Predikbeurten. SPORT. Feuilleton - vertellingen GEMENGDE BERICHTEN AXEL. BRESKENS. OOSTBURG. RECHTSZAKEN. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. W. Baay, van Tholen. VOETBAL. BRABANTSCHE BRIEVEN. mindering en uitscheiding van bedryf, in da- lende richting. Aangezien voor hagelschade slechts/2480,99 moest worden uitgekeerd, was het resultaat bevredigend te noemen en kon het overbly- vende premie-bedrag, benevens de gekweekte rente weder by het kapitaal worden gevoegd, zoodat de bezittingen der Maatschappy be- langryk toenamen. Bp de geleden hagelschade waren betrok- ken 8 deelgenooten, waarvan 1 te Axel, 1 te Clinge, 3 te St. Jansteen en 3 te Philippine. De sehade strekte zich uit tot 16 garnet 250 roeden aardappelen, 6 gemet 237 roeden dui- venboonen, 45 gemet 200 roeden erwten, 1 ge met bruine boonen, 17 gemet haver, 23 gemet 150 roeden suikerbeeten, 79 gemet 150 roe den tarwe, 13 gemet 200 roeden voederbeeten. De Maatschappy telt thans 466 leden, die rnim 18074 gemet of 8053.77 H.A. hebben ver- zekerd. De verzekerde waarde bedroeg 2.666.154, tegen f 2.829.968 in het vooraf- gaande jaar. Van de 18074 gemet zijn 3063 gemet ver- zekerd door 376 deelgenooten mede deelge- rechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal. Het aandeel in dat gemeenschappelyk bezit op 31 December j.l. bedroeg 4,45 (in 1931 3,66). Het gezamenlyk bezit van alle deelgenooten bedroeg op 31 Dec. j.l. per aandeel /2,37 (In 1931 1,78). In de alg. vergadering van deelgenooten had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Cam. Plasschaert te St. Jansteen en A. J. M. Cortvriendt te Hoek. Beide bestuursleden werden herbenoemd en namen hunne herbe- noeming aan. De Maatschappy bezit thans ruim f 109.000. Slechts ednmaal en wel in 1917, werd een nabtjdrage gevorderd ad f 11.955,74 waar- tegenover staat, dat in 1923 f 18.364,47 onder de leden werd uitgekeerd. COOPERATIEVE BEETWORTELSUIKER- FABRIEK XEELAND G.A. IN LIQUIDATIE TE BERGEIN OP ZOOM. Aan de op 24 Maart a.s. te Bergen op Zoom te houden vergadering van leden van boven- genoemde cooperatie in liquidatie zal ter vaststelling worden aangeboden de liquidatie- rekening. Uit die Tekening blijkt, dat er uit de bietenrekening van 1929 17676,85% be- schikbaar is, hetgeen nog een nabetaling toe- laat van 11 ct. per K.G. suiker (overeen- komende met ca. 19 ct. per 1000 K.G bieten) over de in 1929 geleverde bieten. Verder is voor uitkeering op de aandeelen disponibel 10058,97, hetgeen een uitkeering mogelyk maakt van 2 per aandeel. Wanneer de vergadering accoord gaat met deze uitkeeringen, zullen de bedragen zoo spoedig mogelyk na 24 Maart a.s. aan de leden worden toegzonden per postwissel of per postgiro. Er zal daarna nog een gering bedrag overblyven, waaruit na te komen kosten vermoedelyk zullen kunnen worden bestreden, terwyl aan een eventueel dan nog resteerend bedra, te gering echter om aan de leden te worden toegezonden, een bestemming door de liquidatiecommissie zal worden gegeven. De agenda vermeldt verder o.a. nog de dis charge van liquidateuren. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 Februari tot en met 4 Maart zyn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van febris typho'idea, nl. 1 te Arne- muiden en 1 te Goes, in beide gemeenten het tweede geval in 66n gezin en 2 gevallen van roodvonk, 1 te Colynsplaat en 1 te Oost- en West-Souburg. Tegen j.l. Maandagavcad had de burgemees- ter, de heer F. Blok, een aantal ingezetenen opgeroepen, om te beraadslagen over een her- denking van den 400sten geboortedag van Willem de Zwyger. Door een 30-tal belang- stellenden was aan deze oproeping gevolg ge geven. Door den wethouder, den heer J. M. Oggel was bericht van verhindering wegens ambtsbezigheden ingezonden, terwyl ook het bestuur der vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer te kennen gaf verhinderd te zijn, doch een bijdrage van 10 in- eventueele kosten toezegde. De voorzitter zette uiteen, dat, ofschoon het thans niet de tijd is tot het organiseeren van wydsche en dure feestelykheden, er tooh wel aanleiding is, die gebeurtenis tot een nationale dag te bestempelen, en op waardige wijze te herdenken. Besloten werd voor de uitvoering van dit plan een commissie te vorrnen, waarvan de burgemeester ambtshalve tot voorzitter werd benoemd en waarin verder werden gekozen de heeren J. Fanoy, J. L. J. Maris, A. E. C. Kruysse en C. Th. van de Bilt. De heer Maris bedankte wegens drukke werkzaam- heden, waama in diens plaats werd aange- wezen de heer J. de Ridder. Over den vorm waarin de dag zal worden gervierd kwam men nog niet tot een beslis- elng. Wel werd aangeaomen een voorstel van den heer Maris om het saldo eener vorige feestviering ad 126, by den burgemeester in berusting, te bestemmen als bijdrage voor dek- king der kosten. Het was Donderdag juist 200 jaar geleden, dat eenige schepen met Salszurgers te Bres- kens aankwamen. In de jaren 1730 e.v. had de onfcvolking in Staats-Vlaanderen zulke af- metinigen aangenomen, dat er brjv. in den tijd van het wieden en oogsten der veldvruchten meer dan 1200 vreemdelingen moesten aan genomen worden. Ook waren in de laatste jaren eenige nieuiwe polders bedijkt, waardoor dus meer land te bebou/wen was gekomen. Daarom vroeg het college van 's Lands Vrye van Sluis in 1732 aan de Staten-Generaal om Salzburgers, vervolgd en verdreven om het ge- loof, te doen overkomen om zich voor goed in Staatsch-Vlaanderen te vestigen. Na vele onderhandelingen besloten de be- woners van het dorp Dilrnberg in Zeeland te gaan wonen. Op 9 Maart 1733 kwamen totaal 789 personen te Breskens aan, welke personen over eenige plaatsen werden verdeeld. De Luthersche kerk te Groede Is een her- innering aan hun vestiging in deze streken. De Commlssaris der Koningin heeft be noemd tot lid der gezondheidscommissie, ge- zeteld te Oostburg, den heer H. C. Rozemeijer, arts, te IJzendyke. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 28 Febr. 1933. Veroordeeld wegens overtreding: Motor- en Rywiel Regl. W. d. E„ Axel, /2 of 1 d. h.; K. T. L. D., den Haag, /5 of 2 d. en /7,50 of 4 d. h.; A. L., Axel, 1 of 1 d. h.; A. S. en C. J. W., Ter Neuzen, vryspr.; E. A. L., Axel, 1 of 1 d. h.; J. d. H., Zaamslag, /2 of 1 d. h.; C. J. d. J., Zaamslag, 3,50 of 3 d. h.F. J., Westdorpe, 3,50 of 3 d. h.; E.. G. R. Hulst, 3,50 of 3 d. h.; J. F. M., Zaamslag, 1 of 1 d. h.; A. d. M., Lochristi, 5 of 3 d. h.J. J. V., Ter Neu zen, /2 of 1 d. h.; F. C. S., Axel, f 5 of 3 d. h.; A. W. v. D., Rotterdam, 2 of 1 d. h.; O. T. v. d. H., Philippine, 1 of 1 d. h.R. P., Peurs, 2 X /2 of 2 X 2 d. h.; A. M. d. R„ Steen- dorp, /5 of 3 d. h. Art. 424 W. v. S. J. d. P., Zaamslag, 1 of 1 w. tuchtsch.C. J. D., en M. d. P., Zaamslag, berisping. Art. 68 Arbeidswet. A. H., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h. Art. 455 W. v. S. C. V., Ertvelde, 10 of 5 d. h. Art. 453 W. v. S. A. B., Hoek, 10 of 5 d. h. Art. 427 W. v. S. P. v. D., Philippine, 1 of 1 d. h. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 10 Maart 1933. De volgende vonnissen werden uitgesproken P. J. B., oud 33 j., garagehouder te Bres kens, beklaagd van valschheid in geschrifte, is vrrjgesproken. C. C., oud 23 j., koopman te Serooskerke, (W.), beklaagd van oplichting, is vrygespro- ken. De volgende zaken werden behandeld: P. J. B., oud 33 j., autoverhuurder te Bres kens was op 26 Januari 1933 door den Kantcn- rechter te Oostburg vrygesproken van de hem tenlaste gelegde overtreding van de Motor -en Rywielwet, gepleegd te Groede op 11 Decem ber 1933. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerle by het Kantongerecht te Oostburg was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch vrtjepraak. ZONDAG 12 MAART 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. de heer J. W. van Swigchum; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9.30 u. de heer L. Dek; 2 u., de heer J. W. van Swigchum. Axel. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. Hoek. 9 u. Dr. L. J. Cazemier; 2 u. Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Da G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Rooa Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2 u., cand. J. Mulder, van Goes. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. Beide dien- sten H. Avondmaal. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. B. van Neerbos, van Vlaardingen. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Lokaal „Eben-Ha8zer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. 's Avonds 5% uur, de heer J. Huizlnga. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H.H. Dlensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. KON. NED. VOETBALBOND. AFD. IV. le klasse. Willem II—MW. NACBleijerheide. 2e klasse A. RBCDe Baronie. DOSKOBreda TSCVlissingen. HeroTerneuzen. DongenMEVO. 3e klasse A. HulstZeelandia H. Vlissingen HTerneuzen n. 3e klasse B. MEVO II—Zeelandia I. GoesNieuw-Borgvliet. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. STEEN—Sluis. HontenisseHoofdplaat. IJzendykeStoppeldyk. SluiskilBreskens. 2e klasse B. Terneuzen HIAxel II. WestdorpeScheldestryders. 2e klasse E. Breskens nIJzendyke H. Sluis nHoofdplaat H. Hoogewegsche Boys—Z.-Vl. Boys. 3e klasse B. Stoppeldijk HTerneuzen IV. Scheldestryders nSTEEN n. -Tern. BoysWestdorpe II. In de Eerste Klasse zyn slechts twee wed- strijden ingedeeld, n.l. Willem HM.V.V. en N.A.C.Bleyerheide. Alleen de eerste is van belang daar M.V.V. nog steeds P.S.V. ter zijde kan komen. Het zal M.V.V. wel ge- lukken dezen strijd te winnen. TWEEDE KLASSE. R.B.C.De Baronie. Zoow.el R.B.C. als De Baronie hebben dit seizoen niets meer te vreezen, hoe ook de ver der nog te spelen wedstrrjden zullen eindigen. Het is daarom dat deze ontmoeting vrij kalm zal worden opgenomen en gezien de stand gelooven wij in een ovenwinning van de thuisclub. DoskoBreda. Dosko zakt voortdurend lager in de rang- lrjst en schijnt het dat zij midden in de depressie zit. Gelukkig voor haar dat in het begin van het seizoen zij zich door een reeks overwinningen heeft kunnen veilig stellen. Ook thans zal het wel op een nederlaag voor haar uitloopen want Breda, wij hebben het nog kort geleden kunnen constateeren, be- schikt over een stevig elftal. T.S.C.Vlissingen. Hoewel het Vlissingen in den wedstrijd tegen Hero niet is medegeloopen en zij hier- door haar werkelijke goede kansen plots zag verdwynen, zal zy er toch wel prijs op stellen om bij het einde van het seizoen een zoo fraai mogelijke plaats in te nemen, maar ook T.S.C. is een club, die aanspraak kan maken op een goeden stand, en zou zelfs bij een overwinning op Vlissingen deze club voorbij kunnen streven. Uit dit oogpunt bezien be- looft het een zeer fraaien strijd te worden. HeroTerneuzen. Deze ontmoeting staat zoowel te Breda als te Ter Neuzen in het teeken der belangstel- ling. Weliswaar zal dit seizoen het kampioen- schap wel door Hero worden behaald, maar dat neemt niet weg dat het voor Terneuzen een groote voldoening zou zijn als zy in dezen strijd zou kunnen demonstreeren, dat zij een sterker elftal bezit dan de club die binnen eenige weken tot kampioen zal wor den uitgeroepen. De eerste ontmoeting tusschen beide clubs eindigde in een overweldigende overwinning (102) voor Terneuzen, en hierdoor werd voor de eerste maal in dit seizoen aan Hero een nederlaag toegebracht. Thans zal Hero willen toonen dat haar nederlaag meer aan een samenloop van omstandigheden te wijten was, hierbij komt nog dat een overwinning voor haar tevens zou beteekenen het behalen van den begeerden titel, want indien Terneu zen verliest is het kampioenschap behaald en heeft deze club reden tot juichen. By Ter Neuzen bestaat het voomemen om in deze byzonder belangryke strijd te laten zien dat, al is dit seizoen het kampioen schap ook niet voor haar weggelegd, zy op dezen titel aanspraak zou kunnen maken. Maar dan dient zy ook thans te overwinnen. Om het vertegenwoordigend elftal in dien stryd te steunen zal een zeer groot aantal supporters deze reis medemaken, aangezien ook de bekende supportersvereeniging be sloten heeft het elftal te vergezellen. Ook uit Breda zelve zal wel een groote be- langstelling voor deze ontmoeting zijn want men was daar langzamerhand zoo gewoon geraakt aan de steeds voortdurende overwin ningen van Hero, dat men ten zeerste ver- baasd was toen de uitslag bekend was. Men zal nieuwsgierig zijn dit elftal thans eens aan het werk te zien tegen haar sterkste con current Hero. DongenME V O. De positie van MEVO biyft nog steeds uiterst gevaarlyk, daar nog steeds Alliance haar voorbij kan komen. Het veroveren, al was het maar van 66n puntje, zou voor haar een ongekenden steun beteekenen. Nu ziet het er wel niet naar uit, dat Dongen haar zal toestaan de punten te behalen of genoegen zal nemen met een gelijk spel, maar het degra- datiegevaar voor oogen zou MEVO eens uit den band moeten springen en laten zien dat een kat in het nauw rare sprongen kan maken. DERDE KLASSE. HulstZeelandia IL Het einde van deze competitie is reeds nabfl want, nadat Axel vorige week haar laatste wedstryd speelde, is het thans Hulst die ditmaal in dit seizoen voor het laatst in het veld komt. In tegenstelling met Axel, die tegen zich kreeg het elftal dat aan haar het kampioen schap tracht te onthouden, krijgt Hulst juist het zwakste elftal op bezoek en zal dus deze laatste wedstrijd een kllnkende overwinning voor Hulst medebrengen. Vlissingen HTerneuzen II. De reserves van Terneuzen speelden vorige week nu niet bepaald een goede party tegen Zeelandia II. Zij zullen uit een heel ander vaatje moeten tappen willen zij de reserves van Vlissingen van zich afhouden en wij ge looven niet, dat het aan de rood-zwarten zal gelukken de beide puntjes mede naar huis te brengen. Niet onmogelijk is het dat het tweede elftal van Terneuzen met eenige in- vallers de reis naar Vlissingen zal moeten aanvaarden, daar, in verband met de belang- rijke ontmoeting van het eerste, vermoedelyk eenige van haar beste spelers als reserve naar Hero zullen worden medegenomen. BELGIe—NEDERLAND. De Antwerpsche correspondent van de N. R. Crt. schryft: Na Zwitserland moeten we dan naar Parijs tegen Frankryk en dan komt BelgieNeder- land te Antwerpen. De kaartenverkoop is voor dezen wedstryd reeds opengesteld en, niet- tegenstaande de crisis, niettegenstaande het teruggaan van alle recettes by kampioenswed- strijden, is het weer een run geworden op het bondsbureau. Er hoeft dus heelemaal niet voor gevreesd te worden: BelgieNederland wordt ook dit jaar voor een uitverkocht huis gespeeld, temeer daar uit Nederland wel weer vijf k zes duizend belangstellenden mogen worden verwacht. Dat voor wat betreft het publieke succes. Maar het sportieve? We heb ben Zondag Nederland in zijn zwaren strijd tegen Hongarye gezien en we hebben naar Belgie geschreven: zet de bloempjes voor 9 April maar al voor het Nederlandsch elftal klaar, want tegen dergelijk spel heeft Belgie' momenteel niets in te brengen. En dat is onze eerlijke overtuiging. Ulvenhout, 7 Maart 1933. Menier, D'n Fielp is de leste dagen ver- aanderd as 'n blaaike aan 'nen boom. De vrinde- lijkheid zelvers! Hiji weet't dus, d'n bobberd! Afijn! Na die vergade ring van verlejen week, hadden we't toch nie veul lan- ger onder-ons kun nen houiwen en... daar was me dieen olifaant toch ok gin goei garen meer te spin- nen! Gin huis meer mee te houwen. Zoo Zondagmiddag, om 'n veurbeeldje te noemen, in „de Gouiwe Koei" och&rme, hij perbeerde heel onzen kustelijken middag te verknoeien. Om te beginnen, kwam ie 'n vol uur te laat. En zoow as ge wit, hij, d'n Fielp, veurzitter van de propclub, en bovendien 'nen liefhebber van 'n potje-kaart as er maar weinig zyn, waant ginmensch mokt zo'n ruzie onder 't kaartspul as sjuust hij en d& zyn de ware kaartspulders, die da doen! maar d'n Fielp dan, is altij prompt d'n eerste, die present is. Ja, hy kan zelfs nie hebben, da-d-een van ons drieen, de club is maar vier man sterk, ddn ketierke te laat komt. Dan gaat ie te keer, of ze'm bestolen hebben. Lest nog, mee d'n Joep, d'n jongste uit de club, virtig is ie. In plots van haalf drie, kwam ie om kwart voor drieen. „Middag samen", zoow viel d'n Joep binnen: „laten me maar dalyk beginnen, 'k ben 'n ketierke te laat, 'k had visite van m'n schoon- moeder". „Zoow", zee d'n bakker vuil: „had ons Joep- ke visite van z'n schoonboetje Enhedde h kuske gekregen veur ge weggong, Joep Koontjes?" Fielp", zee d'n Joep: „ik waarschouw oerw, leg nouiw nie te zuigen, aanders ben 'k 'n boon as ik vanmiddag 'n kaart vasthouiw!" „Ge hedt op tyd te z^m, al was er 'n regi ment schoonmoeders by oew op visite, be- grepen M'n schoonmoeder, m'n schoonmoe- der, wa-d-heb lk mee jouw schoonmoeder aan m'n pet; as die sams denkt da ze mijn m'neD kaartmiddag kan vergallen, dan kent ze me nie, verstade da?" D'n Blaauwe schupte me teugen m'n beenen en knipte 'a ogske. „Laten gaan", beteeken- de da! En toen d'n bakker ging geven, toen zee d'n Blaauwe zoow veur z'n eigen, om 'm op gaank te houwen: „neee, da's gin soort van 'n werk". Da deed 'n bakker goed. Eindelyk had ie steun. Hy boog veurover, naar d'n Tiest, stopte even mee geven en zee: „is 't waar of nie Blaauwe, wa 'k zeg?" wDeurgejven", zee d'n Tiest: „d'n eene komt veul en veuls te laat en nommer twee zit z'nen tyd te verkletsen". En weer schupte- n-ie me onder tafel. „Wel nou nog mooier!" viel d'n bakker uit: „nouw zal ik 't gedaan hebben!" ,U>'n Tiest hee gelyk" zee ik, hatelyk kalm. D'n bakker deelde deur. „Maar d'n Fielp ok", zee d'n Tiest weer. Sjuust", zee d'n veurzitter: „de kwestie is dezeEn toen viel d'n Blaauwe 'm in de rede: „dat de Joep as ie weer 's trouwt, en lid van de propclub wilt blyven, dat ie dan maar 'n meske op mot gaan zoeken in't wees- huis, wa gy, Dr6?" „IClap af", zee d'n bakker. „Veur de negen", zee d'n Tiest. „In de troef" zee d'n Joep. „Pas", riep d'n bakker. „Ok zoow", zee ik. En d'n Joep gong veur de negen in de troef enhy haalde ze! Wa veur d'n bakker heeleg&ar de deur dicht dee. „Diee brasem begint toch aardig te speu- len", sarde d'n Blaauwe zoow laangs z'n neus weg. „Moeite wddrd", zee d'n bakker: „pfoe, mee zukke kaarten. Da ziede altij, de gekken emmen de kaart". „Da's de kif", zoog d'n Blaauwe. ^Sjuust", viel uit d'n Joep z'nen mond en toen, amico, toen Nooit hee d'n bakker zoow slecht gespuld. Hij dee niks as z'n kaar ten overbiejen. En verloor, verloor! Den Tiest wier zat van de winst. Wa-d-hebbea we gelachen! En da-d-allemaal, omdat d'n Joep 'n ketier ke te laat was gekomen. Maar nouw kwam ie zelf 'n vol uur te laat, d'n lesten Zondag. „As ie nouw binnenkomt, Joep", zee d'n Tiest: „dan zeggen wy niks gij ok nie. Maar gij paikt heel laankzaam oewen horloge, ge kekt 'r's op, ge schudt 'm laanks oew oor en dan vraagde aan ons hoe laat of't toch eigen- lyk is. Meer nie! Laat de rest maar veur myn over". „Maak 't nie te erg, Blaauwe", suste-n-ik: „ge wit dat 'm die vergadering dwars zit, van verlejen week Donderdag mee da radio-bericht over z'n braandende bakkery!Hij voelt z'n eigen gepasseerd, da witte nouw, waant as 't aan hum lag, dan zouw hy veurzitter willen zyn van z'n eigen huldigingskommissie". ,,Hij zal over ennigte weken de lol hebben, van't feest, dus zal ie er nouw't sjagrijn veur over motten hebben", zee d'n Tiest ijskoud: ,,lot myn maar doen, Drd". Om haalf vier kwam d'n bakker binnen. 'n Gezicht, neee, of ie 'n heel koninkryk verspuld had. Of 'm de heele weareld, ja of 'm heel Ulvenhout niks meer aan ging! Z'nen mond hong naar benejen of ie afge- zakt was en z'n petje hong naast z'nen kop. En aanders hee-t-ie Zondags nog wel z'n bol- hoedje op „Middag, zee-t-ie, mee allebei z'n handen in z'n zakken en staan blyvend. Toen kwam de vrouw van achter 't buffet. „Wa zal 't zyn, bakker? Gewoon?" Da was al genogt. „Gewoon, gewoon?" zee-t-ie: „niks gewoon. D'r is teugeswoorig niks gewoons meer. Breng me maar 'n pilske". >rEet me maar nie op", bromde 't wijf, weg- gaande. Wy zwegen. D'n bakker zuchtte. Toen zuchtte d'n Tiest; schupte my aan onder tafel en ik zuchtte ok- Daarop zuchtte d'n Joep. As't pintje pils kwam, gong d'n Fielp maar zitten. Toen begost d'n Tiest de kaarten te geven, keek 's veulbeteekenend naar d'n Joep, die toen mee z'n horloge begost te excerceeren, sjuust zoow as-dn' Tiest 't'm veurgezeed had. ,31a.auwe?" vroeg ie ten lange leste mee "n verwonderd gezicht en 'n bietje lastig: „hoe laat leven me eigenlyk, is nouw da dink kapot, of „Jouw klokske is bestig, pront", zee d'n Blaauwe nadrukkelijk: „maar" en toen deed le d'n bakker na: maarde kwestie is deze, wij beginnen aanderhalf uur overtyd, Joep! Net als lest, mee die schoonmoeder van jouw". Ik docht da'k bezweek. D'n Joep kost niks antwoorden en d'n Fielp keek onverschillig deur't horreke naar buiten. ..Saantjes", zee d'n Fielp en hij dronk's van z'n pilske. Wy klonken mee ons citroentje, waarop d'n Blaauwe vroeg: „van d'n draank kf, bakker?" Hy zuchtte en zee: „prop". Zwjjgend en plichtgevoelig kaartte d'n bak ker mee. Schoot bok op bok betaalde telkens en was nergens bij mee z'n harsens. Op 'n ogenblik gong ie misere, haalde negen slagen en zee: ,,da-d-heb ik netjes gedaan!" ,,Da's waar" zee d'n Blaauwe: „as ge den man negen cent betaalt, zijde van 't schan- daal af!" Geven guilie mtjn nouw m'n vijf centen", zee d'n bakker, mee 'n gezicht-van-mokt-nouw- gin-lolletjes,,'k heb al genogt verloren, van middag. Zoo koom ik er weer's bovenop!" „Ge zy toch misfere gegaan, bakker!" „H5-6-6? ,Mis666r!" Toen zweeg ie. Dramatisch zweeg ie. En betaalde de zeuvenen twin tig centen mee't ge- baar van 'nen mensch, die z'n bezittingen gaat verdeelen. En in dieen zelf den trant zee d'n Tiest: „is- t-er wa, bakker Ge zijt zoow ja, hoe za 'k zeggen? Ge zit zo'n bietje te kijkeo ge nie wel zyt? Zurgen?" ,,'t Gaat nie goed" zee-t-ie: „neee. En weef zuchtte-n-ie. „Oew brood is d'n lesten tyd tenmtnste slecht", zoow gaf d'n Blaauwe 'm toen d'n genadestoot. Waarop d'n Fielp z'n kaarten wegschoof, en straf op't tafelblad gong zitten kyken, net of ie 'n ding op z'n hoofd had g'ad. De lol ging er af. Er was mee dieen bob berd nie te eggen of te ploegen. Onwillekeurig was 't kaartspul afgeloopen. „Gij zy van de week nie op de vergadering gewdest ee, Joep", zoo begon d'n Tiest 'n protje. Ge wit, amico, d'n Joep zit er thuis liliyk onder en da mot d'n Joep nog al 's heuren. „Och, neee", zee-t-ie: ,,'t zal zonder mijn ok wel marcheeren, maareen mee 'n schuin oog keek ie naar den bakker. D'n Fielp be gost z'n ooren te spitsen. „Da's waar ook" zee d'n Tiest: 'k had gin erg in 'm, maar witte wa-d-ik gedocht, Dr6, waar die heerepoort mot komen te staan...?" „Nouw?" vroeg ik. „Bij de kerk". (Ge zult oew nog herlnne- ren, amico, dat d'n bakker teugenover de kerk woont!) ,,Neee", zee d'n Joep, die 't begost te snap- pen: „dan lie<ver ineens veur de pastorie" D'n bakker zweeg. Keek wantrouwend en kleurde van ergemis. „Emmen jullie myn oew conterbusie al betaald?" vroeg ie. Hij kreeg z'n drie kwartjes, stond op, zee: ,,seluu" en verdween as 'n veurbyrjjende vrachtauto. We ebben ons blauw gelachen. „Tiest", zee ik eindelijk: ge maak *t te erg! We krijgen van de week weer brood da gewoon nie om te bijten is!" Maard'n aanderen dag, as lk 'm teu- genkwam in z'n broodsjees, heurde-n-ik al aan 't klappen van z'n zwipke, dat ie veul opge- knapt was. En as le me zag, stopte-n-ie, liet z'n drie- honderd p>ond lijf uit 't wageltje zakken, dat de veeren piepten en kwam lachende naar me toe. „Dr6", zee-t-ie: ,ge mot me maar nie kwa- l(jk nemen, da'k gisteren gin plazir had in t kaartspeulen, waant eh eh "k was heelegaar nie lekker ziede!" ,En nouw?" vroeg ik. „Puik In ord", zee-t-ie. „Zoow ineens?" ,3h ja zoow ineens. Ollee, wa sa'k zeggen ee, die dingen komen onverwachts en gaan onverwachts weer weg!" Lachende kroop ie weer in z'n broodsjeea. „Pffft, floot ik. „Jaaa?" ,,Die eerepoort zetten we op jouwen erfti** Hij haalde hoog z'n schouwers op en schud- de z'nen vetten kop, of ie zeggen wouwi „Ti weet nie, wa ge bedoelt". Maar leutig klapte z'n zwipke weer, en ratelend as 'nen lach, zoow rolde z'n sjees over de keien. Hy weet 't dus, d'n schobbejak. Afijn! Hy moest er wel achter komen en nouw is 't brood tenminste weer am te ge nie ten! Kom, ik gaai er afscheien. Over ennigte weken vieren me z'n feest. En d'n Blaauwe hee gezeed: ,,'t zal 'm centen kosten!" En nouw ie 't toch wit", zee d'n Blaauwe: „nouw za'k'm wijsmaken, dat ie 'n standbeeld krygt. Hy is er dus nog nie mee klaar, d'n bolle!" Veul groeten van Trui en as alty gin horke minder van oewen toet k voe DR6. STAKENDE WERKLOOZEN. Te Bussum had de gemeente een ophoog- werk op touw gezet om ook niet geschoolden arbeiders onder de werkloozen werk te ver- schaffen. De by rouleering daarvoor aange- wezen ploeg weigerde evenwel voor 48 cent per uur aan het werk te gaan. Op advies van de Landelijke Federatie is men na den door de gemeente gestelden termyn weigerachtig gebleven aan den arbeid te gaan, waarop deze werkverschaffing is stopgezet. De 45 be- trokkenen zullen thans ook den werkloozen- steun moeten missen. DE SCHEEPSRAMP BIJ VARDO. Omtrent de scheepsramp by Vardo wordt nader gemeld: Tien man van de bemanning van een En- gelsche trawler, die op het punt was te zin- ken, stapten in de reddingboot, en verlieten het schip, terwyl de kapitein op het zinkende schip bleef. Toen de reddingboot het schip verliet, rlep de kapitein zijn mannen een laast ..vaanwel" toe en zonk met zyn schip in de diepte. Dit drama speelde zich af aan de noord- oostkust van Noorwegen, toen de Engelsche trawler ,,Lord Deramore", groot 346 tonnen, gedurende een sneeuwstonm tegen de rotsen werd geworpen in de nabyheid van Vardo. Vyf menschen verloren het leven en binnen den tyd van drie minuten zonk het sdhlp te zamen met zyn kapitein, die weigerde zyn post te verlaten. De kapitein was Charles Enivolson, Noor van geboorte, en genaturaliseerd Engelsch- man. Hy had meer dan 20 jaren op trawlers, met bestemming. op Hull gevaren, en was een van de meest ervaren zeelieden, die de kust van Noorwegen door en door kende. De eerste stuurman Atkinson, was de vader van den stuurman, die tot de bemanning van het schip behoorde, en door den plotselingen dood van zijn echtgenoote verhinderd werd de reis mede te maken. Zijn vader nam toen zyn plaats in. De overlevenden werden gered door het Noorsche regeeringsstoomschip „Mlchael Sars", nadat zij 12 uren in de reddingboot hadden rondgedobberd. Het was niet moge lyk geweest de kust te zien, daar er hevige sneeuwstormen woedden. Moe en half bevro- ren vochten zy om hun leven, tot de Noorsche boot hen opnam. DE BANKCRISIS. Het groote probleem van den dag by de huidige bankmoeilykheden in de Vereenigde Staten, is, zonder contanten te leven. Alleen voor de ryken zyn de restaurants nog betaal- baar, anderen moeten zich er mede vecgenoe- gen hun boterhammen van huis mede te nemen, aangezien de nog aanwezige contan ten voor belangryker dingen gebruikt moeten worden. De bioscopen zyn vrywel leeg, even- als alle lnstellingen, zooals Turksche baden, schoonheidsinstituten, bloemenwinkels, etc., die in geen directe levensbehoeften voorzien. Zelfs te Reno Is de voomaamste bron van iokomsten opgedroogd, n 1. de totstandkoming van ecihtscheidingen, aangezien dit hier in de eerste paats een kwestie van contante beta- ling is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6