ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Eerste Blad. TuTtknlahd No. 8960 VRIJDAG 3 MAART 1933 73e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETO N GENTSCHE AUTOSCHOOL HASPIRIN helplsleeds tweede kamer. HERVORMD GEREFORMEERDE STAATS- PART11. als gevolg eener verkoudheid i TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPHI-TSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en America 2,overlge landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. TTltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 6 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd t.arief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA ND AG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A V OND squill** WVWI EERSTE KAMEK. Vergadering van Woensdag. Bonder beraadslaging of stemming wordt asngenomen het hoofdstuk 2 der rijksbe- giooting (booge colleges en huis der Konin- gin). A an de orde is de begrooting van financien. De beer Van den Bergh wijst op de moge- tgkheid, dat nieuw te sluiten staatsleeningen angunstig bemvloed worden door bet felt, dat partlculiere banken groote sommen aan het baltenland verstrekken. Hij vraagt maat regel en, zij het geen dringende. Mcvr. Westerdijk wenscbt, dat de aanslib- blng aan de Groningsche kust het eigendom wordt van de oevergemeenten, die daarin een nltnemend object voor werkverschaffing vin- den. Aan de orde is de begrooting van justitde. De heer Heerkens Tbyssen brengt bulde aan het beleld van den Minister, die nog vele plan- ne« had, waaraan zijn opvolgers de noodige aandacht mogen besteden, evenals aan bet vraagstuk van de reizende kantonrechters. Spreker vraagt voorts de aandacht voor het instituut der prerventieve hechtenis, dat wel eens licbtvaardig wordt toegepast en pleit voor uitbreiding der taak van de reclas- ■eeringsraden, bijvoorbeeld met betrekking tot de voorwaardelijke veroordeeling. Vergadering van Woensdag. De voorzitter stelt voor verscbillende wets- eartwerpen aan de agenda toe te voegen als- mede de interpellatie-Albarda inzake de mniterg. De beer v. d. Bergh (s.-d.) stelt voor zijn initiatief ontwerp uitwinningswet alsnog op de Hgenda te plaatsen. De voorzitter acht bet wenscheSijk alleen onderwerpen van urgentie met deze ontbonden Kamer te bespreken. Na beraadslaging wordt het voorstel ver- worpen met 47 tegen 29 stemmen. De heer Vliegen (s.-d.) vraagt verlof tot ln- terpellatie over het verbod aan militairen van land- en zeemacht om aangesloten te zijn bij vereeniging op sociaal-democratiscben grond- *lag. Gestemd wordt over de motie-Cramer, strek kende tot onmiddellijke opheffing van de hiterneeringskampen en afschaffing van de cxorbitante rechten. De motie wordt verwor- pen met 51 tegen 24 stemmen. Gestemd wordt over de motie-Ter Laan be- treffende korting op de wedden van burger- lijke en militaire landsdienaren. Verworpen met 52 tegen 22 stemmen. ZJh.s. wordt goedgekeurd afd. I der Nederl. tndische begrooting (regeering en booge •olleges De heer Cramer (s.d.) betreurt de zeer lage toonen, bijzonderlijk in de suikerindustrie, de omroldoende bestriding der werkloosbeid en de welnige voortgang in de sociale wetgeving. De beer Knottenbelt (lib.) bespreekt de wet op de staatsinrichting van Nederlandsch-Indie. Ook In het Indiscbe erfrecbt wil b(j eindeljjk da wijziging ten onzent ingevoerd in 1923 in- Toeren. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (all.) bespreekt de by den Volksraad inge- diende suppletoire begrooting, strekkende tot eerhooging der werkloozensteun. De heer Faber (r.k.) dringt aan op verbete- door FRANCIS BEEDING iNadruk verboden.) T) (Vervolg.) ^Jules was een eigenaardige kerel", gaf Cranby toe. „Je zou hem een man van den Geheimen Dienst hebben kunnen noemen maar werkte uitsluitend voor zichzelf. En hij verkocht zijn hoedanigheden die, tusschen twee haakjes, niet gering waren aan den mcestbiedende. Tijdens den oorlog beeft-ie hoopen geld verdiend, vooral de Franschen heeft hij laten bloedentdt ze de ontdek- king deden, dat hij ook voor den anderen kant werkte. Toen was het beenen maken voor hem een dolle rit van Vincennes naar Zwit- •erland „Maar de man was bang voor zjjn eigen sehaduw", viel ik hem ongeloovig in de rede. „Ja dat was juist het gekke. Hij was v»el gemakkelijker bang te maken dan iamand anders, en als hij bang was, was bij 't goM. Maar toch deed hij altrjd de roekelooste dingen em bedroog en bestal hij iedereen. HQ verkeer- de permanent in een soort van paniek-toe- stand. maar ondertusschen deed hij dingen, (fie een moedig iemand de haren te berge louden hebben doen rijzen. Onder normale amstandigheden leefde hij maar half, maar angst was iets, dat hem kracht gaf, dat hem atimuleerde. Ik geloof, dat hij het eigenlijk heerl'rk vond om bang te zijn. En ten slotte werd het een absolute behoefte voor hem bad hij het noodig, zooals een andere cocaine «f opium. Hij leed verschrikkelijk en lichame- tflk was al die opwinding teveel voor hem, maar hij moest er eenvoudigweg mee door- gaan. Een uur geleden hebben we hem buna ring van de rechtspositie der bedrijfs-geem- ployeerden. Minister De Graaff antwoordt den heer Cra mer, dat het niet aangaat dwingende maat- regelen te treffen. Voor het overige zegt hij overweging toe. BQ de afdeeling financien dringt de heer Cramer aan op beperking van slachtbelasting en tabaksaccijns. De heer Knottenbelt bepleit een billQke regeling van de scheepvaart-belasting. De heer De Bruijn pleit voor het gratis be- schikbaarstellen van rfc'iwielbelastingplaatjes aan werkloozen. Minister De Geer antwoordt den heer Van den Bergh, dat de leenings-capaciteit onzer pu- hlieke iichamen nog niet geleden heeft onder de buitenlandsche crisissen. Inzake de gron- den te Groningen, door aanslibbing verkregen, wordt een bevredigende regeling verwacht. De regeling inzake gratis rQwielbelasting- plaatjes acht spreker voldoende. De begrooting wordt goedgekeurd. DE HANDHAVING VAN HET STAATSGEZAG. De Minister van Defensie heeft aan de be- roeipsimilitairen van land- en zeemacht, zoo als bekend, verboden om lid te zijn of steun te venleenen aan vereenigingen op sociaal- democratiscben grondslag. De „Standaard" bevat naar aanleiding van deze besiissing den volgenden driestar: Dat het hiertoe komen moest, kan men be- treuren, dat de maatregel onvermQdelQk was, staat vast. Een kwart eeuw en langer hebben we het vergif langzaam in onze weermacht laten in- werken. i'ot de gevolgen openbaar werden in het gebeurde op ,,De Zeven Provincien". Wat daar voorviel, is niet een incident, maar een symptoom; niet een op zichzelf staand feit, doch verschijnsei van een emstige krank- heid. Iemand die vrQwillig het beroep van mili- tair kiest, stelt zich in dienst van de overheid en kan mitsdien aan de bestrijding van die overheid niet langer deelnemen. Nog veel minder zich tegen haar verzetten. Dus ook geen lid zijn van sociaal-democratische orga- nisaties die zich de bestriding der overheid en, mits bu gepaste geiegenheid baar omiverwerping ten doed stelien. Natuurlijk is tegen dit voorschrift scherp verzet te wachten van de kant der S.D.A.P. Het is reeds aangekondigd. En het beroep op de Grondwet, die zegt, dat ieder Nederlander tot elke landsbediening be- noemibaar is, zal wel in alle toonaarden dienst moeten doen om de oniwettigheid van dezen maatregel uit te bazuinen. Men late zich door dit te verwachten rumoer niet van streek brengen. Zeker, ieder Nederlander is benoembaar tot elke betrekking. Hij kan minister, gouver- neur-generaal, commissaris van de Koningin, president van den Hoogen Raad worden. Mits... hij er de geschdktheid toe bezit. En als hij er toe benoemd is, die geschiktheid behoudt. Hetgeen ook blijkt uit de wuze waarop hu zijn ambt vervult. De man die zich vrijwillig aanbood am het gezag der overheid te scinragen en die daama zijn best doet dat gezag te helpen ondenmij- nen, bezit die geschiktheid niet. Of heeft haar verloren. Ieder Nederlander benoembaar tot elke be trekking. Zeker. Maar iedere Nederlander die een betrekking bekleedt, heeft zich te ge- dragen naar de eischen die het ambt of de betrekking stelt. En wijl de sociaal-democratie omrverwerping van het Staatsgezag beoogt, kan iemand die zulk een beweging steunt, niet tevens deel uitmaken van een orgaan dat met de hand- having ervan belast is. niet mee hiemaartoe kunnen krugen, maar als hij was blijven leven, zou hij morgenochtend weer achter den dwerg Hildebrand aangeslo- pen hebben op de achterste bumpers van de Rolls of boven op den koffer of zoo". Ik keek naar het kleine, magere figuurtje op het bed. „En het vergif!" vroeg ik. „Dat was een soort van achterdeurtje voor hem", vertelde Granby voort. „Tudens den oorlog hebben we een paar maal samenge- werkt ea den tweeden keer hadden we als tegenstanders Rooie Rupert en zijn bende. 'n Stelletje echte boeven dat verzeker ik je. Op een gegeven oogenblik wisten ze een van onze luitjes te pakken te krijgen en een paar dagen later vonden we 'm. Hij wasnog niet heelemaal dood. Dat was de grootstc schrik, die Jules ooit gehad had, en hij kwam toen meteen tot de ontdekking, als 't ooit zijn beurt zou zijn om gevangen genomen te wor den, dat hy 't liefst meteen maar dood zou gaan en dan, natuurlijk, zoo vlug en pijnloos mogelijk. Vandaar de ring en vandaar het blauwzuur. En ik moet je zeggen, dat ik hem, nk hetgeen we gezien hadden, schoon geljjk gaf. Een poos ben ik van plan geweest, om iets dergelijks ook voor mezelf te laten maken". Granby hield op en keek neer op het gezicht van Jules, stil en strak bleek onder de pot- sierlijke zandkleurige kuif. En met een vreemd-teeder gebaar boog hij zich over hem heen en sloot de starende oogen. ,,Nooit weer, Jules!" zei hij zacht. Tot op dit oogenblik was ik zoo vervuld geweest van Jules en zijn dramatisch einde, dat ik feitelijk nog geen seconde aan onzen eigen penibelen toestand gedacht had. Maar gedurende de korte stilte, die op Granby's woorden volgde, drong het opeens met een schok tot me door, dat de man daar voor ons op het bed vergiftigd was en dat wij voor zijn dood verantwoordelijk gesteld zouden worden. Van schrik schoot ik overelnd. „Raap die glasscherven op", zei Granby, PERSONEELE BELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- onbwerp tot wijziging van de wet op de per- soneele belasting. De regeering stelt voor, aan gemeentebesturen de vrijheid te verlee- nen om koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, te belasten naar het tarief voor winkels en logement of naar dat voor gemeubileerde kamers. Voorts wordt voorgesteld, een regeling te treffen, krachtens welke aan houders van een motorrijtuig, die zach om financieele redenen genoodzaakt zien hun rutuig voor geruimen trjd buiten gebruik te stelien, ontheffing van de personeele belasting kan worden verleend. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De candidatenlijst van de Christelyke Historische Unie. Het dageluksch bestuur van de Christelijk- Hlstorische Unie maakt in de Nederlander bekend, overeenkomstig artlkel 22 der Statu- ten, dat, als resultaat van de stemmingen in de zeven groepsvergaderingen, de candidaten- lyst der Unie is samengesteld als volgt: 1. jhr. mr. D. J. de Geer, 2. prof. dr. J. R. Slotemaker de Brulne, 3. J. Bakker, 4. J. R. Snoeck Henkemans, 5. dr. H. J. Lovink, 6. H. W. Tilanus, 7. jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- land, 8. J. Weitkamp, 9. dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, 10. mej. mr. C. F. Katz, 11. J. M. Kruger Jr., 12. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, 13. mr. dr. A. A. van Rhijn, 14. mr. dr. N. G. Veldhoen, 15. T. Krol, 16. mr. J. A. de Visser, 17. M. A. Marra, 18. mr. dr. J. van Bruggen, 19. D. J. Mellema, 20. P. J. Nahuijsen, 21. J. C. Wolt- huis, 22. J. van der Marel, 23. W. F. C. van den Broek, 24. C. Verhoef, 25. mr. M. C. de Jong, 26. A. Boen, 27. C. Seunnings, 28. H. Koerselman, 29. F. A. Kraayeveld, 30. M. Prins Azn. Voor de Tweede Kamer-verkiezing werd de volgende candidatenlijst samengesteld: 1. ds. C. A. Lingbeuk te Urk; 2. B. G. Peereboom te Den Haag; 3. ds. L. C. W. Eke- r.ng te Amsterdam; 4. K, Eelderink te Via- nen; 5. F. de Jong te Koudum; 6. J. Prins te Oldebroek; 7. J. van der Pol te Veen; 8. P. van Ooyen te Middelburg; 9. H. van der Mheen te Dunteren; 10. G. H. Alblas te Den Haag; 11. W. F. Ueffevre te Leiden; 12. ds. F. C. Willekes te Spuk; 13. S. Boersma te Apeldoom; 14. ds. C. Hooykaas te Uitwijk; 15. H. A. Vromans te Heemstede; 16. Van Her- waarden te Weesp; 17. ds. A. C. G. den Her- tog te Rotterdam; 18. ds. K. H. E. Grave- meijer te Den haag; 19. ds. H. E. Grave- meijer te Amsterdam. DE KOMENDE KAMURVEKHIEZINGEN Ket Tweede Kamerlid Vliegen heeft den M nister van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld". Acht de Minister het, met het oog op vele ervaringen in vorige verkiezingsperioden in sommige deelen des lands, niet gewenscht om voor de thans uitgeschreven verkiezingen van leden van de Tweede Kamer: BESTUURDER: R. MORTIER Lange Meire, 2 (Kouter) Gent Telefoon: 19393 Dag-, avond-, Zondaglessen, gekend voor degeljk en voll. onderricht. Zondagleer- gang te Selzaete: Zaal Gaumont, Markt. (lngez. Med.) „maar pas op, dat je je niet snijdt". Ik deed wat hij me zei en kwam daarbij tot de ontdekking, dat mjjn handen sidderden. Zoo voorzichtig mogelijk deed ik de scherven in een oude enveloppe, die Granby in den zak van den doode had gevonden. Daarna waschte ik zorgvuldig mun handen. Van mjjn plaats hjj de waschtafel zag ik, dat Granby de enve loppe weer in denzelfden zak, waaruit hij ze te voorschun gehaald had, liet verdwijnen. „Nogal een probleem, wit?" zei Granby, terwijl hij op den rand van het bed ging zit- ten en een sigaret opstak. ,,'t Beste is, naar de politie gaan", opperde ik, niet bepaald snugger, „en haar de zaak uitleggen". „Wel", zei Granby, „als jij een duideluken en aannemelijken uitleg voor dit geval kunt hedenken zoo'n verhaal dat de politie slikt zonder dat we de kans loopen van hier in dit ongelukkige oord achter slot en grendel gezet te worden en er te blijiven terwul de dwerg Hildebrand op zijn gemak naar Madrid tuft en daar naar hartelust met Mendoza en de rest confereert, dan is 't mij wil en dan gaat Jules netjes naar het doodenhuisje. Maar die uitleg zal zeer overtuigend moeten zijn We hebben Jules deze kamer gewoonweg binnen- gesmokkeld en het eenige bew(js, dat we van onze goede bedoelingen kunnen overleggen is zijn vergiftigd lichaam. Ik heb 'n idee, dat de politie deze zaak grondig zal willen onder- zoeken en daar hebben we geen tijd voor. Ik moet dat stel beneden morgen dadelijk achter- na". „Wat zijn dat dan voor menschen?" ver- baasde ik me, „of mag ik weer, zooals ge- woonlijk, niets weten?" Granby inhaleerde en blies den rook weer als een lange pluim de lucht in. „Ga zitten, John", zei hij meteen stak hij me zijn sigarettenkoker toe, ,,en hou-je kalm. Voor vandaag heb je opwinding genoeg gehad en met 't bepraten van de identiteit van de menschen beneden plus mija ideeen over de dingen, die ze dozen keer in hun schild voeren, komen we niet van het lichaam van Jules af. En daarbij komt nog dit, dat ik zelf 1. De burgemeesters aan te manen dat ze voor alle partijen een volledige bescfaerming van propagandavrrjheid hebben te waarbor- gen, o.a. door het tegengaan van elke mole- statie van welken aard ook, door zich te ont- houden van elke pressie op zaalhouders ter zake van het beschikbaar stelien van lokali- teiten voor vergaderingen en eveneens zoo- veel mogelijk tegen te gaan dat anderen der- gelijke pressie uitoefenen? En dat zij, voor zoover zekere vormen van propaganda afhan- kelijk zijn van door hen te geven vergunnin- gen, deze vergnnninigen slechts in gevallen van evident® gevaren voor de openbare orde, weigeren; 2. De gemeentebesturen en voorzitters van stembureaux aan te manen er voor te zorgen dat voor de kiezers het geheim der stemming wordt gewaarborgd, door de stemhokjes z66 in te ricihten en z6o te plaatsen dat controle op de handeling van den kiezer bij het uit oefenen van zijn kiesplicht is uitgesloten, dat personen die blijkbaar dergelijke controle wil len uitoefenen, worden verwijderd en inmen- ging van wie ook volstrekt verboden wordt, tenzij dan in het geval van lichamelijke hulp- behoevendheid, als bedoeld in art. 78 der Kiesiwet REGEERING EN BOUWBEDRIJF Een nieuwe loonsverlaging. In September van verleden jaar is op aan- sporing der Regeering een tusschentijdsche wijziging in de collectieve arbeidsovereen- komst voor de bouwbedrijven tot stand ge- komen. Daarbij werd door de regeering meege- deeid, dat zij zich niet langer wilde binden dan> tot 1 Maart van dit jaar. Zaterdag heeft nu, naar de Volkskrant mee- deelt, op uitnoodiging van de regeering een bespreking plaats gehad op het departement tusschen de interdepartementale commissie en vertegenwoordigers van werkgevers- en arbeidersorganisaties zoowel uit het hoofd- als uit de nevenbedrijven. Voor deze bespreking waren de bovenge- noemde vertegenwoordigers zonder concreet aangegeven punten, ter bespreking uitgenoo- digd. Alleen was in de uitnoodiging gewezen naar bet standpunt der regeering in Septem ber aangenomen en zooeven gememoreerd. De heer Lietaert Peerbolte leidde de bijeen- komst en uit zijn inleiding bleek dat de regee ring opnieuw een loonsverlaging noodig oor- deelde. Er moest een verlaging van 15 pet. op de loonen van voor October 1932, over de geheele linie plaats vinden. Waar deze ver laging van 7.5 tot ca. 14 pet. had bedragen, beteekende dit, dat over de geheele linie op nieuw een tusschentijdsche wijziging moest plaats vinden. Bovendien moesten in die plaat sen waar z.g. geautoriseerde tarieven golden dit is slechts voor een drie- of viertal plaatsen het geval deze tarieven zoo wor den herzien dat niet meer dan 20 5. 25 pet. boven de contractloonen verdiend kon worden. Van werknemers- en werkgeverszijde is een tusschentijdsche wijziging der collectieve ar- beidsovereenkomst met beslistheid afgewezen. Zij zullen daarin niet treden, hoewel de ver tegenwoordigers der arbeidersorganisaties zich de eventueele konsekwenties volkomen realise® rden. De vergadering werd na breedvoerige dis- cussie gesloten onder mededeeling van den voorzitter, dat de commissie zich thans nader met de regeering zal verstaan en daama aan de organisaties schriftelijk nadere mededee- iingen omtrent de houding van de regeering zal doen. Dames van smaak, koopt Kousen en fijne Lin gerie in de Magazijnen Deesse, Veldstr. 5 Gent. (lngez. Med.) maar een bitter klein beetje weet. Maar 66n ding weet ik wel, en dat eene ding is, dat ik morgenavond ten koste van alles, in Madrid moet zijn. En daarom ben ik niet van plan ten minste als ik een andere oplossing kan vinden om te uit en te na aan de politie van Saragossa te gaan zitten vertellen, hoe het komt dat Jules, om elf uur 's avonds en met een soort van malienkolder aan, opeens hier op onze kamer doodgebleven is". Maar verduiveld kerelwe moeten toch iets doen!" protesteerde ik slapjes. ,,We kunnen niet morgenochtend hier weg gaan en ditdeze kamer zoo laten, als ie op het oogenblik isIk bedoel: zelfs in een hotel als dit kun je niet ,,Precies", zei Granby. „We kunnen niet wegtuffen en Jules hier op bed laten liggen. Maar asm den anderen kant kunnen we hem ook niet meenemen". Ik keek suffig om me heen. „Onder een van de bedden misschien", opperde ik. ,,Da.t is uitstel van executie, anders niet", besliste Granby. Ik begon de kamer op en neer te loopen. Hoe langer ik erover nadacht, hoe meer het onmogelijke van onze positie tot me door- drong. En bij elken draai-om zag ik Jules op het bed liggen een dood lichaam, dat een gedetailleerden uitleg noodig maakte. Of dat we op de een of andere manier moesten zien kwijt te raken. Bij mijn achtsten keer op en neer werd ik door Granby, die eveneens opgestaan was, op mijn schouder getikt. ,,Ik weet wat, John", zei hij. ,,'t Is wel heel luguber, maar 't is mogelijk Met zijn lippen opeen geklemd keek hij me aan en tot mjjn verwondering zag ik, dat hij lachte een verbitterde glimlach, die geen vroolijkheid, maar wel een soort „Schaden- freude" inhield. „De dwerg Hildebrand", zei hij, heeft zijD uiterste best gedaan, om Jules te vermoor- den. 't Is niet zijn schuld, dat 't mislukt is. Daarom mag hij het lichaam opruimen. Dat is billrjk". Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van X tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabt. a 10 ds. (lngez. Med.) NA DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVJNCIeN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende het verleenen van rechts- kundigen bijstand aan de schepelingen van De Zeven Provincien bij de tegen hen te voeren processen, heeft de minister van Kolonien ge- antwoord: Vraag 1. Overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de rechtspleging bij de zee macht kan een heschuldigde bij de behande- ling van zijn zaak door een krijgsraad zich door een gekozen of toegevoegden raadsman doen bijstaan. Staat de heschuldigde niet terecht voor een krijgsraad binnen het rijk in Europa, dan mogen als raadslie- den slechts optreden officieren bjj de zeemacht Komt de zaak in hooger beroep in behande- ling bij het hoog militair gerechtshof van Nederlandsch-Indie, dan mogen als raadslie- den mede worden gekozen of toegevoegd daar bij toegelaten advocaten. Vraag 2. Het zou niet op den weg liggen van den ondergeteekende, stappen te doen tot wijziging van de op dit stuk bestaande wettelijke bepalingen. HET RIJKSPERSONEEL EN DE S.D.A.P. Dezer dagen is, naar de sociaal-democrati sche bladen melden, een 22-jarige typiste aan het Departement van Defensie ontslagen. Een dag of tien geleden zijn leden van het per- soneel op het Departement van Defensie bij den secretaris-generaal geroepen, die hun de vraag stelde, wat zij zouden doen, wanneer de regeering tegenover de S.D.A.P. zou komen te staan. Aan bedoelde typiste was die vraag ook ge steld en zij had geantwoord, dat zij niet in de toekomst kon zien. Daarop was haar eenige dagen bedenktijd gegeiven. Toen zij echter haar antwoord handhaafde, werd de vraag in anderen vorm gesteld, namelijk, hoe zij stond tegenover de huidige betrekking tusschen de regeering en de S.D.A.P. De typiste vroeg daarop naar de gevoigen van haar antwoord, doch daarover wilde de secretaris-generaal zich niet uitlaten. Toen zij echter mededeelde, dat zij lid van de S.D.A.P. was en van plan was dit te blijven, werd haar aangezegd, dat zij deswege zou moeten worden ontslagen. Twee uur later ontving zij de volgende mededeeling van den secretaris-generaal: ..Bij I deze wordt de arbeidsovereenkomst door u op 1 September 1931 met mij gesloten, ingaande 1 April 1933 beeindigd". j Het meisje werd voor haar verderen dieast- tijd met onmiddellijk verlof gezonden. RADIODISTRIBUTIE TE GENT. De Gentsche gemeenteraad heeft, in cifne jongste vergadering, het voorstel van het col lege van B. en W., strekkende tot de organi- satie van ee<n radiodistributie-dienst, goedge keurd. Gent zal dus de eerste stad zjjn in Belgie waar eea dergelijke dienst, van over- heidswege, in het leven wordt geroepen. Da kosten zullen, per aangesloten woning, fr. 1.50 per week voor de buur der toestellen en 1 fr Ik keek hem verbaasd aan. „Hoe wil je dat begon ik. Hij liet me niet uitspreken. „Kijk eens naar beneden", zei hij. We gingen samen naar het raam en door een reet van de pluchen overgord'jnen gluur- den we naar beneden. De vieze, stoffige ruiten maakten het zien moeiljjk het was, of je door matglas keek. Maar toen schoof Granby het raam voorzichtig open en stak en we onze hoofden naar buiten. De bijna voile maan zond uit een wolkelooze lucht haar koud-wit licht naar omlaag en nu we aan den overgang van licht naar donker gewend raakten, konden we meer dan de helft van de binnenplaats zien. Ik spande mijn oogen in en verkende de donkere oppervlakte be neden ons. „Er is niemand", fluisterde ik, „als je dat tenminste bedoelt". Juist", zei Granby. „En voor zoover ik erover kan oordeelen is ook geen van de ramen verlicht. Prachtig. Kijk nu eens. hier vlak onder ons heb je het dak van de loods, waarin Hildebrand of eigenlijk Hilde- brands chauffeur wel den motor, maar niet de carosserie van zijn auto ondergebracht. heeft". Granby wees recht naar beneden. Ik volgde met mijn oogen de richting van zijn hand en onderscheidde, na even turen, buiten de zoo- genaamde loods, die den motor beschutte, de groote logge carosserie van de oude Rolls. Bovenop stond iets vierkants, dat een harde. ziwarte schaduw op het glimmende dak wierp. „De koffer", fluisterde Granby, met zijn mond bij mijn oor. Hij trok me van het raam weg en ik ging gewillig mee. Midden in de kamer hleef ik staan en keek hem aan. „Je bedoelt toch nietbegon ik. Granby knikte. „Jules is niet zoo h£61 groot", zei hij, „en de koffer is geweldig 'n echt bakbeest van een koffer". ,,Maar als iemand ons zlet!" protesteerde Ik zwakjes (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1