SP0BT. LANDBOUWBEBICHTEN. QEMENGDE BERICHTEN. TER NEUZEN, 15 MAART 1933. VOETBAL. onw n RECHTSZAKEN. beden en verschijnselen van anarchie der vorige week bekoeld zou zijn. Deze hebben zeifs naar het schrjnt, den aahhang ervan nog vergroot.. De achteruitgang der belangstei- ling voor de stern bus is blgkbaar slecbts toe te schrijven aan ontmoediging in de gelederen der oppositie. Men moest daar beseffen dat stemmen toch niets aan den stand van zaken kon veranderen en dat zelfs een, op zich zelf onwaarschijniijke overwinning der oppositie den toestand slechts zou verergeren. De cijfers te Berlijn zijn op dit punt heel leerzaam. j Vooral de communisten hadden alle reden om thuis te biijven. Als zij dat te voren nog niet ihadden beseft, dan wisten zij nu dat hun can- j didatenlijsten slechts werden geduld als fuiken j om oppositiestemmen te vangen die de natio- naal-socialisten dan achteraf, door wraking der gekozenen waardeloos konden makea. Als toeschouwer kan men niet anders dan met instemming zien, dat de verkiezingen van Zondag voor de nazi's zoo gunstig zijn uitge- vallen. Een andere uitslag had zooals ge- zegd, aan den toestand niets kunnen verande ren, en had de kans op gewelddadigheden slechts vergroot. Nu Hitler en de zijnen overal op legale wijze de macht bezitten is er geen verontschuldiging meer voor de S.A.-mannen verder nog ongestraft wandaden te bedrijven. De regeering is daarvoor nu ten voile verant- woordelijk, De revolutie is op alle manieren geslaagd, er is dus geen reden meer tot revo- lutionaire handelingen. Het was zeker ook van belang, dat de regeering in Duitschland eindelijk de rust en de vrijheid van handelen verkreeg, die haar nu ieder voorwendsel ontnemen om het be- loofde werk van herstel nog langer uit te stellen. Thans is men zoover. Hitler kan nu on- middellijk de zoo geheimzinnig in het duister gehouden plannen onthullen, waarmede hij beloofd heeft Duitschland snel en onfeilbaar gelukkig te maken. Zijn aanhangers hebben er recht op te vememen waarom zij hem be- wonderen en toejuichen. Hij moet nu, in con- structief beleid, fluks Roosevelt achtema. De wereld wacht vol belangstelling. ROOSEVELT PAKT AAN. Franklin Roosevelt laat, schrijft de N. R. Crt., geen gras over de dingen groeien. Hij heeft zich door het Congres tot dictator van het bankwezen in Amerika laten benoemen. Verzet heeft hij daarbij niet gevonden; het Huis van Afgevaardigden gunde zich zelf temauwemood den tijd om de voorstellen in htm geheel te bekijken. Zoo groot was het vertrouwen in den man die tot snel handelen den moed heeft, dat binnen een paar uren de te voren onbekende en ingewikkelde voorstel len met algem. stemmen waren aangenomen. In den bedachtzameren Senaat hebben slechts 7 leden hun stem tegen het verleenen van buitengewone volmachten aan den President uitgebracht. De banken die nu reeds gezond bleken te zijn mogen hun deuren weer openen; hoe talrijk zij zullen zijn rnoeten wiji nog afwachten. Dit echter mag men wel aannemen dat duizenden bankinstellingen en kleine bankzaken in Amerika het algemeene onderzoek, dat nu aan den gang is, niet meer in hun tegenwoordigen vorm zullen overleven. Millioenen inleggers in die banken zullen geduchte schade lijden; talloozen zullen hun gedeponeerd geld nooit meer terugzien. Het gevolg van deze executie op ongekende schaal kan echter niet anders dan heilzaam zijn voor den algemeenen toe stand. Verholen insolventie, puur nog op val- schen schrjn of zwendel berustend crediet waren een zoo algemeen verschijnsel geworden dat zelfs de laatste resten van gezond finan- cieei bestaan niet lang meer aan den invloed van het overheerschend verderf hadden kun nen ontkomen. Ook de staatsfinancien gaat Roosevelt ge- ducht onderhanden nemen. Was men op de wjjze, waarop men tot nu toe naar verbetering heeft gestreefd, voortgegaan dan zou in 1934 het tekort van de crisisjaren op zijn minst tot 5 milliard dollar zijn opgeloopen. Dat heeft Roosevelt het Congres nauwkeurig voorge- reikend. Daarom gaat hij nu drastisch bespa- ren; de salarisseo van burgerlijke amibtenaren en dienaren van leger en vloot zullen geducht worden besnoeid. Vooral ook de uitkeeringen aan oorlogsinvaliden zullen terdege worden na- gekeken. Amerika is na den oorlog niet schriei geweest tegenover degenen die voor het land verminkmgen van eenigerlei aard hadden op geloopen. Het was in overeenstemming met de openbare meening en met de openbare mid- delen dat men vnrigevig was. Nu men niet meer in staat is om grootmoedig te zijn, wil Roosevelt het stelsel van de pensioenen aan oud-strijders grondig herzien. De opvattingen omtrent de verplichtingen van den staat tegen over het individu dat voor hem geleden heeft, zullen blijken coder de tegentwoordige omstan- digheden belangrijke wijzigingen te hebben ondergaan. Vele niet tot werk onbekwame in- validen zal men naar de gelederen van de werkloozen zien verwijizen. Voor die werkloozen zelf zal de regeering nu op groote schaal openbare werken op touw laten zetten. Het is de bedoeling een half mil liard dollar daarvoor te leenen. Door de be- stellingen voor dit werk moet ook de industrie weer wat op gang worden gebracht; de hoop is dat zij, op deze wijze in beweging gezet, dan verder vanzelf zal biijven doordraaien. Het is goed dat de man, die zooveel kracht ontiwikkelt, reeds blijk gegeven heeft te be seffen dat het probleem van het herstel van de we lv a art of van afwending van nog grooter verdeif niet nationaal kan worden apgelost. Roosevelt schijnt van plan nu ook met energie het vraagstuk der intemationale schulden en het naar zijn juist inzicht onaf- scheidelijk daarmede verbonden probleem der intemationale handelsbelemmeringen te lijf te gaan. Het resultaat van al dezen ondememings- geest hangt ervan af in hoever Roosevelt erin slaagt geloof te wekken in de echtheid van zijn doorzettingsvermogen. Beschouwt men hem als een schoonvegenden nieuwen bezem, waar- van de veegkracht spoedig kan afslijten, dan kan hij niet veel bereiken. Het is in dit op- zicht een gunstig teeken dat hij erin slaagde het Congres zoo snel met zich mee te krijgen. En er is nog iets dat erop wjjst dat het Ame- rikaansche volk in den ernst van zijn bedoe- lingen gelooft. Het oppotten van goud is straf- baar gesteld; de dader kan in het ergste geval tot tien jaar gevangenis en 10.000 boete worden veroordeeld. Dergelijke draconische maatregelen tegen een zonde die millioenen begaan en die bovendien in de regel moeilijk te constateeren valt, hebben gewoonlijk niet al te groot effect. Men weet dat nog uit de oor- logsjaren. Nu valt echter het gunstige ver- schijnsel te constateeren, dat het goud bij de daarvoor aangewezen banken binnenstroomt. Men schat de waarde van het reeds tegen papier ingewisselde edele metaal, hetzjj in munt of in staven, op eenige honderden mil lioenen dollars. Dat is een goed teeken. In ieder geval maakt het optreden van Roosevelt den indruk van kracht. Of het op een groot succes, op een groot fiasco, dan wel op iets dat daar tusschen ligt zal uitloopen, durft geen toeschouwer nog te voorspellen. Maar wij rnoeten het alvast toejuichen, dat hjj de groote en zoo dringend noodige schoon- maak in Amerika heeft aangedurfd. BIER BINNEN DRIE WEKEN? In een Zondag in de Tammany-Club te New-York gehouden rede verklaarde de speaker van het Huis van Afgevaardigden, Henry T. Rainey, volgens een V.D.-telegram, dat een wet tot het toelaten van bier na het reges van het Huis van Afgevaardigden zal worden ingediend. naar men verwacht binnen drie weken. Zoo noodig zullen voor de indie- ning en behandeling van de wet speciale be- palingen worden getroffen om 'n spoedige be handeling mogelijk te maken en Rainay acht het zeker, dat de wet wordt aangenomen. 120 groote bierbrouiwerijen, die zich geheel voor het hervatten der werkzaamheden gereed hebben gemaakt, zouden terstond gaan wer ken, en het totaal bedrag dat hiervoor noodig zou zijn en in omloop zou komen, schat Rainey op 420 millioen dollar gedurende het eerste jaar. Er is nog geen beslissing genomen over het percentage alcohol, dat het bier zal be- vatten. VIJF EN DERTIG DOODVONNISSEN OP EEN DAG. EN ONVERWIJLD VOLTROKKEN. De Russische pers publiceert, naar het tele- graafagentschap van de Sowjet-Unie meldt, een mededeeling van het college van het ver- eenigde politieke staatsbestuur, dat Zaterdag op grond van de verordening van het centrale executieve comity der Sovjet-Unie van 15 Nov. vijf en dertig ,,afstammelingen uit bourgeois- en grondbezittersklassen" wegens „contra- revolutionnairen nadeel veroorzakenden ar- beid" tot den dood door den kogel zrjn veroor deeld en dat de doodvonnissen reeds voltrok- ken zijn. Verder zijn 22 personen tot ieder 10 jaar en 18 tot ieder 8 jaar gevangenlsstraf veroor deeld. De correspondent van de .Times" te Riga meldt, dat de terechtstelling door de G.P.Oe van 35 personen, betreft directeuren, boek- houders en andere functionnarissen van staats- en collectieve boerderrjien. Zij worden volgens het officieele bericht aansprakelijk gesteld voor het „catastrophale" teloor gaan van tractoren en andere landbouwwerktuigen en behoorden tot een organisatie van ambte- naren van niet-proletarische afkomst, welke er naar streefde de toestanden in de Sowjet- unie zoodanig te verergeren, dat er gebrek ontstond. Ongeveer een week geleden waren 70 leden dezer organisatie gearresteerd. Vrij- wel alle betrokkenen behooren tot de Oekra- jiene, den Noord-Kaukasus en Wit-Rusland. OPZIENBARENDE ARRESTATIES IN RUSLAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn, naar Reuter uit Moskou meldt, eenige arresta- ties verricht onder het personeel van het tech- nische bureau aldaar van een Engelsche firma. Tot de aangehoudenen behooren vier Engel sche staatsburgers. De aanleiding tot de arres- taties is nog onbekend. Blijkens een Reuterbericht uit Londen be- trof het hier de kantoren van de Metropolitan Vickers Electrical Export Company; zij wer den door de Russsiche geheime politie door- zocht. Er werden vier Britsche en vier Russi sche beambten gearresteerd. Het bericht heeft in de Britsche pers groot opzien gebaard. De Vickers is de grootste Britsche handelsoragnisatie in Sovjet-Rus- land. Tot nu toe is in Londen nog geen be richt ontvangen, waarvan de gearresteerde employes worden beschuldigd. Ook werden de bureaux van de maatschappij te Leningrad doorzocht, daar werden eenige documenten in beslag genomen. In opdracht van de Britsche regeering heeft naar V. D. meldt de Britsche ambassade te Moskou geprotesteerd tegen de arrestatie van vier Britsche onderdanen, vertegenwoordigers van de Vickersfabrieken. De arrestatie zou geschied zijn wegens handelsspionnage. De Britsche regeering eischt opheldering van de zaak en vrijlating der gearresteerden. Vanwege het Volkscommissariaat van bui- tenlandsche zaken werd de Britsche ambas sade medegedeeld, dat naar de oorzaak een onderzoek wordt ingesteld en dat nadere bij- zonderheden nog niet bekend zijn. BEVORDERD. Bij beschikking van den Minister van Justi- tie is bevorderd tot Adjunct-commies bij het Rijksbureau betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in ontuchtige uitgaven te Amster dam de heer C. L. Deij, vroeger te Ter Neuzen. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inilichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kinderportemonnaie met inhoud, postkan- toor. Lot C.J.M.V. no. 5733, C. Kaan, Donze-Vis- serstraat 50. Kindermuts, P. v. d. Meiden, Nieuwediep- straat 89. Gebedenketting, L. Geers, Molengang 4. Portemonnaie met inhoud, J. Perjl, le Ver- bindingstraat 13. Kinderhandtasch, K. Burger, Bastionstr. 7. Konijn, R. Harms, Kerkhoflaan 45. Eenig geld, M. de Box, Wulpenbek C 50 Hoek. Belastingmerk, C. Hangoor, Axelsohestr. 103 Rol vetvrij papier, M. Oranje, le Ver'binding- straat 6. Kindertaschje met inhoud, K. van Taten- hove, Noordstraat 86. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V. Aan het jaarverslag over 1932 der Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende: Tot het midden van het afgeloopen jaar nam de economische depressie in hevigheid toe. In het najaar kwam een opleving, die echter van korten duur was. Toch is sedert- dien hier en daar een kleine verbetering te bespeuren, welke evenwel niet in een verle- vendiging onzer zaken tot uitdrukking komt. Gezien de groote geldruimte en de geringe bedrijvigheid in handel en industrie zijn de cijfers van onze winst- en verliesrekening bevredigend te noemen. Ten laste van deze rekening zijn de gebrui- kelijke voorzieningen getroffen voor de pen- sioenregeling en voor afschrijving op gebou- wen. Teneinde de positie van onze installing sterk te houden, stellen wij u voor, een be drag van 2.200.000 toe te voegen aan de on der crediteuren opgenomen bijzondere reserve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3 worden uitgekeerd. De hooge fetand van het gulden-devies in Engeland aan het einde van het boekjaar opende de mogelijkheid, aldaar tot een koers van 62 cum dividend 1932 een nominaal bedrag van 5.000.000 onzer aandeelen te ver- werven. Gebruik makende van de ons bij artikel 11 der statuten verleende bevoegdheid, hebben wij daartoe in dit bijzondere geval be- sloten; de transactie kwam in het begin van dit jaar tot uitvoering. Wij stellen u voor, het geplaatste kapitaal onzer instelling bij statutenwijziging met dat bedrag te verminderen en dus te brengen op f 45.000.000. Verder stellen wij u voor, om het koersver- schil uit deze transactie, groot 2.050.000, vermeerderd met 702.000, te ontleenen aan onze bijzondere reserve, dus totaal 2.752.000 te bestemmen voor aflossing van amortisatie- bewijzen. JAARVERGADERING N. C. R. V. Zaterdagmiddag werd in het Militair Tehuis te Middelburg, de provinciale jaarver- gadering gehouden van de Nederl. Chr. Radio- vereeniging. Na de gebruikelijke opening sprak de voor- zitter, de heer J. W. van 't Hoff, zijn blijd- schap er over uit, dat uit verschillende dee- len van Zeeland belangstellenden waren opge- komen. Ook deelde hij mede, dat het leden- aantal in Zeeland steeds stijgende is, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers. Op 1 Jan. 1931 3398 leden, 1 Jan. 1932 4088 leden en 1 Jan. 1933 4728 leden. De aftredende leden van het Algemeen Be- stuur werden met algemeene stemmen her- kozen. Tot leden van den Vereenigingsraad werden de aftredende heeren ds. D. Scheele te Middelburg, W. J. van ^chelven te Zierikzee en J. Steketee te Goes herkozen. In de vaea- ture van den heer W. E. Coumou, die naar Amsterdam is vertrokken, werd benoemd de heer J. Meertens van Ter Neuzen, opdat ook Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoordigd zou zijn. De heer ds. D. Scheele werd ook her kozen als lid van de Provinciale commissie, in de vacature Coumou werd benoemd de heer Baas te Zierikzee. Van 't Algemeen Bestuur was een schrijven ingekomen, dat voorloopig geen provinciale omroepdagen meer zullen gegeven worden. De vergadering betreurde dit besluit, daar zulke dagen met bijzondere belangstelling worden beluisterd. Verschillende wenschen omtrent de uitzen- ding werden door de leden naar voren ge bracht, welke wenschen de voorzitter bij het Algemeen Bestuur zal overbrengen. Ten slotte werden nog eenige mededeelin- gen gedaan over den Zeeuwschen trein naar den Nationalen Landdag te Apeldoom op 27 Juli a.s. WILLEM DE ZWIJGERSPEL. Nu Dinsdag der volgende week alhier op initiatief der afdeeling van 't Algemeen Ne- derlandsch Verbond en die der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal worden opge- voerd het Willem de Zwijgerspel van Pol de Mont, door het Nationaal Vlaamsch Volks- tooneel onder leiding van den acteur Staf Bruggen, die ook alhier een goeden naam verwierf, deelen wij mede wat „de Telegraaf" o.m. schreef omtrent de dezer dagen te Utrecht gegeven opvoering: Maandagavond werd in de Stadsschouwburg te Utrecht ter herdenking van den geboorte- dag van Willem van Oranje een vertooning gegeven van het Willem de Zwijgerspel van Paul de Mont. Dit spel werd geschreven voor een reeks Willem van Nassouwedagen, die door het Dietsch Studenten Verbond in alle universiteitssteden van Noord- en Zuid-Ne- derland worden ingericht en waarvan de eerste te Utrecht gehouden werd. Het stuk teekent de ontwikkeling van de staatkundige ideeen van Prins Willem, zijn strijd eerst als Bourgondisch-Habsburgsch grande, zijn strijd later aan het hoofd van het opstandige volk, waarin een nieuwe tijd- geest tot uiting komt en zijn streven naar de eenheid der beide Nederlanden. Het stuk, dat uit tooneelmatig oogpunt be- zien niet door een sterken bouw uitmunt, en dat men meer een ,,voordracht in tafereelen" zou kunnen noemen, geeft echter gelegenheid om de herdenking van Oranje's geboortedag op het tooneel in een waardige vorm te be- leven. Het Nationaal Vlaamsch Tooneel o.l.v. Staf Bruggen, heeft van dit stuk een voorstelling gegeven, die over het geheel boeiend en be- langwekkend was, voomamelijk ook door de wijze waarop het stuk geensceneerd was. Staf Bruggen vertolkte den titelrol op een wijze, die bewondering afdwingt. Voomaam en toch ontroerend was zijn spel, zelfs in de tooneel matig zwakke tekstgedeelten. De vertooning werd o.m. bijgewoond door den commissaris van de Koningin, dr. H. Th. s'Jacob. Het ,,Handelsblad" schreef o.m. Men kan het Paul de Mont niet kwalijk nemen, dat hij voor de dramatiseering van het leven van Prins Willem de feiten der geschie- denis een beetje naar zijn hand heeft gezet. Maar gaat dit somtijds niet te ver Is het ver- dedigbaar het voor te stellen, alsof Philips II den dood van Egmont, Hoome en Oranje heeft bevolen en is dit met de geverifieerde feiten in overeenstemming? In het zevende van dit in acht tafereelen gebouwde stuk, spelend in de grafk&mer van het Escuriaal, beleven we bovendien een dia- loog tusschen Philips en de schim van Alva over het vogelvrij verklaren van den Zwijger, welke ons psychologisch niet verantwoord lijkt en weinig strookt met de recente weten- schappelijke publicaties over den Spaanschen vorst. Het tooneelstuk van Paul de Mont heeft een trouwhartige, nobele duiding van tal van feiten uit het leven van den Prins, een figuur, die zijn toegewrjde liefde heeft gehad. We beleven echter zeer weinig conflict in den man, het is alles spelen naar een kant, den kant van het zonnigste idealisme. De prins werd wel een mensch van vleesch en bloed, maar geen sterk dramatische figuur. Tegen over hem biijven de andere figuren (uitgezon- derd den te zwart afgeschilderden Philips) tenslotte schimmen, planeten, die om de oranjezon heen zwermen. Het meest geslaagd is nog de figuur van Uilenspiegel, die hier als wapenknecht en oppasser van den Zwijger op- treedt en goed de mentaliteit van de heffe des volks symboliseert. Verder heeft het stuk vooral het karakter van een min of meer ge- dramatiseerde kroniek, van een aaneenrijging van tableaux, waarin bezield gesproken wordt maar een hecht-doortimmerd drama is het niet. Voluit prachtig blijft intusschen meestal de dialoog, gezien als voertaal. Er is geschreven in een Nederlandsch, rijk van val en rhythme, beeldrijk en vol kernachtige wendingen, levend en plastisch. Zoo gaat er ten slotte toch een warme harteklop door het stuk, die simplis- men of gezwollenheden van handeling en karakterteekening wel eens doet vergeten. Wat er te waardeeren is wordt gedragen door het voortreffelijke spel van den troep- leider, Staf Bruggen, wiens voile, metalen, be- zielde stem recht naar het gemoed gaat en wiens gebaar tal van malen imponeert. Hij heeft den Zwijger in zijn huid, mag men wel zeggen. Ook Anton van der Plaetse als Alva was weer zeer bevredigend, Maurits Hoste als Lumey evenzeer en Herman van der Meulen maakt van den cholerischen Philips een aan- nemelijker type dan de tekst doet verwach- ten. John Duvosel wist zich als Uilenspiegel te onderscheiden en August Prevost als de Spaansche gezant Armentenos. Bij de andere rollen bleven er, die te dilettantisch waren bezet. Een zuivere Juliana van Stolberg van Tilly van Speybroeck valt nog te memo- reeren. De decors bestonden in hoofdzaak uit gor- dijnen, met veel oranje natuurlijk, wat soms verrassend, soms te eentoonig werkte. Er zijn door de diverse studentenvereenigin- gen vele kransen aangeboden. Staf Bruggen verzocht, dat men die zoude neerleggen op s Prinsen graf te Delft, een sympathiek woord, dat het luide applaus nog zeer deed aanzwellen. De schouwburg was vol met nationalistische kopstukken en veel studenten- jeugd. Bij de binnenkomst van den commis saris der koningin, dr. H. Th. s'Jacob, werd het Wilhelmus gezongen. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. Langzamerhand begint er aan het hoofd der ranglijst eenige teekening te komen. Sluiskil ontnam aan Breskens twee kost- bare punten, door deze met 43 te kloppen, terwijl de leider IJzeiLdijke met 32 van Stoppeldijk wonnen, waardoor zij thans vier punten voorsprong heeft op haar opvolger. STEEN blijkt ernstige plannen te hebben om de laatste plaats te ontloopen. Zij won op eigen terrein met 32 van Sluis, terwijl de hekkesluiter Hontenisse zich met 12 liet kloppen door Hoofdplaat. 2e klasse B. Temeuzen III beet weder goed van zich af, door de reserves van Axel een 51 nederlaag toe te brengen. Gelukt het aan Temeuzen haar volgenden wedstrijd te winnen, dan is dit elftal kampioen, als tenminste de beslis sing niet reeds eerder valt 2e klasse E. De strijd tusschen Breskens II en IJzen- dijke II om voorloopig de tweede plaats te mogen innemen, is geeindigd ten gunste van eerstgenoemde, die met 30 won. De Hoogew. Boys wisten aan de leiders, de Z.-Vl. Boys, een geljjk spel af te dwingen, 3e klasse B. De kopploegen in deze klasse gingen voort met het boeken van overwinningen. Terneuzen IV, dat op bezoek ging bij het tweede elftal van Stoppeldijk, won weder met groote cijfers (08) van deze reserves. De Tern. Boys hielden met 71 het tweede elftal van Westdorpe er onder. Ook het tweede elftal van Scheldestrjjders behaaide weder een mooie overwinning. Met een 62 nederlaag stuurde zij STEEN n huistoe. Gfschoon het voor het oogenblik in de volg- orde geen verandering brengt, is de positie van Terneuzen IV toch belangrijk verbeterd, doordat de wedstrijd, welke zij tegen Schelde- strijders II heeft verloren, ongeldig is ver- klaard. Met slechts twee punten minder, maar ook een aantal minder gespeelde wed- strijden, staat het elftal van Temeuzen er thans het gunstigst voor. De stand in genoemde klassen is als volgt: le klasse B. IJzendjjke 12 9 1 2 29—15 19 Breskens 11 7 1 3 32—18 15 Sluiskil 11 7 - 4 26—20 14 Hoofdplaat 10 5 1 4 28—23 11 Sluis 9 4 1 4 12—18 9 Stoppeldijk 10 3 1 6 18—21 7 STEEN 11 2 1 8 15—35 5 Hontenisse 8 1 - 7 10—20 2 2e klasse B. Terneuzen III 6 6 29—8 12 ONW 6 4 1 1 13—8 9 Axel H 7 3 1 3 3422 7 Scheldestr. 7 1 1 5 16—28 3 Westdorpe 6 1 5 7—33 1 2e klasse E. Z.V'l. Boys 11 6 2 3 40—20 14 Breskens n 7 5 1 1 17—7 11 IJzendijke U 7 5 2 17—14 10 Biervliet 9 4 5 24—21 8 Hoofdplaat II 8 2 1 5 12—21 5 Hoogew. Boys 5 1 2 2 1215 4 Sluis n 5 5 2—26 3e klasse B. BKVV 11 8 3 48—30 16 Tern. Boys 12 8 4 42—23 16 Terneuzen IV 8 7 1 46—13 14 Scheldestr. II 11 6 5 39—32 12 Sluiskil II 11 5 6 28—30 10 Stoppeldijk II 6 2 1 3 7—27 5 STEEN II 5 2 3 9—17 4 Westdorpe II 8 1 1 6 16—41 3 10 1 9 15—39 2 POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 14 Maart 1933. De volgende zaken werden behandeld P. V., oud 40 j., arbeider te Clinge, werd verdacht dat hij op 26 December 1932 te Clinge C. L. van Boven heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 2 dagen hechtenis. C. L. B., oud 41 j., werkvrouw te Clinge, werd ten laste gelegd dat zrj op 26 Decem ber 1932 te Clinge C. L. van Boven heeft be leedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak5 boete of 2 dagen hechtenis. F. S., oud 21 j., varensgezel te Kruiningen, werd verdacht dat hij op 24 Mei 1932 te zamen en in vereeniging met een minder- jarige heeft weggenomen eene hoeveelheid steenkolen, toebehoorende aan de Staatsmijn Oranje Nassau. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak15 boete of 5 dagen hechtenis. H. C. M., oud 37 j., landbouwer te IJzen- dijke, werd beklaagd dat hrj op 27 December 1932 te IJzendijke M. L. E. de Smet met een stuk hout op het hoofd heeft geslagen. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf voorwaar delijk proeftijd 2 jaar. Uitspraak: idem. Mr. Kuipers vroeg een lichtere straf. P. B. E., oud 33 j., voermansknecht te St. Jansteen, werd verdacht dat hij op 5 Januari 1933 te Hontenisse een zak, inhoudende 6 bollen bindtouw, toebehoorende aan L A. Pateer, welke goederen hij terzijde van een weg had aangetroffen, heeft verduisterd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. A. d. H., oud 30 j., werkman te Zaam- slag, werd ten laste gelegd dat hij op 25 Jan- nuari 1933 te Zaamslag na zonsondergang niet heeft voldaan aan'de vordering van den rjjks- veldwachter Dieieman om met zijn rijwiell stil te houden, maar opzettelijk harder is door- gereden. Eisch15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. J. d. J., oud 27 j., werkman te Zaamslag, werd een geheel overeenkomstig misdrgf ten laste gelegd, eveneens gepleegd op 25 Januari 1933 te Zaamslag tegenover den rijksveldwach- ter Dieieman. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraakidem. A. C. B., oud 38 j., slager te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 22 Januari 1933 te Hontenisse niet heeft voldaan aan de vorde ring van den rijksveldwachter Vriena om hem toe te laten tot zrjn woning, in verband met eene Drankwetovertreding. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: ontslag van rechtsvervolging. SCHURFTBESTRIJDING. Vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst schrijft men ons: In het bericht van den Plantenziektenkun digen Dienst wordt o.a. den verbouwers van aardappelen emstig aangeraden, voorzoover dit in verband met de eischen, die andere ge- wassen stellen, mogelijk zal blijken te zjjn, op die gronden, waarvan bekend is, dat de oogst schurftige aardappelen opleivert ,,zure" in plaats van „alcalische" bemesting te ge- bruiken, waarbij voor wat de stikstofmest- stoffen betreft, zwavelzure ammoniak in de eerste plaats in aanmerking komt. Naar aanleiding van dit advies deelt prof. J. Hudig ons mede, dat door hem herhaalde- lijk op zijn proefvelden en in de praktjjk de waarneming is gedaan, dat bij aanwending van kalksalpeter op gronden, die niet over- kalkt zrjn en waarvan de kalktoestand matig is, de aardappelen een zeer gladde en witte schil geven, terwijl de schurft dikwijls veel beter wordt bestreden bij aanwending van kalksalpeter dan bij gebruik van zwavelzure ammoniak. Prof. Hudig meent dan ook zon- der eenig voorbehoud op die gronden, welke voor aardappeloultuur bestemd zijn en waar van de kalktoestand niet te hoog en ook niet te laag is, naast de gebruikelijke kalizouten de combinatie superfosfaat en kalksalpeter te mogen aanbevelen, waarbij dan naar zijn ver- wachting zal blijken dat dit 66n van de beste bestrijdingsmiddelen der schurft zal zijn. Hoewel de ervaringen, die prof. Hudig met het gebruik van kalksalpeter heeft opgedaan, niet steeds door andere proefnemers worden bevestigd, meen ik in het ibelang van de aardappeilverbouwers te handelen door in dit aanvullend bericht aan de mededeeling van prof. Hudig bekendheid te geven, zoodat bjj de keuze van de aan te wenden stikstofmeststof- fen ook met zijne ervaring rekening kan wor den gehouden. STEUN AAN DE S UIKERBIETENTEELT Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besprak in zijn vergadering van Donderdag 9 dezer o.m. het uitblijven van de bekendmaking van de Sui- kerbietensteunregeling in 1933. Naar aanleiding daarvan had de voorzitter, dr. Lovink, een persoonlijk onderhoud met den minister van economische Zaken en Arbeid. AJs resultaat van dit onderhoud kan meege- deeld worden, dat Zijne Excellentie verklaard heeft, dat binnen enkele dagen de steunrege- ling voor de Suikerbietenteelt in 1933 bekend zal worden gemaakt. MORTORBOTSING MET DOODELIJK GEVOLG. Op den rijksweg EttenBreda ter hoogte van het Liesbosch heeft een emstig motor- ongeluk plaats gehad. De bascule-fabrikant B. uit Leur reed met zjjn motor in de richting Etten voorafgegaan door een vrachtauto van P. uit Breda. Plotseling sprong B.'s voorband vermoedelijk doordat hij te zacht was, en reed B. tegen de vrachtwagen op. De ongelukkige ds naar het ziekerthuis te Breda overgebracht, waar operatief ingrjjpen direct noodig bleek te zijn. Hij werd ten tweede male geopereerd, doch aan de opgeloopen verwondingen over- leden. Hij was 31 jaar en laat een vrouw en vjjf kinderen na. VERDRONKEN. Het 4-jarig dochtertje van den landbouwer v. G. te Hoogmade (gemeente Woubrugge) is nabiji de ouderlijke woning in de Does geraakt en verdronken. ONDER KAR GERAAKT. Te Vrijhoef-Cappelle is het zes-jarige doch tertje van de wed. Stam onder een zware met steenen geladen kar geraakt. Het kind was onmiddellrjk dood. VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN. De 71-jarige landbouwer G. de G. uit Haar lem, die bij het verrichten van landbouwwerk van zijn wagen is gevallen, waarbij hjj zijn weirvelkolom heeft geblesseerd, is in het St. Jansziekenhuis te Laren overleden. TE WATER GERAAKT. Te Heer Hugowaard is het twee-jarig zoon- tje van den spoorwegarbeider S. te water ge raakt en verdronken. GASVERGIFTIGING. Toen een melkboer ten huize van den 83- jarigen J. K., wonende in de St. Elisabethahof te Leiden kwam, vond hij de deur open staan. Hrj bespeurde een sterke gaslucht. Den bewo- ner trof hij bewusteloos te bed aan. Het bleek, dat de gaskraan open stond. De eerste hulp- dienst slaagde erin den man bij te brengen. GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER. Te Rotterdam zagen surveilleerende agenten een paar mannen een leegstaand huis aan den Breeden Hilledijk binnen gaan. Zij droegen groote zware pakken en men zou er misschien verder geen aandacht aan hebben geschonken immers de indruk werd gewekt, alsof hier werklteden aan den arbeid zouden gaan ware het niet, dat het pand grenst aan het z.g. Karl Uebknechthuis, een vergaderlokaal van de communisten. De politiemannen dachten aan de mogelijkheid, dat zrj hier te doen hadden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6