NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN De Vier Tweede Blad. binhenland No. 8965 WOENSDAG 15 MAART 1933 73e JAARGANG FEUILLETON BUITENLAND 1 TERRORISME TEGEN EEN DAGBLAD. jmsssmmsaaaa LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. Bondag is te Utrecht de algemeene vergade- ttag van de Liberale Staatsparty De Vrijheids- bqrnd voortgezet. Ook nu was de opkomst van afgevaardig- den en leden groot en tot het einde toe bleef do vergadering druk bezocht. B# de herstemmtng werden nu als leden van het hoofdbestuur gekozen mevr. W. A. Hofman—Post te Breda, mevr. A. M. Koek Mulder te Amsterdam, de heeren dr. S. E. B. BUrema te Usquert, mr. C. H. Guepin te Stdtpoort en mr. K. Jansma te Amsterdam. Bonder hoafdeljjke stemming werd tetvens aangenomen een motie-Amsterdam, waarin verzocht wordt na de verkiezingen een com- mlssie te benoemen tot herziening van het reglennent op de candidaatstelling. Met verbazing werd kennis genomen van het gepubliceerde bericht, als zouden twee candidaten van den Vrijheidsbond een verkla- ring aan de Boerenbonden hebben afgelegd, aangezien aan de vergadering bleek, dat aHecn een mondeling onderhoud schriftelijk werd vastgelegd en dat het daarbij ten aan- •den van de Boerenbonden ingenomen stand- punt geheel in overeenstemming is met het program van den Vryheidsbond en de door het hoofdbestuur der Liberale Partij met de besturen der Boerenbonden gevoerde corres pondence. Tenslotte werden besprekingen gevoerd over bet beleid der Kamerfracties, waarbij ver- schillende Kamerleden een uiteenzetting gaven waarmede de vergadering door applaus haar instemming betuigde. Bij het beantwoorden der gestelde vragen viel mr. H. J. Knottenbelt lelder der Tweede Kamerfractie, een ovatie ten deel. TEGEN HET ANTI-SEMITISME. De te Utrecht gehouden algemeene vergade ring van de Liberale Staatsparty De Vrijheids bond heeft bij acclamatie de volgende motie aangenomen »De Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, in algemeene vergadering te Utrecht byeen, protesteert tegen de anti-semitische ophitsin- gen, zoo van buitenlandsche als van binnen- landsche zijde in ons land; roept het Neder- landsche volk op krachtig stelling te nemen tegen elke inbreuk op onze nationale geeste- lyke- en gewetensvryheid". BRIEF AAN DE REGBEBWG VAN HET NEDERLANDSCH COMITe VAN DE ALLIANCE ISRAELITE UNIVERSELLE. Oe Nederlandsche afdeeling van de alliance Israelite universelle heeft den volgenden brief gericht tot den minister van Binnenlandsche Kaien, voorzitter van den raad van ministers. De Nederlandsche afdeeling wendt zich bij deze tot Harer Majesteits regeering, met het dringend verzoek, maatregelen te overwegen tegen de ophitsende campagne, die zoowel door sommige buitenlanders als eenige land- genooten en organisaties tegen de Joden in ons land wordt gevoerd. Wij vertrouwen, dat vergaderingen, als be- legd door de Duitsche nationaal-socialistische partjj in Den Haag en elders, tot het verleden -zullen behooren en niet meer zullen worden toegelaten. Wy weten bovendien, dat het Ne derlandsche volk, in zyn overgroote meerder- heid, niet vatbaar is voor de opruiende actie, die zoozeer in strjjd is met de hooge tradities van geloofsvrijheid, welke de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk sinds eeruwen hebben gehandhaafd. Maar als goede vaderlanders, wien het Ne derlandsche gemeenebest lief is, gevoelen wy one gekrenkt door de onware, beleedigende, grievende uitingen en voorstellingen, zooals die onder anderen door het orgaan De Natio- or FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 12) (Vervolg.) Bij het verlaten van het restaurant riep ik een taxi aan, stapte in, reed door kronkelige etraten met op elken hoek een verkooper van oranjebloesemwater en zat, binnen de tien mlnuten, in een rood-pluchen stoel. Na even ktjken en luisteren begreep ik, dat de kellner gelgk gehad had. Op het tooneel werd een fcooneelstuk of eigeniyk een soort charade op- gevoerd. Nu en dan werd de handeling ge- etaakt en posteerde een van de mededingers als 't mededingers waren! zich midden op de Biihne en cotlastte zyn hart in een ■nzikaal puntdicht. De regels, die daarbij golden, waren biykbaar heel streng en het publiek luisterde met kennis van zaken. Elke ■anger maakte, volgens my, hetzelfde geluid alien waren ze even nasaal en alien, zonder Mn uitzondering, zwierven ze op dezelfde manier met halve- en kwartet-tonen am een gegeven toon heen. Maar voor de ooren van bet publiek was er verschil, sommigen wer den met niet te blusschen enthousiasme be- applaudiseerd en wat anderen betreft, kreeg Ik ■oo nu en dan den indruk dat ze op een ge geven oogenblik door een verontwaardigde ■aenigte van het tooneel afgesleurd zouden worden. Ik voor my vond het een saale en aeer conventioneele vertocning. Maar alles is •en quaestle van smaak. Een inboorling van een der Stille Zuidzee-eilanden zou waarschnn- over een cricketwedstryd van ons des- gelijks oordeelen. De voorstelliag was nog in vollen gang toen ik am half twaalf opstond am weg te gaan en zou in de eerste paar uren •ok nog wel niet geeindigd zijn. Precies om tien minuten over half twaalf kwam ik het Cafd Pdlican binnen. Hier voelde nalist worden ten beste gegeven. Wij achten het een gevaar voor de nationale eenheid en de openbare orde, dat dergelijke ophitsende handelingen worden toegelaten. Daar de alliance Israelite universelle sinds haar oprichting nimrner in ons eigen land be- hoefde op te komen voor de belangen van onze Joodsche burgery, meenen wij verpllcht te zijn onze waarschuwende stem thans te doen hooren, en verzoeken wij Harer Majesteits regeering met den meesten aandrang, tegen deze opruiende actle stelling te willen nemen. NEDERLA NDBELGIe. De Brusselsche correspondent van de Maas- bode meldt d.d. 11 Maart: Sommige bladen in Nederland en Belgie hebben gemeld, dat op de jongste vergade ring van de parlementaire commissie van bui tenlandsche zaken minister Heijmans zou ver- klaard hebben, dat momentee! weer in het geheim tusschen Nederland en Belgie wordt onderhandeld. Het departement van buitenlandsche zaken laat thans dit bericht pertinent tegenspreken en verklaart, dat er geen enkele onderhande- ling gaande Is. HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. Het Haagsch Comity 1933 voor de herden- king van den 400en geboortedag van prins Willem van Oranje heeft thans het plan voor de openbare herdenking vastgesteld. De herdenking zal geschieden op het Plein by het standbeeld van den Brins op Zaterdag- namlddag 22 April. De bij het comity aangesloten vereenigin- gen zullen daarbij tegenwoordig zy'n met haar vaandels, hetzij vertegenwoordigd door een deputatie, hetzij door het bestuur met de leden. De plechtigheid zal worden opgeluis- terd door de Koninklijke milltaire kapel, die ter beschikking is gesteld en door een koor, gevormd uit de zangvereenigingen. Het muzi- kale gedeelte zal staan onder leiding van den heer C. L. Walther Boer. De eere-voorzitter van het uitvoerend co mity, de burgemeester van 's Gravenhage, heeft zich bereid verklaard namens het co mity een krans te hechten aan het standbeeld. Hierna zal voor de vereenigingen gelegen- heid bestaan, desgewenscht, door het leggen van eenvoudige bloemenhuide van hare ge- voelens van pieteit blijk te geven. DE MOERDIJKBRUG. Het groote werk van de overbrugging van het Hollandsch Diep, welke een vaste ver- keersverbinding zal gaan leggen tusschen Holland en de drie Zuidelijke provincien, zal nu eindelyk een aanvang nemen. Op Woensdag 5 April zal namelyk door den rykswaterstaat worden aanbesteed het maken van een werkterrein ten behoeve van het bou- wen van de brug over het Hollandsch Diep bij Willemsdorp en het verdiepen van een ge deelte van het Hollandsch Diep ter plaatse van de te bouwen brug. Dit is het eerste begin van het groote na tionale werk. DE INVOER VAN POOTAARDAPPELEN IN FRANKRIJK. De Nederlandsche Industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw heeft een adres ge richt tot den minister van Economische Zaken en Arbeid in verband met de belemme- ringen door de Fransche regeering den invoer van Nederlandsche pootaardappelen in den weg gelegd. De raad verzoekt den minister ten spoedigst met de Fransche regeering in onderhandeling te treden, ten einde de belemmeringen weg te nemen of te verzachten, opdat Frankrijk als afzetgebied voor ons Nederlandsch pootgoed behouden zal blijven. TIEN MILLIOEN EIEREN UIT DE MARKT GENOMEN. De heer W. N. Glesen, secretaris van de vereeniging van Nederlandsche eieren-expor- ik me op bekend terrein, want dergelijke ge- legenheden vicidt men by boopen In alle groote steden van Europa. Zooals gewoonlijik, zag men ook hier de half-ovaalvormige ruimte, met het tooneel en lets lager gelegen het orkest aan den afgeplatten kant. Tegen den wand, op een soort van verhooging, waren een aantal loges aangebracht, waarin een tafel en eenige stoelen stonden en het gedeelte van de zaal, dat daama overbleef, de eigenlyke dansvloer, stond op het oogenblik dat ik bin- nenkwam, met tafeltjes. Als je een loge uit- koos, moest je champagne bestellen maar als je aan een gewoon tafeltje glng zitten waren bier of heel gewoon sinaasappelsap voldoende. Ik nam een loge aan den linkerkant van de zaal, bestelde champagne en zette me tot wachten. Daarna begon ik op mijn gemak myn mede- bezoekers te bekijken. Allereerst zag ik een groot aantal jongelul met opvallend keurlg geperste kleeren en zorgvuldig geonduleerd haar. Ze waren mager en heel bruin, maar him oogen en tanden waren mooi. Met ge- zichten zonder eenige ultdrukking dansten ze met een aantal jonge dames, die een zorgzame directie voor hen had uitgekozen of die ze zelf meegebracht hadden. Het vrouwelijke contingent was zonder uitzondering stevig ge- verfd en hier en daar zag je een knap ge- zichtje. Ik vroeg me juist af waarom het Pelican gevaariyker was dan andere gelegen- heden van dit karakter de dingen, die je er te zien kreeg, zag je ergens anders toch ook toen een klein incident achter in de zaal voor den zooveelsten keer demonstreerde, hoe vlug de hartstochten daar in dat Zuidelijk land opgewekt worden. Twee mannen hadden tege- lijk hetzelfde meisje uitgekozen en de jonge dame In quaestle stond, voldaan, te aarzelen. Eindelijk koos ze en legde haar hand op den schouder van den kleinste. De andere bokste hem onmiddellijk opzij en ik verwachtte nief anders dan dat een stevig kloppartr'itje daar- van het gevolg zou zyn. Hun handen verdwe- nen in de zakken van hun jas en dat, volgens my, niet om hrn portemonnaie of notitie- boekje eruit te halen. Ik sloeg het tooneel belangstellend gade, maar voor er lets onher- stelbaars gebeurd was, waggelde een kleine, corpulente man in een verfomfaaiden rok on teurs, zond ens het volgende communique: Iu verband met de Zaterdag in werking ge- treden eatastrophaal hooge invoerrechten van eieren in Duitschland, waardoor voor de eerst komende weken elke richtprijs ontbreekt, om de marktwaarde der eieren te bepalen, heeft de vereeniging van Ned. eieren-exporteurs Zaterdagmiddag In een speciale daartoe be- legde spoedvergadering besloten, mede gezien het tot nu toe ontbreken van elken regee- ringsmaatregel het goede voorbeeld te geven, waartegen zy zich bereid verklaart in den loop der komende week 10 millioen eieren uit de markt te nemen. De vereeniging maakt bekend, dat door haar leden tot Zaterdag a.s. 10 millioen kippen- eieren in ontvangs! zullen worden genomen tegen een minimuimprijs van 1,50 per 100 stuks, aan de pluimveehouders uit te betalen, voor een gewicht van 658/Bo K.G., met name die eieren, welke normaal via de vrije markten aan de ontvangplaatsen aan den vrijen han ded worden afgeleverd. De vereeniging zal er zorg voor dragen dat zooveel mogelyk cp de voomaamste eier- markten haar vertegenwoordigers aanwezig zijn. De vereeniging doet een beroep op mede- werking van alle burgemeesters der belang- hebbende gemeenten, welke zich voor inlich- tingen kunnen wenden tot de fa. Dekker en Heinen te Apeldoom. ONBEVREDIGENDE SPOORWEG- RESULTATEN IN BELGIe. De raad van beheer van de Nationale Maat- schappij van Belgische spoorwegen heeft ken nis genomen van den stand der voorbereiding van de electrificatie der lijn Brussel-Antwer- pen. Deze voorbereiding is wat betreft de overeenkomst voor de levering der noodige dryfkracht en de bestelling van nieuw spoor- wegmateriaal reeds flink gevorderd. Vervolgens is de baians over het afgeloo- pen dienstjaar, sluitend -met een verlies van 287 millioen francs, af te nemen van het reser- ve-fonds, eveneens goedgekeurd. De overbly- vende reserve bedraagt n6g 141 millioen francs. Een nieuwe, in Belgie gebouwde, spoormo- torwagen van 200 P.K., plaats biedend voor 100 reizigers, zal binnenkort in gebruik wor den genomen. Vermoedelijk zullen nog meer dergelijke wagens worden besteld, terwijl z.g. ,,lichte treinen", op de lijnen LandenCiney, BruggeEekloo, DendermondeMechelen, DendermondeSint Niklaas en GentRouse zullen worden ingelegd. WILDE DIEREN IN RUSLAND. Reuter meldt uit HelsingforsAls gevolg van de vele en uitgabreide jacht-expedities in Rusland, vluchten honderden wilde dieren over de grens naar Polen en Finland. Vooral in Polen komen veel wilde dieren en de kommiezen melden, dat groote kudden wilde beren, wolven en vossen de grens over komen. De autoriteiten overwegen maatregelen om aan deze invasie van wilde dieren paal en perk te stellen. De correspondentder N. R. Crt. te Heerlen meldt: Zondag verscheen de Essener Volkszeitung, het leidende katholieke dagblad van de stad Essen, met een geweldig verkiezingspropagan- da-artikel ten bate van de nationaal-socialis- ten, terwijl er geen enkel woord ter aanbeve- ling van de centrumscandidaten voor de Zondag gehouden gemeenteraadsverkiezingen geschreiven bleek. In zijn nummer van Maan- dagochtend heeft bet blad de volgende ver- klaring hierover gepubliceerd Wij meenen onzen lezers niet beter de oor- zaak van den eigenaardigen inhoud van ons blad van Zondag te kunnen meedeelen, dan door het volgende telegram af te drukken, dat uitgevers en redactle van de Essener Volks- de groep toe en begon druk te redeneeren, met het gevolg dat de grootste van de twee medeminnaars binnen een paar minuten met een hautain air en telkens omkykend, wat een belofte voor een ontmoeting in een donker laantje inhield, wegwandelde. Ik volgde het paartje, dat kalm wegdanste, met myn oogen. Maar na twee keer de zaal om, werd de muziek onderbroken door een luid tromgeroffel uit het orkest. Dat was het teeken, dat er iets op het tooneel ging gebeu- ren en opeens herinnerde ik me de Spaansche danseres over wie Granby het gehad had. En ja, daar had je haar. Een heel jong meisje, zestien of zeventien op z'n hoogst met een beeldig figuurtje. De eerste paar oogen- tolikken bleef ze, gehuld van het hoofd tot de voeten in een doorschynende, zwarte, sjaal onbeiweeglijk de zaal staan inkyken. Een ge- weldige enthousiaste applaus-uitbarsting ver- welkomde haar. Langzaam hief ze de armen op. Doodstil werd het in de zaal; de castag- netten in haar lenige vingers begonnen zacht te klepperen en op de statige begeleiding van een Andalusischen dans, ten gehoore gebracht door een aantal gitaren gleed ze langzaam over het tooneel. Haar bewegingen waren mooi en ze was ontegenzeggeiyk een geboren danseres. De afgryselijk gedecoreerde wanden van het cabaret vielen weg en ze leek te staan op een wyde golvende vlakte, met groote kudden ziwarte stieren op den achtergrond en ver weg, aan den horizon, de glinsterende blanke toppen van de Sierra. Nu bewoog ze zich al vlugger en vlugger ze gebaarde veerkrachtig met haar slanke armen en stampte met haar voeten, klein in de zwarte schoentjes met hooge hakken. Dat rhyth- mische stampen, het klik-klakken van de castagnetten en het tokkelen van de gitaren waren de eenige geluiden, die er gehoord werden. Dit begreep ik tenminste. Ik voelde me 66n met het gemengde gezelschap In het cabaret, met de gescbminkte vrouwen aan de tafeltjes, met de vermoeid-uitziende kellners en den cor- pulenten gerant en eveneens met den vaten- wasscher, die, met een vieze, natte gesteven muts achter tegen zr'n hoofd geplakt, om een van de schermen gluurde. Vlugger giag het nu en weer vlugger. De castagnetten zeitung aan den rijikspresident gezonden heb ben: Zaterdag, 11 Maart, 's avomds acht uur, werden de redactie en de drukkery van de katholieke Essener Volkszeitung, die zich zoo ingespannen heeft voor de herkiezing van uw Excellentie, door honderd gewapende en geuniformeerde nationaal-socialisten onder medeiwerking van den gouwleider der N.S. D.A.P. Ter Hoven, en onder leiding van den lystaanvoerder der nationaal-socialistische ge- meenteraadslijst, Freytag, bezet. Redactie en personeel werd wederrechtel'jk gedwongen scherpe, twee pagina's vullende, tegen het cen trum gerichte, natioMal-socialistiscbe propa ganda op te nemen en de oproepen ten bate van de centrumscandidaten weg te laten val- len. Tot na het verschynen van de courant werden redactie en personeel wederrechtelijk vastgehouden. Op bevel van de nationaal- socialisten verscheen de courant in een ver- meerderde oplage, terwijl de vermeerderde op- lage door S.A.-lieden in de stad werd verdeeld. Uitgevers en redactie der katholieke Essener Volkszeitung protesteeren tegen deze handel- wijze. Een telegram van denzelfden inhoud werd o.a. nog gezonden aan rijkskanselier Hitler. „EN TOCH HEBT GIJ O VER WON N EN". Adolf Hitler heeft Zondagavond te Munchen een krans neergelegd op de plaats, waar byna 10 jaar geleden nationaal-socialisten zyn neer- geschoten. Aan den krans was een lint be- vestigd met de woorden: „En toch hebt gij overwonnen". KORTSTONDIGE STAKING IN JAPANSCHE MUNITIEFABRIEKEN. Zaterdag zyn te Osaka en in andere steden wilde stakingen in de munitiefabriekea uit- gebroken. Ongeveer 8000 arbeiders legden het werk verscheidene uren neer. Naar van officieele zijde verluidt, zou de J Japansche Communistische Party de hand in het spel hebben gehad, teneinde de munitie- voorziening van het Japansche leger te belem- meren. Na het ingrypen der autoriteiten was de staking spoedig beeindigd. De leiders wer den gearresteerd. HERSTEL DER LUCHTVAART. De Duitsche Rijksminister voor de lucht- vaart, Goring, heeft bij de opening der lucht- vaarttentoonstelling te Essen in een rede o.a. gezegd, dat by, toen hij by het einde van den oorlog de beroemde ,,Richthofenstaffel" moest ontbinden, had gezworen al zijn krachten te besteden aan het herstel der Duitsche lucht- vaart. Thans was die tyd gekomen. Als ryksminister voor de luchtvaart zou het zyn voomaamste taak zyn de gelofte te ver- vullen. Hy was gewoon eerst te bepalen, wat noodig was, daarna had hy ook de kracht de middelen te vinden, die tot het doel leiden. Duitschlands oude tegenstanders, aldus spr. zijn te Gendve al weer aan het werk de Duit sche luchtvaart, die pas begonnen is zich weer op te richten, opnieuw te vemietigen, maar al deze aanslagen zullen afstuiten op ons verzet. Hy was reeds herhaaldelyk uitgenoodigd naar Geneve te gaan, hy had dit tot dusver geweigerd, maar his hy er heenging, en er het woord zou nemen, zou het laatste woord worden gesproken. Als er een toekomst was, moest het moge lyk zyn een met bloed geschreven gelofte ook met bloed te vervuilen. De Duitsche lucht vaart zou eenmaal zich doen gelden op een manier, die zulk een groot volk waardig was. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN PRUISEN. De Zondag in geheel Pruisen gehouden ver kiezingen voor de gemeenteraden, kreitsdagen en provinciale staten hebben, schrijft de N. R. Crt., de overwinning van de twee nationale partyen van 5 Maart bevestigd en in alle kleine gemeenten en landskreiten hebben de nat.-soc. 't zij alleen of met het zwart-wit- roode strydfront groote meerderheden ver- klakten bezig en onvenmoeid, als de tongen van twee kijfzieke oude vrouwen. En toen opeens stond ze stil en daama begon ze te sluipen, te sluipen als een kat die haar prooi gaat bespringen. De castagnetten zwegen nu byna, alleen nu en dan in een rhythme met de maat van de muziek klonk een zwak klik- ken opklikkliknu viel haar hoofd slap vooroverklikZoo had ik, kort geleden, ook iemands hoofd voorover zien vallenIk dacht aan Jules! Een daverend applaus brak los; ik leunde, met een zucht van verlichting, achter in mijn stoel. Het gordyn zwiepte voor de danseres dicht, zwiepte dan weer open en liet de lenige figuur zien, die, in dank, diep boog. Het pu bliek klapte en stampte luid en schreeuiwde om meer. Onwillig keerde ik me om en keek, speu- rend, naar den ingang. Ja, daar had je Granby eindelijk. Zijn stoere figuur stond in de deur- opening en zijn felle oogen zochten de loges af. Ik hief myn hand op. Hij glimlachte en knikte ging dan een paar pas achteruit, z66, dat het gordyn, dat den ingang maskeerde, hem aan het oog onttrok en kwam een oogenblik later weer te voorschijn, maar nu in gezel schap van een dame. En wat voor een dame! Lang en slank en heel elegant ia een rjjike, hoogst modeme avondjapon met een sjaal nonchalant over haar eenen schouder en strak- getrokken over haar heupen. „Wat een stoute jcagen!" was myn eerste gedachte. De gerant schoot op het paar af en Granby wees naar mij. Zijn metgezellin zei iets tegen den gerant, die diep boog en hen voor ging naar de loge, waarin ik zat. De dame in quaestie was een half hoofd grooter dan Granby en haar geizicht in de omlysting van zwart haar want ze droeg het, in tegenstel- ling met de heerschende mode, over de ooren en met een wrong laag in den hals was opvallend knap zwarte oogen, een roode mond en een bloemblanke teint. Dat was ten minste de indruk dien ik kreeg. „Exotisch", stelde ik bij mezelf vast. „De vent heeft geen slechten smaak". Het deurtje van de loge knipte open. Do gdrant en twee kellners kwamen drukdoend naar binnen, op den voet gevolgd door de dame worven. In de 35 groote steden zyn de nat.- soc., met een enkele uitzondering in het katho lieke Rijnland (Aken, Trier en Essen) overal de sterkste part';' geworden en ook in de helft dier steden beschikken zy met hun bond- genooten en de kleine rechtscshe groepen over de meerderheid. Zooals te verwachten was, hebben de kiezers de stemming voor de ge meenteraden niet als van zoo overwegend be- lang beschouwd als die voor den Rijksdag en de opkomst is gemiddeld 12% pet., in som mige streken 15 pet. minder geweest dan op 5 Maart. Een merkwaardig verschynsel is ver- der de vrijwel voikomen vemietiging van de kleine partijen als de Duitsche volksparty van wylen Stresemann, de staatsparty en de oeco- nomische vereeniging die slechts hier en daar een enkelen zetel gekregen hebben maar die in de eerstvolgende bestuursperiode in de prac- tyk niet meer mee zullen tellen. Duitschland bezlt nog slechts 5 groote politieke partyen de nazi's en Duitsch-Nationalen rechts, de soc.-dem. en communisten links en 't centrum in het midden. Een goed beeld van de verschuiving ten gunste van Hitler ook in de groote steden geeft de volgende staat. In de groote steden behalve Beriyn hebben de nazi's nu 839 gemeenteraadsleden tegen 92 in 1929, een vooruitgang van 747 zetels. De soc.-dem. zyn achteruitgegaan van 467 tot 299, de commu nisten van 287 tot 234, het centrum van 436 tot 372, en de Duitsch-Nationalen zyn van 150 tot 160 gestegen. Het verschil tusschen de 757 zetels wlnst der regeeringspartyen en de totale verliezen van soc.-dem., communisten en centrum van slechts 285 zetels komt ten koste van de ver- nietigde burgerlyke groepen die wij hierboven noemden. In de groote steden hebben centrum en communisten het er niet slecht afgebracbt en te Dortmund hebben de communisten zelfs 6 zetels gewonnen op de soc.-democraten, die in alle groote steden veel erger het kind van de rekening geworden zyn dan de veel hevlger vervolgde communisten. Het centrum heeft zich bovendien op het platteland overal ge handhaafd en daar zyn de communisten ook niet eens erg achteruitgegaan. Ten slotte Is het echter van minder belang of in den ge- meenteraad van Ludenscheid een communist meer of minder zit maar hun verliezen zyn behalve te Solingen nergens van dien aard dat van een verpletterende overwinning op de Marxisten gesproken kan worden. De verkiezing in de hoofdstad is wel een verrassing geworden, want niemand had ver- wacht, dat een meerderheid van de regeerings partyen al is het de kleinst mogelijke In het Roode Huis haar intrede zou doen. NU KAN HITLER BEGINNEN. De verkiezingen, die Zondag in Pruisen zyn gehouden, hebben het resultaat gehad, dat men daarvan mocht verwachten. De nationaal- socialisten hebben overal gezegevierd; waar zy zelf niet de meerderheid konden veroveren zyn zy er toch in geslaagd met him Duitsch- Nationale bondgenooten samen beslag te leg gen op de wettige macht in steden en kleinere gemeenten. De uitzonderingen op dezen regel zyn weinig talrijk en niet van brjeter groot belang. De regeeringspartyen wy gebruiken dien naajn nog, schryft de N. R. Crt., ofschoon men van het aandeel der Duitsch-Nationalen in de regeering vrywel niets merkt hebben ook de meerderheid veroverd in alle provinciale staten in Pruisen waarvan de samenstelling die zij Zondag gekregen hebben reeds bekend is. Dat is beslissend voor de positie in den Pruisischen Raad van State; en het maakt het gezag der rijksregeering in de vertegenwoor- diging van Pruisen in den Ryksraad compleet. De belangstelling voor de verkiezingen was Zondag aianzienlijk geringer dan een week geleden. Het percentage der thuisblijvers is meer dan verdubbeld. Dit beteekent echter niet dat de geestdrift van het Pruisische volk voor zijn nieuw bewind door de gewelddadig- met de sjaal. Van dichtby zag ze er een tikje ontevreden uit of was het alleen maar verveling Ik stond op en boog. Granby kwam acshter haar vandaan. „Mag ik even voorstellen," zei hy in het. Fransch, „Mr. Baxten Donna Conception Sancho y Moraima." Donna Conception stak me een slanke, witte hand toe en ik deed het eenige, wat je onder zulke omstandigheden doen kunt: ik drukte er myn lippen op, of ik, van kleinen jongen af. aan dat soort begroetingen gewend was. Dit was dus Gramby's weduwe Granby's stok-oude, lichtelijk-zure weduwe het ver- schrikkelijke schepsel met het kapsel waar een vogelnestje van verleden jaar, dat de winter- stormen getrotseerd heeft, niets by was. Granby's beroep had zijn eigen moeilykheden, maar geheel ontbloot van zekere compensaties was het niet. „Donna Concepcion," begon Granby met voor zijn doen een beminnelyken glimlach, „wil graag de danseres zien, van wie zoo'n roep uitgaat.." Ik begreep den wensch. De conversatie moest in het Fransch gevoerd worden. „Ze is juist geweest," gaf ik, gehoonzaam in de gewenschte taal antwoord. ,,Dan moet ze maar wddr komen," verklaar- de Donna Concepcion. Meteen keerde ze zich am en wenkte gebiedend den gerant, die bjj het ontkurken van de flesschen toekeek. „Ik hoop, dat de wyn .sweet" is," ging ze in het Spaansch tegen den man voort. ,,Ik houd niet van ,,dry". En laat u ook wat ge- bak brengen." ,,'t Is het merk, dat Madame altyd drinkt." zei de man. Ik moest inwendig lachen. Granby, die ab- soluut niet van zoete dingen hield, hoe zou die zich straks houden? De gerant betoogde met klem, dat de cham pagne, dien hij had laten brengen, de „zoetste" was, die er bestond. Het eeaige antwoord, dat hij kreeg, was een kort bevel in het Spaansch. Hij schoot weg, zoo vlug als zyn korte been- tjes hem wilden dragen, waarschijnlijk om de danseres tot een tweeden keer optreden te be- wegen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5