ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Olba Groenten m Eerste Blad. DoorZeeuwscli-Vlaanderenin'tVerleden F. J. KAAN, No. 8965 WOENSDAG 15 MAART 1933 73e Jaargang. BINHKBTLAND. BUITENLAND door A. M. WESSELS. van Superieure kwaliteit en beste vulling zijn thans goedkoop. Spercieboonen Spinazie Andijvie Snijboonen30 cent Profiteert hiervan per groot blik 26 cent TEL. 164 - DIJKSTRAAT 45 - TER NEUZEN MAART TER NEUZEN, 15 VERKEERSONGEVAL. ABONNEMENTSPRI.IS: Binneti Ter Neuzer. 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuren fr. per post 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgii! en Amerika /2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor liet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uttgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. DVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels ,fO,8C Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handeisadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag vori'i^irrbsnr Is. Inzendiug van advertentien liefst 66n dag voor dp uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. de orde is bet wetsontwerp betreffende 6e aflossdng van de Ned.-Ind. pond sterling- leenlngen. v De beer Wibaut (s.-d.) motiveert zijn stem tegen. Met hem stemden de s.-d. Hermans do Eeeuw en Dans tegen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 84 tegen 4 stemmen. Ir. A. A. MUSSERT SPREEKT. Xr. A. Mussert, leider der Nationaal-Socia- Uattsche Beweging in Nederland, heeft - meldt het Handelsblad Maandagavond in eon stampvoMe Dierentuinzaal het woord ge- voerd voor den Kring 's-Gravenhage dezer beweging. De heer Mussert begon met een be schr ji ving van den nood der tijden. Wij merken op het nedergaan der natie, en dat nedergaan is onxe ondergang. Tegen het marxisme wil spreker strijden, maar niet tegen de Marxisten, want zii ziin volksgenooten en binnen korten of langen tiid ■alien velen van hen onder de vanen van het natlonaal-socialisme staan. (Applaus.) Bpreker ging na het ontstaan van het Mar xisme en zeide eerbied te hebben voor hen, (He volgens hun geweten voor het marxisme hebben gestreden en geleden. Maar de leer te verouderd. Zonder Mussolini en zonder Hitler zou pe- heel Eurona thans communlstlsch zijn. De eentge werltelijke viianden van Moskou ziin de nationaal-socialisten. De z.g. rechtsche partijen doen Moskou geen kwaad. Er is nu een coalitie ontstaan te°-en de nationaal-socialisten, die loopt van Lou de Visser tot Duymaer van Twist. En er is een legerorder verschenen volgens welken militai- ren geen lid mogen ziin van de nat.-soc. be- weeing. (Geroen: Schande!) Tijdens het debat werd o.m. gevraagd. hoe de heer Mussert denkt over de vriiheid in Doltschland, die hij zoo huldiart. maar die Hit- leT met voeten treedt; de Israelietische zaken- tnenschen in Duitschland worden aanverand en ten doode opgeschreven, zeide de debater. De heer Mussert antwoordde. dat ons niet aangaat, wat er in Duitschland gebeurt. Er ontstond rumoer toen deze debater den heer Mussert tegensprak; er bleken eenige soc.-democraten tusschen de menigte te zit- ten, die de partij van den debater kozen. Er werd gevochten; politie-agenten onder leiding van een inspecteur maakten er een einde aan. Tenslotte zong de vergadering staande het WHhelmus. 0NTPLOFBARE STOFFEN GEVONDEN. Een Wolffbericht uit Gottingen meldt, dat de polltie In de Westeljjke Harz een groote hoeveelheld ontplofbare stoffen heeft gevon- den. De opslagplaats was in het bosch op zeer vemuftige wijze verstopt. Een deel daarvan te gebruikt voor oefeningen, welke commu- nteten In de bosschen van Hannover en Miin- chen hebben gehouden. O.m. hebben zij daar- mee zelfgebouwde bruggen vernleld. De julste plants van bet gevonden materiaal is door de (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubrlek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XLV. De oude vesting Axel. Inleidende beschouwing. Heden staat op ons reisprogramma een be zels; te brengen aan een der oudste en in de geachiedenis meest bekende plaatsen van het vwormalige 5de district, aan het indertijd zoo door oorlogsrampen geteisterde Axel. De oorsprong der stad llgt in den nevel der oudheid en wanneer zij gesticht is, is moei- te bepalen. Volgens sommlge geschied- Schrjjvers kwamen de Denen hier voor't eerst hi 837 en zouden deze stad gegrondvest heb ben. Ult andere, zeer geloofwaardige bronnen, weet men dat Heer Robert, reeds in 813 hier een kerk zou gesticht hebben. Vermoedelijk ■ullen de Denen wel de plaats tot meerderen bloei gebracht hebben en zal de naam Axel van hen afkomstig zijn. Bij de oudere gescihiedenisschr$jvers wordt <Se naam Axla geschreven ook wel Axala welke namen een sterkte, slot, kasteel of btircht beteekenden, waaraan trouwens alle nagenoeg hun oorsprong te danken hebben. Reeds vroeg bezat de stad een uitgebreiden handel en jaarmarkt, benevens een flinke vischvlcot, waardoor de plaats gewoonlijk •tapelplaats van visch" genoemd werd. Dat ook een goeden naam had, bljjkt hleruit, politie, om het publiek niet te verontrusten, niet bekend gemaakt. Dertig personen zijn gearresteerd. DE OPHEFFING VAN HET EMBARGO. In een hoofdartlkel over de opheffing van het embargo op wapens voor China en Japan zegt de Times, dat de Engelsche regeering niet beschaamd behoeft te zijn voor haar politiek in deze zaak, die weliswaar het verwijt van voorbarigheld niet kan ontgaan, doch alleen oppervlakkig beschouwd inconsequent is. Van den beginne af heeft de regeering beseft, dat alleen een intematicnale actie doeltreffend kon zijn, hetzij deze een algemeen verbod betrof of onderscheid maakte tusschen de beide par- tjjen. Zooals Baldwin aankondigde, zal de re geering de besprekingen met het buitenland voortzetten om te komen tot een gemeen- schappelijke gedragslijn lndien zich het geval nog eens voor mocht doen. De Times acht het inderdaad van overwegend belang, zoo het ooit tot een regeling van wapenen komt, door deze of een volgende ontwapeningsconferentie, dat iedere regeering in staat zal zr'm volstrekt en ondubbelzinnig toezicht uit te oefenen op den uitvoer van wapens door de fabrieken in haar land. De actie van Engeland heeft in ieder geval de aandacht gevestlgd op een dringend vraagstuk en tevens het precedent geschapen, van een groot land met wapenfabrieken dat er van af ziet, voordeel te behalen uit een ge- wapend conflict dat door den Volkenbond on- gegrond is verklaard. EEN ENGELSCH FIASCO. In de Internationale politiek zijn schrtjft de N. R. Crt. prestige en decorum altijd nog elementen van groot belang. Daarom moet men een buitenlandsch beleid niet alleen naar zijn positieve of negatieve resultaten beoordeelen, maar ook naar de wijze waarop het wordt gevoerd. In dat opzieht is Engeland al geruimen trjd niet bijster gelukkig. Het kan best zrjn dat het geen reaen heeft om met de resultaten ontevreden te zijn; bevorderlijk voor zijn aan- zien is de wijze, waarop zij tot stand komen, echter lang niet altijd. Dit ligt ten deele aan het bestaan van Geneve. Wat vroeger in kabinetten, waarin geen onbevoegd oog doordrong, kon geschie- den meet nu plaats vinden op het groote in- ternationale tooneel, in den fellen schijn van voet- en zoeklicht. Wat men vroeger zwijgend kon volbrengen moet men nu voor de arg- wanend toeluisterende wereld in redevoerin- gen onthullen of verbergen. En dit laatste is niet meer zonder risico. Dat risico is niet alleen van nationalen maar voor den betrok- ken minister vooral ook van persoonlijken aard. Immers iedereen wil graag als een fat- soenlijk man gegroet worden in den kring, waann hij geregeid moet verkeeren. Het decoratieve van de Engelsche politiek, zoowel ter ontwapeningsconferentie als bij de behandeling van het Oost-Aziatisch conflict, heett zeer geleden omdat het aarzelende, half- hartige, soms zalvend cynische ervan zoo heel erg in het oog liep. In beide aangelegenheden had van Engeland een krachtige leiding kun- nen uitgaan, maar die is uitgebleven. Wjj be- grijpen heel goed de aarzelingen van Engeland in het Oost-Aziatisch conflict, evengoed als wjj de dapperheid verstaan van kleine Midden- Earopeescne mogendheden die met hun dap perheid geenerlei risico loopen. Wjji hebben Engexsche liberalen kort en krachtig hooren constatseren: ,,Wjj zouden mee kunnen praten als Singapore in orde was". Hiermede waren de mogeujkheden, het risico en ae belangen van Engeland bij het geval duidelijk geformu- leerd. wg heooen hier vroeger wel gewaar- schuwd voor de gevaren, die een „doortasten- de" behandeling van het conflict, een optreden tegen den schuldige, voor de wereld kon mee- biengen. Wat Londen wilde en niet wilde kan men dus op zich zelf niet verwerpen, dat reeds in 863 ,,Boudewijn met den ijzeren arm" aan de keizer trouw moest zweren, goed te zorgen voor de landstreken van Aalst, Waas en de vier ambachten, onder welke Axel de 2de in rang was. Axel was de hoofdplaats van het Axeler Ambacht, ook eenmaal een eiland, dat in den loop der tijden door overstrooming en inpol- dering herhaaldelijk van gedaante veranderde. Naar Axel noemde zich een oud en edel Vlaamsch geslacht, dat reeds in de 9de eeuw bekend geweest moet zjjn. Reeds in 840 is Vlaanderen onder een Gra- feljjk gebied geweest, om des te beter de wcede en invallen der Noormannen af te keeren, onder welke Graven ook Axel en de vier Ambachten behoord hebben, en in welk recht van Aalst, de vier Ambachten en het Kasteel van Gent in het jaar 1057 Graaf Boudewijn, door Keizer Hendrik den Vierden bevestigd werd. Axeler Ambacht behoorde omstreeks het jaar 1000 aan Vlaanderen, maar door het huwelijk van Graaf Robert in 1063 met Geer- truida, de weduwe van Graaf Floris I van Holland, werd hem tot huwelijksgift gegeven het land van Aalst, de Vier Ambachten (waaronder Axel) en de vijf eilanden van Zeeland (Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Wolfertsdijk en Borsellen), voorzeker geen onlbelangrijk huweljjksgeschenk. Axel werd daardoor een kleinen ti)d van het overige Vlaanderen afgescheiden. Het overige gedeelte van dit gewest kwam aan Roberts Broeder Boudewijn. De scheiding duurde echter slechts tot 1076, toen Boudewijn stierf, en Vlaanderen, door tusschenkomende twisten vercverd werd door Graaf Robert, zoodat deze nu Heer van de geheale landstreek werd. Hjj verhief toen het leen te Keulen aan Keizer Hendrik IV. In 1244 kwam het Graafschap Vlaanderen maar wel de ongelukkige, geen lijn vertoonen- de wijze waarop het die politiek van gerecht- vaardigde voorzichtigheid nastreefde. Niets illustreert de houding van Engeland in deize aangelegenheid beter dan het gebeur- de met het embargo op wapenen voor China en Japan, dat Engeland op 27 Februari heeft afgekondigd. Nu zou dan eindelijk wat geschie- den. Londen zou laten blijken dat het vonnis van Geneve gevolgen moest hebben. En het verbiedt den verkoop van wapentuig, niet alleen aan den schuldig verklaarden aanval- ler, maar ook aan de partij die een gerecht- vaardigden strijd van verdediging voert. Het geeft daarbjj heel duidelijk te kennen dat geen embargo uitvoerbaar is dat Japan werkelijk zou hinderen, omdat dit gevaarlijke tegen- maatregelen zou kunnen uitlokken; aan een embargo op grondstoffen voor de wapenfabri- cage valt daarom b.v. niet te denken. Feitelijk kwam dit er dus op neer dat bet embargo alleen de Chineezen hinderde. De Engelsche regeering had ook al geconsta- teerd: Japan beschikte niet alleen over zjjn eigen fabrieken maar zelfs ook over de groote arsenalen, waarin de Chineezen hun wapen tuig plachten te vervaardigen v66r Mantsjoe- rije hun ontnomen was. Waarom dan dit em bargo met zijn van te voren al verwachte verkeerde uitwerking? Natuuriijk wekte deze beslissing in Enge land de hoogste verbazing. Maar de regeering had een goede verdediging: ..Wapenzendingen aan China zoudsn toch door de Japanners worden aangehouden". Dit beteekende, dat men China wilde beschermen tegen zijn eigen na.veteit van wapens te koopen waarmede het kans liep zelf te worden bestreden. Of de Chineezen erg gevoelig zullen zijn geweest vcor deze meer dan vaderlijke zorgen van Londen? Dit beteekende ook dat China nu voor zijn wapentoevoer afhankelijk werd ge maakt van Sowjet-Rusland, dat altijd begee- rig is geweest bet Overtollige product van zijn wapenfabrieken in China van de hand te doen en dat over het rondom Oerga gegroe- peerde Mongolie een verbindingsweg over land met China bezit. De Engelsche regeering verklaarde, toen zij het embargo aankondigde, dat zjj het slechts zou handhaven in geval ook de andere in aan- merking komende mogendheden tot denzelfden maatregel besloten. Geen enkele mogendheid is Engeland nagevolgd. Laat ons hopen, dat het enkel was omdat, zooals gezegd, het em bargo de Chineezen aanzienl'jk meer moest hinderen dan de JapannerS; en dat niet enkel de bezorgdheid, nog weer afzet van industrie- artikelen te verliezen, de beweegreden is ge weest voor deze houding. Wij nemen echter (Ingez. Med.) in het bezit van Margaretha, dochter van Graaf Boudewijn en moeder van Guy van Dampierre. Zij was doorgaans bekend onder den naam van „de Zwarte Margriet". Deze vorstin was echter niet vlug om door te tasten. Zij bleef in gebreke, volgens den eisch dier tijden, om het leen van Vlaanderen, voor den Keizer te komen verheffen, d.w.z. het Keizerlijke recht officieel komen erken- nen en bevestiging barer Gravinrechten te komen vragen. Door dit verzuim werden de landen van Aalst, de ambachten Hulst, Axel Assenede en Bouchaute als aan den Staat vervallen zijnde, verklaard. Maar nu alleen was zij niet vlug, maar zij was ook onvoorzichtig, om zich in een oorlog te wikkelen met Willem n, Graaf van Hoi land, die, sinds den dood van Hendrik, land- graaf van Thuringen, tot Roomsch koning was verheven. Jan van Avesnes, een zoon van Margaretha in bond met den Bisschop van Luik, viel in 1248 met een groote krjjgsmacht in deze streken. De stad Axel moest het deerlgk ontgelden, alles werd uitgeplunderd en verwoest. Het getal gevangenen uit het leger van Avesnes was zoo groot, dat Margaretha een som van 60.000 gouden penningen als losgeld moest uitkeeren. Voorzeker een enorm bedrag in die dagen. Nauwelijks was de oude twist met de Hol landers geeindigd, of het Vlaamsche zwaard gewoon van bloed te druipen g'ing dit nu tot zijn eigen land wenden. La het jaar 1325, onder de regeering vai. Graaf Lodewijk, werd het aanzienlijke Gent en de Vier Ambachten, die te voren steeds nauw aan elkander verbonden waren geweest, door binnenlandsche tiwisten vaneen geschei- den. De krijgsbenden van het land van Waes, gaame aan dat er geen reden bestaat om het slechtste van de niet-aavolgers te denken. Inderdaad, het lag voor de hand om aldus te redeneeren: Een embargo dat het gewenschte effect heeft is te gevaarlijk; een embargo echter zooals Engeland heeft afgekondigd, heeft het tegendeel van dit effect. Als wjj te voren wapenlerveranties hebben toegelaten Is er geen reden ze nu, met ocgewenscht effect, te verbieden. Het resultaat is dan geweest dat geen staat ter wereld, zelfs geen staat voor wie het enkel maar een platonische demonstratie ware ge weest, het Engelsche voorbeeld heeft willen volgen. Dit is de scherpste critiek die denk- baar is op de vijand van den maatregel. Enge land heeft China en Japan beide ontstemd, niemand en niets gebaat, vooral ook geen beginselen; zjjn beleid is door alien ver- looehend. Verder Is duideljjk dat Londen volkomen in zjjn eentje, zonder te voren iemand in de buitenwereld te raadplegen, deze actie begonnen is. Moreele overwegingen, b.v. om geen materiaal te leveren voor menschen- moord, kunnen er niet aan ten grondslag heb ben gelegen, daar anders het embargo op zijn minst vier Zuid-Amerikaansohe staten had moeten treffen. De intrekking van het embargo is in ieder geval het bekaaide einde van een actie, die beter dan iets wat te voren was geschied, in het licht stelt, hoezeer te Londen op het oogenblik de diplomateike techniek, het begrip voor de inzichten van anderen, en het besef dat men geen Internationale politiek naar persoonlijke gevoelens en eigen vaderlijke in zichten kan voeren, verloren is gegaan. Wy, zouden echter onbillijk zijn als wij niet op de mogelijkheid wezen, dat voor de mis- lukte actie van Londen beweegredenen hebben bestaan die van veel ernstiger aard zjjn dan de drijfveren die men naar buiten heeft ge noemd. Men heeft natuuriijk ook te Londen zeer goed beseft, dat het afgekondigde embar go Japan in zijn ooriogvoering niet kon be- lemmeren. Maar Japan heeft op het oogen blik nog andere behoeften. Het is zijn rnili- taire en maritieme uitrusting met koortsach- tigen ijver aan het versterken. Dat is niet ter wille van China alleen; het bewjjst, dat Japan aan veel grootere mogelijkheden en gevaren denkt. Deze beweging nu van Japan kon zeer belemmerd worden door een algemeen embar go. Amerika was eerste belaaghebbende en had, als het werkelijk waarde eraan hechtte dat Japan zich niet onbeperkt op een oorlog in den Stillen Oceaan kon voorbereiden, alle reden om het Britsche embargo te steunea. Dat Amerika niet meedeed had echter voor Londen geen teleurstelling mogen zjjn, dat had het moeten weten. Zoo ware het ge- spaard gebleven voor een terugtocht, die niets decoratiefs heeft, daar het gebaar dat op geen manier de zaak van het recht kon dienen, niet eens het schoone van een Don Quichotterie had. LBGAAT. Aan de vereeniging ,,Effatha", Chr. insti- tuut voor doofstomme kinderen te Voorburg, werd gelegateerd door wijlen den heer A. Wieland te Ter Neuzen, een som van 1000, vrjj van successierecht en kosten. KAMER VAN KOOPHANDEL. Voor de vacature in de afdeeling grootbedrijf ontstaan door het overljjden van den heer L. M. F. van Waesberghe, werden heden can- didaat gesteld, de heeren W. L. J. M. van Waesberghe te Hulst, J. F. de Klerk te Ter Neuzen en A. P. de Ruijter te Axel. Hulst, Axel, Assenede, Bouchoute en het Brugsche Vrije, belegerden Gent en plunder- den en vernielden alles in den omtrek. De Gentenaars gaven echter geen kamp. Men dwong de belegeraars spoedig om het beleg op te breken en de Gentenaars, onder aanvoering van hunne bevelhebbers nadat zij een bende van 800 man verslagen hadden rukten weder op en wisten zich weder in het bezit van het land van Waes en de Vier Ambachten te verzekeren. Na in 1336 een verdrag gesloten te hebben, was dit echter niet van bljjvenden duur. Im mers de onlusten tusschen den Graaf en die van Gent bleven voortduren. De gevolgen dezer twisten bleven niet uit, wat tengevolge had, dat o a. de kloosters van Eecloo en Bou- deloo en de steden Thielt en Axel en de om- liggende plaats in vlammen opgingen. Den 18de October 1385 werd eindelijk de vrede geteekend. In de volgende eeuw echter kwamen de oude veeten weer boven en gedurig was Axel bij de twisten en invallen de lijdende partij. Toch wist Axel zicb weer wat op te heffen. Vooral nam de bloei toe, toen Filips de Stou- te, den Franschen koningszoon, op 5 Januari 1389 de privilegien van 1213 bevestigde waar door de vischhandel zich uitbreidde en de zoutnering op meer dan 50 keeten kon bogen. Omstreeks dien tijd had Axel haar eigen munt. Met Biervliet beweerde ook Axel tol- vrijheid op de Honte te hebben, waarover een proces ontstond, waarin in 1518 door den conceel priv6 des Konings uitspraak werd gedaan. Een verpletterende slag ontving Axel in 1452, toen Hertog Philips van Bourgondie, op het vermoeden dat uit de Vier Ambachten aan het in opstand zijnde Gent bijstand werd ge- schonken, die strsken door zijn krijgsvolk liet afloopen en met vuur en zwaard vemielen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cis. en oranjezak|e$ van 2 tabl. a to civ Ingez. Med. VECHTPARTIJTJE. Zaterdagavond omstreeks half elf was In een cat§ in de Dijkstraat alhier een pinda-manne- tje zjjn bekende pakjes aan het verkoopen, toen een zekere D. R. alhier ult den trommel eenige pakjes nam doch weigerde te betalen. Nadat het Chineeschje ook buiten het cafd op betaling bleef aandringen, gaf R. hem een duw waarop weldra een handgemeen ontstond en de trommel met pindapakjes over de straat rolde. Door de politie werd aan het vechtpartjjtje een eind gemaakt en R. medegenomen naar het bureau van politie, alwaar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. JKL. Maandagavond geraakte op de Axelsche brug alhier het 11-jarig knaapje L. Beeldena terwjjl hij op de fiets een met graan geladen wagen wilde passeeren met een der trappers tegen den zijkant van den wagen waardoor hij ender het achterwiel terecht kwam en aan voet en knie verwond werd. Nadat het knaapje door Dr. Pols was verbonden is het naar de ouderlijke woning gebracht. DE VERBINDING NOORD-BRABANT VIA WOENSDRECHT NAAR ZEELAND. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aan Ged. Staten van Noord-Brabant verzocht een verbetering en voor zooveel noodig herstrating van de keibestrating vsn den weg van Kort- leven tot nabij het station te Woensdrecht ta bevorderen en dat voorts in het belang van da veiligheid van het verkeer de wegbermen van het smalle wegvak door den Caterspolder, die op het oogenblik in zeer slechten toe3tand verkeerca spoedig worden verbeterd en ge regeid onderhouden. Voorts is bij het betrokken wegbestuur aangedrongen tot een verbetering van het wegdek van den weg door den Hoogerwaarder- polder tot de grens van Zeeland over te willen gaan. EXCESSEN OP LANDBOUWGEBIED. Men schrijft aan De Zeeuw: De laadbouwer B. te Ierseke gaf in ruil voor een graskalf een voer erwtenstroo en 80 H.L. aardappelen, te leveren franco huis. Voorts werd door den ontvanger van het stroo en de aardappelen geruild een stierkalf (pas ge- boren) voor een pakje sigaren van 30 cent. Dit geschiedde in de maand Maart van het jaar 1933 te Ierseke. STOOMTRAMWEGMAATSCHAPPIJ BRESKEN SMALDEGHEM. In de Vrjjdagmiddag te Middelburg te hou- den algemeene vergadering van aandeelhou- ders der N.V. Stoomtramwegmaatschappjj BreskensMaldeghem komt het voorstel aan de orde om de vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening uit te stellen tot een later in ieder geval v66r 1 September te houden nieuwe aandeelhoudersrvergadering. Verder komt aan de orde de voorzicaing In de vacature al3 coanmissaris ontstaan door het overlijden van den heer J. Stoutedam en ten slotte een voorstel om het aantal oommis- sarissen tot 6 uit te breiden en uit dien hoofde nog een nieuwen te kiezen. De stad Axel ging wederom in vlammen op en na deze verwoesting weak de handel, ver- viel de vermaarde markt en bleef de visscherii kwjjnen. Deze slag kwam Axel niet meer te boven. Het Raadhuis, de verschillende kerken en kapellen, benevens het gasthuis, dat toen reeds 639 jaar oud was konden niet weer worden hersteld. Keizer Karel V, die vemomen had, dat de stad Axel zoo deerlijk geleden had, besloot de arme beproefde stad ter hulp te komen Op 23 Januari 1532 heerschte er een groote drukte in de stad, en de Axelaren waren op het luiden der proclamatiebel naar de plaats gegaan, waar alle officieele stukken afgekon digd waren. Onder groote stilte las de Baljuw een oor- konde voor, waarin werd medegedeeld, dat het Zijne Keizerlijke Hoogheid Karel V be- haagd had, de oude privelegien te vemieuwen en er eenige nieuwe keuzen aan toe te voegen. „Neen, nooit, edelmoedige Carel! nooit zal uw naam bjj weldenkende Axelaren sterven," zoo schreef een kroniekschrjjver, „zoolang de stad, door de gunstige bekraehtiglng van 's Lands Vaderen, de vruchten dier privelegien plukken, en zoo lang de schoone Landen van den Couden- en Loven-polders, op uwe toe- stemming, In het jaar 1542, door den schild- knaap van der Walle, bedijkt tot ons vracht- baar Axelland behooren." Een der redenen dat Keizer Karel V de Axelaren zeer geneigd was, was ook wel, dat zij zeer koningsgezind waren en aanvankeljjk aan de Hervorming krachtig weerstand boden. Karal's zoon Philips, wist evenals zijn vader, de sympathie der Axelaren te verwerven, vooral door het vereenigen van stad en ambacht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1