Pluimvee-Rubriek De VOORZITTERIk heb den naam niet genoemd en die is ook niet genoemd in het praeadvies van Burgemeester en Wethouders. Het sclirille contrast is, dat zoo'n prjjs ge- ▼raagd wordt voor een miniem stukje grond, tegenover den prijs die wordt gevraagd door de anderen; deze geven te kennen, dat die prjjs te hoog is. De heer 't GILDEHet is een koopje, het sop is de kool niet waard. De VOORZITTER: Daarom stellen wjj ook voor, tot den aankoop over te gaan, omdat we dit werk nu eenmaal hebben ter hand ge- nomen. De heer DIELEMANHet spreekt wel van relf, dot ik het voorstel van Burgemeester en Wethouders met beide handen aangrjjp, maar verklaard zich toch zeer te hebben verwon- derd over het rapport van den gemeente- opzichter, waar deze sohrjjft, dat het uitzicht op den weg daar zeer goed is. De VOORZITTER: Dat is todh verbeterd? De heer DIELEMAN: In het duister is het nog niet verbeterd, dat zal pas het geval worden als de heiningen daar zjjn opgeruimd. Goed wordt het er nooit, zoolang dat eene huis er blijft staan. Hij moet dus niet spreken van zeer goed. Ook ben ik gevallen over de berekening van de kosten, n.l. 250 voor aankoop van den grond, maar dan de verdere berekening, dat het 500 zal kosten om het in orde te maken, wegens werkloon en verhardingsmateriaal. Niemand die dat begrijpen kan. Het verhar- den behoeft geen halven cent te kosten, daar er op den Graaf Jansdijk nog macadam ge- noeg ligt, om dien grond te verharden. De VOORZITTER. Maar die macadam kost toch ook geld? Moge die voor het oogen- blik al niet noodig zijn voor het doel waar- voor ze is aangeschaft, later heeft. men die daar toch wel noodig, en moet dan weer an- dere koopen. De heer DIELEMANDat zou dan toch de begrooting van 1933 niet drukken. Er is al eens een kar met steenpuin gebracht en als er nu nog eens een paar karren macadam werden gebracht, kv.'am men al een heel eind. Overigens meen ik, dat men liever dit kleine stukje grond voor f 5 per M2. moest koopen, dan dat men in de kom van Axel duizenden besteed voor het verbeteren van een kroonmen hoek. Daat de raad deze gelegenheid aan- grijpen voor deze wegsverbetering buiten de kom. De VOORZITTER: Ik meen dat u Burge meester en Wethouders voor hun voorstel dankbaar kunt zijn. De heer DIELEMAN: Dat ben ik! De heer VAN DE BILT: Deze grond kost net zooveel als de onteigening voor de tra verse in de kom. De heer DIELEMAN: Ik had het op het verbeteren van dien hoek in de Oude Stad. De heer VAN DE BILT: DAt is iets nieuws! De heer HAMELINK, die het woord ge vraagd heeft, verklaart er van af te zien, an- ders wordt dat 3tu)kje grond nog altjjd maar duurder. De heer DE RUUTER: Ja, /2 per veL Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Verschelling heeft zich, als zjjnde persoonljjk bjj dezen aankoop betrokken, van stemming onthouden. 7. YY'jjziging der verordenlng op het be- heer en het kasbeheer der gasfabriek. Gedeputeerde Staten van Zeeland zenden bij schrijven d.d. 4 November 1932 terug de ter goedkeuring ingezonden verordeningen betref- fende het beheer en het kasbeheer der gas fabriek, waaromtrent door hen eenige opmer- kingen worden gemaakt, met verzoek tot het verstrekken van inlichtingen en het bevorde- ren van de noodig geachte wijzigingen. Omtrent art. 7, 3e lid wordt opgemerkt, dat de boekhouder bij beschikking per cheque op naam de medewerking van een lid van Burge meester en Wethouders behoeft. Vender zul len formulieren van gireering moeten worden gebruikt als voor den gemeente-ontvanger ztjn voorgeschreven. De vraag is gerezen of de in art. 10 bepaal- de zekerheid ad /3500 geldt zoowel voor den boekhouder-kassier als voor den boekhouder als zoodanig. Moet die voor den boekhouder als zoodanig nog worden vastgesteld dan zal dit 6f in de verordening zelf, 6f op grond van in de verordening op te nemen algemeene regels. Gezien de baten van het gaabedrijf komt hen een zekerheid van in totaal 7000 gewenscht voor. De Gascommissie rapporteert hieromtrent, dat de zekerheid geldt zoowel voor den boek- houder-kassier als voor den boekhouder. Het bedrag van /3500 wordt voldoende geacht, aangezien volgens art. 4 der verordening de boekhouder niet meer dan 2000 in kas mag houden. In overweging wordt gegeven overi gens aan de verschillende wenken van Gede puteerde Staten te voldoen. Burgemeester en Wethouders achten in overeenstemming hiermede een hooger bedrag der zekerheid overbodig, en stellen voor, aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen, met ultzondering van de verhooging der zeker heid, en de verordeningen opnieuw vast te stel len, met wijzigtng der artt. 7, 14, 16 en het laten venlallen van art. 18 en wijzigen van art. 19 in 18, zooals die wjjzigingen bij de stukken zijn overgelegd. De heer VERSCHELLING verklaart zich tegen verhooging der zekerheid. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. S. Verzoek om financieelen steun voor het stichten eener bad- en zweminrichting. Over dit punt hebben in de vorige vergade- ring de stemmen gestaakt. In de vergadering van 20 December 1932 is schrijven Burgemeester en Wethouders het verzoek van het voorloopig bestuur van de Bad- en Zweminrichting door ons aange- boden met het volgend voorstel: Bij de behandeling van de begrooting dienst 1933 is het verzoek met de desbetreffende stukken van dat voorloopig bestuur door ons college teruggenomen, om in een volgende ver gadering met een nader afgerond voorstel te komen. Hun verzoek hield in een subsidie-aanvrage van 500 per jaar en een renteloos voorschot van 2500 terug te betalen in 10 jaar. In dien tusschentijd zijn volgens mondelinge mededeelingen de gedachten over 't particu- liere initiatief in gunstigen zin gewjjzigd. Wjj zijn op dien grcnd bereid u voor te stellen aan de op te richten definitieve Bad- en Zwem inrichting een renteloos voorschot toe te staan van 1000 af te lessen in 10 jaar, en een jaar- lijksche subsddie te verleenen naar behoefte tot een bedrag van ten hoogste f 300 en voorts onder de volgende voorwaarden: 1°. dat door den Inspecteur der Volksge- zondheid het water ter plaatse geschikt ge acht wordt; 2°. dat deze vereeniging Kon. goedkeuring op hare statuten vraagt en verkrijgt; 3®. dat een en ander wordt uitgevoerd, zoo als in de omschrjjving en teekening is over gelegd. Wjj verwachten voor de stemming over dit punt, dat het rapport van den Inspecteur van de Volksgezondheid zal zjjn ingekomen. Ge- noemde heer had zijn komst bericht, doch moest vanwege de vorst het bezoek ter plaatse uit stellen. Wij stellen u voor thans op dit verzoek te beslissen. De VOORZITTER voegt heiraan nog toe, dat de Inspecteur nader heeft bericht, dat hij tot nu toe verhinderd was, doch dezer dagen hoopte te komen. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Oggel. Ortelee, De Ruijter, Seghers en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren Van Kampen, Ver schelling, Van Bendegem, Dieleman, I. de Feij- ter, J. de Fejjter en 't Gilde. 9. Verleenen van voorschot aan de bijzon- dere scholen, Ingevolge art. 101 der L. O. wet. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gezien de desbetreffende aanvragen, en gelet op artikel 101 der Lager Onderwjjswet 1920, voor, overwegende dat over het dienstjaar 1930 volgens de gesloten gemeenterekening per leerling der openbare school is uitgegeven een bedrag van 10,42, vast te stellen het be drag van het voorschot, voor: 1. de Vereeniging voor Christelijk Natio- naal Schoolonderwijs te Axel wier school in de Nieuwstraat het afgeloopen jaar werd bezocht door 454 leerlingen op /3600; 2. de Hulpvereeniging voor Geref. School- onderwjjs te Spui (Axel), wier school in het afgeloopen jaar werd bezocht door 149% leer- ling, op f 1200; 3. het Roomsch Katholieke Kerkbestuur te Axel, wier school in het afgeloopen jaar door 179 leerlingen werd bezocht, op 1400. Deze bedragen zjjn berekend naar ongeveer 80 van het bedrag dat verkregen wordt door vermenigvuldiging van het aantal leer lingen met het voor de openbare school uit gegeven bedrag per leerling. Het voorschot zal worden uitbetaald in 2 termijnen, verval- lende 1 Maart en 1 September 1933. Met algemeeen stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Verzoeken om tegemoetkoming volgens art. 13 der L.O. wet. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat verzoeken zyn ingekomen van P. van Hoeve en J. L. Bareman, om vergoeding als bedoeld in art. 13 der lager onderwijswet 1920 voor hunne schoolgaande kinderen, die meer dan 4 K.M. van de school verwjjderd wonen. Zjj stellen voor, deze verzoeken niet in te willigen, en aan verzoekers mede te deelen, dat hunne kinderen gebruik kunnen maken van de autobus die van gemeentewege voor dat doel is ingesteld en die op korten afstand van hunne woningen passeert. De heer HAMELINK stemt toe, dat, wan- neer de zaak liep zooals het was voorgesteld, het in orde zou zyn, doch hjj heeft een serieuze klacht vemomen, dat de autobus zeer onge- regeld rjjdt, en dat het dus kan voorkomen dat de kinderen, wanneer zjj naar dat kruis- punt worden gestuurd, de kans loopen 6f een heelen tijd te moeten wachten, 6f er ook kun nen komen terwijl de bus al gepasseerd is. Degene die hem deze klacht overbracht, wist dit uit goede bron. Hiji acht het niet ge wenscht, dat, vooral by koud weer, de kinde ren, als zij dat heele eind getippeld hebben, daar nog een geruimen tjjd moeten staan wachten. Hy zou daarom willen dat de raad een beslissing hierover nog eens aanhield voor nader onderzoek dezer aangelegehheid. De VOORZITTER acht het geen bezwaar, dat de raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanneemt, en deze zich hier over met den ondememer der autobus in ver- binding stellen, voor het onderhouden van ge- regelde vertrektijden. Natuurljjk kan dat voor die kruispunten niet op de minuut af gaan. De heer HAMELINK is het daarmede eens, maar hy vemam, dat het nogal eens veel ver- schilt; ook van andere zjjde vemam hij daar- over een klacht. De VOORZITTER heeft daaromtrent nog niets vemomen. Hij wjjst er op, dat er aan de andere zijde van Axel ook een autobus voor de schoolkinderen rijdt en daarover geen klachten komen, dat gaat dus blykbaar goed en wat aan de eene kant kan moet ook aan de andere kunnen. De heer 't GILDE is er voor, het voorstel aan te nemen. De kinders van den Ouden weg en Drie Schouwen moeten evenver loopen. En wat het rijden van de autobus betreft, men kan dagelijks nagaan wanneer die binnenkomt. Hy vermeent, dat die altjjd op tijd komt, al- thans er zijn nog geen klachten van de scholen geweest, dat de kinderen niet op tyd zjjn. De heer VAN DE BILT ziet de autobus dagelijks op ongeveer hetzelfde tijdstip aan- komen. Het kan natuurljjk wel eens een en- kele keer wat verschil maken, want het is in elk geval een auto. De heer HAMELINK heeft er geen bezwaar tegen het voorstel van Burgemeester en Wet houders aan te nemen, als zij maar zorgen, dat het in orde komt, en de aanleiding tot klachten wegnemen, doch dan moeten zy niet alleen informeeren bjj den ondememer, want dat is een belanghebbende. De heer VAN DE BILT: Maar als we dan de menschen vragen, moeten ze ook eerlijk zyn in hun mededeelingen. De heer HAMELINK: Ik bedoel niet, dat het aan deze 2 menschen moet gevraagd wor den. De VOORZITTER: Ik geef in overweging hierop niet verder door te gaan en het aan ons over te laten. De heer VAN BENDEGEM: Burgemeester en Wethouders zouden de voorwaarde kunnen stellen, dat niet voor een bepaald tydstip mag vertrokken worden. De VOORZITTER: Dat is een kwestie van uitvoering, die behoort men aan Burgemeester en Wethouders over te laten; de kinderen worden door dezen ondememer al sinds 5 jaar afgehaald en we hebben daarover nog geen klacht ontvangen. We zullen in elk geval een serieus onderzoek instellen. De heer I. DE FEIJTER: Zou de bus deze kinders ook niet kunnen afhalen? Ze moeten toch nogal een heel eind loopen. Men kan de kinders toch geen half uur laten loopen. De VOORZITTER: Er rjjden 2 bussen, van de eene kant krijgen we geen klachten, waar- om zou het aan den anderen kant ook niet goed kunnen zijn? De heer OGGEL: Als de kinderen niet op tijd kwamen zouden er wel klachten komen van de hoofden van scholen, doch die zyn niet vemomen. De heer VAN KAMPEN: Deze kinderen moeten toch niet zoo'n vreeseljjk eind loopen? Andere moeten veel verder loopen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 11. Ontheffing schoolgeld en liondenbelas- ting. Naar aanleiding van een verzoek van L. de Putter, om ontheffing van zyn aanslag wegens schoolgeld over het dienstjaar 1931/32 en even- eens over 1932/33, op grond dat zijn aanslag in de rijksbelasting is vemietigd, stellen bur gemeester en wethouders voor zijn verzoek in te willigen en de gevraagde ontheffing te ver leenen. Omtrent een verzoek van Jac. Zegers om ontheffing van zijn aanslag wegens honden- belasting over het tweede halfjaar 1932, op grond dat zyn hond is overreden, stellen bur gemeester en wethouders voor, afwijzend te beschikken, aangezien de verordening in dit geval geen ontheffing toestaat. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Wljziging gemeentebegrooting, dienst 1932 en 1933. Burgemeester en Wethouders stellen voor te wijzigen: a. de gemeentebegrooting voor den dienst 1932, door onder de ontvangsten te verhoogen de posten: achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren 472, vrijwillige terugstorting van 10 der jaarwedde der Wethouders over 1932 60, uitkeerinig uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 f 1034, opbrengsit voor ge bruik schietbaan /40, terugontvangst van de P.Z.E.M. van te veel betaald stroomverbruik voor straatverlichting te Sluiskil 8, op- brengst van den verkoop van drinkwater 150, terugonitvangst van kosten van ver- starting ten behoeve van de bedrjjven en van derden /450, ontvangst ter zake van beer- ruiming 100, van vergoeding van schade tengevolge aankoop van grond 25, wegens over den vorigen dienst te weinig genoten vergoeding van het rjjk krachtens art. 56 der L. O. wet 50, huur of vergoeding voor het gebruik van schoollokalen /50, rente van kapitalen wegens tjjdeljjk belegd kasgeld 50, uitkeerdng van andere gemeentea in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding over- eenkomstig art. 205 L.O. wet 130, bydrage van het rijk in de kosten van werkverschaf- fing aan werfcloazen /1500, totaal /6119; onder de uitgaven te verhoogen de posten: schrijf- en bureaubehoeften 50, druk- en bindwerk 50, verlichting en verwarming 20, kosten van vergaderingen 50, onderhoud van brandbluschmaterieel f 175, voorziening in drinkwater f 150, schrijf- en bureaubehoeften /20, onderhoud van pompen en riolen 75, kosten van de gemeentereiniging 150, kos ten ter zake van verzekering, pensionneering enz. 800, yerstrating enz. ten behoeve der bedrijven 10, kosten van de beerruiming 100, onderhoud van pompen en riolen f 50, betaling wegens over een vorigen dienst te veel genoten vergoeding van het ryk krach tens art. 56 der L. O. wet 1240, kosten van verzekering enz. 75, id. 10, werkversehaf- fing aan werkloozen f 1000, kosten van verze kering, pensioneering enz. 300, steun aan werkloozen 2000, subsidie aan de werkloo- zenkassen /6000, kosten van verzekering en pensioneering 20, rente wegens door het be- dryf gesitorte gelden 50, totaal 12.395; en te venmdnderen de posten der uitgaven: onderhoud enz. van het gemeentehuts f 100, reis- en verblyfkosten ambtenaren 25, be- voikingsregister en nummering 60, kiezers- lijsten 50, kosten van tydelyke politiedien- sten 75, bureaubehoeften /40, kosten van i telefoon 35, kosten van week- en maand- bladen 25, reisgeld voor passanten 20, uit gaven der politie 130, belooning en premien aan brandmeesters en brandspuitlieden 100, aanschaffing van brandbluschmiddelen 125, overige uitgaven dir brandweer 35, kosten voorziening tegen gladheid der wegen 150, kosten verzekering tegen brandschade 20 kosten verzekering tegen wettelyke aanspra- kelijkheid 70, kosten van den gemeentelijken ontsmettingsdienst 25, bijdrage tegemoet koming in de betaling van rente en aflossing ten bate der volkshuisvesting 90, verdere kosten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting 90, vergoeding of terug- gave van betaalde pacht 75, belooning vak- onderwys 100, huur en kosten van instand- houding van onderwijzersiwoningen 60, kos ten instandhouding schoolgebouwen 40, aan- schaffimg en onderhoud schoolboeken 250, verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen 100, advertentiekosten 25, kosten van onderzoek van sollicitanten 50, vergoeding ingevolge art. 100 L. O. wet aan byzondere scholen 1436, rente van geldlee- ningen 130, subsidie aan of ten behoeve van byzondere scholen /300, kosten van openbaar onderwys 125, subsidie voor bijzondere scho len f 125, bijdrage kosten R.H.B.S. 340, on derhoud muziektent 160, kosten overbren- ging en verpleging van krankzinnigen 600, premien en kosten van markten 50, terug- gaaf aan het ryk van verlofsrecht 50, uit- keering aan het rijk inzake kwade posten belastingen f 870, totaal 6276. b. de gemeentebegrooting voor den dienst 1933 te wijzigen, door onder de ontvangsten te verhoogen de posten: subsidie van het rijk in de kosten van landbouwonderwys f 305, bijdrage van het ryk in de kosten van den on twikkelingscursus voor werkloozen 300, totaal /605; te verlagen den post uitkeering uit het Gemeentefonds 1002 onder de uitgaven te verhoogen de posten: kosten van het landbouwonderwys f 305, kos ten van den ontwikkelingscursus voor werk loozen /605, totaal /905; te verminderen den post onvoorziene uit gaven met 1302. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Om vraag. a. De heer HAMELINK wijst er op, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer naderen; het is nu eenmaal gewocate geworden, dat de partijen in die dagen propaganda maken door het aanplakken van biljetten en platen. Er zal geplakt worden met of zonder verbod, zoodat men in verband met de verordening waarbij het plakken verboden wordt, de actieve menschen der verschillende partijen tot over- treders maakt. Hy meent, dat het niet an- ders kan, of, nu een plakverbod door het ge- meentebestuur is vastgesteld, dient er ook ge legenheid waar men dan wel kan plakken be- schikbaar te worden gesteld. Als men zich deze zaak door een verbod aantrekt, moet men ook zorgen dat in goede banen te leiden, op- dat men zich zal kunnen uiten op de wijze die nu eenmaal hiervoor gebruikelijk is geworden. Hij vraagt, of het veel zou kosten om een zuil op te richten, waarop de betrokkenen dan kun nen plakken. Alleen wanneer men een ge legenheid voor plakken beschikbaar stelt, is uitvoering te geven aan het verbod. Men zal misschien zeggen, dat met toestemming van eigenaars of bewoners wel op gevels van woningen mag worden geplakt, maar daar kan men niet mee volstaan, want dan hangt het er voor een part(j van af of zij al of niet aan- hangers heeft wonen op een voor het aan plakken gunstigen stand. Hy acht dit ook niet democratisch, want dan volstaat men er niet mede zich op de borst te slaan, doch dan moet men helpen bevorderen dat elkeen zich vol- ledig kan uiten en in die bestaande behoefte te voorzien. De heer VERSCHELLING: Het zal al zeer spoedig verkiezing voor de Kamer zyn. De heer HAMELINK: Naar ik vemomen heb op 26 April. De VOORZITTER: Ik zal het bjj Burge meester en Wethouders bespreken. b. De heer VERSCHELLING informeert naar het ophalen der vuilnis. Wat is toch de oorzaak, dat ze maar eenmaal per week komen? Hy heeft dezer dagen zelf de Oude Wyk en de Oosterstraat des avonds nog vol zien staan met gevulde vuilniskisten. Op zyn informatie deelde men hem mede, dat het toen 2 weken geleden was, dat de vuilnisbakken waren weggehaald. En hoe komt het, dat de vuilnis aan de Sassing niet wordt opgehaald? Hy heeft daarover op 3 Mei 1.1., toen hy ook het ophalen der vuilnis te Sluiskil ter sprake bracht, ook besproken. De VOORZITTER weet niet, of dat 3 Mei geweest is, doch dan toch in elk geval op een anderen datum. De heer VERSCHELLING: Er is toen een onderzoek toegezegd, doch er is niemand ge weest; wel heeft de gemeenteopzichter aan iemand van de Sassing gevraagd, of daar nu z66'n behoefte bestond aan het ophalen der vuilnis. In de tweede plaats zou ik willen vragen, of er nog geen beslissing is van den Minister op het raadsbesluit of de landarbeiders voor de steunuitkeering gelyk te stellen met de fabrieksarbeiders en om de eerste 3 verdient door de gehuwde vrouw vry te stellen van aftrek. De VOORZITTER geeft te kennen. dat er nog geen antwoord is. De heer VERSCHELLING merkt naar aan leiding hiervan op, dat de regeering er gauwer hy is om te korten, dan om er bij te geven. In de derde plaats wyst hy er op, dat de verlichting op de Sassing zoo vroeg uit is, soms al om kwart v6<5r 8 uur. Hij acht het noodzakelijk dat de verlichting tot 10 uur brandt en de lantaam aan Van de Vyver zou wel den geheelen nacht behooren te braaden, ten gerieve van de schippers, die daar nog al eens met telegrammen komen of moeten tele- foneeren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat op de eerste vraag door Burgemeester en Wethou ders schriftelrjk zal geantwoordt worden; naar aanleiding van de tweede vraag kan hjj mede- deelen dat van den Minister bericht is ontvan gen, dat op de vraag later een bericht zou worden gezonden, hetgeen dus nog geen af- doend antwoord op de gestelde vraag is. Wat de derde zaak die omtrent de lantaams op de Sassing betreft, moet spreker te kennen geven, dat hem de mededeeling, dat de lantaams na 8 uur uit zijn, bevreemd. Persoonlijk heeft hy daar na 8 uur wel eens een onderzoek inge steld en bleken de lantaams te branden, en hy kreeg hetzelfde te hooren, toen ook anderen daar een onderzoek hebben ingesteld. Hy zal nogmaals persoonlijk een onderzoek instellen. c. De hear ORTELEE brengt ter sprake het graven van een brandput in de weide van Cappon, hetgeen in werkverschaffing gebeurt. De menschen staan daar in het water en hy is van oordeel, dat daarin behoort te worden voorzien, door hen van gemeentewege van laarzen te voorzien. Men zal kunnen volstaan met het aanschaffen van twee paar laarzen, het gaat toch niet aan, dat de menschen daar den geheelen dag met hun voeten in het water staan. Ze kunnen daar met schoenen of klom- pen niet in slyk en modder staan. Voorts wijst hy er op, dat deze menschen iedere week worden omgewisseld. Hij meent, dat het met de uitvoering van dat werk thans niet goed gaat en zou er een persoon vast by willen zet- ten, die zooiets is als voorman en de leiding heeft, en een fatsoenlyk talud kan maken. De menschen graven nu, zonder meer, doch laten de verdere afwerking liggen voor degenen die na hen komen. Men zou dan ook beter werk krijgen. Sorber komt er nu wel eens kijken, maar daarmede is ook nog niet gezegd, dat die er verstand van heeft. De VOORZITTER heeft er persoonlyk ook een kykje genomen en den indruk gekregen dat het er daar netjes en keurig naar toe gaat Het daarby aanstellen van een put- of ploeg- baas, acht hij niet noodig. Hy zal een en an der met den gemeente-opzichter bespreken en als het noodig zou blyken waterlaarzen aan te schaffen, dan zal dit gebeuren. Aan deze menschen wordt niet opgedragen in het water te gaan staan. Gisteren bleek mij ook niet dat dit noodig was. De heer ORTELEE: Verleden week wel. d. De heer VAN BENDEGEM wijst er op, dat de heer Verschelling zooeven nog de vraag stelde, waarom op de Sassing geen vuilnis werd opgehaald, terwijl dit te Sluiskil wel ge- beurd. Kan ook gezegd worden wddrom dat op de Sassing niet gebeurd? De VOORZITTER: De opdracht voor dat werk is gegeven, wy weten niet beter of het gebeurt en zullen het daarom nader onder- zoeken. Het bevreemdt mjj, het te hooren. De heer OGGEL bevestigt, dat deze zaak door Burgemeester en Wethouders geregeld is. De VOORZITTER heeft inmiddels de door Burgemeester en Wethouders vastgestelde regeling ontvangen en geeft daarvan voor- lezing. Onderzocht zal worden, hoe het er verder mee gegaan is. e. De heer DIELEMAN heeft gezien, dat de in de Oude Wyk aangekochte woning ge- sloopt is. Daar staat nu echter een ijzeren paal, waardoor het hem voorkomt, dat die voor de passage nog gevaarlijker staat, dan vroeger de woning. Hij zou wenschen dat die werd opgeruimd en het terrein verhard. De VOORZITTER deelt mede, dat die paal daar tijdelyk is geplaatst, ter bescherming van het verkeer tegen een daar liggenden put van de riooleering. Die paal heeft men daar voor loopig laten staan en hangt daaraan des avonds een lantaam op. Gisteren is een en ander nog besproken en naar het zich laat voorzien, zal het daar Zaterdag wel in orde zyn en ook die paal opgeruimd. De heer DIELEMAN dankt voor deze toe- zegging. f. De heer 't GILDE hertnnert aan de November-vergadering j.l., toen hjj by de be handeling der begrooting de veldwachters- salarissen besprak. Het is toen niet zijn be- doeling geweest hieromtrent de salarissen op 66n lyn te stellen. Toch is de indruk ontstaan, dat ik zou hebben gegeneraliseerd en de eer- lykheid gebiedt dan ook te verklaren, dat uit betrouwbare mededeeling van de heer Griep diens salaris niet 2000 bedraagt maar 1848. Indien er aanleiding tot een onjuiste mee- ning in het toen door my gesprokene ligt, dan is dat hiermede recht gezet en had ik op de redactie der notulen in het begin der verga dering voorts geene aanmerkingen. g. De heer 't GILDE: Aan de lijst van slecht functionneerende pompen kan Ik nog toevoegen de pomp in de Oosterstraat die sedert langen tijd stuk schijnt en waarvan een veelvuldig gebruik wordt gemaakt door- dat zy in het gebruik moet voorzien in een dichtbevolkte arbeidersbuurt. De VOORZITTER verklaart dat het hem spyt, dat hij dit niet eerder heeft vemomen, anders zou daarin wel voorzien zijn. De heer 't GILDE: Ik heb het ook maar zoo juist voor de vergadering vemomen, anders zou ik het wel eerder te uwer kennis hebben gebracht. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vragen deze rubriek betreffenrie kunnen door de abonnA's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. VRAGEN OMTRENT UITZAKKING VAN DEN EILEIDER EN EEN STAD8- KIPPENHOK. Deze week weer een massa vragen waarvan verschillende een bespreking wel waard zjjn. Een arts schrijft: Steeds heb ik duiven en kippen gehouden, doch had bij de laatsten nooit een geval van uitzakking van den legdarm. Bij mijn duiven een enkele keer doch na reparatie bleef het orgaan er steeds in. Verleden zomer echter deden zich by een troepje. wltte leghorns in mijn tuin herhaaldelyk gevallen van uitzak king voor die niet verdwenen na operatie en ook niet als Ik de cloa-opening met een draad dichthaalde. Ze stierven alien zonder ultzon dering. Het waren alien tweedelegs kippen en waarschijnlijk inteeltproducten. De kippen waren niet te vet. Kan nu inteelt oorzaak zjjn van deze orgaan zwakte of misschien te hoog opgevoerde eierproductie Er zyn er wel zes gestorven, ik vind het een ellendige en diep beklagenswaardige ziekte. Dergelijke uitzakkingen van den legdarm kunnen veel schade doen, zooals we direct zullen zien. De hoofdoorzaak is meestal zwak te van de vliezen (z.g. banden) die de cloaca, den endeldarm en den eileider op him plaats houden in het lichaam. Als deze bevestigings- vliezen verslappen kan door een of andere bjj- oorzaak een deel der cloaca met den endel darm of den eileider naar buiten komen. Nn zjjn er kippen met een van nature zwak foan- denapparaat, doch zulke kippen zullen het dnTi meestal in haar eerste legjaar afleggen. Hier betreft het echter tweede legs kippen en daar is de mogelijkheid dat de dieren door te hooge leg verzwakt zjjn. Ook zjjn de eieren van zulke kippen grootere dan van eerste legs kip pen en als er dan iets aan het legapparaat mankeert (vetzucht, verzwakking) dan kan een deel der ingewanden naar buiten geperst worden. Ik noem daar vetzucht omdat deze ook vaak aanleiding geeft tot allerlei afwjj- kingen van den eileider. Als men er vroeg bjj is kan men een enke? geval wel trachten te behandelen, doch als er meer kippen met de kwaal behept zjjn (b.v. door ondoelmatige fokkerjj, erfeljjke belas- tlng, inteelt) dan is er geen behandelen aan. Wil men een enkel geval behandelen dan moet men na reiniging van het uitgestulpte deel dit voorzichtig terugschuiven, waarbjj de kip aan de pooten hangt en haar zoo een poosje hou den. Een kip kan daar tamelijk goed tegen. Ook kan men met een gewooe stevige naai- naald een draad door de opening der cloaca halen, doch als de kip gaat persen of on Has ting krjjgt gaat deze draad er meestal weer uit. Ik raad daarom aan als het niet gemak- kelijk beter wordt de kip op te ruimen en dit moet men als vaste regel aannemen, nooit vac een kip die dit verschjjnsel gehad heeft te fokken. Wat de gevolgen zijn van het uitzak- ken van den legdarm ziet men vaak pas als de kip dood is en men haar openmaakt. Men merkt dan tot zjjn groote verbazing dat er totaal geen darmen meer in de kip zitten, soms vindt men alleen een grooter of kleiner ■bloedstolsel. Zoodra nameljjk de andere kip pen de uitstulping zien gaan zjj er op af en gaan er aan pikken. Er komt natuurljjk direct bloed en hoe langer hoe meer gaan nu de an dere kippen aan het uitgestulpte orgaan ruk- ken en pikken. Tenslotte trekken ze finaal alle ingewanden uit de kip, die natuurljjke op een ellendige wijze sterft, terwjjl haar soort- genooten vergenoegd van het heerljjke maal er bjj zitten te kjjken. Kippen zjjn ontzettende kannibalen en als ze eenmaal de amaak van zoo'n uitgerukte eileider te pakken hebben dan moet zelfs een andere kip, die gewoon een ei legt buiten het nest, al voorzichtig zjjn of zjj wordt ook aangevallen en verscheurd. Soms vindt de eigenaar alleen een doode kip en ziet er verder niets aan daar er bjj deze moordpartjj vrjjwel geen bloed vrjj komt. Ziehier de reden waarom uitzakking van den legdarm heel schadeljjk kan zjjn in een koppel pluimvee. Nu de tweede vraag: Mjjn kippenhok ver- keert in een bouwvallige conditie en ik ben voomemens het af te breken en een nieuw te bouwen. Het gaat nu om de dakbedekking Mjjn oude hok had een houten dakbedekking doch ik wilde het nieuwe van asbest-golfpla- ten voorzien. Nu kwam mjj ter oore dat zulk een dakbedekking niet gewenscht is, omdat het hout beter geneigd is de zweetdeelen de*1 hoenders aan te nemen dan asbest. Ik was juist op de tentoonstelling van Avicultura waar ook een hoenderhok stond, waarvan de ren met asbest en het nachthok met hout be- dekt was. Wat moet ik nu doen? Het doet mjj genoegen dat deze briefschrjj- ver mijn wenk gevolgd heeft en de prachtige tentoonstelling van Avicultura bezocht heeft Hij heeft daar nu de prachtinzending van de bekende firma Sluis te Weesperkarspel kun nen bewonderen. Een echte stand om het pu- bliek wat te leeren, geheel in tegenstelling met de meeste stands die meestal op kermis- kraampjes gelijken en alleen naar den bezoe- ker op de bepaalde producten van den lever- ancier wjjst, zonder direct ter voorlichting te dienen. De firma Sluis nu heeft het publiek willen leeren hoe men in een stadstuintje een aardlg kippenhok kan bouwen. Om te beginnen was het hok ruim daar de ervaring leert dat stads- kippenhokken meestal te klein zijn. Is het nachthok gesloten dan is een dak van asbest- golfplaten koud en condenseert de uitwase- ming der kippen er gemakkelijk tegen (kippen hebben geen zweetklieren, zweeten dus niet doch raken veel vocht met de ademhaling en de ontlasting kwjjt). De atmosfeer in zoo'n hok is dan vochtig wat vooral 's winters tot bevriezen van de kam aanleiding kan geven. Bjj een houten dakbedekking heeft men daar niet zooveel last van. Nu kan men ook een asbestdak nemen en dan boven de zltplaats der kippen een apart houten zoldertje aan- brengen. Op de ren is de asbestgolfplaat uit- stekend, omdat hier de vochtige lucht naar alle kan ten kan ontwjjken. DR. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6