aver de tariefmiuren die het buitenland avera! ©ptrekt, maar Mer gaat men gemeentelgke muren oprichten. De opzet is geweest, am de vermomde bedel a ry te weren, maar nu willen Burgemeester en Wethouders er voor de ge- meente een geldwinning van maken. Ik kan mrj daarmede Met vereenigen, tenzij men mij zou overtuigen, dat ooze menschen in andere gemeenten ook zooveel moeten betalen. De VOORZITTER: Hoe bet in andere ge meenten is geregeld weet ik niet, maar ik sta op het standpunt, dat iedere gemeente maar voor zichzelf moet zorgen. De beer D. DEES vindt 20 nog weinig. De heeir BUIJZE herinnert, dat het vent- verlbod in het leven is geroepen ter bescher- ming van de eigen wimkeliers, die hier be- lasting moeten betalen en him centen ver- teeren, terwijl de leurders uit andere gemeen ten met de verdiensten schoot gaan. Als de leurders uit deze gemeente in Boschkapelle, Axel of Philippine komen, moeten ze even- goed betalen. Een abonnement tegen een dmbibeltje per dag is niet te veel. Het is er eigenlijk am te doen geweest die woonwagery van de baan te krijgen, waarvan men veel moeilijkheden ondervindt. Hij kan het voor- stel van Burgemeester en Wethouders steunen. De VOORZITTER gelooft, dat het voorstel aeer soepel is. De heer WISSE gelooft, dat het voorstel veel verder gaat, dan de oorspronkelijke be doeling van het ventverbod. Dit wordt een beperking van den vrijen handed en dat mag niet. Men ziet over het hoofd, dat van uit deze gemeente ook weer menschen in andere gemeenten gaan leuren. Het tegengaan van vermomde bedeiarij is good, maar met het be- lemmeren van den vrijen handel kan hy zich niet vereenigen. De heer KOOPMAN merkt op, dat het in het bedang van de winkeliers ,kan zijn, dat de leurders uit andere gemeenten worden ge- weerd, maar de raad behoort toch ook reke- ning te houden met de burgery, die het zal toejuichien, dat er ooncurrentie is. Het is ook jurist, dat er van uit deze gemeente ook naar andere gemeenten gaan leuren en als men dan overal diezelfde bepaling gaat toepassen, wor- dan die menschen zeer zwaar getroffen. Ver- kapte bedeiarij tegengaan is noodig, maar verder moet men niet gaan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het de bedoeling is de leurders die van elders komen met kastjes zooveel mogelijk te weren, doch daar was geen bepaalde formule voor saam te stellen, waarom Burgemeester en Wethouders er dit op hetoben gevonden.. De heer KOOPMAN stelt voor in plaats van /20 per jaar vast te stellen /7,50. De heer BUIJZE herinnert nog, dat er ook over gesproken is, am bepaalde dagen voor het venten vast te stellen, maar daar staat niets van by? De VOORZITTER antiwoordt, dat dit moei lijkheden opleverde in verband met de men schen die van elders naar hier kwamen. Het amendement van den heer Koopman wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Koopman, Maas, Hamelink en Wisse; tegen stemmen de heeren Buijze, Haak, Bakker, D. Dees en Van Hoeve. L. Rjj- en nummerbewijzen. Voor elke aanvrage ter bekoming van een rty- of nummerbewijs 1. M. Politievergunningen. Voor een vergunning tot het maken van muziek, hetzy op straat, hetzy in cafe's en dergelijke inrichtingen, en tot het na het alge- meen sluitingsuur geopend houden van caf6's en dergelijke inrichtingen, geldig voor: a. een dag /0,50; x>. een maand f 5; c. een jaar 40. De heer KOOPMAN vraagt, hoeveel dagen in het jaar de cafe's langer open mogen birjven. De VOORZITTER: Dit is afhankelijk van vergunning van den Burgemeester en dat komt zelden voor. N. Jachtakten. Voor het uitreiken van een jachtakte, inge- volge de bepalingen der Jachtwet 1923; a. voor een groote jachtakte tot alle ge- oorloofd Jadbtbedryf 10; b. voor een groote jachtakte als boven, met udfczondering van de valkenjacht 3 c. voor een logeeraktie 2; d. voor een kledne jachtakte, tot het van- gen van waterwiM met nettem waarvan het gebruik geoorloofd is /l; e. voor een vergunning ingevolge art. 60 O. Buitenlandsche paspoorten. Voor eike aanvrage ter bekoming van een buitenlandsch paspoort, het stellen op den pas (by de uitreiMng) van de veredschte ver- klaring daaronder begrepen, of een nationali- teitabewijs. 1. Voor elke verlenging van een buitenlandsch paspoort 1. Voor de afgifte van een bewijs van Neder- landerschdp f 1. Artdkel 2. Geen leges zpn verschulddgd voor: 1. Stukkem, in hun persoonlijk belang be- noodigd voor personen. die door een verkla- ning, afgegeven door den Burgemeester hun- ner woon- of verlblijfplaats of op andere wijze van hun onvermogen doen blijken; 2. Attestation de Vita, strekkende tot het betalen van pensioenen, lijfrenten en andere periodieke uitkeeringen, ten laste van den Staat, Provdncien, Gemeenten, Waterschap- pen of andere publiekrechteaijke lichamen: 3. de aan belanghebbenden uit te redken Manuten, afschriften of uittreksels van be- fOuaten, akten en beschikkdngen, houdende: a. benoeming van ambtenaren en leden van collegien of commissien, aan wie geen be- zokiiging of een bezoldiging van niet meer dan duizend gulden per jaar is toegekend; b. verhooging van bezoldiging van ambte naren en leden van collegien en commission, adis de bezoldiging met de vebhooging niet meer dan duizend gulden per jaar bedraagt; c. benoeming tot een arnbt van gelijken of minderen rang dan dat, betwelk de benoemde reeds bekleedde, voor aoover aan het nieuwe amtot geen hoogere bezoldiging is verbonden dan aan het oude; .4. de stukken en legalisation van hand- leekeningen op stulkken betreefende militaire zaken; 6. de stukken door ambtenartu benoodlgd tot het bekomen van pensdoen en ie stukken benoodigd tot het bekomen van wndiuiwe- en weezeapensdoen uit tot dat doel ige-stelde fondsen, ingevai de belanghebbende personen door een verklaring, afgegeven door, den bur gemeester hunner woon- of verblijfMaats, of op andere wijzen van hun onvem ,gen doen blijken 6. kwitantien voor gelidsommen en andere stulkken, waarbij de ontvangste.i of over- neaning van gelden of goederen woiit erkend of vermeld; de stukken en inlichtdngen, waarvan de kostelooze afgifte of verstrekking foij eenig wettelyk voorschrift aan de gemeeniBfoesturen is opgedegd of van regeeringswege aan de gemeenten is aanbeivolen; 8. de stuikken, door openbare foesturen, amlbtenaren en insteildngen in het openbaar aangevraagd. Artikel 3. Voor het voltrekken van een huiwelyk op een anderen tijd, of andere wijze dan ingevolge ar tikel 4 der Wet van 23 April 1879 (Staats- blad no. 72) voor kostelooze huwelijksvol- treikking is bepaaiid, zal worden geheven een recht van f 5 wanneer die voltrekking op denzelfden dag als hierboven bedoeld, plaats heeft; 15 als die voltrekking op een anderen dag verlanigd wordt; 20 als de voltrekking plaats heeft buiten het gemeentehuis. Het in ddt artikel bedoelde recht is door onvermogenden niet en door minvermogenden sledhts voor de helft verschuldiigd, indien deze am geiwichtige redenen de voltrekking van hun buiwedijk op een anderen dan den voor kostelooze voltrekking bepaalden tijd en plaats veriangen. Als on- en minvermogenden worden aange- merkt zij, die door een verklaring afgegeven door den burgemeester hunner woon- of ver- blijfplaats, of op andere wijze van hun on- of minvermogen doen blijiken. Artikel 4. Het recht is verschuldiigd door hem die van de in deze verordening omschreven diensten gebruik maakt. Artikel 5. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 6. 1. Deze verordening treedt in working op 1 Juld 1933. 2. Alsdan vervalien de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen omtrent de heffdng van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de amlbtenaren van den burgerlijken stand. De heer HAAK vindt f 1 voor afgifte van een bewijs van Nederiandschap te veel. Hjj wjjst er op, dat verschillende scholen wel eens een reisje maken en dan is men van Meruit veelal aangewezen op het buitenland, am naar Antiwerpen te reizen voor het bezichtigen van den dierentuin. Verschillende ouders gaan dan ook mee en dan is het wel bezwarend, dat de menschen voor zoo'n reis nog 1 moeten betalen voor een bewijs van Nederlander- schap. De VOORZITTER: Maar de kinderen wor den toch op e6n lrjst geplaatst? De heer HAAK: Zeker, maar de ouders, in de meeste gevallen de moeder, gaat ook mee en dan is het nogal veel, 1 voor iets dat misschien eens of tweemaal in de vrjf jaar voorkomt. Hij stelt voor, het terug te bren- gen tot 50 cent. De beer MAAS gevoelt daar ook veel voor. De heer BUIJZE ook. De heer KOOPMAN eveneens, ook uit over- weging dat ze die dingen nogal eens kwjjt ge- raken. Het amendement van den heer Haak wordt met algemeene stemmen aangemomen. Daama wordt de geheele verordening met algemeene stemmen vastgesteid. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vasts telling van de navolgende verordening: VERORDENING op de invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambte naren van den burgerlijken stand in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. 1. De inning van leges ter secretarie ge schiedt door den secretaris of een door Burge meester en Wethouders aan te wijzen ambte- naar ter secretarie, uitgezonderd de leges voor afgifte van jachtakten waarvan de inning ge schiedt door het hoofd van plaatselijke politie. 2. De leges moeten aan den met de inning belasten amfotenaar worden voldaan bij de aanvraag der stukken en werkzaamheden. Artikel 2. De inning van rechten wegens voltrekking van een huwelijk op een anderen tijd of andere wijze dan voor kostelooze huwelijksvoltrekking is bepaald, geschiedt door den ambtenaar van den burgerlijken stand. De rechten moeten aan hem worden voldaan voor de voltrekking van het huwelijk plaats heeft. Artikel 3. De ambtenaar, die de gelden ontvangt, ver- meldt op het stuk het bedrag dier gelden en stelt op het stuk gedagteekend beiwijs van be- taling knnnen bedrag en kwitantie niet op eenig afgegeven stuk worden gesteld, dan wordt desverlangd een afzonderlijke gedag- teekende kwitantie afgegeven. Artikel 4. 1. De secretaris of ambtenaar ter secre tarie stort de door hem in het afgeloopen kwartaal ontvangen leges btnnen de eerste vijf dagen van de maanden April, Juli, October en Januari bij de gemeente-ontvanger, omder overlegging van een gespecificeerden en onder- teekenden staat, waarvan het model door Bur gemeester en Wethouders wordt vastgesteid. 2. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand stort de door hem in het afgeloopen kwartaal ontvangen rechten bij den gemeente- ontvanger binnen de eerste vijf dagen van de maanden April, Juli, October en Januari, on- der overlegging van een gespecificeerden en ondergeteekenden staat waarvan het model door Burgemeester en Wethouders wordt vast gesteid. 3. Het hoofd van plaatselijke politie stort de door hem ontvangen leges telkens binnen tien dagen na afloop van een maand bij den gemeente-ontivanger, odder ove|rlegging van een gespecificeerden en ondergeteekenden staat .waarvan het model door Burgemeester en Wethouders wordt vastgesteid. 4. De gemeente-ontvanger geeft van elke storting een bewijs af. Artikel 5. Overigens zijn van toepassing de artikelen 291 tot en met 295 en artkel 300, tweede lid, in verband met artikel 299 der Gemeentewet. Artiicel 6. 1. Deize verordening treedt in werking op 1 Juli 1933. 2. Alsdan vervallen de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen omtrent de invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de amibtenaren van den Burgerlijken Stand. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 12. Werken aan het zoogenaamde straatje. Het door den heer Wisse behandelde plan in de vergadering van 2 December 1932 onder punt 12 der agenda is door ons in handen ge steld van den gemeente-architect ten einde te dienen van bericht en raad. Gemelden architect schrijft ons: Mijn begrooting is opgemaakt naar de door U verstrekte gegevens, n.l. de prijzen voor grondaankoop van Verpoorte en de Ruijter en Wed. Tollenaar, terwijl de breedte der te gra ven waterleiding door Uw college is bepaald op 5 Meter. Raadslid Wisse gaat met een en ander niet accoord en dient zelf een plan in, bepaalt de prijzen voor aan te koopen grond en de breedte der te graven waterleiding op 8 meter en de diepte op 2 M. Voor verlegging keiiweg met bijlevering van zand en tekort komende keien rekent hij 250, maar bovendien voor werkloon verleggen weg nog 200. M.i. is het eerste bedrag vol- doende. Om practische redenen heb ik voor de water leiding als voldoende diepte berekend 1,50 M. daar men op 2 M. diepte verloren geraakt in het grondwater en dan van een houten be- schoei'ing gebruik maken moet, die aan arbeid en hout, geld kost. Ter verduidelijking plaats ik nu beide bere- keningen naast elkander: Plan Raadslid: 1. aankoop grond Verpoorte e.a. f 400 2. rioleering 75 3. aankoop zand (zonder vervoer) 1500 4. verleggen keiweg zand, keien en arbeid ;K., 250 5. arbeid ontgraven waterleiding 300 6. idem verwerken grond en zand 540 7. idem vervoer te koopen zand 900 verleggen keiweg is reeds ver- rekend. Totaal 3965 Plan architect: 1. Aankoop grond Verpoorte e.a. 700, 2. rioleering 75,— 3. aankoop zand (zander vervoer) 1912,50 4. verleggen, keiweg, zand, keien en arbeid 250,— 5. arbeid ontgraven waterleiding 150, 6. idem verwerken grond en zand 520, 7. idem vervoer te koopen zand 925, verleggen keiweg is reeds ver- rekend. Totaal f 4582,50 Het bedrag voor arbeid aan werkloozen komt volgens raadslid op 300 en 540 is f 840. Volgens mij op 150 en 520 is /670. De vervoerkosten volgens raadslid op f 900 en volgens mij op 925. Bij belder berekeningen is het bedrag van vervoerkosten hooger dan het bedrag voor arbeid aan werkloozen. Het verschil der be rekeningen vloeit voort uit het feit, dat door het raadslid de waterleiding breeder en dieper is genomen en door het goedkooper berekenen van den grondaankoop en ten slotte door hoogere raming der arbeidsikosten. Het denkbeeld is voorts geopperd het ver voer van zand per kruiwagen vanaf Griete naar het werk door werkloozen te laten uit- voeren. Gesteld nu dat 1 man per dag M3. zand van Griete naar het werk vervoert, dan zouden 3000 dagen noodig zijn om de 1500 M3. te vervoeren k f 2 per dag is /6000, om nog niet te spreken over aanschaffing van krui- wagens eniz., het gerekende vervoer daarvan afgetrokken 900, bl(jft 5100, zoodoende zou het geheele werk ongeveer 9000 kosten. Deelen w(j Uwe vergadering nu nog mede, dat de heer Verpoorte na een ander maal tot hem gericht verzoek mededeelde den gevraag- den grondprjjs te handhaven dan veronderstel- len wjj, dat het Uwe vergadering duidelijk zal zijn, dat ook het plan-,,Wisse" geen wijziging kan brengen in de reeds gedane voorstellen om niet over te gaan tot het aanbrengen van ver- beteringen aan het z.g.n. straatje. Wij stellen U mitsdien voor aldus te beslui- ten. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders er niet toe heb- beo kunmen ovengaan, om zoo'n kolossaal be drag als Mervoor noodig is te voteeren. De heer Verpoorte is niet genegen zjjn grond goedkooper te geven en blijft op zijn eisch staan. De heer WISSE acht zich, al is liij overtuigd, dat zfln voorstel zal stranden, verplicht, toch naar aanleiding der toelichting van Burge meester en Wethouders wat te zeggen. Het maakt een reuizen groot verschil, van welken kant men de zaak bekijkt, of men nl. er naar streven wil het werk uit te voeren of niet. Spreker heeft er natuurlijk zijn raming op ge- baseerd am het werk te kunnen uitvoeren, doch het plan van Burgemeester en Wethou ders is het tegenovergestelde. Het maakt ook een groot verschil, of de raming wordt opge maakt door een architect of door een aannemer op grond van de praktijk. Het maakt ook een groot verschil, hoe zoo'n werk zou worden aangepakt. Hiji had het eigenlijk heel anders bedoeld, dan de architect het nu berekent. Volgens dezen zou er maar /840 aan werk loon in zitten, doch naar sprekers berekening is dat zeker 1040, daar er in het verleggen van den keiweg ook werkloon zit, en dan ook in het vervoer nog een groot deel arbeidsloon begrepen is. En wat hij schrijft over het ver voeren van zand van de Griete naar het werk is meer dan bespotteiy-k. Dat was in 't geheel niet de bedoeling van spreker; h(j heeft alleen er op willen wijzen, dat men dat voor werk- verschaffing zou kunnen doen. Hij bedoelde alleen het zand met kruiwagens over den dyk te brengen, tot recht voor het straatje. Dan zouden ze wel wat meer dan y2 M3. per dag vervoeren, dan wordt dat wel 3 Ma. Dat was gemakkeiyk genoeg. En wat de raming voor den grond betreft, spreker kon niet aannemen, dat de eigenaar daarvoor zou vasthouden aan een prgs van 4500 per garnet. Hy vraagt, of er in deze geen beroep kan gedaan worden om den grond volgens de wet te onteigenen. De VOORZITTER wjjst er op, dat het Mer een doodloopend straatje betreft, waarover niets vervoerd wordt, dan wat aardappelen en stroo, en het ongemotiveerd zou zijm om voor de kleine verbetering van zoo'n wegje drie tot vler duizend gulden uit te geven. Ieder die men er over spreekt, lacht er am. Het gaat niet om In dezen tyd ter wille van niets anders dan wat schoonheidsgevoel zoo'n bedrag stuk te gooien. Het Is niets anders dan geld ver- morsen, hetgeen de raad thans naar zy'n mee- ning niet mag doen. De heer WISSE herinnert naar aanleiding van dit betoog, dat de besprekingen over ver betering van dat straatje zyn begonnen, omdat men een object wenschte voor werkverschaf- fing. Zoowel Burgemeester en Wethouders als de gemeenteraad wenschten werk te verschaf- fen en dan moet men werk gaan zoeken, ter wijl het ook niet mogeiyk zal zyn werk te laten uitvoeren zonder dat dit geld kost. De VOORZITTER: Het vervoer over den weg zou er geen minuut door verkorten, het werk heeft niets om het lijf, en als de gemeen te hieraan zooveel geld ging besteden, zou hei eenige gevolg kunnen worden, dat men de steunuitkeeringen met 1 of 2 zou moeten gaan verlagen, hetgeen toch zeker niemand zal wenschen. De heer WISSE: Die overweging zou dan j vroeger naar voren moeten zijn gebracht, want j men heeft toch van af den aanvang der be- spreikingen geweten, dat, als men werk wil j verschaffen, dit geld moet kosten. Ik biyf J dan ook van overtuiging, dat het met wat goe- den wil best kan. De VOORZITTERAls we dan toch zoo'n bedrag zouden disponibel stellen, zou ik dat liever besteden in de polders. De heer WISSE: Daar kan ik mij ook al mede vereenigen, laat ons dan de wegen aan- pakken. Burgemeester en Wethouders bestrij- den nu het verbeteren van dat straatje. Maar: hebben zij. iets anders? Omdat Burgemeester en Wethouders niet met een ander voorstel kwamen, heeft spreker een voorstel gedaan, volgens hetwelk werkverschaffing door het verbeteren van het straatje naar myn meening uitvoerbaar werd. De heer HAAK wil aannemen, dat de be rekening van den heer Wisse juist is, en het volgens zijn denkbeeld het minst zal kosten, doch moet er dan op wgzen, dat er in de kos ten toch maar een vierde deel aan werkloon begrepen is, en dan acht hy de verbetering die men verkrijigt ook te gering, om daarvoor 4000 uit te geven. Het is een doodloopende weg, waarvoor men geen f 3000 kan weg- gooien. Als het eens zooveel honderden gul dens was, viel er over te denken, maar nu ver- meent hy, dat de gemeente de centen beter kan gebruiken. De heer D. DEES meent, dat er een tegen- stelling is in het voorstel van den heer Wisse, Hy heeft in de vorige vergadering ook nog gesproken over grond die de gemeente weer zou kunnen verkoopen als het gat gedempt was, maar daarvan is nu geen sprake meer, dat is dus ook een tegenvaller. Dim heeft by als koopsom voor den grond een bedrag ge- raamd, waarvoor ze niet te koop is, dat is dus nog een tegenvaller van 400, want de heer Wisse wil nog meer grond koopen dan de ge meente-architect noodig oordeelde. De heer Wisse besohikt over den grond alsof hijzelf de verkooper is, maar de heer Verpoorte heeft den prys daarvan vast te stellen en dan komt het volgens de oppervlakte die de heer Wisse wenscht wel op f 1000, dat is dus f 600 meer. Op die manier komt zijn berekening even hoog als die van den architect. Werkverschaffing willen wel alien, ieder zou graag de menschen van de straat zien, maar om 3000 tot f 3500 uit te geven om ten hoogste 40 menschen een week of 3 werk te kunnen geven acht hy wel wat roekeloos met het geld omspringen. Het is ook nog de vraag, of Gedeputeerde Staten dat in dezen tijid wel zouden goedkeuren. Hij moet in overweging geven daarop niet in te gaan. De heer BUIJZE herinnert, dat indertyd is gesproken over werkverschaffing en zoo is men gaan denkec over verbetering van het straatje. Wie had echter kunnen denken, dat de heer Verpoorte 700 voor dien grond zou vragen Met f 400 was die zeker goed be- taald. Waarom moet meer gevraagd worden, dan de grond waard is Als de gemeente eens aan den heer Verpoofte zelf den grond ver koopen moest, zou hij zeker zeggen, dat het de helft te veel is. Spreker kan met het denk beeld van den heer Wisse meegaan, en betreurt alleen, dat het zooveel kosten moet. Hij wyst er echter op, dat de steunverleening nu ook veel geld kost. Daar werd indertyd over ge- klaagd en de publieke opinie was de meening toegedaan, dat de arbeiders werksctouw waren en liever naar de steuc gingen dan dat ze gingen werken. Dat was de voomaamste aan leiding, dat spreker en zijn medestanders ge- zegd hebben: geeft de menschen dan werk. En als dat nu niet kan, dan moet men er zich wel by neerleggec, maar dan heeft men geen recht om dat verwyt ten opzichte van de ar beiders uit te spreken, want er biykt dat ze wel willen werken, maar dat er geen werk is, omdat de raad geen werk durft aanpakken! En daarom rest er voor de menschen niets anders dan om steun te gaan. De VOORZITTER moet opmerken, dat men de zaak niet moet omdraaien en het doen voorkomen, alsof het werk zou afspringen op de houding van den heer Verpoorte; als zou deize den grond willen geven voor een lager bedrag, dan blijft het werk nog te duur. De heer Verpoorte is echter baas voor welk be drag hij wil verkoopen; by zegt: waarom moet ik mijn gronid voor minder laten dan de heer Scheele in een ander geval van de gemeente heeft ontvangen Het maakt ook nog een verschil of men een groot stuk kan verkoopen of een strookje. En voor zoo'n klein stukje bedankt de eigenaar, om dat tegen een lageE prijs te geven, omdat het voor hem toch geen aarde aan den dijk brengt. Dan zeggen, ik dank je feestelijk, dan houd ik mijn grond liever. Men moet dien man dus geen lak op- Jeggen. Burgemeester en Wethouders meenen het voorstel niet te mogen accepteeren, omdat ze het een te groot bedrag achten voor niet-pro- ductieven arbeid. De heer WISSE komt nog op tegen de voor- stellmg door den heer D. Dees van zijn be rekening gegeven, aangezien hy f 400 voor den gronid heeft geraamd en niet j 1000. Dan moet de heer Dees ook let ten op het bedrag aan loon, dat in het vervoer zit, en dat is toch ook loon, onverscMllig of het aan een voerman of aan een arbeider komt, en die menschen heb ben tegenwoordig ook weinig werk. Nu de heer Verpoorte aan zgn prijs vasthoudt, komt er voor den grond 300 bij. De heer D. DEES wrjst op de notulen van de vorige vergadering, daarin staat toch ook, dat de heer Wisse slechts /400 noodig acht voor aankoop van grond, terwijl nu biykt, dat het toch twee en een half maal dat bedrag zou bedragen. Dan heeft spreker toch het recht te vragen. hoe het met die berekenine staat. De heer HAAK is van meening, dat de naarn Verpoorte veel te veel in het debat wordt ge- noemd; dat staat er buiten, het plan van den heer Wisse is het goedkoopste, en dat moet de raad vasthouden voor de beoordeeling, maar dat kost nog te veel, tegenover de beteekenis die het maar hebben kan als werkverschaf fing. Hy acht het niet voor uitvoering vatbaar. De heer D. DEES deelt nog mede, dat de arbeiders zelf er ook niet op rekenen, dat dit werk zal uitgevoend worden. Hy vroeg er eens de meening van een arbeider over, en die sprak de verwachting uit, dat de gemeente raad wel niet zoo dwaas zou zyn om dat werk uit te voeren. En dat was er toch ook een, die wel werken wou. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt hiema met algemeene stemmen aangenomen. De heer HAAK spreekt de hoop uit, dat nu hiermede de herhaalde besprekingen over het straatje ook zullen afgeloopen zy'n. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanvulling van de stembureaux voor de verkiezlng van leden der Tweede Kamsr der Staten-Generaal. In de vergadering van 26 April 1929 wer- den benoemd de leden der stembureaux voor de veriuezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ingevolge het bepaalde by art. 59 der Kieswet geschiedt de benoe ming voor vler jaren, omdat by de a.s. stem- mingen de benoemde stembureaux nog in functie zijn. Het lid A. Jansen en het plaatsvervangend lid C. M. Weststrate voor stemibureau HI hebben de gemeente eltoiter metterwoon ver- laten, waarom wordt voorgesteld hiervoor een tweetal nieuwe te benoamen. Met 6 stemmen wordt benoemd tot lid de heer F. C. Jansen Verplanke; op den heer C. Maas zyn 2 stemmen uitgebracht en 1 op den heer S. Bugze. Met 4 stemmen wordt benoemd tot plaats vervangend lid de heer C. Maas; op den heer Jansen Verplanke zijn 3 stemmen uitgebracht en 1 op den heer H. de Feijter-Scheele. 14. Behandeling verzoek van C. de Ruy- scher, om gebruik te mogen maken van de palen der lichtleiding voor het aan- leggen eener radiodistributie. Ingekomen is een schrijven van C. de Ruy- sdher, luidende als volgt: Naar aanleiding dat het wel eens voor komen kan, dat ik op enkele punten met woningen of boomen moedlijikheden heb met het spannen van my*n distributie-leidingeii, verzoek ik Uw College gebruik te mogen maken van de palen van het gemeenteiyk electrisch bedrijf op die punten, de distributie- leidingen worden uitgevoend in geheel ge- isoleerde leidingen en wordt ook toegestaan door den Ingenieur der Telegrafie, daar dat op meer plaatsen voorkomt. By een nader door Burgemeester en Wet houders ingesteld onderzoek is het hun geble- ken dat De Ruyscher voomoemd slechts lei dingen wiide aanbrengen aan de palen nos. 42, 43, 44, 52b en 52c. Het komt hen geiwenscht voor aan Burge meester en Wethouders machtiging te ver- leenen aan De Ruyscher voomoemd de ver gunning tot wedeiopzeggiug te verieenen daar waar zulks noodig mocht zyn en onder bediing, dat alle schade door het aanbrengen te ontstaan voor rekening van De Ruyscher komt en dat door De Ruyscher jaariyks a«n het bedrijf worde betaald 25 cent per te ge bruiken paal, een en ander onder Burgemeester en Wethouders te stellen voor- waarden. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat het de bedoeling is, de vergunning tot weder- opzeggens te verieenen en dat de 25 cent per paal aan het gemeenteiyk electrisch bedrijf zullen worden betaald. De heer KOOPMAN veronderstelt, dat dit kwartje alleen moet dienen tot erkenning van het eigendomsrecht der gemeente. Hy vindt dat daarom in verband met den stand van de onderneming nog te veel. Als het later wat rooskleuriger wordt, kan de prijs worden verhoogd, maar nu zou hij 5 cent vol doende achten. Als by eens naar het Veer wil komen, zouden dat heel wat kwartjes kunnen worden, waarop het misschien stran- den zou. De VOORZITTER verwacht niet, dat de aanvrager tegen dat kwartje bezwaar zal hebben. De SECRETARIS: Het betreft maar 2 palen. De heer BUIJZE wijst er op, dat De Ruys- scher zooveel mogeiyk tracht, op de huizen aan te sluiten. Als hij van palen gebruik maakt, moet er dan toch weer een kwartje af. Het zou jammer zyn, als daarop soms een aansluiting moest afstuiten. De radio is m het algemeen een behoefte geworden De VOORZITTER wyst er op, dat de on- dernemer tooh, voor hy begon wei overtuigd zal geiweest zijn, of zijn ondemeaning al of met levensvatbaanheid had. Indien hy zelf palen zou moeten plaatsen, zou by veel duur- der uit zijn. waard1661' D DBES acit het sop de kool niet De heer HAAK ook niet, doch hy wyst er op, dat de lichtpalen door het aanbrengen van de leidingen voor de radio toch ook be- schadigd worden, er moeten gaten in geboord worden en zy krygen het gewicht van een groep van 6 draden te dragen. Daartegen- over kan een vergoeding van 25 cent niet te veel genoemd worden. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan genomen. 15. Wijziging steunregeling. Bij schrijven van 3 Januari 1933, No. 20521, afd. W en S, deelt Z. Exc. de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken in antwoord op ons sohry'ven van 9 November 1932 A No. 340-5 mede: „Daar het loon in het landbouwfoedryf ten uwent fll per week biyikt te bedragen, moet genoemd bedrag uiteraard als basis gelden by de berekening van het maximum steunfoedrag Binnen dit raam blijft individueele beoor deeling van elk geval afzonderlijk voorge- schreven. Ik aeht in deze echter wel ter- men aanwezig de percentages van 65 en 60 bedoeld respectievelijk in de artikelen 8 alinea 1 en 19 alinea 1 mijner steunregeling te ver- hoogen tot respectieveiyk 85 en 80. Bericht omtrent wijziging van een en an- moet lk §'aam€' kan het ziJn spoedig, tege- Wij stellen uwe vergadering voor dienover- senkomstig te besluiten. Voorts maken wij van deze gelegenheid gebruik U mede te deelen dat omtrent het genomen besluit van den raad van 2 Decem ber 1932 betreffende wijziging van de steun regeling en welke wyziging werd ingezonden bg ons sohrijvem van denzelfden datum en waaraan wij zoo vrij waren 10 Januari 1933 te her inner en niets werd vemomen. Op verzoek van den VOORZITTER geeft de SECRETARIS omtrent dit voorstel eenige toelichting. Hy deelt mede, dat nog geen beslissing van den Minister is ontvangen op het raadsbe- sluit van 2 December j.l., betreffende de wy ziging in het ledental van Het Orgaan en verandering in de uitkeering. In verband met het toen besprokene kan ook .-.worden medegedeeld, dat de rykscontro- leur voUedig bevoegd was, tot het inwinnen van de door hem gevraagde inlichtingen en het geven van een aanwyzing voor de uitkee ringen, aangezien dit omschreven is in de door den Minister vastgestelde regeling, dat de van wege hem aangestelde rijks-contro- leurs van den werkloozendienst die bevoegd- heid hebben. De Minister schrijft nu in zgn brief, in ant woord op het schrijven van Burgemeester en Wethouders van 9 November 11., betreffende den loonnorm, dat hij van meening biyft, dat het loonibedrag hier 11 per week is. Hy is echter bereid, am goed te vinden, dat in plaats van resp. 65 en 60 procent, 85 en 80 procent van den loonnorm als steun wordt uitgekeerd, zoodat het steunfoedrag verhoogd van 7 15 tot 9,35. Volgens die regeling wordt reeds uitgekeerd. Nog niet goedgekeurd is echter de regeling dat de toeslag wordt uitgekeerd voor het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7