Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. 11IIE111I1 .™J=S?J?!L=2L =niS£iSi S.7SSSSHS StS 9EKEH0SB BERICHTEN. Maandag 13 Maart 1933. No. 8964 DE TAAK VAN DE GRENSONTVANGERS. ROODE PROPAGANDA OP MARINE- SCHOOL TE BREST. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrjjdag. a an de agenda wordt toegevoegd het wets- ontwerp, houdende een steunregeling ten be- hoeve van de bollentrckkers in ter Aard, Alikemade, Nieuwkoop en Woubrugge. Minister Verschuur zet zijn verdediging voort van het ontwerp inzake de evenredige verdeeling van de vraoht in de binnenscheep- vaart en schildert den toestand als zeer don- ker. De bevrachter wordt nageloopen door meer dan een schipper, zoodat de loonen veel te laag zijn geworden. Thans zal de vracht- prjjs naar beneden worden bepaald door het minimum levensonderhoudnaar boven zal men moeten rekening houden met de concur- rentie van andere vervoersgelegenheden. De regeling zal zoo loyaal mogelijk moeten zijn; vandaar dat zjj is gelegd in handen van de organen van handel en nijverheid zelf. Een vergeljjking met de regeling in den oorlogs- tijd gaat niet op, want deze was juist voor een teveel aan vracht. Spreker ontkent tegenover prof. v. d. Bilt, dat de betere vaklieden hun voorsprong zullen verliezen. Er is geen sprake van nivelleering van de armoede. Wjj krijgen thans een mo- reele zuivering van het bedrijf, wat betreft het sluiten van de bevraohtingen, en verder een ooncentratie, een beurs, waardoor veel onnoodige arbeid wordt voorkomen. Sterk averdreven zijn de voorstellingen die men zich gemaakt heeft van de omvattende taak der bevrachtingscommissie en de beziwaren, inge- bracht tegen de regelingen voor vervoer uit buitenlandsbhe havens. Spr. bestrjjdt de juridische tegenwerpingen van den heer Goseling, zooals de vermeende discongruentie tusschen verschillende artike- len van het ontwerp en de competentie der be vrachtingscommissie. Ook strijd met de Rjjn- vaartakte is er niet. Alle bezwaren waren bovendien in de stukken reeds weerlegd. Het wetsonbwerp werd met 61 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de liberalen en de heeren Goseling (RjK.), Kortenhorst (R.K.). Aan de orde is de begrooting van Curagao. Deze wordt goedgekeurd. Aan de orde is daama de wjjziging van de drankwet (met regeling van het dansvraag- stuk). Het ontwerp wordt zonder disoussie en zon- der stemming aangenomen. Zonder stemming wordt aangenomen het wetaontwerp houdende een steunregeling voor bollentrekkers in eenige gemeenten. Minister Verschuur deelt mede, dat een steun van 25 cent per HL consumptie-aard- appelen zal worden gegeven. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Gemeld wordt dat de candidatenlijst voor de a.s. verkiezing, samengesteld door het Verbond voor Nationaal Herstel, luidt als volgt: 1. Generaal C. J. Snjjders, Hilversum; 2. mr. dr. W. M. Westerman, Den Haag; 3. prof, mr. J. A. Eigeman, Rotterdam; 4. W. P. Hil- len, Doom, oud-gouverneur van West-Java; 5. mevr. S. G. Landweerde Visser, Soest; 6. B. J. Gelder, Amsterdam; 7. J. H. van Straaten van Nes, Boskoop; 8. Jac. Smits, Naarden; 9. mr. M. Th. Mijnlieff, Dordrecht; 10. jhr. dr. J. C. Mollerus, Dordrecht; 11. P. Merkeljjn, Amsterdam, voorzitter van het Na tionaal comitd voor werklootzen; 12. R. Bor- dewijk, Den Haag; 13. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, Maastricht; 14. mr. P. P. J. M. Ge- radts, Roermond; 15. D. A. M. Q. Boeije, Den Haag; 16. Mr. P. C. L. Eschauzier, Den Haag; 17. M. A. Henny, Den Haag. Generaal Snijders heeft zich bereid ver- klaard de eerste plaats in te nemen, om daar- mede zijn algeheele instemming te betuigen met het streven van het Verbond, beoogende nationaal rdveil en strijd tegen revolutie en ondermijning van de nationale waarden van ons volk. Het ligt niet in de bedoeling, dat generaal Snjjders in het parlement zitting zal nemen indien hij daarin verkozen zou worden. Verder vemeemt de N. R. Crt. van andere zijde, dat de onderhandelingen met de fascis- ten en de Nationale Unie over het stellen van een candidaat ook Uit die kringen tot geen resultant hebben gevoerd. Voor de Tweede Kamenverkiezingen komt de Ned. Fascisten-organisatie Verbond van Nationalisten uit met de volgende candidaten 1. dr. v. d. Wyle; 2. C. J. M. v. Eysden jr.; 3. R. Reislberman; 4. H. Konings; 5. G. W. v. Elk; 6. T. J. Mensinga, 7. ir. J. Ypeus Kalt; 8. notaris H. A. van Dalsum; 9. D. C. J. Stemmerik; 10. M. C. Dogge; 11. F. J. v. d. Bom; 12. H. Dekker. DE A liRKTDKRSWOKINGHUREN. De algemeene raad uit S.D.A.P. en N.V.V. heeft, naar het Volk meldt, een brief gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin krachtig wordt aangedrongen op de invoering van huurwetten, die tot een billijke regeling van de woninghuren kunnen leiden. DE LAATSTE EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Met het oog op de imvoerrechtverhooging van 5 op 70 Mark met ingang van Zaterdag werden naar het ,,Handelablad" meldt, Vrijdag te Roermond nog 4% millioen stuks eieren naar Duitschland gezonden waarvoor een extra-trein van 40 wagons, benevens tientallen vrachtauto's noodig waren. De Minister van Financien heeft aan de directeuren der directe belastingec, invoer- rechten en accijnzen opgedragen, een onder- zoek in te stellen naar den omvang van de taak der grensontvangers op de kantoren van de lste klasse en op de grootste kantoren der 2e klasse, op grond dat het steeds toenemende autoverkeer, het ingewikkelde tarief, de uit- breiding van de administratieve werkzaam- heden en de toeneming vein de invoerfraude de taak van vele grensontvangers aanzienlijk heb ben gewjjzigd. STEUN AAN DE BIETENTEELT. Aangaande den voorgenomen steun aan den bietenoogst 1933 kan nog worden gemeld, dat bij de plannen, welke de regeering op het i Te Munchen kan men op het oogenblik oogenblik uitwerkt, als basis wordt aangeno- zich hiermede troosten, dat generaal von Epp men een bedrag voor den bietenoogst van /II "jjfj Uta""'1" jg per 1000 K.G. normale bieten. (N- R. Ort.) 5 TWEEDE NEDERLANDSOHE ST AATSLEENIN G. De Minister van Financien maakt bekend, dat de gelegenheid tot verwisseling van rece- pissen der 5 tweede Staatsleening 1932 ter verkrijginig van de definitieve obligation, be- doeld in zijn bekendmaking van 8 Nov. 1932, op 24 Maart a.s. wordt gesloten. De gelegenheid tot verwisseling zal weder worden opengesteld van 5 April as. af ten kantore van den Agent van het Ministene van Financien te Amsterdam, elken Woensdag van 912 uur. MILITAIREN EN FASCISME. In de legerorder is, zoo meldt het Haagsche Oorr. Bur., de beschikking van den minister van defensie opgenamen, waarbjj ter kennis wordt gebracht, dat aansluiting bij of eeniger- lei steunverleening aan groepen of vereenigin- gen van personen op fascistischen grondslag in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en derhalve verboden. Voorts wordt gemeld, dat in verband met de nadere uitlegging, welke de minister van defensie in de Tweede Kamer heeft gegeven betreffende het verbod tot het verleenen van steun door beroepsmilitairen aan fascistische weerbaarheidsorganisaties, kapitein S. Veld- meyer te Njjimegen heeft moeten bedanken voor een candidatuur als Kamerlid vanwege den Alg. Ned. Fascisten Bond. DE FINANCIEeLE POSIT1E DER VEREENIGDE STATEN. Bljjkens een bericht aan de „De Tel." uit New-York heeft ingevolge de bevoegdheden die hem krachtens de bankwet zijn verstrekt, Roosevelt Vrijdag een proclamatie afgekon- digd, waarbij de „bankvacantie" voor onbe- paalden tjjd wordt verlengd. Zooals reeds werd gemeld kunnen echter de solvente banken haav zaken hervatten. In de proclamatie wordt voorts verklaard, dat de noodtoestand nog steeds bestaat en dat het noodizakelijk is verdere maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat opgepot of ge-„earmarked" goud naar het buitenland geexporteerd wordt of een speculatie in vreemde valuta opkomt. Alle uitgevaardigde verordeningen zullen van kracht blijven totdat zij door den president worden opgeheven. In New-Yorsche bankierskrinigen verwacht men, dat de „bankholiday" Maandag a.s. zal de man lijkt om orde te houden in de leg nen. Hiji is een bekend krijgsheld, die reeds voor den oorlog een heel ruige school had doorloopen: boksersexpeditie en hottentotten- oorlog, twee voorbeelden van ruwe oorlogs- methoden. In den oorlog heeft hij grooten roem verworven en vooral niet minder onmid- dellijk na den oorlog, toen hij zich met zijn troep door heel het kokende Zuidoost- en Middel-Europa heeu sloeg op weg naar zjjn garnizoensplaats Munchen, die hij ook werke- ljjk bereikte. Daama is hjj een tjjd lang hoofd van een der losse benden geweest, die toen talrijk waren als het zand der zee in Beieren; tenslotte kreeg hij een bevel in de rijiksweer. Hij is altjjd een besohenner geweest van al die revolutionaire groepeeringen van rechts, die te Munchen hun hoofdkwartier hadden. Op menig oogenblik van zijn carridre heeft Hitler dan ook heel wat aan hem te danken gehad. Von Epp was het die hem het geld verschafte om voor zijn partij de Volkische Beobachter, toen nog een weekblad, te koopen. Desniette- min is von Epp eerst vrij laat officieel tot de nationaal-socialistische partij toegetreden. Dat was niet enkel omdat zijn baantje bij de rjjks- weer dat lang verhinderde. Von Epp heeft zich stellig te voren niet aan een bepaalde nationalistische beweging willen binden. Hij was geen schipperaar en geen nalooper. Dat heeft Hitler vooral ondervonden toen von Epp, in 1923, bij de poging tot staatsgreep van Hitler te Munchen, geen oogenblik aar- zelde als leider van de rijksweer zijn plicht te doen tegen de opstandelingen. Dat heeft Hitler op een haar af het leven gekost! Later is von Epp emstig genoemd als can didaat der nazi's voor het rijkspresidentschap, v66r Hitler ertoe besloten had zich zelf can didaat te stellen. Von Epp had men toen uit- gekozen als de meest representatieve flguur, die men in de gelederen had. Dit moet de reden geweest zijn waarom men hern de voor- keur gaf boven eenig protestantsch candidaat, die anders zeker betere kansen gehad had. Het is niet aan te nemen, dat von Epp de anarchie zal dulden, die nu bezig is zich elders in het rijk, tot te Berljjn toe, te ontwikkelen. Maar wat er te Munchen reeds is gebeurd, zal nieuwe verbittering wekken in het katholieke Duitschland, daar bladen der Beiersche volks- partij reeds als „marxistische" bladen worden behandeld. Intusschen ontwikkelt de nationaal-socia listische heerschappij in het rijk zich in toe nemende mate als een heerschappij van het gepeupel. Wat thans in allerlei Duitsche steden mogelijk is ,is alleen voorgekomen in de allerwildste fase van het spartakisten- oproer, toen burgerlrjke en socialistische bla den door het gepeupel werden bezet. Maar toen was er een staatsgezag dat daar spoedig een einde aan wist te maken. Nu terroriseert men ongestraft de groote magazjjnen en jood- sche winkels. Wij betwijfelen zeer of dat er toe bij kan dragen spoedig het oeconomisch herstel teweeg te brengen dat Hitler het Duit- worden opgeheven. Dat regeeren verplichtingen van welgema- nierdheid oplegt hebben de heeren te Berlijn de minister van financien eerst de uitwerking van de bankwet zou willen afwachten alvorens toestemming te geven tot heropening der banken. Er is nog geen besluit genomen over een heropening van de effectenbeurs. Naar de meening van invloedrijke personen moet het nemen van een dergeljjk besluit worden uitge- voort duren gchynt dat daardoor steld totdat de leden de zekerheid hebben, dat q1,o nT, a„p van zij over hun saldi bij de banken kunnen be- nog niet ontdekt. De taal, die ztj een Goebbels ten aanhoore vsin heel Europa in de radio laten uitslaan geeft nog geen bljjk dat zjj het noblesse oblige" reeds begrepen hebben. Het delirium van jodenivrees blrjkt nog onvermin- schikken. Eenige leden zjjn van oordeel, dat de beurs Zaterdag niet zou worden heropend, maar algemeen acht men niet waarschijnlijk, dat dit v6t>r Maandag zou geschieden. De andere beurzen volgen het voorbeeld van de New- Yorksche Stock Exchange. De vertegenwoordiger van Reuter heeft als eenige buitenlander Donderdagavond in het Witte Huis de plechtigheid mogen bijwonen, waarbjji presddeot Roosevelt in tegenwoordig- heid van den minister van financien, Woodin, de wet op het bankwezen heeft oniderteekend. In een kort interview met Reuter verklaarde president Roosevelt zich zeer verheugd over de buitengewone snelheid en de bewonderens- waardige eeensgezindheid van het Amerikaan- sche parlement bij de behandeling van deze bankwet, welke eerst Donderdagmiddag aan het Congres was voorgelegd. De minister van financien, Woodin, ver klaarde aan Reuter, dat de aangenomen wet op het bankwezen uitstekend geschikt is om de tegenwoordige crisis te bestrijden en normale en gezonde verhoudlngec te herstellen. Woodin verklaarde verder, dat hij iedere gedachte aan inflatie afwees en dat hij ieder oogenblik in staat was het nieuwe, niet voor 40 door goud bedekte bamkpapier aan de circulatie te onttrekken. De minister zeide te hebben besloten het nieuwe geld, de Reserve Bankbiljetten, slechts in beperkte mate uit te geven en alleen in zooverre als het betalingsverkeer dit nood- zakelijk maakt. Woodin wees er verder op, dat de Vereenigde Staten een goudvoorraad van milliarden doUars heeft. Het hoofddoel van de bankwet is een einde te maken aan het bestaan der niet solrvabele banken. DE REVOLUTIE GAAT DOOR. Het succes, dat Hitler bij de Rijksdagver- kiezingen heeft behaald, is, schrijft de N. R. Crt., waarschijnlrjk in geen land zoo belang- rijk voor hem geweest als in Beieren. Alleen daar was een regeering die hem durfde weer- staan en die hjj nog niet scheen aan te dur- ven. Na 5 Maart is dat anders geworden. Toen is gebleken hoe sterk Hitler's aanhang ook in Beieren is. Hitler heeft het daama kunnen wagen te doen wat hij ook in de ander Zuid-Duitsche staten gedaan heeft; hij heeft te Munchen de wet venzet. Generaal von Epp heeft hij aangewezen als rijkscommissaris voor Beieren. Dit is geschied met groot machtsvertoon van de nationaal-socialistische legioenen. Als voonwendsel heeft, als steeds, gediend, dat andere het handhaven van rust en orde in Beieren niet meer mogelijk was. Als dit juist is dan is dat gevaar eerst onder het be- wind van Hitler ontstaan. Irnmers, wij heb ben te voren niet van ongeregeldheden in Beieren of waar ook in Zuid-Duitschland gehoord. Dat echter de orde in Duitschland bjj de inrichting van ,,het sterke gezag" in deze dagen gewonnen heeft, zal niemand be- weren. Hoe eemzijdig de berichtgeving ook is, toch hooren wij vrijiwel in geen enkel geval meer, dat de daden van geweld of de onwettig- heden van den kant van eenige oppositiepartij zijn uitgegaan. Die zijn alle, met goede reden, zoo koest als maar denkbaar is. De bruine horden, die nu op Duitschland zijn losgelaten. doen echter wat zij willen. De politie heeft geen ander wapen tegen hen dan het zoete lijntje als zij het tenminste waagt zich te weren tegenover deze heeren en meesters in het rijk. Wie het waagt hen bij hun willekeu- righeden tegen te spreken, loopt gevaar te worden neergeschoten; dat heeft, volgens de berichten van Donderdag, een socialistisch dagbladdirecteur moeten ondervinden. alle voormannen en alle schandvlekken van het verdreven regime tot het joodsche ras verwezen worden. Er zit een zekere tragiek voor belde partijen in dit gedoe. Dat de positie der joden in Duitschland niet benijdenswiaardig is, hoeft geen betoog. Maar wat te denken van de nationaal-socialisten die met de absolute macht in het heele rijk in handen, met de voile mogelijkheid van iedere toepassing van geweld, nog steeds geen andere zorgen schijnen te kennen dan him vrees voor een groep, die nog niet 1 pet. der bevolking uitmaakt. Zoo be- zeten schijnen zij door deze vrees dat zij exhlbities tegenover de heele buitenwereld, zooals Goebbels Donderdagavond gehouden heeft, niet kunnen onderdrukken. Het is gebleken, dat onderwijizers aan de marineschool te Brest communistische propa ganda maken. Zij zijn derhalve geschorst en ter beschikking van den minister van onder- wijs gesteld. De politde heeft een onderzoek ingesteld naar de bron van deze roode propaganda, waarbij gebleken is, dat ook eenige kwartier- meesters zich hieraan schuldig maakten. De kwartiermeesters zullen voor de krijgsraad worden gedaagd en de leerlingen, die zich aan insubordinatie hebben schuldig gemaakt, zul len van de school verwijderd worden. CERMAK'S MOORDENAAR VOOR DE RECHTBANK. Na het overlrjden van Cermak is Zangara dadelijk voor den rechter verschenen. Toen de dagvaarding werd voorgelezen interrum- peerde Zangara: Ik wilde Roosevelt dooden, ik wil alle kapitalisten dooden". De verdedi- ger verklaarde, dat Zangara niet het plan heeft gehad Cermak te dooden. De rechters kunnen thans volgens de wetten van Florida kiezen tusschen doodstraf en levenslange tuchthuisstraf. WOORDEN, DIE MACHTIGER ZIJN DAN BOMMEN. Naar de Star meldt, maakt men tegenwoor- dig in het Verre Oosten en met name in Koer- distan gebruik van geluidsversterkers in vlieg- tuigen am de krijgshaftige stammen te waar- schuwen tegen onigeoorloofde ondememingen. Als wij het blad mogen gelooven zijn de stam men voor deze ,,hemelsche woorden" gevoeli- ge- dan voor bommen en maohinegeweren. De inlanders in dit verre land zjjn er nog niet aan toe, dat zij dagbladen lezen en hebben dienten- gervolge grooten eerbied voor het gesproken woord. Een vereischte daarbij is, dat dit hun bereikt in hun eigen taal en in een vorm waar- mee zij vertrouwd zijn. Dat wil zeggen In de hoffeljjke, bloemrijke stijl van het Oosten. Als men een stam wil waarschuwen dat hij zich goed moet gedragen of anders gebombardeerd zal worden, begint men dan ook met: In den naam van Allah, den Meedoogende en Barm- hartigeen praat men vervolgens een heelen tjjd om de zaak heen, alvorens te zeg gen waar het op staat. De grootste moeilijk- heid is sprekers te vinden die het vereischte dialect ten voile machtig zjjn. Dit is vooral daarom zoo moeilijk, omdat tal van inlanders, die de talen goed machtig zijn, zoo gevoelig zjjn voor luchtziekte, dat men hen voor dit werk niet kan gebruiken. Behalve om te waarschuwen tegen oproerige ondernemingen, wordt van de stem uit de lucht ook gebruik gemaakt om de bevolking te waarschuwen voor overstroomingen, haar weideplaatsen aan te wjjzen in tjjden van droogte enz. STORMSEINEN. Te Parijs worden schrijft de N. R. Crt. - stormseinen geheschen. Inderdaad is daar reden toe. Europa begint langzamerhand een wild tafereel op te leveren. Men zou op dit oogenblik zelfs kunnen beweren dat, in- ternationaal beschouwd, de revolutie in Duitschland nog tot de geruststellende ver- schjjnselen moet worden gerekend. Immers Hitler heeft nu de handen zoo vol met het binnenland, en zoo weinig zeker kan hij er- van zjjn, indien hjj een conflict uitlokt, het heele Duitsche volk om zich heen te verza- melen, dat zjjn voorzichtigheid tegenover de buitenwereld, waarop wjj reeds vroeger ge- wezen hebben, ten voile verklaarbaar is. Hjj schijnt verstandig genoeg om te beseffen dat hij zich, met een zeer onvoldoende militaire uitrusting, zonder kans op steun van de Rus- sische ex-bondgenooten, en met een volk in diepste tweedracht, niet wagen kan aan in- ternationale avonturen. De vraag is slechts in hoever hij de dingen in de hand heeft. Er zjjn twee punten die in het bijzonder gevaar kunnen opleveren. Het eerste willen wjj wijzen op het geval van de Westerplatte te Dantzig. De Polen beweren dat het samenloopen van nationaal-socialis tische strijdkrachten te Dantzig hun vrees iniboezemt voor een aanslag op hun munitie- depot op dat beruchte punt in de haven van Dantzig. Daarom hebben zij maatregelen genomen waartoe zjj, volgens de verdragen, het recht niet bezitten. Zjj hebben leering getrokken uit het lot van China, en willen blijkbaar niet afwachten tot de Volkenbond zonder er iets aan te kunnen veranderen con- stateert dat zjj verongelijkt zjjn. Dan begin- nen zjj liever zelf. Het voorbeeld vein Hitler in Duitschland moet voor hen weer de oude wjjsheid hebben bevestigd dat de eerste klap een daalder waard is. Daarom hebben zjj op de Westerplatte het recht in eigen hand genomen. Het geschil over den corridor is daarmede feiteljjk reeds in een actief stadium getreden. Bjj de in Duitschland thans heer- schende stemming was dat geschil, zelfs zon der deze extra prikkeling, al gevaarljjk ge noeg. Hitler zou zelf stellig bereid zjjn het ge- beurde op de Westerplatte te verkroppen, omdat een internationaal geschil hem, zooals gezegtl, op dit oogenblik heelemaal niet te pas zou komen. Maar de toestand is toch al hevig gespannen in het Poolsch-Duitsche grensgebied; die toestand zal er niet minder ingewikkeld op geworden zjjn na de mishan- deling door nationaal-socialisten van den pre- laat Ulitzka, zeer bekend als vurig kampioen voor de Duitsche zaak in het grensgebied van Opper-Silezie. Dat kan bjj vele katholieke Polen die altijd aan Duitschan kant hebben gestaan, heel gemakkeljjk vervreemding heb ben veroorzaakt. Een land in chaos, waarin de overheid de macht verloren heeft over haar overmoedig geworden, strjjdlustige aanhangers, en waar de hoogste regeeringsvertegenwoordigers door radioredevoeringen deze wilde stemmingen bovendien nog opzweepen, loopt vanzelf ge vaar in grensgebieden waar de nationale strjjd nooit een oogenblik heeft gerust. Bjj de zenuwachtigheid en de spanning, die er nu aan weerszjjden van de grens heerschen, kun nen allicht ongelukken gebeuren die de lei- ders stellig niet gewenscht hebben, maar die zjj hebben te aanvaarden. Wjj hebben in het bovenstaande uiteenge zet welke gevaren er, bjj een pessimistische beschouwing van de Poolsch-Duitsche aange- legenheden aan te wjjzen zjjn. Al te groot pessimisme kunnen wjj echter op dit punt niet deelen. Men is in die wereld nu eenmaal aan het een en ander gewend; zenuwachtig heid en daden die de toets der wettigheid niet goed kunnen doorstaan, zijn daar al te ge- wone verschijnselen. Emstiger zorgen moet op het oogenblik het andere punt waarop wjj doelden, n.l. de gang van zaken in Oostenrijk, ons inboeze- men. De regeering heeft daar de dictatuur ingevoerd en heeft de grondwettelijke rech- ten ibeknot, ten deele omdat dit haar reeds lang aanlokte, maar vooral ook uit vrees voor een nationaal-socialistische overstrooming uit Duitschland. Het nationaal-socialisme heeft vele aanhangers in Oostenrjjk, hoe vele weet men niet, daar de resultaten der laatste ver- kiezingen daarvoor niet meer als maatstaf kunnen dienen. Verder is moeiljjk uit te maken waar in de burgerwachten de grens tusschen nationaal-socialist en niet-nazi ge trokken moet worden. Ook kan men gerust aannamen dat de nationaal-socialistische psy- chose, die zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt, de gemoedsgesteldheid van het emotioneele en innerljjk uiterst onzekere Oostenrijksche puibliek niet onverlet heeft ge- laten. De regeering heeft haar positie echter moeiljjk gemaakt door zich tegelijkertjjd tegen de oppositie van rechts en van links te richten. Zoo heeft zjj socialisten en nazi's op het oogenblik tegen zich te hoop gedreven. De toestand is daardoor gevaarljjk gespannen geraakt. Er is geen geringe kans dat de Oostenrijksche nazi's in deze critieke situatie actieve hulp uit Duitschland krijgen. Geld en propagandisten moeten reeds te Weenen zjjn aangekomen. Een inmenging van de Duitsche nazi's in de Oostenrijksche aange- legenheden zou in Frankrijk, Polen en de Kleine Entente een reactie wekken waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De positie van Oostenrjjk is heel gevaarljjk. Het ligt bekneld tusschen de openbare fascis tische dictaturen van Duitschland en Italie en de semi-fascistische semi-dictatuur van Hon- garjje, die alle drie in sterke politieke ver- standhouding tot elkaar staan en voor een samenwerking Oostenrijk als opmarschterrein niet kunnen missen. Deze angstwekkende ligging moest tot nationale eenheid nopen, maar die is in Oostenrijk niet mogeljjk. Er is geen gevaar voor het land, dat niet zijn ster- ken aanhang in Oostenrijk zelf heeft. Alle oogen zjjn nu op dien ongelukkigen staat ge richt; niet minder zelfs dan op Duitschland. Want van den gang van zaken in Oostenrijk hangt op het oogenblik voor Europa heel veel af. Als men in Duitschland op het oogenblik nog oog heeft voor dingen die in het buiten land gebeuren, zal men goed doen aandacht te wjjden aan de besprekingen, die MacDo- nald te Parijs is gaan houden. Het is niet waarschijnlijk dat alleen het sluiten van de ontwapeningsconferentie MacDonald naar het vasteland zou hebben gelokt. Het is geen bjj- zondere liefhebberij van MacDonald fiasco's te bezegelen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de toestand in Duitschland en in Midden- Europa in het algemeen, de voornaamste aanleidihg is geweest voor het gesprek tus schen de premies van Engeland en Frankrijk. Intusschen zal er nu wel niet veel anders overblijven dan een einde te maken aan de ontwapeningsconferentie. Daar kan niets goeds meer uit voortkomen. Slechts als men erin is geslaagd op het uiterste een wereld- catastrofe te verhinderen zal er, in de ont- spanning die daarop moet volgen, weer met kans op succes over ontwapening kunnen worden gepraat. Nu de heele wereld vol is van volken amok of in nationalistische, gees- telijke ontreddering doet men beter daarover niet verder meer te onderhandelen. Vroeger hebben wij, zooals vele anderen, gezegd; wij denken liever niet aan den toe stand, die ontstaan zou als de ontwapenings conferentie mislukte. Nu staan wjj voor een andere conclusie. De toestand die wjj als ge- volg van een mislukking vreesden, is te voren reeds ingetreden en is de laatste oorzaak ge worden van de mislukking. De 82jarige doove schoenlapper W. uit Njj- meen is op den rjjksweg bjj Lent door een autobus van de Geldersche Tramwegmaat- schappjj overreden en gedood. Te Hedel is het vierjarig dochtertje van den heer W. Hofmans op den Rjjksweg onder een voorbjjrjjdenden auto geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. SLOEP DOOR TORPEDO GETROFFEN. Bjj het inschieten van een torpedo is ter reede Nieuwediep een stoomsloep, welke daar- bjj werd gebruikt, door een torpedo geraakt en kort daarop gezonken. De vjjf opvarenden zijn alien gered. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Te Venlo is 't militaire lesvliegtuig no. 119, uit Soesterbelrg, bemand met den leerling- vlieger korporaal A. Mouthaan en den werk- tuigkundige H. Bleukens, van ruim 20 meter hoogte, door totdusver onopgehelderde oorzaak omlaag gestort. Na met een vleugel den grond te hebben geraakt, is het vliegtuig met de schroef in den grond gedrongen. Het vlieg tuig werd geheel vemield. Beide inzittenden werden uit hun benarde positie bevrjjd en naar het R.K. ziekenhuis gebracht. Tjjdens den val van het vliegttiig werd een toeschouwer de 20-jarige krantenbezorger P. Ketelings, uit Venlo, door een stuk van den vleugel van het vliegtuig gewond. Ook hjj is naar het ziekenhuis gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk ver- neemt de N. R. Crt. nog het volgende; Op de Groote Heide vertoefden negen lesvliegtuigen rnt Soesterberg, die voor een oefenvlucht op het militaire landingsterrein waren gedaald. Escadrille-commandant was tweede-luitenant- vlieger N. W. Sluyter. Deze was met zjjn vliegtuig opgestegen, om de terugreis te aan vaarden. Het laatste vliegtuig van het esca- dr'lle steeg op na een vlotte start. Op ruim 20 meter hoogte nam de piloot een bocht, waaruit het vliegtuig vermoedeljjk door te ge ringe snelheid is afgegleden en tegen den grond is gesmakt. De verwondingen van de inzittenden en ook van den toeschouwer K. zijn niet van emstigen card. Beide militairen hebben hoofdzakelijk hoofowonden. K. heeft een wond aan het been. Him toestand is bevredigend. M. is afkomstig uit Utrecht en B., die ge- huwd is, woont te Soesterberg. Het vliegtuig is ter plaatse gedemonteerd en naar Soester berg overgebracht. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Donderdagoohtend omstreeks half zeven kwam een auto, bestuurd door L. van K. uit Chaam, geladen met 2000 K.G. suiker, bij Baarle-Nassau over de grens. Twee commie- zen gaven het bevel tot stoppen en toen de bestuurder trachtte te ontsnappen, joeg men hem een kogel na. De kap van den auto vloog in brand en de man aan het stuur werd zwaar gewond. Hjj werd onmiddellijk naar een dichtbjjgelegen klooster vervoerd, Na een kwartier is hjj daar overleden. Hjj laat een vrouw en zes kinderen achter. De brand in de auto kon worden gebluscht. Wagen en lading zjjn in beslag genomen. KIND ONTVOERD? Men meldt uit Budel aan de Pr. N.-Br. en 's-H. Courant: Sinds een paar dagen wordt in 't naburige Neerpelt (B.) het li/2-jarig zoontje van den notaris K. vermist. Men neemt aan dat de kleine ontvoerd is. 1'EJAARDE MENSCHEN DOOR TAXI AANGEREDEN. Te Dordrecht zjjn op den spoorwegovergang bij Krispijn de bejaarde echtelieden S. aan- gereden en zoo awaar gewond, dat zjj naar het gemeente-ziekenhuis moesten worden ver voerd. Daar is de man overleden. De voet- rem van de taxi bleek bjj onderzoek niet te functionneeren, zoo meldt het Handelsblad. ROTTERDAM WEDER BEDREIGD MET EEN GROOTEN BRAND. Een felle vuurgloed die te ongeveer 9 uur achter den Grooten Schouwburg zich ver- toonde heeft Woensdagavond, aldus de Maas- bode, meniigeen in de veronderstelling ge bracht, dat Rotterdam 'n tweeden theater- brand zou gaan beleven. Dank zjj, het soel en oordeelkundig ingrjjpen van de brandweer is het zoover niet gekomen, hetgeen niet weg- neemt, dat er even gevaar heeft bestaan voor een brand in den Schouwburg. Voor een juist begrip van wat er gebeurd is moet men weten, dat de Groote Schouw burg aan de achterzijde een uitbouw heeft. die gevormd wordt door een paar pandjes van een voormalig hofje. De bovenverdiepingen van deze panden zijn doorgebroken en in deze ruimten liggen verschillende requisieten van den Schouwburg opgeslagen. De benedenverdieping van een van die pan- den is verhuurd. De bewuste uitbouw komt met een deur uit op het tooneel van den Schouwburg. Woensdagavond is men in het niet gehuurde pand aan het werk geweest. Er is kortslui- ting in een electrischen verwarmer ontstaan en de films, in een filmkast geraakten in brand. Een geweldige vlam sloeg door het vertrek en de menschen die zich daar bevonden moesten zich door een overhaaste vlucht redden. Bewoners van een hofje aan de Lijnbaan- straat die den vuurgloed het eerst bespeurden klommen over een sohutting waardoor zij aao de achterzijde van het Scala-bioscoop-theater kwamen. Zjj alarmeerden personeel van dit theater dat onmiddelljjk met 2 stralen van de eigen leiding het blusschingswerk aanving. Ook van de Aert van Nesstraat uit had men de vlammen gezien. De brandweer werd ge- alarmeerd en verscheen spoedig op het terrein van den brand. Onder leiding van een onder- brandmeester, die met het oog op het gevaar voor den Schouwburg een motorspuit ontbood, werd het vuur met twee stralen aangetast waarbjj later nog een straal gevoegd werd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5