtenaar en zoo*n gulden kans liet hij niet ongebruikt voorbij- gaan. Met een eerbiedig gezicht luisterde h(j naar alles, wat ik hem, zeer tegen mijn rin, van mijn nobel ambt wist te vertellen. En tel- kens, als ik met diplomatieke handigheid een ander onderwerp ter sprake gebracht had, wist hij het zoo te draaien, dat we het binnen de paar minuten weer druk over den Volkenbond hadden. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1