BUITENLAND TER NEUZEN, 10 MAART 1933. 66 JAAR EN NOG ACHTER DE TOONBANK. IJZENDIJKE. Voorts bepleitten enkele leden nog een wij- zlging, wat betreft de vermelding op de fles- echen enz. van hat alcoholgehalte. Het voor- schrift toah is letterlijk genomen niet voor uitvoering vatbaar gebleken. Zij gaven dan ook in overweglng bet te doen vervallen. Venscbeidene leden wenscbten het getai 20 voor het aantal graden voor het bepalem van het alcoholgehalte te wgzigen in 15. Opgeimerkt werd, dat de vraag kan rijzen of indien de onderhavige bepaling wet zal zijn geworden, het dansen in voor het publiek tcegankelijke localiteiten, waarvoor een ver- gunning of een verlof A is verleend, brj ge- meentelijke verordening zal kunnen worden verboden. Deze leden meenden, dat deze vraag in ontkennenden zin moet worden beantwoord. Sommige dezer leden hadden tegen uitsluiting van de mogelykbeid van genaeentelijke dans- vertboden bezwaar. Anderen zouden zich daar- mede juist zeer wel bevredigen. tNVOER VAN BEDRUKTE, GfEVERFDE EN BONTGEWEVEN KATOENEN MANUFACTUREN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, waarvoor alsnog toewijzing zal worden verstrekt voor den in- voer van bedrukte, geverfde en bontgeweven katoenen manufacturen, bepaald op 20 van het bedrag, waarop de aanvrager, overeen- komstig de gestelde regelen, ten hoogste aan- epraak kan maken. ALCOHOLBESTRIJDING BIJ SNELVERKEER. Mede in verband met de inleiding, gehou- den op het congres van 19 November 1.1. heeft de Vereeniging voor Alcoholbestryding by het Snelverkeer (V.A.S.) zich thans met een adres tot de Ministers van Waterstaat er. van Justitie gewend. Na gewezen te hebben op het steeds toe- nemend aantal verkeersongevallen in ons land alsmede op het feit, dat alcoholgebruik door de bestuurders van motorrijtuigen, aan het ontstaan van die ongevallen veelal niet vreemd is, en na herinnerd te hebben aan het reeds eerder verzonden request, waarby deze vereeniging om een wetswijziging vroeg, welke zou mogelrjk maken, dat dronken bestuurders hun rybewijs voor langeren tyd verliezen dan thans het geval is, wyst adressante op de volgende vijf maatregelen, welke h.i. ge- wenscht zijn: Een voorschrift, waarby chronische alcoho- listen niet de geneeskundige verklaring kun nen krijgen, die noodig is om In het bezit van een rybewijs te komen; een imperatieve bepaling, dat het rybewijs niet wordt verleend, indien biykt, dat de aanvrager blnnen twee jaar onherroepeiyk is veroordeeld, terzake overtreding van art. 420 of 453 Wetboek van Strafrecht; strafbaarstelling van het gebruik van alco- holische dranken kort v66r of tydens het be- sturen van een motorrytuig; strafbaarstelling van het verstrekken van alcoholische dranken aan bestuurders van motorrytuigen; wettelijke voorziening ten einde, in ver- hand met het constateerea van eventueele alcohol-intoxicatie, bloedonderzoek mogeiyk te maken ook tegen den wil van den te onder- zoeken persoon. By het adres is een uit- voerige toelichting gevoegd. DE DUITSCHE REVOLUTIE. De revolutie is in Duitschland schrijft de N. R. Crt. in vollen gang. Zij beheerscht de regeeringsbureaux en zij beheerscht de stxaat. Er is geen politie die de swastika- Ibenden in toom houdt. Zelfs in de Rijksbank zijn zij doorgedrongen, c*m er hun swastika- vlag op te planten. Dr. Luther heeft tydelijk de wyk daarvoor genomen. Zoo gaat het in alle meer of minder openbare gebou/wen. In November 1918 ging het in dit opzicht kal- mer toe te Beriyn. In de Ryksbank b.v. drong geen gepeupel binnen. Voor een werkeiyk nog nationale waardig- heid ibeseffend Duitscher moet het in deze dagen pynigend zijn geweest, in de straten van de hoofdstad den wedstrijd te zien van in looppas naar de openbare gebouwen stormen- de troepen van S.A.- en Stahlheim-mannen om de bondgenooten voor te zijn met het planten van hun vlag. Wij hebben niet ver- nomen dat het by dezen wedgver tot klop- partijen is gekomen. Dit strekt de driftige jonge lieden tot eer; menigmaal wapperen dan ten slotte ook beide vlaggen naast elkaar. Maar wy vreezen dat, als er botsingen tus schen de beide groepen hadden plaats gehad, wij daarvan toch niet zouden hebben gehoord. Er is een embargo op nieuws uit Duitsch land. Dezer dagen is zelfs officieel bekend gemaakt dat de buitenlandsche corresponden- ten twee maanden hebben gekregen om te toonen dat zij goede berichten over den nieu- wen stand van zaken naar hun bladen kun nen zenden. Doen zij dat niet dan gaan zg eruit. Wij vermoeden dat, als dit laatste het eenige risico was, weinige journalisten zouden nalaten hun plicht te doen; wij hebben echter ook reeds andere dreigementen vernomen; tuchthuis werd o.a. genoemd. Dat verklaart menig zoetsappig relaas dat in de laatste dagen onze aandacht trok, van schryvers waarvan wij een ander oordeel gewoon waren. Het buitenland zal echter wantrouwiger staan tegenover de Duitsche berichtgeving dan het detzer dagen door de Deutsche Allge- meine Zeitung gekenschetste Duitsche publiek. De D. A. Z. heeft jaar en dag gepleit voor het opnemen van de nationaal-socialisten in de Duitsche regeering. Misschien is er geen an dere krant in Duitschland, die zich zooveel openhartigheid had kunnen veroorloven als het orgaan van de Duitsch Nationale Wil- helmstrasse. Uit zijn beschouwingen kon men vememen hoe de openbare meening tydens de verkie- zingen vervalscht is door lasterlyke mede- deelingen. Deize methode was zeer goedkoop, omdat geen tegenspraak toegelaten werd. Toch is het nog wel mogelijk dingen van belang ook in andere Duitsche bladen te vin- den, maar dan niet als rechtstreeksche mede- deelinig. Zoo lezen wij in het Berliner Tage- blatt in een artikel, getiteld Autoritedt, in den vorm van een klacht tot minister Goering het volgende „Als het reeds tot „Staatsraison" geworden is dat het communisme en In het algemeen het marxisme moeten worden uitgeroeid, dan is het noodig dat volgens wet en recht daarby te werk wordt gegaan, dat misbruiken uitblyven en niet aan iedere aangifte gevolg wordt ge- geven. Bovenal is het noodzakelijk dat alleen verantwoordelijke ambtenaren handelend op- treden, en dat niet particulieren, ook als zij de bruine uniform dragen, zich ambteiyke han- delingen aanmatigen en zonder ambtelijke op- dracht arrestaties, huiszoekingen en in be- slagnemingen uitvoeren. Deze kiacht geeft een voorstelling van een toestand, waarover geen nieuws tot ons door- dringt. Een in verschillende opzichten leerrijk be- richt vinden wij b.v. in ons cchtenblad van Donderdag. De consul van Peru is te Bremen aangevallen en licht aan het oog gewond. Volgens de politie droeg de dader een swas tika. Maar wy vememen tegelijk dat het on- derzoek ,,moet hebben uitgewezen" dat „onge- twijfeld" een communistische provocatie in het spel is! Zoo sngdt het mes naar twee kanten. Hoe maakt men dat uit als de dader niet ge- pakt is? Het zullen wel steeds als S.A.-man- nen vermomde cornmunisten zijn als nu daden worden gepleegd die niet te verbergen en niet te verdedigen zyn. Zuid-Amerikanen loopen nu eenmaal bij de nazi's byzonder risico met hun extra donker uiterlijk. Het bovengenoemde geval herinnert ons aan een incident uit de eerste jaren van het Hitlerianisme. Toen hebben de swastika- benden een tijd lang Miinchen geterroriseerd. Joden op straat werden mishandeld; daar scheen niets aan te doen. Verklaarde een aan- gevallene, dat hy geen jood was, dan werd hy „lichamelyk onderzocht". Misschien zou de buitenwereld daar niets van vernomen hebben, als niet op een keer een Zuid Amerikaansch diplomaat deze ,,onderzoeking" ondergaan had. Men had toen nog niet de communistische provocatie uitgevonden. Maar in die dagen regeerden de nationaal-socialisten ook nog niet in het Duitsche Rijk. Een leerryken k'jk op den toestand in Duitschland verschaffen ons de berichten uit het Roergebied, waar S.A.-afdeelingen jood- sche en buitenlandsche winkels voor het pu bliek hebben gesloten. Wie erin wilde werd teruggestuurd met de vermaning: „Duitschers. koopt in Duitsche zaken". Het einde is ge weest dat alle joodsche winkels hun deuren hebben moeten sluiten. Misschien zijn dergelijke dingen den heel hoogen heeren te Berlijn op het oogenblik vol- strekt niet meer aangenaam. Zij moeten zich nu in fatsoenlijk gezelschap kunnen vertoonen en vooral ook in fatsoenlijk internationaal ge zelschap. Dat is de eerzucht van alle geslaag- de revolutionairen. Zelfs de Russen hebben op dit punt altyd zeer gevoelige ambities aan den dag gelegd. Maar het is altyd weer de ontdekking van de Zauberlehrling, die opnieuw moet worden gedaan. Het zal ook niet ge- makkelgk beter worden, omdat de hooge heeren, die zelf al van de kalmsten zgn, hun wilden nasleep met zich in de ambten moeten meetrekken. De berichten over het verzetten van de wet in de verschillende staten en groote steden lichten ons daarover slechts heel on- volledig in; ook hierin kon ons echter de jere- miade van de D. A. Z. tot voorllchting strek- ken. Zg herinnerde eraan, dat Hitler steeds had beweerd dat in Duitschland, inplaats van de werktuigen der groote massa, de bekwaam- sten op de voomaamste plaatsen moesten komen; de schrik sloeg het blad nu echter om het hart als het de onafzienbare stoet van lieden zag welke thans aanspraak maken op de ambten. ..Spoiling system" heet dat in Amerlka. In veel opzichten is de revolutie van 1918 makker geweest. De officieele nationaal-socialistische toe lichting bij de gebeurtenissen in het Roerge bied is wellicht leerzamer nog dan het be- richt van die gebeurtenissen zelf. Dat de S.A.-menschen het publiek van de bedoelde zaken hebben weggejaagd bewijst volgens deze toelichting dat de nationale bevolking de sluiting van die inrichtingen eischt. Eerst heeft de nationaal-socialistische leiding, daar zg toch eenig oeconomisch plan moest kun nen voorleggen, naast het afsnijden van den buitenlandschen invoer sluiting der .joodsche" magazijnen geeischt. Nu voeren de S.A.-men schen zelfstandig in bepaalde steden die slui ting uit. Tegen joden en vreemdelingen richt zich de actie in een land, waarvan meer zonen dan van eenig ander land in Europa by den vreemdeling hun brood verdienen. De bevolking krijgt dan de schuld voor deze actie op haar dak. Een de S.A. mannen, die de bevolking op deze wijze terroriseeren want het nuchtere relaas der feiten was on- dubbelzinnig valt de lof ten deel op voor- treffelijke wijze voor rust en orde te hebben gezorgd. Daardoor kon „althans voorloopig" vermeden worden ,,dat onlusten zijn ontstaan, magazgnen door misdadig gespuis zouden zijn geplunderd. De discipline der S.A.-lieden heeft in elk geval tengevolge gehad, dat de sluiting der zaken in volmaakte rust is ge- schied." Dat is de nieuwe ordestaat, dien men in Duitschland, ter vervanging van de anarchie, die totnogtoe heerschte, bezlg is te stichten. In geen periode der vorige revolutie zijn in Duitschland magazijnen geplunderd. Vooral in de laatste jaren heeft niemand ooit zelfs maar aan deze mogelykheid gedacht. Maar na de overwinning van Hitler heeft men dat slechts dank zij de S.A., „althans voorloopig" kunnen voorkomen. Dit leert ons de tegenwoordige officieele berichtgeving uit Duitschland. Ann Duitschland. Het strekt het inzicht van den ex-keizer Wilhelm II tot eer, dat hy zich diep beklemd voelt door hetgeen er in zgn land gebeurt. GEBREK AAN SPEELGOED EN LEKKERNUEN. In het land heerscht, naar uit Moskou wordt gemeld, een groot gebrek aan deugde- lijk speelgoed en lekkernyen voor kinderen. Een teekening in het humoristische Sowjet- weekblad De Krokodil toont een kind, dat staat te huilen te midden van verschillende socxrten speelgoed, dat echter zoodra het kind er mee begint te spelen, doonmidden breekt. De vader, die erby staat zegt: ,,Als je niet op- houdt met huilen, krgg je nog meer SOvjet- speelgoed". In het ondersohrift wordt uiteen- gezet, dat het door Sowjet-trusts voor speel- goederen op de markt gebrachte materiaal practisch onbruikbaar is. Als kenmerkend voor het gemis aan lekker ngen wordt verteld, dat de moeder van een 12jarigen veelbelovenden viol:3t, haar kind vroeg, wat het als belooning wilde hebben na zgn eerste concert in het publiek. Het kind antwoordde: „Moeder, het liefst zou ik dan een heel tablet chocolade voor mg alleen heb ben". OOSTENRIJKSCHE PROBLEMEN. Jaren lang al heeft schryft de N. R. Crt. Frankryk hemel en aarde en alle politieke juridische, financieele en oeconomische mach- ten in beweging gesteld om Oostenrgk van den gevreesden ..Anschluss" aan Duitschland af te houden; en dat alleen met uiterlgk succes. Nu echter hebben de Franschen plotseling een on- vrgwilligen bondgenoot gekregen waarop zg allerminst zullen hebbea gerekend: Hitler. Want de grootheid waartoe de nationaal-socia listen in Duitschland in zoo korten tgd ge komen zijn, heeft in Oostenrgk op eens een einde gemaakt aan allerlei meer of minder echt ijveren voor de vereeniging met het Duit sche Rijk. De hoofdmacht van oprechte ijveraars heb ben altijd de socialisten gevormd. Het is op- merkelijk dat het in 1918 ook in Duitschland juist de socialisten, en in het bijzonder nog de radicale, onafhankelijke socialisten waren, die het vurigst naar een vereeniging der beide Duitsche staten hebben gestreefd. Om die ver eeniging te vergemakkei^ken is toen de nieuwe Duitsche vlag ingevoerd, die later, als een noodeloos geschapen twistpunt, de republiek zooveel kommer zou veroorzaken en nu haar einde te gemoet gaat. Het is te begrgpen, dat de Oostenrijksche socialisten, die Y2 van de 165 zetels in de Naticuale Raad bezitten en daar dus procen- tueel precies even sterk zijn als de Hitlerianen sedert 5 Maart in den Duitschen Rgksdag, op het oogenblik niet het minste verlangen-koes- teren naar het oppergezag van Bengn. Open en meer nog vernolen, tegenstanders van de aansluiting vond men altijd in de christelgk sociale partij, die over 66 parlementszetels be- schikt. Daar is de tegenstand nu zeer ver- sterkt. Deze katholieke party kan niet gesteld zgn op het tegenwoordig bewind te Rerlga, dat zich erop beroemt den invloed van de Duit sche centrumpartg. gebroken te hebben en dat in de goed katholieke wereld als een bewind van het strak protestantsche Pruisen geldt. Bezwaren tegen een Anschluss op dit oogen blik zal mea zeker ook nog ver buiten deze twee hoofdgroepen van het politieke leven in Oostenrgk vinden, daar de wijze waarop nu met de zelfstandigheid der bondsstaten omge- sprongen wordt zelfs Oostenrijksche Groot- Duitschers bedenkelijk moet stemmen. Men wil in die kringcu lid zijn van het Duitsche Rgk, maar dan toch slechts van een federa- tief opgebouwd Rijk, waarin Berlijn geen recht heeft zich meer dan streng noodzakelgk is, met het eigen leven der staatkundige on- derdeelen te bemoeien. Het is zeer twijfel- achtig of buiten de kringen der „Pan-Ger- maansche" nationaal-socialistische Internatio nale in Oostenrijk de vrienden van een aan sluiting onder de tegenwoordige omstandig- hedea nog talrjk zullen zgn. Men mag dus aannemen dat er op het oogen blik in Oostenrgk een zeer sterke afkeer van Beriynsche invloeden heerscht, een afkeer die in de groote politieke groepen algemeen wordt gedeeld. Men zou kunnen vermoeden dat het daarom gemakkelijk moest zijn de op dit vitale punt gelgkgezinden tot een zekere samen- werking te vereenigen. Als men dit echter meent dan kent men Oostenrgk niet. Nog nooit is daar eenige nationale nood in staat geweest de groote partgen ertoe te brengen hun partghartstochten voor een oogenblik to laten zwggen. Een klassiek voorbeeld daarvan is o.a. geweest de hardnekkige, agitatorische vgandigheid van de socialisten tegenover het nationale herstelwerk dat in 1922 ondernomen werd als redding van lichamelgken cadergang. Er is geen staatsbelang in Oostenrjk dat niet gevaar loopt grif te worden opgeofferd aan de leuzen der partgpolitiek. Daarom zijn er nu twee onvereenigbare ver- schijnselen tegelijkertgd in de Weeosche poli- tiek waar te nemen; een stgving van het ge- zag tegenover het gevaarlgk opdringen der nationaal-socialisten, die ternauwernood nog een Duitsch-Oosteargksche grens erkennen; en tegeiykertgd een volmaakt verlammende verwarring in het parlementaire leven. In het parlement is het daarmede begonnen dat, naar aanleiding van een op zich zelf onbe- langrijk geschil, het heele bureau van den Naticnalen Raad wegliep en ontslag nam, waardoor er nu geen instantie meer bestaat die het huis nog voor nieuwe vergaderingen bijeen kan roepen. De toestand is grotesk, maar behaagt door het element van humor, dat de fatalistische Weensche ironie erin zal gevonden hebben, de liefhebbers van parlemen taire twisten zeker nog te meer. Zij laten zich in hun druk«-^ekyf niet storen door het feit dat de zelfstandigheid van het vaderland op het oogenblik de aandacht van alien ten voile in beslag moest nemea, of door de overweging dat zij in een buurt en in een tijd leven waar in de rechten van het parlement en zelfs van den burger, een uiterst breekbaar artikel ge worden zijn. De gevolgen aijn niet uitgebleven. Dollfuss, de bondskanselier, heeft president Miklas zijn ontslag aangeboden, echter slechts om een verklaring van algeheel presidentieel vertrou- wen uit te lokken. Daarop heeft het kabinet een proclamatie uitgevaardigd waaria het con- stateert, dat het parlement zich zelf buiten werking heeft gesteld, en dat de regeering, die in deze kwestie niet betrokken is, geheel onafhankeiyk daarvan, zal voortgaan haar taak van het bewaren van rust en orde te ver- richten. Zg doet daarbg een beroep op alle partijen en op de heele bevolking. Waar de regeering heen wil bl't'kt uit haar verbod van vergaderingen en betoogingen, en het afkondigen van een verordening tot be- perking van de persvrgheid. Zg is begonnca met een blad der nationaal-socialisten, dat een open brief van Proksch, den leider dezer party, aan den bondskanselier bevatte, in beslag te nemen. Men mag aannemen dat deze maat- regel niet uitsluitend met het oog op het ge vaar dat van over de grenzen zou kunnen drei- gen, genomen zgn maar dat het tevens de be- doeling is van het kabinet, de schoone ge- legenheid tot dictoriale bevestiging van eigen partijmacht te gebruiken. Het zou niet Oos- tenrijksch zgn als het anders was. Dat de be- doeling dieper steekt merkt men duidelijk uit een enkele bgzonderheid in de proclamatie: zg kondigt ook bgzondere maatregelen aan om zonden tegen de openbare zedelijkheid te verhinderen en te bestraffen. Is met de poli tieke onzekerheid tegeiyk de openbare onzede- Igkheid zoozeer toegenomen dat plotselinge en buitengewone maatregelen daartegen noo dig zgn? Zoo is het natuurlgk niet. Men taoort uit deze mededeeling een stemgeluid dat verraadt hoezeer nog andere dingen de regee ring bezig houden dan de zorg om het vader land tegen binnen- en buitenlandsche vyanden te beveiligen. Het ongelukkige effect hiervan is, dat voor een zoo sterke oppositiepartg als de sociaal- democraten op het oogenblik aan drie kanten de vgand moet staan; ten eerste op de twee fronten waar ook de regeering haar tegen standers ziet; en dan in de regeering zelf die naar de dictatuur grgpt. Tegelgkertgd treedt de socialistische partij zelf met de onnatuur- It'C'kste bondgenooten in het veld. Berichten uit Oostenrgk maken al melding van ver- woede protesten van socialisten, nazi's, groot- Duitschers tegen hetgeen zy overeenstemmend, zy het In verschillende intonaties, een staats- greep noemen. Wg moeten deze verontwaar- diging begrypen als wy aannemen dat ooit voor de regeering partijzuoht en zucht naar macht in niet geringe mate dryfveer zgn ge weest. Rechtvaardigen kunnen wg ook dan eohter die woede slechts zeer gedeeltelijk. Het parlement heeft nu eenmaal de verleiding voor de regeering, om such van de gelegenheid te bedienen, al te groot laten worden. Het is de gelegenheid die den dief maakt. Aan wien de schuld? LUXOR-THEATER. Het Algemeen Handelsiblad schrijft over deze film: Deze week een buitengewone film, n.l. de reeds in het buitenland zeer bekende lucht- film .Hell's Angels". Wanneer hier een naar waarheid getrouwe reproductie is gegeven van den strijd in de lucht gedurende den wereldoorlog, wat moe ten dan de verschrikkingen wel zijn, welke het menschdom in een eventueelen volgende ooriog te wachten staan? „Hell's Angels" is een gruwelijke film, welke het publiek doet sidderen en beven, maar tevens onbegrensde bewondering wekt voor de enorme prestatie's van de filmtech- niek. Het is hier eigenlgk techniek tegen techniek, n.l. tegen ae duivelsche toepassing van wonderlgk knappe mechanische vindin- gen. Dus heeft „Hell's Angels" een uitge- sproken pacifistisch resultaat. De film is afkomstig uit de Amerikaansche United Artists-Studio's. Op Amerikaansche wgze wordt er reclame voor gemaakt Zoo wordt in een propectus o.m. medegedeeld dat ze drie millioen dollar heeft gekost, waarvan 562.000 dollar voor aanschaffing van een Zep pelin, dat er 87 vliegmachines voor werden gebruikt en er 147 aviateurs aan mede werk- ten. We vermelden dit alleen omdat het hier inderdaad betreft een film, zoo grootsch op- gezet als zelden te voren, geen in scene ge- zet romannetje, maar een verpletterend schouwspel van aller gruwelijkste oorlogsge- beurtenissen. ..Hell's Angels" werd vervaardigd door den Amerikaanschen millionair Howard Hughes, kostte hem drie millioen dollar, vergde drie jaar arbeidstijd, eenige menschen verloren daarbij het leven. Duitschland was diep ver- ontwaardigd over het den ouden oorlogshaat weer oprakelend scenario en onze Hollandsche filmcensuur verbood dit filmwerk driemaal. Telkens bood den importeur het filmwerk in verzachtende omstandigheden ter herkeuring aan en eindelijk werd het vrijgegeven. Van een anti-Duitsche strekking is nu absoluut geen sprake meer. Deze film is fenomenaal. Zulke luchtgevecht-opnamen zgn even zoo- vele wonderen. Het is volmaakt onbegrgpe- lgk, dat aviateurs tot zulke prestaties in staat zgn. Er zgn dan ook eenige menschen bg verongelukt. Geweldig spannende momenten heeft deze film in overvloed, wij denken hierbg bijv. aan den strijd tusschen de Zeppelin en vier vlieg- tuigen, waarna de laatst overgeblevene zich ten slotte op den luchtreus werpt, zoodat bei- den brandend neervallen. Ook in den strgd boven het front in Frank- rgk beleeft men uiterst spannende momenten. Het tweede hoofdnummer van dit grootsch programma, is geheel tegenovergesteld. De Ufa presenteert haar Superfilm ,,Inbrekers", een filmwerk met de drie gevierde filmster- ren Willy Fritsch, Lilian Harvey en Heinz Ruhmann. Het is een der beste amusements- films, welke, zooals men in de groote bladen verleden week kon lezen, door de groote theaters in speciale voorstellingen worden ge- bracht. Het verloop der geschiedenis mogen wy niet verklappen, wg kunnen alleen mededee- len: U geniet twee uur spanning, twee uur lachen, Lilian danst zooals zg dat alleen kan en Heinz Ruhmann brengt de geheele zaal aan het schaterlachen. Willy Fritsch is de in- breker en zorgt voor de spanning. Inderdaad een zeer goed gekozen programma. Alle vroegere kwaaltjes verdwenen. Haar bron van energle. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werk- kracht! Maar uit haar brief, dien wij hieronder afdrukken, zult U zien, dat ze redeo heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu al as- sistente in een zeer drukke manufacturenzaak. Tegenwoordig sta ik van 9 qur's morgens tot 7 uur 's avonds achter de toonbabk. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoordige energie het gevolg is van ,,de kleine dagelgksche dosis". Voordat ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan een algeheele vermoeidheid, zoodat ik het gevoei kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zg, nu denk ik daar niet over, hoewel ik spoedig gepensioeneerd zal worden. De tyd voor pensioeneering zou voor alle employe's gemakkelgk vyf jaar later ge steld kunnen worden, als ze ook alien Kru schen Salts namen". Mevr. E. W. Hetzij U nog in Uw voile jeugd ben, of dat Uw beste jaren reeds voorbg zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine dagelgksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proe- ven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor volmaakten en onge- stoorden levenslust. Kruschen Is een ideals combmatie van zes natuurlijke zouten, welke de lever, nieren en spijsverteringsorganen aan- sporen tot een gezonde, geregelde function- neering. Daardoor bewerken zij een inwendige zuiverheid en een frisschen, gezonden bloeds- omloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin morgen direct met Kruschen Salts. In den tgd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U ,als zoovele anderen, erkennen, dat U liever Uw ontbgt zoudt missen dan Uw „kleine, dagelgksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flaeon. Adv. AXEL. De door middel van de vereeniging ,,Het Groene Kruis" .gegeven cursus in eerste hulp bg ongelukken, is, wat betreft de eerste cur sus, ten einde. De deelnemers(sters) werden na gehouden examen, afgenomen door Dr. J. C. Bom, alien toegelaten tot den vervolgcur- sus, die a.s. winter wordt gehouden, waarbg dan voor de geslaagden een diploma besehik- baar is. De 18 deelnemers(sters) t.w. de dames: A. Bom, P. Verstraten, Joz. Lansen, P. Mieras, B. Koster, A. de Zeeuw, F. v. Doeselaar, N. F. Scheele en de heeren D. v. d. Berg, A. v. Sabben, Joh. C. v. Driel, B. J. Knieriem, C. v. Tatenhove, G. Lindenberg, H. J. Hoebe en C. Griep, werden gefeliciteerd door Dr. Bom met het bereikte resultaat, waarin de hoop werd uitgesproken, dat de cursisten volgend jaar weer alien den eindcursus zouden volgen. De voorzitter van het Groene Kruis, den heer Ant. Kruysse, sprak vervolgens nog een woord van waardeering, zoowel voor dokter als cur sisten. IJoor de goede zorgen van de dames waerd een kopje thee gebruikt met een gebakje. De oudste cursist, de heer Hoebe, sprak namens alien een woord van dank aan Dr. Bom, het bestuur van het Groene Kruis en het bestuur van de Chr. Landbouwschool, die alien hebben meegewerkt, dat deze cursus kon worden ge houden. Met ingang van 6 Maart j.l. is het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te IJzendgke opgeheven, en vervangen door een hulpkan- toor voor de drie diensten. ZOO KAN HET NIET LANGER! Verban die dagen, waarop gij door pgn in uw rug en spieren, door urinestoomissen, hoofdpijn en duize'igheid, door afgematheid, temeergeslagenheid en ultputtiug uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dik- wijls de eerste waarschuwingen van verzwak- king der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zij zijn verzwakt, dan hoopen urinezuur en andere schadelijke stof- fen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht, en blaasstoomissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Forster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de be- treffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Foster's Rugpyn Pillen zyn verkr'rjgbaar bfl alle drogisten enz. k f 1,1,75 en f 3, per doos. Te Ter Neuzen by Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 25 (Ingez. Med,) Voor den postdienst ressorteert dit hulp- kantoor met het poststation te Waterland- kerkje onder het P.T.T.-kantoor te Breskena, voor den telegraaf- en telefoondienst onder het kantoor te Ter Neuzen. DE GENTSCHE FLORALIBN. Men schrgft uit Gent aan de N. R. Crt.; Gent is druk in de weer met de voorberei- ding van de wereldberoemde Floralien, die zullen gehouden worden van 22 tot 30 April aanstaande. Het is een oude traditie geworden en geen enkel volk hecht meer aan zgn oude traditien dan het Vlaamsche volk. Sedert 100 jaar richt, om de vgf jaar de Koninklgke Maatschappy voor Landbouw en Kruidkunde een tentoonstelling in van bloemen, vruchten en planten. Aanvankelgk waren deze tentoon- stellingen niets meer dan verzamelingen van den beste voortbrengselen uit de hovenlers- tuinen van Gent. Enkele hoveniers hielden de eerste tentoonstelling in 1808. Koning Wlllem I was er gauw bg om deze beweging te steu- nen. Reeds den 14 April 1815 verleende hg aan de Inrichtende Maatschappg den koninkiyke titel en schreef hy haar: ,,Mgne toelating mag niet als eene gunst aangezien worden, maar wel als een recht dat u toekomt; alle nuttige inrichting, zooals die van Gent, draagt tot den luister by van het land en van den vorst, die het regeert, en het is voor hem een plicht haar te beschermen; rekent op my." In den laatsten tyd zijn deze Floralien niet alleen een soort van wereldjaarmarkt gewor den voor de kweekers van planten en bloe men; ze zgn een aantrekkingspunt geworden voor alle liefhebbers van bloemen voor het gewone publiek dat overweldigend wordt, tegelgk door de siervolle schoonheid van vreemdsoortige planten en door het kleurrgke uitzicht van het ruime feestpaleis dat letter- lgk herschapen wordt in een bewogen zee van kleuren. Weet men dat de laatste tentoon stelling, deze van 1928, bezocht werd door 800.000 belangstellenden, waaronder een groot deel vreemdelingen? Reeds hebben wij den knappen tuinarchitect Henri de Wilde zgn orders zien geven aan zyn talrijke arbeiders, die den grond aanleggen voor het grootsche geheel. Hij heeft ons ver teld dat hij ditmaal er nog iets nieuw3 op ge vonden heeft, onder de groote trap zullen dioramas opgericht worden, waarin men voor- beelden zal zien van tuinen uit de voomaam ste tijdperken der geschiedenis. Ondanks den crisistgd is het slagen vim deze tentoonstelling verzekerd. Reeds heeft men meer inschrgvingen ontvangen van deel- nemers dan v66r vgf jaar en men is ervan overtuigd dat de groote zaal van 11.000 vier- kante meters evengoed als vroeger zal ge- vuld worden met een zee van bloemen. Trouwens de leiding berust in goede han- den. Weet men dat de ziel van deze beweging een diplomaat is? Het is de Belgische gezant te Berlgn, graaf Andr6 de Kerckhove de Den- terghem, die ook in Nederland zeer goed be kend is; hy was destgds, als eerste secretarls, verbonden aan de Belgische Legatie in Den Haag. Sedert jaren is hy aan het hoofd van de Koninklgke Maatschappg voor Landbouw en Kruidkunde, die hy met een groote toe- wgding en met de gulheid van zgn geestdrift ondersteunt. Graaf de Kerchove de Denter- ghem is een Gentenaar, zet de traditie van zgn familie voort. Hij wordt bggestaan door de heeren Lucien de Cook, den secretaris- generaal, rechterarm van graaf de Kerchove de Denterghem, den vice-voorzitter Albert Ceuterich, advocaat, en de leden van de spe ciale commissie voor de floralien: de heeren F. Spae, A. de Smet en Charles Pynaert. Ook de heer Charles Pynaert wijdt zich uit ge- hechbheid en familietraditie aan den Gent- schen tuinbouw en aan de Floralien. Zgn vader, was met den vader van graaf Andr4 de Kerchove de Denterghem leider van het Tijdschrift voor Tuinbouw, en hy zelf is het langen tgd geweest. Ook in Nederland is hy geen onbekende: hg nam als Belgisch afge- vaardigde deel aan de tentoonstelling voor tuinbouw te Heemstede In 1925, en aan de Sidbold-manifestatie te Leiden in 1932. Onmiddellgk na het welslagen van de vo rige tentoonstelling in 1928 gehouden heeft men de hand aan het werk geslagen voor het inrichten van de huidige expositie. Het pro gramma is zeer ruim opgevat met dit ver- schil dat nu ook een coloniale afdeeling zal ingericht warden waar vooral de aandacht zal gevestigd worden op de koffie- en katoen- teelt. lets zeer aantrekkelgks van deze ten toonstelling is steeds de afdeeling van de orchideeen. Deze bloemen, de meest sieriyke, zyn afkomstig uit Columbie en BraziliS en men heeft er wonderbare varieteiten van kunnen kweeken die de meest verscheldene vormen en kleuren aannemen. Verder zal ook veel aandacht gewijd worden aan de palmen en aan de steenplanten. Maar de Azalea's blgven toch steeds het hoofdbestanddeel uit- maken van de tentoonstelling. Het zgn hoofdzakeiyk de Gentsche en de Brugsche tuinbouwers, die azalea-plan ten ten- toonstellen. De Nederlandsche afdeeling zal dit jaar be- langrijker wezen dan vroeger. De medewer- king uit Nederland bleef langen tyd uit; men was ontevreden over de contingenteering van de Nederlandsche bloemen in Belgie. Dank zy de tussehenkomst van de Syndicale Kamer voor Tuinbouw, onder de leiding van den heer Pynaert, heeft de Belgische regeering deze contingenteering opgeheven. En de betrek- kingen tusschen de Nederlandsche en de Bel gische tuinbouwers zgn daardoor heel wat venbeterd. De aanvragen uit Nederland voor deze tentoonstelling zgn reeds zoo *alrgk, dat men op verre na aan alle niet kan voldoen. De Hollandsche afdeeling zal echter over een ruimte beschikken die het mogelgk zal maken de voile beteekenis te laten gewaar worden van de voortbrengst van het Westland, van de bloembollenvelden rondom Haarlem en van de potbloemennyverheid uit Aalsmeer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2