QEHEHGDE SERICHTEV GEMEEN TERAAU VAN ZAAMSLAG. altijd heel sterk geweest. Nu had zij alle midklelen van agitatie in de hand die het staatsbewind haar kon verschaffen; zij heeft die middelen gehruikt zooals nog nooit iemand ase gcbruikt heeft en zij heeft, wat niet min der van belang was, alle andere groepen, met uitzondering van haar bondgenooten, in fmr verkiezingspropaganda kunnen belemme- rec zooals zij nooit te voren in hun propagan da belemmerd zijn. De aether daverde van groote, voor Duitsche ooren bijzonder sugges- tiervf* woorden van de nationaal-socMalistische lerdt-rs en van hun woorden alleen. Daar- mede zijn zij er in geslaagd, zelfs hardnekki- ge thudsblijvers uit hun onverscbilligheid op te wekken. De deelneming van de kiezers is ongekend groot geweest. Het zou eehter verkeerd zijn hierin alleen fcel resultaat van de uiterlijke verkiezings- agitatie te zien. De oorzaken zitten dieper. Hitler is nog niet lang genoeg aan het be- wind om iemand te hebben kunnen teleurstel- Jett. Hij belooft, zonder in bijzonderheden te vertelfen hoe hij het wil aanleggen, binnen iweinige jaren volledig herstel van welivaart en aanzien van het Duitsche voLk. Hij doet dit op suggestieve wijze, in bewoordingen die de Duitscher gaame hoort. Het Duitsche volk heeft de dingen sedert 1914 doorloopend van kwaad tot erger zien vervallen. In hun wan- hoop hadden vele millioenen met alle bekende stelsels afgerekend. Daartoe hoorden het kapitalistisahe, het socialistische en - van- wege Rusland ook het communistische stelsel. Nu belooft iemand grondige sociale hervormingen met bahoud van al datgene waaraan de Duitscthe burger hangt. Hoe hij het teweeg zal brengen blijft, voorloopig tenmin- ste, zijn geheim. Maar wat zijn experiment zij, men heeft er niets meer bij te verliezen. Bo- vendien laat het allerlei voor het gevoel hei- Kge dipgen in waarde of belooft het zelfs die in waarde te herstellen. Wie nog mocht aar- zjelen wordt door het meesleepende van de beweging tot een besluit gebracht. Dat deze beweging een beroep doet op innerlijke in- stincten van onverdraagzaamheid en van zelf- verheffing is sledhts een aantrekkingskracht te meer. Het kan niet alleen de onverschillige mid- denstof zijn, die de nationaal-sociaiistische agitatie heeft opgejaagd. Dat leeren de crjfers. Er zrjn dezen keer ruin 3% millioen kiezers meer aan de stembus verschenen dan bij de verkiezingen in November; de nationaal- socialisten hefoben ruiim 5% millioen stemmen gewonnen. Dit versdhil van twee millioen komt vrijwel precies overeen met hetgeen de natianaal-socialisten tusschen 31 Juli en 6 November 1932 sledhts zeer ten deele door zwakkere opkomst hadden verloren. Re- kenkundig lijkt hiermede dus de groei van den aanhang der nazi's heel aardig verklaard. In werkelijkheid gaat de rekening niet geheel op. In dezen tijd van uiterste spanning hebben ook andere partijen reserves te voorschijn ge- haaJd. De vooruitgang van het centrum is in dit opzidht heel leerzaam. De winst der nazi's moet dus ook in andere richting gezooht wor- den. Het is onmiskenbaar dat hun suggestie zieh ook uitgestrekt heeft tot de politieke artoeiderswereld, waar zij totnogtoe weinig hadden bereikt. Want wat van de burgerlijke partijen is afgeknabbeld zal wel in hoofdzaak het front van de conservatieve elementen in de regeering hebben versterkt. Toch zijn de socialisten opmerkelrjk weinig achteruitgegaan. Het is eehter waarschijnlijk dat zij toeloop hebben gekregen van commu- nistische kiezers die begrepen dat de cornmu- nistische partij alleen nog am de socialisten afbreuk te doen tot na de verkiezing werd ge- handhaafd, maar daama zou worden ver- boden. Het is onder de tegenwoordige om standigheden zelfs verwonderlijk, dat de com- munisten nog ongeveer 80 pet. van hun stem- men van 6 November hebben kunnen behou den. Meer dan het uitblijrveri van berichten over anti-comimunistische terreur aan de stemlbus pleit dit getal ervoor, dat de vrijiheid van stemmen niet in emstige mate belem merd is. "Wij begonnen met de resultaten en ver- sehijnselen van Zondag uit het oogpunt van den buitenlandschen toeschouwer niet onbe- vredigend te noemen. Daarvoor zijn vele rede- nen. .v. Het is voor den rustigen gang van zaken van voordeel dat de regeering een kleine, par- lementaire meerderheid verkregen heeft; nu kan altijd nog op eenigenmate wettige wijze geibeuren wat aniders zeker bij wijize van staatsgreep zou zijn doorigezet. Het wordt voor Hindeciburg daardoor gemakkelijker van de grondwettigheid nog het een en ander te redden. Een ander belangrijk resultaat is dat de nazi's geen zelfstandige meerderheid verkre gen hebben. Hun conservatieve bondgenoo ten hebben, volgens het stelsel dat Hinden- touxg zal moeten trachten te handhaven, hun recht op aandeel in de macht behouden. Dat zij niet van plan zijn zieh terzijde te laten sctouiven blijkt uit de betooging, welke de Stab lb elan Zondag te Berlrjn heeft gehouden. Nu zijn bun aanspraken door de verkiezing heel uitdrukkelijk bevestigd. Doordat Hitler met hun hulp over een meerderheid besc'hikt, vervalt voor hen zelfs ieder voorwendsel om oaar andere bondgenooten om te zien. Ale derde punt van gewicht moeten wij het besthouwen dat nog altijd waar blijkt wat wij na den uitslag van 31 Juli 1932 sohreven: dat Hitler op grenssteenen is gestuit, die beneden de volstrekte meerderheid staan en die hij niet gem&kkelijk zal kunnen verzetten. Het vaste geiraamte van de politiek goed georganiseerde, groote en zelfbewuste partijen is, ondanks kleine afbrokkelingen, ook nu ongesehokt ge- bleven. De wervelwind van monopolistisehe propaganda moge, zooals reeds gezegd, dichte woJken van middenstof hebben opgejaagt, de afbreuk die hij aan de principieele groepee- rinigen in het politieke leven heeft kunnen doen is, blijkens de resultaten dier groepen, naar omstandigheden verwonderlijk gering ge weest. Dit moge nog van weinig beteekenis lijken daar er, volgens Hitler, toch niet meer eal worden gestemd; in werkeljjkheid kan, mi zij dezen storm hebben weerstaan, hun gewicht groot zijn, zoodra moeilykheden voor bet tegenwoordig bewind aanbreken. Tot slot moet nog, als op een gunstiig ver- aohijnsel, op den achteruitgang der communis- ten gewezen worden. Het ware zeer wel denk- baar geweest, daf juist de desperate omstan digheden de Duitsche arbeiders naar hen toe hadden gedreiven. De beweging is eehter blijk- baar in omgekeerde richting gegaan. Dat wijst op bezonnenheid en nog onverzwakte tucht. HET SMOKKELEN VAN WAPENS NAAR DUITSCHLAND. De socialistische senator voro Gent-EeMoo, De Graeme, heeft, blrjkeas het officieele bulle tin van parlementaire vragen en antwoorden, ongeveer een maand geleden aan den Minister van buitenlandsche zaken de volgende vraag gesteld: De Holiandsohe bladen wijizen er op, dat wapens afkomstig uit Belgie door Holland naar Duitschland worden gesmokkeld. De heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, heeft daaromtrent een vraag gesteld aan den Neder- landschen Minister van Justitie en deze heeft geantwoord, dat de beteugeling van deze smokkelarij bemoeilijkt wordt door het feit dat ,,in een raburig land de grootste vrijheid gelaten, wordt aan den wapemhandel". Meent de Minister niet dat bedoelde smok kelarij strijdig is met de belangen van ons land en is bij niet van oordeel dat strenge maatregelen zieh opdringen om beslist en vol ledig deze smokkelariji en zelfs alien wapen- uitvoer te beletten? Het antwoord van den Minister dd. 2 Maart lulidt: De toestand waarop de geachte senator wijst werd ter kenmis gebracht van het ministerie van justitie en van het ministerie van finan- cien doch op dit oogenblik sehijnt het moeilijk binnenland'sche maatregelen te nemen die gansch doelmatig zijn. De gezant van Belgie te 's Gravenhage kreeg opdracht aan de Nederlandsehe regee ring mede te deelen, dat de Belgische regee ring bereid is in een vrienidschappelijken geest de maatregelen te onderzoeken die gemeen- schappelijk zouden ktmnen worden genomen om de smokkelarij te beletten. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de wet betreffende het vervaardigen van, den hEinidel in, het dragen van wapens, en den han- del in munitie, die goedgekeurd is door de beide Kamers, wanneer zij zal worden toege- past, de aangeduide misbruiken ongetwijfeld zal beperken. Ook kent de geachte senator het bestaan van de conventie van 17 Juni 1925 betreffende den intemationalen bamdel in wapens en mu nitie en in oorlogsmaterieel. Het voorwerp van deze overeenkomst wordt nu te Geneve aan een nieuw onderzoek onder- worpen krachtens het besluit van 23 Juli 1932 van de ontwapeningsconferentie. Wanneer deze intemationale conventie even- tueel gewijzigd en aangevuld, van kracht woidt, zal hij zeker de in Belgie genomen maatregelen versterken. DOODELIJK ONGEVAJL. Vrijdagmorgen is in de gemeente Ellemeet in een stal levenioos aangetroffen het lichaam van een aldaar wonende landbouwer. Uit ge- constateerde verwondingen moet worden af- geleid, dat de man bij het voeren van een paard een trap heeft gekregen van het dier, tengevolge waarvan hij is overleden. CONCURREERENDE PINDACHINEEZEN TE MIDDEDBUKG. Zaterdag waren drie pinda-Chineezen, die tot nu toe niet in Middelburg werkten naar de plaats gekomen om te trachten daar lets te vendienen. Dit bleek niet naar den zin te zijn van de Chineezen, die reeds verschillende weken Middelburg als verkoopplaats hadden uitgezoeht. Het kiwam tot woordenwisseling en vervolgens tot hanidtastelijkheden op straat, waarbiji een der vechtenden een blauw oog op- liep. Aanglfte bij de politie volgde, maar daama heeft een der mannen zelfs nog een groot mes tegen zijn landgenooten getrokken. Een bepaalde mishandeling is toen voor- komen. De politie heeft de drie nieuwelingen doen afreizen, en zoo de rust weer doen terug- keeren. Van de mishandeling is proces-verbaai opgemaakt. BRAND IN DEN ZAK. Toen Vrijdagimiiddag zekere A. U. op zijn fiets over de Markt te Kruisland reed, werd hem door enkele tegenkomende personen op- gemerkt dat de zak van zijn jas in brand stond en bleek, dat het vuur er al dik in zat. Fluks de jas uit en met in elkander te vou- wen werd de brand gebluscht. Hij was niet verzekerd. De oorzaak vas dat hij een slgaar in den zak had. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Eelde is afgebrand de boerenbehuizing van D. Harms. Veertien koeien kwamen mede in de vlamanen om. Ook de miboedel ging verloren. Vijf koeien konden nog uit een schuur worden gered. Verizekering dekt de schade. De oorzaak is vermoedelijk kortslui- ting. INBRAAK IN R.K. KERK. Zaterdagnacht hebben dieven zieh toegang verschaft tot de R.-K. kerk te Rijsbergen. Pogingen am het tabemakel en de kluis in de sacristie te ontsluiten zijn mislukt. De houten offerblokken werden geledigd. Na alle kasten doorzocht te hebben en van den miswijn te hebben gedronken zijn zij gevlucht. AUTO-ONGELUK TE NIEUW-BEERTA. Zondagavomd is te Nieuiw Beerta (Gr.) een emstig auto-ongeluk gebeurd. De heer en mevrouw Leeimhuis reden met bun auto door het dorp. Mevrouw zat aan het stuur. Door onbekende oorzaak botste de wagen tegen een boom. De beide inzittenden werden zwaar gewond overgebracht naar bet ziekemhuis te Winschoten. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE MAASTRICHT. In den nacbt van Zaterdag op Zondag be- merkten eenige buren van den 92-jarigen heer M., gepensionneerd hoofd-officier van het Indische leger, wonende te Maastricht, dat de grijsaard bewusteloos in een kamer van zijn woning lag. Zij konden eehter geen toegang tot de woning verkrijgen en eerst toen de politie en een inmiddels gewaarschuiwd familie- lid waren verschenen, kon men den ouden man te hulp komen, aldus de ,,Crt." Waar schijnlijk is hij het slachtoffer geiworden van kolendampvergiftiging, daar er een verstik- kende lucht in de kamer hing. Op last van den direct ontboden huisarts is hij nog dien nacht per auto naar het hospitaal getransporteerd, waar hij weer eenigszins tot bewustzijn kwam Een drietal weken geleden werd zijn echtge- noote onder ongeveer dezelfde omstandigheden weggebracht, nadat reeds een begin van brand ontstaan was. Ook toen wisten de buren tijdig erger te voorkomen. ONTMASKERING VAN VACS CHE SPELERS. De speelduivel heeft weer eens een aantal getrouiwen in het verderf gestort. Dezen keer was het de bekende ,,Klub des Westens" te Berlfln, waarmee iets niet geheel in orde bleek te zijn, zoodat enkele leden, o.a. een paar ad- vocaten, een elnde aan hun leven maakten. Gedurende vele jaren heeft de genoemde vereeniging haar contribuanten in de gelegen- heid gesteld hun lust tot pokeren en baccarat bot te vieren. Speelclubs leggen den gemeenten, waar ze gevestigd zijn, geen windeieren. Zoo kon de stad Berlrjn, die de betreffende ondememingen belast, in 1927 dagelijks 3000 mark toucheeren, zonder dat er ooit een protest werd geuit. Er werd toenterti'id door de officieel erkende speelclubs per jaar 220 millioen omgezet. Nu schflnt in de rijkshoofdstad het kansspel a! bijzonder en vogue te zijn, maar dat neemt niet weg, dat ook andere plaatsen haar gepermit- teerde speelholen hebben, o.a. Hamburg, Keu- len, Dresden en Leipzig. De ,,Klub des Westens" had blijktoaar van den algemeenen nood geen schadelijke gevol- gen. Hot grillige noodlot heeft gewild, dat juist degenen, die oodanks de malaise nog tot hoog spel in staat waren, zieh aansloten bij een instituut, welks leiders hen grof bedrogen. De „Klub des Westens" leek kort geleden nog bedenkelijk veel op een O.W.-er die met de duiten smijten om te laten zien, dat het er wel af kan; er werd een nieuw gebouw ge- huurd en de eerste drie jaar werden vooruit voldaan! Het gros der spelers, aldus een der rechercheurs, die deze zaak tot een drageljjk einde hielp brengen, bestaat uit kunstenaars, leden der rechterlijke macht, film- en tooneel- directeuren, kooplui, die voorbestemd zijn om het slachtoffer te worden van den geroutineer- den beroepsgokker. In het onderhavige geval bleek na een lang- durig en moeilijk onderzoek, dat de kaar.ten, die gebruikt werden bij het baccarat volgens een bepaald schema waren gerangschikt en wel zoodanig, dat de bankhouder altijd zegevie- rend uit den strjjd moest komen, ongeacht de manier waarop werd ingezet. Natuurlijk be- diende men zieh niet van simpele middelen als bijvoorbeeld het merken der kaarten, maar de true kwam hoofdzakelijk daarop neer, dat de gentleman-dieven, die steeds in elkaars buurt bleven, elkander met behulp van bepaai- de tips instrueerden, zij verplaatsen hun siga- ret naar den linker- of rechtermondhoek, snoten hun neus, poetsten de glazen hunner lorgnetten en bliezen de geinhaleerde tabaks- rook door hun aeusgaten weer uit, al naar de omstandigheden geboden. Valsch sped is niet uit te roeien. De meest gerenommeerde casino's hebben er soms onder te ljjden en altijd is het gevolg, dat een dee! der gesnapte oplichters zieh van kant maakt, terwijl de rest een jaar celstraf oploopt en dan meestal weer van voren af aan begint. Dit laatste is een typisch venschijmsel. Sommige misdadigers hebben na het ondergaan van een straf wel eens genoeg van het riskante bedrijf, dat bijna steeds beloond wordt met strop of tralies, maar valsche spelers schjjnen aan him zenuwsloopend werk verslaafd te raken. Vergadering van Doniderdag 2 Maart 1933, des namiddags 1 ure. (2. Slot.) 7. Vaststelling dienst 1933. kohier hondenbelasting, Burgemeeister en Wethouders leggen ter vaststelling over het kohier hondenbelasting dienst 1933, door hen opgemaakt tot een be- drag van 461, met 51 eerste klasse honden en 103 tweede Masse honden. Zjj stellen voor, te bepalen dat de betaling moet geschieden in een termijn, vervallende 1 Juli 1933. De heer MAAS merkt op, dat 5 moet wor den betaald voor een losloopende hond en 2 voor een die vastligt. Hij wijst er op, dat de menschen die een hond los laten loopen, dat nog niet alle voor hun plezier doen, maar velen ook om de ratten kort te houden, terwijl ande- ren het weer doen tot bewaking van het erl tegen diefstal van konijnen, hoenders enz. Hij vindt daarom de bedragen nog al hoog en zou die by de volgende begrooting willen vermin- derd zien tot 4 en 1. De VOORZITTER merkt op, dat het een bron van inkomsten is en dat het in deze tijden beizwaremd is om dde terug te brengen, doch dat integemdeel moet getracht worden te behouden wat men heeft. Als men rekening hield met honden voor het vangen van onge- dierte zouden spoedig alle menschen overlast van ratten hebben. De heer MAAS is van meening, dat het feit dat de honden ratten kort houden toch be staat; ook behoeft de vermimdering der helas- ting nog geen aanleiding te zijn tot vermimde ring van inkomsten voor de gemeente, daar er dan misschien meer menschen een hondje gaan houden. De heer BARKER is van een andere meening en zou de belasting op de honden liever verhoogen. Als men ziet wat de honden bier op het dorp loopen te doen, den weg en de trottoirs bevuilen, de Meine jongens bang maken enz., enz. dan zou hij het beter vinden het voor losloopende honden nog hooger te stellen. De heer HAAK denkt over de losloopende honden, op grond van hetgeen men daarvan in het dorp ziet, evenals de heer Bakker, en meent, dat die 5 nog aanmerkelijk zou kun nen worden verhoogd. Wel zouden misschien de honden der 2e Masse van 2 op 1 kunnen worden teruggebracht. De VOORlZITTERWij zijn ook overtuigd, dat een losloopende homd een weeldeartikel is. De heer KOOPMAN acht het wel opmerke lijk, dat de Machten over de honden steeds van :ie menschen op het dorp komen; laat men dat eehter prijzen, die zullen daaromtrent andere ervaringen hebben dan de menschen buiten. Voor een dierenvriend is het evenwel erg. als hij honden vast ziet zitten aan een bandje. En als ze losloopen, komt de veld- wachter en zegt ze te zullen doodschieten als men ze niet vasthoudt, of er 5 belasting voor betaald. Dat is dan ook oorzaak dat men bij de buitenmensohen vele honden aan den fomuisketel ziet vastleggen. Hij zou willen vragen, of het niet mogelijk is een regeling te treffen, dat die honden een halven dag los mogen loopen, hetizij in den voor- of in den namiddag. Dat was voor de dieren een uit- komst en niemand heeft er last van, misschien wel in de kom, met mooie stoepen en trottoirs, maar die zijn er buiten niet. Spreker heeft ook een hond, maar bij hem is nog nooit ge- stolen, daarentegen aan den anderen kant van het Veer wel. Ook houden de honden de rat ten kort en zouden de menschen die een ratten- vanger houden eer een tegemoetkoming be- hooren te krijgen. Spreker zal van een en ander geen voorstel maken, doch achtte bet noodig ook eens een andere stem te laten hooren. De VOORZITTER acht het denkbeeld om de honden een halven dag los te laten niet uitvoerbaardaarop zou geen controle meer zijn te houden. Zij die er plezier in hebben een hond te houden moeten er ook maar voor betalen. Het kohier wordt met algemeene stemmen vastgesteld. 8. Voorstel van Biirgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting van het gemeenteljjk electrisch bedrijf, dienst 1932. Burgemeester en Wethouders stel'len voor, de begrooting als volgt te wijzigen: Onder de inkomsiten te vermeerderen de volgende posten Volgn. 1. Opbrengst uit stroomlevering 1151,10; volgn. 4. Diverse baten 55,75; volgn. 15. Verfhaal van bijdragen voor eigen en weduiwen en weezenpensioen enz. 55,16%; voilgn. 21. Afsdhrijivlng wagens waarde-ver- minidering enz. 403,12%; volgn. 22. Kapi- taalsivens.tr ekking door de gemeente /1100; totaajl 2765,14. Onder de inkomsten te venminderen de vol gende posten: Volgn. 2. Straatverlidhtdng 56,70; volgn. 3. Meter en kabellhuur 116,50; volgn. 5. Teveel betaalde vergoeding voor maximale avondbe- lasiting 161,18; totaal 334,38. Blijft meerf 2430,76. Onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: Volgn. 6. Stroominkoop /1197.79; volgn. 9. Arbeidsloonen 24,32%; volgn. 16. Bijdragen voor elgen wednwen- en weezenpensioen 27,12%; volgn. 18. Afscfhrijving wegens waardevermindering 403,12%; volgn. 23. b. buitengewone aflossing 403,12%; volgn. 24. Kosten wegens uitbreiding /1100; totaal 3155,49. Onder de uitgaven te venminderen de vol gende posten: Volgn. 8. Jaarwedde 75; volgn. 10. Onder- houd 287,62%; volgn. 11, Belastingen enz. 15,14; volgn. 12. Drukwerk 147,69; volgn. 13. Diverse onkosten /20; volgn. 19. Onvoor- ziene Uitgaven 179,27%; totaal 724,73. Blijft meer 2430,76. De beer MAAS vraagt, of er met 1 Juli a.s. niet 5 cent van het tarief af zou kunnen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wetihouders dat graag zouden heb ben gedaan, maar toen ze de afrekening kre- gen van de P.Z.E.M. bleek het een tegenval- ler. Ze hadden gedacht wegens te veel be taalde vergoeding voor maximale avondbelas- ting veel meer terug te krijgen, n.l. 1000, terwijl het ruim f 600 minder is geweest. Dat zit hem juist in de leiding van Othene, daar op worden dingen gedaan die niet toelaatbaar zjjn en die aan de gemeente veel geld hebben gekost. Burgemeester en Wethouders zullen trachten dat uitgevischt te krijgen. Was dat niet voorgekomen, dan zou het tarief ver- laagd kunnen geworden zijn. De SECRETARISHet is nog niet uitge- maakt, of het toch niet zal kunnen. De heer MAAS zou nu toch graag iets meer weten van hetgeen er op de leiding van Othene gebeurt, dat zoo nadeelig is voor de gemeente. De heer WJSSE wil dat ook, want dat mag toch niet langer voortduren, daartegen behoo- ren maatregelen genomen te worden. Als de prijs naar beneden zou kunnen, doch dit wordt tegengehouden door iemand die dingen doet die niet mogen gebeuren, zou hij zoo iemand willen uitschakelen. De heer MAAS vraagt, of er straks ook nog besloten vergadering is; hij zal dan graag nader ingelicht worden. De heer KOOPMAN meent, dat dit best in openbare vergadering kan gezegd worden. De VOORZITTER: Neen, dat kan niet. De heer WISSE is van oordeel, dat het in elk geval toch niet zoo mag blijven. De VOORZITTER noemt het niet zoo erg om er een eind aan te maken, nl. door het plaatsen van een spermeter. De heer VAN HOEVE: Zeker, maar die kosten 75 en dan zou men die hier ook moe ten plaatsen. lets anders ware het, wanneer die van meet af waren geplaatst geworden. Het is jammer, dat het gemeentebestuur in verschillend opzicht van de ingezetenen geen medewerking krrjgt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan eener kasgeldleening. Tot onzen sprjt moeten wij U mede deelen dat de gemeentekas ontoereikend is tot het doen van vereischte betalingen. Dit vindt voomameltjk zjjn oorzaak in de trage afdoening van de suhsidie in de kosten van de uitvoering der steunregeling. Wfl stellen U daarom voor te besluiten Bur gemeester en Wethouders te machtigen in den loop van het jaar 1933 maximum 10.000 kas- geld op te nemen tegen een rente van ten hoogste 5 ten honderd en per jaar onder be- ding, dat het op te nemen kasgeld uiterlijk 31 December 1933 moet worden afgelost of zooveel vroeger als de stand van de geldmidde- len zulks zal veroorloven. De heer WISSE: Is die rente niet te hoog? De heer VAN HOEVE: Dat moeten we nog afwachten; in het besluit moet een cijfer ge- noemd worden, en dat wordt .wat ruim ge nomen, om zeker te kunnen slagen. Dat wii daarom nog niet zeggen, dat juist 5 zal worden betaald. De heer WISSE: Juist, dus alleen als het anders niet kan? De VOORZITTER bevestigt dit. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast stelling van de volgende verordening: VERORDENING op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambte- naren van den burgerlrjken stand in de gemeente Zaamslag. Artiikel 1. Ten behoeve der gemeente zullen worden geheven de hiema genoemde rechten. A. Legalisatie Voor de legalisatie eener handteekening f 0,40. Voor het'ter legalisatie opzenden van een stuk (de kosten van porto en legalisatie niet intoegrepen) /0,50. B. Verklaringen in het bijzonder belang der aanvragers. Voor verklaringen van goed gedrag, van gegoedheid, van inwoning, van oorsprong, en alle andere verklaringen, welke in het bijzon der belang der betrokken personen worden opgemaakt, niet hiema genoemd, per stuk 0.50. C. Nasporingen bevolkingsregister en burgerlijke stand. Voor nasporingen in het bevolkingsregister of in de registers van den burgerlijken stand, zonder dat van bet resultaat een authentiek uittreksel uit de registers of een bewjjs van inschrijving wordt verlangd: voor ieder persoon over wien de nasporing loopt, per geraadpleegd register 0,25; per abonnement van 1000 nasporingen, gel- dig gedurende 1 jaar /25; voor uitreiking van een trouwboekje 0,50; voor afgifte van een niet geteekend bewijs van inschrijving in de registers van den bur gerlrjken stand 0,20. D. Aanvragen uittreksels burgerlijken stand. Voor het aanvragen van een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand uit een andere gemeente (de kosten van porto en andere onkosten niet inbegrepen 0,50. E. Verstrekken opgaven Burgerlijke Stand. Voor het geregeid verstrekken van opgaven omtrent gaboorten, overledenen, huwelijks- aiangiften en huweljjks-voltrekkinigen le. indien die opgaven elken werkldag worden verlangd 100 per jaar; 2e. inidien die opgaven tweemaal in de week worden verlangd /50 per jaar; 3e. indien die opgaven eenmaal in de week wortdeo verlangd f 25 per jaar; 4e. inidien die opgaven eenmaal in de maand worden verlangd 10 per jaar. F. Nasporingen Kadaster. le. Voor het bebuipzaam zijn bij naspo ringen in de diulbbeJen der loggers en plans van het kadaster voor elk perceel 0,50. 2e. Voor raadpleging der diubbelen der leggers en plans van het kadaster indien daar- bij geen hulp van gemeentewege wordt ver- leend en voorzoover niet overgebracht naar het archief der gemeente, per half uur of gedeelte daarvan f 0,50. Het onder 2e bedoelde recht wordt niet ge heven, als de raadpleging geschiedt: a. ten behoeve van den rijksdienst, den provlnoialen dienst, den gemeentelijken dienst of den dienst van een waterschap, veensdbap of veenpolder; b. ter uitvoering van de landarbeiderswet c. overeenkomstig art. 15 der wet van 26 Med 1870, Staatsblad no. 82, betrekkeiijk de Grondlbelasting. G. Mdnuten, afschriften en uittreksels. Voor geheel geschreven of gedeeltelijk ge- schreven en overigens bianco gelaten minuten, Jifschriften of uittreksels van stukken, per geheel of gedteeifelrjk geschreven bladzflde (stukken op de schrijfmachine vervaardigd, mede hieronder begrepen) 0,50. H. Geheel of gedeeltelijk bedrukte stukken. Voor het jaarverslag of vijfjaarlijksch ver- slag der gemeente f 10. Voor de begrooting met memorie van toe- lichtdng f 10. Voor de rekening f 10. Voor uittreksels uit de kiezerslijst, per bladzijde f 0,25. Voor andere stukken, per bladzijde, geheel of gedeeltelijk bedrukt: a. in octaaf formaat /0,25; b. in grooter formaat /0,50. Onder gedeeltelijk bedrukte stukken worden verstaan voor een deel bedrukte en overigens hetzij geschreven, hetzij bianco gelaten stuk ken. Met bedrukte stukken worden gelijk- gesteld stukken, op andere wgze vermenig- vuldigd dan door middel van de drukpers. I. Bouwvergunningen. Voor vergunningen, als bedoeld bjj artikel 6, le lid, onder a, der Woningwet: voor elke 100 M3. of gedeelte daarvan in- houd van het bouwwerk, buitenwerka van den beganen grond gemeten f 1. Ten aanzien van de vemieuiwing van een ge deelte van een bouwwerk wordt het recht alleen berekend over het te vemieuwen ge deelte. J. Hinderwetvergunningen. Voor vergunningen, als bedoeld bij art. 1 der Hinderwet f 2,50. De heer KOOPMAN noemt dat bed rag no gal hoog. De VOORZITTER: Aan Hinderwetvergun ningen moet veel werk besteed worden. K. Ventersvergunningen. Voor vergunningen om als niet-ingezetene in de gemeente te mogen venten, geldig voor: a. een dag 0,25; b. een maand /2,50; c. een jaar 20. De heer HAMELINK vraagt, of ze dat in Boschkapelle ook moeten betalen. De heer KOOPMAN acht de hier voorge- stelde bedragen veel te hoog. Daar betalen ze geen cent. Als de menschen hier eerst om een briefje moeten komen en ze hebben betaald en regenen er inmiddels uit, dan hebben ze er niets aan, De VOORZITTER merkt op, dat de bedoe- ling die hierbij voorzit is, al de kastjesmannen te weren. De heer KOOPMAN kan er zieh mee ver- eenigen, dat men bedekte bedelarij, waar de bevolking veel hinder van heeft, wil tegen- gaan, maar om van bestaande kooplieden 20 per jaar te gaan vorderen acht hij veel te veel. Dat moeten de ingezetenen dan toch weer be talen en misschien nog iets er bij aan hoogeren prijs voor de artikelen. Vijf gulden per jaar acht hij zeker meer als genoeg. De heer HAAK acht toch iets tegenstrijdigs in de woorden van den heer Koopman; een kiwartje per dag acht h(j niet te veel, 20 per jaar, dat procentsgeiwijs goedkooper is, noemt hij veel te veel. Hij zou het willen laten staan, zooals het hier wordt voorgesteld. De VOORZITTER: Ze verdienen zooveel dat het er wel af kan. De heer KOOPMAN geeft te kennen, dat een kwartje voor menschen die af en toe eens komen, er niet zoo ingrijpt, maar om men schen die op den rand der gemeente wonen en jaren en jaren komen, te gaan belasten met f 20's jaars acht hij veel te zwaar en hij durft voorstellen dat abonnement op f 7,50 's jaars te stellen. De VOORZITTER: Maar u moet niet ver- geten, dat een leurder met een briefje van een kwartje, daarop maar 1 dag mag venten. De heer KOOPMAN aCht dat voor de men schen die hier gewooniijk komen leuren niet te doen, als ze telkens eerst naar het ge- meentehuis am een briefje moeten komen. Dat betreft menschen uit de omgeving, die, als het zoo eens uitkomt er een morgen of een namiddag op uittrekken feitelijk om Man ten te bezoeken. Als die telkens eer ze aan den rand der gemeente kunnen gaan leuren, eerst den omiweg naar het dorp voor een briefje moeten maken, komen ze nergens. Die moe ten dus over een abonnement kunnen be- schikken. De VOORZITTER: Ze kunnen ook eer. briefje krijgen van 2,50 per maand. De beer KOOPMAN: Dat is den hande) drukken, dat komt op f 30 per jaar. Het is er toch niet om te doen om die menschen uit de gemeente te houden? De VOORZITTER meent, dat men zulks met een bedrag van nog geen 10 cent per dag niet zal doen. Als de menschen werk el Ok z66- veel komen leuren, is dat ook, omdat ze veel geld verdienen. De heer HAMELINK merkt op, dat die menschen als ze rood gaan nog niet altrjd ver- koopen, die hebben klanten, zij bezoeken die, komen eens op de koffie en informeeren tege- lijk of er niets noodig is, en pas wanneer dat het geval is, wordt er gekocht. De heer D. DEES is van meening, dat die menschen uit andere gemeenten juist moeten worden geweerd, want dan verkoopen onze eigen menschen niets. De heer KOOPMAN: U zoudt dus net wil len doen als Hugenberg, die de Nederlandsehe boeren met hun prodiicten buiten Duitschland wil houden! Er wordt nu al zooveel geklaagd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6